PDA

View Full Version : Faze de mare spectacol



Delia
13th November 2004, 12:09
Deschid acest thread pentru ca fiecare din noi sa poata povesti faze memorabile din meciurile pe care le-a vazut(de preferinta din Serie A, dar daca doriti, si din alte competitii-Champions League, Cupa UEFA...). Daca aveti poze sau mpeg-uri, ar fi binevenite. :)
Threadul nu e neaparat pentru goluri spectaculoase, ci pentru orice "moment" care v-a mers la inima.

O sa incep eu, din moment ce am deschis acest thread...
Una din cele mai frumoase faze pe care am vazut-o e dintr-un derby Roma-Lazio, din decembrie 2000, cand brazilianul Cafu il umileste pe lazialul Nedved, trecand de el cu o eleganta extraordinara.... Nu sunt o admiratoare a Romei, nici n-am ceva cu Nedved(chiar daca acum joaca la Juve :D ), pur si simplu mi-a placut trecerea aceea....

Nu pot sa atasez mpeg-ul pentru ca e prea mare, dar, daca vreti sa-l vedeti, il gasiti la http://www.soccerclips.net/alphagoals.htm . Downloadati-l, va asigur ca merita.... :)

ady_azzuro
13th November 2004, 12:31
Imi face placere mai mult sa urmaresc golurile de senzatie ale lui Adriano. :)

inter
13th November 2004, 22:29
pai sa incep cu cea mai recenta :D:D:
http://www.inter.it/aas/partita/mc?L=it&ALEA=906955849&IDPARTITA=3450&SHOW=GOALS#

actiunea lui Adriano la golul 2 din meciul cu Udinese /hello

inter
14th November 2004, 02:45
http://members.xoom.virgilio.it/ssn/cavalcata_berti.wmv

unul din golurile favorite,marcat de Nicola Berti impotriva lui Bayern!
dupa o cursa de peste 70 de m :rolleyes:

Tudose
19th November 2004, 21:54
Nu sunt unul din cei care urmaresc in mod frecvent Serie A, insa mi-ar placea sa povestesc o faza care mi-a lasat o impresie deosebita, intr-o finala de Campionat Mondial.

In 1974 s-au intalnit in ultimul act Olanda si RF Germania. Batavii erau cea mai in forma echipa a competitiei, avandu-l pe Cruyff la apogeu. Nemtii incepusera greu, cu primele meciuri mai slabe, jucatorii, in frunte cu Beckenbauer si Gerd Muller fiind persiflati si fluierati copios de publicul din Hamburg. In faza a doua insa si-au revenit, crescand cu fiecare partida.

Finala de la Munchen a inceput cu o lovitura de trasnet: olandezii au deschis scorul in chiar primul minut, din penalty. Gazdele au reusit sa echilibreze si au egalat, tot din penalty. Am vazut de cateva ori un rezumat de aproximativ o jumatate de ora al meciului, insa am insistat cel mai mult asupra a ceea ce s-a petrecut in minutul 43. Gerd Muller a primit un balon la marginea careului olandez, intr-un unghi inchis, s-a smuls din clestele a doi aparatori adversi, s-a rasucit si a trimis un sut pe care portarul Jongbloed nu a putut decat sa il urmareasca scurgandu-se in coltul lung. Apoi a inceput sa alerge fluturand pumnul deasupra capului, pentru ca in cateva secunde sa fie sufocat de coechipieri.

Adeptii virtuozitatilor ar putea sustine, cu argumente, ca au existat destule faze in care un jucator si-a dovedit clasa si calitatile tehnice la un nivel mult mai inalt. Ceea ce eu am vazut (si revazut) este insa o executie unica, o demonstratie de eficienta a unui jucator care s-a remarcat tocmai prin aceasta calitate. Golul decisiv al unei finale de campionat mondial. Ultimul gol in ultimul meci al bombardierul bavarez in tricoul echipei nationale. Si, alaturi de acestea, cred ca "vulpoiul" a pus in acel sut toata furia pe care o tinuse ascunsa in el dupa cele intamplate la Hamburg.

inter
20th November 2004, 01:00
mda, nu degeaba era poreclit "regele din 6 m" avea un simt al mingii de invidiat (o copie palida a lui fiind Inzaghi), in mometul in care mingea ajungea la el in careu ... era alerta maxima , iar din 6m avea eficacitate 100% indiferent de nr. adversarilor.

dar sa nu uitam si golul Olandei marcat dupa 14 pase consecutive in care nemtii nu au atins mingea!

realmadrid.com
20th November 2004, 12:26
http://www.prosport.ro/index.php?c=312
Mai multe filmuletzi nostime si goluri superbe, dar ca sa fie in conformitate cu acest thread va recomand filmul "Super gol marca Vieri":D:yeah:

Delia
22nd November 2004, 20:46
Ca tot am mentionat eu duelul dintre Cafu si Nedved, ei bine, am vazut sambata ceva asemanator facut de Ronaldinho, in Barca-Real... :)

Am revazut recent golul lui "Amantino" Mancini in Roma-Lazio(2-0 pentru Roma, in sezonul trecut, meci disputat la inceputul lunii noiembrie)... Un "calcai" superb, pasa fiind data de Cassano... Imi amintesc ca se glumea putin in legatura cu faptul ca tocmai brazilianul Mancini a inscris asa un gol, cu calcaiul, avand in vedere ca anul trecut antrenorul lazialilor era tot un...Mancini :p , care, pe vremea cand juca, reusise si el asemenea executii.... :)

Il Fenomeno
26th November 2004, 20:50
Imi amintesc meciul Roma-Juventus din returul sezonului trecut atunci cand Roma a invins cu 4-0 pe Olimpico.Faza golului de 4-0 a fost cea mai tare cand Cassano a primit o super centrare si din 10 metri a dat un gol cu capu' super, toata faza a fost frumoasa incepand de la pasele Romei, acea centrare excelenta, lovitura de cap a lui Cassano si plonjonul lui Buffon, SUPER GOL! :ok:

Tudose
9th March 2005, 21:19
"The French have a word for it: catastrophe. Never had this word such a significance than one November evening of 1993, when France suffered a football shock that might have registered 10 on the Richter scale." Astfel incepe comentatorul Eurosport rezumatul unui meci Franta - Bulgaria desfasurat in preliminariile CM SUA 1994. In aceeasi zi in care Romania invingea Tara Galilor la Cardiff, "cocosul galic" juca un meci decisiv impotriva vecinilor nostri de la sud de Dunare.
Francezii dominasera grupa si erau aproape calificati inaintea ultimelor doua intalniri acasa, prima cu Israel ("la plus mauvaise equipe du monde", dupa cum considera Platini). Au pierdut insa cu acestia cu 2-3, primind doua goluri in minutele 83 si 90. Totusi, un egal cu Bulgaria ar fi dus la traversarea Oceanului.

Am avut ocazia sa urmaresc rezumate ale decisivei partide in 3 variante: Eurosport, TF1 si televiziunea bulgara si sa rasfoiesc ziarele "L'Equipe" din acele zile.

Dupa socul cu Israelul, presa franceza a incercat sa incurajeze echipa nationala ce dispunea de destule valori la acea ora. Inaintea partidei titlurile erau "Ils ont peur? C'est bon signe!", "Allez-y de bon coeur". Doar pe o pagina din interior se gaseste si poza lui Stoicikov alaturi de declaratia sa: "La inceputul preliminariilor am avut o mare dorinta: sa se califice si Franta, si Bulgaria. Acest lucru nu mai este posibil acum, asa ca noi vom merge in SUA!" si intrebarea "Va fi acesta bestia neagra a francezilor?". Si totusi, nu va fi Stoicikov...

Pe "Parc de Princes" lucrurile incep bine pentru echipa gazda: Cantona marcheaza in minutul 32. Insa cinci minute mai tarziu Balakov executa un corner si Kostadinov egaleaza cu capul. In continuare, francezii domina cea mai mare parte a timpului, insa nimic nu se mai petrece pe tabela.
Suntem in minutul 90... "Seconds in the game remaining". Lovitura libera de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Mihailov, lateral dreapta. Executa absolut la intamplare David Ginola, "a wasted cross". Ultimul asalt bulgar. "Coming from Ginola's foot, a wonderful counter-attack". Balonul circula ca pe ata pe traseul Kremenliev - Balakov - Penev - Kostadinov, acesta apropiindu-se amenintator de careul advers. Incearca sa il opreasca Laurent Blanc, aruncandu-se aproape in fata sa, "mais personne n'a pu l'arreter". De la aproximativ 16 metri, Kostadinov trimite o adevarata ghiulea care izbeste vinclul portii lui Lama exact in clipa in care cronometrul indica minutul 44:59 al reprizei secunde. "Oh-la-la... c'est la fin", exclama Thierry Roland de la TF1, in timp ce comentatorul bulgar nu isi poate stavili entuziasmul (am aflat ulterior ca ar fi zis: "Sa spunem adio cocosilor, noi suntem cei care le-au taiat aripile!").
Pe fundal, se vede cum spectatorii isi pun mainile in cap. Imaginile prezinta figurile uimite ale lui Desailly si Deschamps, pe Platini cu palmele stranse ca pentru rugaciune, antrenorul Gerard Houiller murmurand ceva... si un Kostadinov care alearga dezordonat, in zig-zag, inainte de a fi placat si ingropat in gramada coechipierilor... va spun ca merita sa urmariti cu incetinitorul, cadru cu cadru, fuga bulgarului, care marturisea apoi ca nici nu realiza ce facuse!

Al Dracu
22nd March 2005, 13:56
Se discuta mult despre meciuri spectaculoase, unele prin jocul prestat de cele doua echipe, altele prin rezultatele inregistrate sau prin atmosfera creata in jurul lor. In viata mea insa am vazut un singur meci in care jocul, rezultatul, dramatismul, rasturnarile de situatii, atmosfera, ambitiile, orgoliile s-au situat la un nivel ce rar se va mai vedea!
La cererea publicului: "Remember Cupa Cupelor"! :D

Sezonul 1985/1986, editia a 26-a a Cupei Cupelor. In sferturile de finala, tragerea la sorti aduce fata in fata doua echipe din doua lumi diferite: Dinamo Dresda (reprezentanta RDG) si Bayer Uerdingen (reprezentanta RFG). Cum era de asteptat, politica se pune in miscare in fata acestui eveniment sportiv. Comunismul impotriva capitalismului, estul impotriva vestului, CC al PCG intra in fibrilatie, Stasi e pe fir, urmeaza "mobilizarea exemplara", etc.

Partida tur se disputa la Dresda. Gazdele cistiga cu 2-0.

19 martie, Krefeld, meciul retur. Tribunele arhipline. Ploua marunt. Bayer Uerdingen trebuie sa anihileze dezavantajul celor doua goluri, lucru devenit si mai dificil de realizat in conditiile unui teren greu.
Minutul 1: Abia inceput meciul, Dinamo Dresda la primul atac marcheaza. 0-1. Oaspetii intrevad deja calificarea in semifinale.
Minutul 13: Egaleaza Funkel. 1-1. Toti fac calcule. Pentru a se califica Bayer mai are nevoie de 3 goluri. Dinamo Dresda insa joaca foarte bine si profita de spatiile largi lasate in aparare de gazde.
Minutul 36: Lippmann aduce din nou in avantaj oaspetii. 1-2.
Urmeaza citeva ocazii de gol ale gazdelor care se revarsa in atac insa nu reusesc sa inscrie.
Minutul 42: In plina perioada de dominare a lui Bayer, Dinamo Dresda marcheaza al treilea gol. 1-3 (la general 1-5). Esticii exulta! S-a terminat! Pe timpul pauzei stadionul pare impietrit. Rezultatul si ploaia au facut sa se astearna o liniste ireala titnind cont de multimea din tribune.
Incepe repriza a doua. De la primele actiuni se vede clar ca Dinamo Dresda e preocupata mai mult sa-i tina pe vestici departe de poarta, sa mentina avantajul. Bayer are nevoie de 5 goluri pentru a merge mai departe. In 45 de minute. In plus, terenul din ce in ce mai greu ii penalizeaza evident la constructie. Ca sa nu mai vorbim de moralul devastat al vesticilor. Ce se mai poate intimpla? Poate sa marcheze din nou Dinamo Dresda...Esticii rateaza insa ocazia de a-si umili si mai mult adversarii la inceputul celei de-a doua reprize.
Se ajunge in minutul 58. Gazdele preseaza. Mai mult decit speranta ii impinge de la spate orgoliul. Din acest moment, ce s-a intimplat pe parcursul a 28 de minute (din min. 58 in min.86) este esenta primei fraze. Bayer marcheaza pentru 2-3 prin Funkel.
Minutul 62: 3-3. Minutul 66: 4-3. Cu fiecare gol inscris furia cu care ataca gazdele e din ce in ce mai mare iar tribunele devin din ce in ce mai aprinse.
Dinamo se blocheaza instantaneu. Apararea devine obiectivul principal. Bayer simte frica adversarilor si preseaza careul oaspetilor. Nici nu le mai pasa de eventualele scapari pe contraatac ale esticilor care ar putea astfel sa inchida pentru a doua oara meciul.
Minutul 78: Klinger inscrie pentru Bayer. Este 5-3. Dar Dinamo e in continuare calificata in semifinale. Mai trebuie un gol pentru a realiza imposibilul. Cu 8 minute inainte de final Funkel realizeaza tripla si duce scorul la 6-3. Dinamo Dresda e in genunchi dar rolurile de pina atunci se inverseaza. Oaspetii, in disperare de cauza se arunca in atac. Bayer se inchide la 30 de metri de poarta. Un gol al esticilor ar insemna anularea tuturor eforturilor facute pina atunci.
Minutul 89: Vine golul. Insa tot in poarta lui Dinamo. Schafer face 7-3. S-a terminat. De data asta chiar s-a terminat. Meciul se incheie. Bucuria celor de la Bayer ia forma unei gramezi de jucatori plini de noroi. Intr-un metru patrat de teren gasesti titularii, rezervele, antrenorii, stafful medical, unii peste altii. Oaspetii pleaca imediat la vestiare. Unii pling, altii privesc in gol parca pentru a cauta o explicatie a ceea ce s-a intimplat.
Bayer Uerdingen - Dinamo Dresda este cea mai frumoasa partida de fotbal pe care am vazut-o. Poate n-am stiut eu sa o descriu aici dar merita pusa pe primul loc atunci cind vine vorba de meciuri spectaculoase. :ok:

Tudose
22nd March 2005, 23:40
Bravo, Al Dracu! in urma cu mai mult de doi ani, cand am gasit si eu Onlinesport, a existat un concurs aici cu premiu o carte de statistica la care una din intrebari se referea chiar la meciul cu pricina. Stiam de el din mini-cronica unui program editat de Sportul studentesc, pe care o atasez.

diablo20
23rd March 2005, 00:35
golul meu favorit marcat de del piero in finala CL cu borusa dortmund din 1997 :o:
http://freeweb.supereva.com/alessandrodelpiero/Borussia.zip (http://)

Mihai
23rd March 2005, 01:17
@diablo20:

Mie nu mi-a mers link-ul ala! La altcineva a mers?

Corrado*
23rd March 2005, 02:59
Tin minte o faza de acum vreo 2 ani, intr`un meci Romania-Liechtenstein... In primul minut al meciului, cateva pase ale romanilor, gol Viorel Moldovan! Faza tare e ca cei din Liechtestein au atins mingea prima oara cand au scos`o din poarta! Isi mai aduce cineva aminte?

diablo20
23rd March 2005, 11:47
cred ca asa va merge :mda:

http://freeweb.supereva.com/alessandrodelpiero/Borussia.zip

Al Dracu
9th May 2005, 00:46
Luat cu treburi am uitat sa adresez juventinilor un "5 mai fericit!" :D

5 mai! Ce zi! Steagurile negru-albastre pe balcoanele orasului, deja cu numarul 14, ziarele pline de detalii si curiozitati despre cum se va sarbatori al 14-lea scudetto, telejurnalele cu reportajele despre noul titlu interist gata pregatite pentru a fi difuzate la sfirsitul etapei. Pentru toti o zi cit se poate de previzibila, deja scrisa in cartile de statistici! :D
E anul 2002, Interul lui Cuper e singur in fruntea clasamentului cind mai e de jucat doar un meci, pe Olimpico impotriva lui Lazio, echipa decimata de accidentari, demoralizata de crackul financiar si cu gindurile la vacanta de vara. Pe internet, in fan-cluburi tifosii laziali si nerazzuri sarbatoresc cea mai mare infratire din istoria fotbalului italian. Suporterii laziali cedeaza abonamentele de pe Olimpico prietenilor interisti.
Cu ore bune inainte de inceputul partidei stadionul este o maree de steaguri nerazzure, in sfirsit "lo scudetto" dupa atitia ani de asteptari, de umilinte, de mistouri. Laziali si interisti cinta impreuna. Si cind Inter deschide scorul sarbatoarea deja incepe, la Milano primele steaguri nerazzure invadeaza piata Domului. Milanistii incep sa inchida ferestrele si sa se baricadeze in casa pentru a nu vedea ceea ce urmeaza sa se intimple pe strazi.
La Udine Juventus cistiga usor dar nici macar nu cuteaza de a spera la ceva bun.
Lazio egaleaza, pare o intimplare si chiar asa e pentru ca soseste golul de 2-1 pentru Inter. Pare totul terminat. Insa Lazio egaleaza din nou! Iar in a doua repriza se intimpla cea mai mare sinucidere sportiva din istoria fotbalului italian. :drak: 4-2 pentru Lazio si in linistea de pe Olimpico nici lazialii nu sarbatoresc locul de Cupa Uefa cistigat... :D Steagurile nerazzure sint strinse si bagate in sacose in timp ce in toata Italia izbucneste sarbatoarea juventina. Milano-ul rossonero sarbatoreste si el... :evil: Miile de fani interisti se intorc spre case fara a crede ca e adevarat ce traiesc in mistourile intregii natiuni. Iar in urechi le mai rasuna inca refrenul: Non vincete maaaaaaai! :P

http://www.funx.altervista.org/materazzi5mai2002.jpg

Telejurnalele dadeau deja inaintea meciului declaratiile interistilor

http://www.funx.altervista.org/suporteri_in_delir.jpg

Atmosfera interista pe Olimpico la sfirsitul meciului!

http://www.funx.altervista.org/gazzetta5mai2002.jpg

Gazzetta de a doua zi! :yeah:

BoboCosta
9th May 2005, 15:43
Crunta amintire mi-ai oferit!!! :((....pacat k asa a fost...in ziua aia blestemata tin minte k am alergat toata ziua prin oras la preteni sa vad cine are pe acasa b1 vt care transmitea meciul!!! Eram pregatit ca de fiesta...aveam tot ce trebuie unui suporter sa sarbatoreasca!!! Mai asteptam..speranta moare ultima!! ;)

inter
29th June 2005, 15:29
Azi Gianfranco Zola si-a anuntat retragerea din activitate!
personal nu am decat cuvinte de admiratie fata de acest JUCATOR!

Sergio
29th June 2005, 15:33
Ce fain arata gazeta toata roz. Fara legatura cu culoarea de suflet a juventinilor. :drak:

Pacat ca se retrage Zola. Mai putea juca linistit un an. :(

Leo_
29th June 2005, 20:45
Zola se retrage? Mare pacat, e un jucator de invidiat...bravo lui pentru activitate si longevitate. Si cand te gandesti ca totusi n-a fost un jucator foarte mediatizat, a prins nationala rareori si totusi a fost un jucator profesionist pana in maduva oaselor. Pana si Abramovici voia sa-l mai tina la Chelsea :D

inter
26th March 2007, 00:44
una din ciclul ... cea mai rapida egalare :D:D

http://oknotizie.alice.it/go.php?us=8a00a1110c84e46

Mario Di Lazi
22nd June 2007, 09:24
Aseară Portugalia - Italia ... meci pentru locul 5 la Campionatul European de tineret, dar și meci de calificare la JO ...
0-0 după 120 de min ...
penaltyuri ... vine Pelle să execute, se aporpie de minge și ... scăriță. portarul portughez ghicește colțul dar își dă seama că mingea se duce peste el ... are timp să se mai arunce încă o dată după minge ....
dar Pelle înscrie cu o scăriță la 5 cm de mâna portarului portughez ...