PDA

View Full Version : Turneul Campioanelor 2004 Los Angeles



ilenuta
8th November 2004, 13:31
Saptamana asta va incepe WTA Tour Championships. In mod mai ciudat fata de celelalte turnee, mastersul feminin incepe miercuri, 10 noiembrie, iar finala va fi luni, 15 noiembrie.
Dintre cele 8 participante, 5 sunt rusoaice: Myskina, Sharapova, Kuznetova, castigatoare fiecare a cate unui turneu de Mare Slem, Dementieva, finalista la 2 turnee de Mare Slem si Zvonareva, ultima calificata, care nu a atins performantele compatrioatelor ei, dar a avut rezultate constant bune in acest an.

Va reusi cineva sa opreasca acest val de rusoaice sau vom avea din nou o finala ruseasca pe pamant american ?

Cea mai varstnica participanta este Davenport (28 ani), care a avut un sezon de vara exceptional, cu 3 turnee consecutive castigate, fiind oprita in semifinala la US Open, accidentata fiind, de Kuznetova. In sezonul indoor, Davenport a castigat la Zurich.

Desi a avut un an cu mai multe pauze din cauza unor accidentari, Serena este cealalta americanca de la Masters. Ne va uimi ea printr-o noua costumatie spectaculoasa sau printr-o revenire la nivelul ei de joc de acum cativa ani?

Mai este prezenta Mauresmo, castigatoare a 5 turnee in acest an, dar cu rezultate dezamagitoare in cele de Mare Slem. Va reusi ea sa repare acest lucru la Masters? Isi doreste probabil foarte mult sa termine anul pe locul 1 si este oricum intr-o forma foarte buna, venind dupa 2 turnee castigate.

Multa lume va fi iar cu ochii pe Sharapova, mezina turneului (17 ani), care insa se lupta cu o accidentare la umar.

Premiile totale sunt de 3 milioane USD, iar invingatoarea va primi 1 milion de dolari si un Porsche (Cayenne, cred), pe care il va dona. Oricum, dintr-un milion de dolari poate sa-si ia mai multe Porscheuri ! :)

ilenuta
8th November 2004, 18:44
Iata si grupele:

Red Group
Lindsay Davenport
Anastasia Myskina
Elena Dementieva
Serena Williams

Black Group
Amelie Mauresmo
Svetlana Kuznetsova
Maria Sharapova
Vera Zvonareva

mman
11th November 2004, 11:47
Iata si grupele:

Red Group
Lindsay Davenport
Anastasia Myskina
Elena Dementieva
Serena Williams

Black Group
Amelie Mauresmo
Svetlana Kuznetsova
Maria Sharapova
Vera Zvonareva

Super interesant.... si echilibrat zic eu

paulinio
11th November 2004, 13:13
se cunosc deja rezultatele primelor meciuri (cele de ieri)

http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s57/e6329/sport_lng0_spo57_evt6329_sto656438.shtml

Williams a invins-o pe Myskina

si Sharapova a invins-o Zvonareva (parca)

Azi sunt programate celelalte doua meciuri din primul tur...

ilenuta
11th November 2004, 20:56
Davenport a batut-o rau pe Dementieva 6-0 6-1... Scorul e cam surprinzator...

paulinio
12th November 2004, 09:21
Da am vazut... Pacat, sunt o sustinatoare a rusoacei!

ilenuta
12th November 2004, 11:51
paulinio, nu ma gandeam ca esti fata :) ce bine, credeam ca sunt singurica pe aici :)

Din pacate Dementieva a pierdut si la Serena si cu 2 infrangeri nu mai are sanse sa mearga mai departe...
S.Williams-E. Dementieva 7-6 7-5
Dar uite ce a patit si Zvonareva:
A. Mauresmo-V. Zvonareva 6-1 6-0
Davenport si Mauresmo par a fi in mare forma pt. finala, poate Sarapova sa faca niste surprize, oricum a trecut f. repede de Kuznetova: 6-1 6-4....

ilenuta
14th November 2004, 11:30
Iata semifinalele:
S. Williams - Mauresmo
Myskina - Sharapova

O rusoaica iarasi in finala... In intalnirile directe Myskina Sharapova 3-0, asa ca ne putem da seama cat de mult isi doreste victoria blonda cea subtirica :) Oricum jucatoarele din Rusia se ambitioneaza cel mai mult cand joaca impotriva unei compatrioate.

Nr. 1 Davenport a reusit sa intoarca meciul cu Serena: 3-6 7-5 6-1, dar a ratat calificarea din grupa la "setaveraj". Ea poate pierde si prima pozitie daca Mauresmo castiga turneul.

mman
14th November 2004, 15:57
Iata semifinalele:
S. Williams - Mauresmo
Myskina - Sharapova

O rusoaica iarasi in finala... In intalnirile directe Myskina Sharapova 3-0, asa ca ne putem da seama cat de mult isi doreste victoria blonda cea subtirica :) Oricum jucatoarele din Rusia se ambitioneaza cel mai mult cand joaca impotriva unei compatrioate.

Nr. 1 Davenport a reusit sa intoarca meciul cu Serena: 3-6 7-5 6-1, dar a ratat calificarea din grupa la "setaveraj". Ea poate pierde si prima pozitie daca Mauresmo castiga turneul.

Daca ar fi sa pariez, cred ca as paria pe Mauresmo, desi as prefera sa fie Sharapova.... :D

mman
14th November 2004, 15:58
Ca veni vorba, credeti ca Sharapova va reusi sa reziste tentatiei banilor castigati din alte surse decat tenis? (reclame, publicatii mondene... etc)

Kournikova nu a reusit, si dintr-un mare talent nu prea a mai ramas nimic. Oare va fi Sharapova mai puternica?

ilenuta
14th November 2004, 18:11
Ca veni vorba, credeti ca Sharapova va reusi sa reziste tentatiei banilor castigati din alte surse decat tenis? (reclame, publicatii mondene... etc)

Sharapova pare mai puternica si deja are performante mult mai consistente decat Kurnikova. Dar s-a apucat si ea de reclame, parfumuri si alte "distractii" pt. ca, ce sa-i faci, aduc bani buni si astea. Din fericire, tenisul este totusi prioritatea ei, dupa cum vedem. Si jucatoarele frumoase sporesc audienta tenisului, de ce sa nu recunoastem ;)

mman
15th November 2004, 10:50
Davenport ramane pe locul 1,

dupa ce in semifinale la Los Angeles, Mauresmo a fost invinsa de Serena Williams.

A fost un meci frumos, demn de o semifinala de Turenu al Campioanelor

ilenuta
15th November 2004, 11:21
A fost un meci frumos, demn de o semifinala de Turneu al Campioanelor
Intr-adevar, foarte frumos meci.
Plus ca aseara a fost prima oara cand am tinut cu Serena Williams. De ce? Pai daca Mauresmo castiga turneul, i-ar fi luat locul 1 lui Davenport, care e una dintre jucatoarele mele preferate. Asa ca interesul meu era ca Mauresmo sa fie eliminata si am tinut cu Serena… din interes! :D
Ca fana de circumstanta a Serenei, mi-am dat seama cat de interesant este sa tii cu aceasta jucatoare, pt. ca traiesti emotiile la intensitate maxima, ca si ea. E ca un du-te vino intre rai si iad. O crezi doborata la pamant, dar reuseste sa scoata cele mai spectaculoase lovituri, in cele mai dificile situatii. Seriile de greseli nu fac decat sa-i creasca pofta de razbunare si cand revine, se arunca asupra adversarei ca asupra unei prazi. Cred ca a mai fost comparata cu o leoaica, si nu numai din cauza aspectului fizic... :) E fara indoiala o mare jucatoare, mai ales datorita acestui mental puternic, capitol la care a invins-o din nou pe Mauresmo ieri, revenind de la 4-6 1-3.
Rezultat final: Williams-Mauresmo 4-6 7-6 6-4

Din pacate la cealalta semifinala nu am rezistat decat pana la 2-6 4-0 pt. Sharapova, din motive de… :sleep: Dar am vazut-o in primul set pe Sharapova cum se bosumfla si parca statea sa planga dupa fiecare minge pierduta, asa ca ne putem da seama ce s-a intamplat mai tarziu, stiind cat de mult uraste sa piarda rusoaica blonda:
Sharapova-Myskina 2-6 6-2 6-2

Asa ca se va repeta finala de la Wimbledon si probabil va fi iar o lupta pe cinste. Serena isi doreste f. mult revansa, dar sa vedem cum o vor ajuta si posibilitatile fizice. Meciul e insa programat la ora 5 dimineata, asa ca… din nou :sleep:

PS-uri:
Am vazut ca tatal Williams a evoluat de la aparat foto la camera video :ok: cred ca pana acum a umplut sute de albume, si apoi hard-discuri cu imagini cu fetele lui
Nu am inteles de ce tatal Sharapovei sta cu sapca si ochelari de soare in sala :cool:
si putin nationalism american :) : "I’m happy that my fellow American, Lindsay Davenport, gets to keep No. 1," Williams said. (usta.com)

ilenuta
16th November 2004, 21:13
Sharapova castiga finala cu 4-6 6-2 6-4.
Serena s-a accidentat in setul 2 si cred ca e de remarcat efortul ei de a ramane pe teren.
Sharapova incepe sa ameninte serios locul nr. 1 :rolleyes:

mman
17th November 2004, 10:43
Peste un an o vad numarul 1.

Ce sa mai zic, am sa incep sa ma uit din nou la tenisul feminin.....:)

Dar tot mi-e teama sa nu o ia pe drumul Annei Kournikova. Bine, intr-un fel deja a depasit-o de mult pe Anna, ideea e sa ramana pe acelasi drum....

ilenuta
17th November 2004, 11:38
Ce sa mai zic, am sa incep sa ma uit din nou la tenisul feminin.....:)
Bravo /hello Efectul dorit a fost atins. E foarte bine daca publicul tenisului feminin va fi mai numeros, chiar daca unii vor fi mai atenti la alte elemente decat jocul propriu-zis :rolleyes:

mman
17th November 2004, 21:53
M-ai lovit ..... ;)

Adevarul ca e o femeie (hmm.... sa zicem mai bine fata) foarte frumoasa, dar sincer e o placere sa o vezi jucand.