PDA

View Full Version : Mihaela Mester - Mesteritza



simonad
14th April 2010, 12:39
Cum stiti unii dintre voi, Mesteritza se lupta intre viata si moarte cu o forma rara de cancer. Din pacate acum este in stare grava, dinaia nu mai scris pe forum, asa ca am preferat sa fac publica starea ei ca sa va propun sa facem ceva: sa-i trimitem fiecare o scrisoare sau o vedere, astfel sa stie ca suntem alaturi de ea :) Ideea mi-a venit de la Serena (din Noua Zeelanda) cu care ea a corespondat foarte mult si care mi-a cerut adresa ei:

Mihaela Mester
Aleea Bujorului
Bl.4, Sc. B, Ap. 4
325400 CARANSEBES
Jud. CARAS-SEVERIN
ROMANIA

Ar fi frumos sa primeasca un semn de la fiecare din noi, mai ales ca suntem cam prin toate colturile lumii :)

simonad
14th April 2010, 16:57
Dat ca unii au inceput sa critice imediat intentia mea, ganditi-va un pic: ce diferenta este intre a publica sau trimite mesaje private la toate persoanele din forum? La sfarsit suntem noi cine citem, cine o cunoaste si ii pasa, stie deja starea in care este si a incercat sa o ajute material si spiritual, cine nu, ignoreaza mesajul asta!!!!
Nu cred ca divulgarea situatiei mai poate imbunatati sau inrautatii ceva...Acum 2 luni am vorbit cu mama ei sa o aduc in Italia sa vedem daca se poate face ceva, acum insa...
Mikkey, daca nu ti se pare corecta publicarea mesajului, poti sa-l stergi!

ioanavol
14th April 2010, 18:51
Uf, ce veste trista :( Si eu care credeam ca vii cu o veste buna cand am citit titlul topicului. Nu am cuvinte...

Dar mi se pare o initiativa buna, Simona...macar atat sa facem...daca alaturi nu ne permite distanta sa fim.

Voi cauta chiar astazi o vedere sa-i trimit!

niagara64
15th April 2010, 03:24
Multumesc Simona pentru initiativa ! Maine pun la posta ceva pentru ea care sunt sigura ca o sa o bucure .

tsupi
17th April 2010, 06:09
Simona, multumesc ca ai scris. Eu am activat destul de putin pe forum si nu stiam despre problema de sanatate a Mihaelei. Sper din tot sufletul sa invinga boala, mult curaj Mihaela!

monalexa
17th April 2010, 12:58
Unde este acum Mihaela? Este acasa? O mai putem ajuta cu ceva? Bani sau alte chestii....?

simonad
23rd April 2010, 12:32
Sigur Dumnezeu a avut motivele Lui sa o ia pe Mihaela la El ieri seara, dupa aproape o luna de suferinta, a fost paralizata si sub morfina...
Este expusa in capela spitalului din Caransebes pana la ora 4, apoi va fi dusa la Teregova (C-Severin) unde va avea loc inmormantarea zilele urmatoare, nu stiu inca exact in ce zi.
Fie ca sufletul ei sa se odihneasca in pace oriunde o fi!!!!

Cata_RB
23rd April 2010, 12:56
Nu pot sa mai spun nimic....
Dumnezeu s-o odihneasca.

LuisaGym
23rd April 2010, 13:02
http://farm4.static.flickr.com/3508/3462261902_4cba8740ed.jpg

mikeyy
23rd April 2010, 15:47
Nici nu imi vine sa cred...uf :(
Dumnezeu s-o odihneasca!

ancaqwe
23rd April 2010, 15:58
Dumnezeu sa o odihneasca!

cata10
23rd April 2010, 20:58
ce trist........

Sa-i fie odihna usoara!

Mihaela P
23rd April 2010, 22:38
Dumnezeu sa o odihneasca! De acolo de sus sa o vegheze pe "mami a ei" si sa-i dea putere...

ioanavol
23rd April 2010, 22:47
Odihneasca-se-n pace...

multa, multa putere mamei ei sa mearga mai departe...

Anisia
23rd April 2010, 23:00
Dumnezeu s-o odihneasca in pace!:(

Geografu
23rd April 2010, 23:11
Dumnezeu sa o ierte...:(

Tess_AN
23rd April 2010, 23:13
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2790268#post2790268

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

Iulya
23rd April 2010, 23:41
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!:(:(

miafangina
23rd April 2010, 23:47
Ce moment trist!
Dumnezeu s-o odihneasca pe Mihaela si sa-i dea putere mamei ei sa mearga mai departe.

anna.09
23rd April 2010, 23:48
Eu inca nu pot sa cred...nu e drept.
Dumnezeu sa o odihneasca!

niagara64
23rd April 2010, 23:53
Ne grabim sa trecem prin copilarie si apoi regretam .Ne grabim sa trecem prin tinerete ...Ne grabim sa ne creasca copiii ...( mai apoi realizam ce usor era cu ei mici :) )
Ni se pare ca maine va fi mai bine . Uitam sa-l traim pe azi ...uitam sa ne uitam in jur , sa vedem ce frumos "s-a spart " dimineata soarele pe cer . Uitam sa vedem cat de norocosi suntem ca ii avem pe cei dragi alaturi de noi , ca suntem sanatosi ...
Ca cei pe care ii iubim ne zambesc dimineata ( sa nu uitam sa le intoarcem zambetul !) , ca avem ce munci sau pentru ce munci .
Ca putem spera in maine .Ca exista un maine ...
E ziua in care plang alaturi de o mama pentru care maine nu mai are valoare .Ce poate fi mai trist decat sa-ti vezi copilul plecat pe ultimul drum ?
Dumnezeu sa te odihneasca Mihaela ! Ai plecat prea devreme si nu e drept ...

michai
24th April 2010, 00:01
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!:sad::sad:
Din pacate se intampla si de astea...saracutza:(:(

deni
24th April 2010, 00:02
Imi pare rau...pana acum nu am avut puterea nici macar sa scriu..
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

mikeyy
24th April 2010, 00:05
Cateva cuvinte din prima postare a Mesteritzei pe forum:


buna:) eu sunt mihaela un fan al acestui forum :D. de mult vreau sa fac si eu comentarii dar nu aveam dreptul desi eram inregistrata...ma bucur ca am razolvat totusi problema. [...] eu deobicei sunt foarte optimista din fire asa ca daca vi se pare ca visez prea mult treziti-ma la realitate. o sa incep cu lucrurile care mi-au placut....[..]

luma
24th April 2010, 00:06
Trist si nedrept!

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

ioanavol
24th April 2010, 00:08
:( foarte, foarte trist...

Tracoromana
24th April 2010, 00:09
M-am gandit la ea astazi intr-un fel prozaic, m-am gandit oare urmareste CE alaturi de noi, ii aduce bucurie? N-am stiut.
Dumnezeu sa o odihneasca!!!

mikeyy
24th April 2010, 00:13
Alte postari ale Mesteritezi....in care era optimista si nu arata ca ar suferi.
Asa cum trebuie sa ne-o amintim mereu:


Cand o sa cresc mare o sa ma implic eu in organizarea CE de gimnastica la Timisoara:dance: Trebuie doar sa aveti rabdare sa cresc:happy


Dupa aceste filmulete am un singur regret: ratarea la paralele a Ralucai Haidu. Oare cand o sa vedem la ea un exercitiu la paralele fara ratare?!

Am speranta ca a reusit sa vada Internationalele....si astfel sa o vada pe Raluca cu exercitiu curat la paralele.

ice_girl
24th April 2010, 00:15
Dumnezeu sa o ierte si Odihna Eterna acolo unde e acum!:(

Liuta
24th April 2010, 00:18
Un inger a plecat dintre noi.
43781

Cata_RB
24th April 2010, 00:22
Inca o mostra de optimism si un indemn pentru oricine...semnatura ei:

zambeste si lumea va zambi cu tine

Iulya
24th April 2010, 00:25
Mihaela era o mare fana a patinajului rus ... cateva amintiri ale ei cu si despre patinaj


Sa scriu si eu desi nu sunt prea activa pe acest forum :D Prima mea amintire despre o competitie de patinaj este din 90(Mondiale sau Europene nu stiu exact pt ca aveam doar 5 ani) Eram la nasii nostri in Timisoara care imediat dupa revolutie si-au pus parabolica, fiica lor fiind fugita in Germania de prin 87 le-a trimis cat de repede a putut dupa revolutie acest lucru indispensabil acum. Si pentru ca nici atunci TVR nu dadea finala intreaga ne-am uitat prima data pe Eurosport. Era sufragera nasilor plina! Imi amintesc ca era proba de perechi. Eu eram fascinata de ce vedeam... Si a venit ultima grupa..atunci cineva a zis "Pregatiti-va vin rusii!Sa vedeti acum spectacol" Nu-mi mai amintesc altceva de atunci mai tarziu am revazut acele programe pe Youtube si Gordeeva si Grinkov au in continuare toata admiratia mea. Totusi cred ca de acolo mi se trage mie si sunt ruso-fila :D

Asta a fost prima mea amintire din patinaj dar patinajul a inceput totusi pentru mine cu Victor Petrenko, chiar daca nu era chiar rus :D. Sufeream de-a dreptul cand vedeam ca greseste. Si eram de-a dreptul fascinata de galele in care dansa cu Oksana Baiul( cereia eu ii ziceam lebada dupa 94) De fapt prima mea cautare pe Youtube a fost Victor Petrenko. Alti preferati ai mei au fost Kulik, Yagudin si Plushenko iar Philippe este pata de culoare intre rusi pentru mine :) Joubert desi are mai multe titluri mai are de muncit ca sa il egaleze in ochii mei pe Philippe, pentru ca Philippe Candeloro a patinat intr-o perioada mult mai competitiva( sunt un pic nostalgica dupa perioada 94-2002). Si singurul patinator pe care nu-l placeam era Elvis Stojko. Cu tot respectul pe care il am pentru munca sa si palmaresul sau nici o data nu m-am bucurat pt succesele sale.

Uff tot nu-mi vine sa cred. :(

iris_for_daria
24th April 2010, 02:38
:( :( :(
Nu stiam prea multe despre ea, n-am cunoscut-o mai indeaproape, macar atat cat ne permintea tehnologia, pentru mine era doar Mesteritza, ce posta uneori la patinaj.
Sa aflu acum asta insa, m-a lasat fara cuvinte, si m-a inspaimantat. Inca o data suntem nevoiti sa intelegem ca totul poate disparea intr-o clipa....:(
Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca !
Iar celor din familia ei sa le dea putere si credinta ca pana la urma totul o sa fie bine.

E foarte trist si socant totul !
Imi pare rau !
:( :( :(

WhateverHime
24th April 2010, 02:46
Nu am cunoscut-o, dar mi s-a facut pielea de gaina cand am citit. Tulburator, cat de fragil e totul pe lumea asta. Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa-i aiba in paza pe cei apropiati ei.

andreeas
24th April 2010, 03:04
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!:(

tsupi
24th April 2010, 03:30
Este atit de nedrept! Condoleante familiei.

monalexa
24th April 2010, 23:13
:( De-abia acum am reusit sa ajung si eu pe aici. Eram curioasa daca mi-a raspuns cineva despre starea Mihaelei :(.
Nu-mi vine sa cred... Condoleante si multe putere ii doresc familiei si sunt sigura ca Mesteritza este fericita acolo unde e.

Serena2010
25th April 2010, 00:22
Buna All,

It is with sad news that I received of Mihaela's passing away. I knew Mihaela from 2007 and she was my first friend from Romania, the first person to teach me Romanian words and the reason why I want to learn to speak Romanian.

I wanted to put up the beautiful montage she made last year - she told me it was her first and she hoped to make more but then she became really sick and to this day, I do not know if she made more. Mihaela lost contact with me as she became sicker but I believe she knew I thought about her all the time and was with her in spirit. At the moment I am trying to find a florist that will send flowers internationally from the USA where I live to Romania to her family and I hope I suceed. For those who knew Mihaela - she was too young to leave and for those who didn't, imagine knowing someone who had such a warm gentle heart and would try their best to give you as much of themselves.. This is the Mihaela that I knew from my experiences with her via e-mails and instant messages - the Mihaela who was patient enough to try and teach me to speak Romanian which I still am learning bits and pieces - I will put more time and effort in learning in her honor.

Friends on here - you are all so beautiful and precious and I hope some of you will become dear friends to me, the way Mihaela was to me, friends who share their love and passion not only for gymnastics but on life as well. One of Mihaelas favourite shows was "ONE TREE HILL" an American show over here - the song in the montage she made that I have attached is by an actress from that show (Hayley James Scott) called Feel This.

Her montage attached in her honor - a moment of silence for Mester Mihaela a beautiful person who left us too early.

http://www.youtube.com/watch?v=09IgSznVhJk&playnext_from=TL&videos=Kolrn1memuY
(Mesteritza) - R.I.P Mester Mihaela

P.S wish me luck on the flower situation, it looks much harder than I thought I have called 8 places and still no luck.
Te pup, xoxoxox - Serena

crisloregym
25th April 2010, 00:40
Mi se pare, totusi, mult prea devreme, insa, in acelasi timp prea tarziu..prea devreme pentru a ramane fara optimisul si pofta ei de viata, prea tarziu pentru a spune: "O sa imi ramana mereu in viata asta regretul ca nu am avut bucuria de a te cunoaste, Mihaela!". Dumnezeu sa te odihneasca, Mesteritza:) Si sunt convinsa ca de acolo, de sus, o sa fii alaturi de noi la fiecare Campionat National, European sau Mondial si o sa ne insufli tuturor optimismul tau contagios. Multumesc pentru ca ai facut parte din viata mea, chiar daca doar prin intermediul acestui forum.

Tess_AN
25th April 2010, 00:48
Serena, your good bye message to Mesteritza is so touching, so beautiful… Thank you for your truly and warm words to a really special person as Mihaela Mester was. I am one of those who were lucky enough to meet her – last year at DCMT Cup at Deva and I could not describe her better than you did. Don't worry about flowers, a group of gymnastics supporters from here made arrangements to send flowers in behalf of “Gymnastics forum” for the ceremony. Yourself being one of us, you are included. When you will visit Romania, you can pass by to her grave and leave by yourself a flower. I want to do the same... God rest Mesteritza in peace!

Serena, multumesc pentru vorbele tale atit de frumoase... cuvintele tale calde si sincere la adresa Mesteritzei. Eu am intilnit-o anul trecut la Deva dar nu as fi putut-o descrie mai bine. A fost intr-adevar un om deosebit. Nu te necaji cu florile, un grup de forumisti a aranjat sa se trimita flori la inmormintare din partea "forumistilor", tu fiind una dintre noi, esti inclusa. Cind o sa vizitezi Romania, poti trece pe la mormintul ei si sa pui o floare. Si eu vreau sa fac la fel... Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe Mesteritza.
Edit: Vrea (si are putere) cineva sa traduca postul Serenei?

Serena2010
25th April 2010, 02:46
Tess and Friends,

Oh I am so touched by the sending of flowers and to be included in with the onlinesport forum family. I actually read this AFTER I sent off internationally, a bouquet of flowers with the words " sunt alaturi de tine cu tot sufletul. cu multa dragoste, Serena and friends from Onlinesport forum family.

There is never a such thing as too many flowers right! Thank you for thinking of me as family.
Te pup, xoxo

tsupi
25th April 2010, 18:26
Foarte frumos Serena!

Alyss
25th April 2010, 22:01
Imi pare tare rau...:(
nu am cunoscuto dar e dureros sa auzi asta
Dumnezeu sa o ierte
odihneasca-se in pace

Gimnastique
25th April 2010, 22:11
Condoleante familiei!
Desi nu am cunoscut-o nici eu, sunt absolut sigur ca a fost o persoana deosebita. Biata de ea, a plecat prea devreme..
Dumnezeu s-o ierte!

cineva_cineva
26th April 2010, 09:49
Abia acum am reusit sa ajung si eu aici... stiu ca e foarte tarziu... Mi-e foarte greu sa imi gasesc cuvintele... Imi amintesc ca am primit vestea asta vineri dimineata, si cand m-a sunat Cris, a trebuit sa imi spuna de 3 ori... pentru ca prima data nu am auzit bine.. iar a doua oara nu voiam sa cred ca am auzit bine :(. Dupa ce mi-a scris Cris, nu doar ca am ramas fara cuvinte... dar nu mai eram in stare de nimic. Nici eu nu am avut ocazia sa o cunosc personal pe Mesteritza, dar... imi amintesc lungile noastre conversatii, cand vorbeam vrute si nevrute... imi amintesc lectiile de viata pe care ea mi le-a dat, povestindu-mi cu atata optimism despre problemele de sanatate... si spunand ca ea crede ca va fi bine... si ca daca tratamentul de la Viena va decurge bine, se va intoarce bucuroasa acasa ca a invins boala... Imi amintesc de ultima convorbire cu ea, cand i-am spus ca ma rog pentru ea, ca totul sa fie bine si sa imi poata da vesti bune si mi-a zis: ''Da, o sa lipsesc ceva vreme si de pe forum, si de pe net... ca nu o sa am posibilitatea sa folosesc internetul, dar o sa revin cu vesti bune si cu forte proaspete!" Astea au fost printre ultimele lucruri pe care mi le-a zis... Apoi nu am mai reusit sa vorbesc cu ea... Si imi pare rau, cum zicea Cris... e prea tarziu... Insa, cum spuneati multi dintre voi mai devreme, e frumos sa ne-o amintim pe Mesteritza noastra asa cum ea era de fapt, o tanara minunata, care te molipsea la propriu de optimism si putere de a trece prin multe greutati. Condoleante familiei!

MitzGym
14th July 2010, 18:29
a murit?
saraca!
eu am avzut ca are scris la profil ca e din caransebes,i-am dat chiar zilele astea mesaj privat si i-am zis ca si bunica,si matusa mea locuiesc in caransebes,s-au nascut la teregova,iar cand matusa a fost la liceu,s-au mutat in
am vazut la ea ca ultima activitate e pe 20 iunie 2010

crisloregym
15th July 2010, 01:09
Mie mi-e dor de Mihaela:(

Mihaela P
13th February 2011, 08:48
Fie ca de acolo unde esti sa stii ca nu te-am uitat si m-am gandit la tine astazi...cand ar fi trebuit sa te sarbatorim. Sa aiba Domnul grija de tine!

flor
13th February 2011, 09:56
:floricica:

crisloregym
13th February 2011, 11:36
Fie ca de acolo unde esti sa stii ca nu te-am uitat si m-am gandit la tine astazi...cand ar fi trebuit sa te sarbatorim. Sa aiba Domnul grija de tine!

Asa sa fie!

ancaqwe
13th February 2011, 11:56
:floricica:

AuriB
13th February 2011, 12:32
:floricica:

Tess_AN
13th February 2011, 17:49
Dumnezeu sa o aiba in grija pe Mesteritza!

MitzGym
13th February 2011, 18:18
Dumnezeu sa o aiba in grija pe Mesteritza!

dumnezeu sa o odihneasca in pace!
dar cine e in poza aia...ea?

miafangina
13th February 2011, 18:54
:floricica:

mikeyy
13th February 2011, 19:59
:floricica:
Intotdeauna in gandurile noastre! Un fan adevarat al gimnasticii artistice!

anna.09
13th February 2011, 21:41
:floricica:

cineva_cineva
13th February 2011, 22:13
Mi-amintesc si eu, cu mult drag de o tanara minunata, cu un suflet mare, mi-e dor de Mesteritza, mi-e dor de zilele cand stateam de vorba cu ea, pana noaptea tarziu, si povesteam... Cred ca fiecare din nou ne amintim cu mult drag de ea!

MitzGym
14th February 2011, 22:19
poftim
m-am uitat acum la profilul ei si am vazut ca ultima ei activitate e pe 9 decembrie:o:
dar ati cunoscut-o?

crisloregym
14th February 2011, 22:39
nii au avut norocul sa o cunoasca.

Mihaela P
13th February 2013, 11:52
:floricica:

Cata_RB
13th February 2013, 12:26
:floricica:

mikeyy
13th February 2013, 12:30
:floricica:

crisloregym
14th February 2013, 18:49
:floricica: :floricica:

ancaqwe
14th February 2013, 21:21
:floricica::floricica:

mikeyy
13th February 2014, 11:17
:floricica:

Mihaela P
13th February 2014, 22:53
:floricica:

miafangina
13th February 2014, 23:28
:floricica:

crisloregym
15th February 2014, 22:01
:floricica: :floricica: