PDA

View Full Version : vreti Internet acasa ?



bog_tom
20th November 2004, 17:54
vrei net acasa sau esti furnizor de net si vrei sa te faci cunoscut ?

iata o lista de furnizori in mai multe orase:

http://www.retele.net/lista.php

PS. stie cineva un furnizor in Bucuresti pt zona Ion Tuculescu /Str. Sapte Drumuri / Campia Libertatii ?

rasheedkpenny
23rd November 2004, 13:15
Foarte util site-ul de mai sus... chiar ma gandeam sa-mi pun internet acasa! :P

Profetu
13th December 2004, 17:36
PS. stie cineva un furnizor in Bucuresti pt zona Ion Tuculescu /Str. Sapte Drumuri / Campia Libertatii ?

Si eu caut de ceva timp o retea prin zona asta. N-am gasit decat un furnizor de internet foarte neserios, ma rog de el de o luna sa-mi intaleze cablul si degeaba.

Tu ai gasit ceva pana acum ?

bog_tom
15th December 2004, 16:56
da, eu am gasit net la 1,5MB/sec ... :ok:

dar ce cautam prin Bucuresti nu era pentru mine :D daca vrei tot prin zona Campia Libertatii intra la irc.opennetwork.ro sau trimite un mail la admin@opennetwork.ro

Profetu
15th December 2004, 17:25
De astia ma rog io de-o luna ....

bog_tom
15th December 2004, 17:33
si ce zic ? ca nu au cablu ? :D

Profetu
15th December 2004, 17:38
Prima data asta a fost ... dupa aia ... ma mint ... pur si simplu ii astept si ei nu vin ... am zis ca poate i-am luat prea repede ... o luna ... poate sunt prea insistent ... ii las in ritmul lor ... poate la anu o sa am si eu net ...

Tie cum iti merge ? Esti multumit ? Mai este si o retea de calculatoare ? Ceva filme ?

bog_tom
15th December 2004, 17:45
mie imi merge netu' bine dar asta e un lucru normal in NY/SUA.

ce pot sa spun despre prietenul meu care are net de la respectiva firma: se pare ca are o viteza acceptabila (download-ul ii merge cu peste 20 KB/s) si pana acum nu i-a picat deloc; e conectat doar de luni deci mai e timp ..

Cainele
16th December 2004, 09:04
De Astral ce ziceti? stau in zona IOR si e cam singura alternativa viabila...

bog_tom
1st February 2005, 18:47
are cineva net de la http://www.ng-network.ro (office@ng-network.ro / 0720234301) ? am inteles ca sunt prin zona Campia Libertatii (sectorul 3, Bucuresti).

daca da, cum merge netu' ? sau macar a vorbit cineva cu ei si are info. despre preturi si servicii ?

PS. daca le merge netu' asa de "rpd" ca site-ul .... :D

dadu_
2nd April 2005, 03:08
bog_tom dak vrei sa vezi cum merge internetul ne poti contacta si daca vrei merge la un user oarecare acasa si vei vedea cum merge internetul.aleg aceasta metoda de a merge la cineva acasa din retea,ca sa nu zici ca iti spun eu niste viteze doar ca sa te atrag!oricand vrei tu ne poti da un telefon si stam de vb sau eventual un email :)

bog_tom
2nd April 2005, 09:04
dadu, intrebarea a fost adresata inainte de a lua Internet de la voi (un prieten) ca eu am tzeava de 3 MB/s.

de calitate ce sa zic de aici: nu stiu cum ii merge lui netu' (luat de la voi) dar din pacate f.f.f. rar am reusit sa fac o conf. pe Skype cu el :headbang: precizez ca am reusit cu altii care erau pe dialup prin Romtelecom....

conform informatiilor de pe site-ul oficial, Skype-ul "cere" o legatura de 3-16 kilobytes/sec (http://support.skype.com/index.php?_a=knowledgebase&_j=questiondetails&_i=151&nav=+%26gt%3B+%3Ca+href%3D%27index.php%3F_a%3Dknow ledgebase%26_j%3Dsubcat%26_i%3D8%27%3ETechnical%3C %2Fa%3E) !


PS. mai are rost sa mai trec pe la alti clienti ? :D

dadu_
2nd April 2005, 14:29
hmm...cand vei veni in romania chiar te invit :)Eu nu am folosit niciodata skype,dar iti spun sigur ca netul merge perfect,cel putin http si dc++ cea ce folosesc eu.Acum sa nu te astepti la 3MB/s in extern ,aici e Ro nu USA :D Cum il cheama pe prietenul tau?

bog_tom
2nd April 2005, 22:04
sper sa am timp sa trec si prin Bucuresti.

nu am zis sa fie 3 MB/s pt ca stiu care sunt ofertele providerilor din tara DAR totusi nu cred ca as cere prea mult daca as vrea sa folosesc Skype-ul atata timp (ma repet) am reusit sa "vorbesc" cu cei de pe dialup.

cum il cheama ? asta are prea putina importanta (poate doar sa fie o problema locala si atunci mi-as cere scuze) si sper ca abonatii sunt tratati la fel (pt acelasi serviciu).... sau gresesc ? :D

dadu_
3rd April 2005, 14:56
normal ca toti sunt tratati la fel!sunt curios cum il cheama pt ca as dori sa-l intreb problemele pe care le are.eu incerc sa tin legatura cu ei mai mereu dar nu prea am cum deoarece inafara de cand ii instalam nu pream ai vb cu ei si daca are probleme la net il rog sa dea mail sua sa sune(are nr si adresele de mail pe pliantul care i l-am dat cu ip-ul nou)!sa-ti faci timp sa treci si prin bucuresti sa vezi cum merge netul :)

criscos
27th April 2005, 15:56
M-ar interesa si pe mine o retea, pe Campia Libertatii 64, bl.34A.
Ma poate ajuta cineva?!

bog_tom
28th April 2005, 04:26
o retea sau net ? daca vrei net ia legatura cu dadu (vezi mai sus)

se pare ca in zona aceea au "acoperire" si baietii de la RDS - http://www.rdslink.ro/cablelink/cable.htm

dadu_
13th May 2005, 16:23
Pt cei care vor sa se conecteze la reteaua noastra ii rog sa sune la nr: 0720234301 sau sa dea un mail la office@ng-network.ro !

iulian
13th May 2005, 18:23
Cati insi sunteti in retea mai dadu ?

bogho
17th May 2005, 15:12
in zona Unirea- Tineretului, mai are vreo societate de cablu si/sau de net, acoperire, exceptand RDS-RCS?

dadu_
21st July 2005, 15:47
iulian:suntem aproximativ 100.
bogho exista si in zona aia altceva inafara de rds

imi pare rau pt intarzierea raspunsurilor dar am fost ocupat in ultimul timp
nu uitati:) office@ng-network.ro sau 0720234301

bogho
21st July 2005, 15:52
eu deja am rezolvat problema de ceva timp.
si ca in legile lui Murhpy, cauti de te spargi :headbang: , iar firma care se ocupa de asa ceva era chiar in blocul unde stau, la parter :D

mitzanu
23rd March 2007, 20:34
Cine poate sa-mi spuna :) cum se poate juca fifa 2005 oline caci i-am bagat ceva coduri dar zice ca-i invalid , probabil din cauza ca nu-i instalat jocul original. Va rog ma puteti ajuta ?