PDA

View Full Version : US Trip & Golf - Aprilie 2010



paddyslam
22nd April 2010, 06:55
Calatoria mea in US a beneficiat pina la urma de o extensie neplanificata datorita caraghiosului de vulcan islandez si astfel abia vinerea asta ma voi putea intoarce acasa in Irlanda (sper!). Desi asta a fost in principiu un business trip fara nici o legatura cu golful, acesta a avut pina la urma o prezenta destul de consistenta in cele doua saptamani petrecute aici.

- Mers la Masters in Augusta in ziua de simbata (10 aprilie)
- O scurta plimbare cu masina in Florida prin zona Butler Lakes (Bay Hill, Tavistock, Windermere, Isleworth)
- Jucat o runda de golf pe Van Cortlandt Course in New York (unde am ramas ‘blocat’ in ultimele zile)

Masters-ul, fara indoiala, a fost o experienta extraordinara si o sa povestesc sper mai pe-ndelete ceva mai incolo. Pentru acum atasez aici doar o poza cu mult ravnitul Masters Badge (biletul de acces in incinta Augusta National). Oricum sa nu va asteptati la o multime de poze de acolo, pentru ca din nefericire (sau mai de graba, din fericire) in timpul turneului nu este permis accesul spectatorilor cu nici un fel de aparatura de inregistrare (foto, video, mobile phone, etc.). Controlul la intrarea in incinta Augusta National este foarte strict - gen ‘security check’ din aeroport. Singurele poze facute sunt din parcare, din fata portilor de acces si de pe strazile aferente din Augusta...


Mai intii insa citeva cuvinte si poze despre/din celelalte locuri...

paddyslam
22nd April 2010, 07:25
Imediat dupa Augusta a trebuit sa merg in Florida pentru treburile pe care le aveam si intimplarea a facut sa stau la numai 5-10 minute distanta de zona Butler Lakes (situata undeva intre Orlando si Disney World), foarte binecunoscuta in lumea golfului. In zona asta isi au resedinta (sau mai bine zis una din resedinte) multe din marile vedete ale golfului profesionist. Despre istoria locurilor si legatura cu golful puteti citi pe site-urile celor doua binecunoscute turnee PGA care se desfasoara in zona in fiecare an inaintea Masters-ului: Bay Hill (Arnold Palmer) Invitational si Tavistock Cup (intre echipele cluburilor vecine si rivale, Lake Nona si Isleworth).

http://www.arnoldpalmerinvitational.com/RETROSPECTIVE/history.aspx

http://www.tavistockcup.com/history.asp

E clar ca Arnold Palmer si turneul sau a avut mult de a face cu atragerea in zona asta a unei pleiade de mari staruri ale golfului in decursul anilor. Mai recent, sunt convins ca si faptul ca Tiger Woods s-a stabilit intre timp in zona, a devenit o atractie in plus pentru multi din colegii de breasla si nu numai... Analogia care am facut-o initial cu Beverly Hills se cam opreste insa aici pentru ca din punct de vedere geographic/geologic zona asta din Florida nu are practic nici urma de ‘coline’ adevarate (numele de Bay Hill e inselator in privinta asta). Bineinteles ca faima locurilor a fost exacerbata recent de ‘tragi-comicele’ (n-am alt adjectiv mai bun) evenimente din viata lui Tiger Woods (sau ‘transgresii’, dupa cum ii place lui sa le numeasca).

Anyway, to cut a long story short... inainte de plecarea din Florida, in drum spre aeroport, m-am hotarit sa fac un ocol cu masina (via Bay Hill, Tavistock, Windermere, Isleworth, etc) sa vad despre ce e vorba. In drum am luat citeva ‘snapshots’ de la volan...

paddyslam
22nd April 2010, 08:40
Daca e sa ramai ‘blocat’ asa cum am ramas eu cu zborul de intoarcere, atunci New York-ul este cel mai indicat loc sa ti se intample asa ceva. E un oras unde nu te poti plictisi usor! Am norocul sa am prieteni foarte buni aici si am avut unde sa stau (off-topic, am auzit zilele astea la radio cum in aeroportul JFK au instalat dusuri temporare pentru calatorii blocati in perioada asta aici – not funny!). Pe linga diverse activitati culturale interesante, intr-una din zile m-am gindit sa incerc sa vad daca pot juca o partida de golf. Am jucat pina acum in US in California, Arizona, Florida, dar nu jucasem niciodata pe aici prin zona NY. Discutand cu unul din amicii mei (care altfel nu sunt pasionati de loc de golf), mi-a zis ca a vazut un teren de golf undeva pe drumul care il face zilnic spre serviciu, in Van Cortlandt Park. M-am decis sa incerc, si ieri dimineata m-a luat cu el in masina si m-a lasat in parcul respectiv, situat undeva la marginea Bronx-ului (care in treacat fie spus nu e unul din cele mai ‘safe’ locuri din lume). Partea buna e ca e foarte aproape de sfirsitul unei linii de metro care ma putea duce direct inapoi in Manhattan dupa terminarea partidei de golf. Intrind in ‘club house’, care in treacat fie spus arata destul de modest, am aflat cu oarecare surprindere (si placere) ca era vorba de un golf course cu o semnificatie istorica deosebita – a fost primul golf course public infiintat in America, in 1894 (vezi sigla de pe perete in una din pozele atasate). Altfel, terenul e foarte placut, dar nu foarte lung si nici extrem de dificil (~6000 yards @ par 70).

Am fost cuplat intr-un 3-ball cu doi tineri plini de energie din Miami, care tot jocul s-au intercut in ‘who’s hitting the longest drive’. Altfel, cel putin unul din ei practica cea ce jucatorii de golf numesc ‘military golf’ (left-right, left-right, ...). Eu, am avut si eu problemele mele... dar asta se intimpla mai mereu cind iau ‘crose’ de inchiriat (una din cele mai importante reguli in golf – intotdeauna asigurati-va ca aveti pe cineva sau ceva pe care sa dati vina in caz ca jocul nu merge bine!). Oricum, m-am redresat oarecum ‘on the back nine’, unde am scos un 39 (cit despre front nine, don’t ask...). Una peste alta, a fost o zi cu vreme superba si o experienta de golf deosebita si foarte placuta...

Dorin
22nd April 2010, 21:35
Minunat ! Perecta prezentare. Adevarat maestru .Sincer m-am simtit asa de bine sa citesc impresiile tale de calatorie si sa vad foto originale.
Miine seara:yeah: astept cu emotie ca zborul de la Göteborg spre Nice sa fie OK si sa nu ne oprreasca idioata de cenusa sau mai bine zis frica complet exagerata de accidente .Ma asteapta acolo 4 zile pline de golf cu prietenii mei .
Sa vad ce o sa am sa povestesc....

dumy84
22nd April 2010, 23:20
Superb, paddyslam. Superb ;)