PDA

View Full Version : Ce sanse ii dati lui Kimi?



eggo
30th October 2006, 16:01
kimi nu va sti niciodata sa simta masina pe care o conduce,el intotdeauna o va suprasolicita,el nu cred k va reusi sa faca 2 curse cu acelasi motor precum reusea schumy sau chiar massa!asta nu va fi un cost suplimentar chiar si pt scuderie?imi place si mie kimi acum k nu-l mai avem pe schumy,dar cred k totusi el este un pilot de moment!

Sasuke Uchiha
30th October 2006, 16:14
kimi va fi noul campion mondial !

eggo
30th October 2006, 16:34
asta doar pt k are cea mai buna masina!!!

Datenshi
30th October 2006, 16:37
Cred ca il confunzi cu Montoya referitor la suprasolicitarea masinii. Are sanse mari sa ajunga campion daca are o masina competitiva, dar sper ca nu o va face.

georg40
30th October 2006, 19:02
Intr-un cadru nou, cu o masina buna, poate cea mai buna din Formula 1, si cu un coechipier de valoare(Massa) , Kimi Raikönnen are calitati sa-l faca ...uitat pe Schumacher la Ferrari ! Nu imediat, peste cativa ani, el poate fi foarte mare !

Sorin Blaj
30th October 2006, 19:52
Kimi nu va avea nicio scuza daca nu va reusi sa ia titlul in 2007. Eu am incredere ca va reusi. Oricum, va fi o lupta dura intre el si Felipe.

georg40
30th October 2006, 20:37
...dar numai la inceput. Atata timp pana ierarhia in echipa se va cristaliza. Dupa aceea cel mai bun sau cu sanse mai mari la titlu va fi favorizat. Acest favor l-a avut si Schumacher indiferent cine i-a fost coechipier de-alungul anilor. Daca aceasta practica, ea exista si la alte echipe, este "sportiva" sau nu, este o alta intrebare, careia insa cu greu ii vom gasi un raspuns acceptabil.

Lavinia
30th October 2006, 23:27
sincer..mie personal nu prea imi place k pilot...si chiar dak mi'ar placea d el tot nu as putea sa ii dau sanse foarte mari...

georg40
30th October 2006, 23:44
sincer..mie personal nu prea imi place k pilot...si chiar dak mi'ar placea d el tot nu as putea sa ii dau sanse foarte mari...

Daca nu-ti place ca pilot , cum iti place ? Nu inteleg. Despre un sportiv, fie el si pilot de formula unu trebuie sa existe alti parametri de apreciere. E prea mic, e prea mare, e prea blond, e prea slab, e prea...finlandez ? Ce nu-ti place ? Cat despre sanse, de ce nu, a dovedit ca daca are o masina buna se poate lupta intotdeauna pentru victorie.

pinki
30th October 2006, 23:53
mie imi place kimi :) ca sa nu mai zic ce bine-mi pare ca s=a retras intr-un final schumacher, doamne, ca mult a mai asteptat :D acum e sansa lui kimi, sper sa nu ma dezamageasca :D

Lavinia
30th October 2006, 23:54
for the record-mie pot spune k mai la toate sporturile imi plac finlandezii,nu am nimic q fapru k ar fi blond sau yo mai styu qm..pur si simplu nu imi place felul in kre abordeaza el cursele...cat dspr sanse..sunt altii mai buni

Sorin Blaj
31st October 2006, 00:14
Pink_me si LaLLaaa.

Daca va pasioneaza, pe alte thread-uri ale Fornulei 1 sunt lansate cateva intrebari interesante, la care va invit sa raspundeti.

Eu totusi cred ca anul viitor va fi anul lui Kimi. Nu cred ca va avea probleme de acomodare cu masina Ferrari. In acelasi timp sunt convins ca e mai bun decat Massa, pe masini egale. Daca nu va castiga titlul anul viitor, nu cred ca-l va mai castiga vreodata.

pinki
31st October 2006, 00:17
asa de in urma am ramas :o: kimi pe ferrari? doamne, si aici tre' sa ketchup! :D

Sorin Blaj
31st October 2006, 00:21
asa de in urma am ramas :o: kimi pe ferrari? doamne, si aici tre' sa ketchup! :D
Da, in 2007 se vor produce cele mai spectaculoase transferuri de piloti din ultimii 15 ani.

risl
31st October 2006, 06:25
ar fi cazul sa mai cashtige shi el, ca de catziva ani tot se streseaza el , dar a avut shi mult ghinion, mai ales in 2003 ... totushi cred ca daca Ferrari va avea mashina buna, Kimi va lua titlul ...

Sorin Blaj
31st October 2006, 11:47
ar fi cazul sa mai cashtige shi el, ca de catziva ani tot se streseaza el , dar a avut shi mult ghinion, mai ales in 2003 ... totushi cred ca daca Ferrari va avea mashina buna, Kimi va lua titlul ...
Masina va avea. Totul e sa demonstreze ca pana acum doar masina la impiedicat sa ia titlul.

SAMM
31st October 2006, 13:27
Kimi e cel mai bun

dak va avea si o masina fiabila il va depasi pe Schumi in performante

Travis Daye
31st October 2006, 14:56
for the record-mie pot spune k mai la toate sporturile imi plac finlandezii,nu am nimic q fapru k ar fi blond sau yo mai styu qm..pur si simplu nu imi place felul in kre abordeaza el cursele...cat dspr sanse..sunt altii mai buni

deci lamureste-ne.. iti plac sau nu-ti plac? ca nu prea se intelege :))

Sergiu
31st October 2006, 17:07
50% sanse are Kimi.
50% are si Massa.
Oricum important e ca Ferrari sa castige.

georg40
31st October 2006, 19:16
50% sanse are Kimi.
50% are si Massa.
Oricum important e ca Ferrari sa castige.

N-as zice ca impartasesc aceasta apreciere. Ar insemna deci ca un Alonso nu mai are nici o sansa ? El pare grabit, vrea inca un titlu, al treilea , ca apoi sa se retraga.
Eu mai am un favorit si acesta este Nico Rosberg, care pare sa urmeze calea deschisa de tatal sau, Keke Rosberg. Nico are 21 de ani...

Lavinia
31st October 2006, 20:19
deci lamureste-ne.. iti plac sau nu-ti plac? ca nu prea se intelege :))
dak imi plac cn?finlandezii?dak da...imi plac da nu sunt favoritii mei...la nici un sport...cred..adik...nu sunt nr 1 pt mn..undeva p la locu' 2-3...

eggo
1st November 2006, 08:49
nu-l confund cu montoya,de asta poti sa fi sigur!vrei sa spui k nu va solicita masina la maxim kimi?va sti el sa o menajeze?mai vb dupa primele mari premii din 2007,ok?

Sorin Blaj
1st November 2006, 13:07
nu-l confund cu montoya, de asta poti sa fi sigur! vrei sa spui k nu va solicita masina la maxim kimi? va sti el sa o menajeze? mai vb dupa primele mari premii din 2007, ok?
Este adevarat ca Raikkonen a omorat multe motoare, dar a avut parte si de nenumarate ghinioane: roata desprinsa, pene de cauciuc, eleron spate desprins din senin, fara sa existe un acrosaj (caz unic in istoria Formulei 1) etc.

Legat de menajarea masinii, nu ar fi rau sa mearga de fiecare data la limita, asa cum a mers Michael Schumacher in ultima cursa. Chiar daca s-ar mai intampla din cand in cand sa fie nevoit sa schimbe motorul, se stie ca Raikkonen este un bun recuperator. Nu de putine ori a plecat din spatele grilei de start si a terminat pe podium.

Dar, asa cum am mai spus, daca nu ia titlul in 2007, nu are nicio scuza. Mai dezamagitor ar fi sa il piarda in fata lui Felipe Massa.

Sa nu inteleaga cineva ca il subestimez pe Felipe, dar trebuie sa fim realisti, Kimi are o experienta mai mare in Formula 1 decat Felipe si eu cred ca va fi hotarator in lupta dintre cei doi. In acelasi timp este adevarat ca Felipe are avantajul unui an petrecut la Ferrari si in concluzie cunoaste mai bine masina, dar asta nu inseamna ca in anul care a trecut nu si-a aratat de cateva ori limitele.

Eu mizez pe Kimi Raikkonen in 2007.

georg40
1st November 2006, 19:24
Ferrari este intradevar o masina ce poate fi fortata pana la refuz. Acesta a si fost avantajul lui Schumacher in anii trecuti. In timp ce el scotea totul din masina , ceilalti dadeau in primire la primele suprasolicitari.
Acesta este si un mare merit al lui Michael, care a cerut echipei sale maxima concentrare in toate ocaziile.Mi-aduc aminte la una din primele sale curse pentru Ferrari. Intr-o curba au...zburat din masina piese de parca ar fi fost prinse nu in suruburi ci cu...pelicanol. Sa-mi fie iertat ca spun acest lucru, dar pe alocuri superficialitatea si delasarea italiana au fost inlocuite cu precizia si exigenta nemteasca si acest lucru si-a aratat roadele.
In ce priveste "lupta" Massa-Raikönnen, ea va fi deschisa pana "intern" se va lamuri care are sanse mai mari la titlu. Prin simpla impresie cred ca in 2007 Massa are prima sansa, ceea ce se poate modifica un an mai tarziu in favoarea lui Raikönnen.

whisper
2nd November 2006, 21:48
Eu imi doresc k Alonso sa nu se retraga prea repede din F1:P Daca el a zis ca se va retrage dupa cel de al treilea titlu castigat atunci imi doresc sa mai petreaca ceva timp prin F1.:D

oaspetele
3rd November 2006, 08:05
ar fi cazul sa mai cashtige shi el, ca de catziva ani tot se streseaza el , dar a avut shi mult ghinion, mai ales in 2003 ... totushi cred ca daca Ferrari va avea mashina buna, Kimi va lua titlul ...


discutabil. in 2003 Kimi a castigat 1 cursa, iar Schumi 6.
e foarte greu de vorbit de ghinion.
in cazul acesta, ne putem lega de ghinionul avut de Schumi in Japonia si apoi de doua ori in Brazilia. iar apoi povestea se poate lungi.

lui Kimiii lipsesc deocamdatat 2 lucruri : experienta cu scuderia si masina rosie, precum si lipsa de constanta. daca primul handicap e doar o chestie de timp, a doua tine de el.
eu zica ca daca la inceputul sezonului va puncta sau chiar va castiga, are toate sansele sa castige campionatul.
daca, dimpotriva, nu va scoate rezultate bune, ma tem ca echipa il va impinge pe massa ca prim pilot si atunci Kimi ar avea sanse mari sa clacheze...

Froadi
3rd November 2006, 12:01
Cred ca Kimi se va obisnui cu masina rosie foarte repede deoarece sta in firea omului sa se obisnuiasca usor si repede cu binele si mai greu cu raul. Kimi este un pilot bun si o va dovedi la anul cand cred ca va iesi campion mondial. Se va lupta cata cu Massa la inceput pana va capata incredere in masina dar cred ca il va bate pana la urma pe pista.

georg40
3rd November 2006, 12:56
Teoria mea privind lupta interna, Massa-Raikönnen pare sa aiba tot mai multi adepti. Atentie insa. Aceasta "lupta" nu va dura mai mult de 3-4 curse, poate nici atat, pentru a nu dauna intereseor echipei in ansamblu.

gyorgynhyo
30th December 2006, 22:35
nimeni nu se compara cu Schumi,iar cei de la Ferrari au gasit repede un inlocuitor care nu se ridica la valoarea fostului campion.KIMI nu va reusi sa ia nici un titlu cu cei de la Ferrari,deoarece nu are valoare de Ferrari.

Sasuke Uchiha
31st December 2006, 03:00
kimi e favoritul pt titlu, are prima sansa

resita
31st December 2006, 14:43
:no: :no: nici una.

Darth Revan
31st December 2006, 23:33
Kimi e singurul pilot de la Ferrari care poate deveni campion mondial.De ce credeti voi ca Massa are o valoare chiar asa de mare?Eu cred ca e noul Barrichelo.Oricum Alonso e favorit la titlu si nici Button nu trebuie neglijat daca Honda ii va oferi masina necesara.

Sorin Blaj
1st January 2007, 06:02
Kimi e singurul pilot de la Ferrari care poate deveni campion mondial. De ce credeti voi ca Massa are o valoare chiar asa de mare? Eu cred ca e noul Barrichelo. Oricum Alonso e favorit la titlu si nici Button nu trebuie neglijat daca Honda ii va oferi masina necesara.
N-as fi atat de sigur. Felipe a demonstrat anul trecut ca poate sa castige curse, de o maniera categorica, nelasand adversarilor nicio sansa.

Cat priveste comparatia cu Barrichello, nu ai dreptate. Barrichello nu a reusit nici macar sa se apropie de Schumacher, pe cand Massa s-a luptat de la egal la egal cu Michael, atat pentru pole cat si in curse.

Darth Revan
1st January 2007, 23:38
O sa lasam timpul sa vorbeasca.Si despre Jacques Villeneuve se credea ca e pilot bun la un moment dat! Massa e un pilot care poate castiga curse intr-o maniera categorica,asa cum ai si spus,dar asa era si Barrichello in tinerete.Nu poti zice ca nu s-a apropiat niciodata de Michael.A avut si el cateva curse fenomenale in cariera.Un loc 2 la Monaco cu Stewart si un pole position cu aceeasi echipa.Dra,ca si Massa,nu poate lua un campionat.Kimi poate.
Cum poti sa-l compari pe Kimi Raikkonen,dublu vicecampion mondial,cu Felipe Massa,care in afara de a doua jumatate a anului astuia nu a aratat NIMIC.

Sorin Blaj
2nd January 2007, 00:04
O sa lasam timpul sa vorbeasca.Si despre Jacques Villeneuve se credea ca e pilot bun la un moment dat! Massa e un pilot care poate castiga curse intr-o maniera categorica,asa cum ai si spus,dar asa era si Barrichello in tinerete.Nu poti zice ca nu s-a apropiat niciodata de Michael.A avut si el cateva curse fenomenale in cariera.Un loc 2 la Monaco cu Stewart si un pole position cu aceeasi echipa.Dra,ca si Massa,nu poate lua un campionat.Kimi poate.
Cum poti sa-l compari pe Kimi Raikkonen,dublu vicecampion mondial,cu Felipe Massa,care in afara de a doua jumatate a anului astuia nu a aratat NIMIC.
Masina egalizeaza valorile. Amandoi sunt piloti de prima mana si o sa vezi ca se vor lupta de la egal la egal.

Barrichello, cu aceeasi masina ca si Schumacher nu a reusit decat foarte rar, sa tina pasul cu Michael.

Polul si cursa de care vorbesti sau disputat in conditii speciale. Ca exemplu, polul l-a obtinut dupa ce a iesit foarte repede pe pista, iar ceilalti au fost nevoiti sa stabileasca cei mai buni timpi pe ploaie, el alergand pe pista uscata. Iar in tinerete, Barrichello nu a realizat nimic. Pana sa ajunga la Ferrari nu a castigat nicio cursa si daca nu ar fi pilotat pentru Ferrari, acum ar fi avut 0 (zero) victorii, nu 9 (noua) ca acum.

Sorin Blaj
10th January 2007, 22:03
Raikkonen, prima zi în tricoul Ferrari


În stațiunea montană Madonna di Campiglio s-a reunit ieri echipa Ferrari, în cadrul unei acțiuni devenite deja tradiționale pentru începutul de sezon. În afara lui Jean Todt, rămas la Maranello pentru a coordona acțiunile legate de lansarea noului monopost, echipa a fost completă: Kimi Raikkonen și Felipe Massa, dar și piloții de teste Badoer și Gene.

A fost prima zi în care finlandezul venit de la McLaren a purtat tricoul Ferrari, Raikkonen sosind la Madonna di Campiglio cu elicopterul, direct de la reședința sa din Elveția. Alături de piloți sînt prezenți și noul director tehnic, Mario Almondo, precum și directorul sportiv Stefano Domenicali. Amator al sporturilor de iarnă, Raikkonen va petrece ziua de miercuri pe pîrtie, acesta preferînd snowboard-ul schiurilor.

Tot miercuri este programată și o conferință de presă la care vor participa toți piloții și staff-ul tehnic, urmînd ca în restul săptămînii piloții să se distreze pe o pistă de gheață la bordul unor automobile Fiat Panda 4x4 special echipate. Nu este exclus să-și facă apariția și Michael Schumacher, care ar putea să petreacă cîteva zile cu echipa.


Iata si declaratiile lui Kimi:

"Nu am de gand sa-mi schimb stilul, pentru ca imi merge bine asa cum sunt". Acestea au fost primele cuvinte ale lui Kimi in culorile echipei Ferrari.

"Chiar daca mi-am schimbat stilul, la McLaren nu s-au imbunatatit rezultatele", a completat finlandezul de 27 de ani, care a lasat sa se inteleaga ca nu viata sa extrasportiva, de multe ori tumultuoasa, l-a impiedicat sa obtina rezultate bune.

"Nu ma intereseaza ce comenteaza unii si altii. Eu nu sunt Michael Schumacher si nici echipa nu se asteapta de la mine sa fiu ca Michael. Eu lucrez intr-un alt stil si cel mai important este sa gasim impreuna o cale de colaborare, cat mai benefica pentru toata lumea".

"Omul de gheata" a mai declarat ca nu simte nicio presiune la Ferrari si ca are aceleasi sentimente ca la debutul cu McLaren.

"Este normal ca atunci cand intri intr-o noua echipa toata lumea sa te compare cu pilotul pe care-l inlocuiesti".

Kimi Raikkonen a debutat in 2001 in Formula 1, cand a primit un volan la echipa Sauber, fara sa fi trecut prin formulele inferioare de formare. A urmat trecerea la McLaren Mercedes, unde a fost privit ca un urmas al lui Mika Hakkinen. Kimi a castigat noua curse pentru team-ul anglo-german, iar din acest an va pilota un monopost Ferrari, inlocuindu-l pe septuplul campion mondial, Michael Schumacher.


Surse: onlinesport.ro si autof1.ro

YoYoyOi
11th January 2007, 00:06
am tinut cu Schumi doar pt ca era la Ferrari....dar pe Raikkonen nu l-am putut suferi niciodata....si nici acum nu-l inghit.

Lavinia
11th January 2007, 00:16
am tinut cu Schumi doar pt ca era la Ferrari....dar pe Raikkonen nu l-am putut suferi niciodata....si nici acum nu-l inghit.

bun venit in club!;) :D

YoYoyOi
11th January 2007, 00:19
in clubul celor care nu-l inghit pe Kimi?:D

Lavinia
11th January 2007, 00:24
dap;)

YoYoyOi
11th January 2007, 00:28
pai cum dreaq sa-l suporti la cat e de urat....bleah:D

Lavinia
11th January 2007, 00:31
nu d'aia nu il suport yo...nu am niciun motiv ptr care nu imi place..pur si simpu nu imi place mie...acu urat,frumos....asta nu prea conteaza;)

Sorin Blaj
11th January 2007, 01:21
FETELOR, nu fiti asa de rele. Dati-i o sansa, sa arate ce poate. :)

YoYoyOi
11th January 2007, 01:24
pai da' n-a avut sanse pana acum? Ca doar nu e incepator in F1...eu nu-l vreau la Ferrari...le strica imaginea :P

Kooler
11th January 2007, 09:37
pai da' n-a avut sanse pana acum? Ca doar nu e incepator in F1...eu nu-l vreau la Ferrari...le strica imaginea :P

Inca nu a stricat nicio imagine deocamdata acum o reface dupa ce s-a retras Michael. O v-a strica cand se va apuca de explodat motoare in calificari si v-a pleca de pe ultima pozitie a grilei. Atunci o v-a face praf. Sper insa sa nu o faca pentru ca nu doar ca tin cu Ferrari dar nu sufar echipa Renault. Kimi e singurul care poate aduce locul I la Ferarri. Massa e slab.

dan
11th January 2007, 16:18
fiecare cu parerea lui.
eu zic ca massa e bun.
ontopic: kimi are prima sansa sa castige campionatul(pana nu vad ca cei 2 piloti sunt lasati sa se dueleze nu pot sa-l vad pe massa ca favorit la titlu)...ce va fi vom vedea anul asta

Sorin Blaj
11th January 2007, 19:28
pai da' n-a avut sanse pana acum? Ca doar nu e incepator in F1...eu nu-l vreau la Ferrari...le strica imaginea :P
Eu vorbeam de o sansa la Ferrari, pe o masina competitiva.

Kooler
11th January 2007, 20:45
Asa e. Mc Laren-ul ala nu era competitiv. JP Montoya nu e pilot de locul 8, deci masina a fost de vina. Sper sa aiba parte de o masina rapida si fiabila.

silversky
11th January 2007, 20:48
Nu cred că trebuie minimalizate șansele pe care Kimi le are la titlul mondial în sezonul viitor dar nici nu trebuie trecut cu vederea faptul că acesta este primul an al lui la Ferrari. Trebuie să cunoască monopostul, trebuie să se acomodeze cu echipa tehnică și cu o groază de alte lucruri. Ce vreau să spun este că va fi un an greu atât pentru el, cât și pentru principalul lui competitor, care după părerea mea tot Alonso a rămas, chiar și după mutarea la McLaren.

RAIKKONEN
6th February 2007, 10:10
castiga titlul cu 5 etape inainte de final!

Elphax
6th February 2007, 10:15
nu castiga nimic :) poate 2-3 curse si atat

Kooler
6th February 2007, 17:20
Kimi castiga titlul desi mi-e putin cam frica, deoarece are un talent fantastic de a bubuii motoarele monoposturilor. Sper sa-si incalzeasca putin sangele si sa o lase mai moale ca prea usor le executa (saracele motoare)

thanathos
6th February 2007, 17:39
Kimi pana acum a mers ep pocnitori de mercedes.
Ferrari e in alta liga.
Si Schumi a pocnit motoare cu nemiluita in primul an la Ferrari. Atunci insa Ferrari erau in buda...acum sunt totusi in top3 al motoristilor.

edd
6th February 2007, 17:44
Kimi castiga titlul desi mi-e putin cam frica, deoarece are un talent fantastic de a bubuii motoarele monoposturilor. Sper sa-si incalzeasca putin sangele si sa o lase mai moale ca prea usor le executa (saracele motoare)

a avut si multe ghinioane in sezoanele precedente!! mie imi place de el ca pilot,dar nu imi place ferrari!! nu stiu de ce nu-mi place ferrari,poate pentru k p majoritatea dak ii intrebi cu cine tin iti vor raspunde "ferrari" chiar dak habar nu au despre formula 1,poate chiar nici nu au vazut MACAR 1 cursa...deci eu tin cu Kimi ;)

RAIKKONEN
6th February 2007, 18:37
aceeasi poveste ca si cu steaua,ai dreptate,toti care ii intrebi tin cu ferrari. CE sa-i faci spiritul de turma.... IN ORICE CAZ KIMI CASTIGA TITLUL CU 5 ETAPE INAINTE DE FINAL(DAR SPER CA FERRARI SA NU CASTIGE LA CONSTRUCTORI,POATE RENAULT)!
KIMI CASTIGA CAMPIONATUL LA 50 DE PUNCTE FATA DE URMATORUL , PROBABIL FATA DE NULITATEA sPANIOALA

thanathos
6th February 2007, 18:58
daca scrii cu CAPS nu inseamna ca ai mai multa credibilitate. Dimpotriva, devii enervant si ignorat

thanathos
6th February 2007, 19:04
a avut si multe ghinioane in sezoanele precedente!! mie imi place de el ca pilot,dar nu imi place ferrari!! nu stiu de ce nu-mi place ferrari,poate pentru k p majoritatea dak ii intrebi cu cine tin iti vor raspunde "ferrari" chiar dak habar nu au despre formula 1,poate chiar nici nu au vazut MACAR 1 cursa...deci eu tin cu Kimi ;)

Unii "tin" cu ferrari ca-i la moda si exotic.
altii "iubesc" ferrari pentru tot ceea ce Ferrari inseamna in constructia de masini, pentru istoria lor, pentru ca au reusit acolo unde altii au dat gres, pentru ca au o mostenire , un spirit, un suflet, pentru ca au scris istoria unui sport cu care se identifica numele lor. Un spirit si o aura la care altii doar viseaza. Pentru mine sunetul unui motor ferrari e inconfundabil, probabil as reusi sa indentific aproape orice model doar ascultandu-l.
Asta e motivul pentru care iubesc eu ferrari, nu pentru ca face aspiratoare de femei, ca is colorate in rosu sau ca-ti adauga automat 15cm la scula daca iti cumperi una.:confused:

edd
6th February 2007, 19:14
Unii "tin" cu ferrari ca-i la moda si exotic.
altii "iubesc" ferrari pentru tot ceea ce Ferrari inseamna in constructia de masini, pentru istoria lor, pentru ca au reusit acolo unde altii au dat gres, pentru ca au o mostenire , un spirit, un suflet, pentru ca au scris istoria unui sport cu care se identifica numele lor. Un spirit si o aura la care altii doar viseaza. Pentru mine sunetul unui motor ferrari e inconfundabil, probabil as reusi sa indentific aproape orice model doar ascultandu-l.
Asta e motivul pentru care iubesc eu ferrari, nu pentru ca face aspiratoare de femei, ca is colorate in rosu sau ca-ti adauga automat 15cm la scula daca iti cumperi una.:confused:

te cred si te respect,u chiar argumentat f bine!! :ok: dar ca tine sunt putini!! nu stiu dak jumatate din fanii ferrari sunt fani adevarati! pana acuma "tineau" cu ferrari pt k era schumacher acolo. eu nu simpatizez vreo echipa anume,mie imi plac anumiti piloti,iar in topul lor se afla Kimi.

RAIKKONEN
7th February 2007, 12:29
clasament final 2007 piloti :

1) KIMI RAIKKONEN 150 PCT , 15 VICTORII,2 ABANDONURI MECANICE
2)KOVALAINEN 115 PCT
........
........
........
6)fERNANDELO ALONSITU 35 PCT , 7 LOCURI 4 SI 10 ABANDONURI

thanathos
7th February 2007, 16:19
medicamente gogule?

Kooler
7th February 2007, 19:35
te cred si te respect,u chiar argumentat f bine!! :ok: dar ca tine sunt putini!! nu stiu dak jumatate din fanii ferrari sunt fani adevarati! pana acuma "tineau" cu ferrari pt k era schumacher acolo. eu nu simpatizez vreo echipa anume,mie imi plac anumiti piloti,iar in topul lor se afla Kimi.

Tin cu Ferrari pentru performantele mecanicilor si al tot staffului tehnic de acolo se vede ca sunt foarte uniti si scot masinii fiabile, sigure si rapide, nu pentru istorie sau pentru ca e la moda.

Kimi e cel mai bun pilot care putea s-a vina la Ferrari dupa plecarea lui Schumacher. Il simpatizam de mult de cand se clasa mai sus in clasament. I s-a acordat sansa sa concureze cu o masina buna, acum are sansa vietii s-a arate ce poate. Cand spun ca, castiga titlul pe asta ma bazez.

thanathos
7th February 2007, 20:04
Eu am totusi retineri cu castigatul titlului din primul an pe o masina noua, indiferent ca e Kimi sau Alfonsito. Drept e, ca daca au masini cat de cat decente nu vad cine le-ar ameninta pozitia. Evident sunt favoritii principali la titlu, insa n-as exclude o surpriza anul asta.

Travis Daye
8th February 2007, 09:02
si la cine te-ai gandi?.... ca eu am inceput sa am vise frumoase noaptea cum ca ar continua traditia neamului Schumacher chiar daca s-a retras Michael :)

Sorin Blaj
8th February 2007, 12:07
Nu cred ca Ralf poate sa emita pretentii la titlul de CM.

RAIKKONEN
8th February 2007, 13:47
thanathos tata degeaba ai vazut atatea gp ca tot sarac cu duhu esti. cat despre voi care ma amenintati ca ma dati afara explicati de ce?cand am injurat? habarnist nu e injuratura fratilor . cat despre f1 pariati si voi pe net la campionul de pe 2007 sa mai faceti si voi un ban,ca e sigur KIMI RAIKKONEN
CAMPIONUL 2007 si nici nu veti avea emotii ca la hungaroring deja e campion
si atunci nu o sa ma mai dati afara ca-s recalcitrant. mai castiga si thanathos bani sa mai vada o cursa daca tot nu mai are... in fine stiu ca nu sunteti comunisti , ca sa ma cenzurati.
la muti ani baietii!!!!

Sorin Blaj
8th February 2007, 14:49
Raikkonen.

Cine te-a acuzat ca ai injurat? Te-am avertizat sa ai grija la limbaj. Atata tot.

Repet. Aici nu suntem la fotbal. Daca vrei sa porti o discutie civilizata trebuie sa-i respecti pe cei carora te adresezi. Respecta-i si vei fi respectat.

Se poate sa discutam despre Formula 1 si fara acuze si atitudini de atotstiutor. Ai o opinie? Foarte bine, nimeni nu are nimic impotriva, dar de aici si pana la a lua peste picior pe cineva este cale lunga.

Apropo. Ca tot l-ai intrebat pe Thanatos la cate curse a fost la viata lui si ti-a si raspuns. Sa inteleg ca tu ai fost la mai multe?

thanathos
8th February 2007, 15:57
thanathos tata degeaba ai vazut atatea gp ca tot sarac cu duhu esti. cat despre voi care ma amenintati ca ma dati afara explicati de ce?cand am injurat? habarnist nu e injuratura fratilor . cat despre f1 pariati si voi pe net la campionul de pe 2007 sa mai faceti si voi un ban,ca e sigur KIMI RAIKKONEN
CAMPIONUL 2007 si nici nu veti avea emotii ca la hungaroring deja e campion
si atunci nu o sa ma mai dati afara ca-s recalcitrant. mai castiga si thanathos bani sa mai vada o cursa daca tot nu mai are... in fine stiu ca nu sunteti comunisti , ca sa ma cenzurati.
la muti ani baietii!!!!

my dear lad, come back when you're 16, ok? :o:

RAIKKONEN
9th February 2007, 10:08
nu vere ca eu nu "am schimbat continentul" eu is inca roman sarac nu ca el. am fost la hungaroring de prin 2001 pana prin 2005 , dehh dupa cum am zis sunt doar un romanas nu-s asa cosmopolit ca el. sper sa ajung si eu la SPA cat de curand (daca oi avea "putere") dar nu cred ca se va intampla anu asta desi imi doresc foarte mult. in rest bafta lui thanathos si ma bucur ca a vazut atatea GP dar ma intreb daca a inteles ceva.

PS n-am nimic cu voi fratilor dar thanathos asta ma tot dispera.

Travis Daye
9th February 2007, 10:28
te-o dispera... dar aici vorbim de F1.. nu de cine e mai smecher ca a fost la mai multe curse :)

Cappone
11th February 2007, 21:25
isi va arata valoarea pana la urma Kimi si va dovedi ca nu este numai un talent pierdut.
va fi urmasul lu Hakkinnen

Travis Daye
12th February 2007, 00:01
isi va arata valoarea pana la urma Kimi si va dovedi ca nu este numai un talent pierdut.
va fi urmasul lu Hakkinnen

desi Hakkinen a fost campion mondial si Raikkonen inca nu, cred ca e mai bun Kimi... Hakkinen a castigat titlul la limita si cu o masina foarte buna.... in timp ce Raikkonen a scos maximum posibil dintr-o masina nu foarte competitiva

Sorin Blaj
18th February 2007, 12:50
Interviu cu Kimi Raikonnen


Reporter: Supranumele tau este "Iceman", nu cred ca in momentul in care ai debutat la Ferrari nu ai simtit o puternica emotie ...

Kimi Raikonnen: Sunt multe lucruri noi atunci cand schimbi echipa ... mai presus de toate sunt multe lucruri de invatat atunci cand esti singur in masina. Trebuie sa te concentrezi profund, iar pentru emotii nu mai e timp.

R: La ce ai lucrat in special ?

K. R.: Pentru inceput trebuie sa-mi gasesc o pozitie comoda in masina. La scaunul facut in fabrica trebuie facute o serie de personalizari, care crezi ca ajuta in cursa, apoi, cand iesi efectiv pe pista sunt multe detalii de care trebuie sa tii cont inainte de a apasa pedala la maxim.

R: In ceea ce priveste cele doua spin-uri pe care le-ai facut la sfarsitul sesiunii de teste, erai in punctul de a testa limitele maxime ale masinii ?

K. R.: E cam devreme sa spunem asta ! Dupa o perioada de neactivitate, cand te intorci in masina nu mai esti la fel de agil, dar trebuie sa recuperezi repede.

R: Care este prima ta impresie cu privire la masina Ferrari ?

K. R.: Imi place, chiar daca am facut putine tururi pe uscat in care am putut sa ma concentrez, asta din cauza conditiilor meteo; mi-ar fi placut sa testez mai mult, asa cum era programat, dar vom incerca sa recuperam in zilele urmatoare.

R: Dupa acest prim contact cu masina, care sunt diferentele pe care le-ai sesizat in comparatie cu fosta ta masina ?

K. R.: Sunt multe lucruri noi cu care va trebui sa ma obisnuiesc: pneurile, masina, echipa, toate comenzile de pe volan, lucruri care la McLaren functionau in mod diferit. Singurul mod in care te poti obisnui este sa testezi mult, de asta sunt in acest moment, aici.

R: Ai putut sesiza diferente intre pneurile Michelin si Bridgstone ?

K. R.: Cum spuneam, am testat putin, iar pista a fost uda in majoritatea timpului, nu am putut face comparatii, m-am concentrat in a intelege cat mai bine comportamentul masinii.

R: Cum te simti la sfarsitul primei tale zile de lucru la Ferrari ?

K. R.: Sunt multumit de nivelul la care ma aflu si de decizia de a veni la Ferrari. As fi vrut sa stau mai mult pe pista, insa voi recupera zilele urmatoare. Ceea ce am facut astazi e evident mai mult decat nimic.

R: Care e cea mai mare diferenta pe care ai sesizat-o intre McLaren si Ferrari ?

K. R.: Nu cred ca e acum momentul de a face astfel de comparatii, sunt bucuros ca am ales Ferrari, dar pot spune ca cele doua echipe lucreaza diferit si voi avea nevoie de timp pentru a ma adapta. Cand voi fi integrat complet in modul de lucru al echipei Ferrari, poate voi fi in pozitia de a face comparatii, pentru moment sunt multumit asa.

R: Ai avut ocazia de a studia noua infatisare a masinii. Ce crezi despre ea?

K. R.: E o masina noua, insa deja am auzit lucruri bune din partea staff-ului tehnic. O voi testa, probabil saptamana viitoare la Valencia, si voi avea mai multe elemente de referinta.

R: Mai multa presiune pe tine acum, sau cand erai la McLaren ?

K. R.: Cu presiunea trebuie sa te obisnuiesti daca vrei sa fi pilot de Formula 1, iar la echipele de top mereu presiunea e la nivel maxim.


Sursa: autorally.ro