PDA

View Full Version : The Players Championship



dumy84
7th May 2010, 01:24
Considerat al cincilea turneu de Mare Slem din calendarul competitional, The Players Championship se desfasoara intre 6 si 9 mai pe terenul TPC Sawgrass din Ponte Vedra Beach (Florida).

La start ii avem, printre altii, pe Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Robert Allenby, Ian Poulter, Sergio Garcia etc.

Woods arata bine in prima runda, aflandu-se la 3 sub par, in timp ce lider este australianul Allenby, la 7 sub par.

Michelson a incheiat traseul cu 70 lovituri (-2).

dumy84
7th May 2010, 11:02
O scurta cronica a primei zile: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/golf/62693/inceput-decent-pentru-tiger-woods-la-the-players.htm

Dorin
7th May 2010, 15:43
Citim , citim si mai norocos vad si in direct. Stenson a fost incredibil anul trecut atunci cand a castigat. extraordinar de concentrat pina la ultima lovitura. Pe ultima gaura conducea cu 4 lovituri. Drive perfect in mijloc pe fairway.Doar o usoara lovitura de a ajunge pe green. A stat si s-a consultat mult cu caddie( o femeie suedeza tip barbat dar foarte competenta, fosta caddie a lui Nick Faldo, Fanny Sunesson) si cu greu s-a hotarat pentru crosa. Bineinteles a fost pe green si doua putt. Par 4 si campion!Comentatorii americani au vorbit mult de acest moment.:yeah:

Dorin
8th May 2010, 16:22
Stenson pierde calificarea mai departe la o lovitura. Un birdie pe ultima gaura l-ar fi salvat dar a ajuns doar la 15 cm de gaura ...
Tiger mai departe fara sa impresioneze. Lee Westwood pastreaza forma buna si e la conducere.
Pedraig, Rory , Els rateaza si ei continuarea...

paddyslam
8th May 2010, 19:57
Stenson nu a avut un an prea grozav dupa victoria de anul trecut de la Sawgrass. Oricum, ieri o mica/mare contributie la stabilirea cut-ului a avut-o si John Merrick, care cu ultimul sau birdie put la 18th hole, a reusit sa trimita acasa in ultimul moment o pleiada de nume sonore precum Villegas, Stenson, Cabrerra, Singh, Poulter, Casey, Cink, etc. (mi-aduce aminte de Croitorasul cel Viteaz al fratilor Grimm - sapte dintr-o lovitura!)

http://www.pgatour.com/2010/tournaments/r011/05/07/cut-round2-players/index.html

Sawgrass e unul din turneele cele mai greu de pronosticat in ce priveste castigatorul. Traseul (Stadium course) e greu si foarte variat din punct de vedere al dificultatilor si natura acestora. Doar vreo cativa jucatori au reusit doua victorii aici in trecut si nu de putine ori cistigatorii nu sunt neaparat dintre marii favoriti ai momentului. Faptul ca nume sonore nu au trecut cut-ul aici nu cred ca e neaparat un ‘semn rau’ dintre cele mai grave… Pe de alta parte, una din laturile unice ale golfului e faptul ca de cite ori sunt rezultate mai putin bune si dezamagiri din partea unora, exista mai mereu si ‘good stories’ compensatoare din partea altora (de exemplu prestatia excelenta a lui Molinari de pina acum).

Sper ca Westwood sa reuseasca sa se mentina acolo unde e dupa primele doua zile si sa castige – e unul din jucatorii care merita cu prisosinta sa castige un turneu mare ca asta. L-am urmarit putin la Masters in ziua a treia(cu Poulter) si in comparatie cu acum vreo 3-4 ani (cand l-am mai vazut pe viu si cand era deasemenea intre jucatorii foarte buni) a castigat in mod evident in statura/alura (figurativ vorbind). Are acum un joc si o ‘prezenta’ pe terenul de golf care iti impun imediat respect…

P.S. Dar intre timp vad ca azi in ziua a treia, Lefty pare sa fi prins 'viteza' din nou (5 birdies in the first 9 holes!)... Noul World No. 1 ?!?

Dorin
9th May 2010, 23:02
Lee Westwood se tine tare. Ultima zi a inceput cu retragerea lui Tiger Woods pe baza de dureri in zona cefei...
Ceva curiozitati despre invingatorul din European Tour Torino, suedezul Fredrik Andersson Hed: 38 ani, 2,02 m , profesionost de 19 ani , castiga prima data. An de an a avut greu sa-si pastreze dreptul de a juca si a trebuit sa se recalifice la sfarsit de sezon de 14 ! ori. Acum si-a asigurat 2 ani prin victoria sa . Trebuie sa fi suedez sa ai atata rabdare si perseverenta!!! Bravo !

dumy84
9th May 2010, 23:10
Le-a mers bine suedezilor la Torino, un altul terminand pe 3. Pacat de Miguel Angel Jimenez ca nu a reusit sa mentina ritmul, coborand la -7, dupa un 73. Tanarul debutant Manassero a incheiat turneul la -5. Destul de bine, tinand cont ca are doar 17 ani.

dumy84
10th May 2010, 00:44
Westwood se mentine la conducere dupa front nine, cu o lovitura in fata lui Allenby. Englezul a pierdut sefia dupa a 4-a, dar a revenit imediat profitand de un bogey al australianului.

corina_jga
10th May 2010, 13:26
Westwood a coborat la -12 din pacate. A avut mare ghinion, dupa mine, la ultimele 4 gauri: bogey si apoi pedeapsa la 17. E greu sa mai faci ceva sa te redresezi. Dar trebuie sa recunosc ca are o vointa de fier si un calm de invidiat. Allenby a tinut ritmul. Cat despre Clarke, nu am fost acasa cand a urcat in clasament. Astept sa vad reluarea de pe Sky... Toate bune tuturor...

dumy84
10th May 2010, 13:48
Westwood, din pacate pentru el, a patit exact ca la Masters. Se pare ca la el este si o problema de concentrare cand joaca sub presiune. Apropierea victoriei il face sa-i tremure mana sau, ca o gluma, tricoul rosu pe care il poarta de fiecare data in runda decisiva este cu ghinion.

Allenby a fost aproape de playoff, dar a ratat pentru un centimetru, daca nu mai putin, birdieul la cupa a 17-a, celebra cupa de la Sawgrass.

In concluzie, victorie absolut meritata pentru Clark. Mai multe: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/golf/62782/tim-clark-victorie-nesperata-la-the-players.htm

corina_jga
10th May 2010, 16:17
Tricoul rosu l-am mai vazut in ultima runda la Woods... A mers o vreme. Nu stiu ce sa spun despre concentrarea lui Westwood. Poate sa fie relaxarea pe care o ai cand victoria e aproape si loviturile ies altfel. El a fost leader buna bucata de vreme si asta are o influenta la gradul de atentie cu care joci iar prima greseala poate sa fie fatala. Iti ia ceva vreme sa revii la o conditie normala de joc.
Eu, una, dupa un tee-off ratat stiu ca urmeaza o cupa jucata prost. Vreau prea mult de la mine ca sa compensez ceea ce mintea mea spune ca am pierdut.
Numai ca jucatorii profesionisti nu mai au probleme din astea si au avut parte de antrenament psihologic care stiu ca ajuta. Si mai este si legenda asta din lumea golfului: ai un peak de forma care nu stii cat dureaza, ai zile in care mingea intra pur si simplu si zile in care nimic nu iese. Nu am vazut jucator profesionist care sa nu arate un talisman, ca e el moneda, sau un ball marker... sau tricoul rosu. Villegas parca joaca mereu in combinatii de alb, rosu si negru in urlima runda... Sigur nu e ca sa dea bine pe teren...
Felicitari lui Clarke, a meritat si la forma pe care a avut-o in ultimele 9 cupe, ar fi luat si play-off, daca Allenby ar fi facut un birdie la 17 si 18...

corina_jga
10th May 2010, 16:26
Clark... Darren Clarke e nord-irlandezul... Confuzie...