PDA

View Full Version : Cum ati devenit suporteri/ fani/ simpatizanti ai echipei preferate?



Gothika
10th November 2004, 16:06
Poate il veti considera un subiect plictisitor... Eu, una, chiar as vrea sa stiu cand sau cum ati realizat ca sunteti fan al unei echipe. Traditie in familie? Zona in care ati crescut v-a determinat?

sotostone
10th November 2004, 16:12
la mine un pic de traditzie de familie... dar decizia finala am luat-o...cand am vazut un Steaua-Dinamo 6-4 sau 4-6 nu mai tzin minte exact... si mi-a placut cum a jucat Dinamo... cu Vaiscovici si Mateut...!
In plus m-au enervat Pitzurca shi Lacatush.... si un gol dat de Steaua total nemeritat...
De atunci am tzinut cu Dinamo mereu... si pana in ziua de azi ... nu cred ca shi-a luat revansha .... asa simt eu !
Cand o sa simt ca shi-a luat revansha (daca voi simtzi vreodata) va fi pre atarziu sa-mi schimb echipa de suflet!
Shi mai mi-a placut combinatzia de culori alb-roshu...!
Hai Dinamo!
PS Meciul era o finala de cupa a Roamniei

cocomic
10th November 2004, 16:32
eu tin cu Poli de cand aveam 5 ani si am mers prima oara la stadion... totul era impresionant, 50.000 de oameni la meciurile mari... eram pur si simplu coplesit... un an mai tarziu a fost faimosul Poli-Dinamo 2-1, cand a dat Varga gol din lovitura libera "din parcarea de la spitalul judetean", cum relatau cronicarii vremii... atunci am realizat ce inseamna Poli pentru mine... au urmat bineinteles perioade fericite si mai putin fericite, dar alb-violetul a ramas sfant in sufletul meu...

cu AC Milan tin din 1989, de la semifinala de CCE cu lactaticii (pe atunci erau doar branzeturi) din Madrid... 5-1 sec, fara drept de apel... rezultatul finalei cu Steaua il stiti cu totii... de atunci, povestea e foarte frumoasa: multe meciuri memorabile, cupe, campionate castigate... si cate si mai cate vor urma :D

dlgicu
10th November 2004, 16:41
Sunt cateva raspunsuri aici, de data asta sper sa nu ti se para tie plictisitor:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2438

ieppy
10th November 2004, 16:57
Eu tin cu Dinamo de cand aveam 5 ani. Am vazut un meci a lui Dinamo in care Raducioiu a marcat 3 goluri. Mi-a placut de Raducioiu si mi-a placut automat si de Dinamo. Desi am plecat la mare distanta de tara anul viitor neavand practic nici un fel de contact cu fotbalul pentru 3 ani, cand m-am intors tot cu Dinamo am tinut. Nu stiu de ce, pur si simplu asa am simtit eu. :)

ady_azzuro
10th November 2004, 16:58
De ce tin eu cu Craiova...pai ce solutie sa am daca sunt oltean si craiovean 100% :)

ieppy
10th November 2004, 17:04
ady eu sunt oltean 50%. asa ca ai solutii. :D

Gothika, poate ar trebuii si tu sa ne povestesti, ca nu e frumos sa deschizi un thread cu o intrebare fara sa raspunzi si tu la ea. :)

Catalanul
10th November 2004, 17:04
Tin cu Poli Timisoara (& Barça) de cand am auzit de fotbal :cool:. Primul meci la care am fost pe DP... a fost in anul 1994 (parca :D), Poli 1-0 Steaua gol marcat de Poli in minutul 87 :yeah: (marcatorul nu-l mai stiu). Am fost fascinat de spectacolul pe care l-a facut CVUCS :o:(fumigene, steaguri, petarde etc.) Forza VIOLA /hello

Gothika
10th November 2004, 17:30
:rolleyes:
ady eu sunt oltean 50%. asa ca ai solutii. :D

Gothika, poate ar trebuii si tu sa ne povestesti, ca nu e frumos sa deschizi un thread cu o intrebare fara sa raspunzi si tu la ea. :)
N-as fi vrut sa va schimb parerea (poate buna) despre mine :D OK..., am inceput clasa a X a intr-un liceu nou. Cum nu cunosteam pe nimeni, trebuia sa gasesc o metoda.., si ca orice adolescenta mai degraba as fi cunoscut niste baieti, nu? :cool: Asa ca mi-a venit mirifica idee ca, in fiecare dimineata, sa-mi cumpar Pro-Sportul (nu intentionez sa fac reclama) si sa ma asez linistita pe banca in curtea liceului. Aproape fiecare liceean care trecea prin zona vroia sa stie ce mai scrie in ziar. :) Eu, care despre fotbal nu stiam doar ca e bine sa inscrii, n-am avut de ales si ca sa nu ma fac de ras a trebuit sa invat usor, usor. Cum toti in jurul meu erau ba stelisti, ba rapidisti, ba dinamovisti, imi propusesem sa fiu diferita :p Acum, care credeti ca au fost criteriile, dupa care o copila care nu stia cu ce se mananca fotbalul, a facut selectia? Culorile, bineinteles :) Si uite asa, m-am ambitionat sa urmaresc meciurile, am invatat sa ma bucur, sa ma intristez, sa ma enervez, ca un adevarat suporter as zice eu :rolleyes: ...Pe Cotroceni, ultima oara am fost cand au jucat cu Steaua si Galata...

ieppy
10th November 2004, 17:34
Interesanta poveste. :D

Si uite asa a mai facut Nationalul un suporter. Sunteti 20 acum, nu? :)

Gothika
10th November 2004, 17:36
Interesanta poveste. :D

Si uite asa a mai facut Nationalul un suporter. Sunteti 20 acum, nu? :)
Mda... cunosc toate glumitele de genul asta..., dar asa amarati si putini cum suntem..., pe ce loc figuram in clasament? Fa o mica comparatie :p

ieppy
10th November 2004, 17:39
HOPA, lady, you do not want to mess with me. :D

Eu vad cum jucati acum. De cand va dat-o stelutza( sa nu crezi ca am fost bucuros) parca mergeti din ce in ce mai rau.

Glumele pe seama bancarilor si studentilor se vor face mereu, asta nu inseamna ca nu sunt respectati, mai ales ca sunt asa putini si totusi patimasi. :) Eu unul ii respect. :)

Vadim
10th November 2004, 17:39
Gothika, ai spus mai multe lucruri interesante: primul si cel mai important este legat de ProSport. Sper ca si acum il cumperi, pentru ca e mare competitia cu Gazeta, lupta pentru cititori este acerba... Al doilea, legat de metoda ta, trebuie sa recunosc: asa ceva nu am auzit niciodata. :D

ieppy
10th November 2004, 17:43
Vadim, dupa calculelele mele :D ea il cumpara pe vremea lui ioanitoaia, asa ca e posibil sa fi trecut la gsp odata cu ioanitoaia. :)

Vadim
10th November 2004, 17:48
Lasa, ca acum Ioanitioaia e dupa noi, iar Gothika a gasit o noua metoda sa cunoasca baieti: forumul Onlinesport. :drak:

Vietnam
10th November 2004, 17:50
Ieppy l-ai socat pe Ady! Ai si tu mila de el, ca da o lupta grea cu "clonele" lui Edmond -"Razboiul clonelor"!!! :evil:

Eu am mai spus cum am devenit trup si suflet alaturi de Stiinta. Nascut in Bucuresti, pina la 6 ani am fost oaie ... adica suporter a lui Steaua dupa care, dupa o finala de Cupa ( urmarita la TV, evident la Craiova!) pierduta cu brio de Steaua in fata oltenilor de la Universitatea, a iesit la suprafata leul din mine!!! :rolleyes: SI m-au ajutat mult in hotarirea luata si unii pe nume Balaci, Camataru, Beldeanu, Ticleanu, Tilihoi, Cartu, Stefanescu, Crisan, Lung, Irimescu, Negrila, Geolgau care prin jocul practicat m-au vrajit. Si vraja asta tine de 27 de ani! SI in plus toate rudele sunt in Craiova asa ca ... :yeah: O iubire alb albastra la Craiova e mereu!!! /hello

ieppy
10th November 2004, 17:50
Asa o fi mai Vadime. Asa o fi... :D

Gothika
10th November 2004, 17:52
Lasa, ca acum Ioanitioaia e dupa noi, iar Gothika a gasit o noua metoda sa cunoasca baieti: forumul Onlinesport. :drak:
Amuzant si rautacios in acelasi timp.. :) Dar nu e asa, s-a mai maturizat si Gothika, nu crezi? Acum vrea doar sa se informeze, sa discute... (cand nu are prea mult de lucru).

ieppy
10th November 2004, 17:56
In cazul asta e binevenita sa se informeze de la liderii de opinie care frecventeaza acest forum si sa discute cu o multime de utilizatori rasfirati prin toata lumea. :)

P.S: Vadime, scoate lozul ca iti fac reclama la forum. :D

Vadim
10th November 2004, 17:56
Amuzant si rautacios in acelasi timp.. :) Dar nu e asa, s-a mai maturizat si Gothika, nu crezi? Acum vrea doar sa se informeze, sa discute... (cand nu are prea mult de lucru).
Foarte bine pentru tine si pentru forum. Ai crescut spectaculos, fulminant si iremediabil audienta pe Diverse. :)

cocomic
10th November 2004, 17:58
@gothika, sincer nu cred ca ai avut nevoie de ProSport pentru a atrage baieti :)

oricum, cu motiv sau nu, nu cred ca vorbesc in nume propriu cand spun ca esti o prezenta placuta pe acest forum :cool:

bog_tom
10th November 2004, 17:58
Gothika, te rog, mai treci si pe la Mass-Media sau pe la Valea Plangerii ! :D

ieppy
10th November 2004, 18:01
Subscriu celor spuse de the honorable gentleman form Timisoara. :)

bog_tom
10th November 2004, 18:08
multumesc ieppy ... am ajuns si formular ? :D

ieppy
10th November 2004, 18:11
sincer, nu vorbeam de tine. :D Vorbeam de coco. :)

Dar daca vrei:

I agree with the honorable gentleman from the U.S of A. Nu spun ce inseamna A ca te superi pe mine. :)

bog_tom
10th November 2004, 18:17
A = Austria ? :evil:

ieppy
10th November 2004, 18:18
nope. se termina cu gaura pe engleza. :D Da sa nu te superi. :)

Cum sa spun. Parerea mea.:D

bog_tom
10th November 2004, 18:21
suna urat... fiecare are dreptul la o parere in tara noastra mult iubita ca ne-am castigat asta prin lupta, nu ?

ieppy
10th November 2004, 18:24
Depinde cum o spui. Cand o spun eu suna bine. De fapt tot ce spun eu suna bine. :D

bog_tom
10th November 2004, 18:43
esti un fel de atotspunator :D

suntem offtopic de vreo 40 minute ... :) si ca sa nu patim ceva scriu si eu ceva impresii relativ la subiect (cu toate ca am mai povestit ceva si pe thread-ul cu cea mai tare galerie româneascã). sunt suporter pentru 3 echipe (si toate din tara):

- U Craiova de la 5 ani; a fost o perioada de neuitat pentru toti romanii dar in special oltenii ceea ce a facut aceasta echipa. Atmosfera din Banie (mai ales cea de la meciurile echipei in cupele europene) nu avea grad de comparatie si la fiecare meci era o adevarata sarbatoare in Oltenia.

- Pandurii Tg Jiu de la 9 ani odata cu cresterea valorii echipei. Inainte de 89 am fost f. aproape de a promova in A asta pentru ca Securitatea din Tg Jiu era vazuta f. bine dar nu a fost sa fie. A contat mai mult carbunele decat politia :evil: . Sper totusi sa se intample in "cincinalul" actual :)

- Poli Timisoara de la varsta de 23 ani; am fost fascinat de atasamentul timisorenilor fata de echipa, de atitudinea acestora fata de echipa si la bine si la rau, de "regia" de la fiecare meci. E ceva ce it ramane in suflet indiferent de unde/unde ai fi...

uti2102
11th November 2004, 09:23
Fiorentina m-a vrajit in perioada acelei echipe formidabile : Toldo, Repka, Torricelli, Morfeo, Rui Costa, Batistuta, Nuno Gomes .... Jocul lor, dar shi suporterii fanatici ai violetzilor, au facut sa se intample ceea ce nu credeam vreodata : sa iubesc o echipa italiana.
Pe Newcastle i-am vazut prima oara in 95/96 shi 96/97 cand au terminat campionatul pe locul 2 in Anglia. Apoi au jucat in Champions League shi au invins acasa cu 3-2 pe Barcelona, Faustino Asprilla inscriind un hattrick din pasele de gol ale lui Keith Gillespie. Acela a fost meciul care a nascut "magpie"-ul din mine.
In final Steaua......al carei suporter nu am devenit. M-am nascut stelist. Nu sunt fabricat ca altzii....

ieppy
11th November 2004, 09:40
popica, aricioae mistica, nascuta ai fost? Eu credeam ca ai fost facut prin ordin de partid. Cum care partid? PNG! :D

sotostone
11th November 2004, 12:06
ce pastile....
Imi spui shi mie cum te-ai nascut stelist?
sau cum adika te-ai nascut stelist?
nu vreau sa fac eu supozitii...!

DanielAndrei
11th November 2004, 12:26
taica-miu e de vina. el m-a dus la stadion pe la vreo 5 ani si cred ca am sa ajung la moarte sa ma ingroape in Copou

Pacala
22nd November 2004, 08:15
Cum am devenit suporterul echipei preferate?......
pai de fapt am 3 echipe preferate....alea din semnatura:

simplu, sint legate de biografia mea

U Craiova e un fel de echipa nationala a Olteniei iar pentru fotbalul romanesc este un fel de ....Christopher Columb

Pandurii Tg Jiu astia de la...radacina :D tot sper sa promoveze, macar un an sa-i vad in A si sa pastrez programul :cool:

Montreal Canadiens (hockey) m-a surprins atmosfera , nu-i credeam capabili pe astia ...e si o echipa mai speciala, cunoscatorii NHL stiu de ce

nu-i inteleg pe cei care aleg echipe numai pentru ca au mai multe titluri , gen iesean care tine cu steaua sau brasovean care tine cu dinamo.(ca si cand as vota presedinte pe cel mai bogat) sau pentru ca le place cum joaca echipa la nu stiu ce meci sau le place jucatorul x sau y,jucatorii se transfera.

gianni
27th November 2004, 11:06
Eu sunt buzoian la origine asa ca primul meci pe care l-am vazut a fost un admirabil Gloria Buzau - Steaua 4-1 prin '79.Chiar daca eram o mogaldeata imi aduc foarte bine aminte de acest moment.Cu toate acestea unele rude, Dumnezeu sa le odihneasca in pace, m-au convertit catre dinamo.A durat putin timp pentru ca am vazut un meci Steaua -dinamo 3-0 la care, de rusine, m-am bagat sub masa :) Trei ani mai tarziu s-a vazut ca alegerea pe care o facusem s-a dovedit buna :) Steaua castiga CUPA CAMPIONILOR EUROPENI si SUPERCUPA EUROPEI ! Apoi si voi cei batrani si poate si voi cei mai tineri cunoasteti povestea !

Pacala
27th November 2004, 16:18
gianni, deci pana la urma,alegi echipele in functie de rezultate? :D
q.e.d.

gianni
27th November 2004, 16:40
Da, prin 82-83 aveam 7-8 anisori :) Trebuie sa imi fac un proces de constiinta :)

fia
20th January 2005, 21:50
La mine este traditie de familie. Si bunicul meu a fost rapidist si mama mea(sa nu credeti ca zic la misto, merge la meciuri din cand in cand... stie divizia a mai bine ca mine :D) , si matusa mea si unchiul meu samd... nu aveam cum sa ajung altceva... Am fost crescut in atmosfera rapidista :D

Rechinul Ucigas
20th January 2005, 23:03
Pai Eu Am Inceput Sa Iubesc Farul Constanta Acum Multi Ani Cand Am Fost La Un Meci Al Farului . Pe Atunci Jucau In Divizia B

Mihai
20th January 2005, 23:10
La mines-a dezvoltat asa pe parcurs... Oricum stiu ca am inceput sa ma oftic cu adevarat la Meciul Rapid - Steaua 1-1 Gloluri marcate de Marinescu si de Ciocoiu prin ultimele minute! Sa nu intelegeti gresit ma uitam la meciuri si inainte dar de atunci am inceput sa urmaresc tot ce puteam de la Rapid (ori la TV ori la Fotbal minut cu minut de la radio)

Adrian
17th February 2005, 21:04
O discutie mai serioasa: credeti ca ne caracterizeaza intr-un fel pe noi, ca personalitati, echipa preferata?
Se stie ca echipele au un stil, o traditie, etc. Au acestea legatura cu personalitatile suporterilor?
Luand la intamplare Timisoara (sau Rapidul, pana-n Lovilutie), echipe cazute in dizgratie, fara performante recente dar cu trecut istoric. Sunt suporterii lor oameni devotati, care stau langa echipa lor "la rau" pentru zeci de ani?
As zice si de Dinamo, da-mi iau ban:))

realmadrid.com
18th February 2005, 14:39
Pollul tau nu prea mi se pare bun...nu neaparat zona geografica...dar pt oameni din Timisoara sau alte orase, e normal sa tina cu echipa din orasul lor, doar pe ei ii vad mereu, pe cei din Buc ii vad odata sau de 2 ori pe an...
Cel putin pe mine nu ma caracterizeaza Realul sau Dinamo...tin cu ei pt ca mi-a placut jocul lor si poate inca imi place

Dorin
18th February 2005, 15:09
Uite aici o opinie bizara. Si totusi adevarata.Ca mic copil ma uitam la televizor la fotbal. Cei in alb erau usor de recunoscut si aratau mai bine in culoarea pura. Pe vremea aia Argesul juca adesea in alb. Si la fel Dinamo , si Real si Leeds United. Si chiar Ajax(cu o dunga rosie pe piept).In filmele cu cowboy vechi cei buni aveau cai albi si cei rai negrii!!!
Asa ca iata-ma suporter al echipelor in ALB. Si faptul ca jucau si castigau mi-a sprijinit alegerea.......
Dorin

Darkslowstar
18th February 2005, 16:50
Cam bizara intrebare ta. Nu sunt foarte sigur ca am inteles ce ai vrut sa zici, dar totusi am votat.

Rechinul Ucigas
18th February 2005, 16:59
Pai , sunt constantean , alb-albastru culorile mele preferate , de la 14 ani mergeam la toate meciurile lui Farul , acum nu mai pot ca nu mai sunt in tara , si pur si simplu iubesc FARUL ! poate ca ma caracterizeaza intr-un fel , Farul a jucat si in B si in A , iar acum e printre cele mai bune echipe din A , deci o echipa de luptatori , la fel sunt si eu : UN LUPTATOR !!!



CU FARUL PANA LA MOARTE !!!

Banie
18th February 2005, 18:42
eu cred ca pe suporteri ii caracterizeaza echipa preferata dar si reciproca e valabila.

va intrebati cat de jalnic poate sa arate un dinamovist? iata raspunsul :D

cine nu poate vedea poza il poate gasi pe individ la gradina zoologica intre orele 9,00-16,00 , iar dupamasa pe un cunoscut forum de sport :D

Banie
18th February 2005, 18:48
Cam bizara intrebare ta. Nu sunt foarte sigur ca am inteles ce ai vrut sa zici, dar totusi am votat.

tipic romanesc :D

nimeni nu intelege nimic, dar voteaza :D

Al Dracu
18th February 2005, 18:51
Inclin mai mult spre a doua varianta pentru care am si votat.

Pacala
19th February 2005, 01:08
Adrian, nu-i obosi degeaba :D ........ e o intrebare sau discutie prea complicata pentru multi dintre ei....intreaba-i ceva de sex oral cu daniela giorfy sau cum s-o scrie numele unguroaicei aleia sa vezi cate comentarii se aduna :D
tu le ceri dinamovsitilor si stelistilor sa se gandeasca la reprezentativitate ? :D

Paladium
1st March 2005, 18:46
Sal,sunt un OTELAR inrait de la varsta de 4 ani,de cand juca OTELUL cu juventus in cupa uefa.Si acuma imi povesteste tata ca ma luat la meci cu "japca" ca sa spun asa,eram prea mic si mi era frica,era atata lume la stadion incat nu stiam ce se intampla acolo.Cand a dat gol OTELUL (din penalti,marcatorul nu0l mai stiu dar am sa l aflu)am inceput sa plang da nu de bucurie de tipetele care se auzeau si mai tarziu mi am dat si eu seama defapt ce se intamplase.Imi pare rau ca OTELUL nu mai are un public asa ca pe vremuri.Oricum sunt mandru ca sunt OTELAR pana la moarte.HAI OTELUL

sotostone
1st March 2005, 18:53
bai farist!!! tu asa scrii de fiecare data??? sau should I say:
Tu Asa Scrii De Fiecare Data?..... bine o sa verific si eu .. da' parca.... e ciudat :D

Utilizator
1st March 2005, 18:57
eu am spus aici cum:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2391&page=1

Rechinul Ucigas
2nd March 2005, 16:24
bai farist!!! tu asa scrii de fiecare data??? sau should I say:
Tu Asa Scrii De Fiecare Data?..... bine o sa verific si eu .. da' parca.... e ciudat :D
CE conteaza ? important e ca scriu !! :D

ADelPiero
7th March 2005, 15:31
Eu am inceput sa tin cu Unirea Alba Iulia/hello ... cand ... odata( in clasa I ), am fost la un meci(pt prima data) si mi`am rupt pantalonii, de un cui:rosu: dintr`o scandura(care vroia sa fie "scaun").
Atunci echipa se lupta sa nu pice in C ...

realmadrid.com
7th March 2005, 16:56
Interesanta poveste:happy

viole(n)t
8th March 2005, 10:10
Eu n-am sa sustin ca m-am nascut polist, desi mama mi-a marturisit ca m-a dus la un meci de-al lui Poli inainte de a ma naste :) Primul contact din viata extra-uterina cu alb-violetii s-a intamplat prin 1984, la 6 ani, la un meci Poli-Dinamo, scor 0-0. Tocmai ma mutasem in apropierea stadionului si eram curios de ce tipa lumea asa, asa ca tatal meu m-a luat la respectivul meci... Marturisesc ca, pe atunci, nu intelegeam prea mult din fotbal (unii ar zice ca nici acum :) ), m-a socat in schimb atmosfera: unii tipau, altii cantau, taica-meu era de nerecunoscut, nu-l mai vazusem niciodata asa. Apoi, atasamentul fata de Poli s-a cladit in timp, in paralel cu pasiunea fata fotbal in general, care crestea cu fiecare meci vazut. Practic, in afara de scoala, nici nu prea aveam alta preocupare: dupa ore jucam fotbal, la bloc fotbal, prietenii cei mai buni din generala erau toti polisti, in plus aveam noroc cu televiziunea din Belgrad, care nu se zgarcea sa transmita meciurile tari din Europa...

...asa ca m-am molipsit si de fotbalul international. La vremea aia, totul parea dintr-o alta lume: nocturna, tribune colorate, fum, torte... nimic din toate astea nu vedeai in Romania, la noi totul era gri, galeriile aveau 2-3 steaguri decolorate de vreme, iar unii, mai curajosi, mai ardeau cate-o minge de ping-pong pe post de fumigena. Pe masura ce pasiunea pentru fotbal crestea, am inceput sa citesc din carti si reviste tot ce era legat de fotbal. Aveam acasa celebrele volume "Fotbal de la A la Z", pentru mine adevarate biblii la vremea aia.... In acest context, auzisem de ispravile formatiilor britanice, care au fost suspendate din Europa in culmea gloriei. Mi s-a parut un gest injust, sa platesti asa un pret mare pentru actele unor suporteri, asa ca s-a nascut un sentiment de simpatie pentru englezi, in special pentru Liverpool. Interesant ca si cu Liverpool am o oarecare legatura de destin (ca sa zic asa), in luna nasterii mele (mai 1978) ei au cucerit a 2-a cupa a campionilor, tocmai pe Wembley. Ulterior am intalnit un mare fan al fotbalului englez, care mi-a transmis si mie din obsesia lui. Tre' sa recunosc ca, de-a lungul timpului, am mai avut simpatii trecatoare, pentru ca erau echipe al caror joc nu avea cum sa te lase indiferent: Olanda din 88, Milanul din 89-90, Steaua Rosie din 91 (pe care am vazut-o live in acel an, intr-un amical cu Poli, 2-2), Ajaxul din 95, etc.

P.S.: Discutam cu Tudose la FM... era oarecum mirat ca mai toti timisorenii aveau, pe langa echipa de suflet, si cate o simpatie din afara tarii. Pe atunci n-am putut sa-i dau o explicatie, dar cred ca, cel putin in cazul meu, asta e, faptul ca aveam acces la meciurile tari de afara inca de mic copil, gratie televiziunii iugoslave... Si cunosc multe cazuri similare.

sorinl
15th March 2005, 14:59
Am devenit ceahlauan in mod firesc,fiind nascut si crescut la piatra.Am invatat sa citesc inainte sa merg la scoala numai pentru a putea citi de unul singur cartea"istoria clubului ceahlaul intre 1919-1970",dupa ce intreaga familie renuntase exasperata sa mi-o mai citeasca.
Debutul pe stadion l-am facut odata cu debutul in clasa intai,ceea ce inseamna anul 1973..
am prins o echipa in care jucau printre altii iosca iencsi-tatal actualului international ,aurel gheorghe -fostul arbitru international,si inca altii a caror enumerare
n-ar spune nimic celor ce nu s-au nascut in piatra.
am mai tradat prima iubire doar cu fc arges-ceea ce nu era o crima,fiind vorba de doua divizii diferite-dar "vinovat" a fost Dobrin,asa ca am o scuza.

mistress of ice
17th March 2005, 21:14
tineam de cand eram mica cu steaua dar nu stiu de ce.Apoi am inceput sa zic k tin cu steaua cand la un meci de hochei batuse pe dinamo apoi am mers la un meci tot de hochei dintre steaua shi alta echipa shi am vazut adevarata lor valoare shi asha m-am uitat shi la fotbal sa vad dak sunt la fel......

realmadrid.com
17th March 2005, 23:25
Si ai constat cu stupoare ca la fotbal sunt mult mai slabi ca la hochei:evil::D

Pacala
18th March 2005, 00:49
Cea mai veche amintire a mea este despre fotbal, aveam 6 ani, peste cateva zile trebuia sa incep scoala, nu ma interesa deloc fotbalul, distractia mea erau doar soldateii de plastic, avem peste 300 si faceam batalii mari in sufragerie(ciudat,eu nu accept nici macar ideea de a fi soldat la ordinele unor cretini).
Deodata usa s-a deschis larg si a navalit tot tribul , tata a dat cu picorul intr-o unitate de cavalerie care tocmai se pregatea sa atace :) gest care in ochii mei echivala cu un genocid, nu facuse niciodata gestul asta.Cica n-avea loc de mine :( scandalos :rolleyes:
Asa ca m-am retras strategic sub masa cu "armatele" mele,dar ma iritau urletele membrilor familiei. Dupa mine, aveau un comportament ridicol si prostesc, inebunisera. Nu stiu pe cine a invins Universitatea Craiova atunci, dar m-au socat reactiile lor, tata facea incredibil de urat, varu-meu, care statea tot timpul cu capul plecat si isi fura palme de la tata din cauza notelor proste(eu asa mi-l amintesc :) ..), acum isi permitea sa-l traga pe tata de par, iar tata chiar facea cel mai urat. Isi permiteau toti, gesturi care ma socau. Sora-mea, ca sa ma supere, tragea de zor intr-o minge si imi dobora soldateii de sub masa, alt gest stupid, mai ales ca mingea,credeam eu, era pt noi, baietii;fetele cu papusile. Ce ciudata lipsa de solicitudine fata de mine ,care fiind mezinul tribului, imi faceau toti, toate voile, dar cand venea meciul,ma suparau toti la culme :).....am fost atat de socat incat am tinut minte acel moment. Am intuit chiar din acea clipa ca fotbalul este un joc pentru prostime. Aveam impresia ca sint un neinteles si ca ceilalti sint prea stupizi ca sa poata inteleaga sau se se comporte rational. :D
Mai tarziu,am incercat sa spun la scoala ca fotbalul este un joc pentru prosti si idioti ,dar culmea, nimeni nu-mi dadea dreptate, asa ca am luat obiceiul sa ma asez pe jos, stateam intins pe burta, imi sprijineam obrajii ii palme si ii studiam cand ei se uitau la meciuri. Ma distram privindu-le reactiile stupide, radeam de ei de ma durea burta imi dadeau lacrimile,aveam si "tinte" favorite,printre care bunicu-meu,care la fiecare gol, se ridica in picioare si cu mainile in aer ,pocnea din degete si mima un fel de joc taranesc cu miscari lente , chiar lascive, se lasa usor pe vine,era un dans "criminal",indescriptibil :D iar cand cineva imi facea observatie sa nu ma mai uit la ei, pentru ca tv-ul e in partea cealalta, mama le zicea sa ma lase in pace, "ce! ei nu stiu ca asa sint eu, mai ciudat?" ...vorba asta ma supara la culme...adica cum mai ciudat?Pentru ca ma distrau gesturile lor mai mult decat meciul? :)
Am fost mult, mult, mai inclinat spre scoala si carti si consideram fotbalul facut pentru tampiti. Primul meci de fotbal, l-am jucat prin clasa a-III-a si stiu ca eram singurul care nu cunostea regulile, parca mai era totusi o fata, nu stiu sigur.Atunci m-au bagat in aparare si dupa 5 minute m-au dat afara pentru ca am faultat rau doi atacanti adversi care acum plangeau pe margine, se pare ca n-am inteles prea bine regulamentul din prima, sau nu mai stiu de ce i-am lovit asa de rau pe aia :D
Pe urma mi-au zis sa stau in atac si ciudat lucru, cu timpul, mi-am descoperit chiar anumite calitati de varf de atac, am devenit titular in echipa clasei si a scolii :) si uite asa,a inceput sa-mi placa jocul asta.Cand esti bun la ceva, incepe sa-ti placa. Dar niciodata n-am putut sa fac abstractie de acea prima impresie, poate preoconceputa, ca fotbalul este pentru prostime. Acum am luat si eu microbul fotbalului datorita anturajului, dar as vrea sa ma vindec de fotbal, il consider si azi o lume a tampitilor si un mijloc de refulare a energiei neconsumate, a pornirilor violente.Insa m-a fascinat intotdeauna usurinta cu care o masa mare de oameni, poate fi condusa si mani****ta daca strecori intre vorbe, exact ceea ce ei vor sa auda. Acest sport inflameaza spiritele, oamenii se comporta ca niste copii, renasc gesturi si instincte caracteristice preistoriei , ciudat si fascinant joc.Oare este doar un simplu joc?

Seahawk
18th March 2005, 02:42
simplu, l'am primit in DNA`ul meu de la taica'miu .. its in my genes lol:))
la 1 an si 2 luni am fost prima data la un meci al Farului.. :D

ADelPiero
18th March 2005, 09:47
ia auzi la el (la un an, cand erai doar un pui de ":drak:") ... si cum a fost meciul ? l`ai vazut :sleep: ? :evil:

corinutza_88
18th March 2005, 09:59
pai doar am crescut intr-o familie care si-ar da viata pt UNIVERSITATEA!Cum as putea eu sa nu tin cu ea?toata viata o sa tin cu universitatea!nici nu imi aduc aminte cand am fost prima data pe stadion,asa eram de mica:D

desdemona
20th March 2006, 11:27
Interesanta povestea lui Pacala :D

One-Man Show
20th March 2006, 20:26
Am fost dus in '94 pe Ghencea la un meci Steaua - Dinamo...shi mi s-a spus ceva de genu' : "uite...ii vezi pe ashtia ? care-ti plac mai mult ?" shi inevitabil a venit raspunsul meu : "aia cu roshu shi albastru ca sunt mai rai":D

Paul
26th March 2006, 14:02
povestea e relativ scurta ...
Am inceput sa urmaresc fenomenul fotbal prin `97

Motiv 1 : aveam in clasa un individ care era fan al Rapidului si a lui Real Madrid, insa pe individ nu-l suportam de nici o culoare. Asa ca am ales Steaua si Barcelona (ulterior aveam sa afla ca au aceleasi culori , etc)

Apoi legatura cu Steaua avea sa devina mai stransa din diverse motive. In primul rand pe linie de familie (dinamovisti cu totii) , apoi cativa dinamovisti mai mari la bloc , pe care ii bascaleam de cate ori aveam ocazia (pe vremea aia erau ocazii nu gluma :evil:) , si tot asa

Insa cel mai mult m-a fascinat jocul echipei, iar dintre cei pe care i-am vazut jucand , cel mai tare (in acei ani evident) era Laurentiu Rosu ... apoin in mileniul III , Mirel Radoi :ok:

stefanm14
26th March 2006, 16:01
Ca tot e vorba de asta, care a fost primul meci de fotbal pe care l-ati vazut. Ia sa va vad, chiar sunt curios. Al meu e Rapid-Dinamo 2-1 (semifinala cupei din '97 sau '98 nu mai stiu exact), chiar daca tot la aceeasi ora se disputa si cealalta semifinala : Craiova-Arges 1-0, eu am nimerit pe prima, ca tot n-aveam ce face si mi s-a parut interesant. Exact in seara aia a fost tot pe prima amical inaintea mondialului (aa, trink, deci in '98 a fost) : Brazilia - Germania 2-1. Dupa aia, am vazut mondialu' (absolut toate meciurile in afara de primul : Brazilia-Scotia si de semifinala Franta-Croatia)...

Paul
26th March 2006, 16:15
la 6 ani te uitai la mondial bre?
ce generatie ...?

stefanm14
26th March 2006, 16:31
7 impliniti :P Poate si pt ca nu mi-au placut niciodata f.mult desenele, decat tom&jerry in rest toate mi se pareau porcarii...

andreiush
26th March 2006, 18:03
Romania - Tara Galilor din '92 e primul meci de care imi aduc eu aminte ca l-am vazut. Nu bag mana in foc, dar cred ca asta e.

Iar pe stadion, in 94-95 FC Baia Mare - Steaua, 0-1, gol in minutul 90, Bucur (asa parca il chema pe ala ce a inscris, gol cu capul, dupa o minge aruncata in careul nostru). Poate ca de aceea nu sunt stelist:evil: