PDA

View Full Version : GMail - acces POP si SMTP :)



fia
17th November 2004, 03:44
Iata ca gmail introduce un nou feature. Accesul prin pop si smtp. Este un pas mare tinand cont ca acest serviciu este gratuit (spre deosebire de concurenta).

Yahoo dupa cum s-a mai scris aici pe forum creste limita la 250MB (la fel ca si MSN), dar inca sunt la un sfert din capacitatea oferita de gmail.

Inca un semn de seriozitate de la echipa gmail, care a anunt acest feature, si nu s-a lasat asteptata.

bog_tom
17th November 2004, 07:33
stirea referitoare la POP/SMTP a mai aparut pe forum acum 4 zile: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=158898#post158898

grig_jr
17th November 2004, 10:11
@cocomic: imi trimiti odata invitatia aia pt gmail !?!?!?!?!??!?!??!?!?!?!?!?!!

astept de 3 sapt dupa ea. bog? :P

fia
17th November 2004, 10:58
1) eu nu am vazut-o :D
2) stiam si eu mai de cand a aparut, dar am asteptat sa vad modificarea si la mine in casutza :D
3) grig_jr, daca vrei trimite-mi un mail si iti dau eu o invitatie :ok:

rasheedkpenny
17th November 2004, 10:58
Iata si un pas inapoi... accesul SMTP si POP3 ... suprimat acum ~ 2 ani de toti providerii de servicii e-mail revine acum in cazul gmail. Ma intreb cat va tine?

Daca tot veni vorba de invite-uri... vreau si eu! :P cocomic, bog_tom ??? PLZ!

Fia... pe ce adresa vrei sa-ti trimit cererea de invite? :p da-mi pe PM adresa!

uti2102
17th November 2004, 11:12
Trebuie invitatzie pentru GMail sau cum ?!
:o:

fia
17th November 2004, 11:14
Mda, (inca) nu se pot face conturi direct :D

grig_jr
17th November 2004, 11:16
@fia: pe adresa de yahoo e ok. 10x. mare om, mare caracter

uti2102
17th November 2004, 11:18
Pai atzi putea shi voi sa facetzi invitatzii speciale pentru forumishtii onlinesport. :D Serios, ash vrea shi io. Dak se poate...
10x

fia
17th November 2004, 11:23
alpopa si grig_jr welcome to the club :) , v-am trimis la amandoi pe adresele de Y!

rasheedkpenny
17th November 2004, 11:36
Si eu am primit invite... mi-am si facut cont!

10x fia! Raman dator cu bere, vin si alte alea...

fia
17th November 2004, 12:25
Rasheed tie invitatia de gmail ti-a pus-o la bulk? Pentru ca tocmai am mai trimis o alta invitatie cuiva, tot pe o adresa de Y! si a trimis- direct in bulk... ce nenorociti astia de la Y!, ce regula or fi aplicat de le-a iesit ca mail-ul asta e bulk :jerk:

Vadim
17th November 2004, 13:37
Fia, as vrea si eu adresa la gmail. Se poate?

alin
17th November 2004, 13:43
Rasheed tie invitatia de gmail ti-a pus-o la bulk? Pentru ca tocmai am mai trimis o alta invitatie cuiva, tot pe o adresa de Y! si a trimis- direct in bulk... ce nenorociti astia de la Y!, ce regula or fi aplicat de le-a iesit ca mail-ul asta e bulk :jerk:

si eu am primit o invitatie tot in bulk! :no:

rasheedkpenny
17th November 2004, 14:31
Da, fia.... in bulk-uri mi-a venit! Ce sa le faci astora de la yahoo? Bine macar ca le baga undeva! :D

Oricum n-am inteles de ce doar unii pot trimite invite-uri! :P

grig_jr
17th November 2004, 14:34
cui i-a venit ideea sa se uite in bulk?!?!/

noroc ca au marit capacitatea casutei si nu mai sterg bulkurile la fiecare vizita. tot timpul am peste 1000

intradevar, mailul a intrat in bulk. nu imi pot face acuma contu ca am mai facut diminteata unul si mi-a tzinut minte adresa :) porcii.

cocomic
17th November 2004, 15:00
@grig_jr: nu mai acuza oamenii de buna credinta :D... eu invitatia ti-am trimis-o dinainte de a aparea gmail :drak:... daca tu nu te uiti in bulk... nu mai e vina mea

Vadim
17th November 2004, 15:05
E enervant ca nu poti face useri de 5 caractere, trebuie peste 6. Nu am putut sa imi pun vadim@... :( Mi-am pus geovadim, ca la yahoo.

grig_jr
17th November 2004, 15:18
@coco: invite-ul tau s-a dus la ultima golire a bulkului. dar dupa cum spuneai, intentia conteaza. noroc cu alti binevoitori de pe forum. vrei un invite sa iti mai tragi o casutza? :P

ady_azzuro
17th November 2004, 15:48
Eu nu primesc niciodata emailuri in bulk pe yahoo. :D Sunt client vechi, de 2 ani si ceva. :D
Merci Coco! /hello


Iata ca gmail introduce un nou feature. Accesul prin pop si smtp. Este un pas mare tinand cont ca acest serviciu este gratuit (spre deosebire de concurenta).
Ce inseamna asta?

Vadim
17th November 2004, 15:49
Ady, am cont la yahoo din 1997 :) Nu tine de asta. POP3 si SMTP inseamna ca poti sa iei mail prin Outlook.

rasheedkpenny
17th November 2004, 17:58
POP 3 - eu stiam ca si yahoo-ul ofera, dar trebuie un program care sa interconecteze Outlook-ul cu serverul POP.

Si chiar nu tine de yahoo.. si eu am un cont la ei de prin 1997-1998... asa ca nu prea mai conteaza! Ady, intrebarea mea e daca vrei sa primesti bulk-uri? Se rezolva! :p

bog_tom
17th November 2004, 19:08
mai vrea cineva cont la Gmail ? parca mai am ceva invitatii disponibile...


POP 3 - eu stiam ca si yahoo-ul ofera, dar trebuie un program care sa interconecteze Outlook-ul cu serverul POP.
nu ai nevoie de nici un program de interconectare... e de ajuns un client de mail (fie el si Outlook numai sa nu iti vina un virus VBS :drak: )

probabil sunt 3 motive care au determinat Yahoo-ul/alti furnizori de POP/SMTP sa renunte:

1) e mai "rentabil" sa intri pe site ca sa-ti verifici mesajele si ma gandesc aici la bannerele comerciale

2) nu mai trebuie sa faca fata la folosirea a SMTP-ului pentru transmiterea de mesaje in alte scopuri (in afara Yahoo-ului)

3) din cate stiu eu, Yahoo-ul ofera chiar si acum POP/SMTP intr-un pachet pe bani...

Edgar
19th November 2004, 19:54
Eu am cont pe GMX.NET Singura faza e ca toata interfata e in germana. Ei au oferit de mult 1G de spatiu + pop3 si smtp. Si nu trebuie nici o invitatie. :cool:

Pentru POP3 si SMTP pe Yahoo iti trebuie un programel free de pe net: Yahoo! Pops. Exista si pentru GMail ceva similar, dar daca tot au introdus POP3 si SMTP...

ady_azzuro
19th November 2004, 21:35
Ady, am cont la yahoo din 1997 :)
Atunci vezi in setari, poti sa untick o casuta acolo ca sa nu mai primesti mesaje in bulk.

fia
15th December 2004, 11:25
Inca o chestie tare la GMail :)
Ai optinea de download all attachments: care iti face o arhiva zip cu toate atasamentele :) si o poti salva local (incepusem sa innebunesc la maiurile cu 50 de atasamente :) )

fia
9th February 2006, 13:21
Gmail a integrat Goolge Talk in servicul de email, acum discutiile din Talk pot fi salvate in deja celebrul "storage" Gmail. Dupa cum ne-am obisnuit in ultimul timp, google diversica oferta de servicii, nu cauta sa sparga piata cu ceva. Imi place abordarea.

joao pinto
9th February 2006, 20:04
Ma poate "invita" si pe mine cineva ?
Pleeeaaassse.