PDA

View Full Version : Scrisoare deschisa catre FMI



Sorin Blaj
6th May 2010, 18:32
Tabloidul german Bild, l-a intampinat in data de 6 martie pe premierul grec, aflat in vizita la Berlin, cu o scrisoare deschisa. Printre randurile ei, se citea exasperarea nemtilor fata de indolenta grecilor:

"Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca sunteti intr-o tara diferita de a dvs. Sunteti in Germania. Aici, oamenii lucreaza pana la 67 de ani, si nu au al 14-lea salariu pentru functionarii publici. Aici, nimeni nu trebuie sa plateasca 1000 de euro mita pentru a obtine un pat in spital. Benzinariile noastre au case de marcat, soferii de taxi taie chitanta iar fermierii nu pacalesc Uniunea Europeana pentru a obtine subventii de milioane cu plantatii de maslini care nu exista. Germania are si ea datorii mari, dar le putem duce. Asta pentru ca ne trezim devreme si muncim toata ziua. Dorim sa fim prietenii grecilor. Din acest motiv, dupa aderarea la euro, Germania a dat tarii voastre 50 mld de euro."


Daca am fi Bild, scrisoarea catre delegatia FMI, inca la Bucuresti, ar suna cam asa:

"Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca n-ati plecat inca din Romania. Ca sa iesim din criza, ati dat tarii noastre 20 miliarde de euro. Noi v-am pacalit cu statistici falsificate, cu surse la buget inexistente sau nerealiste, n-am redus cheltuielile publice si nici n-am concediat pe nimeni. Aici, cei 1.400.000 de bugetari muncesc cateva ore pe zi, patru zile din saptamana, vinerea e zi scurta iar lunea nici iarba nu creste. Aici, oamenii mor in spitale cu spaga cu tot, iar din cei 6 milioane de pensionari, cateva sute de mii au in jur de 40 de ani. Ceva case de marcat avem, chitante la fel, dar banii nu prea ajung in buget, iar cei care ajung sunt repede furati. Daca veti creste taxele sau cota unica, tot degeaba. Banii se vor scurge ca apa in nisip. Asta pentru ca multi dintre noi se trezesc la pranz si muncesc cateva ore. Dorim sa fim prietenii FMI si UE, dar daca ne puneti la munca iese tambalau ca in Grecia".


Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-7226481-lenea-criza-populismul-stangist.htm

newcool
9th May 2010, 17:02
Sorine n-are rost...
Numa' Basescu-i de vina, nu ti-e clar? Noi ceilalti suntem adevarati cu totii, muncim 12 ore pe zi, nu ne plangem ca se iese la pensie la 65 de ani(da-i in masa de nemti daca ei vor la 67 treaba lor noi vrem la 57 daca se poate) nu pacalim pe nimeni(doar pe noi dar nu se pune), suntem cei mai buni contribuabili din lume, doar ca in final ne place sa muncim exact cum ii place cainelui lantul.:(

luma
9th May 2010, 17:32
Acum in numele cui vorbesti?

Sorin Blaj
11th May 2010, 09:32
Luma. Asta este realitatea zilelor noastre.

Intrebi in numele cui vorbeste? Cred ca toti cei pana in 40 de ani suntem in aceeasi oala. O sa muncim o viata. Am 40 de ani si nu vad sa fie posibil sa devin pensionar mai devreme de 75.


Si apropo de ce se intampla zilele astea. Nu pot sa ma solidarizez cu cei 2 milioane de trisori ai sistemului de pensii, beneficiari a ani de plata de "compensate", pensionari anticipate pe la 50 de ani si calculari ale pensiilor dupa ureche.

Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei ce au fost beneficiarii unui apartament de la stat pentru care multi isi pun pielea in bat pe la banci si dau din colt in colt sa-si plateasca ratele. Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei 600.000 de bugetari angajati de Nastase, Tariceanu si Boc pentru a-si hrani camarilele flamande.

Cum nu pot sa uit ca 2 milioane de romani si-au luat lumea in cap si au plecat la munca in strainatate, ca sa se umileasca si sa trimita acasa banut cu banut ca sa ne minunam ce economie grozava avem, plina de mall-uri si hipermarket-uri. Relansat va fi cel de-al 2.000.001-lea roman care isi va lua lumea-n cap.

Realitatea este foarte dura si nu astept cadouri de la nimeni. Nu pot decat sa muncesc si sa am grija ca familiei mele sa nu-i lipseasca nimic. Nu intotdeauna reusesc, dar stiu ca am facut tot ce este posibil pentru asta.

Daca am pretentii? Da am. Doresc sa nu fiu supraimpozitat, considerand ca 30%, cat platesc in momentul de fata, este mai mult decat suficient comparativ cu ce "primesc" in schimb (gropi, praf, mizerie la tot coltul etc.).

Bancaru
11th May 2010, 11:48
Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.

relansat
11th May 2010, 12:36
@sorin al 2.000.001-lea, numai ca eu nu am sa trimit bani in tara. cam asta e singura diferenta :)
aseara am primit un mass de la o studenta, care vroia sa plece astazi in centrul iasului, alaturi de alti studenti, sa protesteze. am inceput sa rad a nebun.
daca vrei sa faci ceva, direct la bucales tata!! sa vezi acolo vreo 300-400 mii de oameni care sa urle ca vor sa traiasca bine ... ar fi cu totul altceva.

Sorin Blaj
11th May 2010, 12:44
Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.

Ai mare dreptate.

Aceeasi situatie o intalnim si in cazul ajutoarelor sociale. Se duc unii cu Jeep-ul sa-si ridice ajutorul social.

Pana nu se va reusi inchiderea acestor guri de scurgere a banilor, nu vor ajunge niciodata.

Tyler Durden
11th May 2010, 12:45
As vrea sa adresez si eu scrisoare:
Nenea FMI,
Sunt eu, Tylerica, si mi-e foame.

relansat
11th May 2010, 12:50
aici fmi,
tylerica, te-ai facut cat un porc cand ti-o mers bine si ne-am gandit ca ti-ar prinde bine o dieta fortata. zi mersi ca ai bani de benzina.

Datenshi
11th May 2010, 12:51
pe iengleza bre trebuie...

aim hangri, i nid mani, d-astea.

Tyler Durden
11th May 2010, 13:04
aici fmi,
tylerica, te-ai facut cat un porc cand ti-o mers bine si ne-am gandit ca ti-ar prinde bine o dieta fortata. zi mersi ca ai bani de benzina.

Nici nu ma asteptam la altceva decat la cinism, r-ati ai dracu' cu macroeconomia voastra! Viva la revolucion!:D

YodaRo
11th May 2010, 17:38
acum eu nu ma pricep prea tare la economie. Mai zilnic merg pe la sediul central al FMI d'aci de la Washington sa mananc...au un restaurant cu mancare faina la ei la parter. Ce pot sa spun e ca multe banci din RO au cladiri mai faine si mai maiestuoase decat al hulit FMI. Si mai stiu ca sunt destule natii care se perinda pe aici.
Din ce am vazut eu cel mai bine au dus-o romanii pe timpul lui tariceanu...ca vreti au ba sa recunoasteti e alta treaba. Poate si conjunctura economica era alta atunci. I-ati ales pe oamenii lui Basescu...pe ce criteriu? Ca e marinelu populist? Dar nu e treaba mea.

Aici la Washington criza pare ca a trecut...piata caselor se relanseaza o casa vecina cu mine a stat pe market doar o saptamana exact ca in vremurile bune. Si preturile au crescut deja...cam la 50% din valoare fata de care scazusera. E semn bun numai sa nu fie un foc de paie.
Acum si piata joburilor pare sa se relanseze sa speram ca va continua si se va reduce somajul

ce am auzit de Romania e de groaza...dupa ce ca erau preturile mari si salariile mici aud ca le mai si taie din putinul acela?
in perioada cea mai nasoala de criza aici am auzit doar ca niste firme si-au tinut salariatii fara salar acasa nu mai mult de 1 saptamana. Acum par ca isi revin incet incet si sa speram ca asa vor continua.

LE prea multi depind de bugetul romaniei si prea putini contribuie la el.
Noi banalii capsunari nu am mai trimis bani in tara...o fi si asta cauza?

newcool
11th May 2010, 20:22
Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.
Musai sa fiu de acord cu tine de data asta. Inclusiv la faza cu lipsa de actiune a lui Base in ceea ce priveste pensionarii aia de pe la M.I. Si chiar din Armata. Am un prieten foarte bun care la nici 40 de ani s-a pensionat(acu vreo 3-4 ani) din Armata si ia vreo 1500-1600 lei pensia.Asta nici nu-i mare, daca era de pe la interne lua mai mult..

luma
11th May 2010, 22:08
Pensioanarea aia din armata, pe la 45-48 de ani se face doar la cateva arme si este cat se poate de normal. In rest, sunt pensionari anticipate, facute pe nu stiu ce criterii sau asa-zisele restructurari ale armatei.

@Sorin, in mare parte sunt de acord cu tine, mai putin cu generalizarea, pentru ca in cifrele alea se "ascund" si cei care chiar au dreptul la pensie, dupa mai bine de 30 de ani de munca, "beneficiarii" unei garsoniere dupa ce statul i-a expropriat.

Sergiu
11th May 2010, 22:26
Eu am câteva nelămuriri.

De ce e nevoie de împrumut FMI? Anul trecut când trebuiau îndeplinite ceva condiții nu ne-a păsat niciunuia. Și tot n-am murit de foame. De ce brusc în mai puțin de o săptămână e așa urgent?
Oricum bani ăștia îi vom da tot noi înapoi. Din ce am înțeles luăm bani ca să nu scadă dramatic leul. Ori leul a scăzut dramatic vreo 15 ani, suntem obișnuiți nu văd problema. O să crească prețurile, da nu e tot una dacă cresc prețurile sau scad salariile?
Și exporturile ar fi avantajate în defavoarea importurilor.

Sorin Blaj
11th May 2010, 23:17
Pensioanarea aia din armata, pe la 45-48 de ani se face doar la cateva arme si este cat se poate de normal. In rest, sunt pensionari anticipate, facute pe nu stiu ce criterii sau asa-zisele restructurari ale armatei.

@Sorin, in mare parte sunt de acord cu tine, mai putin cu generalizarea, pentru ca in cifrele alea se "ascund" si cei care chiar au dreptul la pensie, dupa mai bine de 30 de ani de munca, "beneficiarii" unei garsoniere dupa ce statul i-a expropriat.

Luma. Eu nu vorbesc despre cei ce s-au pensionat la varsta de pensionare, indiferent de domeniu de activitate, ci despre cei ce s-au pensionat la 39 de ani, cu un miliard salarii compensatorii, la toate armele.

Acum ii angajeaza la loc.

La Lugoj au fost 4 unitati militare si acum se infiinteaza doua la loc.

NORGEMAN
12th May 2010, 14:18
Aici la Washington criza pare ca a trecut...piata caselor se relanseaza o casa vecina cu mine a stat pe market doar o saptamana exact ca in vremurile bune. Si preturile au crescut deja...cam la 50% din valoare fata de care scazusera.
Nu s-a inteles nimic din criza asta... Hai sa marim preturile la case iar, sa facem credite peste credite!
De-a lungul anilor s-au umflat foarte mult preturile pentru un profit urias, asta cam in toata lumea "cu acces direct la bursa". Individul, ca persoana, nu a mai contat si nici nu conteaza. Atat timp cat preturile vor continua sa fie umflate, asta din cauza taxelor impuse de diferite organizatii, multi oameni o sa aiba de suferit.
Cand mai auzi ca, cresc preturile precum un boom, sa te ingrozesti, pentru ca ne intoarcem de unde am plecat.


ce am auzit de Romania e de groaza...dupa ce ca erau preturile mari si salariile mici aud ca le mai si taie din putinul acela?

Asta nu s-a intamplat doar acum, mereu a fost asa, preturile au crescut la toate produsele desi salariile au stagnat mult si bine. Noi suntem una din tarile in care se stoarce tot de la poporul care vrea sa consume mult, poate si din cauza asta avem preturile mai mari decat statele europene vestice, mai facem si o comparatie cu ei salariu-pret/taxe te doare capul. Au fost destui care au vrut sa consume mult desi nu aveau nevoie, iar profitorii ne-au bagat preturi mai mari, voit, nevoit.


Cat despre "oamenii lui Basescu"... sa fim seriosi, oricare ar fi venit la putere in acest moment tot asa se descurca. Suntem dinainte in mocirla, trebuie doar sa recunoastem ca ne-am facut-o cu mana noastra cand dupa revolutie am fost calcati in picioare.

Romeo
12th May 2010, 15:14
Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.

Bancare, nu cred ca are cineva curajul sa calculeze aiurea o pensie, au fost si tigani angajati in indusrie, nu erau mai lenesi ca ai nostri. Si inainte de 1989 au fost destui angajati care mergeau la servici, dar se aflau in treaba, ca sa nu mai zic de industria de fier vechi pe care am mostenit-o. Pensionarii nu sunt vinovati cu nimic ca au muncit deamboulea, dar a trebuit sa inchidem cam tot ce au facut ei.
Omiti din exemplele tale pe militarii care au iesit la pensie la 40 de ani ca sa reduci efectivele armatei, militienii care ies inainte de 50. Alaturi de ********ii tai, pune si judecatorii, aviatorii, ambasadorii, pe scurt aia cu pensii nesimtite.
Nu ar fi o problema daca am sti ce sa producem si nu ne-am pierde timpul pe forumuri si mai ales pe la radio-TV-presa. Zi-mi si mie, de cate ori ia mai mult Turcescu, Tatulici, Moraru (ca nu te poti pune cu DDD), decat tine ? Am mai scris, daca noi facem ceva foarte bine, asta este mani****re prin media si fii sigur ca este platita foarte bine. Ne-am dat l ao parte din calea importurilor, nici macar nu am incercat sa concuram cu vecinii, la carne sa zic. Iti vine sa crezi ca avem in kakamarket vin de Bordeaux ? la 12 lei iti dai seama ce calitate are, dar daca importam pana si vin din ITA sau FRA, noi ce dracu mai producem, in afara de sondaje si minciuni ?
Am pretentia ca scriu fara sa fiu mani****t, dar mai slabi decat PD eii + UDMR istii din guvern numai prin 97-99 mai poti gasi. Cum altii nu avem de unde aduce, las pe altii sa gaseasca solutii.

Bancaru
12th May 2010, 15:41
Imi cer mii de scuze, sunt chestii pe care nu le poti verifica, asa ca eu am reprodus un scandal imens regasit si in paginile ziarelor la vremea respectiva. Iar daca au curaj sa ia spaga ca sa aranjeze licitatii de milioane de euro, zeci sau sute de milioane de euro, atunci au curaj sa introduca in sistem dosare de pensii a caror sudoare sa se piarda pe traseu. Iti spun eu cum se face - in mare, nu la modul profi. Faci carte de munca retroactiv, modifici 3 *****i de hartii la circa financiara, adica le faci antedatate si le bagi in catastif (oricum nu gasesti nimic acolo) si, gata!, l-ai facut pe ala cu vechime. Acum nu mai trebuie decat sa astepte pensia.
Vrei sa stii cat ia Turcescu mai mult decat mine? Daca iti spun castigul meu imi spui tu cat ia Turcescu si apoi fac eu diferenta.

YodaRo
12th May 2010, 16:18
Nu s-a inteles nimic din criza asta... Hai sa marim preturile la case iar, sa facem credite peste credite!
De-a lungul anilor s-au umflat foarte mult preturile pentru un profit urias, asta cam in toata lumea "cu acces direct la bursa". Individul, ca persoana, nu a mai contat si nici nu conteaza. Atat timp cat preturile vor continua sa fie umflate, asta din cauza taxelor impuse de diferite organizatii, multi oameni o sa aiba de suferit.
Cand mai auzi ca, cresc preturile precum un boom, sa te ingrozesti, pentru ca ne intoarcem de unde am plecat.
nope, real estate e reglata de cerere si oferta. In zona mea sunt destule joburi, anul trecut mi-am schimbat jobul chiar pe perioada crizei si am primit 4-5 oferte de job. Am ales ce e mai bun.
Acum imi schimb iarasi jobul...beneficii mai bune.
Cand sunt joburi si merge economia...(cel putin in zona mea merge...) se vand si casele si incep preturile sa creasca.



Asta nu s-a intamplat doar acum, mereu a fost asa, preturile au crescut la toate produsele desi salariile au stagnat mult si bine. Noi suntem una din tarile in care se stoarce tot de la poporul care vrea sa consume mult, poate si din cauza asta avem preturile mai mari decat statele europene vestice, mai facem si o comparatie cu ei salariu-pret/taxe te doare capul. Au fost destui care au vrut sa consume mult desi nu aveau nevoie, iar profitorii ne-au bagat preturi mai mari, voit, nevoit.
chiar nu stiu de unde le mai reduc veniturile oamenilor...unii saracii chiar nu au de unde sa mai reduca.
Ce e de vina pentru caderea noastra? Noi capsunarii nu am mai trimis bani in tara? care sa fie cauza?:)




Cat despre "oamenii lui Basescu"... sa fim seriosi, oricare ar fi venit la putere in acest moment tot asa se descurca. Suntem dinainte in mocirla, trebuie doar sa recunoastem ca ne-am facut-o cu mana noastra cand dupa revolutie am fost calcati in picioare.
n-ai de unde sa stii daca oricare ar fi venit la putere ar fi fost la fel.
Cert e ca pe timpul guvernului Tariceanu romanii au dus-o cel mai bine. Si ei l-au ales pe unul tare'n papagal, nea baselu marinelu doar ca dadea bine pe sticla. Populist. Cum iti asterni asa dormi...

NORGEMAN
12th May 2010, 18:27
nope, real estate e reglata de cerere si oferta. In zona mea sunt destule joburi, anul trecut mi-am schimbat jobul chiar pe perioada crizei si am primit 4-5 oferte de job. Am ales ce e mai bun.
Acum imi schimb iarasi jobul...beneficii mai bune.
Cand sunt joburi si merge economia...(cel putin in zona mea merge...) se vand si casele si incep preturile sa creasca.
Tocmai asta e treaba cu real estate. Nu prea mai este reala... pompeaza mult la tarif pentru ca li se permite din pacate. Pot avea o multime de locuri de munca, dar asta nu scuza destabilizarea pietei prin faptul ca in cateva zone le merge bine oamenilor. Pentru cativa au de suferit majoritatea, iar acele persoane care stabilesc tarifele stiu ce fac si ce se intampla cand o fac, doar nu-s chiar asa prosti, totul are un scop. Din pacate oamenii inca permit unora sa faca ce vor cu ei.


chiar nu stiu de unde le mai reduc veniturile oamenilor...unii saracii chiar nu au de unde sa mai reduca.
Ce e de vina pentru caderea noastra? Noi capsunarii nu am mai trimis bani in tara? care sa fie cauza?:)
Ar fii culmea o astfel de scuza a "mai marilor" pentru asa zisa criza in care ne aflam. Un stat nu are cum sa depinda de ce bani aduc emigrantii ei.



n-ai de unde sa stii daca oricare ar fi venit la putere ar fi fost la fel.
Cert e ca pe timpul guvernului Tariceanu romanii au dus-o cel mai bine. Si ei l-au ales pe unul tare'n papagal, nea baselu marinelu doar ca dadea bine pe sticla. Populist. Cum iti asterni asa dormi...
Corect, nu pot sa stiu exact, putea sa fie poate chiar mai rau. Inca ma trec fiori cand ma gandesc ca acum putea sa fie Geoana presedinte. Au fost 3 tipuri de oameni care au candidat: Antonescu - curva, Geoana - prost si membru PSD, promovat de Iliescu, si Basescu - autoritar, mai mult ca sigur face unele jocuri dar are si grija de tara ceea ce Iliescu cu Nastase nu au facut de exemplu. Tariceanu a ajuns acolo cu un scop, nu imi amintesc sa fii adus cateva concepte care sa ajute cu adevarat tara.
Asta e, am lasat cativa tigani dupa revolutie sa conduca tara, acum trebuie sa tragem foloasele.

Elphax
12th May 2010, 18:38
basescu are grija de tara?
asta e gluma zilei, sau prin "tara" te referi doar la camarila pdl?

NORGEMAN
12th May 2010, 18:54
Exceptand grija pentru propriu partid (aia e din oficiu la oricare:D), dar trebuie sa recunoastem ca el a mai incercat lucruri marunte sa faca, lucruri pe care altii le-ar fii omis. Dar sa nu se inteleaga ca il consider bun! Am spus deja, el face si jocurile unora.

YodaRo
12th May 2010, 20:03
Tocmai asta e treaba cu real estate. Nu prea mai este reala... pompeaza mult la tarif pentru ca li se permite din pacate. Pot avea o multime de locuri de munca, dar asta nu scuza destabilizarea pietei prin faptul ca in cateva zone le merge bine oamenilor. Pentru cativa au de suferit majoritatea, iar acele persoane care stabilesc tarifele stiu ce fac si ce se intampla cand o fac, doar nu-s chiar asa prosti, totul are un scop. Din pacate oamenii inca permit unora sa faca ce vor cu ei.
Pai lucrurile sunt simple...cand le merge bine oamenilor si au joburi stabile si cu bani mai multi isi permit sa liciteze si sa cumpere case
La mine pe strada 2 case s-au vandut ca turta calda...in 1 saptamana si pretul e de 415 000. Pretul de varf cand a cazut piata a fost 450 000 iar pretul cel mai de jos cand a fost criza a fost de 350 000
Asta si pentru ca Obama a tinut jos dobanzile si acum se inghesuie oamenii sa cumpere...masurile lui incearca sa revigoreze piata. Unde nu sunt joburi sunt si preturi mici si nici oamenii nu cumpara casa.


Corect, nu pot sa stiu exact, putea sa fie poate chiar mai rau. Inca ma trec fiori cand ma gandesc ca acum putea sa fie Geoana presedinte. Au fost 3 tipuri de oameni care au candidat: Antonescu - curva, Geoana - prost si membru PSD, promovat de Iliescu, si Basescu - autoritar, mai mult ca sigur face unele jocuri dar are si grija de tara ceea ce Iliescu cu Nastase nu au facut de exemplu. Tariceanu a ajuns acolo cu un scop, nu imi amintesc sa fii adus cateva concepte care sa ajute cu adevarat tara.
Asta e, am lasat cativa tigani dupa revolutie sa conduca tara, acum trebuie sa tragem foloasele.
pai pana una alta cel mai bine a fost cu liberalii lui Tariceanu. Ca nu vrei sa vezi e cu totul altceva scuze gen oricine ar fi sot tot aia era nu tin. Asa si ceausescu de era...
tariceanu a ajuns acolo cu un scop? Dar cu ce scop nobil e marinelu candidat la presedentie si se tine si cu dintii de scaun? Sau bunicuta iliescu cu ce scop nobil a fost?
Adica vina e tot a altora si nu a psd-ilor de la putere? Guvern slab condus din umbra autoritar de marinar. Un presedinte f periculos de isi foloseste serviciile secrete sa isi demoleze adversarii politici. Si evident ca tot altii sunt de vina cand el are painea si cutitul...si le da cui doreste el.

Romeo
12th May 2010, 21:16
Iti spun eu cum se face - in mare, nu la modul profi. Faci carte de munca retroactiv, modifici 3 *****i de hartii la circa financiara, adica le faci antedatate si le bagi in catastif (oricum nu gasesti nimic acolo) si, gata!, l-ai facut pe ala cu vechime. Acum nu mai trebuie decat sa astepte pensia.
Vrei sa stii cat ia Turcescu mai mult decat mine? Daca iti spun castigul meu imi spui tu cat ia Turcescu si apoi fac eu diferenta.

de acord, cred ca poti falsifica o carte de munca, daca vrei, dar la casa de pensii trebuie sa ramana o evidenta, nush daca nu s-a computerizat evidenta in ultimii ani (vroiau sa desfiinteze cartile de munca). Nu-i cauta nimeni sa-i verifice, dar daca cauti state de salarii inainte de 1989 poti sa gasesti. Eu am gasit astfel de date din anii 1955-60, cand incepuse nebunia recuperarii salariilor netrecute in cartea de munca (aparuta in 1960).
Vroiam sa zic ca sunt destui care iau de cateva ori mai mult decat un angajat in capitala si sunt oameni care nu descopera nush ce energie ascunsa ci doar distrug imaginea vreunui smecher pe bani grei. De aceea am fost atat de vehement pentru Base anul trecut, pentru ca impotriva lui se coalizau mari institutii de prostit lumea. Asta e Romania, tara in care se da din coate sa ajunga la putere ca sa puna mana pe banii din bugete. Nu cred ca se mai poate face ceva sa se revina la plata in functie de importanta muncii.

Romeo
12th May 2010, 21:25
Dar cu ce scop nobil e marinelu candidat la presedentie si se tine si cu dintii de scaun? Sau bunicuta iliescu cu ce scop nobil a fost?
Adica vina e tot a altora si nu a psd-ilor de la putere? Guvern slab condus din umbra autoritar de marinar. Un presedinte f periculos de isi foloseste serviciile secrete sa isi demoleze adversarii politici. Si evident ca tot altii sunt de vina cand el are painea si cutitul...si le da cui doreste el.

ca sa ajungi presedinte trebuie sa te accepte si serviciile secrete, nu poate ajunge orice tigan daca-l voteaza 5 milioane de romani. In 2004 Base a fost trimis sa candideze dupa ce si-au dat seama ca Stolojan nu are sanse in fata lui Nasy. Geoana a fost fiu de general de garzi patriotice (de ca dracu le trebuia si acestora general ?). Cum Base a fost autoritar, multora le-a stat in gat si au vrut sa-l puna pe Geoana, numai ca asta a pierdut in 5 zile cat au castigat trusturile media pentru el in 6 luni. Presedintele normal ca are serviciile secrete subordonate, dar s-a suparat doar pe Voicu, Solomon si Penescu si ii tine ascunsi. Pe Geoana si pe Crinul ofilit nu i-a atacat, ca daca ar fi vrut ar fi gasit, in timp ce Crin l-a luat la misto cu flota. De ce tine de scaun ? Vrei sa-si dea demisia in vremuri atat de dificile ? E presedinte, nu un elev fricos cu copiute la teza. Stie mult mai bine ca altii sa manipuleze oamenii, Geoana s-a ferit in toata campania sa se intalneasca cu Base si tot nu a scapat!

J.Bond
12th May 2010, 22:38
Corect, nu pot sa stiu exact, putea sa fie poate chiar mai rau. Inca ma trec fiori cand ma gandesc ca acum putea sa fie Geoana presedinte. Au fost 3 tipuri de oameni care au candidat: Antonescu - curva, Geoana - prost si membru PSD, promovat de Iliescu, si Basescu - autoritar, mai mult ca sigur face unele jocuri dar are si grija de tara ceea ce Iliescu cu Nastase nu au facut de exemplu. Tariceanu a ajuns acolo cu un scop, nu imi amintesc sa fii adus cateva concepte care sa ajute cu adevarat tara.
Asta e, am lasat cativa tigani dupa revolutie sa conduca tara, acum trebuie sa tragem foloasele.

Corect, Norgeman!:ok: Sa nu mai spunem si ca odata numit acolo, singura preocupare a lui Taricelu trotinelu' a fost aceea de a-si mentine fundul pe scaunul de premier si a acolitilor lui labarari(apropo de senatorul porno PNLeu:)).

Tyler Durden
12th May 2010, 22:43
Mirile, cat trebuie sa-l mai suportam pe bitangul asta portocaliu? Chiar acum cand tara se prabuseste, mai trebuie sa citim flatulentele acestui tractorist ignar?

Da dom'le, tiganii astia...de la ei ni se trage, ca romani sunt buni, ospitalieri, onesti si competenti...

Vladek
12th May 2010, 22:49
Da dom'le, tiganii astia...de la ei ni se trage, ca romani sunt buni, ospitalieri, onesti si competenti...

Unii sunt, altii nu sunt ...

relansat
12th May 2010, 22:52
Corect, Norgeman!:ok: Sa nu mai spunem si ca odata numit acolo, singura preocupare a lui Taricelu trotinelu' a fost aceea de a-si mentine fundul pe scaunul de premier si a acolitilor lui labarari(apropo de senatorul porno PNLeu:)).

tu chiar ai ajuns papagalul forumului?
baga omul un text care prin nu stiu ce minune se potriveste cu lectia ta, invatata de acasa, si tu dai in cap, fix ca un papagal. altceva mai stii?

Bancaru
12th May 2010, 23:03
Tiganii au aratat ca se poate si asa. Iar acum au deschis apetitul la popor.Lasa-ti-l pe Marker, o sa se autoelimine, precum un coș (acnnee) care trece de la sine. Eu sper ca o sa ii fie rusine sa mai posteze.
Senatorul porno? Te-a cam excitat, ai?
Romeo (SI RESTUL CARE O DAU DE GARD ACUM), nu e mai simplu sa recunosti ca ai gresit? Acum 2 ani dadea vina pe greaua mostenire pe care a lasat-o Tariceanu. Bun. Dar de atunci au mai facut promisiuni, cum ca nu scad pensiile, ar fi una, si, SUPRPIZA !!!, au scazut. Ce ne facem, fetelor? Acum cine mai e de vina? Iliescu? Nastase? Tariceanu? Consiliul local? Si inca ceva Romeo, cred ca nu ai habar cat de simplu se modifica orice act. Cartea de munca e regina si acum. In cartea de munca ai toate modificarile de salariu, functii, grade, etc. Daca acolo scrie ca ai lucrat 40 de ani inseamna ca asa e. Nu am auzit ca vor sa renunte la ele si vor sa le scaneze. Si, vorba aia, ataca astia serverele NASA. Banuiesc ca baza de date de la ITM este mizilic. Un programel de rahat cu care se joaca pe palmtop un copil de clasa 10-a (la informatica).

Tyler Durden
12th May 2010, 23:05
Unii sunt, altii nu sunt ...

Ma rog, eu doream sa subliniez ca nu tiganii cu combinatiile lor marunte sunt vinovati de starea noastra actuala, ci clasa noatra politica, alcatuita preponderent din romani. Marea oligarhie, filierele politico-economice care fac afaceri de miliarde cu statul sunt romanesti intr-o mare masura. Dar asta e boala nationala la noi, nu suntem in stare sa ne asumam nimic. Comunismul a fost adus de rusi si evrei si pus in carca lor ...ca si cum nu ar fi fost dus la perfectiune si perpetuat de romanii get-beget, de Leana, de Bobu, de Dinca si de alte ''somnitati'' acefale. Ca si cum rusii ar fi facut peste noapte 4 milioane de membri, care chit ca nu erau decat niste oportunisti, au legitimat acel regim odios. Romanii au iesit curati si de data asta, deh rusii au fost vinovati, romanii sunt eminamente anticomunisti de la naturelul lor, ei sunt oameni buni, dar Istoria asta nu-i prea iubeste. Pogromurile impotriva evreilor au fost savarsite de nemti...nu si de po****tia romaneasca, cretinizata de un nationalism delirant. De fapt toate esecurile istoriei noastre minore sunt puse pe seama altora, ba popoarele migratoare (noi...scutul Europei), ba turcii, ba ungurii, ba rusii, ba nemtii, ba masonii au fost vinovati pentru istoria noatra trista, foarte trista, caci e o suma de esecuri cu mici exceptii. Dar romanul poate sa dorma linistit, el poate sa se trezeasca mai curat, mai uscat, caci el nu are niciodata vreo vina...

J.Bond
12th May 2010, 23:42
ca sa ajungi presedinte trebuie sa te accepte si serviciile secrete, nu poate ajunge orice tigan daca-l voteaza 5 milioane de romani. In 2004 Base a fost trimis sa candideze dupa ce si-au dat seama ca Stolojan nu are sanse in fata lui Nasy. Geoana a fost fiu de general de garzi patriotice (de ca dracu le trebuia si acestora general ?). Cum Base a fost autoritar, multora le-a stat in gat si au vrut sa-l puna pe Geoana, numai ca asta a pierdut in 5 zile cat au castigat trusturile media pentru el in 6 luni. Presedintele normal ca are serviciile secrete subordonate, dar s-a suparat doar pe Voicu, Solomon si Penescu si ii tine ascunsi. Pe Geoana si pe Crinul ofilit nu i-a atacat, ca daca ar fi vrut ar fi gasit, in timp ce Crin l-a luat la misto cu flota. De ce tine de scaun ? Vrei sa-si dea demisia in vremuri atat de dificile ? E presedinte, nu un elev fricos cu copiute la teza. Stie mult mai bine ca altii sa manipuleze oamenii, Geoana s-a ferit in toata campania sa se intalneasca cu Base si tot nu a scapat!
Aproape de acord cu Romeo mai sus, as putea spune.;) Cu un singur amendament: Legatura cu serviciile secrete poate ca se putea aplica intradevar pe vremea bunicutei KGBiste de Iliescu, altfel nu se putea explica cum bolsevicul-cripto-comunistoid ar fi fost votat de peste 80% din romani in anii '90. In ceea ce-l priveste pe Presedintele actual al Romaniei, sa nu uitam totusi ca el a fost cam singurul deocamdata, care a avut taria de caracter sa dea serviciile secrete pe mana opozitiei, poate ca avand si mentalitatea ca serviciile de odinioara nu mai sunt asa de presh, poate cum erau odata.;)


Si apropo de ce se intampla zilele astea. Nu pot sa ma solidarizez cu cei 2 milioane de trisori ai sistemului de pensii, beneficiari a ani de plata de "compensate", pensionari anticipate pe la 50 de ani si calculari ale pensiilor dupa ureche.

Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei ce au fost beneficiarii unui apartament de la stat pentru care multi isi pun pielea in bat pe la banci si dau din colt in colt sa-si plateasca ratele. Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei 600.000 de bugetari angajati de Nastase, Tariceanu si Boc pentru a-si hrani camarilele flamande.

Cum nu pot sa uit ca 2 milioane de romani si-au luat lumea in cap si au plecat la munca in strainatate, ca sa se umileasca si sa trimita acasa banut cu banut ca sa ne minunam ce economie grozava avem, plina de mall-uri si hipermarket-uri. Relansat va fi cel de-al 2.000.001-lea roman care isi va lua lumea-n cap.

Realitatea este foarte dura si nu astept cadouri de la nimeni. Nu pot decat sa muncesc si sa am grija ca familiei mele sa nu-i lipseasca nimic. Nu intotdeauna reusesc, dar stiu ca am facut tot ce este posibil pentru asta.


De acord 100% cu Sorin Blaj mai sus.:ok:
Plus articolul bun al lui Tapalaga din prima postare, in legatura cu populismul stangist.;)
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-7226481-lenea-criza-populismul-stangist.htm

Vladek
13th May 2010, 01:18
Ma rog, eu doream sa subliniez ca nu tiganii cu combinatiile lor marunte sunt vinovati de starea noastra actuala, ci clasa noatra politica, alcatuita preponderent din romani. Marea oligarhie, filierele politico-economice care fac afaceri de miliarde cu statul sunt romanesti intr-o mare masura.


That's true. TOtusi, tiganii, cu combinatiile/infractiunile lor mai mult sau mai putin marunte au un talent deosebit de a fi foarte vizibili. Stii cum e : un tigan cersind la coltul strazii, tragand oamenii de maneca, obraznic si agresiv uneori, e foarte vizibil. Il tii minte. Contractul semnat de domnu' director prin care cumpara pixuri la pret de lingouri de aur e ... discret.



Dar asta e boala nationala la noi, nu suntem in stare sa ne asumam nimic. Comunismul a fost adus de rusi si evrei si pus in carca lor ...ca si cum nu ar fi fost dus la perfectiune si perpetuat de romanii get-beget, de Leana, de Bobu, de Dinca si de alte ''somnitati'' acefale.


Pai chiar a fost adus de rusi si evrei. Si de romani. Stii ce, uneori obsesia asta a persecutiei este cam enervanta, se ajunge la negarea evidentei. Da, comunismul a sosit pe T-34-urile Armatei Rosii si in faza initiala evreii erau reprezentati in mod disproportionat in randurile PCR. E realitatea, ce dracu, ne bagam capul in nisip, ca strutul, de dragul de a fi trendy, tolerant, european, samd. Dar solutia la frustrarile astea e prezentarea adevarului, daca se poate cu cat mai putina ura si partinire. Multi dintre comunisti erau evrei - dar un numar enorm de evrei (adica majoritatea covarsitoare, ceva gen 5000 - 6000 de comunisti si simpatizanti de toate etniile fata de 750.000 de evrei) nu erau comunisti si au suferit cot la cot cu romanii.

Pe termen lung, pe masura ce s-a nascut creatura ciudata numita "comunism nationalist", evreii au pierdut din ce in ce mai mult teren fata de etnicii romani, inclusiv in PCR.



Ca si cum rusii ar fi facut peste noapte 4 milioane de membri, care chit ca nu erau decat niste oportunisti, au legitimat acel regim odios.


Hai si tu. PCR a ajuns la 4 milioane de membri dupa vreo 40 de ani, nu peste noapte. Nu s-au repezit romanii in 45-47 sa se inscrie in partid, minus oportunistii si carieristii care exista in absolut orice natiune. Germanii, pe care-i admiram atata, au avut destui oameni care s-au inscris in NSDAP, nu ?



Romanii au iesit curati si de data asta, deh rusii au fost vinovati, romanii sunt eminamente anticomunisti de la naturelul lor, ei sunt oameni buni, dar Istoria asta nu-i prea iubeste. Pogromurile impotriva evreilor au fost savarsite de nemti...nu si de po****tia romaneasca, cretinizata de un nationalism delirant.


Pogromurile si toata povestea aia cu Transnistria sunt rezultatul unui lung conflict socio-economic intre po****tia bastinasa si evreii emigrati de prin Rusia si Ucraina. Si totusi, po****tia nu s-a ridicat in masa sa sparga capetele evreilor, desi probabil ca multi ii detestau. Altfel de ce s-ar mai fi deranjat Antonescu sa-i expedieze tocmai peste Nistru ? Daca romanii erau asa porniti, rezolvau treaba pe loc.

A nu se intelege ca le caut scuze - explicatiile nu sunt scuze. Pentru Transnistria si ce s-a intamplat si in tara, nu pot exista scuze. Nici atunci, nici acum, never.

Ma rog, toata tirada asta vine de la o idee pe care am respins-o mereu. Romanii manifesta doua opinii despre ei insisi - ori sunt cel mai minunat popor din lume, dar sunt persecutati de "dusmani", ori sunt cel mai mizerabil, cel mai hot, cel mai murdar, bla, bla. Personal, le-am considerat pe amandoua exagerari grosolane. Nu cred ca romanii, ca masa, sunt in mod semnificativ "mai buni" sau "mai rai" decat orice natiune de pe fata Pamantului. Au carente, de educatie, de mentalitate, da. Dar nu e nimic iremediabil acolo. Nu sunt condamnati sa ramana asa la infinit doar fiindca s-au nascut in spatiul carpato-danubiano-pontic. Trebuie doar sa vrea sa se schimbe.

YodaRo
13th May 2010, 05:10
ca sa ajungi presedinte trebuie sa te accepte si serviciile secrete, nu poate ajunge orice tigan daca-l voteaza 5 milioane de romani. In 2004 Base a fost trimis sa candideze dupa ce si-au dat seama ca Stolojan nu are sanse in fata lui Nasy. Geoana a fost fiu de general de garzi patriotice (de ca dracu le trebuia si acestora general ?). Cum Base a fost autoritar, multora le-a stat in gat si au vrut sa-l puna pe Geoana, numai ca asta a pierdut in 5 zile cat au castigat trusturile media pentru el in 6 luni. Presedintele normal ca are serviciile secrete subordonate, dar s-a suparat doar pe Voicu, Solomon si Penescu si ii tine ascunsi. Pe Geoana si pe Crinul ofilit nu i-a atacat, ca daca ar fi vrut ar fi gasit, in timp ce Crin l-a luat la misto cu flota. De ce tine de scaun ? Vrei sa-si dea demisia in vremuri atat de dificile ? E presedinte, nu un elev fricos cu copiute la teza. Stie mult mai bine ca altii sa manipuleze oamenii, Geoana s-a ferit in toata campania sa se intalneasca cu Base si tot nu a scapat!
1. pai cine l-a trrimis sa candideze? el singur s-a trimis sa candideze ca nimeni nu e mai presus de el...
2. poporu' care l-a ales si-l merita. Acum au pensiile micsorate...
3. dupa parerea ta cat % e vinovat Baselu si cat % e vinovat Tariceanu de actuala stare economica a tarii? spun baselu caci tot el conduce si guvernul...el e tata si mama rumanilor:) D'aia l-a tot luat la suturi pe Tariceanu...ca mai era altul de nu i se supunea...
baselu e un mic dictator. la fel ca putin. Si un fost ********. Simplu. Rumanii il merita cu varf si indesat ca ei si l-au ales.

Romeo
13th May 2010, 09:05
Romeo (SI RESTUL CARE O DAU DE GARD ACUM), nu e mai simplu sa recunosti ca ai gresit? Acum 2 ani dadea vina pe greaua mostenire pe care a lasat-o Tariceanu. Bun. Dar de atunci au mai facut promisiuni, cum ca nu scad pensiile, ar fi una, si, SUPRPIZA !!!, au scazut. Ce ne facem, fetelor? Acum cine mai e de vina? Iliescu? Nastase? Tariceanu? Consiliul local? Si inca ceva Romeo, cred ca nu ai habar cat de simplu se modifica orice act. Cartea de munca e regina si acum. In cartea de munca ai toate modificarile de salariu, functii, grade, etc. Daca acolo scrie ca ai lucrat 40 de ani inseamna ca asa e.

Base a mai recunoscut ca a gresit, spune-mi cand au recunoscut altii (cresterea cu 50 % la profi). Toti sunt de vina, iar atunci cand mint toti, te satisface cu ceva aca anunta Bou (Boc) ca a gresit ?
Apoi daca ai fi urmarit cat de cat ce au spus aia de la FMI, de-a lungul timpului, pana acum ei au fost multumiti, acum s-a rupt caruta. Am senzatia ca ai nostri le baga lor pe gat deciziile care trebuiesc luate si apoi se plang ca ne spune FMI. Industria de mani****re functioneaza bine, apar salvatorii neamului care nu sunt niciodata la putere dar gasesc tot felul de solutii, unele prea birocratice sa se realizeze in tara asta, altele pe care nu vrea nimeni sa le aplice. Vezi ca aspect si tanguielile legii ANI. Acum suntem asigurati ca pot lua cadouri pana la 5000 E fara sa declare, ca nu mai spun bancile in care au conturi, asa ca chiar daca vine unul si gaseste solutii de control al hotilor care conduc (toti care au fost), apar 3 alte legi care desfiinteaza reglementarea.
Mai crezi ca se poate schimba in tara asta, in bine, adica un bine sesizabil, sau esti de partea haosului ?
Tocmai asta spuneam, sunt de acord ca o carte de munca poate fi modificata, pagina cu pagina, mai ales ca dupa 2000 se tot adauga pagini, ba ti se da sa intelegi ca ti se face o favoare cand ti se adauga o pagina. La cati angajatori sunt la noi, cred ca-i foaret simplu sa adaugi orice in cartea de munca, merita nu-i asa ? Acolo nu scrie ca ai muncit 40 de ani ci doar cat timp ai avut salariu de yyy, cat zzz, asa ca dupa 1990 s-a schimbat salariul trimestrial. Cu vechimea in munca conteaza mai putin, important erste salariul. Daca modifici vreo 15 ani dupa 1990 si scrii ca ai avut salariu de SRI st, sa vezi ce pensie ca lumea vei avea. De aici scanarea este necesara, dar daca vrei sa scanezi 5 milioane carti de munca intr-un an, trebuie sa mai angajezi la casele de munca, ca nu s-or speti aia scanand. Acum cativa ani era vorba sa scoata cartile de munca, au uitat intre timp si este perfect ca se pastreaza. Dar daca lucrezi 4 luni la o firma, alte 5 luni in alta parte (dreptul tau sa schimbi jobul, dreptul patronului s ate dea afara), etc si gagica de la pesronal nu are chef sa iti noteze in CM, sa vezi ce vechime o sa ai cand faci 65! Asta ti-o spun din proprie experienta: am lucrat 4 luni, apoi am vazut ca nu mi-a scris nimic in CM si nu am chef acum sa bat drumul sa-mi adauge kaka maka 4 luni.
Baza de date este si la contul de card si nu am auzit in Romania sa se fi furat din aceste conturi, la straini da si cred ca ei sunt mai putin atenti la astfel de controale care sunt enervant de riguroase la noi, dar acollo unde nu trebuie.

Romeo
13th May 2010, 09:19
1. pai cine l-a trrimis sa candideze? el singur s-a trimis sa candideze ca nimeni nu e mai presus de el...
2. poporu' care l-a ales si-l merita. Acum au pensiile micsorate...
3. dupa parerea ta cat % e vinovat Baselu si cat % e vinovat Tariceanu de actuala stare economica a tarii? spun baselu caci tot el conduce si guvernul...el e tata si mama rumanilor:) D'aia l-a tot luat la suturi pe Tariceanu...ca mai era altul de nu i se supunea...
baselu e un mic dictator. la fel ca putin. Si un fost ********. Simplu. Rumanii il merita cu varf si indesat ca ei si l-au ales.

As candida si eu, dar nu garantez ca obtin 20 de voturi, el a obtinut 5 milioane. Ai fost vreodata curios sa vezi cum inainteaza in pozitie diverse personaje: Nasty, Base, Prostanacul, Boc, Videanu, Blaga ? Asta in loc sa stai si sa injuri degeaba!
Vrei procente ? 51 % e vinovat Base, Taricelu are de la mine o bila alba pentru deficitul lasat cadou. La cate suturi i-a tras Base, s-a revansat si el. Nu e cazul sa-l injuram de fiecare data, in fata lui Nasty, Geoana, Crin sau S Oprescu, l-as vota oricand pe Base. In fata lui Tiriac nu l-as vota niciodata pe Base. Intre Base si Patriciu, as sta sa ma gandesc. Asta daca vrei o parere sincera siu nu sa injuram ca sa ne alaturam curentului.
Nase este un presedinte energic, ceea ce nu a fost Iliescu sau Tapu. Daca datoriile au ajuns la acele cote (si stai sa vezi cand returnam acesti 20 mld cum va fi) inseamna ca toti am trait un pic mai bine, iar altii mult mai bine. A venit scadenta acum!
Nush daca Base a fost ********, putin ma intereseaza, oricum a avut relatii bune cu secu, ca si Tapu sau Iliescu. Tapu, care s-a dat mare cu lupta lui anticomunista s-a declarat invins, asa ca nu cred ca poate cineva sa schimbe ceva. Subiectul secu este doar o diversiune, o invidie autphtona, nimeni nu-i va desfiinta sau neglija. Roman a fost demis tot de ei, Tapu neputincios, Nasty a fost blocat, Base a stiut sa-i foloseasca. Si apoi cine crezi tu ca ii poate dezintegra si mai ales de ce ? Sa va dea satisfactie aiurea ?

Te-ai mai gandit si ca cei care au condus ne-au scos in iunie cu restructurarea cheltuielilor ? Ciorbea a inceput valul concedierilor in august (cu preavizul legal, in septembrie, 1997). Un nou val a fost tot vara, in 1999 (l-am trait si pe ala). Acum reducerile se fac tor vara. Cum ar fi fost daca se faceau concedieri iarna ? Cu ce s-ar fi platit caldura (300-500 lei lunar) in loc de 100 la vara ? Anul trecut, cand somajul a crescut vizibil in toata Europa, la noi s-a amanat totul din cauza campaniei de prostire a alegatorilor. Ar fi fost alta solutie: ori reduceai lunar salariile si pensiile cu 1-2 %, incepand din martie 2009, ori toti suporta socul acum, ori mai facem 30 mld imprumut, cu scadenta in 2014, sau faliment sigur. Crezi ca Bulgaria, care a recunoscut falimentul, o duce mult mai bine ?

Tyler Durden
13th May 2010, 12:26
That's true. TOtusi, tiganii, cu combinatiile/infractiunile lor mai mult sau mai putin marunte au un talent deosebit de a fi foarte vizibili. Stii cum e : un tigan cersind la coltul strazii, tragand oamenii de maneca, obraznic si agresiv uneori, e foarte vizibil. Il tii minte. Contractul semnat de domnu' director prin care cumpara pixuri la pret de lingouri de aur e ... discret.



Pai chiar a fost adus de rusi si evrei. Si de romani. Stii ce, uneori obsesia asta a persecutiei este cam enervanta, se ajunge la negarea evidentei. Da, comunismul a sosit pe T-34-urile Armatei Rosii si in faza initiala evreii erau reprezentati in mod disproportionat in randurile PCR. E realitatea, ce dracu, ne bagam capul in nisip, ca strutul, de dragul de a fi trendy, tolerant, european, samd. Dar solutia la frustrarile astea e prezentarea adevarului, daca se poate cu cat mai putina ura si partinire. Multi dintre comunisti erau evrei - dar un numar enorm de evrei (adica majoritatea covarsitoare, ceva gen 5000 - 6000 de comunisti si simpatizanti de toate etniile fata de 750.000 de evrei) nu erau comunisti si au suferit cot la cot cu romanii.

Pe termen lung, pe masura ce s-a nascut creatura ciudata numita "comunism nationalist", evreii au pierdut din ce in ce mai mult teren fata de etnicii romani, inclusiv in PCR.



Hai si tu. PCR a ajuns la 4 milioane de membri dupa vreo 40 de ani, nu peste noapte. Nu s-au repezit romanii in 45-47 sa se inscrie in partid, minus oportunistii si carieristii care exista in absolut orice natiune. Germanii, pe care-i admiram atata, au avut destui oameni care s-au inscris in NSDAP, nu ?



Pogromurile si toata povestea aia cu Transnistria sunt rezultatul unui lung conflict socio-economic intre po****tia bastinasa si evreii emigrati de prin Rusia si Ucraina. Si totusi, po****tia nu s-a ridicat in masa sa sparga capetele evreilor, desi probabil ca multi ii detestau. Altfel de ce s-ar mai fi deranjat Antonescu sa-i expedieze tocmai peste Nistru ? Daca romanii erau asa porniti, rezolvau treaba pe loc.

A nu se intelege ca le caut scuze - explicatiile nu sunt scuze. Pentru Transnistria si ce s-a intamplat si in tara, nu pot exista scuze. Nici atunci, nici acum, never.

Ma rog, toata tirada asta vine de la o idee pe care am respins-o mereu. Romanii manifesta doua opinii despre ei insisi - ori sunt cel mai minunat popor din lume, dar sunt persecutati de "dusmani", ori sunt cel mai mizerabil, cel mai hot, cel mai murdar, bla, bla. Personal, le-am considerat pe amandoua exagerari grosolane. Nu cred ca romanii, ca masa, sunt in mod semnificativ "mai buni" sau "mai rai" decat orice natiune de pe fata Pamantului. Au carente, de educatie, de mentalitate, da. Dar nu e nimic iremediabil acolo. Nu sunt condamnati sa ramana asa la infinit doar fiindca s-au nascut in spatiul carpato-danubiano-pontic. Trebuie doar sa vrea sa se schimbe.

Exact, insa smecherii adevarati lucreaza in umbra, se confunda cu ..decorul, pardon, cu sistemul.

Comunismul nu a venit pe cale naturala in Romania, ba spre deosebire de alte tari care aveau sa devina comuniste, ca Cehia sau Iugoslavia, aici comunitatea comunista era extreme de fragila. Fara rusi, comunismul n-ar fi facut purici prin Valahia. E adevarat ca printre cei care au ocupat functii si au contribuit la instaurarea comunismului in Romania se aflau multi evrei. Dar e vorba de cateva sute sau mii, ori raportand asta la cei 800000 de evrei care traiau ataunci in Romania…Dar vad ca asta ai remarcat deja si tu. Plus de asta, cine cunoaste cat de cat realitatile iudaice, stie ca numai un cretin poate sa vorbeasca despre evrei la modul generic ca despre un popor comunist. Se stie ca in modernitate apare o dihomotie in societatea evreiasca intre traditionalisti si asimilati, iar primii erau complet impermeabili la ideile de stanga. Dealtfel, evreii au privilegiul de a fi considerati ba comunisti, ba capitalisti si conducatori oculti ai lumii…Oricum, dupa cum probabil stii, evreii au fost eliminati treptat de catre ‘’partida’’ romaneasca, iar ceea ce a urmat a fost chiar un communism romanesc di grande. Eu eram destul de mic, dar am prins forma aceea odioasa de national-comunism de la sf.perioadei ceausite si rar mi-a fost dat sa vad o piftie mai scarboasa alcatuita dintr-un socialism sectar bine impanat cu un folcorism kitsch si protocronism revuistic.

Nu s-au repezit sa se inscrie, dar am vazut niste statistici, iar ca numar de membri ai unui partid comunist din lagarul socialist, romanii conduceau detasat. O sa spui ca era doar o chestie formala, oportunista etc, dar nu e numai atat, e vorba de a ca acei oameni au cautionat simbolic un regim care transformase tara intr-o imensa inchisoare. Nu stiu exact cum au stat lucrurile in Germania, asa ca am sa ma abtin.

Pogromuri nu au fost numai in Transnistria, ci si la Iasi si Dorohoi de exemplu. Cauzele sunt multiple. Exista si o frustare economica si sociala fata de o parte a evreilor (desi nu toti evreii traiau bine, multi erau mici mestesugari care traiau de pe azi pe maine), dar si o traditie po****ra si intelectuala care justifica antisemitismul.

Ai dreptate, asta si pentru ca ne lipseste simtul masurii si pendulam intre extreme. Si totusi, eu cred ca e greu de crezut ca lucrurile se vor indrepta aici. Istoria ne dovedeste ca aici nu a fost niciodata bine, desi in interbelic incepuse sa se vada un soi de luminita.

Lordliv
13th May 2010, 14:17
evreimea organizata, in timpul primului razboi mondial s-a divizat intre bolsevism si sionism.ambele grupari de ideologi,au tradat interesele statului roman.
sa amintesc de preconizata republica socialista sovietica evreiasca,care urma sa se alipeasca staului bolsevic?

sau de mereu actuala B'NAI B'RITH care devalizeaza romania?

ps. superba interventia lui eugen ionesco in direct la televiziunea franceza care a demontat minciunile lui elie wiesel referitoare la un eventual holocaust al evreilor in romania.
spre deosebire de obedientul guvern boc care ofera pe tava romania,fmi-ului.

Tyler Durden
13th May 2010, 14:46
Ce fericiti trebuie sa fie cei asemeni lui lordliv, ei nu mai au dileme, caci le stiu pe toate.
Evreimea chiar era divizata in 2, adica din cei sa zicem 20 450 000 de evrei, 10 250 000 erau sionisti si 10 200 000 bolsevici? Nu existau evrei neutri, toti erau fie una, fie alta…

Aia cu B'NAI B'RITH nici nu trebuie comentata, e din acelasi registru pavelcorutian, inventatorul bubulimii...:happy

Nu stiu ce a spus Ionesco la televiziunea franceaza, insa iata ce spunea inainte sa fuga din Romania nationalista interbelica: cand am ajuns la granite si am vazut steagul unguresc si pe vamesii unguri, mi-a venit sa strig traiasca Ungaria si sa sarut vamesii. Ma trezeam din cosmar, scapam din infern, de plutonieri, de Eleonora, de Capitan, de strigoiul Capitanului. Unde nu e patria nationalismului, numai acolo este bine. (Razboi cu toata lumea, vol II).
Intamplator, cei de care fugea scriitorul, erau chiar cei care citeam cu nesat literature de genul Protocoalele inteleptilor Sionului & toata maculatura conspirationist-antisemita.

Romeo
13th May 2010, 14:50
evreimea organizata, in timpul primului razboi mondial s-a divizat intre bolsevism si sionism.ambele grupari de ideologi,au tradat interesele statului roman.
sa amintesc de preconizata republica socialista sovietica evreiasca,care urma sa se alipeasca staului bolsevic?

sau de mereu actuala B'NAI B'RITH care devalizeaza romania?

ps. superba interventia lui eugen ionesco in direct la televiziunea franceza care a demontat minciunile lui elie wiesel referitoare la un eventual holocaust al evreilor in romania.
spre deosebire de obedientul guvern boc care ofera pe tava romania,fmi-ului.

si care sunt acele interese ale statului roman ?
am mai spus: Romania a pierdut al doilea razboi mondial, iar comunismul a fost impus de cel care a castigat si care a fost cel mai napastuit in timpul razboiului (adica statul sovietic, poate doar Japonia a suferit pierderi mai mari, plus Germania, dar astia au inceput si au luat ce au meritat).
Oportunisti au existat si printre evrei, asa ca sa nu ne mire ca una a ajuns aproape de seful statului, dar a stat relatic putin acolo. Din anii 50 evreii au inceput sa paraseasac tara.
De 20 de ani ne ploconim in fata FMI ului, dar nu ei sunt de vina ca vrem banii lor. In plus, ei ne dau cu dobanzi mai mici si au pretentii s afacem odata ordine in cheltuieli, noi nu si nu.
Daca nu ar fi atat de avizi de imbogatire, poate nu mai ajungeam cu datorii care ne vor rezerva alte surprize in anii care vin.

Lordliv
13th May 2010, 14:53
tylere,ce previzibil esti!:rolleyes:
reflectia mea a fost scrisa tocmai pentru tine!

ps.dileme legate de "poporul lui dumnezeu"?!

Lordliv
13th May 2010, 15:32
@ romeo
apropo de interesele statului roman...

"Bolsevicii, luptând direct si fără oprire contra românilor, prin sabotarea Unirii, prin uneltiri si prozelitism, au amenințat ființa națională românească, statul național român, biserica națională, si civilizația crestină. pentru a ințelege acest fapt este suficient a constata dezastrul programat al crestinilor in Rusia bolsevizată, unde milioane de crestini au fost martiri, apoi toate bisericile au fost desacrate sau distruse, in timp ce nici o sinagogă nu a fost atinsă.

Sionistii urmăreau ruperea unei părți din teritoriul național român si vinderea lui prin alipirea de imperiul bolsevic. Prima incercare istorică a evreilor de a se regrupa a fost in Basarabia românească, pe care cetățenii români evrei basarabeni, trădând interesele țării, au făcut totul pentru a o aduce sub bolsevici, chiar sub numele de Republica Socialistă Sovietică Evreiască."

Tyler Durden
13th May 2010, 15:46
Nu stiu cine e hidrocefalul care a scris treaba aia, insa a invatat istoria la scoala vietii.
Lasand la o parte retorica de Sfarma Piatra, amestec de fraza sforaitoare si gandire imbacsita, sunt cateva inexactitati. Cel care a facut cele mai mari crime impotriva crestinilor a fost un raspopit...nu un evreu. Acelasi Stalin avea sa faca un adaverat carnagiu printre evrei, la apusul carierei sale cazand intr-un antisemitism paranoid.

In ceea ce priveste partea a doua, as vrea sa stiu sursa care l-a dus pe autor la o asemenea concluzie.

Tyler Durden
13th May 2010, 15:48
tylere,ce previzibil esti!:rolleyes:




Crede-ma, nu te pot concura la capitolul asta! Voi cei care vehiculati teorii d'astea semanati ingrozitor de mult, parca sunteti clonati.

Lordliv
13th May 2010, 16:04
tylere din cate cunosc eu,creierul limiteaza capacitatea de multitasking.
dar nu unitar la toti indivizii.:rolleyes:
asa ca unii mai pot sa-si puna si intrebari existentiale.si sa caute raspunsuri.:)

ps. esti fiu al lui israel?


"hidrocefalul" este dinu c. giurescu.

Tyler Durden
13th May 2010, 16:18
Ai putea sa-mi spui opera din care este extras citatul, pentru ca vreau sa vad pe ce documente se bazeaza cand face astfel de afirmatii?
Oricum, nu m-ar mira foarte tare, asa imi explic poza:44029

Referitor la ultima ta intrebare, asteapta 5 minute, sa-mi sun parintii.

Bancaru
13th May 2010, 16:29
@Romeo, Basescu a spus ca a gresit la modul urmator: oi fi zis eu ca... dar si idiotii aia au facut nu stiu ce". Adica se dilueaza in multime. Pe mine ma bucura daca recunosc unii pe aici ca au gresit nu Boc. Boc insusi este o greseala. Imi vine in minte gafa femeii cu ochi de vitel, Anca Boagiu, - sa il ascultam pe Traian Boc.

@Tyler, am si eu o curiozitate (sper sa nu sune ironic, caci nu este) - cum explici tu existenta unui mare numar de evrei in randurile parintilor comunismului la noi? Apropo de asta, genial filmul ala TRENUL VIETII.

Tyler Durden
13th May 2010, 16:47
A fi ceh, a fi elvetian a fi ungur este problematic intr-o oarecare masura, a fi evreu e mult mai delicat. Asta pentru ca evreu a jucat rolul tapului ispasitor in cultura europeana, evreu a fost mereu alteritatea, diferitul, strainul. Faptul ca au fost considerati asasinii lui Iisus si deci neanturabili, precum si sectarismul iudaismului care ii invata ca sunt un popor special, cu o misiune unica face din evrei actorii unei duble excluderi, una externa si alta benevola. In modernitatea, pe fondul dezvrajirii lumii si al laicismului, in randul comunitatii se produce o sciziune. Pe de-o parte traditionalistii, care doreau mentinerea impermeabilitatii comunitatii evreiesti, pe de alta parte cei care s-au simtit atrasi de valorile modernitatii si au decis sa se integreze in comunitatile statelor din care fac parte, deci sa devina cetateni asimilati. Din aceasta ultima categorie aveau sa fie racolati multi dintre comunisti, deoarece multi dintre cei care au dorit sa renunte la evreitate nu prea au reusit, caci bastinasii i-au conceput mereu ca pe un corp strain, neinterabili in comunitatea nationala ( eminamente etnica). Nedorind sa traiasca nici dupa valorile traditiei iudaice, dar nefiind doriti nici ca cetateni, multi au crezut in mesianismul laic al comunismului, care propunea o sociatatea universala, unde granitele etnice urmau sa fie depasite.

Referitor la cazul romanesc, faptul ca au existat multi alogeni in structura micului partid comunist roman este explicabil cred eu in felul urmator. Dupa cum stii, U.R.S.S.-ul declarase statul roman drept un stat artificial. Era normal ca teoria asta -intr-un moment in care nationalismul era pe val- sa-i faca impo****ri printre romani. Pe fondul aceasta, o mica parte a comunitatii evreiesti ( traiau pe atunci cam 800000 de evrei) a urcat rapid in structurile unui partid de care romanii nu doreau sa auda.

P.S. Am fugit la o bere, ca e cuser.:D

Bumbescu
13th May 2010, 16:56
Lasati-l in pace pe tyler, el este idealistul de stanga, anticrestin si anarhist pur sange.:D

Si nu uitati ca-i rapidist, el inca mai crede ca "strungarul" Geza, unul din intemeietorii rapiduletului, cel ce la inceputul anilor 30 a fugit la moscova, era doar un biet strungar.

Oricum, discutiile astea au mai avut loc, adevarul e undeva la mijloc, au fost si evrei asupriti, au fost si evrei nu f bogati, au fost si crime(Transnistria), dar au fost si multe ticalosii infaptuite de evrei(batjocorirea armatei romane in retragere in 40 in Basarabia) si mai ales prezenta lor intr-un procent imens in randurile structurilor de partid din anii 45.

relansat
13th May 2010, 16:58
bumbescu, rectifica "idealistul stangist". nimic nu stii :rolleyes:

Bancaru
13th May 2010, 16:59
Nu vreau sa par rau si nici nu vreau sa lungesc subiectul, dar cred ca este o cruce pe care se bucura sa si-o duca. Sau nu ca se bucura, dar cel putin o mica placere le provoaca. Eu nu sunt antisemit, nu am nimic cu ei, as spune ca ei au ceva cu ei insisi.
Probabil ca cei care au propovaduit la noi comunismul erau dintre cei exclusi de catre societatea lor.
Cred ca e cazul sa ne intoarcem la scrisoarea deschisa de Sorin si sa precizam urmatoarele - nu stiu daca a mai primit cineva un mesaj asemanator dar eu am primit azi pe mail o scrisoare de protest a unei femei care indeamana la greva fiscala. O fi bine asa?

Lordliv
13th May 2010, 17:42
@ tyler

am citat din memorie!:D:drak:

prea ai luat impartirea in bolsevici si sionisti mot a mot,vorba parizianului.:)
eu am vorbit de ideologie.

@ bancare,merita sa vorbesti de fmi?
pustanii de pe forum habar nu au cate lipsuri a indurat generatia noastra pe vremea lui ceausescu pentru a rambursa creditul luat de la ei.

Romeo
13th May 2010, 19:47
@Romeo, Basescu a spus ca a gresit la modul urmator: oi fi zis eu ca... dar si idiotii aia au facut nu stiu ce". Adica se dilueaza in multime. Pe mine ma bucura daca recunosc unii pe aici ca au gresit nu Boc. Boc insusi este o greseala. Imi vine in minte gafa femeii cu ochi de vitel, Anca Boagiu, - sa il ascultam pe Traian Boc.


tocmai vroiam sa amintesc: atunci cand l-a concediat pe Stolo, Base a spus spasit ca nu are pe cine pune PM. Are, din pacate, obsesia ca PM trebuie sa fie obligatoriu politic, ceea ce l-a pus si pe Isarescu sa declare. Dupa conferinta de seara asta se pare ca nu raman imbunatatiri: pensiile vor fi reduse cu 15, salariile cu 25, urmeaza concedieri la stat. Sa-ti mai spun, deja, ca oameni inscrisi pentru excursii au inceput sa renunte. Si inca ceva: daca datoria tarii era anul trecut de 74 mld, anul asta mai trebuie sa dam 8, se adauga din 2013 cele 20 mld FMI-BM, cam cum iti inchipui ca vom trai anii viitori ?
Base are momente de sinceritate surprinzatoare fata de ceea ce inseamna politician si nu numai la noi, admite ca a gresit. Imi este evident ca valoarea lui Boc este ridicola de cand cu ordonantele neconstitutionale. Admit asa ceva unui economist, actor, inginer, dar unui profesor de drept ? Dupa cum poti simti, Base are situatia mai bine decat vrea guvernul s-o prezinte, el nu se lasa dus cu presul, asa cum Tapu spunea ca a fost invins de sistem. Daca fac o comparatie intre Boc si Ciorbea, actualul este mai ridicol, chiar daca Ciorbea (si el dreptaci) a fost un PM slab pregatit.

NORGEMAN
14th May 2010, 02:27
pai pana una alta cel mai bine a fost cu liberalii lui Tariceanu. Ca nu vrei sa vezi e cu totul altceva scuze gen oricine ar fi sot tot aia era nu tin. Asa si ceausescu de era...
tariceanu a ajuns acolo cu un scop? Dar cu ce scop nobil e marinelu candidat la presedentie si se tine si cu dintii de scaun? Sau bunicuta iliescu cu ce scop nobil a fost?


De ce nu imi place de Tariceanu? Pentru ca el mai mult si-a batut joc de tara. Nu se poate sa oferi locuri noi de munca la stat, dar in acelasi timp sa fii adeptul privatizarilor. Mai grav este ca el e mare afacerist, deci stie, nu se poate aduce vorba de vreo greseala de a lui ci de premeditare.


In fine, pentru unde am ajuns trebuie sa multumim tuturor politicienilor care au fost pe rand in opozitie si doar au destabilizat tara, fara a le pasa ca unele planuri poate erau bune pentru popor. Sa multumim si celor care au muncit din greu sa ne readuca pe linia care trebuie, de state indatorate.

Romeo
14th May 2010, 09:22
De ce nu imi place de Tariceanu? Pentru ca el mai mult si-a batut joc de tara. Nu se poate sa oferi locuri noi de munca la stat, dar in acelasi timp sa fii adeptul privatizarilor. Mai grav este ca el e mare afacerist, deci stie, nu se poate aduce vorba de vreo greseala de a lui ci de premeditare.


In fine, pentru unde am ajuns trebuie sa multumim tuturor politicienilor care au fost pe rand in opozitie si doar au destabilizat tara, fara a le pasa ca unele planuri poate erau bune pentru popor. Sa multumim si celor care au muncit din greu sa ne readuca pe linia care trebuie, de state indatorate.

oare nu crezi ca asa este capitalismul oriunde ? Unde putea el da locuri de munca ? Orice partid la putere se sprijina pe oamenii sai carora le creeaza favoruri. Posturile TV care duduie acum au interese mai mari decat si-a format Taricelu. Am citat acum cateva luni un interviu cu un bancher care spunea ca (sist bancar) este interesat ca lupta pentru presedintie sa fie stransa si de aceea s-au chinuit sa-l ridice atat pe Geoana, care era departte de scorul final realizat. In aceasta politica sunt peste tot interese de destabiulizare. Ce a realizat, de ex, USA in Irak, in schimbul cheltuielilor care au explodat dupa razboi si au bulversat toata lumea ? Cina a atatat popoarele din fosta Iugoslavie care au stat atatia ani in razboi ?
Orice partid la conducere are planuri bune sau mai putin. Ceausescu in obsesiile lui, vroia sa interzica prin constitutie sa maia vem datorii. Dupa el, tot timpul s-a alergat dupa imprumuturi, practic s-a recreat sistemul bancar care este foarte nociv pentru ageamii si aici poti include 19 din 20 milioane romani. Asta este capitalismul, ai dreptul sa beneficiezi de orice iti poate aduce bani si nu este (inca) ilegal.
Toti parlamentarii au gresit, dar fara ei nu mai avem acest sistem parlamentar (eu sunt de acord sa gasim altceva in locul acestui dezmat). Cheltuielile trebuiau atent supravegheate, dar atunci cand partidele au datorii de milioane dupa alegeri este imoral sa acuze guvernul.
In cele din urma, masuri de austeritate exista de la criza din 1928-33, anul trecut Ungaria a luat astfel de masuri, Grecia ne-a luat inainte, vedem ce va urma la noi.
Daca te gandesti la comunism, din multe cauze este imposibil sa-l readuci la putere in ziua de azi, vrei sa detaliez ?

Bancaru
14th May 2010, 14:20
tocmai vroiam sa amintesc: atunci cand l-a concediat pe Stolo, Base a spus spasit ca nu are pe cine pune PM.

Sa inteleg ca Boc e cel mai potrivit, raul cel ... mic (asa e expresia).

YodaRo
14th May 2010, 18:01
De ce nu imi place de Tariceanu? Pentru ca el mai mult si-a batut joc de tara. Nu se poate sa oferi locuri noi de munca la stat, dar in acelasi timp sa fii adeptul privatizarilor. Mai grav este ca el e mare afacerist, deci stie, nu se poate aduce vorba de vreo greseala de a lui ci de premeditare.
hmmm oferind locuri la stat de fapt reduce somajul. Asta face si Obama acum in USA. Lucrez pentru guvernul USA si pot spune ca am angajat oameni o gramada...taman sa scada somajul. Ca sa nu mai spun ca se construiesc drumuri, poduri tot ca urmare a planului Obama de a crea locuri de munca...



In fine, pentru unde am ajuns trebuie sa multumim tuturor politicienilor care au fost pe rand in opozitie si doar au destabilizat tara, fara a le pasa ca unele planuri poate erau bune pentru popor. Sa multumim si celor care au muncit din greu sa ne readuca pe linia care trebuie, de state indatorate.
stai asa...treaba e simpla. Cu tariceanu a fost cel mai bine.
Cu basescu e cel mai rau...si nu inteleg de ce nu-l blamati deloc pe chior. El conduce si politicul si economicul asa ca...hmmm. Pensionarii cum il injura pe marinel...tot ei l-au votat ca deh...le-a promis marea cu sarea.

Romeo
14th May 2010, 18:23
Sa inteleg ca Boc e cel mai potrivit, raul cel ... mic (asa e expresia).

Bou este cel mai bun PM in opinia lui Base.

Sa vedem ce va urma, Base asteapta ziua de miercuri, deocamdata bombardamentul media este uluitor, dar incorenet (poate e mai bine asa), RTV a lansat speranta ca-l va schimba pe Bou. Sa faci dintr-odata ordine este imposibil, sunt afaceri (murdare) in derulare, dar nici Base nu are de gand sa ia PDL ul de rât. A reusit sa slabeasca PSD ul, iar Crin nu-mi inspira nicio incredere, la el e o lunga vrajeala fara solutii urgente. Nu este vorba doar de impotenta ministrilor (sau cointeresarea lor), toata tara este la cheremul jafului PDL ist, iar politia lasa, daca nu incurajeaza, hotia in banci. Eu nu-l cred superman pe Blaga, asa cum s-a lansat in media.
Pe de alta parte, nici Europa nu este prea linistita, in POR s-au facut reduceri de cheltuieli, urmeaza GB, acolo Cameronul nu isi doneaza salariul, dar il micsoreaza. S-ar putea sa urmeze o vara 'fierbinte'. Vladescu spunea ca dupa o noapte de discutii min de finante ai zonei euro au crescut fondul de sprijin de la 30 mld la 750, euro se devalorizeaza zilnic fata de USD.

Sorin Blaj
17th May 2010, 18:51
Apropo de scrisori: "Draga secretar general, ma tem ca trebuie sa va anunt ca nu mai sunt bani".

NORGEMAN
20th May 2010, 01:57
hmmm oferind locuri la stat de fapt reduce somajul. Asta face si Obama acum in USA. Lucrez pentru guvernul USA si pot spune ca am angajat oameni o gramada...taman sa scada somajul. Ca sa nu mai spun ca se construiesc drumuri, poduri tot ca urmare a planului Obama de a crea locuri de munca...

Comparatiile Romania-Sua nu prea sunt solide. Este o discrepanta prea mare intre noi si ei din punct de vedere economic si politico-militar.



stai asa...treaba e simpla. Cu tariceanu a fost cel mai bine.
Cu basescu e cel mai rau...si nu inteleg de ce nu-l blamati deloc pe chior. El conduce si politicul si economicul asa ca...hmmm. Pensionarii cum il injura pe marinel...tot ei l-au votat ca deh...le-a promis marea cu sarea.

Nu mai avem ce sa blamam. Oricine ar fi venit tot prost era pentru noi. Faptul ca, criza economica l-a prins la mandat pe Basescu, e ghinionul lui. Oricine era acum tot niste masuri "de bine" adopta. Oricine era acum, tot ii gaseam nod in papura ca e un conducator prost.
Cert e ca s-au adunat alarmant de multi ani in care nu am mai avut parte de conducatori cat de cat onesti, cu coloana vertebrala. Acum avem doar corupti si cei care incearca sa isi depaseasca rangul de tentativa de conducator.
Mai grav este ca societatea e indolenta si prefera sa voteze in continuare persoane precum Becali, Elena Basescu, Vanghelie samd.

Datenshi
14th July 2011, 22:10
http://www.corectnews.com/social/fmi-saboteaza-functionarea-corespunzatoare-capitalismului