PDA

View Full Version : The MASTERS!!!!!!



Dorin
5th April 2010, 23:09
http://www.pgatour.com/r/schedule/
Cel mai important turneu al anului si visul tuturor golferilor incepe joi. Tiger , cu coada intre picioare, dar mai hotarat ca niciodata e la fata locului.Azi a fost bombardat de ziaristi cu intrebari incomode dar a scapat destul de usor...

corina_jga
7th April 2010, 14:02
Buna, Dorin.
Am pierdut transmisia in direct cu conferinta de presa a lui Tiger, dar nu a fost o mare pierdere, nimic nou nu s-a spus acolo.
Ce nu inteleg este inversunarea asta a mediei in viata privata a unui om care e supes greselii. Am vazut una din conferintele de presa si am urmarit mai mult limbajul trupului la cei prezenti: femeile erau satisfacute, barbatii nu putea privi inainte. Am simtit clar ca respirau usurati ca nu sunt ei in fata micrifoanelor. E un spectacol ieftin in care o persoana, indiferent cat de sus e, trebuie sa-si spele lenjeria cu public. Din punctul meu de vedere, sotia lui a facut cea mai mare greseala pe care o face numai o vanzatoare de patrunjel care nu are nimic de pierdut daca isi balacareste sotul in public. Daca nu exista zvonul confirmat ca Erin l-a urmarit cu acele nenorocite de wedge, cred ca nu s-ar fi inamplat nimic. Cat despre "doamnele" cu care a avut de-a face Tiger, sunt ca ciupercile care profita de apa (la moara) si soare (cele 15 minute de faima...) numai ca sa faca un ban in plus. Parte dintre ele, sigur nu au avut de-a face cu el intim.
Sper sa aiba liniste si sa poata arata la Masters ceea ce poate si sa avem parte de 4 zile superbe. Competitie o sa fie acolo si spectacol ca de fiecare data. Cei mari sunt acolo, dintre europeni, numai de bine. Nu prea am vazut rookies. Dar sigur Cabrera o sa aiba zile fripte sa-si apere titlul daca ceilalti vor juca asa cum i-am vazut la ultimele 2 turnee. Si oricum, toti or sa dea ce au mai bun pentru jacheta aia superba.

dumy84
8th April 2010, 21:17
Tiger Woods primit cu aplauze la prima lovitura. Birdie ratat de putin la cea dintai cupa.

Sorin Blaj
8th April 2010, 21:36
Vezi undeva Masters-ul?

Vad ca e la cupa a treia.

Gata, am rezolvat. :) O imagine superba pe http://www.atdhe.net/

Sorin Blaj
8th April 2010, 21:46
Cabrera este la -1 dupa 15 cupe, pe primul loc fiind Tom Watson, cu -5.

Cupa 16, extrem de dificila. Par 3, dar cu atata apa si nisip in jur ...

Dorin
9th April 2010, 00:24
Eu vad la TV...
Interesant ce-l aplauda americanii pe Tiger. Parca ar fi un erou....

corina_jga
9th April 2010, 12:53
Americanii au nevoie de eroi. Daca nu ii au, ii creaza pur si simplu. Iar sistemul functioneaza asa de bine, ca toata lumea uita ca eroii aia sunt oameni in carne si oase si cu slabiciuni. As vrea si eu sa-l vad pe ala care e sus de tot, care e adulat (si in buna masura, chiar era de admirat cariera lui Tiger Woods, ca sa fim sinceri pana la capat) si care iese dintr-o data in lumina reflectoarelor spunand: "baieti, mai lasati-o moale cu admiratia, pentru ca sunt un pacatos, mincinos si imi plac si alte femei in afara sotiei mele". Sa fim seriosi si sa nu infieram mai tare decat e cazul. Alpauzele alea dupa mine au venit din mai multe motive. Primul, e reflexul creat de mass-media, al doilea e turma care aplauda ca doar a platit pentru spectacol iar al treilea, cred ca a fost un pic de compasiune pentru amploarea pe care au luat-o lucrurile in viata lui personala.
Cat despre Masters in sine, prima zi promite, dar nu este definitorie niciodata. Rar am vazut un jucator care sa se mentina pe prima pozitie pe durata a celor 4 zile. Am vazut cateva lovituri waw, m-am bucurat de primul eagle al lui Tiger, pentru ca a fost cu adevarat unul solid si mi-a placut calmul si clasa cu care Couples s-a cocotat la -6. Astept sa vad ce face Watson in a doua runda... Kaymer din pacate dupa Dubai a revenit la pattern-ul lui: prima zi proasta, urmatoarele 2 bune si ultima catastrofala.
Mie mi s-a parut mai greu 12, par 3. Inselatoare la abordare.

Sorin Blaj
9th April 2010, 19:44
Ce cadere pentru scotianul Sandy Lyle, 79 de pozitii. 69 in prima zi, iar acum ...

corina_jga
9th April 2010, 22:36
Interesanta evolutia lui Poulter azi... Este deja la -9 si are 3 avantaj fata de ceilalti. Acum Westwood e si el al -9... se strang randurile si incepe sa se aleaga. Singh, Harrington, Sabbatini, Oosthuizen, Fisher nu cred sa mai aiba vreo sansa sa treaca de cut.

Dorin
9th April 2010, 23:53
Westwood is the man of the day!
Maine incepe sezonul suedez!!!!!!!!!! Intarziat dar ... in sfarsit. Am sa joc ambele zile!

Sorin Blaj
10th April 2010, 01:48
Interesanta evolutia lui Poulter azi... Este deja la -9 si are 3 avantaj fata de ceilalti. Acum Westwood e si el al -9... se strang randurile si incepe sa se aleaga. Singh, Harrington, Sabbatini, Oosthuizen, Fisher nu cred sa mai aiba vreo sansa sa treaca de cut.

Nu s-a ales inca nimic. Sunt cel putin 7 jucatori in 3 lovituri, printre ei si Woods. Se pot intampla multe. Constanta este cea mai buna lovitura. :ok:

Apropo. Dorin. Cat mai putine lovituri. :ok:

Dorin
10th April 2010, 09:39
Stii, e un comentariu vesel. Cand joci pe green fee poti sa ai multe lovituri ca sa fie mai ieftin pe lovitura....

dumy84
10th April 2010, 11:17
Vezi undeva Masters-ul?


Incearca si www.veetle.com E acolo Golf Channel 24/24

paddyslam
10th April 2010, 12:06
Eu am decis sa-l vad pe viu anul asta...
Azi voi fi in Augusta pentru prima data. Very exciting!!
Irlandezii m-au tradat (au ratat toti 3 cut-ul) asa ca ma
voi multumi sa-i sustin pe young Mateo, pe old Tom, etc...
(pe Woods l-am mai vazut pe viu jucand in trecut asa ca nu o
sa ma inghesuiesc prea tare).

Dar cel mai mult vreau sa vad si sa ma plimb pe celebrul golf course...

O sa va scriu poate ceva impresii/poze in zilele care vin cind o sa am vreme...

Dorin
10th April 2010, 13:32
Mamma mia !!!! Ce-as dori sa-ti fac companie. Am incercat sa fac rost de bilete la Ryder cup in Wales , la toamna, dar nu am reusit. Chiar ca ar merita sa fac o incercare pentru Augusta!

corina_jga
10th April 2010, 13:35
Pacat de boogey-urile lui Westwood. Au fost ale lui, dar e mare pacatul ca a cazut din nou la -8. E loc mereu de surprize in golf.
Dorin, iti doresc chef de joc si sa-ti iasa toate cum le vrei.
Pentru paddyslam, sa te bucuri de ce vei vedea. Din ce am vazut, e un teren superb.

dumy84
10th April 2010, 14:09
Eu am decis sa-l vad pe viu anul asta...
Azi voi fi in Augusta pentru prima data. Very exciting!!
Irlandezii m-au tradat (au ratat toti 3 cut-ul) asa ca ma
voi multumi sa-i sustin pe young Mateo, pe old Tom, etc...
(pe Woods l-am mai vazut pe viu jucand in trecut asa ca nu o
sa ma inghesuiesc prea tare).

Dar cel mai mult vreau sa vad si sa ma plimb pe celebrul golf course...

O sa va scriu poate ceva impresii/poze in zilele care vin cind o sa am vreme...

Asteptam cu interes relatarile tale si pozele. Daca esti de acord le pot publica pe site-ul Onlinesport intr-o galerie foto pentru toti iubitorii golfului din Romania.

dumy84
10th April 2010, 22:43
Lee Westwood s-a departat la doua lovituri (-10) dupa primele patru cupe ale rundei a 3-a. Urmeaza Ian Poulter (-8), Phil Mickelson si Tiger Woods (-7).

Dorin
10th April 2010, 23:59
Zi perfecta .Englezii tin onoarea Europei!

dumy84
11th April 2010, 00:23
Intre timp Westwood s-a dus la -12 si doar Phil Mickelson (-9) pare a tine ritmul cu jucatorul englez.

Edit: Mickelson a reusit un eagle superb la ultima cupa jucata si s-a apropiat la o singura lovitura de Westwood.

Altfel, Tiger nu arata deloc a fi in apele sale, coborand la -5 dupa mai multe bogeys.

Sorin Blaj
11th April 2010, 00:29
Zi perfecta .Englezii tin onoarea Europei!

Este un film despre o editie a Masters-ului, castigata de un american amator, in fata a trei englezi. Cei mai buni din lume la vremea respectiva. Dupa un caz real. :ok:

dumy84
11th April 2010, 00:35
Westwood trimite in nisip la a 12-a si pierde avantajul de o lovitura dupa ce a incheiat cu bogey. Astfel, Westwood si Mickelson se afla la egalitate (-11).

Woods a reusit intre timp un birdie si a urcat la -6, in timp ce Ian Poulter este in cadere libera, dupa un un double-bogey la a 12-a.

dumy84
11th April 2010, 00:37
Este un film despre o editie a Masters-ului, castigata de un american amator, in fata a trei englezi. Cei mai buni din lume la vremea respectiva. Dupa un caz real. :ok:

Este vorba despre Francis Ouimet, dar parca era la o editie a US Openului.

Sorin Blaj
11th April 2010, 00:42
Da. Francis Ouimet. Imi face placere intotdeauna sa revad acest film. :)

Si da, a castigat in 1913, la 20 de ani, US Open-ul. :ok:

dumy84
11th April 2010, 00:44
Birdie la a 15-a pentru Mickelson si americanul preia conducerea (-12) cu un avans de o lovitura. Woods reuseste la randul sau un birdie si urca la -7 alaturi de Fred Couples in pozitia a patra.

dumy84
11th April 2010, 00:45
Da. Francis Ouimet. Imi face placere intotdeauna sa revad acest film. :)

Si da, a castigat in 1913, la 20 de ani, US Open-ul. :ok:

SUPER film, extraordinara poveste. Pasiunea mea pentru Golf a inceput dupa ce am vazut acest film :ok:

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:00
Iti provoaca furnicaturi pe sira spinarii un astfel de film, avand senzatia la un moment dat ca esti acolo pe teren. :ok:

dumy84
11th April 2010, 01:05
Iti provoaca furnicaturi pe sira spinarii un astfel de film, avand senzatia la un moment dat ca esti acolo pe teren. :ok:

Da, si surprinde intocmai esenta golfului, sport unde jucatorii sunt parteneri de competitie si nu adversari sau oponenti.

Altfel, Woods reuseste trei birdies la rand, la cupele 13, 14 si 15, si urca la -8, avand inca de recuperat patru lovituri fata de liderul Mickelson.

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:15
A reusit niste lovituri Mickelson, de pus in rama. Acum le-am vazut.

Cand l-am laudat, a dat-o in tribuna. :)

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:18
Ce partie au facut in tribuna. :)

Este la a treia lovitura la ultima cupa, par 4.

A dat-o bine, aproape de cupa. Pentru par.

Sigur pe el, a terminat cu 67 a treia zi, la fel ca in prima, ieri a terminat cu 71.

dumy84
11th April 2010, 01:25
Indiferent de rezultate, ne asteapta o runda finala de senzatie. Cu siguranta in lupta de la varf se va implica si Tiger.

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:26
Si Choi a venit la -8. Ce lovitura a reusit pe green! :ok:

Mickelson a cazut la -11. Westwood a ramas singur la -12, dupa cupa 15.

Woods si Choi sunt la -8 dupa cupa 16.

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:56
Lee Westwood a incheiat a treia zi cu 68.

67
69
68

Ce sa mai spui?

Sorin Blaj
12th April 2010, 00:28
Ne apropiem de final. Fantastic cum au mers astazi Watney (-7) si Jimenez (-6).

Choi si Mickelson, cu -12, respectiv kim si Westwood, cu -11, sunt principalii favoriti.

Ce lovitura a reusit Mickelson la cupa 12, incheind cu un birdie pentru -13.

Sorin Blaj
12th April 2010, 00:32
Mickelson si Westwood sunt in "echipa". :)

Sorin Blaj
12th April 2010, 00:49
Fantastic Mickelson. Ca un facut, la cupa 13 :), amandoi au trimis mingea in frunze, in padure. Mickelson a fost mai norocos si a avut directie pentru green si a trimis-o langa cupa. Westwood a avut ghinion si a avut un copac in fata. Ce-au mai sarit frunzele la loviturile lor. :) Pana l-a urma, Mickelson a ratat pe green si au reusit amandoi birdie.

Sorin Blaj
12th April 2010, 01:10
Kim si Watney au incheiat cu 65 ultima zi. Woods a venit si el la -10, dupa un eagle. A oscilat la greu astazi, alternand reusitele cu ratarile. A avut par doar la patru cupe, din 15, pana acum.

Dorin
12th April 2010, 01:15
Lovitura din padure e de antologie!!

Sorin Blaj
12th April 2010, 01:20
Da. Salut Dorin!

Mickelson s-a dus la -15, cand mai sunt 3 cupe.

A pus-o pe green si la 16. :ok:

Sorin Blaj
12th April 2010, 01:52
Ce victorie pentru Mickelson!

dumy84
12th April 2010, 15:28
Frumos turneu. Pacat pentru Westwood ca nu a reusit sa se pastreze in frunte, dar Mickelson merita, fara doar si poate victoria.

Ce spuneti de Tiger? Cam oscilant si destul de agitat mi s-a parut. S-a scos, zic eu, cu acel eagle spectaculos de la a 15-a.

corina_jga
12th April 2010, 17:35
Intradevar, frumos turneu terminat cu o dominatie clara si calma a lui Mickelson. Drept e ca avut si ceva sansa langa talentul pe care il are. A meritat din plin. Englezii s-au tinut tare, mai ales Westwood numai ca au avut prea multa presiune: Westwood pentru ca a pierdut conducerea si nu e de neglijat nici presiunea de a dori ca un european sa castige in Augusta. Asemenea ambitii uneori nu ajuta.
Am vazut lovituri frumoase, solutii curajoase din tot felul de pozitii. Faceam chiar glume cand i-am vazut pe Westwood si pe Mickelson printre copaci: "se simte cum analizeaza cat de adevarata este zicala ca un copac pe un teren de golf e 20% frunze si crengi, 80% aer..."
Tiger cu acele eagle-uri isi aduce aminte ce poate si asta e posibil sa il ajute pentru viitor. Dar nu mai e Tiger de dinainte de operatie.

Tavi24
13th April 2010, 21:07
Niste capturi cu Tiger Woods:

http://img706.imageshack.us/img706/4677/twoods4masters2010.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/5173/twoods3masters2010c.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/7206/twoodsmasters2010u.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/5550/twoods2masters2010.jpg