PDA

View Full Version : Meciul 6: SUA - Algeria 1-0



Marius
14th May 2010, 23:19
23 iunie 2010, 17:00
Loftus Versfeld Stadium, Pretoria

discutii inainte si dupa meci

delaoltenia
15th May 2010, 11:22
1-0 pentru state

BAK
21st June 2010, 06:34
bate usa si se califica. anglia face egal sau castiga cu slovenia

Gabriel28
21st June 2010, 08:46
Go U.S.A!!!! Sper sa bata!

A.k.a
21st June 2010, 10:07
Nu stiti unde va fi transmis meciul? Vad ca astia de la TVR transmit Anglia-Slovenia, desi presimt ca va fi un meci slab

moty
21st June 2010, 10:08
Pe Telesport in direct.

White Shadow
21st June 2010, 15:34
Nu stiti unde va fi transmis meciul? Vad ca astia de la TVR transmit Anglia-Slovenia, desi presimt ca va fi un meci slab

normal ca transmit Anglia...doar nu vroiai acum sa-i transmita pe americani... :happy

TheIceMan
21st June 2010, 16:05
USA nu bate, cel mult scot un egal.

A.k.a
21st June 2010, 19:13
normal ca transmit Anglia...doar nu vroiai acum sa-i transmita pe americani... :happy

Mda, la ce meci incitant au facut englezii data trecuta :sleep: Tot asa

BAK
22nd June 2010, 00:36
normal ca transmit Anglia...doar nu vroiai acum sa-i transmita pe americani... :happy

usa are audiente mai mari decat anglia

Sifodias
22nd June 2010, 00:49
usa are audiente mai mari decat anglia
Poate la ei acasa si la baschet!

Gabriel28
22nd June 2010, 04:12
USA nu bate, cel mult scot un egal.

dai o bere daca bat? ;)

BAK
22nd June 2010, 09:20
Poate la ei acasa si la baschet!

nu.........poate chiar in africa de sud :D, avand in vedere ca ei au de departe cei mai multi suporteri la cupa mondiala

michai
22nd June 2010, 09:47
bat americanii....ei nu o sa se incurce ca englezii:D

Sifodias
22nd June 2010, 15:15
nu.........poate chiar in africa de sud :D, avand in vedere ca ei au de departe cei mai multi suporteri la cupa mondiala
Omul cand a vorbit de audiente s-a referit la cele televizate!De asta ni se pare tuturor normal sa aiba prioritate Anglia si nu SUA...

jhon_goodboy
23rd June 2010, 07:32
Algerienii au primit numai un gol , au trecut si de englezi fara sa primeasca gol. Cred ca americanii au de muncit sa obtina victoria si calificarea. Merita ,au jocul frumos si spectaculos :ok:

Lexus.
23rd June 2010, 07:49
USA nu bate, cel mult scot un egal.
Sa te rogi maine dimineata, cat tine meciul sa stai in genunchi si sa-ti faci cruci, sa bata Algeria...ca daca bate USA un an de zile o sa fac misto de tine:D

Mi-e frica de meciul asta, dar sper sa bata USA...asa ca sa se oftice TheIceMan:P

dumboss_yo
23rd June 2010, 11:30
U-S-A !!! U-S-A !!!

1-0 pentru State.

El Pistolero
23rd June 2010, 12:18
Sper sa bata SUA.Ar fi frumos daca ar termina pe primu' loc.

michai
23rd June 2010, 12:55
Go USA!!!:yeah:.cred ca vor castiga,desi algerienii astia is dati dracului:mda:

Cipri
23rd June 2010, 13:00
1-0 Sua , gol Dempsey :)

Urmuz
23rd June 2010, 13:13
Usa, usa, usa

Catalanul
23rd June 2010, 15:51
Favorita e SUA dar Algeria poate produce (inca) o surpriza.

TheIceMan
23rd June 2010, 16:29
good luck USA, you'll gonna need it :)

Sifodias
23rd June 2010, 16:56
Din tot sufletul sper sa castige algerienii!Sau macar sa-i incurce pe yankei!

El Pistolero
23rd June 2010, 17:08
bara pentru Algeria

Morom3t3
23rd June 2010, 17:13
Ușa! Ușa! Ușa!

Sifodias
23rd June 2010, 17:38
Ușa! Ușa! Ușa!
Buna de tot asta!!!!

El Pistolero
23rd June 2010, 17:58
ar fi incredibil sa nu ii poata bata americanii pe amaratii aia.

dumboss_yo
23rd June 2010, 17:58
SUA trebuie sa inceapa sa puna presiune in repriza secunda, pentru ca au nevoie de victorie (nu cred ca egaleaza Slovenia dincolo). Pan-acum, parca Algeria a fost vioara intai.

Lordul
23rd June 2010, 17:59
cred ca se termina egal desi as vrea sa se califice yankeii

emma21
23rd June 2010, 18:01
uff ratare

El Pistolero
23rd June 2010, 18:14
ce ocazie Dempsey

Celso
23rd June 2010, 18:14
ce ratare=)))

Celso
23rd June 2010, 18:24
americanilor le-a cam disparut pofta de joc in acest meci

acum 2 ocazii incredible, de`o parte si de alta

El Pistolero
23rd June 2010, 18:37
nu vrea sa intre:(

El Pistolero
23rd June 2010, 18:48
gooool usa
ce emotii si ce meci!!!
primul loc usa!!!

Celso
23rd June 2010, 18:48
Donovaaaaaaaaaaaaaaaan

era gata gata sa nu intre:D

Patriots
23rd June 2010, 18:48
gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooool

Cristy RVD
23rd June 2010, 18:49
goooooooooooooooooooooooooool :ok: :yeah:

krapulax
23rd June 2010, 18:49
pacat de europenii mei

Sir. Eko
23rd June 2010, 18:49
:headbang::headbang:

gorefest
23rd June 2010, 18:50
majka lor de yankey !!!!!!!!!!
mizerieeeeeeeeeeee

emma21
23rd June 2010, 18:52
he he gol :D

El Pistolero
23rd June 2010, 18:53
uhhh ce greu a fost,era si culmea sa faci egal cu anglia si sa nu poti bate pe algeria.anglia locul 2:D

Cristy RVD
23rd June 2010, 18:53
SUA castiga grupa ... :D

Patriots
23rd June 2010, 18:53
majka lor de yankey !!!!!!!!!!
mizerieeeeeeeeeeee

Mizerie ? De ce ? Te-ai uitat macar la meci ?

jhon_goodboy
23rd June 2010, 18:54
Atacuri multe rasplatite binemeritat cu un gol si calificarea SUA in optimi.
Meci fabulos. Bravo americanilor!!/OLE/

Morom3t3
23rd June 2010, 18:55
la mue lu' unchiu' SAM!

se pastreaza pt un mumu mare! ;)


cati bani le-o fi promis alora? :D

NORGEMAN
23rd June 2010, 18:55
Au mancat ***** americanii. :(

Lordul
23rd June 2010, 18:59
Landon Donovan /OLE/

Cristy RVD
23rd June 2010, 18:59
hai ma ca daca nu le anulau golul ala cu Slovenia nu mai ziceati nimic.

Gabriel28
23rd June 2010, 19:00
Mizerie? Voi ati vazut meciu, astia cu gura mare? Algeria au facut antijoc in toate meciurile din grupa, inclusiv azi. USA au avut iar gol anulat aiurea, penalty la Demsey clar....si pe final au marcat un gol mai mult decat meritat. Eu sincer nu inteleg ce au vrut Algeria la acest mondial, s-au multumit doar sa participe probabil.

Sifodias
23rd June 2010, 19:02
Ce scarbe.....Imi pare rau de sloveni...Asa se intampla cand stai la mana altora.Din pacate vina este a lor,au fost mult prea respectuosi cu englezii.

Sorin Blaj
23rd June 2010, 19:03
Algeria acasa. La ce joc au prestat ...

Americanii? Cei mai buni din grupa.

Anglia? ...

El Pistolero
23rd June 2010, 19:03
ai dreptate hagi,algeria trebuia sa inscrie pentru a se califica iar ei stateau in aparare...o echipa penibila.

Patriots
23rd June 2010, 19:04
Norgeman taci frate din gura daca nu ai urmarit meciul. Americanii au jucat mai bine tot meciul , iar pe final ce s-a mai echilibrat jocul , plus ca au avut si cate ocazii imense de gol prin Dempsey si Altidore, plus inca un gol anulat la care nu a fost offside :headbang: Asa pot sa spun si eu de Anglia ca au mancat ceva maro ca s-au calificat , desi nu m-am uitat la meci, dar nu spun. In fine , astia suntem ;)

Lordul
23rd June 2010, 19:04
s-au calificat pe merit americanii ! au revenit de 2 ori de la 0-1 cu anglia si 0-2 cu slovenia

dumboss_yo
23rd June 2010, 19:04
Am urlat la gol :D. Bravo lor, americanii nu meritau DOAR sa se califice, meritau sa castige grupa :ok:. Chiar daca e un cliseu, nu pot sa nu spun ca s-a facut dreptate, avand in vedere ce greseli de arbitraj au fost impotriva Statelor Unite, greseli care erau cat pe-aci sa-i trimita acasa.

Sergiu
23rd June 2010, 19:05
Eu nu pot să înțeleg de ce au fost americanii cei mai buni din grupă. Am văzut eu alt meci Anglia-SUA sau ce? În meciul acela Anglia a fost net peste SUA la absolut toate capitolele, excepție aiureala portarilor.

Lordul
23rd June 2010, 19:06
S.U.A chiar a castigat grupa :ok:

zebe
23rd June 2010, 19:08
Poate cea mai frumoasa grupa.

Gabriel28
23rd June 2010, 19:12
Eu nu pot să înțeleg de ce au fost americanii cei mai buni din grupă. Am văzut eu alt meci Anglia-SUA sau ce? În meciul acela Anglia a fost net peste SUA la absolut toate capitolele, excepție aiureala portarilor.

Cred ca nu ai vazut decat primele 20 de minute din acel meci prietene :)

Lexus.
23rd June 2010, 19:23
*

Americanii au fost clar cei mai buni din grupa, cei care zic ca nu meritau sa castige grupa (nu mai vorbim de calificare) nu pot sa fie decat niste frustrati limitati cu unghia in gat si care pe deasupra habar nu au de fotbal.

Cat trebuia sa-i mai fure arbitrii ca sa-i elimine pe Americani? Au castigat meciul cu slovenia, si arbitrul le-a dat numai un punct, au fost calare peste algerieni si arbitrul le-a limitat victoria la 1-0:rolleyes:

USA cea mai buna echipa din grupa C:ok:

FORZA U.S.A.:yeah:

razwan_vs
23rd June 2010, 19:24
felicitari americanilor ......

Lexus.
23rd June 2010, 19:29
Sa te rogi maine dimineata, cat tine meciul sa stai in genunchi si sa-ti faci cruci, sa bata Algeria...ca daca bate USA un an de zile o sa fac misto de tine:D

Mi-e frica de meciul asta, dar sper sa bata USA...asa ca sa se oftice TheIceMan:P
As dori sa aflam parerea vecinului meu, prietenul TheIceMan, despre acest meci si nu in ultimul rand despre castigarea grupei de catre USA, cea mai buna echipa din grupa:P

iulian_1976
23rd June 2010, 19:31
Eu nu pot să înțeleg de ce au fost americanii cei mai buni din grupă. Am văzut eu alt meci Anglia-SUA sau ce? În meciul acela Anglia a fost net peste SUA la absolut toate capitolele, excepție aiureala portarilor.

Anglia a avut jumate de ocazie cu Algeria.
SUA au avut inca un gol anulat plus 5 ocazii incredibile,gol marcat meritat pe final.
Algeria o echipa cu cativa jucatori interesanti insa stilul de viata,religia si lipsa expierentei internationale ii trage inapoi.

Ma bucur pentru americani :)

Sergiu
23rd June 2010, 19:40
Au jucat binișor ultimele 3 reprize să zicem, dar recunoști că în meciul cu Anglia, SUA a arătat ca o echipă de divizia a doua și doar gafa portarului englez le-a adus un punct?

El Pistolero
23rd June 2010, 19:42
tu ai uitat ca Anglia era sa piarda acel meci?usa a avut o bara la 1-1.

Sorin Blaj
23rd June 2010, 19:43
Englezii au fost pe nicaieri in toate cele trei meciuri.

Au avut doar 4 minute bune, pana la golul lui Gerrard.

TheIceMan
23rd June 2010, 19:43
good luck USA, you'll gonna need it :)

si uite cs au avut bulanul care i l-am urat :evil:
putin a lipsit sa se indeplineasca previziunea mea de zilele trecute ca nu bat azi, cu noroc aici, cu noroc enorm cu Anglia, USA merge mai departe.

Felicitari!

TheIceMan
23rd June 2010, 19:47
ca daca bate USA un an de zile o sa fac misto de tine

Off topic: te rog sa citesti atent si sa intelegi urmatoarele:

AICI DISCUTAM MECIURI NU VENIM SA FACEM MISTO DE UNUL SAU ALT USER, INDIFERENT CINE ESTE EL.

Poti discuta si lauda pe 1000 de pagini echipa ta, FARA atacuri la persona, altfel incalci regulamentul. Sper ca m-am facut foarte bine inteles!

Lexus.
23rd June 2010, 19:49
si uite cs au avut bulanul care i l-am urat :evil:
putin a lipsit sa se indeplineasca previziunea mea de zilele trecute ca nu bat azi, cu noroc aici, cu noroc enorm cu Anglia, USA merge mai departe.

Felicitari!
Esti hilar:happy...cand sunt calare pe algerieni tot meciul, cand au "n" ocazii, ca le-am pierdut si numarul, cand li se scoate pentru a doua oara mingea din poarta de catre arbitrii, cand una peste alta i-au calarit si pe sloveni si pe algerieni si tu vorbesti ca au avut "bulan":cry:...ori nu ai habar de fotbal ori esti rau intentionat:(

Cred ca prea mult hockey dauneaza grav obiectivitatii in aprecierea unui meci de "soccer":D

White Shadow
23rd June 2010, 19:50
Eu nu pot să înțeleg de ce au fost americanii cei mai buni din grupă. Am văzut eu alt meci Anglia-SUA sau ce? În meciul acela Anglia a fost net peste SUA la absolut toate capitolele, excepție aiureala portarilor.

americanii au fost cei mai buni din grupa deoarece au terminat la egalitate cu Anglia si au fost la un pas ca sa si castige meciul.....poate nu ai vazut acea bara...Anglia nu a jucat nimic, a fost 0.....cum naiba sa fie englezii peste americani la toate capitolele in acel meci ?...cat timp meciul s-a terminat 1-1 ?....daca se termina 7-0 ca la ultimul meci al Portugaliei...atunci era cu totul altceva........

in meciul cu Slovenia au revenit de la 2-0 si daca nu era arbitrul orb atunci acel meci trebuia sa se termine 3-2..

si meciul cu Algeria nu l-am vazut.

newcool
23rd June 2010, 19:51
Americanii s-au calificat pe bune. Insa in meciul cu Anglia in afara de golul ala penibil si bara din a 2-a repriza au fost sub englezi. Mult sub ei. Si aici vorbesc de o Anglie cam obosita dupa parerea mea...

NORGEMAN
23rd June 2010, 19:54
De ce v-ati atacat asa? :ras-plans: SUA sa ramana la soccer-ul ei, nu meritau sa le dea gol in prelungiri.
In fine, sa vedem ce fac mai departe. Bafta nu are rost sa le urez, au destula.

TheIceMan
23rd June 2010, 19:55
felicitari yankeilor: A-Rod, BAK, Dario, DejaVu, dumboss_yo, hagi2006, jhon_goodboy, julianms, kain, Lemi, Lexus., Lloyd Banks, michai, Patriots, Raul, Urmuz, VILLARREAL

Lexus.
23rd June 2010, 19:57
Americanii s-au calificat pe bune. Insa in meciul cu Anglia in afara de golul ala penibil si bara din a 2-a repriza au fost sub englezi. Mult sub ei. Si aici vorbesc de o Anglie cam obosita dupa parerea mea...
Nu stiu de cat "mult sub englezi" au fost, dar nu uita ca mingea este rotunda si fotbalul se joaca 90+ de minute pe goluri. Tot asa, putem spune ca au fost mult peste sloveni si peste algerieni si au luat numai 4 puncte in loc de 6, iar englezii in meciul cu Algeria au fost penibili...una peste alta USA a fost clar cea mai buna echipa a grupei.

P.S. Ce nu inteleg eu, este faptul ca atunci cand Americanii fac un meci mai slab si totusi nu pierd (cu Anglia) au "bulan", iar cand sunt net superiori si li se fura fura 2 puncte (cu Slovenia) sau castiga (cu Algeria)...iarasi au "bulan"...ciudat mod de-a vedea lucrurile...

delaoltenia
23rd June 2010, 20:00
Cine se aștepta că americanii vor termina pe locul 1 in grupă?
Sunt o surpriză plăcută și pot spune că mă bucur pentru ei.

newcool
23rd June 2010, 20:03
Nu stiu de cat "mult sub englezi" au fost, dar nu uita ca mingea este rotunda si fotbalul se joaca 90+ de minute pe goluri. Tot asa, putem spune ca au fost mult peste sloveni si peste algerieni si au luat numai 4 puncte in loc de 6, iar englezii in meciul cu Algeria au fost penibili...una peste alta USA a fost clar cea mai buna echipa a grupei.

P.S. Ce nu inteleg eu, este faptul ca atunci cand Americanii fac un meci mai slab si totusi nu pierd (cu Anglia) au "bulan", iar cand sunt net superiori si li se fura fura 2 puncte (cu Slovenia) sau castiga (cu Algeria)...iarasi au "bulan"...ciudat mod de-a vedea lucrurile...
Io am zis ca s-au calificat pe bune. Meritau.N-are a face cu bulanu'. Bravo lor, mie imi sunt chiar simpatici, ce apreciez cel mai mult la ei e spiritul de lupta. Si apoi zicand-o pe aia dreapta, sa revii cu Anglia de la 0-1, cu Slovenia de la 0-2(aici chiar li s-a furat victoria) si sa bati azi in min 92 spune ceva despre ambitia si vivacitatea lor.:ok:

TheIceMan
23rd June 2010, 20:03
lexus, cand scapa portarul mingea in poarta cum se numeste? ghinion pentru cel care o scapa, noroc pentru ceilalti. End of story.

Lexus.
23rd June 2010, 20:05
De ce v-ati atacat asa? :ras-plans: SUA sa ramana la soccer-ul ei, nu meritau sa le dea gol in prelungiri.
In fine, sa vedem ce fac mai departe. Bafta nu are rost sa le urez, au destula.

Tu ai vazut meciul? Nu meritau sa dea gol in prelungiri?????...poate ai dreptate, meritau sa inscrie de 3-4 ori in timpul regulamentar (inclusiv golul perfect valabil, anulat aiurea de arbitrii) cat despre bafta...daca Americanii au avut bafta pana acum (mai ales in ultimele 2 meciuri) inseamna ca tu nu intelegi definitia acestui cuvant...daca aveau bafta bateau slovenia cu 3-0 (nu luau doua goluri la singurele ocazii ale alora si li se acorda un penalty clar si golul 3 perfect valabil) si castigau cu Algeria cu 5-0...aia ar fi insemnat bafta:rolleyes:

Cat despre mai departe, asa cum am spus si la inceputul turneului, sa faca meciuri frumoase si ce-o fi sa fie, USA s-a comportat mai mult decat onorabil si joca fotbal adevarat:ok:

Sifodias
23rd June 2010, 20:09
*

Americanii au fost clar cei mai buni din grupa, cei care zic ca nu meritau sa castige grupa (nu mai vorbim de calificare) nu pot sa fie decat niste frustrati limitati cu unghia in gat si care pe deasupra habar nu au de fotbal.

Cat trebuia sa-i mai fure arbitrii ca sa-i elimine pe Americani? Au castigat meciul cu slovenia, si arbitrul le-a dat numai un punct, au fost calare peste algerieni si arbitrul le-a limitat victoria la 1-0:rolleyes:

USA cea mai buna echipa din grupa C:ok:

FORZA U.S.A.:yeah:

Eu cred ca nici pentru Romania nu sufereai asa!!!!Vom vedea in continuare ce fac astia care numesc fotbalul soccer...

Lexus.
23rd June 2010, 20:12
lexus, cand scapa portarul mingea in poarta cum se numeste? ghinion pentru cel care o scapa, noroc pentru ceilalti. End of story.
Asa este...daca portarul algerian nu scapa mingea in poarta cu slovenia, USA era calificata fara emotii...dar pentru voi, numai la Americani se aplica "regula" asta...END OF STORY.

Si bara din repriza a doua a lui Altidore (cu Englezii) a cui "bafta" o fi fost? tot a Americanilor?

Ma asteptam de la tine sa spui: "Americanii au fost cei mai buni in grupa, am fost wrong in ce scriam anterior"...m-am inselat...

rhadoo
23rd June 2010, 20:14
felicit U.S.A.!
cred ca aceasta calificare o sa ajute si mai mult pt promovarea soccer-ului in state,poate chiar asta si trebuia sa se intample
nebanuite sunt caile Domnului!
si cateodata pline de surprize!

Lexus.
23rd June 2010, 20:17
Eu cred ca nici pentru Romania nu sufereai asa!!!!Vom vedea in continuare ce fac astia care numesc fotbalul soccer...
Sufeream...in 1994 inca ma bucuram pentru ei, cand castigau la CM din USA...acum nu mai dau o ceapa degerata;)

Iar faptul ca Americanii numesc fotbalul soccer...it's a federal offense, ar trebui impuscati astia, nu?:rolleyes:

Ce vor face in continuare? orice vor face se vor intoarce acasa cu fruntea sus, au castigat grupa inaintea Angliei, sloveniei si Algeriei:ok:

NORGEMAN
23rd June 2010, 20:17
Lexus, am vazut rezumatul primei reprize si statistica la prima repriza. Am vazut cum au dat-o in bara algerienii, cornere 3-1 pt Algeria, posesie +Algeria, un mic plus pentru americani la suturi spre poarta.
In meciul asta a avut si Algeria sansele ei, puteau sa ii intepe lejer de cateva ori la 0-0.

Lexus.
23rd June 2010, 20:23
felicit U.S.A.!
cred ca aceasta calificare o sa ajute si mai mult pt promovarea soccer-ului in state,poate chiar asta si trebuia sa se intample

Exact asta gandesc si eu...daca interesul pentru fotbal (soccer:D) va creste in USA, probabil peste 4-8 ani vom vedea alta echipa Americana care nu va mai castiga grupa cu "bulan" (nu ca ar fi fost cazul acum:rolleyes:) care nu va mai fi furata de arbitrii si care va emite pretentii :)

Lexus.
23rd June 2010, 20:33
Lexus, am vazut rezumatul primei reprize si statistica la prima repriza. Am vazut cum au dat-o in bara algerienii, cornere 3-1 pt Algeria, posesie +Algeria, un mic plus pentru americani la suturi spre poarta.
In meciul asta a avut si Algeria sansele ei, puteau sa ii intepe lejer de cateva ori la 0-0.
Daca ai vazut numai statistica sa stii ca te inseala. Am vazut si eu ca algerienii au avut posesie 54%...dar ca sa tina de minge, atat. Cornerele, iarasi am remarcat ca aia aveau 5-1 la un moment dat, pentru ca Americani au jucat simplu, nu s-au complicat in aparare. Iar in afara de bara aia din primele minute (meteahna Americanilor se trezesc greu:rolleyes:) nu au avut mai multe ocazii, ba chiar au avut bafta ca au intrat cu 0-0 la cabine...iar repriza a doua, nu are rost s-o mai comentam, daca zici ca ai vazut ce s-a intamplat pe teren.

O faza pe care voiam s-o comentez: la 1-0 in minutul 93, Altidore parca, este faultat langa careul Algerian, se vaita de durere 2-3 secunde si apoi se ridica si alearga in careu iar lovitura se executa...asta este caracterul, atitudinea si educatia Americana...daca la scorul de 1-0 in minutul 93 era unul de la urziceni, steaua sau nationala, se tavalea 10 minute, venea medicul, targa, salvarea si crucea rosie internationala sa-l ia de acolo:rolleyes:

Lordul
23rd June 2010, 20:38
Americanii chiar au echipa !

Sa nu uitam ca au ajuns pana in sferturi la CM 2002 , unde au fost scosi de Germania..... e drept ca in 2006 nu au trecut de grupa

Charon
23rd June 2010, 20:42
am vazut integral toate cele 3 meciuri ale yankeilor de pana acum si pot spune ca sunt ca nivel al jocului si al sacrificiului in primele 4 echipe ale mondialului!
calificare supermeritata!
ii vad trecand de sarbi ori ghanezi in optimi,din sferturi incepe imposibilul!:D

corectez,in sferturi intalnesc invingatoarea dintre Uruguay si Coreea de Sud,deci sunt sanse chiar la semifinale!

YoNuTzz
23rd June 2010, 20:45
bv sua ! au castigat pe merit grupa :D

NORGEMAN
23rd June 2010, 20:59
Charon, daca joaca cu sarbii nu ii vad bine ,la propriu. :D

@Lexus, in mod normal un jucator se poate tavalii pe teren cat vrea, un arbitru corect si bun va tine cont de aceste simulari.

Lexus.
23rd June 2010, 21:11
Charon, daca joaca cu sarbii nu ii vad bine ,la propriu. :D

Cu oricine vor juca meciul urmator va fi un meci greu...nemtii, sarbii sau chiar Ghana (care parca i-au batut pe sarbi, nu?)



@Lexus, in mod normal un jucator se poate tavalii pe teren cat vrea, un arbitru corect si bun va tine cont de aceste simulari.
E adevarat ca nu se poate tavali la infinit...dar 1-1.5 minute cu doctor, targa, etc. se practica in mod frecvent prin alte zone geografice.;)

Cat despre arbitru corect si bun...dupa golul anulat aiurea a dat la final 4 minute de prelungiri, mie mi s-a parut cam mult, ca a dat in compensatie (daca asta se poate numi compensatie:rolleyes:) noroc ca Americanii au inscris in primul minut de prelungiri...ca altfel venea un alt val anti-American care ar fi zis ca au fost ajutati de arbitru sa castige.

iulian_1976
23rd June 2010, 21:17
Algeria prin minutul '40 terminase benzina,de atunci am vazut eu meciul.

Americanii au controlat meciul total,ratarile au fost de smuls parul din cap ,
golul a venit binemeritat.
Sunt genul de echipa care nu fura fotbalul,au fost foarte determinati daca aveau mai multa expierenta se conservau in prima repriza iar in a 2-a le dateau 2-3 definitive.
In schimb ei au atacat in valuri doar vointa lor a facut sa marcheze in gol binemeritat.:ok:

Am scris asta pentru cine nu a vazut meciul in plus atentie americanii au marcat inca un gol algerienilor ,nevalidat de arbitru.

tu26dor
23rd June 2010, 21:22
ma bucur sincer pentru americani. meritau sa castige meciul trecut si sa fie lipsiti de emotie acum. din cate imi dau seama si in acest meci au avut un gol anulat pe o decizie discutabila. victoria si locul intai in grupa pt sua e meritat.

Lexus.
23rd June 2010, 21:31
Sunt genul de echipa care nu fura fotbalul,[/B]
Urmaresc meciuri in MLS si chair daca nu se ridica la nivelul celor din Premier League sau Primera Division, astia chiar joaca fotbal si ce imi place la ei este ca sunt sportivi, nu sunt intreruperi de mai mult de 4-5 minute in total pe meci, pentru tavaleli si vaicareli...daca nu este cu adevarat o accidentare grava astia sunt pe teren sa joace fotbal nu sa faca balci si teatru.:ok:

Gabriel28
23rd June 2010, 21:34
Asa ca va tot amuzati, primii care au numit fotbalul "soccer" au fost defapt englezii nu americanii...oricum nu inteleg de ce atata ura pe "usa", aici e vb despre echipe de fotbal...nu despre politica, ma rog fiecare cu ale lui :)

bafta la toti

TeBat
23rd June 2010, 21:37
Imi pare rau de sloveni. Atat am de zis.

A.k.a
23rd June 2010, 22:03
Bravo SUA! Unde as putea sa vad golul?

BAK
24th June 2010, 00:25
cea mai buna echipa a castigat grupa :-). imi pare bine ca usa are culoar favorabil cu ghana si apoi cu castigatoarea dintre korea de sud si uruguay,dar acum in faza eliminatorie orice se poate intampla

TheIceMan
24th June 2010, 00:28
Bravo SUA! Unde as putea sa vad golul?

la www.fifa.com

Lexus.
24th June 2010, 00:33
cea mai buna echipa a castigat grupa :-). imi pare bine ca usa are culoar favorabil cu ghana si apoi cu castigatoarea dintre korea de sud si uruguay,dar acum in faza eliminatorie orice se poate intampla
Din pacate U.S. nu prea are culoar favorabil cu Ghana...as fi preferat orice alta echipa din grupa "D" in locul Ghanei, inclusiv Germany.

delaparis
24th June 2010, 00:42
Bravo SUA ... au ajuns si astia sa fie in optimi pt a doua oara :D

Serios .... americanii cand se pun pe treaba o fac serios. In curand o sa ii vedem in finala (nu la aceasta editie :) ) apoi campioni mondiali ...

iulian_1976
24th June 2010, 01:18
12th June 2010, 23:15
Englezii au echipa buna o sa treaca de grupe sigur.
Americanii arata foarte bine,cred ca nu vor pierde nici un meci din grupa asta.

Razi tu razi pariziene :D
Eu am ramas impresionat de ei ,inca de la meciul cu englezii.
Ce nu stiu ei,sa temporizeze,sa-si consume adversarul ataca in valuri tot timpul ca nebunii,chiar imi parea rau de ratarile lor,pentru ca ajungeau in careu incredibil pentru mine, exact ca o echipa matura.

Iar daca continua in modul asta peste 4 ani or sa fie o forta o sa vezi.
In momentul de fata nationala Romaniei si Frantei nu le'ar face fata americanilor.

Au o tara cu toate premisele sa devina o forta in fotbal,doar timpul ii impiedica momentan;trebuie inca sa acumuleze mai multa expierenta.

Gabriel28
24th June 2010, 01:23
Chiar daca fotbalul nu este inca la fel de po****r ca american football sau baseball, fotbalul este cel mai practicat sport la nivel de licee/facultati

Lexus.
24th June 2010, 01:30
Razi tu razi pariziene :D
Eu am ramas impresionat de ei ,inca de la meciul cu englezii.
Ce nu stiu ei,sa temporizeze,sa-si consume adversarul ataca in valuri tot timpul ca nebunii,chiar imi parea rau de ratarile lor,pentru ca ajungeau in careu incredibil pentru mine, exact ca o echipa matura.

Iar daca continua in modul asta peste 4 ani or sa fie o forta o sa vezi.
In momentul de fata nationala Romaniei si Frantei nu le'ar face fata americanilor.
Absolut corect. Si sa nu mai punem la socoteala ca mai si joaca un fotbal frumos si curat...fara teatru si circ si alte tertipuri.


Au o tara cu toate premisele sa devina o forta in fotbal,doar timpul ii impiedica momentan;trebuie sa acumuleze mai multa expierenta.
Singurul lucru care lipseste (dar usor, usor vine si asta) este priza la nivel national a sportului asta...implicit sa vina banii din interesul Americanilor pentru fotbal. Daca publicul American va fi "infectat" de microbul fotbalului (poate dupa performantele la turneul asta final) atunci sigur in U.S. se va investi masiv si performantele nu vor intarzia sa apara.

Sifodias
24th June 2010, 01:40
Absolut corect. Si sa nu mai punem la socoteala ca mai si joaca un fotbal frumos si curat...fara teatru si circ si alte tertipuri.


Singurul lucru care lipseste (dar usor, usor vine si asta) este priza la nivel national a sportului asta...implicit sa vina banii din interesul Americanilor pentru fotbal. Daca publicul American va fi "infectat" de microbul fotbalului (poate dupa performantele la turneul asta final) atunci sigur in U.S. se va investi masiv si performantele nu vor intarzia sa apara.
Ba sa ramana la fotbalul lor!Ala jucat cu mana!Sau baseball,sau baschet,sau hockey,sau fake-urile din wrestling,sau ce mai urmaresc ei pe acolo.Sa lase fotbalul argentienienilor,brazilienilor,europenilor...

Gabriel28
24th June 2010, 02:11
Sifodias: si care e problema ta, daca joaca si americanii fotbal? cu ce te deranjeaza pe tine personal? iti fura tie mingea de la picior sau ce?

Sifodias
24th June 2010, 02:23
Normal,daca castiga Romania vreun meci cu ei si li se pare ceva suspect,ma trezesc cu B-2 alea invizibile umplandu-mi poarta nu de goluri ci de bombe.Vecinii nostri stiu cum e...Lasa sa stea la ei acasa,chiar imi place fotbalul american,sa-l joace acolo,ca nu-i deranjeaza nimeni.SUA in fotbal e ca Romania in curling de exemplu...

jhon_goodboy
24th June 2010, 02:24
Cred ca americanii au jucat cel mai frumos din grupa,s-au daruit pe teren pana dincolo de minutul 90. Asta da echipa, asta da spirit colectiv, asta da sacrificiu, asta DA FOTBAL!:ok:

jhon_goodboy
24th June 2010, 02:30
Normal,daca castiga Romania vreun meci cu ei si li se pare ceva suspect,ma trezesc cu B-2 alea invizibile umplandu-mi poarta nu de goluri ci de bombe.Vecinii nostri stiu cum e...Lasa sa stea la ei acasa,chiar imi place fotbalul american,sa-l joace acolo,ca nu-i deranjeaza nimeni.SUA in fotbal e ca Romania in curling de exemplu...


Frate revino-ti! ai de la mine :rosu:
Romania nu mai joaca din 2000 absolut nimic. :no:SUA se califica constant la mondiale si trece cel putin de grupe. Recunoaste ca suntem slabi , nu ascunde asta vorbind despre americani care au facut un meci formidabil. Cred ca noi am reusit ultima data asa ceva in 2000 cu Anglia cand am rasturnat scorul printr-un joc fabulos.

Sifodias
24th June 2010, 03:00
Tu te auzi?Ia pune tu SUA in locul Romaniei,in infernul calificarilor europene!Iti garantez eu ca nu s-ar mai califica ei asa de constant.Ba din contra,ar face-o din an in Pasti.Ca sa ma fac mai inteles,iti fac cunoscute cateva nume de adversari ale americanilor in Concacaf:Barbados,Trinidad Tobago,Guatemala,Cuba,Costa Rica,El Salvador,Honduras(da aia pe care inclusiv schioapa noastra nationala a batut-o cu un scurt 3-0).Practic singurul adversar mai de Doamne ajuta e Mexicul!Inainte sa dai cartonase rosii,gandeste putin...Sincer fratilor,daca va place asa de mult si vad ca mult mai mult decat propria voastra nationala,va puteti duce frumos acolo,faceti galerie la un meci cu Barbados,il salutati pe Clinton(apropo l-am vazut la o taina ieri cu nenea Blatter la meciul americanilor cu algerienii,punand la cale noua ordine mondiala a fotbalului) si apoi comentati frumos partida pe forumurile americane...

Gabriel28
24th June 2010, 03:07
Normal,daca castiga Romania vreun meci cu ei si li se pare ceva suspect,ma trezesc cu B-2 alea invizibile umplandu-mi poarta nu de goluri ci de bombe.Vecinii nostri stiu cum e...Lasa sa stea la ei acasa,chiar imi place fotbalul american,sa-l joace acolo,ca nu-i deranjeaza nimeni.SUA in fotbal e ca Romania in curling de exemplu...

ma indoiesc ca in ultimii 5 ani ai vazut vreun meci cu SUA de la cap la coada, altfel nu ai vorbii asa, dar daca asta e parerea ta, sa fi fericit :)

nimeni nu zice ca SUA e #1, dar e in primele 20 ale lumii lejer.

Gabriel28
24th June 2010, 03:13
Tu te auzi?Ia pune tu SUA in locul Romaniei,in infernul calificarilor europene!Iti garantez eu ca nu s-ar mai califica ei asa de constant

si pune si tu romania in locul SUA, sa vedem ce fac ai nostri pe azteca in fata la 110,000 de mexicani (unde fotbalul e religie practic), sau in costa rica...numai subestima tu echipele din zona centrala a americii...ca nu prea esti informat, e usor sa judeci de la distanta :)

Sifodias
24th June 2010, 03:18
ma indoiesc ca in ultimii 5 ani ai vazut vreun meci cu SUA de la cap la coada, altfel nu ai vorbii asa, dar daca asta e parerea ta, sa fi fericit :)

nimeni nu zice ca SUA e #1, dar e in primele 20 ale lumii lejer.

Omule,nu ma refeream la valoarea intrinseca a echipei americane ci la traditia lor in sportul asta!Nu au o istorie,nu au un cult pentru fotbal!Aici batea comparatia mea cu curlingul...Nu am negat valoarea actualei echipe cat mai degraba am subliniat exotismul acestei discipline sportive pentru marea masa a americanilor.Poate peste vreo 60,70 de ani de consum constant si in doze letale de acest drog,atunci SUA sa-si fi creat o cultura a fotbalului.Deocamdata ea nu exista acolo...

Sifodias
24th June 2010, 03:23
si pune si tu romania in locul SUA, sa vedem ce fac ai nostri pe azteca in fata la 110,000 de mexicani (unde fotbalul e religie practic), sau in costa rica...numai subestima tu echipele din zona centrala a americii...ca nu prea esti informat, e usor sa judeci de la distanta :)
Lasa-ma sa cred,ca sunt totusi mai informat ca si tine!Romania in locul americanilor in concacaf s-ar califica la fel ca si ei!Tu nu intelegi ca de acolo e mult mai usor sa te califici la CM?
Si e o chestie de bun simt si respect sa scrii Romania cu R mare...

Gabriel28
24th June 2010, 04:30
nu am scris Romania cu R mic ntentionat...am scris reped...ce sa zic, acum ma faci nesimtit? si?...ai gasit cu ce se ma ataci...cat despre cat de informat esti, foarte bine, ma bucur ca esti, si ai dreptul la parerea ta, asa cum am si eu la a mea. eu nu stiu cate meciuri din concacaf vezi tu, poate le vezi pe toate....nu este o zona asa de "usoara" pe cat o crezi tu, poti accepta chestia asta sau nu. si noi am avut o grupa usoara cu austria si lituania, ce, alea sunt echipe mari? si ne-au batut ambele...nu se pot compara meciurile...situatiile....

YodaRo
24th June 2010, 04:55
LOL e funny tipul.
asta a facut romania in grupe...
Serbia (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=1902465/index.html) 22p
France (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43946/index.html) 21p
Austria (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43934/index.html) 14 p
Lithuania (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43957/index.html) 12 p
Romania (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43964/index.html) 12 p
Faroe Islands (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43944/index.html) 4p

In Concacaf a fost asa:
USA (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/nccamerica/teams/team=43921/index.html) 20 p
Mexico (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/nccamerica/teams/team=43911/index.html) 19p

Locul 2 din grupa romaniei, franta a luat bataie de la mexic, Locul 2 din Concacaf. USA si Mexic sunt calificate mai departe din grupe.
Serbia care a sters podelele cu superstarurile lui mucescu, nu se califica...
si in conditiile astea se umfla taratza patriotica, chiar daca in clasament dupa romani nu sunt decat fantasticii fareozi si evident ca romanii "ie" cei mai buni dupa parerea lor despre ei insisi.

Cat despre sentimentul antiamerican printre romani...nu e nimic anormal.
***

YodaRo
24th June 2010, 05:06
ce trolling bre iceman. am scris exact la obiect...parerea mea e ca iti cam depasesti atributiile de asa zis moderator.
cu ce drept imi modifici/stergi postarea? cred ca n-ai habar de notiunea de trolling...dar deh esti moderator, ai fonctie si poti face ce vrei tu.

LE baga sanctiune daca incalc regulamentu'. Dar din moment ce m-am exprimat decent, n-ai nici un drept sa modifici postarea. E incalcare la dreptul de exprimare libera a opiniei. freedom of speach...desi o sa mi-o trantesti pe aia ca aici nu e democratie. Ai dreptate.

Lexus.
24th June 2010, 05:21
Normal,daca castiga Romania vreun meci cu ei si li se pare ceva suspect,ma trezesc cu B-2 alea invizibile umplandu-mi poarta nu de goluri ci de bombe.Vecinii nostri stiu cum e...Lasa sa stea la ei acasa,chiar imi place fotbalul american,sa-l joace acolo,ca nu-i deranjeaza nimeni.SUA in fotbal e ca Romania in curling de exemplu...
Un stereotip tipic romanesc care "va face cinste":rolleyes:

E drept s-ar putea sa va treziti cu cateva "Stealth" nu "B-2", marca Donovan, Dempsey, Altidore & Co...pe care sa nici macar sa nu le mirositi:happy


Omule,nu ma refeream la valoarea intrinseca a echipei americane ci la traditia lor in sportul asta!Nu au o istorie,nu au un cult pentru fotbal!Aici batea comparatia mea cu curlingul...Nu am negat valoarea actualei echipe cat mai degraba am subliniat exotismul acestei discipline sportive pentru marea masa a americanilor.Poate peste vreo 60,70 de ani de consum constant si in doze letale de acest drog,atunci SUA sa-si fi creat o cultura a fotbalului.Deocamdata ea nu exista acolo...
Americani nu au "istorie" pentru fotbal:happy:happy:happy asa e o natiunde care all together are 200+ ani si care la aproape toate capitolele este peste ceilalti...ce se compara ei cu romanica, care are 2,000+ de ani de "istorie"?...parca ani multi (si plini de mediocritate) de istorie conteaza pe teren:rolleyes:

Cunoscatorule, stiai ca echipa feminina de fotbal (soccer) a USA este campioana mondiala??? desigur, in "evoluata" romania unde dainuie inca "civilizatia" de 2,000+ de ani (cea de la inceputurile ei) fotbalul feminin e zero...ca la astia "evoluati si civilizati" ****ra e la cratita, nu are ea treaba cu fotbalu', nu?

...si stati linstiti voi astia cu "traditie", "cultura" si "istorie" fotbalistica ca vine in curand si randul echipei masculine...la nivel de copii si juniori USA bate la cur multe tari cu traditie...e doar a matter of time pana cand meciuri USA-romania (de exemplu) se vor incheia cu scoruri de tennis...si nu in favoare alaora cu "istorie si traditie":cry:

Oricum, pana una alta echipa US s-a calificat prima in grupa fiind inaintea Angliei...si chiar si a Frantei si a Serbiei care au maturat pe jos cu "istorica echipa" a romaniei:ok:

TheIceMan
24th June 2010, 05:30
Off topic: @YodaRO te rog citeste atent mesajul asta, este si pentu tine, si apoi intelege de ce ti-am editat mesajul.

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3093598&postcount=72

YodaRo
24th June 2010, 05:38
pai nu vaz nici un link spre un asa zis regulament...da' inteleg ca e la la latitudinea mintilor luminate ale moderatorilor...
anyway sunt rele si mai mari pe lumea asta...

OT USA rateaza prea mult, au o viteza incredibila de joc sustinuta constant in 90 minute. Pacat ca nu au sange rece in faza de finalizare, altfel scorul era 10-3.
Ghana o sa presteze un joc similar cu cel de azi cu Germania, o sa se retraga in aparare si o sa contraatace.
Au fundasii cam lenti chiar daca aglomereaza zona, o sa aiba probleme cu rapizii atacanti ai USA. In plus rateaza si africanii destul de mult.
O sa fie un duel intre doua echipe atletice. Cred ca o sa invinga USA.

LOL necredinciosii lui satan i-au invins pe fii lui allah.

Lexus.
24th June 2010, 05:55
LOL e funny tipul.
asta a facut romania in grupe...
Serbia (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=1902465/index.html) 22p
France (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43946/index.html) 21p
Austria (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43934/index.html) 14 p
Lithuania (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43957/index.html) 12 p
Romania (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43964/index.html) 12 p
Faroe Islands (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/europe/teams/team=43944/index.html) 4p

In Concacaf a fost asa:
USA (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/nccamerica/teams/team=43921/index.html) 20 p
Mexico (http://www.fifa.com/worldcup/preliminaries/nccamerica/teams/team=43911/index.html) 19p

Locul 2 din grupa romaniei, franta a luat bataie de la mexic, Locul 2 din Concacaf. USA si Mexic sunt calificate mai departe din grupe.
Serbia care a sters podelele cu superstarurile lui mucescu, nu se califica...
si in conditiile astea se umfla taratza patriotica, chiar daca in clasament dupa romani nu sunt decat fantasticii fareozi si evident ca romanii "ie" cei mai buni dupa parerea lor despre ei insisi.

Cat despre sentimentul antiamerican printre romani...nu e nimic anormal.
***
Daca s-ar organiza un mini-turneu intre primele doua clasate din zona "eschimosilor" si a "New Indies" (cum zicea un alt "cunoscator" pe aici) si primele 2 clasate din zona celor cu "istorie" si "cultura" fotbalistica...ar sterge americanii si mexicanii cu francezii si serbi pe jos...nu mai vorbim de romani care poate ar fi invitati sa faca "istorie"...ca copii de mingi in spatele portii lui Howard:happy

Lexus.
24th June 2010, 06:31
Omule,nu ma refeream la valoarea intrinseca a echipei americane ci la traditia lor in sportul asta!Nu au o istorie,nu au un cult pentru fotbal!Aici batea comparatia mea cu curlingul...Nu am negat valoarea actualei echipe cat mai degraba am subliniat exotismul acestei discipline sportive pentru marea masa a americanilor.Poate peste vreo 60,70 de ani de consum constant si in doze letale de acest drog,atunci SUA sa-si fi creat o cultura a fotbalului.Deocamdata ea nu exista acolo...
Am o curiozitate: ne cunoscand "istoria fotbalistica glorioasa" a celor ce fac umbra (degeaba) de peste 2,000 de ani pamantului (romanii) ma intreb daca sunt macar egalii "amaratilor" de Americani, cei fara traditie, istorie si cultura fotbalistica:rolleyes:


A patra calificare din grupe
Reprezentativa americană este la cea de-a patra calificare în fazele superioare ale unui tuneu final mondial în cele nouă participări. Cea mai bună performanță au înregistrat-o în 1930, cînd au terminat pe poziția a treia. Acum patru ani, în Germania, yankeii nu au depășit faza grupelor, în timp ce în 2002, în Japonia și Coreea de Sud, SUA ajungea pînă în sferturi de finală.
De cate ori a participat romanica la un turneu final? De cate ori s-au calificat mai departe din grupe?

nic
24th June 2010, 07:06
Omule,nu ma refeream la valoarea intrinseca a echipei americane ci la traditia lor in sportul asta!Nu au o istorie,nu au un cult pentru fotbal!Aici batea comparatia mea cu curlingul...Nu am negat valoarea actualei echipe cat mai degraba am subliniat exotismul acestei discipline sportive pentru marea masa a americanilor.Poate peste vreo 60,70 de ani de consum constant si in doze letale de acest drog,atunci SUA sa-si fi creat o cultura a fotbalului.Deocamdata ea nu exista acolo...

Vorbesti serios sau pur si simplu nu esti informat? SUA au participat, alaturi de Romania si alte 11 echipe, la prima editie a CM, in 1930, in Uruguay...

Americanii au cult pt sport si pentru atitudinea sportiva pe teren, asta au...Asa se face ca au jucat pana in ultima clipa, nu s-au lasat descurajati nici de greseli de arbitraj grave impotriva lor, nu au cotonogit (doar 10 faulturi impotriva algerienilor, care au faultata aproape de doua ori mai mult!!!), si-au vazut de joc si in final au castigat... Franta are traditie si cult, nu-i asa, dar din pacate nationala frantei a fost o rusine la acest turneu final.. hai sa lasam cuvintele mari si goale si sa vedem faptele, sa vedem jocul si atitudinea fata de joc, nu smekerii si golanisme...

Fotbalul nu este cel mai po****r sport in America, dar sunt extrem de multi practicanti ai fotbalului, mai ales la nivelul copiilor... Fotbalul este foarte mult practicat in scolile americane, in conditii foarte bune, care includ terenuri de iarba adecvate, echipament complet pt copii, arbitrii la mecirile din ligile locale, f numeroase si bine organizate. Banii provin in cea mai mare parte de la comunitatile locale, si de la parinti, care isi iau liber ca sa merga cu copii la meciuri, in loc sa se duca sa se betivanesca cine stie pe unde. La meciurile lor la scoala si la meciurile din ligile de amaori (un fel de miute de la noi, dar pe teren ca lumea, cu minge ca lumea si echipament de protectie) nu se injura, nu se insulta, nu se bate... Nu am vazut nicoeri un parinte injurandus-i sau umilindu-si copilul la meciuri de fotbal, nu am vazut nici un antrenor amenintand sau insultandu-i pe micii fotbalisti in America, insa am vazut destul de mult asta in Romania, pe la mai toate meicurile de juniori la care am fost (si am tot fost vreme de doi anii la sfarsitul anilor '90). Intr-adevar, nu le-a intrat microbul, desi echipa feminina a fost campioana mondiala...

Intr-adevar nu le-a intrat microbul, pt ca la fotbal, in America, chiar daca mai vin copii din familii mai sarmane (unul din ei este si in actualul lot din Africa de Sud, ma refer la Dempsey) izbucnirile necontrolate si abuzurile fizice si verbale sunt f rare si sunt intotdeauna considerate inaccetabile.

La meciurile intre colegi, miutele celor mari, din pura plecere, dar tot pe teren ca lumea, i echipoemt complet, oamenii nu inura, nu itra la rupere sau inmidare, nu au pt ce sa se razbune sau sa-si regeleze conturi, oamenii joaca din pura placere, in timpul lor 9altfel f limitata) pe banii lor, pe terenuri platitte din impozietele lor locale, pe care uneori chiar au sansa sa le voteze sau sa le respinga. Si dupa cum arata terenurile si facilitatile lor, iata camulti americani arata mai mult cult pt fotbal decat maimutoii cu gura mare din lumea fotbalului din Romania.

Revenind la turneul final din Africa de Sud, americanii au demostrat pana acum decenta, spirit de echipa, un joc destul de deschis si consistent, si credinta in sansa lor pana la capat, Nu vad de ce nu ar trebui sa invatam de la ei... Nu este nici o rusine sa inveti lucuri bune.

Jucatorii actuali sunt formati in America, in cadrul unor programe pt copii (un caz clasic este olympic development program sunt f multe in Nord-Est) care par a fi de succes. Nu toti jucatroii l din MSL sunt aproape de nivelul unui Altidore sau Bradley sau Donovan, dar se joaca serios fara abureli cu arbitrii si scandaluri a la mitica sau nasu. Nici jucatorii americani nici cei straini din MSL nu apar in presa in cenrtul unor scanadaluri in baruri sau cu fufe precum super jucatori precum Tanase sau N'Doye (exempelel sunt intampaltoare). Jucatorii nu se cearta ca la usa cortului cu sefii de la cluburi, de fapt nu se cearta deloc, au cu totul alte griji.

Lasand la o parte cuvinte mari si goale precum cult sau cultura a fotbalului, realitatea este ca americanii au aratat mult mai muklt fotbal decat multe echipe cu traditie. Si mai mult decat atat, au aratat mai mult respect pentrru spectatori, suporteri si mai ales pentru fotbal decat multi dintre jucatorii si oamenii de fotbal proeminenti din Romania.

Lexus.
24th June 2010, 07:32
Ce spuneam eu mai sus, vad ca scrie si Razvan Lucescu in ProSport comentand turneul final al W.C.:


Un lucru foarte important: educația are un impact tot mai mare asupra rezultatului unei partide. Ea, educația, constituie baza mentalității unei echipe, a unității de grup și chiar forța unei echipe. SUA, Noua Zeelandă sau Australia au de partea lor educația, iar la polul opus se află echipele din Africa și chiar și Franța, ultima prin scandalurile de proporții din ultimele zile. În fine, avem la acest Mondial echipe foarte mari, care se plâng că suferă din punct de vedere psihologic, deși au antrenori "grei" pe bancă, gen Capello - Anglia, Lippi - Italia, Domenech - Franța.

Aici USA este cu 200+ de ani (ca numai atat e toata istoria lor;)) inaintea romaniei si a multor alte tari cu "istorie" si "traditie"

Gabriel28
24th June 2010, 09:54
Vorbesti serios sau pur si simplu nu esti informat? SUA au participat, alaturi de Romania si alte 11 echipe, la prima editie a CM, in 1930, in Uruguay...

.....realitatea este ca americanii au aratat mult mai muklt fotbal decat multe echipe cu traditie. Si mai mult decat atat, au aratat mai mult respect pentrru spectatori, suporteri si mai ales pentru fotbal decat multi dintre jucatorii si oamenii de fotbal proeminenti din Romania.[/B]

te aplaud pentru rabdarea care ai avut-o sa scrii acest post, 100% adevarat in tot ce ai scris :ok:

Sifodias
24th June 2010, 10:19
Nic,daca citeai mai bine ce am scris eu ai fi vazut ca nu am spus ca americanii nu au un cult pentru sport ci pentru sportul asta pe care-l comentam noi aici!Faptul ca-l joaca copii sau femeile nu-l face un sport care sa acapareze mintile si audientele americanilor consumatori de sport.Fotbalul la nivel al audientei printre americani este in urma NFL,NBA,MLB,NHL!Asta spune totul despre traditia lor in "soccer".Poate in viitor se vor mai schimba preferintele americanilor,de asta am spus ca le trebuie 70 de ani de consum acut de fotbal!Ce mi se pare haios(sau poate penibil de trist),este ca unii useri,in stilul specific romanesc,uita de unde au plecat si jignesc sau ironizeaza tara si neamul din care fac si ei parte.Si apoi vin si o dau inainte cu civilizatia de +200...Si da e B-2 Stealth,asa se numeste!

TeBat
24th June 2010, 10:38
...si stati linstiti voi astia cu "traditie", "cultura" si "istorie" fotbalistica ca vine in curand si randul echipei masculine...la nivel de copii si juniori USA bate la cur multe tari cu traditie...e doar a matter of time pana cand meciuri USA-romania (de exemplu) se vor incheia cu scoruri de tennis...si nu in favoare alaora cu "istorie si traditie":cry:




Am o curiozitate: ne cunoscand "istoria fotbalistica glorioasa" a celor ce fac umbra (degeaba) de peste 2,000 de ani pamantului (romanii)


Daca s-ar organiza un mini-turneu intre primele doua clasate din zona "eschimosilor" si a "New Indies" (cum zicea un alt "cunoscator" pe aici) si primele 2 clasate din zona celor cu "istorie" si "cultura" fotbalistica...ar sterge americanii si mexicanii cu francezii si serbi pe jos...nu mai vorbim de romani care poate ar fi invitati sa faca "istorie"...ca copii de mingi in spatele portii lui Howard:happy

Exagerezi grav! Eu nu sunt vreun patriot/nationalist, dar aceste afirmatii pe care le faci cu nonsalanta ma deranjeaza.

nic
24th June 2010, 14:36
Nic,daca citeai mai bine ce am scris eu ai fi vazut ca nu am spus ca americanii nu au un cult pentru sport ci pentru sportul asta pe care-l comentam noi aici!Faptul ca-l joaca copii sau femeile nu-l face un sport care sa acapareze mintile si audientele americanilor consumatori de sport.Fotbalul la nivel al audientei printre americani este in urma NFL,NBA,MLB,NHL!Asta spune totul despre traditia lor in "soccer".Poate in viitor se vor mai schimba preferintele americanilor,de asta am spus ca le trebuie 70 de ani de consum acut de fotbal!Ce mi se pare haios(sau poate penibil de trist),este ca unii useri,in stilul specific romanesc,uita de unde au plecat si jignesc sau ironizeaza tara si neamul din care fac si ei parte.Si apoi vin si o dau inainte cu civilizatia de +200...Si da e B-2 Stealth,asa se numeste!

Si tenisul este in SUA in urma baschetului, baseball-ului, fotbalului american si a hocheiului din punct de vedere al audientei... Si totusi America a dat niste super-campioni in tenis, si are printre cele mai vechi turnee de tenis din lume... Si a castigat Cupa Davis de atatea ori...

In schimb in Albania sau El Salvador fotbalul are o foarte mare audienta in randul po****tiei... si care este urmarea?


Audienta ridicata a fotbalului in Franta nu a impiedicat o comportare penibila a unei echipe care ar fi trebuit sa reprezinte o tara cu traditie in fotbal...

Asadar, pt ce le trebuie americanilor "70 de ani de consum acut de fotbal" ? ca sa-i ajunga din urma pe bulgari, de exemplu? La ce?

Bumbescu
24th June 2010, 16:37
As fi preferat sa-mi lasi postul si sa ma avertizezi:D

Sifodias
24th June 2010, 17:00
Si tenisul este in SUA in urma baschetului, baseball-ului, fotbalului american si a hocheiului din punct de vedere al audientei... Si totusi America a dat niste super-campioni in tenis, si are printre cele mai vechi turnee de tenis din lume... Si a castigat Cupa Davis de atatea ori...

In schimb in Albania sau El Salvador fotbalul are o foarte mare audienta in randul po****tiei... si care este urmarea?


Audienta ridicata a fotbalului in Franta nu a impiedicat o comportare penibila a unei echipe care ar fi trebuit sa reprezinte o tara cu traditie in fotbal...

Asadar, pt ce le trebuie americanilor "70 de ani de consum acut de fotbal" ? ca sa-i ajunga din urma pe bulgari, de exemplu? La ce?

Nic,man de ce folosesti sofisme?Pai tu compari aria de selectie a Albaniei (3,6 mil.locuitori) si a El Salvadorului(6,2 mil.locuitori) cu cea a SUA(280 mil.locuitori)?Ce naibii,astea sunt argumente credibile...Probabil,niciodata,fotbalul nu va insemna pentru americani ce inseamna pentru argentinieni,brazilieni,spanioli,italieni germani,olandezi sau alti.La asta ma refeream,la pasiunea nemarginita pentru sportul asta.Pana la urma bravoo lor ca desii fotbalul nu-i o prioritate pentru americani,au rezultate...

TheIceMan
24th June 2010, 17:21
niciodata nu o sa vezi copiii americani (sau canadieni) sa iasa din casa cu o minge sa joace 'fotbal' pe strada, chiar si acum in plin campionat mondial, ce vezi pe strada, copiii aruncand la cosul de basket sau, aici ma refer exclusiv la strada mea, cu crosele in mana dar cu tricouri de Engalnd, Italy, Portugal etc., pe ei, si joaca hockey cu mingea de tenis!!
Cam asta este po****ritatea, ce joaca copiii pe strada.

La scoala, in cadru organizat, da, ok, dar este un sport la fel ca oricare altul, aici copiii joaca si rugby, si handbal la scoala, iar cand vorbesti cu oameni maturi despre sporturile astea, iti spun ceva de genul "handball?....aaaa.. wait a minute... I think I played it when I was in highschool..." in rest cum s-a mentionat mai sus.

Intradevar are o mai mare amploare decat acum cativa ani, fotbalul, dar daca un copil este cu adevarat talentat la sport cu greu ramane la fotbal, ci mai degraba merge la alte sporturi unde se castiga bani mai multi in ligile nord americane. Cum MLS are salary cap si jucatotrii de multe ori au salarii la fel de mari ca orice corporate employee with a collage diploma, tinerii talentati nu prea vad de ce s-ar duca la MLS si nu in al sport.

si mai este ceva, tot copii emigrantilor recenti sunt cei mai interesati de fotbal, americanii get beget doar ca fapt divers.

Desigur USA nu are cea mai slaba echipa la acest mondial, dar una dintre cele mai norocoase cu siguranta.

A, si nu-s anti american.

iulian_1976
24th June 2010, 18:09
Fac cateva precizari.

1.Sunteti in eroare daca credeti ca fotbalul este apanajul brazilienilor,italienilor
,argentinienilor,englezilor,romanilor etc
2.SUA are toate premisile ca in 10 ani aproximativ sa fie o mare putere fotbalistica atentie nu am spus o buna echipa.
3.Eu cunosc maxim 8 echipe in lume capabile sa bata SUA la ora actuala.

Nu contest ca SUA ajunge mai usor la Camionate Mondiale insa voi ce spuneti
in momentul de fata SUA nu ar fi invins Romania ? ...sau Serbia?

Cred ca momentan nu va dati seama de valoarea americanilor,hai sa vedem ce fac in optimi.:ok:

TheIceMan
24th June 2010, 18:12
Romania da cu siguranta, Serbia nu sunt asa de sigur.
Daca s-ar juca Anglia - USA din nou, crezi ca tot 1-1 s-ar temina?
Ca in 10 ani o sa fie o mare putere s-a spus si dupa CM USA'94, inca mai asteptam.

Sifodias
24th June 2010, 19:32
Fac cateva precizari.

1.Sunteti in eroare daca credeti ca fotbalul este apanajul brazilienilor,italienilor
,argentinienilor,englezilor,romanilor etc
2.SUA are toate premisile ca in 10 ani aproximativ sa fie o mare putere fotbalistica atentie nu am spus o buna echipa.
3.Eu cunosc maxim 8 echipe in lume capabile sa bata SUA la ora actuala.

Nu contest ca SUA ajunge mai usor la Camionate Mondiale insa voi ce spuneti
in momentul de fata SUA nu ar fi invins Romania ? ...sau Serbia?

Cred ca momentan nu va dati seama de valoarea americanilor,hai sa vedem ce fac in optimi.:ok:
Nu,nu cred ca ne-ar bate.Ce sa mai vorbim de sarbi!Asta cu premisele stii cum e:americanii aveau toate premisele sa descopere arme de distrugere in masa in Irak si pana la urma au fost minciuni sfruntate.Conteaza doar realitatea palpabila!Nimeni nu zice ca alte natiuni nu ar trebuii sa joace fotbal,uite slovacii o natiune care traieste pentru hockey,a eliminat Italia,unde fotbalul e o religie.Insa americanii nu traiesc fotbalul cum o fac argentinienii de pilda!La asta m-am referit...Sincer,as fii dezgustat daca americanii ar devenii,dupa cum spui tu,o mare putere fotbalistica!

Lexus.
24th June 2010, 19:45
niciodata nu o sa vezi copiii americani (sau canadieni) sa iasa din casa cu o minge sa joace 'fotbal' pe strada, chiar si acum in plin campionat mondial, ce vezi pe strada, copiii aruncand la cosul de basket sau, aici ma refer exclusiv la strada mea, cu crosele in mana dar cu tricouri de Engalnd, Italy, Portugal etc., pe ei, si joaca hockey cu mingea de tenis!!
Cam asta este po****ritatea, ce joaca copiii pe strada.
Ai perfecta dreptate...si cu acesta po****ritea se pot mandri romanii, la capitolul asta sunt mai tari ca Americanii:cry:...ca la CM participa USA si mai si castiga si grupa in fata Angliei, Sloveniei si Algeriei:happy



Desigur USA nu are cea mai slaba echipa la acest mondial, dar una dintre cele mai norocoase cu siguranta.

A, si nu-s anti american.
Daca in urma evolutiilor Americane la CM se poate spune ca sunt o echipa norocasa, inseamna ca s-a intors lumea cu fundul in sus:rolleyes:...dar asa vrei sa crezi tu, tot asa cum vrei sa credem noi ca nu esti anti-American:rolleyes:

TheIceMan
24th June 2010, 19:53
tot asa cum vrei sa credem noi ca nu esti anti-American[/U]:rolleyes:

Te rog citeste postingurile mele de pe threadul 'vreau sa emigrez' si apoi discuta daca sunt sau nu anti-american, ok?

pana atunci parerea mea despre echipa nationala de fotbal a US este neschimbata, o echipa ok si norocoasa :)

Sorin Blaj
24th June 2010, 20:08
Nu,nu cred ca ne-ar bate.Ce sa mai vorbim de sarbi!Asta cu premisele stii cum e:americanii aveau toate premisele sa descopere arme de distrugere in masa in Irak si pana la urma au fost minciuni sfruntate.Conteaza doar realitatea palpabila!Nimeni nu zice ca alte natiuni nu ar trebuii sa joace fotbal,uite slovacii o natiune care traieste pentru hockey,a eliminat Italia,unde fotbalul e o religie.Insa americanii nu traiesc fotbalul cum o fac argentinienii de pilda!La asta m-am referit...Sincer,as fii dezgustat daca americanii ar devenii,dupa cum spui tu,o mare putere fotbalistica!

Realitatea palpabila, cum ii spui tu, este ca noi stam comozi in fotolii, iar americanii sunt in optimile Campionatului Mondial.

effect
24th June 2010, 20:08
Wow,incepe sa fie supra-apreciata aceasta echipa a SUA , nu e rea, dar dincolo de un jucator world class si cativa decenti + disciplina si mentalitate,nu e nimic care sa te dea pe spate. Ce-i drept , au facut niste meciuri superbe ,dar si ce adversari au avut..
SUA nu o sa fie vreo mare putere nici peste 5, nici peste 10 ani. Pur si simplu nu au traditie , iar scoala lor de fotbal nu e cu nimic speciala. Acolo cluburile la nivel juvenil exista mai mult pt elementul de distractie,iar antrenorii iau in serios rezultatele echipei decat descoperirea si pregatirea a 2-3 talente care se pot forma ca viitori profesionisti. Cei mai multi se pierd la trecerea dintre highschool spre college unde fie renunta,fie ajung la un nivel de college care practic le stagneaza carierele sau chiar ii da inapoi. Diferenta este enorma fata de scoala de fotbal europeana din vest.

TheIceMan
24th June 2010, 20:10
@effect, mi-ai luat vorba din gura :)

Sifodias
24th June 2010, 20:12
Realitatea palpabila, cum ii spui tu, este ca noi stam comozi in fotolii, iar americanii sunt in optimile Campionatului Mondial.
Corect,dar daca am fi jucat si noi cu Barbados in calificari,probabil eram acolo...

Sorin Blaj
24th June 2010, 20:13
Wow,incepe sa fie supra-apreciata aceasta echipa a SUA , nu e rea, dar dincolo de un jucator world class si cativa decenti + disciplina si mentalitate,nu e nimic care sa te dea pe spate. Ce-i drept , au facut niste meciuri superbe ,dar si ce adversari au avut..
SUA nu o sa fie vreo mare putere nici peste 5, nici peste 10 ani. Pur si simplu nu au traditie , iar scoala lor de fotbal nu e cu nimic speciala. Acolo cluburile la nivel juvenil exista mai mult pt elementul de distractie,iar antrenorii iau in serios rezultatele echipei decat descoperirea si pregatirea a 2-3 talente care se pot forma ca viitori profesionisti. Cei mai multi se pierd la trecerea dintre highschool spre college unde fie renunta,fie ajung la un nivel de college care practic le stagneaza carierele sau chiar ii da inapoi. Diferenta este enorma fata de scoala de fotbal europeana din vest.

Anglia. Sau nu se pune pentru ca ei au inventat fotbalul? :)

Sorin Blaj
24th June 2010, 20:16
Corect,dar daca am fi jucat si noi cu Barbados in calificari,probabil eram acolo...

Noi am jucat cu Feroe, Lituania, Austria, niste forte in fotbalul european si am reusit cu chiu cu vai sa terminam peste insulari.

Cand iei 3-0 de la Lituania, acasa, nu poti sa emiti pretentii la calificare, oricata traditie ai avea.

Dovada "valorii" echipei actuale a Romaniei sunt Serbia si Franta. QED.

Sifodias
24th June 2010, 20:22
Feroe,Lituania sau Austria sunt la orice ora din zi sau noapte peste Barbados!Oricum nu avem cum sa dovedim ce ar fi fost daca...Bravo lor pentru calificarea in optimi dar eu vreau sa-i vad cat mai repede iesiti din competitie!

Sorin Blaj
24th June 2010, 20:28
La cum arata traseul viitor si jocurile facute in grupa, sunt sanse sa mai ramana o vreme.

effect
24th June 2010, 20:30
Anglia. Sau nu se pune pentru ca ei au inventat fotbalul? :)

Erau si ei inclusi acolo . Pentru mine Anglia inseamna forta la nivel de club,nu de echipa nationala. Le lipseste creativitatea si au tendinta sa macine in gol impotriva echipelor mici si disciplinate tactic asa cum este SUA,dar fac meciuri bune contra echipelor mari tocmai pentru ca stiu sa joace simplu si eficient.

Lexus.
24th June 2010, 20:54
Te rog citeste postingurile mele de pe threadul 'vreau sa emigrez' si apoi discuta daca sunt sau nu anti-american, ok?

pana atunci parerea mea despre echipa nationala de fotbal a US este neschimbata, o echipa ok si norocoasa :)
Nu discut off topic sentimentul tau anti-American la modul general...nu despre asta era vorba aici, ci despre postarile tale anti-fotbalul American, pe care tu impotriva tuturor evidentelor, vazute de toata lumea (mai putin de tine si "sifodias") o vedeti o echipa "norocoasa" si "fara traditie" care nu merita ceea ce a obtinut: calificarea de pe primul loc in grupa.
Ca englezii nu au fost in stare sa-i bata...se cheama noroc:rolleyes:...ca Anglia a fost penibila cu Algeria este "norocul" Americanilor...ca US a facut doua meciuri deosebite cu Algeria si Slovenia (chiar in conditiile in care au fost furati de arbitrii)...e doar "noroc"...ca US a jucat cu Barbados, e "noroc"...dar ca a batut Mexico (care a umilit Franta) si s-a calificat la CM de pe primul loc in grupa...e tot "noroc"????...tu vorbesti ironic de "New Indies" si "eschimosi", de Mexico nu sufli o vorba...

Ii dati inate cu "traditia"...asa se scrie istoria, toate echipele au inceput de undeva, sa nu mai punem la socoteala ca in 1930 USA se califica de pe primul loc in grupe la CM...dar oricum ai da-o, tot nu e bine, ca 80 de ani nu au mai reusit performanta asta.

Asa cum spune "Sorin Blaj": "Dovada "valorii" echipei actuale a Romaniei sunt Serbia si Franta. QED."...aici se vede si conteaza "traditia"...din pacate pentru unii care traiesc din amintiri (care sunt si alea vai de capul lor) "traditia" nu joca pe teren, echipa US joaca pe teren, un fotbal frumos, corect, modern care aduce rezultate meritate 100% si oricat ati incerca voi sa le minimalizati, conscatorii de fotbal obiectivi le vad si le recunosc la adevarata lor valoare.


Corect,dar daca am fi jucat si noi cu Barbados in calificari,probabil eram acolo...
Asta a fost mereu problema romanilor...ca au avut altii "noroc" si ei au fost oropsiti de soarta...D.A.C.A.!!!...tot pe linia acestui "daca", daca romanii erau in locul USA in grupa "C" cate puncte faceau???...sunt aproape sigur ca ZERO, nici cu Anglia, nici cu Slovenia si nici macar cu Algeria...ca asa "e romanii nu are noroc";)

TheIceMan
24th June 2010, 21:13
in 1998 Romania terminat grupa cu 7 puncte inaintea Angliei, cam ca si USA acuma, cu un joc excelent impotriva Columbiei, noroc de gol in ultimul minut contra Angliei si nepasare ultimul meci contra Tunisiei.... dupa aia in 1/8imi cu Croatia au facut rahatul praf... asta ca sa-ti raspund la "daca" asta ce-l invoci.

si FYI, in '930 s-a participat la World Cup, prima editie, pe baza de invitatie, :) si Romania a fost invitata atunci. Atunci Romania era o tara mai mult decat respectata in lume.

si inca ceva, nu doar USA este singura tara care o consider slaba si norocoasa la aceste mondiale, dar, ma rog...

Sifodias
24th June 2010, 21:17
Man,cum a spus si Ice,verifica statistica ultimelor meciuri dintre Romania si Anglia!Eu ma intreb daca tu esti roman sau esti un american get beget ce a vrut sa invete o limba exotica...

Lexus.
24th June 2010, 21:19
in 1998 Romania terminat grupa cu 7 puncte inaintea Angliei, cam ca si USA acuma, cu un joc excelent impotriva Columbiei, noroc de gol in ultimul minut contra Angliei si nepasare ultimul meci contra Tunisiei.... dupa aia in 1/8imi cu Croatia au facut rahatul praf... asta ca sa-ti raspund la "daca" asta ce-l invoci.

si FIY, in '930 s-a participat la World Cup, prima editie pe baza de invitatie, :) si Romania a fost invitata atunci. Atunci Romania era o tara mai mult decat respectata in lume.
"Daca" era referitor la anul de gratie 2010...nu la ce s-a intamplat in "istoria" antica...vorbim de ziua de astazi, vorbim de meciul SUA-Algeria disputat cu 24 de ore in urma...asa stiu, parca in 1994 chiar pe pamant American, romanii bateau echipa US...a fost, s-a dus si nu se va mai intoarce;)

TeBat
24th June 2010, 21:22
in 1998 Romania terminat grupa cu 7 puncte inaintea Angliei, cam ca si USA acuma, cu un joc excelent impotriva Columbiei, noroc de gol in ultimul minut contra Angliei si nepasare ultimul meci contra Tunisiei.... dupa aia in 1/8imi cu Croatia au facut rahatul praf... asta ca sa-ti raspund la "daca" asta ce-l invoci.

si FYI, in '930 s-a participat la World Cup, prima editie, pe baza de invitatie, :) si Romania a fost invitata atunci. Atunci Romania era o tara mai mult decat respectata in lume.

si inca ceva, nu doar USA este singura tara care o consider slaba si norocoasa la aceste mondiale, dar, ma rog...

Aveam 8 ani pe atunci si de abia incepusem sa ma uit la fotbal, dar inca tin minte ce dezamagit am fost la eliminarea din optimi. Suker daduse din penalty pentru croati. Romanii se vopsisera blonzi...:D Ii aveam pe Adi Ilie, Filipescu, Hagi, Moldovan... ce vremuri! :)

Sorin Blaj
24th June 2010, 21:24
Nu cred ca le vom mai trai curand.

Ted
24th June 2010, 21:24
Asta a fost mereu problema romanilor...ca au avut altii "noroc" si ei au fost oropsiti de soarta...D.A.C.A.!!!...tot pe linia acestui "daca", daca romanii erau in locul USA in grupa "C" cate puncte faceau???...sunt aproape sigur ca ZERO, nici cu Anglia, nici cu Slovenia si nici macar cu Algeria...ca asa "e romanii nu are noroc";)

de parca ar fi vreo diferenta intre 'daca' si 'sunt aproape sigur' :groggy:

Lexus.
24th June 2010, 21:27
Man,cum a spus si Ice,verifica statistica ultimelor meciuri dintre Romania si Anglia!Eu ma intreb daca tu esti roman sau esti un american get beget ce a vrut sa invete o limba exotica...
Ce legatura are limba si locul nasterii cu ce discutam aici?:rolleyes:


...Bravo lor pentru calificarea in optimi dar eu vreau sa-i vad cat mai repede iesiti din competitie!
Asta este de fapt esenta postarilor tale, ai pus punctul pe "i"

Totusi ma intreb de ce? in afara de cine stie ce frustrari anti-Americane ai, nu vad din punct de vedere fotbalistic de ce???

-Joaca US un fotbal urat? NU.
-Joaca US un fotbal murdar? NU.
-Au furat Americanii? NU.
-Au ajuns aici in locul altei echipe care merita locul lor? NU.
-Sunt alte echipe mai bune care trebuiau sa fie in pozitia Amreicanilor? NU.
-Nu au "istorie", "cultura" si "traditie":happy:happy:happy

:rolleyes:

Sifodias
24th June 2010, 21:39
Daca din posturile mele nu ai prins esenta fotbalistica nu e vina mea...Sincer,Slovenia mi s-a parut echipa ce ar fi meritat sa se califice alaturi de englezi.

Gabriel28
24th June 2010, 22:04
cred ca discutia asta a deviat de mult...fiecare are dreptul la parerile lui, dar deja s-a exagerat si de-o parte si de alta

YodaRo
24th June 2010, 22:23
LOL ce se agita lumea.
in USA sunt terenuri de fotbal intr-un singur stat din cele 50 cat sunt in romania toata. La mai toate High School au nocturne, ma indoiesc ca exista vreun liceu din romania cu asa dotari. Socer se joaca de placere in cluburi sau pe maidane. Joaca f multi soccer si USA nu va da inapoi fata de ce este acum la soccer. Pentru ca prinde din ce in ce mai mult si sunt resurse sa il sustina pe aist sport la cel putin acelasi nivel. Ii vad din ce in ce pe mai multi care joaca soccer pe peluza din fata casei albe... La casa alba s-au auzit strigaturi de bucurie cand a dat USA gol. Bill Clinton a fost in tribune le meci, ce inseamna intereseul chiar la nivel inailt pentru aist sport.
Soccerul nu este sportul national american, sunt american football, basketball, baseball, hockeyul inainte.
Aici soccerul este un sport mai mult pentru fete, foarte multe practica sportul asta si ma mir si eu de ce pentru ca deformeaza picioarele.
In orice caz, USA este peste Romania pana si la soccer, desi soccerul este sportul national in Ro.

@IceMan are o frustrare in legatura cu americanii...canada a fost si este socotita sora saraca a USA. Chiar de canadienii se tot bat cu pumnii in piept ca n-ar fi asa. In canada doar hockeyul se joaca...iau bataie de la echipele americane de NHL care le iau si jucatorii canadieni pentru ca au forta financiara mai mare.
In momentul de fata echipa canadei la fotbal cam e de nivelul romaniei.

USA este o superputere economica, politica, militara si la fel in sport. Sunt putine sporturile la care USA nu domina, la olimpiade iau cele mai multe medalii.
O sa ajunga si in soccer o superputere chestiunea e de timp. Daca se investesc bani in sportul asta mai multi, asa cum se pare ca vor sa o faca o sa atraga jucatorii si asa o sa creasca si MLS.
Daca mai sunt cativa in RO cu sentiment antiamerican e pentru ca au invatat socialism stiintific pe timpul lui ceasca. Si au invatat ca raul vine din west si binele din est, de la fratele rus.

A.k.a
24th June 2010, 22:29
Corect,dar daca am fi jucat si noi cu Barbados in calificari,probabil eram acolo...

Si ce am fi facut acolo? Ne-am fi facut probabil de rusine. Pierzi cu 5-0 si mai stiu eu ce scoruri si mai ai pretentii? Asa imposibila era grupa asta a noastra? Daca, daca... Daca pe dracu.

Lexus.
24th June 2010, 22:32
Daca din posturile mele nu ai prins esenta fotbalistica nu e vina mea...Sincer,Slovenia mi s-a parut echipa ce ar fi meritat sa se califice alaturi de englezi.

Fara sa incerc sa te antagonizez poti sa-mi explici si mie, argumentat, de ce Slovenia merita sa se califice in dauna USA?

1. In meciul direct cu US, Americanii i-au calarit tot meciul si au si fost furati de arbitru, scorul corect la final trebuia sa fie 3-2 pt. USA.

2. In meciul cu Algeria (echipa dominata iarasi categoric de Americani) au dat un gol "norocos" aproape identic cu cel dat de US englezilor.

Deci???

BAK
24th June 2010, 22:55
lasa mai in pace, nu prea are rost, o lume intreaga spune ca usa a meritat primul loc, mai sunt si hateri , nu ai ce sa le faci. iti pierzi timpul de pomana

Sorin Blaj
24th June 2010, 22:57
Americanii au culoar sa ajunga in semifinale. Depinde doar de ei sa arate pe teren ca au forta sa o faca.

utd4ever
24th June 2010, 23:02
Eu indraznesc sa pariez ca oricare ajunge in semifinale dintre astea 4 nu va fi deloc o echipa usoara pentru adversarul de acolo, chiar daca asa pare.

BAK
24th June 2010, 23:02
merg mai departe sau nu, asta este..dar la ce ne putem astepta cu siguranta este un fotbal modern si de calitate, cu jucatori care dau totul pentru echipa, care lupta pana in ultimul minut, care nu mimeaza fotbalul si nu incerca sa primeasca nimic de pomana...ba chiar trebuie sa treaca peste suspect de desele greseli de arbitraj

rhadoo
24th June 2010, 23:02
LOL ce se agita lumea.
in USA sunt terenuri de fotbal intr-un singur stat din cele 50 cat sunt in romania toata. La mai toate High School au nocturne, ma indoiesc ca exista vreun liceu din romania cu asa dotari. Socer se joaca de placere in cluburi sau pe maidane. Joaca f multi soccer si USA nu va da inapoi fata de ce este acum la soccer. Pentru ca prinde din ce in ce mai mult si sunt resurse sa il sustina pe aist sport la cel putin acelasi nivel. Ii vad din ce in ce pe mai multi care joaca soccer pe peluza din fata casei albe... La casa alba s-au auzit strigaturi de bucurie cand a dat USA gol. Bill Clinton a fost in tribune le meci, ce inseamna intereseul chiar la nivel inailt pentru aist sport.
Soccerul nu este sportul national american, sunt american football, basketball, baseball, hockeyul inainte.
Aici soccerul este un sport mai mult pentru fete, foarte multe practica sportul asta si ma mir si eu de ce pentru ca deformeaza picioarele.
In orice caz, USA este peste Romania pana si la soccer, desi soccerul este sportul national in Ro.

@IceMan are o frustrare in legatura cu americanii...canada a fost si este socotita sora saraca a USA. Chiar de canadienii se tot bat cu pumnii in piept ca n-ar fi asa. In canada doar hockeyul se joaca...iau bataie de la echipele americane de NHL care le iau si jucatorii canadieni pentru ca au forta financiara mai mare.
In momentul de fata echipa canadei la fotbal cam e de nivelul romaniei.

USA este o superputere economica, politica, militara si la fel in sport. Sunt putine sporturile la care USA nu domina, la olimpiade iau cele mai multe medalii.
O sa ajunga si in soccer o superputere chestiunea e de timp. Daca se investesc bani in sportul asta mai multi, asa cum se pare ca vor sa o faca o sa atraga jucatorii si asa o sa creasca si MLS.
Daca mai sunt cativa in RO cu sentiment antiamerican e pentru ca au invatat socialism stiintific pe timpul lui ceasca. Si au invatat ca raul vine din west si binele din est, de la fratele rus.



sportul national in ROMANIA este OINA!:rosu:

TheIceMan
24th June 2010, 23:03
In momentul de fata echipa canadei la fotbal cam e de nivelul romaniei.

Nu-i adevarat, la ora actuala Canada bate Romania la fotbal. Si se scrie cu C mare si cu R mare, altfel este insulta, si nu cred ca si de data asta ai scris in graba.

Si, n-am nicio frustrare la adresa USA, asta vrei tu sa crezi, dar nu este asa.

BAK
24th June 2010, 23:06
nici vorba....oricat de slaba e nationala romaniei, canada nu are nici o treaba cu fotbalul.....

Lexus.
24th June 2010, 23:38
sportul national in ROMANIA este OINA!:rosu:
Ai perfecta dreptate...numai ca romanii il practica pe terenul de fotbal, de aia au numai "succesuri":D

TheIceMan
24th June 2010, 23:40
hai ca ajungeti in off topic :no:

Sifodias
24th June 2010, 23:41
LOL ce se agita lumea.
in USA sunt terenuri de fotbal intr-un singur stat din cele 50 cat sunt in romania toata. La mai toate High School au nocturne, ma indoiesc ca exista vreun liceu din romania cu asa dotari. Socer se joaca de placere in cluburi sau pe maidane. Joaca f multi soccer si USA nu va da inapoi fata de ce este acum la soccer. Pentru ca prinde din ce in ce mai mult si sunt resurse sa il sustina pe aist sport la cel putin acelasi nivel. Ii vad din ce in ce pe mai multi care joaca soccer pe peluza din fata casei albe... La casa alba s-au auzit strigaturi de bucurie cand a dat USA gol. Bill Clinton a fost in tribune le meci, ce inseamna intereseul chiar la nivel inailt pentru aist sport.
Soccerul nu este sportul national american, sunt american football, basketball, baseball, hockeyul inainte.
Aici soccerul este un sport mai mult pentru fete, foarte multe practica sportul asta si ma mir si eu de ce pentru ca deformeaza picioarele.
In orice caz, USA este peste Romania pana si la soccer, desi soccerul este sportul national in Ro.

@IceMan are o frustrare in legatura cu americanii...canada a fost si este socotita sora saraca a USA. Chiar de canadienii se tot bat cu pumnii in piept ca n-ar fi asa. In canada doar hockeyul se joaca...iau bataie de la echipele americane de NHL care le iau si jucatorii canadieni pentru ca au forta financiara mai mare.
In momentul de fata echipa canadei la fotbal cam e de nivelul romaniei.

USA este o superputere economica, politica, militara si la fel in sport. Sunt putine sporturile la care USA nu domina, la olimpiade iau cele mai multe medalii.
O sa ajunga si in soccer o superputere chestiunea e de timp. Daca se investesc bani in sportul asta mai multi, asa cum se pare ca vor sa o faca o sa atraga jucatorii si asa o sa creasca si MLS.
Daca mai sunt cativa in RO cu sentiment antiamerican e pentru ca au invatat socialism stiintific pe timpul lui ceasca. Si au invatat ca raul vine din west si binele din est, de la fratele rus.

*
Vom vedea ce va fii in continuare,sa traim si sa fim sanatosi si sa prindem timpurile cand SUA va fii o superputere fotbalistica.Macar 20 de ani sa mai prindem,sa vedem cum americanii ii depasesc pe brazilieni la numarul mondialelor castigate!Ca pe asta de acum se subintelege ca il castiga.Cum ar putea sa nu-l castige cand la meciurile lor se aud tipete la casa alba?

Lexus.
24th June 2010, 23:45
merg mai departe sau nu, asta este..dar la ce ne putem astepta cu siguranta este un fotbal modern si de calitate, cu jucatori care dau totul pentru echipa, care lupta pana in ultimul minut, care nu mimeaza fotbalul si nu incerca sa primeasca nimic de pomana...ba chiar trebuie sa treaca peste suspect de desele greseli de arbitraj
Asta gandesc si eu. Daca US nu va merge mai departe, nu vom auzi de nici un American care s-a aruncat de la etaj (chestie de lipsa de "cultura":D) si toti vom fi multumiti ca am vazut fotbal frumos, de calitate (fara tavaleli si milogeli mioritice) un angajament sportiv fair-play si ne bucuram pentru echipa noastra; Forza USA:yeah:


*
Vom vedea ce va fii in continuare,sa traim si sa fim sanatosi si sa prindem timpurile cand SUA va fii o superputere fotbalistica.Macar 20 de ani sa mai prindem,sa vedem cum americanii ii depasesc pe brazilieni la numarul mondialelor castigate!Ca pe asta de acum se subintelege ca il castiga.Cum ar putea sa nu-l castige cand la meciurile lor se aud tipete la casa alba?
Amice, cine a zis ca Americanii trebuie sa-i depaseasca pe brazilieni?:rolleyes: Noi apreciem si ne bucuram de performantele CINSTITE ale echipei U.S., alea care/cate sunt, nu are nimeni pretentia sa ia locul Braziliei....e destul ca la ora actuala USA este peste Franta, Danemarca, Slovenia, Italia, Serbia...si daca cifrele "vorbeste": Americanii sunt chiar si peste Anglia...vezi clasamentul Grupei "C"

P.S. Nu mi-ai raspuns la intrebarea din mesajul anterior: De ce Slovenia merita sa se califice din grupe in dauna USA?

Sifodias
24th June 2010, 23:58
IceMan,zi-mi daca mai suntem pe un forum romanesc?Daca nu,sa-i lasam pe yankei sa comenteze cu obisnuita aroganta de dumnezei pe pamant...
Care voi omule,care echipa ta?Tu realizezi ce spui?Du-te amice si comenteaza de echipa ta pe un forum americam dedicat CM si lasa-ne in pace in durerea noastra de balcanici.

TheIceMan
25th June 2010, 00:03
vezi ca si la yankei le-am editat si sters mesaje pentru off toping & trolling, si au avut aceeasi reactie ca si tine.

nu fortati nota nicunul, discutam despre fotbal nu politica, cultura etc. daca doriti discutii in directia asta subforumurile Politica si Diverse va stau la dispozitie.

YodaRo
25th June 2010, 00:18
IceMan,zi-mi daca mai suntem pe un forum romanesc?Daca nu,sa-i lasam pe yankei sa comenteze cu obisnuita aroganta de dumnezei pe pamant...
Care voi omule,care echipa ta?Tu realizezi ce spui?Du-te amice si comenteaza de echipa ta pe un forum americam dedicat CM si lasa-ne in pace in durerea noastra de balcanici.

pai suntem pe forum romanesc, d'aia vorbim romaneste, dar aici e vorba de USA-algeria la soccer:)
deci vorbind de romania aici (la soccer) si mai ales la World Cup e chiar off-topic :D

Pe de alta parte, USA este o tara noua...dar asta n-a impiedicat-o sa fie o superputere economica, politica, militara si sportiva.
La soccer mai are...dar daca ar deveni sport national sigur ar juca finala World Cup. Pentru ca aici in USA a practica sport e o religie.
Avem si resurse sa o facem. Pe de alta parte englezii au inventat fotbalul, si americanii sunt rude prin alianta cu cei ce au colonizat-o...

Sifodias
25th June 2010, 00:29
Cand scrii USA-algeria in modul asta dai dovada de o mare nesimtire!Cand mai apoi scrii romania la modul asta dai dovada de o si mai mare nesimtire!O fii mare mare putere economica,militara,sportiva dar din pacate nu exista resurse pentru implementarea respectului si a unui minim bun simt acolo...
Si inca o data,pentru a mia oara,sportul asta pe care-l comentam asa de aprins,sportul asta ce are parte de un CM perioada asta se numeste FOTBAL!!!Unde dracului o fii S-ul in FIFA,ca-l mananc!

Lexus.
25th June 2010, 00:40
Cand scrii USA-algeria in modul asta dai dovada de o mare nesimtire!Cand mai apoi scrii romania la modul asta dai dovada de o si mai mare nesimtire!O fii mare mare putere economica,militara,sportiva dar din pacate nu exista resurse pentru implementarea respectului si a unui minim bun simt acolo...
Si inca o data,pentru a mia oara,sportul asta pe care-l comentam asa de aprins,sportul asta ce are parte de un CM perioada asta se numeste FOTBAL!!!Unde dracului o fii S-ul in FIFA,ca-l mananc!
"Soccer" e doar o chestie de conventie, nu inteleg de ce te legi de asta...si casa e "house" si mama e "mother", etc...

Eu unul, incerc sa discut cu tine on topic, o tot dai dupa cires cu tot felul de chestii, anti-Americanisme de 2 lei care sunt si off topic...te-am intrebat clar (in urma afirmatiei tale) de ce Slovenia merita sa se califice din grupe in detrimentul USA?
Poti sa raspunzi civilizat si argumentat la intrebarea asta?

Sifodias
25th June 2010, 00:46
Pentru ca in meciul direct,slovenii mi s-au parut superiori.Mai ales tehnic(se vede asta si din executiile de la goluri).

NORGEMAN
25th June 2010, 00:55
Vreau sa aud si eu o parere de pe continentul vostru, cat se poate de sincera si obiectiva. Sunt chiar curios.
De ce i se zice soccer si nu football?

Lexus.
25th June 2010, 00:57
Pentru ca in meciul direct,slovenii mi s-au parut superiori.Mai ales tehnic(se vede asta si din executiile de la goluri).
Executiile de la golurile inscrise (2) sau alea primite (3)?:D...golul lui Landon Donovan l-ai vazut...sau, ca de obicei, si ala a fost din "noroc"?
OK asta e parerea ta, ti-o respect. Dar: cand Americanii castiga meciul (daca era un arbitru normal la centru) si cand au "n" ocazii, iar slovenii joaca doar la mica ciupeala cu 2 contra-atacuri si doua goluri nu vad unde este superioritatea. Mai ales ca joaca si murdar, folosind all the tricks in the book, faulturi, simulari, tavaleli, e clar ca nu prea pricep ei ce este ala fair play, chiar nu cred ca meritau sa se califice.
Intre ei si Algeria, as fi mers pentru calificare pe africani 100%, si aia meritau mai mult decat slovenii.

In meciul direct dintre Slovenia si USA, Americanii au fost clar superiori...intreaba pe cine vrei tu;)

Parerea mea: in combinatia dintre anti-Americanismul tau si probabil o simpatie pentru sloveni, ai ajuns la concluzia ca meritau aia sa se califice. Eu cred invers, si din fericire, cu 1-2 exceptii, toti cei ce au vazut meciurile din grupa "C" de la CM.

Sifodias
25th June 2010, 01:04
O fii asa,nu te contrazic.Probabil am o nota de subiectivism in parerile si impresiile pe care mi le-am format despre meciurile de pana acum.Nu am ratat nici un meci pana acum(doar astea care se disputa simultan mi-au creat probleme) asa ca pot sa-mi creez o opinie informata asupra unui fapt.Asa ca bazat pe ceea ce am vazut,parerea mea este ca Anglia ar fi merita sa castige grupa iar slovenii sa termine pe 2.Si doar cateva secunde au lipsit ca sa se intample asta...

Lexus.
25th June 2010, 03:43
parerea mea este ca Anglia ar fi merita sa castige grupa iar slovenii sa termine pe 2.Si doar cateva secunde au lipsit ca sa se intample asta...
Stii chestia aia cu jumatatea paharului plin vs. jumatatea paharului gol;)...tu si inca un alt user aici, vedeti asta "bafta" si "bulanul" Americanilor...eu si cu altii vedem cele "n" ocazii cand mingea pur si simplu nu avrut sa intre in poarta (sau cand a fost scoasa din poarta de arbitrii) si nu ni se mai pare ca Americanii au avut "bulan".

TheIceMan
25th June 2010, 05:42
Stii chestia aia cu jumatatea paharului plin vs. jumatatea paharului gol;)...tu si inca un alt user aici, vedeti asta "bafta" si "bulanul" Americanilor...

Nu domnule Lexus., deloc, aveti o perceptie gresita, dumneavoastra ati adus prima data in discutie elementul "bulan" referindu-va la o anumita echipa, eu doar am contra argumentat ca si echipa Dvs are le fel de mult bulan cu semi-autogolul dat Angliei, nimic altceva, daca nu va amintiti unde ati sustinut asta iata dovada:


Slovenia are BULAN, asta este singurul lor punct forte, in rest nu e mare lucru de capul lor, pana si in meciul cu Algeria au avut bafta chiorului: un gol norocos, si o eliminare idioata/copilareasca a singurului atacant algerian care ar fi putut sa le puna probleme.

Dar, asa cum spuneti atii au bulan, nu americanii.

Lexus.
25th June 2010, 06:34
Nu domnule Lexus., deloc, aveti o perceptie gresita, dumneavoastra ati adus prima data in discutie elementul "bulan" referindu-va la o anumita echipa, eu doar am contra argumentat ca si echipa Dvs are le fel de mult bulan cu semi-autogolul dat Angliei, nimic altceva, daca nu va amintiti unde ati sustinut asta iata dovada:



Dar, asa cum spuneti atii au bulan, nu americanii.
Nu am uitat ce am spus despre Slovenia si raman la parerea mea. In meciul cu "amarata" Algeria, slovenii au avut acea 1/2 de ocazie din care au inscris si au castigat 3 puncte...algerienii au fost peste ei, dar lipsa de experienta, naivitatea (vezi eliminarea aiurea a acelui atacant) si faptul ca au cazut in capcana trucurilor slovenilor i-a costat acea infrangere.
USA a jucat de la egal la egal cu Anglia, a avut "bulanul" sa traga Altidore in bara dupa ce a insirat 1/2 din apararea engleza si s-a ales doar cu un punct, NU CU TREI, total nemeritate ca Slovenia.

Cat despre meciul direct cu Slovenia...nu ma mai repet, vezi postarile mele (si ale altora) de mai sus...tot Americanii "au avut bulan", nu?:rolleyes:

In concluzie: da, sloveni au avut bulan cat cuprinde (o victorie cu Algeria si au scapat de infrangerea cu USA)...Americanii, un gol norocos cu englezii, recunosc, si in compensatie 1001 situatii (din care 2 goluri valabile anulate aiurea) pe care voi va faceti ca nu le vedeti.

Slovenia daca nu avea bulan trebuia sa termine cu UN PUNCT in grupa, ala din meciul cu Algeria...sau poate nici ala, ca algerienii au fost peste ei;)

...iar USA daca nu avea "bulan" trebuia sa aiba 7 puncte in grupa, nu 5...

nic
25th June 2010, 07:51
IceMan,zi-mi daca mai suntem pe un forum romanesc?Daca nu,sa-i lasam pe yankei sa comenteze cu obisnuita aroganta de dumnezei pe pamant...
Care voi omule,care echipa ta?Tu realizezi ce spui?Du-te amice si comenteaza de echipa ta pe un forum americam dedicat CM si lasa-ne in pace in durerea noastra de balcanici.

Deci trebuie sa ii cerem voie forumistului Sifodias pt a comenta despre prestatia echipei Statelor Unite la topicul meciului SUA-Algeria, unde Sifodias tot insista cu echipa sa de suflet, Slovenia? :yeah:

ce nostim...



*
Ca pe asta de acum se subintelege ca il castiga.Cum ar putea sa nu-l castige cand la meciurile lor se aud tipete la casa alba?

Ce tipete ati auzit, domnule Sifodias? Probabil ati confundat cu vuvuzelele...:happy

Gabriel28
25th June 2010, 10:17
Vreau sa aud si eu o parere de pe continentul vostru, cat se poate de sincera si obiectiva. Sunt chiar curios.
De ce i se zice soccer si nu football?

Pentru tine si restul de Europeni culti ;)

Termenul oficial al fotbalului este "association football" dat de asociatia engleza de fotbal la mijlocul anilor 1800, si asta ca sa diferentieze fotbalul (practicat azi) de alte sporturi din familia fotbalului (rugby football de ex,) inventate in marea britanie in acea perioada. Termenul de soccer a fost dat de Oxford ca o prescurtare a numelui "association football".

In ziua de astazi in Marea Britanie si in multe alte tari se foloseste termenul de football, iar in altele de soccer (usa, canada, si pana de curand si in australia). Este o chestie de preferinta si de convenienta practic, si personal nu vad care este problema daca unii vor sa il numeasca soccer, iar altii football, oricum romanii ii spun "fotbal" nu? deci, care este problema?

Oricum multi ati dat-o in diverse rau de tot, numai despre meci numai se discuta aici. Si ca sa adresez o remarca care nu isi avea rostul, nu stiu cine pe cine a luat mai mult pe altii peste picior aici, noi ca ne-am bucuram pentru echipa tarii in care locuim de ani de zile, sau cei care ne privesc de sus, dar care de altfel nu au vazut mondialul, sau au plecat pe usa din spate acasa. dar asta e, eu personal stiu de unde am plecat, dar nu uit nici unde mananc acum....si ca sa inchei aceasta paranteza off topic, chiar nu inteleg de ce sunt atatia romani porniti pe "america" (inclusiv fratele meu din bucuresti)...ma rog poate stiti voi ceva ce noi nu stim...

noroc:ok:

Sifodias
25th June 2010, 11:59
LOL ce se agita lumea.
in USA sunt terenuri de fotbal intr-un singur stat din cele 50 cat sunt in romania toata. La mai toate High School au nocturne, ma indoiesc ca exista vreun liceu din romania cu asa dotari. Socer se joaca de placere in cluburi sau pe maidane. Joaca f multi soccer si USA nu va da inapoi fata de ce este acum la soccer. Pentru ca prinde din ce in ce mai mult si sunt resurse sa il sustina pe aist sport la cel putin acelasi nivel. Ii vad din ce in ce pe mai multi care joaca soccer pe peluza din fata casei albe... La casa alba s-au auzit strigaturi de bucurie cand a dat USA gol. Bill Clinton a fost in tribune le meci, ce inseamna intereseul chiar la nivel inailt pentru aist sport.
Soccerul nu este sportul national american, sunt american football, basketball, baseball, hockeyul inainte.
Aici soccerul este un sport mai mult pentru fete, foarte multe practica sportul asta si ma mir si eu de ce pentru ca deformeaza picioarele.
In orice caz, USA este peste Romania pana si la soccer, desi soccerul este sportul national in Ro.

@IceMan are o frustrare in legatura cu americanii...canada a fost si este socotita sora saraca a USA. Chiar de canadienii se tot bat cu pumnii in piept ca n-ar fi asa. In canada doar hockeyul se joaca...iau bataie de la echipele americane de NHL care le iau si jucatorii canadieni pentru ca au forta financiara mai mare.
In momentul de fata echipa canadei la fotbal cam e de nivelul romaniei.

USA este o superputere economica, politica, militara si la fel in sport. Sunt putine sporturile la care USA nu domina, la olimpiade iau cele mai multe medalii.
O sa ajunga si in soccer o superputere chestiunea e de timp. Daca se investesc bani in sportul asta mai multi, asa cum se pare ca vor sa o faca o sa atraga jucatorii si asa o sa creasca si MLS.
Daca mai sunt cativa in RO cu sentiment antiamerican e pentru ca au invatat socialism stiintific pe timpul lui ceasca. Si au invatat ca raul vine din west si binele din est, de la fratele rus.
Domnule Nic,daca nu citesti cu atentie posturile userilor,ai toate sansele sa cazi in penibil.Un yankeu de-al tau domnul Yoda ne-a informat ca la Casa Alba se aud "strigaturi" de bucurie cand marcheaza americanii!Pe viitor fii si tu mai atent...Prestatia echipei americane o poti comenta alaturi de alti yankei si pe un forum american daca esti chiar atat de entuziasmat.Acolo chiar ati avea ce sa vorbiti.

joke
25th June 2010, 12:15
man imi explici t rog cum se juaca in ligaonline?

Sifodias
25th June 2010, 12:40
Hagi2006,intr-un cadru oficial nu folosesti termenul prescurtat al unei denumiri de sport.Hai sa fim seriosi,tu ai omis sa spui elementul esential al problemei.Americanii avand deja un sport numit football(si nu,nu este vorba despre un sport ce se joaca cu piciorul cum ati fi tentat sa credeti),un sport mult mai po****r acolo decat fotbalul european,ca sa nu confuzeze sporturile au ales sa foloseasca denumirea de soccer.Nu inteleg de ce nu l-au numit pur si simplu european football,insa probabil era prea lung peste stilul lor de viata rapid.Asta este explicatia simpla a problemei,Norgeman.
Probabil ca pe multi(e si cazul meu)ii deranjeaza comentariile arogante,condescendente,rautacioase,facute de americani.Chiar daca acum traiesti in singura superputere mondiala asta nu te face cu nimic mai presus decat cei care isi duc traiul in oropsita Romanica.Gandeste-te ca in foarte multe locuri din lumea asta exista puternice sentimente anti-americane.E o chestie interesanta sa te intrebi de ce oare?Ca doar nu or fii nebuni toti aia ce simt asa...

Patriots
25th June 2010, 12:47
Hagi2006,intr-un cadru oficial nu folosesti termenul prescurtat al unei denumiri de sport.Hai sa fim seriosi,tu ai omis sa spui elementul esential al problemei.Americanii avand deja un sport numit football(si nu,nu este vorba despre un sport ce se joaca cu piciorul cum ati fi tentat sa credeti),un sport mult mai po****r acolo decat fotbalul european,ca sa nu confuzeze sporturile au ales sa foloseasca denumirea de soccer.Nu inteleg de ce nu l-au numit pur si simplu european football,insa probabil era prea lung peste stilul lor de viata rapid.Asta este explicatia simpla a problemei,Norgeman.
Probabil ca pe multi(e si cazul meu)ii deranjeaza comentariile arogante,condescendente,rautacioase,facute de americani.Chiar daca acum traiesti in singura superputere mondiala asta nu te face cu nimic mai presus decat cei care isi duc traiul in oropsita Romanica.Gandeste-te ca in foarte multe locuri din lumea asta exista puternice sentimente anti-americane.E o chestie interesanta sa te intrebi de ce oare?Ca doar nu or fii nebuni toti aia ce simt asa...

Ok , te deranjeaza aerul lor de superioritate. Dar ce treaba are asta cu jocul echipe nationale a SUA? Chiar iti este atat de greu sa recunosti ca au practicat cel mai bun joc din grupa si ca au meritat primul loc , desi in unele faze arbitrii nu au fost impartiali ? Eu zic sa lasati sentimentele astea de ura pentru o tara si sa apreciati mai mult ce joaca acea echipa. Cat despre faptul ca au ales sa ii spuna soccer fotbalului , e problema lor, nu ar trebui sa intereseze pe nimeni asta atat timp cat practica acelasi sport si o fac destul de bine, dar sub un alt nume. Chiar mi se pare ca unii din voi sunteti frustrati de acest lucru.

TheIceMan
25th June 2010, 16:41
...Americanii, un gol norocos cu englezi...

Ooooo THANK YOU!!!

In sfarsit o observatie obiectiva :)

A, si ai mai spus si referire la meciul asta in discutie aici ca ati avut noroc ca ati intrat la pauza cu 0-0, aia nu eu am spus-o, dar pana la urma vii la vorba mea, adica echipa americana are noroc :)

A.k.a
25th June 2010, 18:02
Ok , te deranjeaza aerul lor de superioritate. Dar ce treaba are asta cu jocul echipe nationale a SUA?

Nu are nici o legatura, vad ca are el chef de trolling.

Lexus.
25th June 2010, 18:07
...Prestatia echipei americane o poti comenta alaturi de alti yankei si pe un forum american daca esti chiar atat de entuziasmat.Acolo chiar ati avea ce sa vorbiti.
Si nu o uita pe aia cu "ungurii afara din tara!":happy:happy:happy

Pe acest thread se discuta despre USA si meciurile echipei Americane, in speta cel cu Algeria....tu esti cel care bati campii off topic cu slovenii tai asa ca las-o moarta...:rolleyes:

iulian_1976
25th June 2010, 19:50
Po****tia SUA numara dupa ultimul recensamant 300 de milioane de locuitori.
Daca doar 10 % ar fi interesati de fotbal si tot au un potential extraordinar.
Neluand inconsiderare aici mentalitatea de invingator,stadioanele moderne si calitatea antrepenoriala a lor.

Eu am ramas impresionat de atitudinea lor in joc si mai ales pe finalul meciurilor;o echipa de exemplu cum ar fi cea a Romaniei sau a Serbiei,ar fi cazut psihic dupa atatea ratari in fata algerienilor.

Sa vedem optimile sa speram ca americanii vor mai comite o surpriza.:D

Lexus.
25th June 2010, 21:36
Ooooo THANK YOU!!!

In sfarsit o observatie obiectiva :)

A, si ai mai spus si referire la meciul asta in discutie aici ca ati avut noroc ca ati intrat la pauza cu 0-0, aia nu eu am spus-o, dar pana la urma vii la vorba mea, adica echipa americana are noroc :)
Nu ai de ce sa-mi spui "thank you", am incercat sa fiu obiectiv tot timpul...in ce te priveste insa, mi-as fi dorit sa-ti raspund si eu cu un THANK YOU...insa tu in continuare ai o problema...obiectivitatea nu e punctul tau forte:rolleyes:

Americanii au avut o singura faza unde au avut putin noroc (ca sunt destule goluri care se inscriu si ar fi putut fi evitate, nu este cel din meciul cu Anglia "unicat") dar, au compensat cu varf si indesat cu situatiile pe cere si le-au creat si cu golurile valabile care le-au fost furate, deci cine spune (tu in speta) ca Americanii au avut noroc este, asa cum am mai zis, ori necunoscator in ale fotbalului ori are o problema de alta natura;)

Nu imi aduc aminte cand am spus ca Americanii au avut noroc ca au intrat cu 1-0 la pauza cu algerienii (dar cine stie cum o scoti tu din context acum) asa as mai spune ca Americanii au noroc ca-l au pe Donovan, un jucator de exceptie, in echipa...si unul ca tine sa jubileze: "vezi, ai ajuns la vorba mea, Americanii au noroc":happy

Gabriel28
25th June 2010, 23:01
Hagi2006,intr-un cadru oficial nu folosesti termenul prescurtat al unei denumiri de sport.

Probabil ca tu stii mai bine decat cei care au numit astfel acest sport. As putea sa iti raspund dar prefer sa tac, sa judece restul de useri cine e sau nu coerent....

noroc :ok:

Lexus.
26th June 2010, 05:56
niciodata nu o sa vezi copiii americani (sau canadieni) sa iasa din casa cu o minge sa joace 'fotbal' pe strada, chiar si acum in plin campionat mondial, ce vezi pe strada, copiii aruncand la cosul de basket sau, aici ma refer exclusiv la strada mea, cu crosele in mana dar cu tricouri de Engalnd, Italy, Portugal etc., pe ei, si joaca hockey cu mingea de tenis!!
Cam asta este po****ritatea, ce joaca copiii pe strada.

Am vrut sa-ti raspund mai de mult la asta dar tot uit sa-mi iau camera cu mine cand plec de acasa.
Sunt cateva puncte aici:

1. Iar vorbesti despre ce nu cunosti.
2. Copiii Americani nu se mai joaca de mult pe strada, pentru asta exista playgrounds, parcuri, etc.;)
3. Ce se intampla pe strada ta este la north de border, nu este obligatoriu sa se aplice si la noi, la south de border;)
4. Poza de mai jos este facuta in un parc care este in vecinatatea zonei unde locuiesc. Aici vin si se joaca copiii, si nu numai copiii....si nu numai acum in timpul CM, ci cam tot anul. In locul maidanului din spatele casei sau al jocului pe strada aici exista aceste locuri special amenajate. Chestiile alea albe in forma dreptunghiulara plasate pe o latura si alta a terenurilor cred ca nu sunt nici pentru baseball, nici basketball si nici...hockey;)...iar copii cand se joaca folosesc mingi de "soccer" pe care le lovesc cu piciorul... asta e ce se joaca copiii Americani si cred (stiu) ca acest park din vecinatatea casei mele nu este "unicat" in America.

http://img199.imageshack.us/img199/9968/00000park.jpg

Nu te contrazic in privinta a ce se petrece la tine pe strada, pentru ca tu stii mai bine, dar in ce priveste America lucrurile nu sunt chiar asa cum crezi ca stii tu.;)

Patriots
26th June 2010, 11:33
jbn3rOPmR9w

Un video superb cu reactia fanilor americani din diferite zone ale tarii la golul lui Donovan. Poate nu o fi un sport la fel de po****r ca fotbalul american, baschetul , hockeyul si baseballul, dar fotbalul are si el destui fani in Sua , iar majoritatea po****tiei americane stiu sa aprecieze o echipa atunci cand ea reuseste o performanta buna.

LE: asta e linkul daca nu apare videoul direct la postul meu : http://www.youtube.com/watch?v=jbn3rOPmR9w

Lexus.
26th June 2010, 20:17
Un video superb cu reactia fanilor americani din diferite zone ale tarii la golul lui Donovan. Poate nu o fi un sport la fel de po****r ca fotbalul american, baschetul , hockeyul si baseballul, dar fotbalul are si el destui fani in Sua , iar majoritatea po****tiei americane stiu sa aprecieze o echipa atunci cand ea reuseste o performanta buna.

LE: asta e linkul daca nu apare videoul direct la postul meu : http://www.youtube.com/watch?v=jbn3rOPmR9w


WE'RE U.S.A.
AND WE'RE GOING
ALL THE WAY:yeah: