PDA

View Full Version : Energia eoliana in Romania?



Sorin Blaj
28th April 2010, 19:27
Un articol interesant, ce poate constitui baza unor discutii: http://think.hotnews.ro/nemtii-sunt-platiti-sa-consume-energie.html

Lordliv
28th April 2010, 21:04
stiu de un proiect de parc eolian langa orsova,conceput de un severinean,in care germanii vor investi vreo 60 de milioane de euro.
cu 32 de centrale eoliene cu 50 de megawati.
proiectul a inceput sa prinda viata,dar au aparut ca deobicei la noi,problemele birocratice...
sambata o sa stau mai mult la severin;) si o sa ma interesez de stadiul lucrarilor

relansat
28th April 2010, 21:27
in satul natal al sotiei (dumesti, iasi) se va face un parc eolian. investitie de aproximativ 150 milioane de euro.
ma gandesc destul de serios sa ma mut acolo, mai ales ca e la 20 km de iasi, deci destul de aproape:)
mai multe detalii, aici (http://www.bzi.ro/la-dumesti-va-fi-ridicat-primul-parc-eolian-din-judetul-iasi-134395)

Sorin Blaj
28th April 2010, 21:45
Acest subiect ar trebui sa fie una dintre preocuparile principale ale guvernului.

newcool
29th April 2010, 00:14
In Bulgaria gasesti la greu parcuri eoliane pe soseaua care leaga Vama Veche de Varna...
Parca si la noi se lauda jiji becali ca va investi in asa ceva. A facut-o?:rolleyes:

relansat
29th April 2010, 00:30
daca ne bazam pe jiji ...

Ady
29th April 2010, 09:22
Tot apare de mult in presa, Cez lucreaza la un parc eolian foarte mare in Dobrogea (Fantanele-Cogealac, sau ceva in genul asta). Daca nu ma insel deja e posibil sa fi dat drumul la primele centrale.

Investitia mi se pare ca e de cateva ori mai mare decat ce s-a mentionat sus.

Sorin Blaj
29th April 2010, 18:21
Acest subiect ar trebui sa fie una dintre preocuparile principale ale guvernului.

Parca ar fi citit ce am scris: http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-7181141-adriean-videanu-domeniul-energiei-regenerabile-aparut-speculantii-care-vand-proiecte-investitorilor.htm

relansat
30th April 2010, 14:43
deja se vorbeste de un BOOM EOLIAN

Ziarul financiar

Scenariile optimiste arata ca anul acesta ar putea fi pusi in functiune 600 MW in proiecte eoliene, adica aproape cat un reactor al centralei nucleare de la Cernavoda, 2010 aducand astfel o crestere de peste 40 de ori a capacitatii instalate in astfel de proiecte comparativ cu sfarsitul anului trecut. Cei 600 de MW de proiecte reprezinta la randul lor investitii de circa un miliard de euro, sute de locuri de munca create si aparitia dintr-o data a 240 de turbine eoliene, daca tinem cont ca in general, in dezvoltarile recente de parcuri eoliene se utilizeaza "mori de vant" cu capacitati individuale de 2,5 MW.

Mai multe detalii (http://www.zf.ro/companii/boom-ul-eolian-600-mw-240-de-turbine-1-mld-euro-6065133/)

Romeo
3rd May 2010, 20:39
cat costa o astfel de 'moara de vant' ? Vad mai sus ca este de 2,5 MWh, deci 25.000 becuri de 100 W. Parcul din Dobrogea a fost preluat de Petrom. Becali cred ca este blocat cu banii, dar puteau face acum 2 ani, Ungaria avea destule.

Bumbescu
5th May 2010, 10:43
In Bulgaria gasesti la greu parcuri eoliane pe soseaua care leaga Vama Veche de Varna...
Parca si la noi se lauda jiji becali ca va investi in asa ceva. A facut-o?:rolleyes:

Nu are cum sa "investeasca" un cretin ca becali in asa ceva.....
De fapt nu exista niciun roman, in afara de Patriciu probabil, capabil sa investeasca intr-un parc eolian.
Toate naparcile gen jiji, fratii becali, gica popescu si alti "investitori" de genul asta, care din cand in cand apar prin presa cu declaratii sforaitoare gen "acum eu investesc in eoliene", nu sunt de fapt decat niste bisnitari ordinari, care cred ca au descoperit o noua "mega-afacere" imobiliara, parcurile eoliene.
Ce urmaresc "afaceristii" de mai sus?
Sa vand adevaratilor investitori(firme uriase, in proportie de 100% cu capital strain, capabile sa investeasca sute de milioane intr-un astfel de proiect) zeci de hectare comasate. Ce nu stiu viteii e ca strainii aia nu cumpara aiurea, ci numai terenuri cu studii de fezabilitate, cu proiecte, cu aprobarile gata obtinute. Ori chestiile astea costa(numai proiectul inseamna milioane de euro) si necesita timp si pricepere.

rhadoo
5th May 2010, 10:55
e foarte interesant,insa pt noi este foarte scump
eu am primit o oferta de la un prieten(este vorba de parcul de la cernavoda) si pt 2,5 procente trebuie sa platesc 90 000 euro
asta doar in faza de proiect,el fiind reprezentantul unei firme din austria
o singura "moara" sau centrala eoliana se ridica la suma de 100 000 euro
deocamdata am abandonat acest proiect,incercand segmentul cu panouri solare

Elphax
5th May 2010, 11:15
sunt si mai ieftine, dar mai mici

recent am vazut pe euronews un reportaj, se fac turbine care obtin si apa prin condensare, sunt modele mai mici la un pret ok, 5-10.000 de euro
sunt create pentru africa ...

rhadoo
5th May 2010, 13:11
e foarte interesant,insa pt noi este foarte scump
eu am primit o oferta de la un prieten(este vorba de parcul de la cernavoda) si pt 2,5 procente trebuie sa platesc 90 000 euro
asta doar in faza de proiect,el fiind reprezentantul unei firme din austria
o singura "moara" sau centrala eoliana se ridica la suma de 1 000 000 euro
deocamdata am abandonat acest proiect,incercand segmentul cu panouri solare

sper sa reusim pe acest segment,o alta chestie interesanta fiind si forarea la mare adancime
rectific,pretul fiind de 1 000 000 euro pt o centrala eoliana,mult peste puterea financiara pe care o am eu

Romeo
5th May 2010, 13:51
Nu are cum sa "investeasca" un cretin ca becali in asa ceva.....
De fapt nu exista niciun roman, in afara de Patriciu probabil, capabil sa investeasca intr-un parc eolian.
Toate naparcile gen jiji, fratii becali, gica popescu si alti "investitori" de genul asta, care din cand in cand apar prin presa cu declaratii sforaitoare gen "acum eu investesc in eoliene", nu sunt de fapt decat niste bisnitari ordinari, care cred ca au descoperit o noua "mega-afacere" imobiliara, parcurile eoliene.
Ce urmaresc "afaceristii" de mai sus?
Sa vand adevaratilor investitori(firme uriase, in proportie de 100% cu capital strain, capabile sa investeasca sute de milioane intr-un astfel de proiect) zeci de hectare comasate. Ce nu stiu viteii e ca strainii aia nu cumpara aiurea, ci numai terenuri cu studii de fezabilitate, cu proiecte, cu aprobarile gata obtinute. Ori chestiile astea costa(numai proiectul inseamna milioane de euro) si necesita timp si pricepere.

ca sa ajungi mare bisnitar trebuie sa ai de undeva banii, ori pana acum din bisnita mai mica su-a facut. Fiecare operatie in parte isi are pretul ei, unul poate pune terenul, altul sa vina cu studiile, etc.
Tu te legi de niste oameni care pot spune orice, mai mult presa sta pe capul lor sa vada ce sa mai comenteze. Si daca spun ca o fac si nu o fac, ce daca ? Vine Jiji sa ceara ajutor de somaj ?
Nu le cumpata terenurile ? Poate le vand pentru altceva, sau in perioada de criza stau cu ele blocate (Jiji se imprumuta la LPF pentru a plati salarii la ghiolbanii care joaca pentru Steaua).
Astfel de afaceri se fac cu mare atentie, mai era o firma austriaca care vroia sa faca combinat de otel in Dobrogea. Cine stie ce sa faca, nu are decat sa riste, nu-i pentru mine asa ceva. In contextul in care scade continuu consumul prin inchiderea capacitatilor industriale, eu nush de ce este nevoie de mai multa energie, odata ce exista Cernavoda in plan cu alte reactoare.