PDA

View Full Version : Loteria Vizelor



bog_tom
15th November 2004, 05:16
In perioada 5 noiembrie 2004-7 ianuarie 2005 se fac inscrieri pentru doritorii unui permis de rezident american cu drept de munca. Este vorba despre bine cunoscuta Loterie a Vizelor, care se desfasoara in fiecare an in aceasta perioada. La fel ca si anul trecut, cererile se fac doar pe Internet, la adresa http://www.dvlottery.state.gov. Nu mai sint admise cererile trimise prin posta.

Ambasada Statelor Unite la Bucuresti a afisat pe site-ul sau, http://www.embassy-worldwide.com/country/united-states/, informatii complete despre programul Diversity Visa-2006. Inscrierea pentru viza este gratuita si se face doar pe Internet, formularul electronic fiind disponibil la adresa http://www.dvlottery.state.gov. Scrisorile de participare nu au mai fost acceptate inca de anul trecut.

Noul sistem electronic este considerat “mai putin predispus la frauda”. Romanii care vor sa participe la Loteria Vizelor trebuie sa aiba fie diploma de bacalaureat, fie doi ani de experienta in ultimii cinci ani intr-o ocupatie care presupune cel putin doi ani de calificare sau de experienta pentru a fi profesata. Dovada experientei profesionale se va face cu cartea de munca.
Pentru a fi sigur ca indeplineste cerintele unei vize, aplicantul trebuie sa compare experienta si calificarea profesionala valabile in Romania cu cele din SUA, pe site-ul Departamentului Muncii al SUA: www.onetcenter.org. Daca solicitantul nu intruneste aceste cerinte, organizatorii recomanda sa nu mai trimita scrisoarea de participare la programul DV.

Cite o fotografie, in format digital, a fiecarui aplicant, a sotului/sotiei si a fiecarui copil trebuie transmise online o data cu formularul de inregistrare electronica.



Sanse duble pentru familisti

Daca s-au primit mai multe inregistrari pentru un singur aplicant principal toate inregistrarile pentru participare vor fi descalificate, indiferent cine a transmis inregistrarea.

Este recomandat ca sotul si sotia sa completeze fiecare, separat, cererea de inscriere. In acest fel se dubleaza sansele de a obtine viza de resedinta!

Inregistrarea de participare va fi descalificata daca nu sint atasate toate fotografiile cerute sau daca cererea nu a fost completata integral.



Scrisorile de participare tiparite pe hirtie nu vor fi acceptate.

Formularele electronice de participare care vor fi inregistrate cu succes vor primi o confirmare prin afisarea unui ecran continind numele aplicantului, data nasterii, tara de origine si data/ora inregistrarii.



Vei afla daca ai cistigat o viza in mai-iunie, anul viitor

Programul anual DV pune la dispozitie vize de resedinta permanenta persoanelor care indeplinesc cerinte simple, dar stricte de calificare. Solicitantii de vize DV sint selectionati printr-o tragere la sorti realizata de calculator. Cei selectionati vor fi instiintati prin posta, in perioada mai-iulie 2005, si vor primi instructiuni, inclusiv informatii asupra taxelor legate de imigrare in SUA.

Vizele pentru DV 2006 vor fi eliberate in perioada 1 octombrie 2005-30 septembrie 2006. Acestea sint distribuite unui numar de sase regiuni geografice, un numar mai mare de vize fiind acordat regiunilor cu o rata de imigrare mai redusa, iar tarilor care au trimis mai mult de 50.000 de imigranti catre SUA in ultimii cinci ani nu li se va mai acorda nici o viza.

In cadrul fiecarei regiuni geografice, nici o tara nu poate primi intr-un an mai mult de 7a din numarul de vize DV disponibile.


Informatii pe care trebuie sa le dea aplicantul in cererea de inregistrare

Numele complet - Numele de familie/ Primul nume de botez/ Al doilea nume de botez.
Data nasterii - zi, luna, an.
Sexul - masculin sau feminin.
Orasul/comuna in care s-a nascut.

Tara in care s-a nascut - Numele tarii ar trebui sa fie cel care este in mod curent in uz pentru locul in care s-a nascut aplicantul.

Fotografia aplicantului - informatiile tehnice specifice despre fotografie valabile pe site-ul Ambasadei SUA.

Adresa de corespondenta - adresa, orasul/comuna, judetul, codul postal, tara.

Numarul de telefon (optional).

Adresa de e-mail (optional).

Tara prin care se califica in program, daca tara de origine a aplicantului este diferita de tara de nastere.

Statutul marital - necasatorit, casatorit, divortat, vaduv, separat in mod legal.

Numarul copiilor care sint necasatoriti si sub virsta de 21 de ani, exceptind copiii care sint rezidenti permanenti sau cetateni americani.

Informatii despre sotie/sot - nume, data nasterii, sex, orasul/comuna in care s-a nascut, tara in care s-a nascut, fotografia.

Informatii despre copii - nume, data nasterii, sex, orasul/comuna in care s-au nascut, tara in care s-au nascut, fotografia.

(c) Evenimentul zilei - 15 noiembrie 2004

bog_tom
16th November 2004, 00:18
un forum bun in care se discuta despre loteria vizelor (aspiranti, loteristi): http://webgate.no-ip.com:8080/forum

desdemona
20th December 2005, 12:54
http://www.nytimes.com/aponline/national/AP-Border-Security-Glance.html

joao pinto
20th December 2005, 15:23
O lovitura grea pentru cei care inca mai aspira la o viata „americana”. Se pare ca programului de loterie a vizelor i se cam pune capat prin noile amendamente aprobate, referitoare la la Legea de intarire a frontierei si a securitatii imigratiei. Camera Reprezentantilor din SUA cere autoritatilor pentru imigrare sa intocmeasca documente de verificare a trecutului persoanelor straine inainte de a le acorda un avantaj de imigrare, precum cartea verde sau cetatenia americana, informeaza RgnPress.

Loteria vizelor este un sistem care acorda anual 50.000 de carti verzi fara constrangeri legate de relatiile familiale sau de loc de munca. Camera a aprobat si construirea unui gard lung de 700 de mile la granita cu Mexicul. Unii dintre republicani au afirmat ca loteria a permis intrarea pe teritoriul american a teroristilor.

De cealalta parte, democratii au aparat programul spunand ca restul sistemului de imigratie este orientat catre angajare si reunificarea familiei de care beneficiaza multe tari care au timis numeosi imigranti, loteria fiind singura cale de intrare in SUA pentru acestia. Exista si destui reprezentanti republicani care resping prevederile acestei legi, considerand ca ea este o insulta la adresa inteligentei poporului american. Senatul american are in plan sa dezbata legea la inceputul anului viitor.

sursa: infobrasov.net

desdemona
20th December 2005, 15:32
si eu ce scrisai mai sus? :mda: adica am pus link :D

joao pinto
20th December 2005, 15:49
Sorry, ma gandeam ca sunt unii care nu inteleg engleza... :D
Oricum, pentru cei mai lenesi, asa ca mine, e mai usor sa vada articolul pe forum.

desdemona
20th December 2005, 15:51
Stiu, ai dreptate, foarte bine ca ai pus stirea :) Ca doar si mie mi-a fost lene sa traduc si sa tastez...am pus direct linkul :) Glumeam mai sus.... credeam ca l-am pus degeaba si nu l-a vazut nimeni :P

joao pinto
20th December 2005, 15:58
Nu e degeaba, pe mine ma intereseaza, pentru ca imi strica planurile de viitor.
Sper sa nu treaca aceasta lege, si sa ramana lucrurile ca si pana acum.
Sau sa castig anul asta la loterie...

desdemona
20th December 2005, 16:13
Adevarul e ca si mie mi-ar fi placut sa castig :D dar nu am aplicat niciodata pentru acest program si nici nu ma vad facand acest lucru vreodata. E la fel ca si cu castigul la lotto... nu m-ar deranja sa castig sume fabuloase, dar nu am cumparat in viata mea un bilet :)

joao pinto
20th December 2005, 16:33
It's your choice ! :ok:

Angelina Jolie
24th December 2005, 04:12
Camera a aprobat si construirea unui gard lung de 700 de mile la granita cu Mexicul.
Asta cre ca e o treaba buna ca e plina America de ei. Si foarte multi sunt ilegali, frecatori de menta sau lucreaza la negru pe salarii mizerabile. Am cunoscut cativa care mi-au zis ca platesti cam $5000 pe un fel de calauza care te trece granita.

maldini
24th December 2005, 18:28
auzi marilyn daca nu ar fi mexicanii si cei aproape 12 milioane de imigranti ilegali in America care lucreaza cate 12 ore pe zi pe nimic cine dracu ar mai lucra in ferme, pe plantatii ,ospatari ,bucatari, spalatori de vase, valet parking,soferi,in constructii cine ti-ar mai face rooful si faianta daca nu ei,cine ti-ar mai tunde iarba din curte... :drak:

Angelina Jolie
26th December 2005, 01:18
Lasa ma ca n-am curte numa acasa la Cluj. Da poate imi duc un mexican de ala pitic in valiza cand plec.

maldini
6th January 2006, 19:16
vezi sa nu te toace ala marunt si sa te bage intr-un burito :drak: nu mai face misto de ei ca muncesc de 1000 de ori mai mult decat muncim noi romanii in state :D tot respectul ptr ei (si ptr toti imigrantii) ca daca nu ar fi acolo ar muri americanii de foame :drak:

GruppoApparte
20th January 2006, 04:17
la tv o zis ca e gata cu vizele :( e adevarat pana la urma oare ? stie careva mai multe :) si sigur ?