PDA

View Full Version : Internationalele Romaniei 2010



Pages : [1] 2

mikeyy
1st April 2010, 19:57
Campionatele internationale ale Romaniei la gimnastica artistica 2010

Perioada de desfasurare: 09 - 11 aprilie
Locatia: Sala Polivalenta, Bucuresti
Transmisie TV: TVR 2 (sambata si duminica)

Mai multe informatii: http://fangymnastics.com/2010/03/25/internationalele-romaniei-bucuresti-9-11-aprilie-2010/

Afisul oficial: http://fangymnastics.com/2010/04/01/internationalele-romaniei-2010-afisul-oficial-al-competitiei/

Afise realizate de crisrusblog: http://crisrusblog.blogspot.com/2010/03/internationalele-de-gimnastica.html

Am realizat si o pagina de facebook - la evenimente sportive.

Bafta tuturor!

mikeyy
7th April 2010, 13:35
Cei de la Digi au inceput sa publice si articole pe site-ul lor. O surpriza placuta, mai ales ca scriu si de gimnastica. :ok:

Marius Urzica despre Internationale: http://www.digisport.ro/internationalele-de-gimnastica-ale-romaniei-ultimul-test-inainte-de-europene

shobyy71
7th April 2010, 21:49
Ma bucur enorm ca in acest an internationalele Romaniei sunt organizate la Bucuresti,de 5 ani nu am lipsit de la PLOIESTI am,mobilizat toate cunostintele pentru a merge la concurs,sa speram ca vor fi mai multi spectatori in sala,acesti sportivi chiar merita sustinuti.

Adeline
8th April 2010, 10:03
deci concurs individual nu este, doar finale pe aparate?

sambata as putea sa ajung dar duminica se intersecteaza cu Kings on Ice care incepe la 19.00, weekend-ul asta ma impart intre pasiunile mele!:yeah:

anna.09
8th April 2010, 10:16
Probabil concursul calificativ va conta si ca individual compus...vom vedea.

anna.09
8th April 2010, 14:23
Din Marea Britanie se pare ca vor veni: Laura Edwards, Amy Middleton si Francesca Vincent. Sursa: TAAF
Laura Edwards cred ca este cea cu urcarea originala la barna care ii place lui Mihai:D

Edit:
http://www.radio-resita.ro/campionatele-internationale-ale-romaniei-la-gimnastica-artistica-vor-avea-loc-la-acest-sfarsit-de-saptamana-la-bucuresti-criteriu-de-verificare-in-perspectiva-participarii-la-campionatele-europene-d

"Campionatele Internaționale ale României la gimnastică artistică, la feminin și masculin, se vor desfășura în premieră la București, la Sala Polivalentă, la acest sfârșit de săptămână. Competiția reprezintă ultima etapă de verificare înainte de Europenele de la Birmingham, atât pentru seniori cât și pentru juniori. Nicolae Forminte antrenorul coodonator al lotului feminin al României a vorbit, la Radio Reșița, despre componența lotului pe care-l coordonează și despre obiectivele pentru această competiție. Astfel vor evolua: Ana Porgras, Amelia Racea, Diana Chelaru, Raluca Haidu și Cerasela Pătrașcu. De asemenea vor mai participa câteva tinere gimnaste debutante într-o astfel de competiție. O surpriză este revenirea într-o competiție a sportivei Sandra Izbașa cu un exercițiu la bârnă prezentat în afară de concurs. Obiectivul principal la această competiție, după cum a mai afirmat Nicolae Forminte este ca sportivele să-și realizeze exercițiile ce urmează să fie prezentate la Campionatele Europene ,din acest an de la Birmingham. La rândul său, unul dintre antrenorii care pregătește sportivii din lotul național masculin, Ioan Suciu a vorbit, în direct la Radio Reșița despre intenția de a promova la aceste campionate și pe cei mai tineri dintre componenții lotului, dar și despre verificarea formei în care se află principalii componenți ai lotului masculin, printre aceștia și trei reșițeni: Flavius Koczi, Alin Jivan și Ovidiu Buidoșo. Va lipsi de la aceste întreceri și de la Campionatele Europene, Marian Drăgulescu accidentat la glezna piciorului drept. La campionatele Internaționale ale României vineri,9 aprilie vor avea loc întrecerile la individual –compus atât la masculin, cât și la feminin, care reprezintă și calificările pentru finalele pe aparate ce vor avea loc, în zilele de 10 și 11 aprilie, combinat feminin și masculin. La masculin, Campionatele Europene din 2010 sunt programate între 21 și 25 aprilie, iar la feminin între 28 aprilie și 2 mai, ambele competiții la Birmingham, în Marea Britanie."

Se pare ca o vom vedea si pe Sandra.

anna.09
8th April 2010, 15:05
http://www.agerpres.ro/media/index.php/sport/item/3868-Gimnastica-artistica-Internationalele-Romaniei-revin-dupa-30-ani-la-Bucuresti.html
"Internationalele Romaniei revin dupa 30 ani la Bucuresti"

mikeyy
8th April 2010, 16:16
Nu uita TVR-ul de gimnastica...au facut ei ce au facut si tot au gasit loc pentru ziua de vineri...pe TVR3. Nu va fi chiar tot, dar vor transmite 1-2 ore .

Bravo TVR :ok:

ioanavol
8th April 2010, 16:33
Nu uita TVR-ul de gimnastica...au facut ei ce au facut si tot au gasit loc pentru ziua de vineri...pe TVR3. Nu va fi chiar tot, dar vor transmite 1-2 ore .

Bravo TVR :ok:

Chiar ca bravo:)

Eu va urez de pe-acum revedere frumoasa, distractie placuta si, ca de obicei, astept povesti, poze, amintiri, tot tacamul:ok: Mi se rupe inima ca nu pot veni, mai ales ca sunt la mine acasa, dar...nu le putem avea pe toate-n viata. Trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca-s aici, voi sunteti acolo si doar internetul ne aduce-mpreuna (si niscaiva concursuri prin partea asta:P).

Gimnastique
8th April 2010, 16:57
Da, bravo TVR! Foarte frumos ca transmit si vineri. Din cate vad eu, o sa transmita cam o jumatate din concursul masculin si din cel feminin (dat fiind ca transmit de la 16:00-17 si 19:00-20) - chiar ma bucura decizia lor de a transmite si pe TVR3 :)

miafangina
8th April 2010, 21:17
Vesti bune pentru noi,multumesc!Cu siguranta Alina s-a straduit mult pentru asta.
O sa va pot vedea in tribuna,sper.:)

Va doresc distractie pe cinste,a doua felie de pizza sa fie pentru noi,sa ne povestiti multe,multe,care nu se vad la televizor si sa va bucurati de fiecare minut.Nu fiti tristi pentru noi,ne vedem in toamna la nationale,acuma oricum nu duceti dorul prajiturilor,ca sigur ati mincat de sarbatori.

Marty R.
8th April 2010, 22:59
Ce bine ca Sandra revine. Am vazut un filmulet cu stire despre nationale la tvr2 cu interviul scurt cu ea, imi pare bine ca arata bine si mai ca blonda din nou:) Pacate mica ca nu pot sa gasesc de unde sa il vad pe tvr3 la internet, poti cineva sa inregistrat, va rog?

Clau93
8th April 2010, 23:20
TVR3??? Offf de ce nu 2?? Pe 3 nu il prind!:( Vad eu ce fac...sper ca nu ratez, am asteptam mult si bine pentru competitia asta!

Cata_RB
8th April 2010, 23:23
Marty, nu stiu unde ai putea sa vezi TVR3 pe internet...dar aproape sigur vor aparea filmulete, probabil va filma si Andra :)

Mia, Auri, o sa va simtim lipsa...si nu numai voua, se stiu ei :P Ioana, disractie placuta in Paris!

Andraf
9th April 2010, 00:29
Ioana, la Paris??? super... deci o sa avem reporteri si la cupa Frantei.

lalalilu
9th April 2010, 01:02
o sa ma numar si eu printre cei care vor fi prezenti in sala. O sa mai aduc inca un prieten. e prima mea competitie de gimnastica live. de-abia astept.:)

titus64
9th April 2010, 01:08
este vrun loc unde se vor intalnii forumistii? eu as dori sa va cunosc.

Tess_AN
9th April 2010, 01:49
Va doresc distractie pe cinste, [...] sa ne povestiti multe,multe,care nu se vad la televizor si sa va bucurati de fiecare minut.

Eu va urez de pe-acum revedere frumoasa, distractie placuta si, ca de obicei, astept povesti, poze, amintiri, tot tacamul:ok: Mi se rupe inima ca nu pot veni, [...] dar...nu le putem avea pe toate-n viata.
Urarile de mai sus si de la mine.
(am [...] textele originale sa se potriveasca...)
Sper ca si cei ce participa prima data la intilnire sa se simta bine, ca de veterani nu ma indoiesc!...si, da! vrem sa ne spuneti multe-multe!

mikeyy
9th April 2010, 01:53
@Titus: Cel mai sigur in sala.

Sper sa vina cat mai multa lume!

Mihaela P
9th April 2010, 02:22
este vrun loc unde se vor intalnii forumistii? eu as dori sa va cunosc.



Inca nu am stabilit un loc in care sa ne asezam in sala. Dar o sa vedeti bannere si va puteti alatura grupului fara probleme.
Chiar ne-ar placea sa facem cunostinta si cu ceilalti.

Deocamdata si-au anuntat prezenta (dintre cei care ne cunoastem): Andra, Mihai, Catalina,Oana,Deni, Catalin, Cristina, Amalia,Venera, Madalina,Alexandra(?),eu...
Cine mai vine?

anna.09
9th April 2010, 09:36
Cei care ne cunoastem deja vom forma in mod sigur un grup usor de recunoscut (entuziasm, bannere si multe emotii) astfel incat sper si eu sa ni se alature cat mai multi dintre voi...o sa fie foarte frumos!
Nu mai am rabdare...

ancaqwe
9th April 2010, 10:59
Eu incerc sa vin azi (de la 18:30) si duminica.... Sa vedem cum reusesc :D Am mustrari de constiinta avand in vedere ca azi Mihnea face 1 an :D Dar pana atunci si dupa in weekend numai cu el si Manu stau :D Sper sa va gasesc ca altfel o sa fiu singura cuc pe acolo si nu imi place

anna.09
9th April 2010, 11:15
Eu incerc sa vin azi (de la 18:30) si duminica.... Sa vedem cum reusesc :D Am mustrari de constiinta avand in vedere ca azi Mihnea face 1 an :D Dar pana atunci si dupa in weekend numai cu el si Manu stau :D Sper sa va gasesc ca altfel o sa fiu singura cuc pe acolo si nu imi place

La multi ani! Sa fie sanatos! Sigur ne gasim noi pe acolo, nu se poate altfel :ok:

ioanavol
9th April 2010, 12:14
Ioana, la Paris??? super... deci o sa avem reporteri si la cupa Frantei.

Nu voi merge la Cupa Frantei, ma intalnesc cu cineva...deci doar plimbare, vacanta.:)
Dar tin pumnii fetelor si baietilor nostri la Internationale, sa arate exercitii imbunatatite si executate foarte bine!

anna.09
9th April 2010, 12:41
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/internationalele-romaniei-repetitie-cu-public-5842437

Daniela Andrei si Andreea Span vor evolua la cate un aparat.
Pe Dana as fi vrut sa o vad pe toate aparatele iar pe Andreea sunt tare curioasa sa o vad chiar si pe un singur aparat.

imbo
9th April 2010, 13:01
-azi va fi transmis pe TVR3 ????stie cineva?????
-abia maine pe TVR2 am gasit pe grila de program gimnastica :
-sambata de la ora 15
-duminica de la ora 15 si 40 de minute!!!
-mult succes la toata lumea!!!sper sa pot ajunge si eu la o competitie live(e visul meu de fapt):(

ioanavol
9th April 2010, 13:10
Da, este transmis astazi pe TVR3, din cate am inteles in intervalele orare 16:00-17.00 si 19:00-20.00

shagya
9th April 2010, 15:40
Izbasa, Span and Andrei competed ? Great for they. I hope they do well. Good luck Girls. And all forum-members who go to the competition...have a very nice day and much fun :-)

anna.09
9th April 2010, 16:11
http://www.mesagerulhunedorean.ro/ultimul-test-prima-decizie
"Șapte devence în cursa pentru Euro"

Eu insist ca sunt 8. Eu stiu ca si Diana Trenca e tot de la Deva.

miafangina
9th April 2010, 17:36
Am vazut cit au prezentat din concursul baietilor;comentariul=Alina Alexoi si Marius Berbecar.
Mi-a placut cum arata baietii,si juniorii si seniorii.
Sala e foarte goala si n-au prea aratat spectatorii,cu exceptia unei blonde cu decolteu generos,pe aia au aratat-o de doua ori,dar prietenii nu mi i-am vazut.
Am vazut-o pe Simona Amanar.
Mi-a placut Alin la sol,pacat de aterizarea foarte joasa la ultima diagonala,iar Flavius a pus mina o data si la sfirsit a facut citiva pasi in spate.I-a iesit coborirea de la bara si am inteles ca la sarituri a luat note foarte mari.Cosmin Iancu(cred) a cazut la bara,iar Ovidiu Buidoso a facut bine.

Participarea internationala slaba,iar juniorii au ratat destul de mult la paralele(sau cel putin asta a fost impresia mea)

maria_alexandra
9th April 2010, 18:12
Mie mi-a placut bara lui Bucur foarte mult. Sala a fost cam goala, intr-adevar, si nu i-am vazut deloc pe forumisti :(

ioanavol
9th April 2010, 18:17
Va rog, mai ziceti ce vedeti, pt cei ce nu pot urmari :)

Cum comenteaza Marius? Cum se mai simte?

miafangina
9th April 2010, 18:53
Marius vorbeste frumos despre toti baietii.
El a fost operat la umar si se simte bine,dar n-am bagat de seama pe cind crede ca ar putea reveni;imi cer scuze,dar am atipit putin,eram frinta de oboseala si cum m-am asezat....rusine mie,dar am mai scapat cite ceva.
Zicea Marius ca pentru concursul pe echipe vor merge mai mult pe siguranta,nu se vor avinta la note prea mari de plecare,dificultatea mare insemnind si un mai mare potential de a gresi executia.A zis ca el a incercat cindva elementul "Urzica" la paralele,dar este foarte greu si a abandonat.Este placut sa-l aiba antrenor pe Marius Urzica.
Am vazut si fetele,aparusera in sala,in tribune,asteptau sa intre la incalzire,dar doar in plan indepartat,l-au aratat doar pe Forminte de-aproape.
Alina a spus ca generatia de juniori are potential si Marius a zis ca mai vin unii buni din spate,iar apoi probabil ca va urma o perioada mai grea,cu copii mai putini.
In pauza de aparate a fost un interviu cu Marian,Monica Bucur l-a intrebat chestii obisnuite,despre accidentare si refacere.
Buidoso e frumusel,longilin si elegant,arata bine la bara si mie mi-a placut si la sol.
E bine ca schimba imaginea pe aparatele la care se lucreaza;l-am vazut si pe Nicusor Pascu,sunt ceva elvetieni in concurs dar slabuti(de fapt am vazut unul,doi cehi si parca un bulgar).
Sala e mare,ar fi greu sa se umple,dar macar in tribunele principale sper sa se-adune mai multa lume zilele viitoare.
Am auzit vocea nesuferitului crainic al salii dind indicatii.

Incepe transmisia la fete,revin dupa.

monalexa
9th April 2010, 19:00
Concursul fetelor a inceput?

onlyme88
9th April 2010, 19:00
Foarte originala barna Ralucai. Mi-e frica sa nu avem probleme la Europene din cauza cuiburilor.

step1
9th April 2010, 19:02
Haidu,ezitari vizibile la barna.Urmeaza Amelia.Ana Porgras a ratat la paralele,in deschiderea concursului.La fel si Diana Chelaru

step1
9th April 2010, 19:05
Amelia,ezitare la Danilova salt inapoi.Evolutie buna,alura frumoasa!

step1
9th April 2010, 19:06
Larisa Iordache nu a prins bara..cadere...In rest ,evolutie buna.

step1
9th April 2010, 19:07
Nu am vazut inca nici o nota :(

onlyme88
9th April 2010, 19:08
Au aratat-o si pe Sandra. A prezentat deja barna, sau zilele urmatoare?

step1
9th April 2010, 19:09
14,900 Amelia ,barna...

step1
9th April 2010, 19:10
Ana P la barna !frumoooos:) Go Ana!..si nota:15,150

miafangina
9th April 2010, 19:14
Au aratat-o si pe Sandra. A prezentat deja barna, sau zilele urmatoare?

Cred ca urmeaza la sfirsitul rotatiei,am vazut ca se incalzeste.

monalexa
9th April 2010, 19:15
cine a luat 15.150? ana la barna?

onlyme88
9th April 2010, 19:15
Cata nevoie avem de ea la Mondiale...

onlyme88
9th April 2010, 19:16
cine a luat 15.150? ana la barna?
Asa am inteles

step1
9th April 2010, 19:16
A ratat Diana la barna :(...Parea ca domina aparatul,avea o tinuta frumoasa si o executie sigura..dar...

miafangina
9th April 2010, 19:16
Mariuca Balea a cazut dupa aterizarea de la paralele,Cristi Moldovan a mingiiat-o si apoi am vazut cum o incuraja Anca Grigoras.
Diana a cazut la birna,se pare ca a cazut Diana si la paralele,parca asa zicea Alina

monalexa
9th April 2010, 19:17
frumos exercitiu Diana C. pacat de caderea aia...

onlyme88
9th April 2010, 19:18
Parea ca a aterizat bine 360-ul...i-a alunecat piciorul.

monalexa
9th April 2010, 19:22
13.700 parca Diana C. la barna. Bine Cera :)

onlyme88
9th April 2010, 19:24
haha, ce tare...Sandra e mai inalta decat Dragulescu (am luat reporterul ca reper).

miafangina
9th April 2010, 19:25
Bine Cera.
Pauza,interviu cu Sandra;va face un fel de demonstratie la sfirsit.Are dureri inca,este meteo-sensibila.
Publicul ii da energie.

miafangina
9th April 2010, 19:29
Amelia la sol,bine,cu mici greseli.

Lulu Moldovan arata foarte bine,cu suvite,iar Sandra e iar blonda(imi place) si si-a prins bretonul in stil american.

monalexa
9th April 2010, 19:33
Ana P. frumos la sol. Pacat de pirueta aia cu piciorul la 90, niciodata nu-i iese dubla :(

miafangina
9th April 2010, 19:35
Ce frumoasa e Ana!Mi-a placut.Toate sunt frumoase,imi vine sa pling cind le vad.(de emotie,evident)
Mariuca a cazut la birna

monalexa
9th April 2010, 19:37
Wow, diana Chelaru, un sol super. Mi-a placut mult. ft sigura pe ea :)

monalexa
9th April 2010, 19:38
Loredana sabau a cazut la paralele, la coborare :(

monalexa
9th April 2010, 19:41
Raluca e o dulcica. Foarte multa energie in solul ei

monalexa
9th April 2010, 19:45
Larisa a cazut de pe barna la o saritura artistica

miafangina
9th April 2010, 19:48
Ce suparata era Larisa...

La Didi n-am vazut finalul.Diana Chelaru mi-a placut mult,acum sunt convinsa ca acea cumpana o face intentionat.

miafangina
9th April 2010, 19:53
Mariuca Balea e foarte emotionata,nu i-a mers tare bine nici la sol.

onlyme88
9th April 2010, 19:53
Wow, Racea a facut DTY? L-a mai facut in competitie? Nu ma asteptam. Poate chiar vom avea cele trei DTY pe care ni le dorim de atata timp.

step1
9th April 2010, 19:56
Wow, Racea a facut DTY? L-a mai facut in competitie? Nu ma asteptam

da,a mai executat!la EYOF 2009

monalexa
9th April 2010, 20:03
wow, diana bulimar a facut dublu intins la sol!!!

monalexa
9th April 2010, 20:05
n-o vedem pe sandra?

miafangina
9th April 2010, 20:06
n-o vedem pe sandra?

Se pare ca nu.

miafangina
9th April 2010, 20:07
Ce pacat de Larisa,ce bine incepuse exercitiul!
Didi,foarte bine,bravo!

Am zarit-o pe Maria Olaru,arbitra la sol,cred,deasemenea le-am vazut pe Silvia Stroescu,Floarea Leonida si Mona Rosu.

Ana mi s-a parut ca a sarit frumos.Greseli mari de tinuta la Diana si Amelia.Ce a sarit Cerasela?

maria_alexandra
9th April 2010, 20:20
Din ce mi-am notat eu Larisa a ratat la paralele, barna si sol :(
cera a sarit FTY

mikeyy
9th April 2010, 22:08
Salutari...Deni, Oana, Catalina, Andra, Mada, Miha si eu :D

Rezultatele complete pe blog in curand!
Plus bonus..barna Sandrei!

mikeyy
9th April 2010, 22:33
Rezultate partiale: http://fangymnastics.com/2010/04/09/internationalele-romaniei-2010-prima-zi/
Urmeaza rezultatele baietilor....

Bonusul poate maine...probleme de ordin tehnic.

Raluca a facut DTY.
Intr-un final...avem 3 DTY-uri.

Raluca a castigat concursul!!!!!!

Marty R.
9th April 2010, 23:21
Dumnezeule ce frumos sol Dianei Bulimar.

Tracoromana
10th April 2010, 00:07
Ce ne plangeam noi ca nu vedem nici o nota la tv, vad ca nici cei din sala n-au vazut, au multe nelamuriri.
Superb solul Dianei Bulimar, o muzica inspirata.
Felicitari Raluca!! Felicitari Flavius!

@N-am vazut forumisitii din sala.:(

maria_alexandra
10th April 2010, 00:15
Va scriu ce mi-am notat eu in timpul competitiei.
Ana Porgras (13.550) si Diana Chelaru au ratat amandoua la paralele. La barna Ana a facut closul la cap (din ce imi amintesc la unul din amicale nu l-a facut, sau poate incurc). Diana Chelaru a ratat la barna dupa saltul 360. La sarituri Diana Chelaru si Amelia Racea au sarit DTY (cu greseli de tinuta si departari de picioare), iar Ana P. si Cerasela au sarit FTY. Loredana Sabau a ratat coborarea la paralele.

La junioare: Maria Balea a ratat coborarea la paralele, la barna a ratat dupa cuib, iar la sol a cam "sarit" pirueta cu piciorul la 90, si cred ca a atins solulcu mana la dublu grupat, nu s-a vazut prea bine. Diana Rusu a sarit FTY. Mi-a parut tare rau de Larisa ca a ratat la 3 aparate :(, si ma impresionat solul Dianei Bulimar.

Si am vazut niste banere pe acolo :D

Iulya
10th April 2010, 00:41
bannerele :D

anna.09
10th April 2010, 00:46
Vin si eu cu ceva impresii despre concursul fetelor la care am asistat de la fata locului :)
Organizarea a fost cel putin ciudata, concurau cate 3 romance odata apoi concurau numai gimnaste din alte tari..cam neinspirata strategia...astfel am si pierdut multe dintre evolutii nestiind pe care sa o aleg. De aceea multumesc fangymnastics pentru rezulatatele partiale , mie mi-a fost imposibil sa le prind.

Concursul a fost frumos, ca de fiecare data este o placere sa le vezi pe fetele noastre concurand.
Cea mai mare bucurie mi-a adus-o Raluca Haidu cu 4 evolutii sigure si valoroase. DTY-ul ei este unul promitator cu tinuta frumoasa dar cu ceva probleme la inaltime...am vazut la incalzire si unele foarte bune insa.

Cerasela pare sa fi capatat ceva siguranta..in special la barna unde a aratat super.

Amelia in continuare nu este in forma...pare sa isi fi pierdut din forta fizica..DTY-ul a fost chinuit (de fapt imi place sa cred ca incurajarile salii au ajutat-o sa il aterizeze in picioare in concurs caci la incalzire a avut ceva probleme), la sol acrobatica a fost joasa, 1080-ul neintors..iar la barna a terminat doar cu dublu grupat si acela f jos (combinatia Sissone+pirueta a fost super!)

Larisa a fost tare suparata in urma ratarilor..dar m-am bucurat sa vad lucruri noi in exercitiile ei: a doua desprindere, Jaeger echer, cadet cu 180 la barna, cloche 360 si cadet 360 la sol..si ceea ce nu cred ca ati vazut voi: sariturile..au fost foarte bune. A sarit FTY si 1.5 Y.
Tatiana Geamparoiu si Diana Rusu au sarit FTY.

O alta surpiza extrem de placuta este Madalina Neagu. Mi-a placut la nebunie! A concurat la paralele si barna. Paralelul a fost ok cu destul de multe elemente dificile , cu desprindere Jaeger echer si coborare dublu echer..a avut mici probleme de tinuta..si nota a fost cam mica..dar arata f promitator. Barna a fost super...Mada a crescut in inaltime si are un fizic superb pt gimnastica...mi-a placut mult barna..elementele au parut foarte bine fixate... ca element mai deosebit: cloche cu piciorul la cap.

Mi-a parut rau de Mariuca Balea din cauza ratarilor...pacat pentru ca in rest a lucrat frumos..la paralele a gresit chiar la coborare dupa ce mersese destul de bine (are si ea desprindere acum: Gienger si face si trecere Pak) la barna a ratat la cuib...la sol iarasi a gresit la final..dar in rest a fost fain solul, a facut si 1080 (f bine).

Diana Bulimar a mers foarte bine...a binevoit chiar sa nu cada de pe barna :)..solul a fost superb..la paralele are mari probleme cu tinuta..este tot timpul in echer :(

Cam asa am vazut eu de la fata locului.
Sala este foarte mare, lume a fost dar s-a stat mai mult pe una dintre laturile salii, cealalta ramanand goala...sper ca maine sa fie si aceea plina.
Astazi noi am stat cumva in dreptul solului, in spatele bannerelor de incurajare :)

Catalin_Nick
10th April 2010, 00:48
http://www.youtube.com/watch?v=fpKa7HTJPPA - un prim unghi de filmare pentru barna Sandrei

stere78
10th April 2010, 01:04
OK, trebuia să se întâmple și asta: e primul concurs de gimnastică la care am asistat pe viu, în cea mai mare măsură grație vouă. Nu m-am arătat la față pentru că m-a pălit o timiditate adolescentină și pentru că voiam să le văd pe senioare mai de-aproape, așa că am stat destul de jos. O să revin cu câteva notițe și impresii, dar deocamdată doar două lucruri - vă mulțumesc vouă și, măiculiță, sunt CHIAR atât de mititele senioarele? Sandra sau Ama par lungi cât casa la televizor!

P.S.: comentatorii sunt ODIOȘI!!!

anna.09
10th April 2010, 01:13
Nu m-am arătat la față pentru că m-a pălit o timiditate adolescentină și pentru că voiam să le văd pe senioare mai de-aproape, așa că am stat destul de jos.

Poate pana maine iti trece :P. Vii si maine?

anna.09
10th April 2010, 01:50
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/raluca-haidu-a-devenit-campioana-internationala-a-romaniei-5855931
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/flavius-koczi-campion-international-al-romaniei-5855631
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/sandra-izbasa-a-concurat-dupa-sapte-luni-5856112

Auré_Gym
10th April 2010, 02:37
Niste filmulete cu solul Dianei: http://www.youtube.com/user/ECorn1x

niagara64
10th April 2010, 03:52
Am vazut solul Larisei si am avut o senzatie de deja vu ... Larisa incepe sa rateze din prea mare dorinta si ambitie de a reusi la fel ca si Rebeca Bross...Ma uitam pe chipul ei si parca vedeam fata Rebecai cand intra in concurs . Nu-i place deloc sa piarda bucurestencei ... :)

Tess_AN
10th April 2010, 04:17
Multumesc tuturor pentru comentarii in timp real, articol, filmulete si impresii. Mai spuneti!
Am observat ca fetele au numere de concurs - ceea ce a cam lipsit in ultimii ani! Oare au facut angajari la federatie?
Alina Alexoi (din ce mi-am dat seama din filmulete) da multe detalii tehnice (valoarea si nume de elemente) si netehnice despre fete (accidentarile au impiedicat-o pe Ana sa isi ingreuneze exercitiile, etc).

Ma bucur ca avem 3 DTY, eu sper ca Amelia sa isi imbunatateasca forma sariturii pina la CE si sper sa faca si Cerasela DTY!

Ce a facut Cerasela la paralele? La baieti nu au fost si juniorii? Sa ne povestiti si despre voi, suporterii. :)

Edit: Cine a lucrat la sol cind era Ana P. la birna? Cine a participat din alte tari (baieti si fete)? Se poate urmari undeva pe internet? Are cineva inregistrarea completa de la tv, si daca da, o sa o dati si la altii :P?

Tess_AN
10th April 2010, 04:44
Trebuie sa pun post separat: din ce zice Oana, junioarele cam toate au sarituri bune. FTY, 1.5Y. Sa fie mina Ramonei? Eu cred ca da si o felicit.

Felicitari Ramona!

Sper sa se poata si la noi DTY la junioare in curind! ... si senioarele sa le vedem cu 2.5Y pe urma!
Apropo, Beatrice (sau Beatris ca nu stiu cum e corect) ce a facut la sarituri?

Tess_AN
10th April 2010, 06:12
Acum nu mai pot edita postul precedent... dar moderatorii sunt unul la Paris unul la Bucuresti... ne putem face de cap :P

A pus Sri Ea filmultete (multe) la sectiunea Internationalelor la forumul in engleza. Printre altele:

Tiny Maria Balea ...high potential!
http://www.gymnet.org/~sriea/2010RI/Balea%2010%20RIAA%20FX.wmv
daca nu ma insel pe la jumatarea filmuletului (min. 0:42) se vede DTY-ul Ralucai ?!?
Si tot in acest filmulet am vazut pe margine o gimnasta in costum rosu cu 3 dungi albe (adidas :P) dar costumul acesta l-am vazut la americance de obicei... Ne-au onorat si americanii cu prezenta sau e altcineva?

niagara64
10th April 2010, 06:19
Acum nu mai pot edita postul precedent... dar moderatorii sunt unul la Paris unul la Bucuresti... ne putem face de cap :P

A pus Sri Ea filmultete (multe) la sectiunea Internationalelor la forumul in engleza. Printre altele:

daca nu ma insel pe la jumatarea filmuletului se vede DTY-ul Ralucai. Si inca ceva... la sfirsit, isi pune nota la a doua saritura ? (si daca da, e 5.7 ???)

Ele afiseaza codul sarituri nu nota parca ...

57 e numarul de concurs...

Tess_AN
10th April 2010, 06:23
Ele afiseaza codul sarituri nu nota parca ...
multumesc... posibil ca la prima saritura am observat (dupa ce am postat) ca era 5.6 (si am sters)

shobyy71
10th April 2010, 08:14
Nr de sus era al concurentului,iar jos nota de plecare (noi in sala ne am speriat cand am vazut 57,56). As vrea sa o felicit pe DIDI BULIMAR,UN CONCURS SUPERB|.Un copil cuminte cu foarte mult bun simt,de aici incolo o sa se vada talentul si munca depusa de tine.Larisa ar trebui sa invete sa mai si piarda,felicitari tuturor fetelor.Cred ca avem sperante si la baieti pt europene.

shobyy71
10th April 2010, 08:20
Speram sa avem mai multi spectatori astazi,la baieti a fost sala goala,la fete a venit ceva lume ,dar nu suficient pt internationalele romaniei.la ploiesti in fiecare an veneau fetitele de la petrom (va asteptam si anul acesta)

mihafrancisc
10th April 2010, 08:26
Acum nu mai pot edita postul precedent... dar moderatorii sunt unul la Paris unul la Bucuresti... ne putem face de cap :P

A pus Sri Ea filmultete (multe) la sectiunea Internationalelor la forumul in engleza. Printre altele:

daca nu ma insel pe la jumatarea filmuletului (min. 0:42) se vede DTY-ul Ralucai ?!?
Si tot in acest filmulet am vazut pe margine o gimnasta in costum rosu cu 3 dungi albe (adidas :P) dar costumul acesta l-am vazut la americance de obicei... Ne-au onorat si americanii cu prezenta sau e altcineva?
Au fost 2 gimnaste din Marea Britanie, o gimnasta din Turcia (cea cu rosu si 3 dungi albe) si una din Ungaria. O gimnasta din Bulgaria.

ancaqwe
10th April 2010, 10:29
Eu am fost in sala dar nu am prea vazut mult, si deloc dupa a-2-a rotatie ca am fost cu Manu :) Asa ca astept filmulete
Scriu pentru ca si pe mine m-au enervat prezentatorii: a zis la un moment dat (daca am auzit bine) ca la paralele se dau notele rapid "poate pentru ca in juriu este un barbat" si a insistat dupa
baaaah
Mi s-a parut mie sau am vazut-o pe micuta Andreea in sala cu mana in ghips? am un mare lapsus Andreea si mai cum... De la Deva,e in lotul de junioare, a invins-o anul trecut pe Larisa da' am un lapsus cat casa

myrab3la_19
10th April 2010, 10:52
Si eu am fost in sala si pot sa va spun ca fetele au aratat foarte bine la incalzire(exceptie sarituri unde au concurat mai bine ).Apropo Diana a mai facut o saritura la incalzire dar nu stiu ce dificultate are si nici cum se numeste.
Pe Amelia am vazut-o trista pe tot parcursul concursului si avea un bandaj pe sub costum..dar tot nu sta o clipa pe margine:).solul Anei si-a recapatat stralucirea,Raluca a aratat bine la toate aparatele(saritura ei e de departe cea mai reusita)Cerasela mult mai sigura pe ea (si-a incurajat toate colegele),Diana a fost iar sub efectul emotiilor dar solul ei mi-a placut cel mai mult dintre toate.
Fetele sunt unite,se incurajeaza ,se imbratisaza se vede ca se inteleg bine!!!
Eu spun ca avem o echipa interesanta , de urmarit chiar daca pe alocuri se observa lipsa de experienta.

Partile negative nu le mai spun pentru ca ele nu tin neaparat de fete si de evolutiile lor..

miafangina
10th April 2010, 11:14
Bravo,Pitic si bravo,Flavius! Felicitari tuturor si nu in ultimul rind voua,celor ce sunteti acolo.Alina spune numele tuturor antrenorilor mereu,si de la juniori,si bine face.Multumesc mult pentru impresii si povesti.Mai asteptam si altele.

Banerele sunt MINUNATE,sper sa le pozati si din fata,sa-l vad mai bine pe cel cu seniorii.BRAVO!:ok:

Pentru "adolescentul timid":du-te linga forumisti,ei sunt toti niste copii dragalasi!:)

Nu va sfiiti sa-i puneti la punct pe crainicii salii,taxati-i sonor cind nu deranjati sportivii,ei se cred deasupra tuturor pentru ca au microfoane.:rosu:

deni
10th April 2010, 11:14
Vai Mirabela ai fost in sala? De ce nu ai venit la noi? Sper sa ni te alaturi astazi.

crisloregym
10th April 2010, 12:04
bine zici Deni...din cate stiu eu, suntem destul de vizibili...o sa avem si steag deci nu suntem confundabili:)

Iulia_sweet
10th April 2010, 12:11
Am si eu o intrebare astazi cand se transmite la televizor, am inteles ca pe tv3, dar la ce ora?
Multumesc...

maria_alexandra
10th April 2010, 12:17
Iulia, de la 15:00 pe tvr2 azi, ieri a fost pe tvr3 :D

Iulia_sweet
10th April 2010, 12:18
Ms mult...

lalalilu
10th April 2010, 12:28
intrebare extra-gimnastica: cum se ajunge la sala ? cu ce mijloace de transport?

Mihaela P
10th April 2010, 12:31
Cu metroul pana la Tineretului sau Constantin Brancoveanu si de acolo pe jos prin parc.

stere78
10th April 2010, 12:41
intrebare extra-gimnastica: cum se ajunge la sala ? cu ce mijloace de transport?

Cel mai repede ajungi cu metroul - cobori fie la stația Tineretului, fie la Constantin Brâncoveanu. După aia e chiar ușor să ajungi, poți întreba pe oricine.

EDIT: scuze pentru postarea dublă!

Catalin_Nick
10th April 2010, 12:51
Am bagat pe youtube ce am reusit sa filmez ieri la sol junioare:

Maria Balea - 13.500 - http://www.youtube.com/watch?v=pYQeUj2cCnA
Beatrice Margarit - 14.100 - http://www.youtube.com/watch?v=BWLwMeCPbKo
Larisa Iordache - 13.900 - http://www.youtube.com/watch?v=I0OQT4Px-Vw
Diana Bulimar - 14.600 - http://www.youtube.com/watch?v=2TlkJ47eF4g

shagya
10th April 2010, 12:56
why is Margarit score on floor so high ?

stere78
10th April 2010, 13:27
Mai zic și eu câte ceva despre ce-am apucat să văd ieri. M-au interesat în primul rând senioarele, sper să nu mi-o luați în nume de rău. După cum povesteam deja, cel mai tare m-a luat inițial prin surprindere alura fetelor - Cera, care pare să-și fi asumat rolul de "cloșcă" (e foarte atentă și grijulie cu cele mai mici) e un strop de om, celelalte și mai și. Chelaru a făcut o încălzire foarte bună la bârnă. Era foarte chitită să lipească 360-ul, l-a repetat - cred - de cel puțin două ori. Păcat de ce i s-a întâmplat în concurs. S-a mai zis deja, dar cu excepția săriturilor încălzirea pare să fi mers mai bine la toate celelalte aparate. Sper să nu se păstreze obișnuința asta la Birmingham. Ama e foarte plăpândă, dar lasă impresia că nu i-a scăzut cu nimic determinarea. Mă îngrijorează, totuși, la sărituri. Anul trecut, la EYOF, făcuse un DTY de i-ar mai fi rămas loc pentru o jumătate de întoarcere, și frumos de nu se poate, acum e dezordonată în zbor. Mi-e frică să nu se căptușească și ea cu o "săritură Vintilă", dar - sincer - numai la ținuta Stelei Nistor mi-era gândul când a sărit în competiție. La încălzire a și căzut, dacă nu greșesc. Firește că cea mai plăcută surpriză a fost Pitic, poate din cauză că nu văzusem decât frânturi din exercițiile ei din Franța și din UK. Cerasela pare foarte bucuroasă că a revenit, îi doresc tot binele din lume. Grozavă e camaraderia nejucată din rândul fetelor. Se încurajează și se "poartă" una pe cealaltă de-a lungul exercițiilor, fără excepție.

Adiacente: organizarea e varză, crainicul îi muștruluiește pe antrenori (!), iar traducerea în engleză e rizibilă. Nici antrenorii nu știau toate notele, iar insistența aceluiași crainic asupra vitezei mi se pare indecentă. La un moment dat i se adresa direct Ginei, arbitră la sărituri. La ce participare internațională a fost, mie competiția mi-a lăsat mai degrabă impresia unui antrenament cu public. Cu puțin public. M-am fâțâit în voie prin toată sala, încercând să văd cât mai de-aproape. Am trecut de vreo două ori pe lângă cuplul B-B, adâncit într-o conversație aparent foarte gravă cu președintele Federației. Am reușit să-l aud doar pe Octavian Bellu spunând "într-o lună nu poți". Nu știu la ce se referea, dar am o bănuială. Dacă pare că bârfesc, îmi pare rău.

La final de competiție, Bellu și Forminte au discutat vreo câteva minute bune. Tare aș fi vrut să fiu o muscă pe scaunele din preajmă. La ieșire, chiar în fața sălii, Bellu și Doina Melinte se strânseseră alături de câteva arbitre și de fete din generațiile Atena și Sydney (Amânar, Stroescu, Roșu, a apărut și Gina la un moment dat). Discuții destul de joviale, aș zice. Schimburi de politețuri și alte asemenea. Sandra l-a trecut Dunărea pe un băiat pe care nu-l cunosc - poate că e prietenul ei. Părea cam supărată pe el.

Tracoromana
10th April 2010, 13:50
P.S.: comentatorii sunt ODIOȘI!!!

Subscriu!!!! De atatia ani nu s-a gasit nimeni care sa le spuna ce si cand trebuie sa spuna.:(

ancaqwe
10th April 2010, 14:59
Am vazut (nu auzit) o frantura din discutia Belu-Forminte - cred ca era vorba de problemele lui Belu de sanatate, arata ceva spre picior
Legat de Amelia Racea - mi se pare ca e in progres fata de intalnirile amicale. Nu fata de anul trecut, fata de intalniri... Pana la mondiale sper sa isi revina, si sa fie ok si la europene

Marty R.
10th April 2010, 15:39
Vlad Cotuna a devenit la sol mult mai bine decit anul trecut! Foarte bine executie si dificile, imi pare bine sa vad.

Tracoromana
10th April 2010, 15:48
Foarte greoi se desfasoara concursul. Nu-i de mirare ca sportivii isi pierd din concentrare.

Bravo Vlad Cotuna!

emilista
10th April 2010, 16:06
Podiumul la sol masculin (scuze daca am scris gresit numele sportivilor straini, i-am notat dupa ureche):
1. Vlad Cotuna (Romania) 15.250
2. Dimitrios Markousis (Grecia) 15.050
3. Alexandr Batinkof (Bulgaria) 13.975

notele celorlati sportivi romani: Alin Jivan 13.700, Adelin Kotrong 14.100 si Daniel Radeanu 14.150 (ultimii 2 doar demonstrativ)

ice_girl
10th April 2010, 16:16
In primul rand buna ziua, pana acum n-am mai scris la sectiunea dedicata gimnasticii cu toate ca urmaresc gimnastica de cand ma stiu.
Acum sa-mi spun si eu cateva impresii:mi-a placut solul lui Vlad Cotuna ( un sportiv care la CE cred ca va face o figura frumoasa), deseamenea ma bucur tare mult pt Diana Chelaru care a reusit 2 sarituri frumoase ( o sportiva de mare viitor la acest aparat, unde in ultimii ani n-am mai avut rezultate notabile), mi-au mai placut Diana Bulimar si Larisa Iordache.
Sper ca maine sa pot ajunge si eu la Sala Polivalenta sa pot vedea live competitia.

miafangina
10th April 2010, 16:22
Bravo,Diana Chelaru!Mi-a placut cum s-au bucurat toate/toti dupa ce Diana a reusit saritura.

Felicitari Ramona Micu,faci treaba buna cu fetele,bravo!Aici e loc de progres,ar trebui insistat pe sarituri si sol la Beatris Margarit.

Imi pare rau ca nu-i lasa pe mai multi sa evolueze,chiar in afara concursului,dar poate ca sunt anumite reguli,cine stie.
Vlad Cotuna-foarte bun.

Jojo,tocmai a fost interviu cu Vlad,el nu merge la europene.A fost dragut,a spus ca i-a zis lui Alin ca-l bate azi;Monica l-a intrebat:si daca era Marian? Atunci ar fi fost mai greu,dar nu imposibil,a raspuns Vlad zimbind.A zis ca nu a fost selectionat pentru europene,deoarece nu are cal si inel,dar pentru viitor se va pune la punct si va fi bine.

niagara64
10th April 2010, 16:42
Am si eu o intrebare , inregistreaza cineva ?
Ca eu nu am reusit sa-mi gasesc un program care sa "fure" din transmisia de pe internet ... Calul e naravas rau azi...

miafangina
10th April 2010, 16:42
Off,nici Ovidiu,nici Flavius n-au reusit sa se ridice in stindul pe miini ca sa-si faca coborirea!
Pacat,Flavius lucrase bine pina atunci.

ice_girl
10th April 2010, 16:43
Eu nu am vazut interviul cu Vlad, in timp ce ma uit la gimnastica fac si un proiect pt facultate asa ca sunt cu un ochi la tv si cu unul la calculator, as vrea sa ma uit doar la gimnastica dar din pacate pana diseara tb sa fie gata si proiectul.
Exercitiu bun a lui Flavius la cal , pacat de aterizarea ratata.

miafangina
10th April 2010, 16:44
Am si eu o intrebare , inregistreaza cineva ?
Ca eu nu am reusit sa-mi gasesc un program care sa "fure" din transmisia de pe internet ... Calul e naravas rau azi...

N=as crede,dar cei din sala filmeaza de zor:)

maria_alexandra
10th April 2010, 16:45
E cineva pe forum care poate lua legatura cu forumistii din sala? As vrea sa le transmit ceva si nu am cum..

miafangina
10th April 2010, 16:59
E cineva pe forum care poate lua legatura cu forumistii din sala? As vrea sa le transmit ceva si nu am cum..

Hai pe pm,am eu telefoanele lor.

emilista
10th April 2010, 17:02
si podiumul la sarituri feminin:
1. Diana Chelaru (Romania) 14.475 (14.650 si 14.300)
2. Diana Bulimar (Romania) 13.737 (13.775 si 13.700)
3. Goksu Uctas (Turcia) 13.587 (14.150 si 13.025)

notele celorlalte fete din Romania:
Beatrice Margarit 13.550 (13.825 si 13.275), Diana Rusu 13.862 (14.075 si 13.650) si Larisa Iordache 14.050 (13.850 si 14.250), ultimele 2 in afara concursului

cal cu manere:
1. Flavius Koczi (Romania) 14.250
2. Ovidiu Buidoso (Romania) 13.725
3. Ferihait Arikan (Turcia) - nu am vazut nota (numele e tot dupa ureche)

demonstrativ: Laurentiu Nistor 13.850 (buna evolutia), Adelin Kotrong 12.650 si Cristian Bataga - n-am reusit sa notez nota

miafangina
10th April 2010, 17:05
Cris,mi s-a facut pofta sa aplaud impreuna cu tine,in stil olandez:D

Le-am zarit pe Deni si Andra,plus ceafa lui Mihai:),cred.

shagya
10th April 2010, 17:26
why is Diana Rusu not on the podium ?? she score higher than Bulimar

miafangina
10th April 2010, 17:30
why is Diana Rusu not on the podium ?? she score higher than Bulimar

Diana Rusu a fost in afara concursului.

shagya
10th April 2010, 17:51
Diana Rusu a fost in afara concursului.

ah ok thanks

ela_diana
10th April 2010, 17:53
Nu stiu daca ati vazut interviul cu Forminte dar a vb foarte frumos si promitator despre Cerasela. Mi-a placut

miafangina
10th April 2010, 18:05
Da,am vazut si eu si am incercat sa ascult cu atentie;ma bucur ca o incurajeaza pe Cera si se pare ca si Gabita e vindecata fizic si va incepe pregatirea.

Mie mi-a placut Larisa la paralele,ca si la sarituri,se pare ca azi e o alta zi pentru ea,de fapt mi-a placut ziua de azi,chiar daca nu toti au fost perfecti,a fost un concurs de gimnastica si m-am bucurat de el.Spre deosebire de Jojo(succes cu proiectul:)),n-am altceva de facut si m-am putut delecta cu spectacolul sportiv.

Mi-a mai placut ce a zis Alina despre Ramona,ca ea le-a crescut pe fetele proaspete senioare,noi stiam ca le-a crescut de mici si e bine sa i se recunoasca meritele,iar acuma face o treaba excelenta cu cele micute la sarituri.

Tess_AN
10th April 2010, 18:08
Nu am putut sa vad concursul, astept cu nerabdare filmuletele si comentariile voastre.

Ma bucur ca ati inceput sa vorbiti :) despre ce se intimpla pe acolo. Faptul ca baietii juniori au concurat - chiar si inafara concursului - e o veste buna.

In sfirsit s-a produs minunea si Diana a schimbat a doua saritura! Asteptam de 2 ani treaba asta! Vreau sa vad ce a facut ca a doua saritura.

In momentul de fata (nu are sens sa vorbesc de chestii din trecut si sa pun intrebari de ce si de ce nu), in momentul de fata ingrijorarea cea mare e Amelia. Solul de vineri a fost sters - parca era acu un an la sCAm. Am vazut-o (se vede in filmulet) si pe Ramona urmarindu-l foarte atenta. Nu credeam ca rubeola/rujeola aceea sa o fi influentat atit de mult in pregatire. Nu se poate. Ce e cu bandajul de sub costum, nu stiu, dar nu e bine. Amelia pare f. slaba fizic daca scoate banadajul o sa fluture costumul pe ea sau o sa-l foloseasca pe costumul de cind concura la Mica gimnasta :(... Ce se intimpla cu ea? E o luptatoare, e talentata, sper sa nu oboseasca sa lupte inainte de a ajunge in virf - acolo unde ii este locul. Hai Amelia!

De ce Dana Andrei si Loredana Sabau si Andreea Span nu au facut toate aparatele? Andrei face 4 aparate in campionatul Italiei... nu inteleg.
Mai repet intrebarea: A vazut cineva paralele Ceraselei? Cum s-a prezentat? Ce coborire a avut ca nota pusa in Prosport pare f. mica :(?

@Anca: In primul rind, La multi ani si sa ne pui o poza cu tortul cu o luminare si comoara ta linga tort!
Cred ca te referi la Andreea Tufa... Sper sa isi revina cit de repede si sa se apuce de antrenamente. Mie imi place Andreea ca gimnasta si o consider foarte eleganta (impreuna cu Patricia Tiron din generatia ei), mi se par ca au/aveau ceva deosebit de frumos.

miafangina
10th April 2010, 18:17
Tess,eu imi cam prind urechile in discutii tehnice,dar cred ca a sarit:salt inainte grupat cu un surub si jumatate(540?).Daca am zis o prostie cit casa,imi cer scuze.
Forminte a spus ca asta era obiectivul ei la acest concurs,sa faca saritura noua si ca o pregatesc pentru finale la sarituri si sol.
Cred ca unele raspunsuri le vei primi de la cei din sala,eu n-am vazut-o pe Cera la paralele.

Sunt de acord cu tine,trebuia sa profite de acest moment cu spectatori si cit mai multi sportivi sa-si prezinte exercitiile de doua ori(ma refer aici la cele doua zile-calificari si finale),chiar in afara concursului;poate or mai fi fiind si alte probleme....

Tess_AN
10th April 2010, 18:28
Sunt de acord cu tine,trebuia sa profite de acest moment cu spectatori si cit mai multi sportivi sa-si prezinte exercitiile de doua ori(ma refer aici la cele doua zile-calificari si finale),chiar in afara concursului;poate or mai fi fiind si alte probleme....
Nu poate, sigur mai sunt si alte probleme. Vesnicele probleme care sunt la noi. Nu mai zic nimic doar multumesc Miei de raspuns.

Ce s-a intimplat cu Alina Alexoi? Ieri, la paralele pe Mariuta a confundat-o cu Madalina Neagu si pe Didi cu Maria Balea ?!? Didi e de multa vreme in concursuri si e destul de greu de confundat ca infatisare ?!?

Flori medaliatilor, felicitari tuturor concurentilor si concurentelor de ieri, si felicitari si la mai mare Ramonei!

miafangina
10th April 2010, 19:08
Ce s-a intimplat cu Alina Alexoi? Ieri, la paralele pe Mariuta a confundat-o cu Madalina Neagu si pe Didi cu Maria Balea ?!? Didi e de multa vreme in concursuri si e destul de greu de confundat ca infatisare ?!?



Si eu am observat si i-am dat replica in direct,dar nu m-a auzit:D.

Asa greoaie cum sunt la acest capitol si-mi atrag multe critici de la prietena mea pe aceasta tema,pe Didi si Maria Balea le-am "invatat" foarte repede,ca si pe Larisa,deci m-am mirat tare de greselile Alinei.Singura explicatie e ca a fost neatenta,nu stie ca noi le cunoastem asa bine si stam cu "ochii de soacra" atintiti asupra ecranului.

Tess_AN
10th April 2010, 19:11
Am bagat pe youtube ce am reusit sa filmez ieri la sol junioare:

Maria Balea - 13.500 - http://www.youtube.com/watch?v=pYQeUj2cCnA
Beatrice Margarit - 14.100 - http://www.youtube.com/watch?v=BWLwMeCPbKo
Larisa Iordache - 13.900 - http://www.youtube.com/watch?v=I0OQT4Px-Vw
Diana Bulimar - 14.600 - http://www.youtube.com/watch?v=2TlkJ47eF4g
Bine ai revenit pe forum, Catalin! Multumesc pentru soluri si pentru birna Sandrei. Ai cumva si paralele Ceraselei?

AuriB
10th April 2010, 19:43
In sfirsit am si eu acces citeva momente la un calculator bun(al meu e bolnav saracutul dar se va insanatosi repede sper),am stat si eu cu ochii in televizor si ieri si azi,urmarind concursul,imi era dor sa vad gimnastica la tv.
M-am bucurat sa le vad pe fete si baieti concurind cu toate ca au fost destul de multe ratari,care sper ca pina la europene sa dispara.Cel mai mult ma bucura atmosfera din lot,am vazut cit de mult se sprijina fetele intre ele,cit se incurajeaza una pe alta,iar reactia de azi din finala de la sarituri dupa a doua saritura a Dianei Chelaru mi-a placut teribil.M-a impresionat in mod placut Pitic,a concurat fara ratare ieri,iar azi la paralele a lucrat f. bine,cu mici departari de picioare dar mi-a placut.Junioarele azi au concurat mult mai bine ca ieri,din ce am vazut,mi-a placut foarte mult tinuta Dianei Rusu la sarituri si cred ca poate fi pe viitor o saritoare foarte buna,impreuna cu Beti.De Larisa si Didi ce sa zic,imi place foarte mult concurenta dintre ele, este una care le ambitioneaza si le face bine zic eu,s-a vazut si azi cit erau de concentrate sa-si faca exercitiile foarte bine,si au reusit.
Dintre junioare m-a impresionat mult Madalina Neagu,am vazut-o doar la birna ieri dar a fost deosebita sper sa concureze miine in finala la acest aparat.
Astept cu nerabdare povestile celor care au fost in sala,impresii, note de plecare,clasamente,elemente noi, tot tot.
Ma opresc ca si asa am scris mult, cred ca oricum am uitat ceva din ce am vrut sa zic......dar poate mai ajung si miine dupa concurs la un calculator si mai zic atunci.

Catalin_Nick
10th April 2010, 19:47
Ai cumva si paralele Ceraselei?

Sorry, nu le am. Ne-am impartit taskurile la fata locului si eu am filmat junioarele. Vor apare cu siguranta si filmulete cu senioarele.

Tess_AN
10th April 2010, 19:51
Multumesc Catalin. Pe baieti i-a filmat cineva? As vrea sa vad si executiile baietilor seniori si juniori.

Oare nu a inregistrat Amalia sa avem toata transmisia - macar cea de la tvr?

anna.09
10th April 2010, 21:40
Salut.
Inca o zi de gimnastica live. As vrea sa nu se mai termine!

Ganduri intr-o ordine aleatoare:
Diana Chelaru a reusit un stand pe maini salt inainte cu 360 (5.3). Ne-ati auzit incurajand-o? Toata sala a fost alaturi de ea si bucuria de dupa reusita cred ca ati vazut-o si voi!
Sala a fost mai plina astazi..este foarte mare..dar lume a fost..atmosfera a fost frumoasa...odata ce reusesti sa ignori crainicul devine foarte placut in sala :)
Am vazut-o ieri pe Ana Baicu in sala..se pare ca este accidentata la mana.
Elemente noi: Pitic a facut un stalder in apropiat pe care inainte nu il avea..iar Ama incearca un stalder 540 legat de Jaeger (asta ar insemna un plus de 0.4 la nota D)..la incalzire i-a iesit dar nu si in concurs..nu a intors suficient si a facut de 2 ori stalder 360..
Larisa arata mult mai bine la paralele..nu grozav dar mai bine.

anna.09
10th April 2010, 21:55
Mai repet intrebarea: A vazut cineva paralele Ceraselei? Cum s-a prezentat? Ce coborire a avut ca nota pusa in Prosport pare f. mica :(?


Tess, a fost ok...a prezentat acelasi exercitiu ca in Franta cu dublu echer la coborare

Marty R.
10th April 2010, 22:21
Dar n-a inregistrat nimic? Sri Ea? Am niste inregistrari din internet transmitie, nu stiu daca are sensul sa ei uploadez...

mikeyy
10th April 2010, 22:23
Buna seara!!!

@Alex: s-a rezolvat!

Vreau sa zic de saritura a doua a Dianei..pur si simplu a fost un moment extraordinar. Nu a fost multa lume in sala, dar acei oameni prezenti au creat o atmosfera super, incurajand-o pe Diana la cea de-a doua saritura, iar Dianei i-a reusit...si bucuria ei, a antrenorilor si a spectatorilor a fost de ne-egalat :ok:

Inregistrari de azi..am gasit aici: http://www.youtube.com/user/gymnoceiling#p/u/6/GXFzymQ5ycI

Bea
10th April 2010, 22:30
Da, am facut si niste poze.
Preferata mea:
http://3.bp.blogspot.com/_EGcXNsyxykg/S8ClSAogVWI/AAAAAAAAALo/NTKEQEKtuVk/s1600/DSCF3299.JPG

mai multe, pe blogul meu Gimnastics, No Ceiling

anna.09
10th April 2010, 22:33
Multumim Bea. Aparem si noi in filmuletele tale ;)

Bea
10th April 2010, 22:39
Cu placere! :)

maria_alexandra
10th April 2010, 22:48
Buna seara!!!

@Alex: s-a rezolvat!


Va multumesc din suflet! :floricica:

crisloregym
10th April 2010, 23:04
Cris,mi s-a facut pofta sa aplaud impreuna cu tine,in stil olandez:D

Le-am zarit pe Deni si Andra,plus ceafa lui Mihai:),cred.

Mia, din pacate exact la asta ma gandeam si eu azi:( Chiar mi-a lipsit partenera de steag:D

Catalin_Nick
10th April 2010, 23:08
Evolutiile junioarelor + Cera si Diana la barna, filmate in prima zi:

http://www.youtube.com/watch?v=Ous47sR_tus - Larisa Iordache 14.500
http://www.youtube.com/watch?v=RlT06_71MqQ - Diana Bulimar 14.750
http://www.youtube.com/watch?v=Asl0S5xOy0U - Maria Balea 13.300
http://www.youtube.com/watch?v=3rmXGTfj3cI - Madalina Neagu 14.100
http://www.youtube.com/watch?v=A7c5Z3awO10 - Beatrice Margarit 12.900

http://www.youtube.com/watch?v=pA9XRdtJz18 - Cerasela Patrascu 13.700
http://www.youtube.com/watch?v=MQaBDfOZGGI - Diana Chelaru 13.700

crisloregym
10th April 2010, 23:26
Intr-adevar, concursul de azi a fost extraordinar...cu mica ingrijorare legata de Amelia Racea...se intampla ceva cu cea, dar sper din tot sufletul sa nu aiba efecte negative prea mari, nu stiu ce sa spun...imi pare rau ca nu e anul asta la forma la care era anul trecut:(...
Asa cum a zis si Mihai, sariturile reusite ale Dianelor au fost extraordinare...s-au bucurat atat de mult fetele astea!!!Si Chelaru, si Bulimar, ambele erau foarte zambitoare dupa ce le-a iesit ;)...de asemenea, dupa paralelele Larisei s-au imbratisat toate fetele acolo, cu antrenori si cu Cerasela...erau tare bucurosi ca i-a iesit bine la paralele...maine promit ca scoatem si steagul;)
Mie internationalele astea mi-au lasat o impresie buna ca si organizare, publicul e mai calduros si parca totusi mai numeros decat la Ploiesti...recomand ca si in ceilalti ani sa se organizeze la Bucuresti...macar sala e renovata, e foarte mare, sunt multe locuri, scaunele sunt moi, spatiu de bannere este...e splendid aici fata de Ploiesti (dupa parerea mea;))!!!

mihafrancisc
10th April 2010, 23:36
Mi-a placut foarte mult concursul de astazi.
In special ma bucur ca i-a reusit saritura a doua a Dianei C.!!!!
Si pentru Larisa si celelalte junioare felicitari pentru concursul bun de astazi.
Felicitari si celorlalte fete!!! (Raluca, Ana, Amelia)
Imi pare rau pentru Amelia si sper sa fie mai bine maine!!!

Sorin Blaj
11th April 2010, 01:52
Sandra a revenit in concursuri? Doamne, asta da veste. Nu aflasem decat vesti proaste, cum ca este in pericol sa se retraga. Sper sa-i tina piciorul si sa-si revina complet. :ok:

emilista
11th April 2010, 02:00
Rezultatele primei zile a finalelor pe aparate la Internaționalele României - http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/rezultatele-primei-zile-a-finalelor-pe-aparate-la-internationalele-romaniei-5865111

din cele 3 aparate pe care le-am vazut, vad ca nu coincid rezultatele la sarituri cu ce imi notasem eu... Diana Bulimar nu apare pe podium in ProSport... poate din cauza ca e junioara? dar nu a fost anuntata ca ar concura demonstrativ sau in afara concursului :confused:

lalalilu
11th April 2010, 02:17
o sa fac si eu un bilant a ceea ce am vazut sambata. Este pentru prima data cand merg la o competitie de gimnastica live si am fost extrem de impresionata. totul se deruleaza dupa un alt ritm. imi fug ochii in toate partile si parca nu mai sunt asa de exigenta ca atunci cand vad competitia la tv. totul merge foarte repede si nu am timp sa imi dau seama de tinuta, greseli, dificulatate. Mai ales la sarituri unde chiar nu am inteles ce tipuri de sarituri se executau.
Asadar impresii dupa aceasta zi in care exercitiile s-au derulat fara reluare:
-ma asteptam sa fie mult mai putina lume, deci am fost surprinsa sa vad ca sala era destul de frumos acoperita.
-mi s-a rupt sufletul pentru Amrelia si pentru cazatura de la paralele. Am observat ca are mereu probleme cu iesirea aia. nu inteleg de ce nu i-o schimba in altceva. De ce insista sa faca acea coborare la care greseste foarte des. Cred ca nu se simte bine cu ea. Am vazut ca era suparata si imi venea sa ma duc s-o consolez si sa ii spun ca eu cred in ea foarte mult. A fost de la inceput gimnasata mea favorita si cred ca va fi o mare campioana.
-m-a impresionant foarte tare solidaritatea lor dupa fiecare exercitiu reusit dar si ratat. Incredibila apropiere, caldura, afectiune intre fete si chiar cu antrenorii. Mi-a placut cum le-a incurajat Formite la sfarsit si felul in care Puia Valer glumea cu ele. Parea ca atmosfera era destinsa si fetele increzatoare. Si asta cu atat mai mult cu cat nu prea imi placea de Valer si de stilul lui "glumet". Cred ca pana la urma face bine grupului.
-am remarcat entuziasmul in urma sariturii 2 a Dianei C, dar cum nu am inteles gradul de dificultate si alte asemenea detalii nu am putut sa particip la entuziasmul general. Din pacate mi-a ramas in minte acea departare uriasa de picioare de la prima saritura pe care am remarcat-o chiar si nefiind obisnuita cu live-ul. Si cred ca nu o va mai corecta niciodata pentru ca nu am vazut nicio evolutie pozitiva in acest sens. Cu acea departare isi va termina cariera
-Desi am criticat mereu exercitiile fetelor noastre la paralele, acum, pe viu mi s-au parut mult mai bune. Parca si standu-urile pe maini erau mai corecte si picioarele lipite. Chiar m-a impresionat paralelul. Totusi nu am putut sa nu remarc micile erori. Desi nu ma pricep la chestii de dificultate in privinta executiei parca se vedeau destul de multe imprecizii la Ana P: din nou picioare departate si treceri intarziate sau grabite. Mi-a placut foarte mult gimnasta din Marea Britanie, chiar credeam ca o sa fie a 2-a. cu doua desprinderi si executat destul de bine ma asteptam sa o vad mai sus pe podium.
-Larisa a progresat mult la tinuta de la paralele. Frumos. La fel si Diana C. Parca e mai intinsa si mai precisa in executie in ciuda greselii aceleia mari cand a lovit bara. Diana C ma impresioneaza in mod deosebit pentru ca, in ciuda succeselor partiale pe care le-a avut la marile competitii si a mustrarilor foarte severe pe care le primea dupa greselile mari (mai ales la paralele) e perseverenta isi amelioreaza executia si continua sa concureze la un nivel bun.
-Ana P e divin de frumoasa. iti vine sa ii treci cu vederea imperfectiunile de executie.
-am vazut o tipa care semana cu Sandra Izbasa, era in jurul fetelor, imbracata in blugi, pe tocuri, cu parul lung blond. Daca ea a fost pot sa va marturisesc ca am fost socata profund. Mi s-a parut o tinuta extrem de vulgara. Bine, nu e treaba mea felul in care se imbraca atat timp cat se dovedeste a fi profesionista in sala. Oricum m-am holbat minute in sir la ea sperand totusi sa ma insel. Dar am vazut ca la sfarsit Formite a imbratisat-o in mod particular pe ea si pentru prima data trebuie sa dau dreptate celor care il critica pe antrenor pentru favoritisme in ceea ce o priveste. acum mi s-a parut si mie exagerata atentia pe care i-a acordat-o mai ales in prezenta celorlalte fete.
-de baieti nu prea stiu ce sa spun. doar ca mai au de lucru. Inca nu reusesc sa faca ridicarea aia pe maini inainte de iesirea de la cal. in rest executii frumoase. Am stat chiar in spatele delegatiei turce cand au inceput sa calculeze nota gimnastului lor si m-am bucurat ca a urcat pe podium pana la urma pentru ca, in afara de romani a fost singurul care si-a dus exercitiul pana la capat. Eu l-as fi pus chiar pe locul 2. La fel si la inele, l-am vazut pe grec pe locul 2 si nu pe 3.

de-abia astept sa vedem cum va fi maine

cineva_cineva
11th April 2010, 09:56
Salutare tuturor! Desi mi-am anuntat prezenta la Bucuresti astazi, niste probleme m-au ''oprit'' si de data asta, asa ca... sper macar sa ajung la calculator pana incepe concursul si sa pot sa va vad macar la tv astazi! Daca nu ajung, oricum calculatorul meu va inregistra azi si diseara cand voi ajunge voi avea inregistrarea de ieri! Dar... cele de zilele trecute nu am inregistrat, Tess! Nu am avut vreme pentru asta... Dar cred ca voi avea inregistrarile peste o saptamana:) Sper! Distractie placuta celor care veti fi in sala, si... sper sa fiu si eu pe forum cu cei care urmaresc la TV :(

ancaqwe
11th April 2010, 09:57
Eu zic ca totusi la Amelia problema de la coborare a fost cauzata de faptul ca i s-a desprins fasa de pe mana...

anna.09
11th April 2010, 10:23
Eu zic ca totusi la Amelia problema de la coborare a fost cauzata de faptul ca i s-a desprins fasa de pe mana...

Nici pe mine nu ma ingrijoreaza coborarea, chiar daca si la incalzire a facut-o asistat ..ma ingrijoreaza in general tonusul ei..greselile pe care le face..nu rateaza la modul sa cada de pe aparat..dar face greseli mari care scad valoarea elementelor..si si-a pierdut determinarea care ne-a dat atata incredere anul trecut. Sper in continuare in capacitatea ei extraordinara de mobilizare!

Catalin_Nick
11th April 2010, 10:30
Paralele junioare prima zi:

http://www.youtube.com/watch?v=AO7wY83RhGo - Diana Bulimar - 13.900
http://www.youtube.com/watch?v=QdlWzR4JvKQ - Larisa Iordache - 12.750
http://www.youtube.com/watch?v=-EoZWWJ80Dk - Madalina Neagu - 12.650
http://www.youtube.com/watch?v=WUpg6zoG7tw - Maria Balea - 11.750

anna.09
11th April 2010, 10:40
Multumesc. Chiar nu eram sigura ca o sa avem si paralelul Madalinei. Pe mine revenirea ei ma bucura cel mai mult. Mi-a placut paralelul ei..pe inregistrare se vede chiar mai bine ca in sala (in sala am sesizat mai bine greselile :) )...nu a luat ea prea mult dar cred ca are potential..exercitiul are SV de 5.1 (dc am calculat bine) ceea ce nu e rau dupa un an de pauza zic eu.

Edit: am ascultat acum si cu sonor. Sunt nepretuite filmuletele!!! Incurajarile Anei Baicu...emotionant!

mikeyy
11th April 2010, 11:06
si parca nu mai sunt asa de exigenta ca atunci cand vad competitia la tv. totul merge foarte repede si nu am timp sa imi dau seama de tinuta, greseli,

Ma bucur sa citesc ceea ce ai scris...acum sper ca intelegi ceea ce ziceam noi la Buzau anul trecut.
Indiferent cate greseli se fac...cand esti in sala vezi totul dintr-o alta perspectiva.

Bafta fetelor azi!!!

deni
11th April 2010, 11:20
Abia astept concursul de astazi ca sa-l revad pe Flavius la sarituri si de asemenea sper sa aiba un concurs la fel de bun ca vineri.Tare Flavius!:ok:

LuisaGym
11th April 2010, 11:40
Salut, merci de postari si de impresii. Eu de-abia de ieri am acces la net. Distractie placuta celor care merg la Polivalenta azi!

deni
11th April 2010, 12:47
Salut, merci de postari si de impresii. Eu de-abia de ieri am acces la net. Distractie placuta celor care merg la Polivalenta azi!
Multumim de urari!Eu ma pregatesc sa plec la Polivalenta!Asteptam cat mai multi forumisti!:yes:

miafangina
11th April 2010, 14:27
@Lalalilu:N-as vrea sa te superi pe mine,dar nu vad de ce o adolescenta in blugi,pe tocuri si machiata ti se pare vulgara.
Aceste fete,care-si petrec cea mai mare parte a timpului imbracate in trening,tinjesc dupa tinutele normale,de strada,probabil vor sa se simta si ele ca alte fete.
Eu n-as blama-o pentru asta.

Mult succes astazi fetelor si baietilor iar forumistilor,distractie placuta si-apoi drum bun spre casa si spor la povestit,asteptam cu drag impresiile voastre.

Adde
11th April 2010, 14:59
@Lalalilu:N-as vrea sa te superi pe mine,dar nu vad de ce o adolescenta in blugi,pe tocuri si machiata ti se pare vulgara.
Aceste fete,care-si petrec cea mai mare parte a timpului imbracate in trening,tinjesc dupa tinutele normale,de strada,probabil vor sa se simta si ele ca alte fete.
Eu n-as blama-o pentru asta.

Mult succes astazi fetelor si baietilor iar forumistilor,distractie placuta si-apoi drum bun spre casa si spor la povestit,asteptam cu drag impresiile voastre.

Exact la asta m-am gandit si eu. Nu am fost la concurs, dar din poze mi s-a parut draguta, moderna. Pe ”gymnastics, noceiling” e o poza cu ea in blugi. Probabil, acolo in sala, a fost prea mare contrastul fata de celelalte gimnaste in trening sau costum de gimnastica. Asa si eu ma uitam daca nu cumva i-ar sta mai bine cu o alta nuanta de blond, deci prostioare din astea :D

Altfel, succes pe mai departe fetelor! M-au impresionat multe, dar in mod special Pitic, f. tare, hotarata cat se poate!

lory
11th April 2010, 16:22
Alina catre Marius Berbecar: "Flic calare nu ai incerca?" R: "Nu...n-as vrea sa raman calare" :ras-plans:

Mi-a placut Diana Chelaru la barna.Sper ca la Europene sa fie si mai bine.

cineva_cineva
11th April 2010, 16:26
Frumoasa Piticut, pacat de ratare...

lory
11th April 2010, 16:57
Bravo Ana....si Raluca (pacat de ratare)!si Diana Bulimar-frumos!Iar Larisa a reusit sa treaca peste ratarile anterioare si a facut un exercitiu f. frumos!Mi-au placut toate azi la barna!

Marty R.
11th April 2010, 16:58
Am suprins cum multe baieti au la paralele un element destul de nou, din anul trecut, care se numeste Bavsar si are value E.

onlyme88
11th April 2010, 17:01
Alina catre Marius Berbecar: "Flic calare nu ai incerca?" R: "Nu...n-as vrea sa raman calare" :ras-plans:

Mi-a placut Diana Chelaru la barna.Sper ca la Europene sa fie si mai bine.

Poi la asa intrebare, asa raspuns.

Lasand gluma la o parte, am o mica ingrijorare. Am ajuns in Polivalenta ieri si am avut timp sa raman fix 10 minute. Am vazut doua exercitii ale fetelor la paralele, printre care si pe al Dianei C. Din zona in care am stat (chiar in spatele aparatului) am constatat un lucru: are o tinuta FFF urata in timpul dublului intins de la coborare. In toate clipurile am vazut-o doar din lateral si pare bine.
A mai observat cineva, sau ma leg eu aiurea de lucruri marunte?

cineva_cineva
11th April 2010, 17:02
Si mie mi-au placut mult! La Ana am tremurat cel mai tare, recunosc! La Pitic... mi-a stat inima in loc. La Amelia am strigat singura in casa non stop. La Diana Chelaru iarasi am foat foarte foarte stresata, iar la Diana Bulimar si Larisa... m-au fascinat cu zambetul lor minunat! A fost bine. Tare la sol fetele!!!!!!
Finala de la sarituri masculin: http://www.megaupload.com/?d=UXPYID5T - pt download
http://www.megavideo.com/?d=UXPYID5T - pentru urmarit online

miafangina
11th April 2010, 17:03
Exact la asta m-am gandit si eu. Nu am fost la concurs, dar din poze mi s-a parut draguta, moderna. Pe ”gymnastics, noceiling” e o poza cu ea in blugi. Probabil, acolo in sala, a fost prea mare contrastul fata de celelalte gimnaste in trening sau costum de gimnastica. Asa si eu ma uitam daca nu cumva i-ar sta mai bine cu o alta nuanta de blond, deci prostioare din astea :D

Altfel, succes pe mai departe fetelor! M-au impresionat multe, dar in mod special Pitic, f. tare, hotarata cat se poate!

Asa e,Ade,prostioare,mai ales ca noi n-am fost acolo,iar la tv nu s-a vazut rau.
Imi amintesc cind am vazut-o pe Lavinia la Timisoara,ea nu concura,a fost anul cind s-a retras,si cind a aparut in civil linga fete si eu am fost socata si am zis ca arata rau de tot.

N-a mers forumul o vreme,cel putin la mine.
Ma bucur de birnele reusite ale junioarelor,foarte dragute.
La fel,mi-a placut Diana,normal ca si celelalte,m-am bucurat pentru Amelia,mie mi-a placut.Pacat de Raluca,dar nu-i nimic,nimeni nu-i perfect.

Ce frumos vorbeste Cristi Moldovan,cu mult bun simt si are vorbe bune despre toate fetitele.

cineva_cineva
11th April 2010, 17:04
Chiar ca foarte frumos vorbeste despre fetite. Frumos rezultat pentru Larisa, cea mai mare nota la barna! Festivitate de premiere!

miafangina
11th April 2010, 17:07
E,le-au clasat la egalitate pina la urma,pe Ama si Ana.E bine.

Mi-a placut cum a vorbit Alin Jivan,ca de obicei as spune,cu mult bun-simt si modestie,are si umor,imi place de el.
Alina zice ca e ziua lui Bataga-la multi ani!

Interviu cu Pascu.Interesant."De multe ori imi venea sa merg spre ei,dar ma opream:stai,locul tau e altul acuma!" vorbea despre fostii elevi.

cineva_cineva
11th April 2010, 17:10
Da, asa da surpriza! Ama e mai inalta decat Ana! Eu acum observ! Ma bucur sa le vad pe fete vesele si bine-dispuse. Si Cera era tare vesela si zambareata! Ma bucur sa le vad asa! Acus incep si celelalte finale!

miafangina
11th April 2010, 17:11
Amalia,se vede ca si-a dat drumul forumul,ca nu ne mai oprim din ciripit.

onlyme88
11th April 2010, 17:12
Si mie mi-au placut mult! La Ana am tremurat cel mai tare, recunosc! La Pitic... mi-a stat inima in loc. La Amelia am strigat singura in casa non stop. La Diana Chelaru iarasi am foat foarte foarte stresata, iar la Diana Bulimar si Larisa... m-au fascinat cu zambetul lor minunat! A fost bine. Tare la sol fetele!!!!!!
Finala de la sarituri masculin: http://www.megaupload.com/?d=UXPYID5T - pt download
http://www.megavideo.com/?d=UXPYID5T - pentru urmarit online
O, mltumim mult de clip. Daca reusesti sa pui si celelalte finale m-ai face fericit.

cineva_cineva
11th April 2010, 17:13
Sigur, uploadez cat de repede pot ce inregistrez azi. Da, Mia! Nici mie nu mi-a mers forumul la inceput. Bine ca merge acum!

onlyme88
11th April 2010, 17:17
Sigur, uploadez cat de repede pot ce inregistrez azi

Dau o bere

cineva_cineva
11th April 2010, 17:27
http://www.megaupload.com/?d=V6PHQR9L barna fete, paralele baieti... ufff, micuta Ama:( Nu mai plange, Ama

miafangina
11th April 2010, 17:38
Biata Amelia,mi se rupe sufletul de mila ei...
Ce suparata era...dar mi-a placut atitudinea lui Forminte,chiar parinteste o mingiia,iar mai apoi am vazut-o intre Lili Cozma si Anca Grigoras,iar dinsele aveau aceeasi atitudine,foarte potrivita pentru situatia Ameliei,cred eu.

Ana-frumoasa,minunata.Diana-mi-a placut,dar unghiul de filmare nu m-a lasat sa vad bine totul.
Baietii la bara au facut bine,mie mi-a placut mai mult Ovidiu dar si Adrian a fost ok.

Adde
11th April 2010, 17:48
Nu aveti un live streaming? Eu am 1tvonline.net dar nu stiu de ce nu merge...

cineva_cineva
11th April 2010, 17:49
Pitic a fost tare frumusica din nou la sol! Si, nu ma pot abtine... Si-a ''angajat'' FILMATOR Pitic. Dar si ea a facut pe ''filmatorul'' mai devreme :)

cineva_cineva
11th April 2010, 17:50
Nu aveti un live streaming? Eu am 1tvonline.net dar nu stiu de ce nu merge...

Pe PBX TV merge, dar trebuie instalata aplicatia! Si creat cont!

Adde
11th April 2010, 18:02
Pe PBX TV merge, dar trebuie instalata aplicatia! Si creat cont!

Mersi! Chiar acum urmaresc, a mers repede, nu mi-a cerut sa instalez nimic :D

cineva_cineva
11th April 2010, 18:05
A! Uitasem! Ca merge si online, fara instalare! Ma bucur ca ai reusit!
Festivitate 1, sol si bara http://www.megaupload.com/?d=4HEJSWBZ

shagya
11th April 2010, 18:15
A! Uitasem! Ca merge si online, fara instalare! Ma bucur ca ai reusit!
Festivitate 1, sol si bara http://www.megaupload.com/?d=4HEJSWBZ

thank you so much for the coverage. Do you have also the Event Finale from yesterday and Allround from friday ?

Can someone translate please the interview with Racea, Haidu, Patrascu and Forminte ? Please please please

Tracoromana
11th April 2010, 18:19
Mi-a placut concursul de astazi, a fost salutara intercalarea exercitiilor la 2 aparate.
Fetele au avut un concurs bun la barna. La sol imi plac mai mult coregrafiile junioarelor.
La baieti, - de necrezut, dar mi-a placut bara.
Multumim de inregistrari.

cineva_cineva
11th April 2010, 18:20
Nu am inregistrarile de zilele trecute, dar sper ca cele de vineri sa pot face rost peste o saptamana :) Daca vrea cineva sa traduca in engleza ce am scris, dar cred ca intelege Shagya :)

Adde
11th April 2010, 18:25
Deci care au fost rezultatele? Ca dupa ce m-am uitat 10 min la reclame acum a inceput un film :D In program scrie ca s-a terminat la 18.20, pe TVR2, corect?

miafangina
11th April 2010, 18:28
Cerasela este extraordinara!
Deosebit de frumoasa,dezinvolta si desteapta.Mi-a placut mult cum a zis:am grija de fetele mele.Ce frumos!
Eu sunt multumita,a fost bine;cel mai mare cistig mi se pare atmosfera din lot,care pare foarte sanatoasa,fetele nu mai par triste si deprimate,se bucura una pentru alta si se consoleaza cind e cazul,se sprijina la nevoie.
Cele mici au fost la inaltime,cind le vad zimbetele largi sunt fericita.

Baietii juniori sunt draguti,arata bine,imi place si de ei ca se bucura dupa evolutii bune,relatia cu antrenorii pare buna.

Am vazut putin si steagul,Cris!
In timpul exercitiilor la sol erati in planul secund,poate va vedem mai bine pe unele filmari.

cineva_cineva
11th April 2010, 18:30
Si ultima parte a concursului, festivitati de premiere si interviuri! http://www.megaupload.com/?d=LL3C0VNB
Da, Adde, s-a terminat la 18,10. La fete la barna au fost Ama si Ana pe primul loc, la sol a fost Diana Chelaru pe 1 si Ana pe 2. Dintre ale noastre. Rezultate complete asteptam probabil mai tarzior. La baieti nu prea stiu rezultatele pe derost! Si din partea mea nota 10 pentru Cerasela, e fantastica! Bravo Cerasela pentru spiritul de echipa pe care il insufli celor mici! De mii de ori, bravooooo!

miafangina
11th April 2010, 18:30
Deci care au fost rezultatele? Ca dupa ce m-am uitat 10 min la reclame acum a inceput un film :D In program scrie ca s-a terminat la 18.20, pe TVR2, corect?

Pai s-a terminat mai devreme.
La sol-Diana,Ana si turcoaica.
La bara:Adrian,Ovidiu si bulgarul.

Sper ca n-am gresit ceva.

Adde
11th April 2010, 18:41
Ok, mersi mult! M-am trezit eu tarziu si nu stiam de PBX sa urmaresc online, ametita rau :happy

Deci atmosfera frumoasa, calda, de adevarata echipa, ma bucur mult pt. fete :)

LuisaGym
11th April 2010, 19:46
Ceva stiri in Adevarul: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Ultima_verificare_inainte_de_Europene_0_241776156. html

imbo
11th April 2010, 20:24
-mi-a placut mult ziua de azi!!!!eu cred si sper ca fetele o sa ajunga la un nivel foarte inalt cam peste 1-2 ani!!!
-sunt foarte talntate si in sfarsit se simte spiritul de echipa!!!!
(cea ce conteaza foarte mult)
-eu cred ca trebuie sa vem un pic de rabdare cu ele !!!!
-in special Diana Chelaru pare sa fie sigura pe ea!brava Diana !!!:yeah:

LuisaGym
11th April 2010, 20:30
Mi-ar placea tare mult ca Diana sa ia o medalie individuala la CE anul asta.:yeah: De fapt asta doresc pentru fiecare din fetele noastre.

Am zis ca avem o echipa frumoasa anul asta? Sunt tare, tare frumusele, una mai frumoasa ca alta. O sa fie toti ochii pe ele la Europene.

lalalilu
11th April 2010, 21:19
@Lalalilu:N-as vrea sa te superi pe mine,dar nu vad de ce o adolescenta in blugi,pe tocuri si machiata ti se pare vulgara.
Aceste fete,care-si petrec cea mai mare parte a timpului imbracate in trening,tinjesc dupa tinutele normale,de strada,probabil vor sa se simta si ele ca alte fete.
Eu n-as blama-o pentru asta.
da, inteleg faptul ca fetele sunt mereu in echipament sportiv si viseaza sa fie elegante, sa poarte si tinute mai feminine, dar pentru mine hainele Sandrei nu imi evocau eleganta ci altceva. In fine, chestie de gusturi. as vrea sa nu insistam prea mult pe aceasta tema pentru ca nu are mare importanta. Ca tot veni vorba de Sandra, am vazut ca cineva a facut niste comentarii rautacioase la adresa ei in prosport si as vrea sa precizez ca desi foloseste un ID apropiat de al meu, nu sunt eu acea persoana.

alte impresii de azi. Din nou Amelia. :sad: Mi-a venit si mie sa plang cand am vazut-o cum a iesit de la sol. Nu stiu ce sa cred. N-as spune totusi ca si-a pierdut tonusul. Dintre toate concurentele de la barna, Amelia este cea pentru care nu mi-a fost frica. Am vazut-o cum a intrat pe barna, sigura si fara emotii. In Amelia am cea mai mare incredere la barna.
La Ana mi-a stat inima in loc ca si la Diana. Simteam presiunea salii si cred ca si ele au simtit-o. Aveam senzatia ca le tremura picioarele. In orice caz, gimnasta engleza, in spatele careia am stat, se inmuiase complet in urma exercitiului.
Mi-au placut solurile foarte mult. A fost un adevarat spectacol. publicul foarte receptiv. Momente extraordinare. Dar cred ca unele coregrafii sunt cam incarcate. Solul Dianei Chelaru, al Dianei Bulimar si al Ralucai ar putea fi aerisite un pic si curatate de unele topaieli inutile. Amelia ma ingrijoreaza cu adevarat la sol, nu numai din cauza ultimei diagonale, ci si a celorlalte elemente artistice pe care nu le termina, le face imprecis. Cat despre solul Anei, spre deosebire de unii forumisti, eu cred ca mai poate merge cu el inca un sezon. Si sunt sperante foarte mari pentru viitor daca avem deja un dublu intins la junioare. spre ca fetele sa fie sanatoase pana in 2012.

Nu stiu cum au fost spectatorii la Ploiesti sau in alte orase, dar eu am gasit sala bucuresteana foarte primitoare. Si sunt convinsa ca daca s-ar fi facut un pic de publicitate, nu cine stie ce, dar macar daca ar fi fost niste anunturi pe la tv sau prin statiile de metrou ar fi fost mult mai multa lume.

onlyme88
11th April 2010, 21:28
Sincer regret ca la europene nu o sa fie AA, pt ca la momentul actual avem patru gimnaste care ar fi avut sanse reale la medalii. De mult nu ne-am mai permis luxul asta. Din ce am vazut in weekendul asta aurul la barna e al nostru (oricare dintre cele patru il poate lua), Ana are sanse la un bronz la paralele, la fel si Diana la sarituri, iar daca Beth prinde o zi mai slabala sol, oricare dintre romance ii poate sufla aurul. Medalie la echipe (cel putin argint) avem sigur.
Stiu ca vorbesc aiurea, dar m-au entuziasmat f mult fetele la internationale.

Andraf
11th April 2010, 21:32
Cateva poze care vorbesc de la sine...

Adde
11th April 2010, 21:35
Vad ca Mediafax a postat rezultatele, dar au dat-o pe Ama pe 2 la barna. Sper sa se insele :D Desi am verificat o parte din scorurile de ieri pe Mediafax si erau corecte.

Bârnă: 1. Ana Porgras (România) - 15.250; 2. Amelia Racea (România) - 15.150; 3. Diana Chelariu (România) - 14.550.

Sol: 1. Diana Chelaru (România) - 14.775; 2. Ana Porgras (România) - 14.650; 3. Goksu Uctaș (Turcia) - 13.875.

http://www.mediafax.ro/sport/rezultate-din-ultima-zi-a-internationalelor-de-gimnastica-ale-romaniei-5870791/

Marty R.
11th April 2010, 21:38
Am citeva inregistrati de simbata
http://www.youtube.com/watch?v=IX1ruQqfeJA Daniel Radeanu sol
http://www.youtube.com/watch?v=m4p4GAGviGw Kotrong sol
si altele, va fi mai tirziu.

shagya
11th April 2010, 21:40
Cateva poze care vorbesc de la sine...

the fix podium...öhm.. in the backround nest Loredana Sabau...who is she ?

Andraf
11th April 2010, 22:03
Prima poza: in prima zi (vineri) intrarea fetelor in sala de concurs s-a facut prin tribune
A 2-a poza: moment din incalzirea generela (vineri)
A 3-a poza: mic interviu la cald dupa demonstrativ (vineri)
A 4-a poza: imbratisari dupa exercitiul demonstrativ al Sandrei
A 5-a poza: podiumul din finala de la paralele (marile noastre sperante la paralele la urmatoarele competitii majore)

Tess_AN
11th April 2010, 22:29
Am citeva inregistrati de simbata
http://www.youtube.com/watch?v=IX1ruQqfeJA Daniel Radeanu sol
http://www.youtube.com/watch?v=m4p4GAGviGw Kotrong sol
si altele, va fi mai tirziu.
Multumesc Marty. Astept si urmatoarele inregistrari ce le ai.

Andra multumesc pentru poze.

Tess_AN
11th April 2010, 22:38
Se incarca f. greu pagina de forum. Sa fie din cauza fotbalului?

[...] am vazut ca la sfarsit Formite a imbratisat-o in mod particular pe ea si pentru prima data trebuie sa dau dreptate celor care il critica pe antrenor pentru favoritisme in ceea ce o priveste. acum mi s-a parut si mie exagerata atentia pe care i-a acordat-o mai ales in prezenta celorlalte fete.
asta s-a desfasurat in public. Fara alte comentarii.

Nu am inregistrarile de zilele trecute, dar sper ca cele de vineri sa pot face rost peste o saptamana :) Daca vrea cineva sa traduca in engleza ce am scris, dar cred ca intelege Shagya :)
Sarut mina Amalia! Ca de obicei esti fantastica.
@Shagya: Amalia hadn't tape Friday and Satudray but she hopes by the end of this week to get the Friday stream from someone and she'll share.

Adde
11th April 2010, 22:43
Acum a aparut si in ProSport acelasi lucru:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/rezultatele-complete-ale-finalelor-pe-aparate-la-internationalele-romaniei-5865111

Poate-mi explica si mie cineva despre ce e vorba :D Am apucat sa vad si eu interviul cu Forminte in care vorbea de cele doua, si din ce a tradus Vlad la sectiunea in engleza, vad ca si Ameliei i s-a luat interviu si era vorba tot de locul 1. :confused:

cineva_cineva
11th April 2010, 22:51
Adde, Alina Alexoi zicea ca s-ar fi facut o contestatie la nota Ameliei, initial era foarte putin mai mica decat a Anei, dar pana la urma, pe podium au fost amandoua pe locul 1. Cred ca dupa contestatie i-au dat aceeasi nota. Am pus inregistrarile mai sus, Adde, daca vrei sa le vezi! Mai multe poate ne explica cei care au fost in sala!
Andra,multumesc si eu mult de tot pentru poze! Sunt superbe!

Andraf
11th April 2010, 23:09
Shagya, I really don't know...

Si inca cateva poze... podiumul din finala de la barna, Cerasela care le incuraja nonstop pe fete, Pitic evoluind la sol, moment din incalzirea generala (vineri)

Adde
11th April 2010, 23:20
Adde, Alina Alexoi zicea ca s-ar fi facut o contestatie la nota Ameliei, initial era foarte putin mai mica decat a Anei, dar pana la urma, pe podium au fost amandoua pe locul 1. Cred ca dupa contestatie i-au dat aceeasi nota. Am pus inregistrarile mai sus, Adde, daca vrei sa le vezi! Mai multe poate ne explica cei care au fost in sala!
Andra,multumesc si eu mult de tot pentru poze! Sunt superbe!

Am renuntat sa le dau jos pt. ca durea prea mult, cam 1h20. Dar PBX-ul asta e ceva extraordinar pt. ca are si reluari :)

Multumesc Andra pt. poze, m-am mai linistit vazandu-le pe podium :D

Iar Alina spune printre altele ca din cauza contestatiilor ”de multe ori aflam ca [virgula] campioana este alta decat cea anuntata in sala”. Sper sa se rectifice si in presa in cazul asta.

cineva_cineva
11th April 2010, 23:34
Da, Adde, asa este, este o chestie foarte interesanta PBX-ul asta! :) Mie imi foloseste foarte mult! Multumesc din nou pentru poze, Andra!

lalalilu
12th April 2010, 00:43
cine e langa cerasela, cea care vorbeste la telefon si face cu mana la camera din inregistrarea cu solul fetelor si bara? Imi pare un chip familiar

mikeyy
12th April 2010, 01:12
Buna seara tuturor!!!!

Am ajuns si eu acasa dupa un weekend foarte frumos, un weekend plin cu gimnastica in care am avut parte de toate lucrurile. Ca de fiecare data, pastrez doar lucrurile frumoase, iar anul acesta au fost destul de multe.

Sunt eu alaturi de gimnastica de cativa ani, dar azi am avut ocazia pentru prima data sa stau in mijlocul gimnastelor pentru 10 minute...sa vorbesc cu fiecare, sa le incurajez si chiar sa mai facem si o gluma. Foarte foarte frumos....ma bucur ca avem asemenea gimnaste si le multumesc pentru tot.

Un gand special pentru Cera...care a fost zilele astea: gimnasta, antrenor, psiholog, cea responsabila cu buna dispozitie in randul fetelor...a facut de toate! Nu stiu ce cuvinte sa folosesc pentru a o descrie!

Bannerele pe care le-am facut noi au ajuns toate (sper) la cine trebuie. Era sa ramanem cu cel al baietilor, dar noroc ca l-am intalnit la iesire pe Adrian Bucur si i l-am dat lui. Pe cel al senioarelor i l-am dat lui Lucian Sandu.

Sincer sunt foarte multe de spus....
Diana Chelaru e surpriza competitie: cu saritura a doua si cu dublu intins la sol (facut la incalzire de 2 ori).

La barna azi nu a fost nicio contestatie oficiala :D...dar cum se practica la noi, stiti voi:P...oricum bine ca le-au pus pe acelasi loc...cred ca a ajutat-o pe Amelia, care sambata ne-a speriat pe toti..de am vorbit toata seara de ea. Saraca fata...sper sa-si revina!

Pana mai revin cu impresii...vreau sa le multumesc tuturor celor care au fost zilele astea la sala si au stat alaturi de noi: Andra, Mihaela, Oana, Deni, Cristina, Venera, Catalina, Madalina, Miha Francisc, Catalin (cata10), Catalin_Nick, Stere, Iulya & Geografu (de la patinaj), eu...sper ca nu am uitat pe nimeni..sunt putin obosit. :)

Anul acesta....ora de incalzire de dinaintea concursului a fost chiar mai interesanta decat concursul...atatea elemente noi la care se lucreaza. Am ramas placut impresionat. Bineinteles ca este nevoie de timp pana acestea vor intra in exercitiile de concurs...dar antrenamentele au fost extrem de interesante :ok:

Sa va zic si un lucru care ma ingrijoareaza...SOLUL.
Nu stiu ce vom face la Euro...dar Ama si Pitic nu au intoarcere completa la 1080 si e riscant, mai ales ca au si 900 in exercitiu. Imi e teama de acest aspect foarte mult...

Junioarele...au facut un concurs foarte bun si le-au cam pus in dificultate pe senioare. Cel putin azi Larisa le-a dat clasa. Le-a aratat cum se face un 1080 corect la sol.
Didi Bulimar a reusit 2 exercitii la barna fara greseala, iar la sol ne-a lasat muti cu acel dublu intins bine executat.

Eu personal vad un mare potential in Maria Balea si Madalina Neagu. Sunt foarte talentate si eu cred in sansa lor pe viitor.

Zilele acestea am vazut-o des prin sala pe Alex Eremia. S-a implicat efectiv in competitie...azi chiar am vazut-o in brigada de arbitrii la barna si (cred) sol. M-a surprins in mod placut! :ok:

Am vazut podiumul olimpic de AA (Sydney)...daca nu ma insel au intrat in sala in aceeasi ordine cum erau pe podium :) Prima oara cand o vad pe Andreea Raducan in realitate. Oricum...si dupa atatia ani se observa ca au ceva special, ceva prin care se remarca din intreaga multime!

Ieri am adaugat un banner nou langa cele de la sala...unul special pentru gimnastii accidentati: Ana T, Gabita, Claudia, Sandra, Robert, Marius si Marian...poate s-a vazut la Tv.

Tess_AN
12th April 2010, 02:49
Ieri am adaugat un banner nou langa cele de la sala...unul special pentru gimnastii accidentati: Ana T, Gabita, Claudia, Sandra, Robert, Marius si Marian...poate s-a vazut la Tv.
Multumesc Mihai de relatare. Chiar voiam sa intreb daca Ana T., Gabi si Claudia au fost in sala?

Cine a lucrat la sol cind era Ana P. la birna?
Cred ca a fost Tatiana Geamparoiu. Are cineva solul ei inregistrat? As vrea sa il vad. Multumesc.

Serena2010
12th April 2010, 06:01
Buna, sorry I am writing in english as it is late at night here and I have been watching videos all day long and haven't eaten dinner and its going on 11pm at night here so I have to go eat dinner and to bed so I write in english . I wanted to toast to a great competition , my highlights from watching the videos I see online are
Larisa Iordache UB - WOW WOW WOW.. I can't believe this is Iordache upgrades again on UB. So impressive.
Diana Chelaru VT - WOW , great new 2nd vault. I am so happy for her.
Amelia Racea BB - a fair tie for 1st place, i really hope she gets back her strength and energy to be the champion I know she is.
Raluca Haidu - much deserved AA gold medal but especially her UB - she finally nailed and beat her nemesis (UB)
Diana Bulimar - she has so much potential and is very clean in form. I am happy she is doing so well
Ana Porgras - still lovely to watch, many congratulations on her succesful UB win (good for Ana)
Cerasela Patrascu - nearly every video I have seen, Cerasela is cheering ALL the girls. I feel she is so much a leader for the girls and an inspiration for all gymnasts to come back after injury. I never saw her UB but sure someone will soon post it, but she looks amazing and I am glad she is going to be on Europeans team.
Much impressed with Juniors - happy there is progress on vault. Happy happy happy that Romania will give everyone a BIG challenge at Europeans.
Congratulations to MAG and WAG winners and good luck for Europeans.
Like Shagya - when I start talking about the team that I consider mine.. I talk about Romania as I am from Romania (my team) example "our girls are good on vault" and MY team is going to win (Romania).
Thanks all for your information and videos/links... Go Romania and good luck for Europeans

--------------------------------------------------------------------------------

Cata_RB
12th April 2010, 06:33
Zilele acestea am vazut-o des prin sala pe Alex Eremia. S-a implicat efectiv in competitie...azi chiar am vazut-o in brigada de arbitrii la barna si (cred) sol. M-a surprins in mod placut! :ok:


Eu abia acum am ajuns acasa, maine o sa citesc ce ati scris zilele astea...am intrat doar sa vad cele mai recente posturi si m-am simtit datoare sa corectez partea cu Alexandra Eremia in brigada de la sol, pentru ca de la mine a pornit confuzia :D Arbitrele erau cu spatele la noi, mi s-a parut ca e ea, insa putin mai tarziu le-au si prezentat si nu era printre ele. In rest insa, subscriu, a fost in sala in toate cele 3 zile, foarte draguta si discreta, vineri arbitra de linie la sol si duminica in brigada de la barna.


Multumesc Mihai de relatare. Chiar voiam sa intreb daca Ana T., Gabi si Claudia au fost in sala?


Nu, nu au fost...presupun ca au ramas la Deva.

Buna dimineata pentru voi...noapte buna pentru mine :P

Tess_AN
12th April 2010, 07:18
Multumesc Cata de precizari. Imi pare rau ca nu au fost acolo si Ana T. si Gabi - sa fie toata familia... sa se bucure si ele de reusitele celorlalte fete si sa le creasca si lor moralul, ca se poate, sa vada si sa isi doreasca mai mult... Pacat.

Cata, noapte buna, vise placute si abia astept sa citesc ce o sa ne povestesti miine (adica azi) :)

Alyss
12th April 2010, 13:38
apropo de Alex Eremia a fost si la sol. a venit in ultimul moment ca am auzit cand au chemato de la barna ca nu venise cea de la sol.stiu e schimbata un pic :)

anna.09
12th April 2010, 13:41
E foarte draguta si eleganta.

Edit: Concursul a fost foarte frumos in toare cele 3 zile..mi-am mai spus eu parerile zilele trecute..
Ieri m-am bucurat enorm pentru barna Ameliei..am simtit ca o sa iasa bine..inca de la incalzire se comporta ca Ama de anul trecut..am evut emotii doar la coborare..stiam ca va incerca dublu echer..pentru ca asta si antrenase..si nu ii iesise grozav..ma bucur ca a fost bine in competitie.

M-au bucurat enorm evolutiile junioarelor..au dat clasa..Larisa a luat cele mai mari note din concurs ieri si la barna si la sol.
Nu sunt lamurita cu primul elment din barna Larisei..este salt grupat de pe un picior valoare C? Alyss, tu ne-ai mai lamurit si alta data..stii cumva ce este?
Un gust amar mi-au lasat evolutiile Ameliei si Ralucai la sol..daca la Ama ma cam asteptam dupa ultimele evolutii..la Pitic sunt chiar surprinsa ca nu mai intoarce 1080-ul avand in vedere ca anul trecut ea il facea cu whip in combinatie si ii iesea super...
In rest...abia astept Europenele! Sper sa castigam aurul pe echipe. Nu este imosibil!

LuisaGym
12th April 2010, 14:13
Exista un interviu cu Sandra in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pariu-pe-o-barna-5870739 . Totul clar cu exceptia ultimului pargraf "Sunt conștientă că sunt departe de ce trebuie să prezint la Europene, dar e doar începutul. Nu am făcut toate elementele pentru că doream să fie ceva sigur, fără ratare, și știam că emoțiile vor fi puternice" Eu nu pot sa-mi dau seama despre care Europene vorbeste? 2009, 2010, 2011?

As vrea tare mult sa citesc un interviu la fel de lung cu Amelia Racea.

anna.09
12th April 2010, 14:23
Hmmm..cei de la Prosport au ales o poza nu tocmai flatanta...:D

mikeyy
12th April 2010, 14:43
Apropo de Sandra....sa zic si despre ea.

Nu m-am asteptat sa se prezeinte atat de bine la barna. Chiar m-a surprins...nu stiam ca a avansat atat de mult cu pregatirea. A prezentat destul de multe elemente si a fost chiar sigura pe ea. E clar ca atunci cand Sandra vrea..poate face. Nu m-ar mira sa revina pt mondiale. Chiar mi-am amintit de 2007, cand a avut doar vreo 30-40 de zile de antrenament si a revenit la mondiale.

Am fost dezamagit sambata cand le-am auzit pe 2 foste co-echipiere (2006) ale Sandrei cum vorbeau de ea..intr-un mod nu tocmai placut...nu era cazul sa se lege de anumite lucruri. Poate si acesta a fost unul dintre motivele pentru care Sandra plangea in hohote la finalul competitiei. Nu stiu ce s-a intamplat acolo...dar ceva nu a fost ok.

Sandra arata bine fizic si cred ca are sanse mari sa revina....eu personal as pune-o sa faca sarituri si sol...nu barna, unde nu se potriveste.

LuisaGym
12th April 2010, 14:51
Si eu cred ca daca Sandra vrea sa revina va reveni. Sper mult sa revina la sol si sarituri pentru ca la barna nu prea are sanse sa se califice in vre-o finala pt ca acum sunt la lot fete mult mai bune ca ea. Numai daca se imbolnaveste una subit dupa calificari are sanse sa prinda finala. Pe mine ma ingrijoreaza acel "trebuie sa prezint la Europene". Tinand cont de cum decurg unele lucruri la lot ma tem sa nu existe o 5 % posibilitate s-o vedem in echipa de la euro 2010. Tare mult sper sa o vedem la mondiale cu conditia sa-si merite locul in echipa.

mikeyy
12th April 2010, 14:58
Nu va merge la Europene....prin acel "departe de ce trebuie sa prezint la Europene".. eu cred ca vrea sa zica ca mai are mult de lucru pana sa ajunga la un nivel competitiv, asa cum cere un campionat european.

onlyme88
12th April 2010, 15:12
Cred k ar trebui sa inlocuim "trebuie" cu "trebuia": "departe de ce trebuia sa prezint la Europene", adica de forma necesara participarii la un astfel de concurs.

LuisaGym
12th April 2010, 15:16
Ceea ce mi-as dori (i-as dori) Sandrei este sa reuseasca sa ia aurul la mondiale la sol. Dar la fel imi doresc sa trebuiasca sa se "bata" zdravan cu celelalte fete de la lot pentru asta :D.

ancaqwe
12th April 2010, 16:00
Imi pare rau sa aud ca Sandra plangea in hohote la sfarsitul competitiei...
Si imi pare rau sa aud ce zicea Mihai despre coechipiere - inteleg ca problema nu era legata de ceva ce a facut...

simonad
12th April 2010, 16:18
Wow, interesante internationalele cu junioarele care prezinta elemente mai bune ca unele seniore!
Ma bucur pt fete ca sunt mai relaxate, sper ca la europene sa faca treaba buna!
Sandra mi se para un pic exagerata, mai ales cu pantofii aia, este un pic vulgara...Este o fata frumoasa, nu trebuie sa exagereze :) Sper sa revina, dar sigur va trebui sa slabeasca, este mai grasa decat la Europene, cand deja greutatea era o problema...Ar trebui sa ia exemplu de la Vanessa Ferrari :)
De-abia astept Europenele!
Mult succes fetelpor si baietilor!

r_anacristina
12th April 2010, 16:18
Parerea mea despre aceste Internatioanle este una relativ buna. Mi-a placut concursul, mi-au placut fetele si felul in care se incurajeaza, m-am bucurat sa vad ca in sala au fost prezente atatea nume mari din gimnastica romaneasca si nu mi-a placut DELOC comentatorul, faptul ca nici pana acum nu avem o tabela electronica, de asemenea nu inteleg de ce Federatia a facut acel afis pentru ca nu l-am vazut nici macar la intrarea in sala (probabil a fost doar de forma). Incerc sa va si raspund la unele nelamuriri pe care vad ca le aveti: Anamaria, Gabi si Claudia au fost la Deva in tot acest timp, usor suparate ca nu au avut posibilitatea sa le insoteasca pe celelalte fete (si e normal sa fie asa), Sandra nu plangea din cauza fostelor colege, s-a emotionat atunci cand antrenorul le-a incurajat pe fete dupa concurs (am fost aproape de ei si am auzit foarte bine), afisele voastre sunt la loc de cinste la Deva si cu siguranta li se vor alatura si cele de acum. Deocamdata cam atat mi-am amintit dar mai sunt multe de spus...probabil dupa un somn bun!!
A...ma bucur ca v-am cunoscut :)

myrab3la_19
12th April 2010, 16:39
Apropo de Sandra....sa zic si despre ea.

Nu m-am asteptat sa se prezeinte atat de bine la barna. Chiar m-a surprins...nu stiam ca a avansat atat de mult cu pregatirea. A prezentat destul de multe elemente si a fost chiar sigura pe ea. E clar ca atunci cand Sandra vrea..poate face. Nu m-ar mira sa revina pt mondiale. Chiar mi-am amintit de 2007, cand a avut doar vreo 30-40 de zile de antrenament si a revenit la mondiale.

Am fost dezamagit sambata cand le-am auzit pe 2 foste co-echipiere (2006) ale Sandrei cum vorbeau de ea..intr-un mod nu tocmai placut...nu era cazul sa se lege de anumite lucruri. Poate si acesta a fost unul dintre motivele pentru care Sandra plangea in hohote la finalul competitiei. Nu stiu ce s-a intamplat acolo...dar ceva nu a fost ok.

Sandra arata bine fizic si cred ca are sanse mari sa revina....eu personal as pune-o sa faca sarituri si sol...nu barna, unde nu se potriveste.

Mikeyy Sandra plangea din alt motiv( oricum n-ar fi putut auzi ce spuneau celelalte despre ea).Sandra s-a emotionat foarte tare cand Forminte le spunea fetelor concluziile de final de concurs si alte lucruri pe care si le mai spun ei .Stiu ca Forminte a rugat-o pe Sandra sa vina si ea in grup , a refuzat si a inceput sa planga ...
PS:Ma bucur ca am cunoscut o parte din forumisti:)

mikeyy
12th April 2010, 16:52
@Mira..ma bucur daca este asa. Eu chiar m-am blocat cand am vazut-o plangand.
Mi-a fost de ajuns toata situatia cu Ama...nu mai voiam sa o vad si pe Sandra trista.
Oricum Cera compenseaza :D

@Simona: nu stiu cum s-a vazut la Tv...dar Sandra chiar e ok din punct de vedere fizic....eu cel putin asa am vazut-o de la fata locului.

ancaqwe
12th April 2010, 16:57
Dar ce se intampla cu Ama? E doar mai slabita - e doar vorba de gimnastica sau e si altceva? scuze ca intreb, dar toti vorbiti si ma faceti curioasa
Oricum, mi-a placut cum a imbratisat-o si a pupat-o Anca Grigoras dupa sol... Are nevoie de multa sustinere
Ma intreb si daca e asa slabita de la problemele de sanatate de la inceputul anului sau a fost si altceva
si ma incapatanez sa cred ca oricum sunt mai bune rezultatele ei aici decat in amicale, in inca 2 saptamani isi mai poate reveni..

mikeyy
12th April 2010, 17:08
La Ama cred ca e vorba de mai multe probleme..de toate felurile. Chiar nu stiu...nu-mi pot explica.
Ieri a fost mai bine...am vazut-o si zambind, dar sambata ne-a cam pus pe ganduri...era trista, fara reactie, nu prea vorbea...parea fara putere.

Vreau sa treaca CE si sa o vad pe Ama ok...imi e teama sa nu pateasca ceva...sa nu se ceara de la ea mai mult decat poate in acest moment. E clar ca trece printr-o perioada mai dificila, dar nu stiu care e cauza.

E ambitioasa in continuare....si-a pregatit foarte mult exercitiul la barna...si in timpul incalzirii si in timp ce colegele ei concurau deja. Repeta seriile acrobatice pe pista de la sarituri..se vedea ca isi doreste sa-si faca barna...si a fost asa cum si-a dorit. :ok:

LuisaGym
12th April 2010, 17:20
Poate spun o mare prostie dar oare fetele astea n-ar trebui sa manace mai mult? Sunt tare subtirele, poate de aici slabiciunea fizica.

stere78
12th April 2010, 17:21
@Mira..ma bucur daca este asa. Eu chiar m-am blocat cand am vazut-o plangand.
Mi-a fost de ajuns toata situatia cu Ama...nu mai voiam sa o vad si pe Sandra trista.
Oricum Cera compenseaza :D

@Simona: nu stiu cum s-a vazut la Tv...dar Sandra chiar e ok din punct de vedere fizic....eu cel putin asa am vazut-o de la fata locului.

Îl secondez pe Mihai; am văzut-o pe Sandra foarte de aproape vineri, arată extrem de bine și are un tonus bun. În înregistrarea demonstrativului de la bârnă, am observat și eu, pare mai dodoloață. Nu e. Sigur, probabil că mai are de dat jos vreun kilogram-două, dar sub nici o formă 12, ca Ferrari. Dacă plângea de dorul competiției, e de bine: să se ambiționeze și să revină!

Cerasela m-a lăsat și pe mine fără cuvinte. E nemaipomenit de blândă și de grijulie cu cele mai mici, "leagă" fenomenal echipa. Mi-am adus aminte de un miliard de ori de scena aceea din filmul cu Pitic și cu Mălina, în care le ajuta să-și facă bagajul: fata asta e mama, tatăl, maseurul, antrenorul secund și prietena tuturor celorlalte. De unde are atâtea resurse, nu știu. La final, chiar căra saltelele cu antrenorii - totul, cu zâmbetul pe buze! Au pus-o și pe Pitic la cărat, dar, minusculă cum e ea, mai degrabă atârna de colț decât să-l ridice :happy .

Pe de altă parte, iertare forumiștilor din sală pentru felul în care am spălat putina duminică - trebuia oricum să ajung în altă parte, dar am ieșit la țigară și am nimerit peste un taxi liber. Oricine a ajuns la capătul vreunui spectacol de la Polivalentă știe ce baftă e asta :D. M-am bucurat, oricum, foarte tare să vă cunosc și promit că ne mai vedem.

ioanavol
12th April 2010, 17:47
Multumesc tuturor pentru povesti, poze, filmulete...ce ne-am fi facut fara voi (noi, astia care nici macar la TV nu ne-am putut uita). De-abia astept ca diseara sau maine sa-mi iau o cafea si sa urmaresc pe-ndelete toate materialele oferite de voi.

Mie mi se pare ca-n mare ati venit cu vesti f bune...ma bucura f mult sa vad ca exista concurenta si la noi, intre junioare si senioare, senioarele-ntre ele etc...ca aproape nimeni nu are locul asigurat pt competitiile mari. Asta imi doresc cel mai mult, sa fie stimulata concurenta intre fete, sa vad reveniri ca cele ale Cerei si Sandrei, dar si sa vad ca TOATE fetele sunt antrenate in acelasi mod ca sa poate concura pt un loc in echipa CE, CM, JO.

Nu-mi place cand o gimnasta are succes (ca Ama, Ana, Ana T, Sandra...) si dupa aceea toata atentia este concentrata asupra ei (nu vorbesc despre atentia publicului sau presei, ci a antrenorilor). Intelegeti la ce ma refer, cam o jumatate de an dupa un succes se pun mari sperante intr-o anumita sportiva, o trimit peste tot si dupa aceea daca nu confirma (cum se intampla adesea, si ele-s oameni) intra intr-un con de umbra si parca nu le mai vedem niciunde...

vali iancu
12th April 2010, 18:25
oare ziarul gazeta sporturilor a aflat de acest concurs? am cautat cu mare interes informatii si poze si nu am gasit nicio informatie.bine ca nu m-am grabit sa il cumpar in drum spre serviciu ca ma umpleam de informatii

intre timp au aparut si informatiile. cred ca erau in lucru
am citit articolul care nu a aparut la 13.59 cum scrie. e nesemnat si nu scrie nicaieri de individual compus
ca sa nu mai zic de rezultatele afisate in gsp

REZULTATE FEMININ, ROMÂNIA:

BÎRNĂ

1.Ana Porgras - 15.250;

2. Amelia Racea - 15.150;

3. Diana Chelaru - 14.550;

4.Ramona Haidu - 13.675;

5.Amelia Racea - 12.375;

6.Diana Bulimar - 15.050*

7.Larisa Iordache - 15.425*


PARALELE

1. Ana Porgras - 14.800;

2.Raluca Haidu - 14.300;

3.Diana Chelaru - 13,675;

4.Alelia Racea - 12,925;

5.Larisa Iordache - 13,900 *

6.Diana Bulimar - 13,675*

Adde
12th April 2010, 18:39
Pe aceeasi pagina Gazeta inca afiseaza rezultatele CE Gimnastica de la Clermont-Ferrand de ai zice ca abia au avut loc :ras-plans:

r_anacristina
12th April 2010, 19:55
Parerea mea despre aceste Internatioanle este una relativ buna. Mi-a placut concursul, mi-au placut fetele si felul in care se incurajeaza, m-am bucurat sa vad ca in sala au fost prezente atatea nume mari din gimnastica romaneasca si nu mi-a placut DELOC comentatorul, faptul ca nici pana acum nu avem o tabela electronica, de asemenea nu inteleg de ce Federatia a facut acel afis pentru ca nu l-am vazut nici macar la intrarea in sala (probabil a fost doar de forma). Incerc sa va si raspund la unele nelamuriri pe care vad ca le aveti: Anamaria, Gabi si Claudia au fost la Deva in tot acest timp, usor suparate ca nu au avut posibilitatea sa le insoteasca pe celelalte fete (si e normal sa fie asa), Sandra nu plangea din cauza fostelor colege, s-a emotionat atunci cand antrenorul le-a incurajat pe fete dupa concurs (am fost aproape de ei si am auzit foarte bine), bannerele voastre sunt la loc de cinste la Deva si cu siguranta li se vor alatura si cele de acum :ok:. Deocamdata cam atat mi-am amintit dar mai sunt multe de spus...probabil dupa un somn bun!!
A...ma bucur ca v-am cunoscut:)

(Nu stiu ce a fost azi cu forumul dar postarile au aparut cam aiurea...si nici nu stiu cum sa le sterg ..inca)

Cata_RB
12th April 2010, 22:15
Am citit si eu...momentan doar acest thread, merg indata si la cel in engleza. O sa punctez cate una-alta din ultimele pagini, daca mai aveti intrebari care au ramas fara raspuns cred ca e mai bine sa le repetati, cand citesti atatea pagini deodata e greu de tinut minte tot :P

Andrei, chiar ma intrebam daca ai mai ajuns. La ce te referi prin tinuta foarte urata la coborarea Dianei Chelaru de la paralele? Si noi tot doar din lateral am vazut-o pana acum.

Mia, scuipa tot, ce a zis Alin la interviu? :D

Stere, ma bucur ca ai trecut peste timiditatea adolescentina :P si ai venit langa noi. Sper ca nu i-am speriat prea tare pe cei care acum ne-au cunoscut, tu, Mada, Miha Francisc plus Iulia si Alex de la patinaj [ma bucur ca v-am cunoscut pe toti], suntem un grup galagios si de multe ori in ameteala concursului nu se mai stie cine cu cine vorbeste :D Sa stii ca si noi ne faceam probleme dupa ce ai iesit la tigara, ne-am intrebat daca te mai gasim, pentru ca eram in contratimp si trebuia sa plecam. Ma bucur ca n-a iesit o incurcatura :)

Amalia, nu m-am lamurit exact: o sa poti inregistra tot ce s-a transmis la televizor in aceste 3 zile? Multumesc pentru ce ai pus pana acum, abia astept sa vad interviurile in special.

Marty, tu esti expertul :) Cum ti s-au parut baietii, da-ne mai multe detalii.

Acum cateva impresii:
- m-a impresionat in mod foarte placut atmosfera intre gimnaste si antrenori. Am vazut zambete, imbratisari, incurajari, glumite si multe altele. Foarte frumos! Cerasela a fost extraordinara, dupa cum zicea cineva ea e de toate pentru colege si antrenori. Mi-era foarte draga fata asta si pana acum, insa acum m-a cucerit complet. Are o personalitate aparte si e extrem de important ca stie sa comunice.
- despre crainicul salii...mai bine ma abtin. Macar de data asta nu ne-a mai intrebat de ce aplaudam atat!
- nu comentez tinuta Sandrei, dar vulgara nu era...vulgar, din cate stiu eu, inseamna altceva. Eu zic ca e o tinuta obisnuita de strada, in functie de preferintele fiecaruia. E drept ca era cam nepotrivita pentru un concurs, insa ceea ce nu mi-a placut au fost tocurile foarte inalte - si aici vorbesc strict din punct de vedere medical. Nu cred ca ii fac bine, avand in vedere glezna ei. Nu ma asteptam absolut deloc sa se prezinte asa bine pe barna, a fost de admirat. Insa pe viitor nu o vad in echipa pentru barna, ea are mereu probleme cu genunchii indoiti si concurenta e mare. Nu stiu cum s-a vazut la TV, dar sa stiti ca arata excelent fizic. Trebuie sa tinem cont ca are totusi 19 ani si e o gimnasta inalta si cu picioare mai musculoase. La fel si in cazul Cerei, probabil ar mai putea slabi putintel, dar arata bine - uitati-va si la filmulete vechi cu ea, nu are stilul de corp al Anei sau Amei, subtire-subtire. Si ma bucur ca, la fel ca in ultimul amical, nu a fost nici urma de bandaj pe genunchiul ei.
- m-am bucurat mult vineri sa-l vad pe Flavius cu coborari la bara si inele. La inele am uitat ce a facut, oricum nu e dublul echer pe care il facea mai demult, iar la bara a fost o Tsukahara, nu stiu daca simpla sau dubla...inca nu era Oana in sala si eu nu pot sa numar :D La sol nu i-a mers foarte bine, as fi vrut sa il vad si sambata. La sarituri ma ingrijoreaza putin, sper sa mai acumuleze siguranta pana la europene. Am vazut la incalzire si sarituri bune, cu a 2-a in special pare sa aiba ceva probleme...duminica a facut-o doar din 6.2, cu un surub mai putin.
- la baieti mi-e mai greu sa vorbesc punctual [in afara de Alin, evident :P], deja am uitat detalii din aceste internationale. Am vazut cateva executii foarte frumoase, atat de la seniori cat si de la seniori. Ca si la fete, au fost ratari sau probleme...dar la ei cred ca problema mai mare e dificultatea nu foarte ridicata.

mikeyy
12th April 2010, 23:05
oare ziarul gazeta sporturilor a aflat de acest concurs? am cautat cu mare interes informatii si poze si nu am gasit nicio informatie.bine ca nu m-am grabit sa il cumpar in drum spre serviciu ca ma umpleam de informatii

intre timp au aparut si informatiile. cred ca erau in lucru
am citit articolul care nu a aparut la 13.59 cum scrie. e nesemnat si nu scrie nicaieri de individual compus
ca sa nu mai zic de rezultatele afisate in gsp

In primul rand...bine ai venit pe forum, Vali :ok:
Si-n al doilea rand...foarte bine ca le-ai atras atentia. Vad ca au corectat.

Cata_RB
12th April 2010, 23:20
La baieti, daca pui mana jos nu se considera ratare? Tocmai ma uit la finala de la sarituri si Marius Berbecar a zis, la saritura lui Flavius unde a pus pana jos, ca e 0.5, nu 1 punct. Marty, help! :)

miafangina
12th April 2010, 23:48
@Cata:Cu siguranta vei vedea interviul,dar hai sa-ti zic cite ceva:cred ca a fost dupa evolutia la paralele,unde Alin a gresit putin.
Monica Bucur:Te-a batut un copil
Alin:Trebuie sa cistige si cei mici,sa prinda curaj(zimbind)
Monica:Cum,l-ai lasat sa te bata?
Alin(serios):Nu,nu l-am lasat;doream foarte tare sa stau la prima diagonala,bine,am stat,dar nu asa cum trebuia(zimbea)
A spus ca,pentru europene,cel mai mult isi doreste sa ajute echipa si Monica l-a intrebat daca,evoluind asa(la paralele)poate s-o faca.Raspuns onest:nu,pentru echipa trebuie sa obtin note peste 14,00 si pot s-o fac.L-a intrebat in ce finale crede ca s-ar putea califica,el a zis ca nu e important sa se califice el in finale ci sa ajute echipa pentru un rezultat bun,iar daca va lua note bune se poate califica si in finale.
I-a lipsit ceva la pregatirea paralelelor si nu a fost priza buna,i-a alunecat mina.
Nu iubeste defel paralelul,dar trebuie sa faca,altfel nu merge la concurs.

La sfirsit a zis ca o saluta pe Catalina si ii multumeste pentru sustinere:P

Bine,asta am pus-o de la mine,dar nu vad de ce nu s-ar putea intimpla:)


Mi-am mai amintit ceva:Monica l-a intrebat daca cu doua sarituri din 6,6 se poate califica si daca va face doua din 7,0.A raspuns ca va face una din 7,0 si una din 6,6 ,ca nu este timp sa repete doua din 7,0.

miafangina
12th April 2010, 23:51
La baieti, daca pui mana jos nu se considera ratare? Tocmai ma uit la finala de la sarituri si Marius Berbecar a zis, la saritura lui Flavius unde a pus pana jos, ca e 0.5, nu 1 punct. Marty, help! :)

Poate pentru ca a pus mina dupa ce a facut citiva pasi?Zic si eu,ca oricum nu am habar.

Cata_RB
13th April 2010, 00:01
La sfirsit a zis ca o saluta pe Catalina si ii multumeste pentru sustinere:P


:happy:happy
Mersi pentru rezumat, Mia! Cred ca de sol vorbea...acolo a facut-o lata duminica si a castigat Vlad Cotuna ["copilul" de care spunea Monica]. La paralele a avut o problema, nu stiu exact ce...nu inteleg aparatul ala.
Cu sariturile...ramane de vazut :P Sper ca din 3 variante posibile, sa aiba inspiratie si sa o aleaga pe cea care ii va aduce o medalie!

miafangina
13th April 2010, 00:05
:happy:happy
Mersi pentru rezumat, Mia! Cred ca de sol vorbea...acolo a facut-o lata duminica si a castigat Vlad Cotuna ["copilul" de care spunea Monica]. La paralele a avut o problema, nu stiu exact ce...nu inteleg aparatul ala.
Cu sariturile...ramane de vazut :P Sper ca din 3 variante posibile, sa aiba inspiratie si sa o aleaga pe cea care ii va aduce o medalie!

Da,da,vorbea de sol dar si de restul aparatelor.

Si Vlad a fost dragut,cind a fost intervievat,a zis:I-am spus(lui Alin) ca azi il bat!
Cred ca se-nteleg bine si mai cred ca Alin e un factor de echilibru in echipa,eu il vad foarte intelept si muncitor.
Tare as dori o medalie europeana pentru el.

mikeyy
13th April 2010, 00:06
La sfirsit a zis ca o saluta pe Catalina si ii multumeste pentru sustinere:P

Bine,asta am pus-o de la mine,dar nu vad de ce nu s-ar putea intimpla:)




Ehe...vad ca nu spune Cata, dar zic eu :D
Chiar s-a intamplat intr-o oarecare masura...

miafangina
13th April 2010, 00:26
Ehe...vad ca nu spune Cata, dar zic eu :D
Chiar s-a intamplat intr-o oarecare masura...

Bravo voua,chiar ma bucur.Deci nasul meu de soacra a mirosit ceva.:)

Tess_AN
13th April 2010, 00:45
Bravo voua,chiar ma bucur.Deci nasul meu de soacra a mirosit ceva.:)
Te-a lasat auzul soacra-mare?!? Eu chiar am auzit asta! Si a mai zis ca ii face cadou de ziua ei si a lui Ovidiu o medalie europeana!
... de la mine, inca o data (prima data a fost la off topic) La multi ani, Catalina! succese, sanatate, surprize placute si sa fii asa cum esti ca tare ne esti draga ... si noua si .... :kiss:

Cata_RB
13th April 2010, 00:56
Nu va imaginati cine stie ce, soacrelor :D...doar am mers la el si am discutat putin si mi-a multumit pentru urari, dar nu in contextul imaginat de Mia :P
Mihai, te mananca limba! Vezi sa nu spun si eu de ce nu am si poza :P
Tess, iti raspund pe off-topic, sa nu ne intindem aici.

onlyme88
13th April 2010, 11:00
Andrei, chiar ma intrebam daca ai mai ajuns. La ce te referi prin tinuta foarte urata la coborarea Dianei Chelaru de la paralele? Si noi tot doar din lateral am vazut-o pana acum.

Directia a fost complet ratat, a departat picioarele foarte mult, corpul nu era deloc drept, ci foarte mult inclinat spre stanga (stanga ei). Mi s-a parut foarte ciudat, pentru ca dupa ce am vazut prima oara dublul ei intins (parca in Marea Britanie) am postat ca a fost genial.
Poate nu a dat bine drumul barii. Sper ca a fost doar o exceptie.

onlyme88
13th April 2010, 11:04
Poate pentru ca a pus mina dupa ce a facut citiva pasi?Zic si eu,ca oricum nu am habar.

Daca te folosesti de mana pentru a evita o cadere se considera ratare (1p). Daca pui mana jos dupa ce ti-ai recapatat partial echilibrul (insemnand ca ai recapatat o oarecare stabilitate in picioare) ai 0.5 penalizare. Parca asa tin minte ca scria in cod, e posibil sa gresesc.

Cata_RB
13th April 2010, 13:09
Hmmm...e posibil, nici noi nu am vazut vreun paralel din alt unghi decat din lateral. Bine ca si arbitrele tot pe lateral stau :P
Probabil ai dreptate si cu explicatia cu mana, suna destul de logic. Am incercat sa caut in codul baietilor, dar e ceva mai incurcat si nu am reusit sa gasesc clar ce inseamna ratare in cazul in care pui mana jos. Alina Alexoi l-a intrebat pe Marius "1 punct?" si el a zis "nu nu, 0.5"...deci o iau de buna, desi as fi vrut sa citesc clar diferenta. Ma intreb cum o fi la fete, eu am stiut mereu ca mana jos = ratare = 1p.

Auré_Gym
13th April 2010, 14:12
Exista niste poze pe acesta pagina: http://gymnasticsnoceiling.blogspot.com/

anna.09
13th April 2010, 14:14
Eu nu ma prea pricep la partea asta cu evaluarea exercitiului..cu depunctari samd...iar ceea ce spuneti voi este chiar foarte interesant...In tabelul cu depunctari generale apare sprinjinul pe maini/mana pe saltea sau aparat ca depunctare de 1 punct..cu toate astea s-ar putea sa nu fie chiar asa..stiu ca de ex la barna dc pui mana pe aparat ca sa eviti o cadere este doar 0.5 depunctare...la sarituri nu am gasit nimic specific pentru atingerea saltelei...asta in codul de fete..ca la baieti nu m-am uitat...Chiar sunt curioasa...

LuisaGym
13th April 2010, 14:32
Exista niste poze pe acesta pagina: http://gymnasticsnoceiling.blogspot.com/

Foarte faine pozele! Multumesc frumos.

ioanavol
13th April 2010, 14:34
Rezultatele oficiale: http://fangymnastics.com/2010/04/13/romanian-internationals-2010-results-official/