PDA

View Full Version : Ce trebuie facut pentru insanatosirea fotbalului romanesc?



Tudose
30th June 2003, 11:50
Fotbalul romanesc traverseaza o criza grava, atat in planul competitiilor interne, cat si la nivelul reprezentarii internationale. Ce poate fi facut pentru depasirea situatiei?
Posibile solutii:
- schimbarea conducerii FRF si LPF
- reorganizarea competitiei interne
- eliminarea meciurilor aranjate din campionat si pedepsirea drastica in cazul descoperirii acestora
- dezvoltarea de centre de copii si juniori
- reducerea problemelor din arbitraj
- aparitia de investitori seriosi
- implicarea primariilor si a factorilor locali in sustinerea echipelor

Despre toate astea s-a mai discutat pe forum. Eu le-am strans pe toate intr-un singur subiect, sa comentam despre care credeti ca ar fi mai important din toate si ce ar trebui facut in mod concret la fiecare punct enumerat (sau poate aveti si alte idei...).

Timisoreanul
30th June 2003, 15:30
Dupa parerea mea, primariile, prefecturile, samd, nu pot sustine o echipa doar prin stadioane, terenuri de antrenament, unele facilitati acordate cluburilor, asta deoarece nu poti face mare lucru din bugetul si asa subtire care se intoarce.
Un regulament facut dupa standarde europene care sa fie cit se poate de clar atit in privinta aspectelor financiare, cit si cu privire la disciplina jucatorilor (ba il suspend, ba nu il suspend), disciplina specatorilor precum si a oamenilor de ordine.
Conducatori care trebuie sa aplice aceste regulamente, exact dupa cum scrie in acel regulament, nu dupa ureche, pentru unii muma si pentru altii duma (cam greu de gasit in momentul de fata astfel de oameni in Romania).
Juniorii si tineretul, trebuie ajutati sa creasca in conditii cit de cit "normale", acordata mult, mult mai multa atentie acestor viitori fotbalisti (un lucru care nu este inteles inca de nimeni). Deoarece resursele s-au terminat, am ajuns la fundul sacului, copii se duc mai bine la biliard, disco, sau alte ocupatii deoarece nu sint atrasi spre sport in general.
Aparitia de investitori seriosi este o problema care dupa parerea mea nu se poate rezolva deocamdata deoarece nu exista nici o lege care sa se aplice, care sa spuna: ai bagat atitia bani in sport... esti scutit de impozit, de TVA, poti recupera bani astfel. Deocamdata in sport sint intrati oameni care investesc deoarece iubesc fenomenul, sau folosesc aceste echipe drept paravan pentru afaceri murdare, sau pur si simplu cu gindul ca vor avea de cistigat prin vinzare de jucatori.
Eliminarea jocurilor strategice, un capitol greu de depasit atita timp cit fara jocuri strategice nu ar putea exista divizia A, vezi aici oamenii care conduc fotbalul romanesc, conduc echipele de cluburi, nu are rost sa-i mai enumar pentru ca ii stim cu totii.
Ar fii multe de spus, dar eu asa vad deocamdata fotbalul romanesc.
Insanatosirea fotbalului romanesc, la ora actuala o himera, o iluzie. In cazul nostru nu anii vor aduce schimbarile ci generatiile viitoare. :(

FatFrumos
30th June 2003, 17:30
primele 3 are duce la o schimbare radicala de 80% fii sigur ca nici arbitrilor nu o sa le convina sa mai faca prostii.

Investitori sint daca se fac acele schimbari o sa ii vezi ca ciupercile dupa ploaie.

viole(n)t
30th June 2003, 22:57
INTERESANT SUBIECT! INSA PREA AMPLU. TREBUIA DEFALCAT PUTZIN.

Nu shtiu daca cuvantul "insanatoshire" a fost folosit intamplator sau nu.

Pt a insanatoshi ceva, trebuie stabilit intai cauza bolii iar mai apoi eliminatzi microbii unul cate unul.

ASTA CA O PRIMA MASURA. REVIN IMEDIAT

Tudose
1st July 2003, 00:19
INTERESANT SUBIECT! INSA PREA AMPLU. TREBUIA DEFALCAT PUTZIN.
Cam stufos, e drept... Dar toate problemele se leaga intre ele si, daca pomeneam de unul, sigur ajungeam si la altele. Si apoi, sa tot vorbim pe forum :yeah:



ASTA CA O PRIMA MASURA. REVIN IMEDIAT
Hai ca te-astept. 8)

viole(n)t
1st July 2003, 09:18
Nu era chiar asha de imediat, Tudose. :)

Scriam de eliminarea microbilor, unul cate unu...
Mai ar fi un scenariu...care ar arata cam asha:
...se aduna puroiul ce se aduna shi dintr-o data buuuum, explodeaza BUBA.
DE CAND ASHTEPT UN SCANDAL CARE SA SE PROPAGE, SA SE EXTINDA... SA CADA CAPETE, SA SE DEA IN VILEAG UNUL PE ALTUL, ETC.

O alta oportunitate de a insanatoshi fotbalul ar fi implicarea politicului (ce-i drept, nu in forma pe care o cunoashtem), in sensul instituirii unor controale peste tot...

DAR, ca sa fiu realist, cred ca toate se vor schimba in timp, prin inlocuirea treptata a conducatorilor. Anul trecut au aparut Razvan Lucescu shi Toni Dobosh, anul acesta poate vin altzii... shi pas cu pas dispar totzi dinozaurii la care ne referim.

will be back!!!

Tudose
1st July 2003, 12:26
DAR, ca sa fiu realist, cred ca toate se vor schimba in timp, prin inlocuirea treptata a conducatorilor. Anul trecut au aparut Razvan Lucescu shi Toni Dobosh, anul acesta poate vin altzii... shi pas cu pas dispar totzi dinozaurii la care ne referim.
will be back!!!
O luam incetul cu incetul... dar cam prea incet :drak: O sa iesim la pensie sau o sa treaca de 3-4 ori termenul de 20 de ani al lui Brucan :D

Timisoreanul
1st July 2003, 12:33
Tudose eu am scris ca vor trece generatii, acuma sintem ceva de genul: ajungem melcul din spate, ii vedem coada :P . Iti dai seama cit ne mai trebuie sa fim egalul altora.
Acuma incepem sa fim cel putin in partile mai avansate economic, cum erau Ungaria, Polonia, Cehia prin '91, 92 si asta cu multa bunavointa. Ce sa mai astepti de la alte domenii.

Ferko
1st July 2003, 13:10
1. Parerea mea e ca trebuie sa se insiste asupra cresterii de jucatori, ca talente sunt, dar multe se irosesc.
2. Presa sa incerce sa scoata in evidenta ceea ce este bun, nu sa scrie numai despre scandaluri, meciuri aranjate, meciuri trucate, blaturi si alte murdarii. Mai ales tinerii fotbalisti trebuie incurajati, daca nu-i putem stimula material cum se intimpla in alte campionate.
3. Sa dispara din fotbal toti cei care se pretind investitori, dar dupa realizarea unui profit nu mai vor sa investeasca.
4. Curatenie crunta in rindul conducatorilor si a arbitrilor.
....Vor trece cam multi ani pana sa se realizeze ceea ce trebuie, dar daca nu se face nici un pas inainte, la ce sa mai speram ?
Presa sportiva ar putea fi un factor principal, daca n-ar fugi numai dupa bani si daca domnii ziaristi ar lasa orgoliile la o parte.

FatFrumos
1st July 2003, 19:40
Cind se fac blaturi si se fura meciuri ca in codru care e idea sa mai stimulezi jucatorii financiar?

Blue
2nd July 2003, 01:43
NOI PUTEM SA FACEM UN SINGUR LUCRU. SA HUIDUIM SI FLUIERAM PE TOTZI BLATISTII SI BANDITZII.
IN REST, PROBABIL CA NUMAI ATUNCI CAND ROMANIA VA INTRA IN RANDUL TARILOR CIVILIZATE, SE VOR MAI REZOLVA PROBLEMELE.

Ferko
2nd July 2003, 08:12
Cind se fac blaturi si se fura meciuri ca in codru care e idea sa mai stimulezi jucatorii financiar?

Raman la parerea pe care mi-am exprimat-o deja. Oare dece se fac blaturi, se fura sau se aranjeaza meciuri ? PENTRU BANI ! Daca jucatorii ar fi stimulati material n-ar mai accepta tot felul de murdarii.

FatFrumos
2nd July 2003, 09:13
ferko tu chiar crezi ca jucatorii fac?....fi serios se invirt bani grei in fotbal....bani ce nu ai visat vreodata si poti vedea cine ii are cei cu hotele noi si investitii masive ca sa spele bani murdari din fotbal.

Tudose
5th July 2003, 15:15
O sa le iau incet-incet pe rand.
Primul punct de pe lista mea era: "schimbarea conducerii FRF si LPF".
In orice afacere sau intreprindere care merge rau, se incearca sa se modifice ceva. Daca nu se reuseste nimic notabil, se schimba oamenii care sunt in frunte (sigur, Corleone si cu Nasu' o sa spuna mereu ca de fapt merge foarte bine :ciocan: ). Actuala conducere a fotbalului romanesc este corupta si incompetenta. Ei s-au bazat ani in sir pe rezultatele la care cel mai important aport il aveau jucatorii si antrenorii. Din punct de vedere managerial, realizari nu prea au existat, iar aceasta a condus si la disparitia rezultatelor, dupa ce s-au retras jucatorii de baza.
Ce ar trebui facut? Cine ar putea sa vina in loc? Eu cred ca tot jucatorii "generatiei de aur" ar fi cei mai potriviti. Ei au evoluat ani buni in campionate puternice, au capatat o mentalitate profesionista, sunt tineri si dornici sa faca ceva pentru fotbalul romanesc. Gh. Popescu, Lupescu si Dan Petrescu sunt primii candidati de luat in seama. Dar cat de repede ar putea sa ii inlocuiasca pe vechii "mamuti"? :drak: Greu, greu de tot sa ii dai jos pe cei care tin de scaune cu atata inversunare... :ciocan:

Albastreata
6th July 2003, 18:01
Din pacate, am mai spus-o, nu se poate vorbi la aceasta ora de insanatosirea fotbalului romanesc. In actualele conditii social economice din Romania, ar fi ca si cum ai incerca sa tratezi durerea de la degetul mic de la piciorul unui canceros ! Adica o tara in care oamenii merg la munca pe 100 USD pe luna, impozitele sunt de 60 %, iar preturile peste cele din tarile dezvoltate, sa aibe campionat adevarat cu fotbalisti si oameni de fotbal cinstiti (cat-de-cat !), cu stadioane civilizate, cu cifre de afaceri de milioane (sau zeci de milioane) de USD care sa le permita concurarea cluburilor cu adevarat profesioniste din afara ???? Poate cineva sa-mi spuna cum ar fi posibil ???? O sa mai curga multa apa pe Dunare....! Din pacate ! :x

Tudose
6th July 2003, 19:21
Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.

viole(n)t
7th July 2003, 09:44
I'm back!!! (as I promised)


Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.

Totushi, tudose... parca fotbalul a ramas de carutza. Prea "pe fatza" se fac unele chestii shi cu prea mare nesimtzire.

Se vorbea aici de creshterea de tinere talente. vreau sa va spun ca sectorul juvenil e la pamant. La federatzie, domeniul juniorilor e condus de un cuplu de "super-incompetentzi" (D. Ionescu shi N. Pantea).
Uitatzi-va la rezultatele de la acest nivel ale Romaniei shi va vetzi da seama.

Tudose
7th July 2003, 11:32
I'm back!!! (as I promised)


Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.

Totushi, tudose... parca fotbalul a ramas de carutza. Prea "pe fatza" se fac unele chestii shi cu prea mare nesimtzire.

Se vorbea aici de creshterea de tinere talente. vreau sa va spun ca sectorul juvenil e la pamant. La federatzie, domeniul juniorilor e condus de un cuplu de "super-incompetentzi" (D. Ionescu shi N. Pantea).
Uitatzi-va la rezultatele de la acest nivel ale Romaniei shi va vetzi da seama.

Totusi, coruptia din fotbal e o consecinta a coruptiei din tara. Poate ca percepem noi mai mult chestiile din fotbal, pentru ca sunt facute publice in mass-media si sunt mai usor de vazut de noi toti. Fotbalul este un teren propice, pentru ca acolo se invart si multi bani, are priza la public, de aici si amploarea pe care o iau afacerile necurate in interiorul sau... Posibil sa o fi luat inaintea coruptiei generale din tara... :x
Sectorul juvenil e la pamant in fotbal, dar nu uita ca si in alte domenii pleaca pe capete tinerii talentati in strainatate, si nu se mai intorc! Nu mai vorbesc de starea invatamantului, care insemna pana la urma tot cresterea tinerilor...

baubau
7th July 2003, 15:02
Eu zic sa-l ducem la doctor(ita) si sa-i umplem fundul de injectii! :oops:

Timisoreanul
7th July 2003, 15:28
La momentul actual cred ca este totusi o utopie sa vorbim de insanatosirea fotbalului romanesc. Atita timp cit reforma economica, administrativa si politica sint la pamint in Romania, nu cred ca se poate vorbi de asa ceva.
Doar un mic exemplu: am un prieten in Germania care joaca in liga a 7-a la ei, dar echipa are 3 terenuri, din care unul este sintetic iar doua au instalatie de nocturna, cit despre terenuri, poti juca linistit biliard. Nu vreau sa par prea drastic in ceea ce spun dar, si ma refer doar la Poli, noi am vrea sa avem conditiile lor.
Am uitat sa precizez, daca mai era nevoie sint AMATORI, singurul platit este antrenorul-jucator, tot un roman care a jucat pe la CFR - Stefanovici. :(

Albastreata
15th July 2003, 02:36
...Doar un mic exemplu: am un prieten in Germania care joaca in liga a 7-a la ei, dar echipa are 3 terenuri, din care unul este sintetic iar doua au instalatie de nocturna, cit despre terenuri, poti juca linistit biliard. Nu vreau sa par prea drastic in ceea ce spun dar, si ma refer doar la Poli, noi am vrea sa avem conditiile lor.
Am uitat sa precizez, daca mai era nevoie sint AMATORI, singurul platit este antrenorul-jucator, tot un roman care a jucat pe la CFR - Stefanovici....
Stai linistit ! Am vazut deja pe cineva scriind ca in Romania la ora asta e raiul pe pamant ! :D :D :D Si asta fiindca in situatia actuala, Dinamo se lafaie mai ceva decat in Epoca de Aur ! :drak: Asa ca economia, situatia politica, deci sportul si fotbalul in special, sunt pe drumul cel bun ! :D :D :D

Utilizator
15th July 2003, 10:23
Insanatosirea fotbalului romanesc pleaca de la dezvoltarea de centre de copii si juniori. Numai prin investitii serioase, pe termen lung (cum au inceput deja sa apara) in astfel de centre se poate revigora fotbalul romanesc. Ca exemple vedeti infrastructura cluburilor Ajax, Steaua Rosie Belgrad etc. Primariile si administratia publica ar trebui sa se implice in sportul de masa, prin crearea de baze sportive in orase, accesibile tuturor. Am fost de curand in Goteborg si am vazut in oras o baza GRATUITA cu 5 terenuri cu gazon artificial, unde veneau copii sa joace fotbal. Investitiile de durata si sprijinul autoritatilor vor crea in mod cert o explozie de valori in 10 ani maxim. Buninteles, cu contracte incheiate cu parintii copiilor, pentru ca altfel acapareaza tot alde fratii becali.
Restul va veni de la sine, condicatorii corupti sunt rezultatul societatii noastre actuale, n-ai cum sa-i elimini peste noapte. daca s-ar implica si cluburile cu bazele lor sportive, ar fi si mai bine.
Altfel, vom avea jucatori din ce in ce mai slabi, deficitari in pregatirea de baza si cu pretentii de salarizare la nivel Real Madrid.
Sansa fotbalului romanesc este sa lanseze jucatori si sa investeasca in continuare in tineri.

Sorin
15th July 2003, 18:20
in nici un caz nu vei insanatosi fotbalul creeand centre de copii.Vor fi mai multe talente asa, dar asta nu inseamna ca hotii din fruntea fotbalului romanesc se vor da la o parte.Poate din contra, vor fi asezati si mai bine.Ii ajuta rezultatele. Daca vorbim de insanatosirea fotbalului e bine sa nu schimbam totusi subiectul.

ss_L'p
15th July 2003, 18:38
s-au spus multe...si ar mai fi multe de spus...!!!
dar cine poate sa faca si mai mult de atat????

Blue
16th July 2003, 01:13
Repet, eu consider ca noi nu putem sa facem nimic altceva decat sa-i huiduim si fluieram de cate ori vedem ca fac blaturi sau tot felul de porcari.DACA VA REFERITZI INSA LA CE AR TREBUI GUVERNANTZII SA FACA, ATUNCI SE SCHIMBA TREABA. ESTE O SOLUTZIE, EU ZIC CA N-AR FI RAU SA LI SE MAI ARATE SI PISICA DIN CAND IN CAND "SORICEILOR" ASTORA.MAI MULTE SI MAI DESE CONTROALELE, RENUNTZAREA FINANTZARII DIN BANII MINISTERULUI DE INTERNE LA dINAMO, MAI MULTE ANCHETE DESPRE CORUPTZIE SI MAI DESE. NU STIU EXACT CATZI VOR INTRA LA APA, SINT DESTUL DE UNSI CU TOATE ALIFIILE DAR POT FI SI EI TZINUTZI IN SAH SI STRESATZI CA PREA FURA FARA NICI O GRIJA.

CONCLUZIE: SA LI SE ARATE "PISICA" CAT MAI DES :drak:

Rio
16th July 2003, 19:25
Foarte bine ca s-a pus in discutie acest subiect
Cred ca eliminarea LPF-ului din cadrul fotbalului romanesc si indepartarea lui M.Sandu ar fi cea mai buna solutie dar nu e destul.
In cazul meciurilor strategice ar trebui luate masuri drastice.
Centrele de copii si juniori ar trebui imbunatatite si unele tari care investesc in aceste centre o duc foarte bine atat pe plan intern si international (ex: Franta.Olanda)
Despre arbitraj aici sunt mai multe probleme:
1.Greseala este omeneasca
2.Pregatirea ar trebui sa fie mai buna
3.Problema "plicului dupa meci" nu poate fii oprita. Insa ar trebui incercat ca la derby-uri sa fie delegati arbitri cu o situatie materiala buna pt ca astfel nu ar fi tentati
Investitorii ar trebui atrasi sa vina in Romania practicand un fotbal curat si modern pt a lasa impresia ca fotbalul romanesc e de viitor
Si implicarea primariilor ar ajuta fotbalul romanesc

Tudose
24th July 2003, 12:36
In situatia actuala, cand din motive financiare nici o echipa nu s-ar putea inscrie in campionat, conform regulamentului, a vorbi despre insanatosire poate parea ciudat. Mai poate fi reanimat un cadavru? :(
Ar fi necesar ca numarul de echipe din Divizia A sa fie redus si mai mult, nu mai vorbesc de Divizia B. Dar, la asa conducatori, o sa ajungem cu amandoua picioarele in groapa!

Pentru moment, cred ca o solutie buna ar fi: Divizia A - 16 echipe, Divizia B - 16 sau 18 echipe. Daca vor fi in continuare probleme, se pot reduce si aceste cifre. Eu unul prefer sa avem mai putin si mai bun. Adica, daca nu putem avea cantitatea (si e clar ca nu o putem avea), macar sa imbunatatim calitatea!

Ayrton
24th July 2003, 13:00
Asta cu Divizia B cu 3 serii este chiar de rasul curcilor... Pai numai anul trecut vreo 4 echipe s-au retras, vreo 5-6 jucau cu juniorii, ca nu mai aveau echipa de seniori, vreo alte 10 erau in pragul desfiintari din motive financiare si ei au marit numarul de echipe :? :? :?
O singura serie de 16, hai 18 echipe, este mai mult decat destul... Si asa nu sunt jucatori valorosi nici in A, in B ce sa mai vezi, toate ciurucurile si toti afonii cum se chinuie sa dea o pasa de 5 metri???

inter
24th July 2003, 13:03
daca am face o echipa din forumisti precis am termina in primele 5 locuri in oricare din seriile de B :happy

Ferko
24th July 2003, 13:16
Nu stiu care au fost interesele sa se faca trei serii de B, dar nu cred ca pentru insanatosirea fotbalului nostru. Sa vedem cate din aceste echipe se vor inscrie in campionat si apoi sa vedem cate vor termina campionatul. Au ajuns in B echipe care acum doi ani se tarau in divizia C.
Oare cine castiga din asta ? Fotbalul si spectatorii sigur NU !
P.S. Sa moara de ciuda italienii si spaniolii care nu au decat o singura serie de B.

Tudose
24th July 2003, 13:23
Referitor la Divizia B, am preluat din Prosport:

Divizia B ciuntită (23.07)

O puzderie de echipe din esalonul secund sînt în faliment, conducătorii acestora neavînd altă solutie decît să vîndă locul sau să dizolve clubul

Cînd s-a decis ca sistemul competitional la Divizia B să includă trei serii, multi au prezis că acesta va fi sortit esecului. Gurile rele vorbeau despre o multime de echipe ce se vor desfiinta, neapucînd să joace decît cîteva etape. Realitatea este mai dură. Cu o lună înaintea debutului campionatului, sînt destule cazuri care confirmă faptul că înmultirea formatiilor în esalonul secund nu va duce la nimic bun. Cluburi cu traditie sînt pe cale de disparitie, iar sărăcia lucie ce loveste continuu fotbalul românesc face deja victime printre divizionarele B. Dacă acum este vorba despre vreo zece cluburi aflate în pragul falimentului, ne întrebăm ce echipe vor apuca măcar pauza de iarnă.


Cine este în criză

CORVINUL HUNEDOARA. Zece jucători si-au depus memorii la FRF, avînd de recuperat de la club în jur de 100.000 de euro. Hunedorenii încearcă disperati să facă rost de bani, existînd posibilitatea de a nu se putea înscrie din cauza datoriilor. Se asteaptă sprijinul vechiului sponsor, întreprinderea Siderurgica, precum si cel al primăriei, care a demarat o actiune de "chetă", similară cu cea de la Ploiesti.

RARORA RÎMNICU-VÎLCEA. Arestarea patronului Ion Marin a dat peste cap planurile vîlcenilor, care îsi vedeau deja echipa luptînd pentru promovare. Prelungirea mandatului de arestare în cazul lui "Bobby", precum si restantele financiare fată de jucători i-au determinat pe oficialii echipei să anunte vînzarea locului din Divizia B.

ELECTROMAGNETICA. Bucurestenii se confruntă cu grave probleme financiare, o dată cu refuzul lui George Copos de a se mai implica. Întreprinderea Electromagnetica si-a retras total sprijinul, pretinzînd acum 2.000 de dolari lunar pentru închirierea bazei sportive. În disperare de cauză, presedintele Ion Butoi a contactat mai multi oameni de afaceri, ultimul "ofertat" fiind israelianul Neti Maier, care a mai sustinut si pe Laminorul Roman.

MINAUR ZLATNA. Pentru patronul Viorel Mălusel, sponsorizarea echipei din Alba-Iulia, dar si a celei din Zlatna reprezintă o povară mult prea grea. "Nu am posibilitatea să sustin ambele formatii, mai ales că Apulum a promovat acum în primul esalon. Poate ne asociem cu cineva sau cedăm locul. Cel mai bine ar fi ca Minaur să evolueze în Divizia C si să functioneze ca un al lui Apulum", a declarat Viorel Mălusel.

CIMENTUL FIENI. Dîmbovitenii sînt decisi să vîndă locul, presedintele Liviu Negulescu dorind mai întîi să ia bani frumosi pe jucători. Pretul cerut de oficialii Cimentului este de 4,5 miliarde de lei. Totul a plecat de la faptul că patronii fabricii de ciment din Fieni au anuntat că-si retrag sprijinul financiar acordat echipei de fotbal.

ARO CÎMPULUNG. Demisia presedintelui "Til" Popescu a venit ca urmare a neajunsurilor financiare. Este cunoscut faptul că fotbalistii musceleni au fost prost plătiti si în sezonul trecut, iar la reunirea lotului s-au prezentat doar cîtiva, restul fiind juniori. Muscelenii trag totusi sperante că vor rămîne în B, sprijinul venind din partea uzinei si a autoritătilor locale.

CSM RESITA. Situatia este confuză după ce Dinel Staicu a spus că nu vrea să mai investească, la fel si autoritătile locale. Sandu Roco a comentat situatia, pomenind vreo 4-5 fotbalisti care mai trec pe la stadion, joacă un fotbal-tenis si, cînd mai au chef, aleargă. Staicu a adus totusi un antrenor italian, intentionînd să facă la Resita o pepinieră a Universitătii Craiova.

ady_azzuro
24th July 2003, 22:07
Cel mai bine ar fi o divizie A cu 18 echipe din care sa retrogradeze 3
Shi o divizie B de 18 echipe din care sa promoveze 3
Shi cu asta basta :happy :happy .
CEL MAI SIMPLU :) :) :)

viole(n)t
24th July 2003, 23:31
Cel mai bine ar fi o divizie A cu 18 echipe din care sa retrogradeze 3
Shi o divizie B de 18 echipe din care sa promoveze 3

Eu ash opta pentru o prima divizie cu 12 echipe, cu sistem play-off shi play-out.

In ceea ce priveshte divizia secunda optez shi eu pentru o singura serie.

Imaginatzi-va ce ar insemna un sistem play-off cu Rapid, Steaua, Dinamo, Craiova, Brashov shi... Poli ( :thinkso: ). Ce meciuri adevarate ar fi!!! Numai stadioane pline. Ar fi un decor propice peformantzei!!!

ady_azzuro
24th July 2003, 23:39
Dar uefa sugesta ca ar fi mai bine un campionat cu 18 echipa.
Asha ar trebuii sa fie peste tot in europe
De exemplu in anglia shi spania sun 20
Jucatorii obosesc de atatea meciuri, de aceea a decis ca ar fi mai bine 18

Ma incanta ideea ta cu 12 echipe, dar...

Tudose
25th July 2003, 00:00
UEFA nu sugereaza campionate cu 18 echipe ci CU CEL MULT 18 ECHIPE. Aceasta, datorita programului competitional incarcat.

ady_azzuro
25th July 2003, 14:51
O fi asha cum zici tu shi bine ar fi...
Dar asha cu 18 ar fi mai multe echipe din provincie(shi cele mai tari) nu nu mia buCUReshtene precum national si sportu care nu au ce cauta in diviziaA. Sportu a retrogradat sper ca anu' asta sa retrogradeze shi natzional. Da shi alea moldovene gen ceahlaul shi bacau :happy :happy

Tudose
29th July 2003, 17:29
Unul din lucrurile de pe lista de propuneri pentru insanatosirea fotbalului romanesc este eliminarea meciurilor aranjate. Am gasit o lista a celor recunoscute oficial.

Primul joc care a fost sanctionat fiind considerat ca „aranjat“ a fost Gloria Arad - Chinezul Timisoara 2-3, din campionatul categoriei „A“, editia 1936/1937. Ambele echipe au pierdut meciul la „masa verde“. Aceeasi sanctiune s-a dat si dupa aranjamentul „strigator la cer“ de la meciul Ripensia Timisoara – FC Ploiesti 3-4, din 1940. La nivelul diviziei secunde sanctiuni similare s-au dat dupa meciurile Sporting Chisinau – Hatmanul Luca Arbore Radauti (1938) si HLA Radauti – Jahn Cernauti (1939). Acestea au fost singurele „evenimente dovedite“ in perioada interbelica. Conform diferitelor izvoare de informatii, se pare ca au mai existat vreo cinci sau sase meciuri „nu prea curate“ intre 1932 si 1941 in prima divizie, dar dovezi nu au existat.
Intre 1946 si 1989, cazurile dovedite la nivelul primelor doua divizii au fost mult mai numeroase, dar in general sanctiunile au vizat cu precadere echipele din esalonul doi si trei al fotbalului nostru. Foarte rar au avut de suferit echipele din prima liga.

- 1947: meciul Politehnica Timisoara – Electrica Timisoara (Div „B“) 4-1 a fost omologat cu 0-3 in defavoarea ambelor echipe. Studentii se aflau in cursa pentru castigarea seriei, dar nu au mai prins decat un loc de baraj.
- 1954: Metalul Hunedoara – retrogradata la masa verde din Divizia A; 3 conducatori, antrenorul principal (Stefan Wetzer II) si 6 jucatori – suspendare pe viata; 8 jucatori – suspendari intre 2 si 6 luni. Motive: tentativa de premiere a echipei Progresul Oradea pentru a castiga meciul cu Rapid Bucuresti (6-3); jocuri incriminate: Dinamo Brasov – Metalul 1-2, Metalul – Dinamo Bucuresti 1-0.
- 1963: Carpati Sinaia, Prahova Ploiesti, Progresul Braila si IMUM Medgidia – retrogradate la masa verde din Divizia B direct in campionatul regional, pentru meciuri aranjate si violenta. Numeroase suspendari la nivel de conducatori.
- 1971: Se anuleaza promovarea prin baraj in divizia B a echipei Ariesul Turda, pentru faptul ca in ultimul joc al turneului de la Oradea adversara ei, Independenta Sibiu (nemaiavand sanse de promovare), nu si-a aparat corect sansele si s-a lasat invinsa (1-2). FRF decide un joc suplimentar de baraj intre Ariesul Turda (loc 2 in turneul initial de baraj) si Chimia Fagaras (loc 3, nepromovabil). Scor 0-4 si Chimia promoveaza.
- 1972: Olimpia Satu Mare, Corvinul Hunedoara (Div. B), Industria Sarmei Campia Turzii, Ariesul Turda, Unirea Dej, Vitrometan Medias si Textila Sebes (Div. C) sunt depunctate pentru editia de campionat 1972/1973 cu cate 4 puncte pentru urmatoarele meciuri aranjate: Olimpia Satu Mare – Corvinul Hunedoara 2-6 (1-0) – ultima etapa, Corvinul scapa de retrogradare, la golaveraj. Ariesul Turda – IS Campia Turzii 0-7 (0-3) – etapa 24. (In tur a fost 0-0.) Unirea Dej – IS Campia Turzii 0-6 (0-4) – etapa 26, ultima. In urma acestor rezultate, IS Campia Turzii castiga seria 11 a Div. C. Textila Sebes – Vitrometan Medias 9-0 (2-0) – in fapt, pe teren jocul s-a incheiat cu 8-1, dar acest scor nu salva Textila de la retrogradare, si la intelegere cu arbitrii s-a trecut 9-0. FRF nu a reactionat decat foarte tarziu, abia dupa ce conducerea AS Constructorul Hunedoara – echipa retrogradata la o diferenta de un gol in urma aranjamentului de la Sebes – a facut un memoriu la CNEFS. Ancheta FRF a fost oprita pe linie de PCR, iar alta, cea a ziarului Sportul, in urma primirii unei atentii vinicole din Alba-Iulia.
- 1974: Meciul de Divizia A FC Arges – CFR Cluj 1-2 a fost omologat cu scorul de 3-0 pentru pitesteni, FRF considerand ca meciul a fost aranjat. FC Arges nu a primit nici o sanctiune. Somesul Satu Mare – Unirea Zalau 1-2, Div. C, a fost considerat aranjat si omologat 0-3 in defavoarea ambelor echipe.
- 1975: FRF considera suspecte unele rezultate ale echipei Flacara Moreni (unul dintre ele – 10-0 cu CSU Brasov) si, desi a ocupat locul 14 (neretrogradant) in Divizia B, la egalitate de puncte cu Automatica Alexandria (loc 15, retrogradant), decide un baraj intre cele doua echipe, castigat de Automatica cu 1-0, Flacara retrogradand.
- 1980: Dacia Unirea Braila – Amonil Slobozia 10-1 (Div. C) este omologat cu 0-3 in defavoarea ambelor echipe. Sanctiune similara si pentru meciurile Gloria Strehaia – CSM Turnu Severin 18-2 si Bihoreana Marghita – Armatura Zalau 1-10, ambele in Div. C. Toate echipele au fost penalizate cu cate 4 puncte in campionatul imediat urmator.
- 1982: Minerul Gura Humorului incepe campionatul Diviziei B cu un pasiv de 2 puncte, pentru un 9-1 in ultima etapa de „C“ cu Cristalul Dorohoi. In aceeasi etapa, contracandidata CFR Pascani batea in deplasare cu 14-0 pe Cetatea Tg. Neamt. Ambele meciuri au fost omologate cu 0-3 in defavoarea tuturor echipelor.
- 1983: CFR Cluj si Unirea Slobozia promoveaza cu minus 2 puncte in „B“ tot pentru cate un scor astronomic in ultima etapa de „C“.
- 1991: Corvinul Hunedoara – Universitatea Craiova 0-2 (ultima etapa din Div. A), hunedorenii sunt suspectati de noncombat si li se scad 2 puncte in clasament – Craiova nu a patit nimic si a iesit campioana. FC Bihor – Jiul 1-3 (etapa a 32-a) a condus la depunctarea oradenilor (deja retrogradati) cu 4 puncte, dar Jiul nu a reusit sa se salveze nici chiar cu aceasta victorie. Electroputere Craiova pierde cu 2-3 in deplasare la Mecanica Fina Bucuresti si este penalizata cu 2 puncte pentru non-combat, dar reuseste sa promoveze la golaveraj in Div. A.
- 1992: are loc celebra afacere denumita codificat „haina de blana“, un aranjament intre UTA si Unirea Alba-Iulia (langa Deva, conducatori ai celor doua echipe au fost surprinsi intr-un flagrant denuntat de cei din Alba). Ambele echipe pierd meciul de la Alba-Iulia la masa verde si sunt depunctate cu cate 8 puncte, iar o serie de conducatori si antrenori ai aradenilor sunt suspendati. UTA rateaza astfel promovarea in prima divizie. In aceeasi serie de diviziei secunde, sanctiuni similare si pentru Metalurgistul Slatina si Soimii IPA Sibiu, pentru meciul de la Slatina.
- 1995: Un nou scandal, soldat cu depunctari si pierdere a dreptului de promovare. In urma unor manevre abile ale conducerii Politehnicii Iasi, acestia au intins o capcana conducatorilor Daciei Unirea Braila, din care a rezultat o tentativa de cumparare a meciului de catre braileni. Initial FRF a depunctat ambele echipe cu cate 8 puncte si a interzis brailenilor, indiferent de pozitia in clasament, sa promoveze in prima divizie. Ulterior, FRF a revenit, mentinand sanctiunea doar pentru Dacia Unirea. Acest caz a fost judecat de FRF destul de ciudat. Daca s-ar fi aplicat legislatia penala in vigoare, s-ar fi observat ca este vorba doar de o provocare de tentativa de cumparare a meciului. S-a vorbit la timpul respectiv ca unul dintre regizorii afacerii ar fi fost Dumitru Sechelariu, patronul Bacaului, care avea interes sa scape de concurenta Brailei.
- 2000: jocul CSM Turnu Severin – Chimica Tarnaveni 1-5 este omologat cu 0-3 in defavoarea ambelor echipe, deoarece gazdele au folosit deliberat o garnitura de juniori. Severinenii au fost in plus depunctati cu 6 puncte, dupa ce initial FRF hotarase retrogradarea la masa verde a echipei.

(Preluare dupa ziarul "Cotidianul")

viole(n)t
29th July 2003, 22:25
- 2000: jocul CSM Turnu Severin – Chimica Tarnaveni 1-5 este omologat cu 0-3 in defavoarea ambelor echipe, deoarece gazdele au folosit deliberat o garnitura de juniori. Severinenii au fost in plus depunctati cu 6 puncte, dupa ce initial FRF hotarase retrogradarea la masa verde a echipei

La acest ultim meci ash dori sa vin cu unele completari:

Severinenii au jucat cu juniorii pentru ca 9 jucatori au refuzat sa intre in teren, declarand apoi OFICIAL ca au fost "rugatzi" de conducatori sa piarda meciul in cauza.

Masurile au fost initzial drastice, apoi s-a revenit in mod surpinzator, oltenii fiind salvatzi de la retrogradare. Curios este ca cei 9 jucatori au fost expulzatzi din lot, Tr. Severin continuand campionatul cu echipa de juniori. Dupa o serie de infrangeri la scor, au urmat cateva victorii "dubioase". Imi amintesc de exemplu meciul cu Electro Bere Craiova (in paranteza fie spus, cooperativele olteneshti din B2 au functzionat impecabil in ultimii ani).

Dupa parerea mea, este cel mai clar exemplu de blat din "era Mitica Dragomir". Mie mi se pare suficient ca 9 jucatori sa declare la unison ca li s-a spus sa piarda meciul.
Celor de la LPF insa nu. Cred ca Mitica & co vor sanctziona un blat numai daca cele 2 echipe implicate fac dupa meci proces-verbal in care sustzin acest lucru, cu 22 de martori plus cei 3 arbitri.
:thinkso: :thinkso: :thinkso: :evil: :evil: :evil:

P.S.: Cel mai tare m-a durut in aceasta poveste atitudinea lui Florin Calinescu, care, la Chestiunea Zilei, a facut lobby pentru iertarea oltenilor. In acel an Poli a retrogradat in divizia C, in mare shi datorita acestei masuri aberante (dupa aia ne-a cedat Dacia Piteshti locul). Shi cand te ganeshti ca acest Calinescu se da mare polist!!!!! /fu/

Edgar
29th July 2003, 22:41
Am gasit o lista a celor recunoscute oficial.

O lista a celor nerecunoscute oficial... cred ca nu ar avea loc pe forum. :D

Utilizator
30th July 2003, 08:35
Blaturile nu vor disparea niciodata definitiv, asta e clar. Vezi Serie A, Vezi Premier Division, vezi Primera. Mai mult, vezi campionatele americane profesioniste de baseball unde apar in plus probleme mari cu dopajul.
Cum se pot reduce insa asta se poate realiza numai prin implicarea in fotbal a unor oameni foarte bogati, care indiferent cum si-au realizat averile in trecut vor sa lucreze curat de acum inainte. Acesti oameni vor avea interesul sa fie cunoscuti pe plan european, mondial (vezi cazul Berlusconi, Morati, Agnelli etc.) pentru a-si face reclama afacerilor de baza. In momentul in care cei care vin ca investitori in fotbal nu vor mai fi calati pe a face averei din fotbal atunci si blaturile vor tinde spre 0. Desi grobian si primar, Gigi Becali pare a fi un inceput in acest sens. In momentul in care bugetele echipelor vor fi comparabile cu a echipelor turcesti de ex. eu cred ca subiectul blat va trece pe planul 2. Oricum, acest deziderat va fi atins cand economia romaneasca va merge ascendent, ceea ce inseamna peste vreo 10-15 ani...Intr-o tara in care furtul este legalizat (ministri corupti, afaceristi "murdari", economie subterana mai dezvoltata decat cea declarata etc.) nu poti avea un sport curat.
Asa ca pana atunci fotbalul romanesc va ramane tot in stadiul de acum, cu blaturi, arbitri corupti, presedinti fara scrupule, jucatori indolenti si prosti, suporteri care merg la meci sa injure si sa se bata, tigani sau pleava societatii sefi de galerii (nu vor fi niciodata sefi de galerii alde Manolescu sau Liiceanu de ex, dar macar niste oameni cat de cat onorabili se poate).
Discutia pe tema blaturilor va ramane doar discutie pana atunci, suflare in vant.
Este interesant de urmarit insa evolutia scolilor de fotbal, care daca sunt serioase se vor umple de bani in curand. Fondul de jucatori romani este tot mai sarac si carentele vechi se perpetueaza: jucatori mici de statura, pregatire tehnica si fizica precara, pregatire tactica inexistenta, lipsa totala a pregatirii generale si morale (avem jucatori talentati dar betivi, petrecareti etc.). Prin crearea unu flux constant de juniori catre echipele de seniori se vor asigura si calitate, si bani mai multi pentru cluburi din vanzari si, implicit, reducerea blaturilor.

Ayrton
30th July 2003, 11:07
1991: Corvinul Hunedoara – Universitatea Craiova 0-2 (ultima etapa din Div. A), hunedorenii sunt suspectati de noncombat si li se scad 2 puncte in clasament – Craiova nu a patit nimic si a iesit campioana. Electroputere Craiova pierde cu 2-3 in deplasare la Mecanica Fina Bucuresti si este penalizata cu 2 puncte pentru non-combat, dar reuseste sa promoveze la golaveraj in Div. A.
(Preluare dupa ziarul "Cotidianul")

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Bravo, aproape ca uitasem de cate prostii "facura" si oltenii la viata lor!
Si mai dau lectii de echipa curata si imaculata...
Cand spuneam ca toate echipele sunt manjite veneau si se bateau cu pumnii in piept ca ei sunt feti-frumosii Romaniei...

Tudose
30th July 2003, 11:23
Ayrton, toti au facut prostii si greseli, sunt de acord!
Dar... exista si un dar :) Au existat echipe care, pe vremea comunismului taiau si spanzurau. Racolau jucatorii, aveau influenta la arbitri, faceau presiuni asupra adversarilor. Steaua, Dinamo, Victoria, Scornicestiul faceau parte din aceasta categorie.
Nu putem gandi ca toti sunt la fel de vinovati! Asta spuneau si ********ii dupa Revolutie, ca toti sunt la fel, si cei care trasesera in oameni, si soimii patriei si pionierii care, chipurile, faceau parte dintr-o organizatie comunista. Se punea semnul egal intre activisti si simplii membri de partid.
Ceea ce e mai trist e ca multe obiceiuri vechi au continuat si dupa '89.
A eradica coruptia si blaturile in proportie de 100% e imposibil practic. Ar trebui sa se reduca insa drastic numarul lor si, atunci cand sunt descoperite, sa fie sanctionate zdravan, nu musamalizate (vezi sanctiunile pe care le-au primit AC Milan sau Marseille, care au fost retrogradate pentru trucarea unor meciuri).

Utilizator
30th July 2003, 11:58
Pt Tudose: De acord 100% cu pedeapsa hotilor, indiferent de echipa.

Totusi culpabilizarea permanenta a lui Dinamo denota ori lipsa de alte idei, ori aceeasi meteahna ********o-comunista. Nu e singura echipa si nici nu e dovedit deocamdata vreun blat. In democratie pana la condamnare exista prezumptia de nevinovatie si nu cea de vinovatie cum era in comunism.
Chestia cu Ceahlaul de exemplu a fost destul de bine pregatita de diversi cu mult inaintea disputarii meciului, si din analiza meciului sunt extrase cu forcepsul "dovezile" de blat. Doar ca lumea vrea cu orice pret sa vada victime. Daca se judeca pe acelasi calapod, 90% din campionat poate fi acuzat de blat.

Tudose
30th July 2003, 12:15
Eu nu sunt pentru culpabilizarea permanenta a cuiva sau pentru incercarea de a gasi mereu tapi ispasitori. Trebuie sa vedem si ceea ce am gresit noi, sa observam ce este in propria gradina.
As spune ca si presa e de vina, pentru ca vede peste tot blaturi si cauta numai senzationalul, in timp ce ar trebui sa educe spectatorul in alt mod.
Sunt trei categorii de probleme care pot fi discutate in presa (scrisa, radio si televiziune) pentru a educa microbistul:
1) probleme tehnico-tactice: de ce echipa X a jucat intr-un anumit sistem, de ce jucatorul Y a ratat dintr-o pozitie buna (mingea i-a venit poate prea in spate, nu a lovit-o bine cu ristul, a tras cu dreptul desi el e stangaci), de ce antrenorul Z a gresit cand a ales o strategie
2) probleme statistico-istorice: ce s-a intamplat interesant intr-un meci intre echipele A si B disputat in anul..., echipa A nu a mai castigat pe teren propriu cu B din campionatul...
3) probleme de regulament si arbitraj

Multi dintre cei care activeaza in presa nu au fondul de cunostinte necesar pentru nici unul dintre capitolele de mai sus. Unii se axeaza doar pe punctul 3, dar in sensul de a spune doar ca arbitrul a gresit intentionat, sau se gandesc doar ca meciul a fost aranjat. Presa sportiva a alunecat spre scandal si monden.

Utilizator
30th July 2003, 12:19
TUDOSE ar fi un adevarat presedinte de club, adevar graieste.
Subscriu in totalitate.
Tudose esti si tu "presar" sau numai Vadim?

Ayrton
30th July 2003, 12:23
Un sincer bravo Tudose pentru ideea de a discuta si aspecte tehnico tactice. De mult imi doream asa ceva. /hello

Tudose
30th July 2003, 12:25
Doar Vadim e jurnalist, eu sunt inginer software :happy De scris, scriu pe acest forum (singurul pe care intru) din placere.
Mai multe amanunte despre ce fac eu, la Diverse -> Ocupatii. Poti sa adaugi si tu informatii acolo.

viole(n)t
30th July 2003, 12:47
Vadim shi mai cum?

Sper ca nu CV Tudor ca shi ala e jurnalist.... :D :D :D

Tudose
30th July 2003, 12:48
Vadim Cusnarencu. Sigur nu are legatura cu CV Tudor !

Utilizator
30th July 2003, 12:49
E ruda cu George Cusnarencu?

Tudose
30th July 2003, 12:57
Nu stiu, asta trebuie sa il intrebati pe el. :happy

Utilizator
30th July 2003, 13:06
Mulzumim Tudose.

Ne mai auzim.

viole(n)t
31st July 2003, 07:49
Glumeam shi eu!!!! :D :D

Ar fi fost culmea sa fie CVT :evil: :evil:

Vad ca e in noua echipa ProSport (nu CVT, ci Vadim al nostru)