PDA

View Full Version : Etapa a 14-a: FC Arges - Apulum Alba Iulia



Vulturul
8th November 2004, 11:44
Duminica 21 noiembrie, ora 14, in direct la Telesport. Asteptam opiniile voastre!!!

lucas1977
8th November 2004, 13:40
Eu nu mai zic nimic. Dupa ce m-am entuziasmat ca am jucat si noi fotbal in meciul cu Rapid, am citit pe forumul fcarges.net cum ca la pauza viitorul senator de arges, gigi copos, l-a sunat pe baronu' foarte local nicolescu si s-a aranjat sa jucam mai prost in repriza a 2-a. Sunt doar barfe, da' pe cine sa ma crezi in tzara noastra (care are cele mai variate forme de relief si zacaminte de aur, minereu, carbune, petrol, gaze si prostie)?
In concluzie, opinia mea este ca nu stiu. Deci daca batem si jucam prost, nu ma uit la meci ca ma plictisesc, daca jucam bine si luam bataie de ce sa ma mai bucur si daca jucam bine si batem inseamna ca ma uit la imagini inregistrate de ceva ani.

Tanar programator, cu experienta 4 ani in .NET si J2EE, cunoscator limbi straine, posesor carnet categoria B, cazier curat vand fes cu insemnele echipei FC Arges. Fesul poate fi folosit si ca bilet de intrare la meciurile din deplasare (ofer know-how pt. chestia asta)

Sinn Fein
8th November 2004, 17:45
invingem

Vulturul
18th November 2004, 08:48
Meciul va fi sambata si nu duminica asa cum se anuntase prima data!!!

Tudose
19th November 2004, 21:31
Apulum se prezinta in Trivale cu o serie de absenti, avand multi accidentati. Poate fi o arma cu doua taisuri, am constatat noi asta in Giulesti, insa acum trebuie sa invingem!

Tudose
20th November 2004, 17:24
FC Arges - Apulum 1-1 (0-0)

Am reusit "performanta" acestui egal pe teren propriu, in fata unei echipe fara numerosi titulari. Puteam sa o patim si mai rau, am egalat in final prin Tanasa. Nu suntem capabili sa facem mai multe meciuri bune la rand. Atacam haotic si ineficient. Apulum a speculat singura oportunitate mai importanta avuta in intreg meciul iar noi am ajuns la -6!

dlgicu
20th November 2004, 17:43
Una peste alta, daca aveam meciul cu Bistrita acasa in retur, probabil ca Moldovan ar fi reusit performanta istorica de a nu castiga nici un meci acasa tot turul!!!
RUSINE MOLDOVAN!!!

Acest -6 e mult mai ingrijorator decat pare, din doua perspective:
- in prezent ultima clasata la adeavar e doar la -8
- ultimele 3 etape ale campionatului se prevad a fi de foc daca nu ne asiguram pana atunci supravietuirea: acasa cu Rapid si Dinamo si in deplasare cu o eventuala contracandidata, Apulum (parca vad in Alba-Iulia 2005 un nou Sibiu 1996...)

Trezeste-i Moldovane la realitate, sau lasa pe altul sa vina cu socul!!!

Tudose
20th November 2004, 18:14
Nu l-as acuza pe Alexandru Deaconu (Moldovan a ironizat la conferinta de presa prestatia centralului, spunand ca "arbitrajul a fost exceptional"), chiar daca se pare ca ne-a refuzat un penalty in final.
Uitandu-ne in gradina proprie: dominarea si posesia superioara a balonului nu sunt suficiente. Eficacitatea a lasat enorm de dorit.

Domnule Moldovan, daca tot cititi aici, am dori sa stim: de ce nu putem sa evoluam bine mai multe meciuri la rand? A cata oara, dupa ce ne facusem sperante, avem din nou o sincopa?

Vulturul
21st November 2004, 18:56
Cīnd i s-a spus că Apulum va veni īn Trivale fără 7 titulari, aflaţi īn grevă din cauza restanţelor financiare neachitate de luni bune, Ion Moldovan s-a stropşit la ziarişti. "Fugiţi, bă, de-aici! E o stratagemă, nu cred nici īn ruptul capului că-şi permit să joace cu juniorii", a reacţionat antrenorul piteştenilor. Deşi, pīnă la urmă, ardelenii au aliniat o formulă-hibrid, Argeşul n-a fost īn stare să scoată mai mult de o remiză. Gazdele ar putea da vina şi pe ghinion, şi pe arbitrul Deaconu, care le-a refuzat un penalty īn ultimul minut de prelungire, īnsă principalii responsabili pentru noul semieşec rămīn Moldovan şi elevii săi.

Supărat pe Marius Radu, care etapa trecută īn Giuleşti a fost umilit de Daniel Niculae, Colonelu' l-a titularizat fundaş central pe "lateralul" Negoiţă. Mutare fatală, īntrucīt ex-ploieşteanul a fost mīnă moartă, greşind la aproape toate intervenţiile. Chiar şi īn aceste condiţii, "vulturii" şi-au creat o mulţime de ocazii, dar Bilaşco (28, 32, 62), Sava (47, 57), Stan (78) sau Dică (88) fie l-au făcut mare pe Mincă, fie au şutat aiurea din poziţii favorabile. Obligaţi să se apere aproape tot meciul, oaspeţii l-au deranjat prima oară pe Coman abia īn minutul 55, cīnd Maier a tras īn plasa laterală. A doua oară, au marcat prin Găldean (63), după care au continuat să ridice redute īn careul propriu. Piteştenii n-au spart barajul decīt īn final, Ciprian Tănasă (86), dar scaunul lui Moldovan se clatină iarăşi.

Deaconu, contestat vehement de argeşeni
Īn ultimul minut de prelungiri, Răzvan Cosma s-a urcat īn spatele lui Ciprian Tănasă, aflat la 14 metri, cu spatele la poarta adversă, īmpiedicīndu-l pe atacantul piteştean să continue faza. Tănasă a solicitat penalty, la fel ca īntreaga bancă de rezerve a gazdelor, īnsă Alexandru Deaconu a lăsat jocul să continue. După finalul partidei, antrenorul Ion Moldovan a sărit la gītul "centralului" bucureştean: "Nu se poate aşa ceva, şi-a bătut joc de munca noastră! Ce dacă faza a fost īn ultimul minut, atunci nu se fluieră 11 metri?! Tănasă mai avea puţin şi era īngropat īn pămīnt!".

Sursa: http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28799

Vulturul
21st November 2004, 19:06
Peste tot sărăcie lucie
La capătul unui nimic pe care cīţiva l-ar numi fotbal, “Comisarul” şi elevii lui nu au fost īn stare să īnvingă o echipă īncropită pe ultima sută de metri. Dacă nici lotul de conjunctură al lui Iordănescu, format din “vīrfurile” campionatului, nu a putut scoate decīt o remiză ruşinoasă īn Armenia, ce să ceri celor 22 de debusolaţi din Trivale? Să īncălzească atmosfera īn tribune? Să se ridiculizeze unul pe altul prin vreo “şmecherie” văzută la Ronaldinho? Să aibă grijă de ulcerul tehnicienilor care īnţepeniseră pe băncile de rezervă?
Oaspeţii au o scuză. Bani n-au mai văzut, īncīt au şi uitat cum arată. Şi-au mai adus aminte doar privind prin ziare modificările pe care Banca Naţională vrea să le aducă leului autohton. Se gīndesc că poate după ce Mugur Isărescu taie patru zerouri, Măluşel va putea să le umple buzunarele. Şi cu aşa ceva īn minte s-au prezentat la Piteşti.

Au sărăcit pariorii
Gazdele, īn schimb, s-au chinuit, după ce cu un an īnainte s-au salvat dubios de la retrogradare. N-au rezolvat nimic. Schemele lui Moldovan? ... Doar pe dreapta atacului argeşean s-a mişcat ceva. Marius Sava sau Mircea Stan şi-au adus aminte că li se mai spune şi fotbalişti şi, după o centrare a celui de-al doilea, mingea respinsă de ardeleanul Cosma loveşte bara transversală (35). Minutul 60 nu anunţa nimic. Găldean lasă īn urmă apărarea-gazdă şi şutează din careul de 16 metri pe sub portarul Coman. 0-1, şi toată lumea care mizase pe piteşteni se uită cum au pierdut un bilet de cīteva milioane. Elevii Comisarului atacă, dar fără logică. Cu toate acestea, Ciprian Tănasă profită de o īmbulzeală din careul ardelenilor şi egalează (83). Nu īndeajuns pentru a mulţumi spectatorii care i-au cerut lui Ion Moldovan - pentru a cīta oară? - demisia.

"Cu cealaltă echipă pierdeam sigur. Aşa, copiii ăştia au respectat tactica, şi cu puţin noroc puteam lua trei puncte"
Viorel Măluşel, preşedinte Apulum

"Ăsta a fost meci? Şi dacă veneau direct din barul de noapte şi tot trebuia să-i bată pe Apulum īn forma īn care erau"
Nicolae Dobrin, fostă glorie FC Argeş

Foarte puţini spectatori
Partida dintre FC Argeş şi Apulum a fost urmărită de numai 400 de spectatori, īntre care şi un inimos grup de 21 de suporteri veniţi de la Alba Iulia pentru a-şi īncuraja favoriţii. Tehnicianul gazdelor, Ion Moldovan, consideră că interesul scăzut pentru fotbal are mai multe cauze. “Sīnt mai multe aspecte, unul ar fi vremea foarte rece, altele ar fi calibrul adversarului, locul din clasament şi performanţele echipei”, a declarat Comisarul.

Sursa: http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=41312

Vulturul
21st November 2004, 19:38
FC Arges a fost aproape sa piarda partida jucata sambata acasa contra lui Apulum, in etapa a 14-a. Echipa din Alba Iulia a deschis scorul in repriza a doua prin Galdean, insa ultravioletii nu s-au predat si au egalat in minutul 86 prin Tanasa.

Apulum Alba Iulia a realizat sambata o remiza surprinzatoare, pe terenul formatiei FC Arges. Ardelenii au folosit o echipa de rezerve, deoarece sapte titulari - Paleacu, C. Ciobanu, C. Bar, D. Miclea, Bumb, Cotora si Turcas - sint in greva pentru ca nu si-au primit banii. Mai mult, antrenorul Alexandru Pelici nu s-a putut baza pe alti patru jucatori: R. Oprea, Harmath si Ad. Popescu - toti accidentati - si Mitrofan - suspendat.

Apulum, cea mai saraca formatie din Divizia A, a deschis scorul si a fost egalata cu noroc de pitesteni. Eroul meciului a fost portarul Mihai Minca, debutant in prima divizie. Portarul formatiei Apulum a fost aproape de moarte, in urma cu trei saptamini,dupa ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon.

Publicul a cerut din nou demisia antrenorului Ion Moldovan. “Comisarul” este ca si demis, deoarece FC Arges a ajuns la minus 6 in clasamentul “adevarului”, cu toate ca obiectivul tehnicianului pina la sfirsitul turului era sa atinga cota zero.

Sursa: Onlinesport

Sinn Fein
22nd November 2004, 09:17
Penibil

Vulturul
23rd November 2004, 10:18
Probabil că nici īn cele mai negre vise Ion Moldovan nu gīndea că nu va obţine cele trei puncte īn faţa unei echipe venite la Piteşti cu efectivul īnjumătăţit de grevişti şi de suspendări. Obligat să aducă la echipă jucători de la Metalul Aiud pentru a putea trece 18 fotbalişti pe foaia de joc, Alexandru Pelici a avut o tactică de joc simplă: 9 oameni īn apărare, īn afara portarului Mincă şi a lui Balauru īn faţă, ultimul urmīnd să īncerce marea cu degetul.

Timp de 55 de minute, portarul piteştean Dănuţ Coman n-a atins mingea nici măcar pentru o simplă degajare. A făcut-o īnsă după mai bine de o oră de joc, cīnd a scos mingea din plasă la golul lui Găldean!

Şi cum responsabilii cu golurile din tabăra argeşeană sīnt īntīmplători şi ocazionali precum cīştigătorii la loto, gazdele au fost salvate de rezerva Tănasă. Jucător ce a demonstrat şi ieri că e printre singurii piteşteni care aminteşte că din Trivale au plecat fotbalişti de rasă ca Mutu, Barbu, Neaga sau Dică. Cu această ocazie şi-a dat seama probabil şi Moldovan că este un biet croitor care nu poate face din pīnză de sac costume de nuntă sau rochii pentru mirese.

Dobrin īl atacă pe Comisar
Prezent īn tribuna stadionului care īi poartă numele, fosta glorie a grupării din Trivale, Nicolae Dobrin, a spus la finalul partidei că "FC Argeş ar fi trebuit să cīştige acest meci şi dacă jucătorii ar fi venit la stadion după o noapte de chef. Īnsă doar cu mingi bubuite īn atac, fără o gīndire tactică, nu se poate īnscrie decīt din īntīmplare. Concluzia mea este una singură: Argeşul a jucat foarte slab". / Cristi Marinescu

Deaconu atacat de antrenor, apărat de preşedinte
Deşi la finalul meciului arbitrul Alexandru Deaconu a fost acuzat de antrenorul gazdelor, Ion Moldovan, că n-a acordat Argeşului un penalty īn ultimul minut la un fault īn careu asupra lui Ciprian Tănasă, "centralul" bucureştean a fost apărat de preşedintele piteştenilor, Viorel Ilinca. "Am văzut faza respectivă pe casetă după joc şi cred că nu a fost fault. Mai mult nu are rost să comentez", a fost părerea oficialului grupării din Trivale. / Cristi Marinescu

Ilinca avertizează
"Toată săptămīna i-am avertizat pe jucătorii noştri să ia meciul īn serios, dar nu m-au ascultat şi au crezut că Apulum vine īn excursie la Piteşti. Tocmai de ce ne-a fost frică n-am scăpat", a spus Viorel Ilinca, preşedintele Argeşului, care a anunţat că "după terminarea turului vom face o analiză serioasă, să vedem de ce avem o singură victorie pe teren propriu. Poziţia īn clasament nu este īn concordanţă cu valoarea lotului". / Cristi Marinescu

http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=28949