PDA

View Full Version : GEOLGAU - "Eroul de la Bratislava ", discutii despre fotbal si nu numai ...



EDMOND_
20th November 2004, 16:20
Din Pielesti la Bratislava,
Din Craiova in Buzau
Romania fredoneaza ,
Hai Geolgau, Geolgau, Geolgau !

Cam asa suna unul din refrenele din vremea unei generatii de aur a fotbalului craiovean. Geolgau a fost unul din cei mai seriosi si admirati jucatori din echipa pe care multi o considera cea mai frumoasa din istoria fotbalului romanesc. A ramas in inimile romanilor de pretutindeni prin golul inscris la Bratislava, gol egal cu o calificare, facand parte dintr-o echipa in care sase titulari erau de la Universitatea.
Este invitatul nostru in saptamana care urmeaza ( probabil luni in jurul orei 11.00 ). Puteti incepe sa-i puneti intrebari despre orice subiect va intereseaza legat de viata si activitatea lui fotbalistica...
Am sa rog pe cei care vor pune intrebari sa nu puna mai mult de doua intr-un singur mesaj ( aviz Vietnam :) )pentru a lasa timp sa raspunda la cat mai multi suporteri. Daca veti considera necesar puteti posta ulterior alt mesaj .
Speram sa avem o zi la fel de agreabila ca aceea in care a venit Ionut Lutu.
Mult succes tuturor.

Gonzo
20th November 2004, 16:57
va mai avea Craiova o echipa competitiva care se sa bata la titlu in urmatorii 10-15 ani?
credeti ca preluarea clubului de catre primarie ar fi un lucru bun?

P.s. salut initiativa de a aduce fosti jucatori din componenta Craiovei Maxima, deoarece acestia merita mai multa atentie din partea noastra intrucat ne-au reprezentat cu onoare atat in tara cat si in strainatete, spre deosebire de actualii jucatori care sunt niste anonimi.

D10
20th November 2004, 23:06
Cu Geolgau Presedinte, Stiinta avea mult de castigat la capitolul intelepciune si eleganta.

1. E o solutie implicarea Primariei si Consiliului Local in finantarea Stiintei?
2. Daca mai aveti legatura cu fotbalul de juniori, credeti ca exista jucatori tineri, cu adevarat talentati, pe care sa ne bazam in conditiile unui buget mic?

EDMOND_
21st November 2004, 14:20
Marturisesc ca mi-am dorit un cuplu Geolgau presedinte si Badea antrenor , v-am vazut intr-una din emisiunile sportive televizate si prestatia dvs a fost de un nivel foarte ridicat.
1. Care este antrenorul caruia ii datorati cel mai mult in viata dvs fotbalistica ?
2. De ce credeti ca a esuat "experimentul" Rednic ?

Vietnam
22nd November 2004, 10:11
Io sunt "amatorul" de intrebari :D
Gheorghita Geolgau "tinarul" care ne-a calificat la Bratislava,toata stima si respectul pentru tot ce ai facut pentru Nationala si pentru Universitatea Craiova! /hello
Am eu o gramada de intrebari dar ma cenzurez singur :rolleyes: :
1. Ce-i lipseste acum Universitatii Craiova pentru a avea rezultate?
2. Unde este pepiniera noastra de juniori?
3. Te vei implica in viitor in refacerea Universitatii Craiova?

Toate cele bune! :ok:

Luxen
22nd November 2004, 19:14
Stiu ca ati antrenat in Insulele Feroe...

1.Ce va impresionat cel mai mult acolo, din punct de vedere profesional?

2.Au jucatori care ar putea face fata cu succes in Divizia A?...sau in campionate mai puternice?

six
22nd November 2004, 19:18
2 intrebari pentru domnul Geolgau:
-de ce s-a intors asa de repede din islanda(stiu ca a fost intr-o tara nordica,parca islanda) si cu e fotbalul nordic in comparatie cu al nostru
- cu ce se ocupa in prezent si daca sunt sanse sa se mai reintoarca la universitatea in viitorul apropiat

cipi13
23rd November 2004, 14:34
Si eu tot doua intrebari pentru Gheorghita Geolgau
1. Care ar fi masurile care ar trebui luate pentru redresarea echipei ?
2. Care credeti ca ar fi antrenorul potrivit pentru Stiinta ?

Adrian
23rd November 2004, 17:48
Prin anii '80 circulau zvonuri despre un conflict al dumneavoastra cu Nicu Ceasusescu (din cauza unei femei). Cat adevar este in aceasta poveste?

Maximus
23rd November 2004, 17:52
Credeti ca ne vom mai putea, vreodata, bate cu cei mari?

Minunea Blonda
25th November 2004, 10:39
Puteţi să descrieţi golul calificării marcat în poarta francezilor de la Bordeaux?

Vadim
25th November 2004, 12:09
Domnule Geolgau, ce parere aveti despre incidentele din timpul partidei Craiova-Dinamo? Cine a fost mai vinovat: suporterul craiovean care a intrat pe teren sau Mihalcea? Cum estimati pedepsele acordate de LPF in acest caz? Au fost prea blande sau prea drastice pentru cei doi? Credeti ca este echitabil ca Mihalcea si Moti sa primeasca la fel, doua etape de suspendare?

Si o a doua intrebare: Ce sfaturi aveti sa le dati fotbalistilor din Divizia A ca sa fie si ei fotbalisti?

BornWild
25th November 2004, 13:35
Domnule Geolgau,pe Universitatea istoria o obliga sa fie tot timpul in frunte,suporterii tot timpul au fost alaturi de echipa,va intreb eu acum,de ce nu va reuniti toti membrii Craiovei-Maxima,sa luati destinele clubului si sa ne faceti sa plangem iar de fericire ,asa cum o faceam la acele vremuri?.Eu cred ca ar fi un pod peste ani ca fostii jucatori ai Craiovei-Maxima,sa conduca o noua generatie Craiova-Maxima.Atunci,toti membrii grupului care i-ati facut parte si dvs ar avea inima impacata.Sa aratati dusmanilor ca,Craiova n-a murit si nu va muri niciodata!

gianni
27th November 2004, 17:55
Aveam doar 8 ani si am plans de bucurie atunci dupa Bratislava :)Si acum imi amintesc cu mare placere de acel gol !!! A fost magnific !!! Ce vremuri !!! Mai avem oare sansa sa mai vedem o echipa nationala a Romaniei macar la valoarea celei de atunci ?

KLMN
28th November 2004, 01:29
Nu pot decat sa-l felicit pentru intreaga activitate fotbalistica din cariera sa. Imi este dor de acele vremuri cand generatia sa , ne umplea inima de bucurie. Intrebarea mea este:
Care a fost cel mai frumos moment al vietii sale ?

EDMOND_
29th November 2004, 09:58
Domnul Geolgau a anuntat ca este plecat din judet (lucreaza la o firma privata) si ca va reveni in aceasta seara sperand sa poata raspunde intrebarilor in jurul orei 19.00. Spera ca vom intelege situatia si promite ca va face tot posibilul sa discute cu toti cei cara au dorit acest lucru. Daca mai sunt intrebari, puteti sa le adresati in continuare prin intermediul acestui thread.

leu_alb_albastru
29th November 2004, 10:00
In primul rand, felicitari pentru realizari, in primul rand pentru cele in tricoul Craiovei, apoi ...
1. Care va este cel mai bun prieten ?
2. S-a vehiculat (nu neaparat in ultima perioada) numele domnului Corneliu Stroe pentru functia de presedinte la Stiinta. In conditiile actuale (economice, politice si sociale), credeti ca dansul ar mai putea realiza o echipa cu macar un sfert din valoarea Craiovei Maxima ?

leu_alb_albastru
29th November 2004, 13:00
Last edited by EDMOND_ : Today at 10:58. Reason: atentie la regulamentul forumului
Edmond, chestia cu adresele din semnatura o inteleg, dar scoaterea
*******
mi se pare aiurea in contextul actual, pentru ca este nu e o pagina publicitara si, mai ales, este dedicata strict domnului Geolgau si echipei din care a facut parte, deci i-ar face placere sa o vada.
Eventual poate i-o transmiti tu in particoler. ;-)

EDMOND_
29th November 2004, 13:12
Adi, am sa-i trasmit domnului Geolgau si eventual o sa vizualizam chiar diseara paginile respective. Noi, moderatorii suntem obligati sa respectam regulamentul forumului. Daca nu editam eu sau Maximus, o facea altcineva.

EDMOND_
29th November 2004, 16:45
va mai avea Craiova o echipa competitiva care se sa bata la titlu in urmatorii 10-15 ani?
credeti ca preluarea clubului de catre primarie ar fi un lucru bun?

P.s. salut initiativa de a aduce fosti jucatori din componenta Craiovei Maxima, deoarece acestia merita mai multa atentie din partea noastra intrucat ne-au reprezentat cu onoare atat in tara cat si in strainatete, spre deosebire de actualii jucatori care sunt niste anonimi.


Consider ca preluarea clubului de catre primarie este un lucru pozitiv, benefic pentru revenirea Universitatii in prim planul fotbalului romanesc, implicit pentru a ne putea bate cu echipele bucurestene in lupta pentru titlu.In ultimii cinci ani s-a vazut clar ca echipele din provincie au incercat tot felul de organizari juridice, dar s-a vazut tot atat de clar ca nu au avut forta financiara necesara asigurarii unui buget care sa duca la performanta.

EDMOND_
29th November 2004, 16:52
Cu Geolgau Presedinte, Stiinta avea mult de castigat la capitolul intelepciune si eleganta.

1. E o solutie implicarea Primariei si Consiliului Local in finantarea Stiintei?
2. Daca mai aveti legatura cu fotbalul de juniori, credeti ca exista jucatori tineri, cu adevarat talentati, pe care sa ne bazam in conditiile unui buget mic?

Nu mai am legatura cu fotbalul, decat ..sufleteasca. Fotbalul juvenil este baza obtinerii rezultatelor mari de catre echipele de seniori mai tarziu, din pacate in ultimii ani echipele de juniori ale Universitatii au fost neglijate si cu greu vor mai aparea in urmatorii doi ani juniori produsi 100% de catre clubul nostru. Sunt cativa copii foarte talentati, dar ei sunt nascuti in 1988 si asta cere rabdare cu ei. Sunt jucatori pe care eu ii vad si in echipa nationala, dar numai peste patru-cinci ani.

EDMOND_
29th November 2004, 17:04
Marturisesc ca mi-am dorit un cuplu Geolgau presedinte si Badea antrenor , v-am vazut intr-una din emisiunile sportive televizate si prestatia dvs a fost de un nivel foarte ridicat.
1. Care este antrenorul caruia ii datorati cel mai mult in viata dvs fotbalistica ?
2. De ce credeti ca a esuat "experimentul" Rednic ?

Cel care m-a descoperit la Pielesti a fost Silviu Stanescu, cel care m-a legitimat la Universitatea a fost Constantin Deliu, iar cel care m-a promovat in echipa de seniori ( la 15 ani si noua luni ) a fost Constantin Teasca.
Au fost multi antrenori buni pentru care am o stima deosebita: Constantin Otet, Nelu Oblemenco, Valentin Stanescu, care au lasat ceva in urma dansilor, nu numai in ceea ce ma priveste.

2. Cu Mircea Rednic am fost coleg la nationalele de: juniori,tineret si seniori ale Romaniei, chiar am fost colegi de camera o perioada... am pretentia ca l-am cunoscut destul de bine si, spre surprinderea mea, am constatat ca , dupa un inceput foarte bun la Craiova, in toamna acestui an , s-a dat batut din cauze multiple.Aici ar fi multe de discutat pro si contra, dar acest abandon nu este benefic gruparii alb albastre si situatia in care suntem acum, ma refer la locul in clasament,spune multe despre cele ce s-au intamplat la Craiova in ultimile cinci luni.

Vietnam
29th November 2004, 17:09
Acum imi raspunde mie!!! :yeah:

/hello Buna seara si toate cele bune Domnule Geolgau!!! /hello

I_Geolgau
29th November 2004, 17:10
Io sunt "amatorul" de intrebari :D
Gheorghita Geolgau "tinarul" care ne-a calificat la Bratislava,toata stima si respectul pentru tot ce ai facut pentru Nationala si pentru Universitatea Craiova! /hello
Am eu o gramada de intrebari dar ma cenzurez singur :rolleyes: :
1. Ce-i lipseste acum Universitatii Craiova pentru a avea rezultate?
2. Unde este pepiniera noastra de juniori?
3. Te vei implica in viitor in refacerea Universitatii Craiova?

Toate cele bune! :ok:


1. O buna organizare si trei-patru jucatori plus patru cinci juniori de mare perspectiva.
3. Nu stiu, nu depinde de mine. Daca voi fi solicitat, normal ca ma voi implica in destinele Universitatii.

Maximus
29th November 2004, 17:12
Bine ati venit domnule Geolgau. O intrebare de ultima ora:
Urmariti forumurile de pe internet dedicate Universitatii Craiova?

I_Geolgau
29th November 2004, 17:16
Stiu ca ati antrenat in Insulele Feroe...

1.Ce va impresionat cel mai mult acolo, din punct de vedere profesional?

2.Au jucatori care ar putea face fata cu succes in Divizia A?...sau in campionate mai puternice?

1. In insule am antrenat timp de sase ani. In sase ani pot sa spun ca m-am integrat in societatea lor, este un capitol important din viata mea, iar ca meserie am invatat destul de multe. Nu pot sa dezvolt subiectul acum, asta ar insemna sa va dau foarte multe detalii, dar ma rezum sa va spun ca sunt regretat de cei de acolo.

2. Au jucatori care joaca in Danemarca in superliga(Brondby si FC Copenhaga) si in prima liga,asa ca nu vad de ce nu ar putea juca si in Romania.

Gonzo
29th November 2004, 17:20
Bine ati venit... ma bucur ca ati acceptat invitatia... va asteptam si pe forumul oficial al suporterilor Universitatii Craiova!

I_Geolgau
29th November 2004, 17:20
2 intrebari pentru domnul Geolgau:
-de ce s-a intors asa de repede din islanda(stiu ca a fost intr-o tara nordica,parca islanda) si cu e fotbalul nordic in comparatie cu al nostru
- cu ce se ocupa in prezent si daca sunt sanse sa se mai reintoarca la universitatea in viitorul apropiat


1.In Islanda din pacate nu mi-am ales un club care sa aiba o putere financiara
solida,sa poata avea in lot jucatori buni si nici perspectiva de a-si imbunatati lotul, considerand ca nu are rost sa raman la un club care sa lupte numai si numai pentru a ramane in prima divizie,am preferat la inceputul campionatului sa reziliez contractul si sa ma intorc acasa.

Gonzo
29th November 2004, 17:26
observ ca ezitati sa raspundeti la unele intrebari.. de ce?

I_Geolgau
29th November 2004, 17:28
Si eu tot doua intrebari pentru Gheorghita Geolgau
1. Care ar fi masurile care ar trebui luate pentru redresarea echipei ?
2. Care credeti ca ar fi antrenorul potrivit pentru Stiinta ?

1. SE vorbeste despre preluarea echipei de catre primarie,eu consider ca este cea mai buna forma juridica,daca vreti sa fiu mai explicit, cred ca primaria si numai primaria poate sa asigure un buget care sa ne permita sa pastram si sa aducem jucatori cu mentalitate de invingatori. Cred ca numai cu asemenea jucatori echipa noastra poate ajunge sa domine din nou fotbalul romanesc.

2.La antrenor , in situatia in care Sorin nu poate veni, la realitatea din Romania, personal as merge in continuare pe mana lui Badea,el fiind unul dintre cei care timp de doi ani si jumatate a fost zi de zi in club, el stie foarte bine ce se intampla in club.

corinutza_88
29th November 2004, 17:31
va mai ajunge craiova ce a fost odata?
daca da ce trebuie sa se faca pt asta?
felicitarile mele pt tot ce ati facut in fotbalul romanesc!

I_Geolgau
29th November 2004, 17:36
Din pacate, timpul nu imi permite sa mai raman, va promit ca voi reveni cu placere intr-o alta zi. Perioada intre tur si retur este lunga, vor fi multe evenimente legate de Universitatea . Inainte de sarbatori vom mai dialoga in legatura cu soarta echipei noastre de suflet si impreuna cu dumneavoastra sper sa se gaseasca cea mai buna solutie pentru a readuce Universitatea in topul fotbalului romanesc,fiindca material uman exista in Craiova si in intreaga OLtenie. Va multumesc foarte mult.

Vietnam
29th November 2004, 17:45
Si noi iti multumim ! Sper sa ne mai vizitezi din cand in cand! :ok:

EDMOND_
29th November 2004, 17:49
Geolgau este un om foarte ocupat, de asta a venit si mai devreme decat ora 19.00, insa, din nefericire Geolgau nu a putut ramane prea mult, a promis ca va reveni si va discuta in continuare cu suporterii. Am facut si o fotografie si sper sa o punem pe forum in aceasta seara.
Primele raspunsuri au fost date cu numele meu , a fost gresala mea, am avut deschise doua ferestre, si primele raspunsuri le-am postat gresit, acolo unde eram logat eu. Am revenit ulterior, cand mi-a fost semnalata gresala.
Apropo! Numele lui este Ion Geolgau, dar a fost alintat Gheorghita si asa a ramas..
maine se implinesc 21 de ani de la golul istoric contra Cehiei. Ii multumesc lui Gheorgita si il asigur ca il vom astepta cu multa placere oricand doreste.

Zapada
30th November 2004, 18:48
bravo Geolgau si te asteptam

EDMOND_
15th January 2005, 18:02
Aveti in atasament si o poza cu Geolgau raspunzand intrebarilor puse.