PDA

View Full Version : Cel mai bun film despre Iisus Hristos



Lordul
27th March 2010, 16:26
Intai nominalizarile apoi poll !

Vin eu cu doua nominalizari :

Iisus din Nazareth

Patimile lui Hristos

JJ
27th March 2010, 16:36
Daca tot faci asta, fa-o si tu profesionist.
Cred ca vorbesti de "Iisus din Nazareth" in regia lui Zeffirelli, din 1977, corect?
Iar "Patimile lui Hristos" este cel filmat in regia lui Mel Gibson, in 2004.

Cred ca ar mai merge si "ultima ispita a lui Hristos", Scorsese, 1988.

A.k.a
28th March 2010, 08:48
Am vazut cand am fost mai mic ceva film, parca era doar despre copilaria sa. Era "Un copil numit Iisus" parca traducerea si stiu ca era film italian

phyxius
28th March 2010, 12:42
"The Last Temptation of Christ", innit?

Lordul
29th March 2010, 09:03
Daca tot faci asta, fa-o si tu profesionist.
Cred ca vorbesti de "Iisus din Nazareth" in regia lui Zeffirelli, din 1977, corect?
Iar "Patimile lui Hristos" este cel filmat in regia lui Mel Gibson, in 2004.

Cred ca ar mai merge si "ultima ispita a lui Hristos", Scorsese, 1988.

da ai dreptate....

Urmuz
29th March 2010, 13:11
Mai este un film american, The Greatest Story Ever Told, cu Max von Sydow in rolul lui Iisus Hristos. Preferintele mele sunt:
1. Patimile lui Hristos - Mel Gibson
2. Iisus din Nazareth - Franco Zeffirelli
3. The Greatest Story Ever Told - George Stevens
4. The Last Temptation of Christ - Martin Scorsese...este un film lipsit de emotie...

Tyler Durden
29th March 2010, 13:22
Olalala, vad ca nimeni nu mentioneaza Il vangelo secondo Matteo...P.P.Pasolini va spune ceva?

Urmuz
29th March 2010, 15:37
Am pomenit doar filmele pe care le-am vazut.

TeBat
29th March 2010, 20:43
Olalala, vad ca nimeni nu mentioneaza Il vangelo secondo Matteo...P.P.Pasolini va spune ceva?

Abordeaza din cu totul alta lumina decat cea clasica. Ideea de Iisus revolutionar este interesanta.

krapulax
29th March 2010, 21:25
eu as mai zice si concursul lui dan pişa.
life of brian mai puşin. apare si Isus pe acolo, dar nu asta e tema centrala. oricum e un film misto. chiar simt nevoia acum sa ascult cantecelul din final

Tyler Durden
29th March 2010, 21:37
Codreacata, e normal sa aiba o astfel de perspectiva, Pasolini fiind un om de stanga.

Krapini, de ce nu si B.D.-urile, Patraulea jucand rolul lui Iuda. :D

TeBat
29th March 2010, 21:49
Krapini, de ce nu si B.D.-urile, Patraulea jucand rolul lui Iuda. :D

:happy

Zabriskie
2nd April 2010, 17:58
Il vangelo secondo Matteo

Azi pe Cultural de la 20:20.

ciufulitu
6th August 2010, 12:04
patimile lui hristos

Frana91
7th August 2010, 13:48
Patimile lui Hristos best ever

stefannn
7th August 2010, 15:21
Patimile lui Hristos , cel mai realist , iti produce sentimentele cele mai reale legate de acel eveniment .

DeeaDeeutza
8th February 2011, 12:21
Patimile lui Hristos

Lucian86
25th February 2011, 21:15
Life of Brian ;)

Serios acum, Passion of Christ e un film "puternic" din punct de vedere emotional; l-am vazut la cinema si-am vazut crestini planga la el

krapulax
25th February 2011, 22:16
Krapini, de ce nu si B.D.-urile, Patraulea jucand rolul lui Iuda. :D

whoiz patraulea?

aLLiin
26th February 2011, 00:52
Iisus din nazareth...

Travis Daye
26th April 2013, 13:52
Cel mai bun l-as considera Patimile lui Hristos, dar daca vreti ceva mai nou, incercati miniseria The Bible, aparuta anul asta in preajma Pastelui catolic :)

Trailer:
Wir4fH6hUxw

relansat
27th April 2013, 07:56
Cre-ca dau si eu un replay cat de curand la patimile lui hristos

Johnny D
6th January 2014, 12:17
Am vazut cand am fost mai mic ceva film, parca era doar despre copilaria sa. Era "Un copil numit Iisus" parca traducerea si stiu ca era film italian

Vai ce m-a innebunit filmu ala, cu cat patos asteptam partea a 2-a... Unde Cristos e partea a 2-a!? Partea a 2-a, partea a 2-a,... vreau sa vad partea a 2-a! Nici Cristos, nici partea a 2-a.... de fapt e tot una. De ce nu s-a facut ma rog partea a 2-a!?:thinkso:



Iisus din Nazareth

Patimile lui Hristos

Ambele au fost foarte tari, a lui Gibbson l-am vazut de vreo 2 ori a lu Zeffirelli l-am vazut de nenumarate ori, peste 5!
Pilda fiului risipitor e rostita de Powell cu o elocventa si un talent fantastic, as asculta-o de zeci de ori din gura lui. La finalul povestii Petru plangand a zis "I'm sorry, I'm just a stupid man!" intrand pentru prima data in casa pacatosului Matei, dusmanul sau cel mai mare.
De departe momentul meu favorit din toate filmele cu Iisus!:yes:

De punctat in filmul lui Zeffirelli e si coloana solora absolut monumentala, pacat ca n-a folosit-o mai des pe parcursul filmului, asta e singura mea critica!

Sir Black
28th January 2014, 16:41
Se mai uita cineva la filme despre barbos? :D

Utilizator
28th January 2014, 18:54
Cu siguranta filmul lui Zeffirelli este in capul listei, iar Powell este infiorator de potrivit.
Se spune ca a avut o pauza mai lunga dupa filmul asta acuzand probleme mentale din cauza ca s-a identificat mult cu rolul.
Din pacate televiziunile romanesti l-au uzat difuzandu-l aproape mereu inainte de Pasti.

Filmul lui Gibson nu e rau, dar parca-parca construieste prea mult in directia favorita a regizorului, respectiv imagini soc si prezentare vizuala mai dura in detrimentul mesajului si a continutului. Dar e o realizare foarte buna si o alta perspectiva oferita aceleiasi povesti.


Si ca sa vin cu o alta propunere ontopic:

Filmul/musicalul lui A.L.Weber/T. Rice: Jesus Christ Superstar
Mi se pare o realizare remarcabila si dintr-o alta perspectiva decat primele doua, respectiv solitudinea vedetei si modul in care cei ce l-au ridicat participa si la sfasierea sa din final.
Chiar daca e un musical, mi se pare ca transmite foarte bine esenta istoriei biblice.
Iar muzica o gasesc excelenta. :)