PDA

View Full Version : Finalista joaca sau nu sigur in Europa League???



klaus86
15th April 2010, 21:54
Am auzit ca incepand de anul acesta finalista care pierde in finala cupei nu mai are locul asigurat in Europa League atunci cand castigatoarea cupei ia si campionatul sau se califica in Champions League?"
Hai sa lamurim cum sta treaba

ducus
4th May 2010, 08:01
Ai auzit gresit. Finalista cupei joaca in EL daca castigatoarea cupei e deja calificata in CL/EL prin clasament. Deci DA, joaca in EL indiferent pe ce loc termina (chiar si retrogradabil, ceea ce nu e cazul la noi).

Trim0b
4th May 2010, 09:25
Am auzit ca incepand de anul acesta finalista care pierde in finala cupei nu mai are locul asigurat in Europa League atunci cand castigatoarea cupei ia si campionatul sau se califica in Champions League?"
Hai sa lamurim cum sta treaba

unde ai auzit?
ducus are dreptate...

NORGEMAN
4th May 2010, 21:00
Cand e vorba de bani frumosi regulamentele se schimba des, mai ales la noi. In cupele europene merg numai echipele stabilite dinainte si cele care reusesc sa treaca de zidul mafiot.
Asa se face ca pana mai acum nici doua luni se tinea in ceata despre ce se va intampla cu finalista in caz de un astfel de scenariu. Pana inainte de semifinale se stia chiar ca finalista nu va mai juca in cupele europene incepand din acest an, singura conditie era sa o castige.
S-a asteptat pana au stiut unii cum sa arunce zarurile.

rober7
4th May 2010, 21:52
Cand e vorba de bani frumosi regulamentele se schimba des, mai ales la noi. In cupele europene merg numai echipele stabilite dinainte si cele care reusesc sa treaca de zidul mafiot.
Asa se face ca pana mai acum nici doua luni se tinea in ceata despre ce se va intampla cu finalista in caz de un astfel de scenariu. Pana inainte de semifinale se stia chiar ca finalista nu va mai juca in cupele europene incepand din acest an, singura conditie era sa o castige.
S-a asteptat pana au stiut unii cum sa arunce zarurile.

Clubul Portsmouth, retrogradat în Championship, dar calificat în finala Cupei Angliei, va face demersuri la Federația Engleză de Fotbal (FA) pentru a i se permite să participe în Liga Europa, în sezonul viitor.Portsmouth va întâlni în finala Cupei Angliei, la 15 mai, formația Chelsea, liderul clasamentul din Premier League, care aproape are asigurată participarea în Liga Campionilor....indiferent de rezultat portsmouth ar fi jucat in europa league,dar din cauza datoriilor nu li s-a permis participarea in viitoarea editie a europa league,ce spui tu is aberatii....e veche regula asta:ok:

NORGEMAN
4th May 2010, 22:05
Eu am scris cum s-a intamplat anul acesta la noi, nu am gresit cu nimic ;) Daca era asa veche regula asta nu ar mai fi trebuit sa existe atata confuzie pana inainte de semifinale...