PDA

View Full Version : Microsoft lanseaza un motor de cautare



bog_tom
13th November 2004, 04:43
Microsoft seems to have back pedalled a bit on its plan to kick Google out of its global dominance of the search engine world. Yesterday, without its usual marketing fanfare, Vole rolled out its search engine for people to play with.

Like the name suggests beta.search.msn.com is just a test site. The Volish marketing department also didn't seem to have made any of its top executives available for a quiet chat with the tamer members of the US press, as is their want on such occasions.

Associated Press complained that the highest-ranking official they could dig up who was willing to discuss the rollout was Adam Sohn, director of sales and marketing for the MSN Web portal. Even he was subdued about the release. He even said it was not Vole's intention to compete with Google, but instead to "delight" its own customers.

When we looked at it we were not really delighted, nor indeed particularly enthusiastic, it appears that Microsoft has a long way to go before it catches Google.

(c) The Inq - 11 noiembrie 2004

bog_tom
15th November 2004, 05:19
MSN Search, probleme din prima zi

Noul motor de cautare pe web lansat in versiune beta joi de catre Microsoft a intampinat o serie de probleme care i-au afectat functionarea inca din prima zi, a anuntat ieri compania. Noul motor de căutare al Microsoft a returnat mesaje „temporarily unavailable” unora dintre utilizatorii care au dorit să efectueze căutări la beta.search.msn.com. „In procesul de extindere a serviciului MSN Search Beta la scară globală, am intampinat dificultăţi tehnice care au scos din uz temporar motorul de căutare pentru unii utilizatori”, se arată intr-un comunicat al Microsoft.

Microsoft spune că se aştepta la asemenea probleme cu MSN Search in timpul testării beta. „Ne-am aşteptat la apariţia unor probleme in versiunea beta şi anticipăm că vor mai fi perioade limitate in care serviciul nu va fi disponibil, cu scopul efectuării unor lucrări de intreţinere”, a anunţat compania. Microsoft lucrează la dezvoltarea unui motor propriu de căutare pe web de 18 luni, după ce conducerea companiei a decis să provoace poziţia de lider absolut pe această piaţă deţinută de Google.

(c) Chip Online - 15 noiembrie 2004

grig_jr
15th November 2004, 16:26
imi explica si mie cineva din ce castiga google? platesc companiile sa plaseze linkurile lor mai sus pt anumite cautari?

am observat ca primele linkuri returnate sunt comerciale,... dar chiar atata platesc companiille de e si microsoft interesat ??!?!?!??!

rasheedkpenny
15th November 2004, 16:30
Google au linkuri platite ...sa iasa printre primele... de aici isi fac ei banii! Probabil mai au si servicii de indexare a site-urilor cu plata, etc...

fia
15th November 2004, 16:44
Si e cotat la bursa :D

grig_jr
15th November 2004, 17:41
acuma am vazut ca firmele platesc big-money pentru a afla la ce da lumea search !!!! va dati seama pana unde s-a dus marketingul in sua? pffffff !

GoPens
15th November 2004, 18:36
le ziceam eu pe gratis: cauta dupa termenii "free", "p0rn", "pictures", "movies", "download" :D

grig_jr
15th November 2004, 18:41
nu uita de britany speanks, argilera da?

GoPens
15th November 2004, 18:58
scrie si tu correct "britney spears" si "aguilera" sa nu ia oamenii de p-aci termenii gresiti, ca iese cautarea anapoda :D :D

dlgicu
15th November 2004, 19:20
la google sunt si "sponsored links" in coloana din dreapta cand cauti orice termen, linkuri care te duc in general la magazine de unde sa cumperi lucruri legate de ceea ce cauti.

Quartz@nu
16th November 2004, 09:52
eu am sit care apare la cautare primul si nu am platit nimic....totul se ia in functie de cuvintele de cautare ....si ca sa fii primul trebuie sa gasesti pe prima pagina cam toate cuvintele ce crezi ca ar face utila cautarea sitului tau . La GOOGLE se plateste numai pt. siturile postate in partea dreapta

rasheedkpenny
16th November 2004, 10:06
Dorys, depinde de cuvintele introduse... daca sirul de caractere introduse pe google il gasesti doar pe cateva site-uri atunci e simplu!
Cauta "rasheedkpenny" pe google... si primul rezultat e Onlinesport...

fia
16th November 2004, 10:18
Mai multe detalii aici:
http://www.google.com/ads/
http://www.google.com/services/

A! Uite si de aici se scot bani :D : http://www.googlestore.com/

bapsy
16th November 2004, 17:09
Cauta "rasheedkpenny" pe google... si primul rezultat e Onlinesport...
E bine cotat onlinesportul pe google :) Totusi vad ca "Bapsy Records" este cotat mai bine :D Acuma m-am dat de gol, stiti si voi ca am o casa de discuri. E vreu DJ pe-aici care vrea sa fie promovat :D?

bog_tom
16th November 2004, 18:01
@fia: castiga mai degraba din programul de advertising decat din afacerea cu magazinul online. e normal pt ca ei "ies in fata" cu ads-urile...

@bapsy: eu auzisem de DJ Vasile dar nu cred ca e vorba de aceeasi persoana :D

fia
16th November 2004, 18:07
Relativ la magazin, stiu, d-aia am si scris cu :D si pe rand separat.
Un alt mod de scos bani e Google Answers :)
Pe de alta parte cred scot foarte multi bani pe motiv ca sunt cotati la bursa (nu stiu exact eu cum functioneaza.. dar presupun ca daca valoare actiunilor creste ei castiga bani :D - chiar nu lea am cu economia)

Sa nu le purtam de grija, n-au ei probleme sa scoata bani :)