PDA

View Full Version : World Cup News



resita
26th March 2010, 11:31
Aici vom discuta despre ultimele nouatati legate de CM, lotul echipelor, amicale etc etc.

resita
26th March 2010, 11:54
La aceasta editie a Campionatului Mondial FIFA pune la bataie 420 milioane de dolari pt. echipele calificate :shocked::shocked::shocked:

astfel:

- fiecare chipa calificata primeste un milion inaintea inceperii turneului (pt. pregatirea C.M.)
- fiecare echipa care nu depaseste faza grupelor primeste 8 milioane
- echipele calificate in optimi primesc 9 milioane
- echipele calificate in sferturi primesc 18
- echipele calificate in semifinale primesc 20
- echipa de pe locul 2 primeste 24 de milioane
- castigatoarea C.M. primeste 30 milioane

TeBat
26th March 2010, 12:42
Interesant. Si numai pentru asta merita sa ne calificam.

TeBat
26th March 2010, 14:58
Multe voci din Africa de Sud spun ca vara Cupei Mondiale din tara lor va provoca un dezastru in domeniul sanatatii publice. Vor veni in vizita peste 500.000 de fani ai fotbalului, iar multi vor fi expusi in fata prostituatelor locale, o jumatate dintre ele fiind purtatoare de HIV. Africa de Sud are peste 5 milioane de purtatori ai virsului care cauzeaza SIDA, fiind tara "campioana" pe acest segment tragic. Sfatul nostru: mergeti la Cupa Mondiala fie cu nevestele sau prietenele, fie cu o papusa gonflabila in valiza. (:D) Exista, bineinteles, si varianta abstinentei pe acea perioada.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/cupa-mondiala/cm2010/58012/turistii-amenintati-de-hiv-la-cupa-mondiala.htm

TeBat
29th March 2010, 11:21
Sven-Goran Eriksson a preluat nationala Coastei de Fildes

Fostul antrenor al nationalelor Angliei si Mexicului, suedezul Sven-Goran Eriksson, a fost confirmat in functia de selectioner al echipei Coastei de Fildes, formatie care va fi prezenta la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

"Este un antrenor cu o experienta dovedita, iar obiectivul sau este sa asigure o participare onorabila la turneul final al Cupei Mondiale", se arata intr-un comunicat al federatiei ivoriene de fotbal.

'Elefantii' au fost antrenati pana in urma cu o luna de bosniacul Vahid Halihodzic, care a fost concediat dupa ce vedetele ivoriene s-au oprit in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni din Angola.

Coasta de Fildes face parte din Grupa G a Cupei Mondiale alaturi de echipele Braziliei, Portugaliei si Coreii de Nord.

Eriksson a ajuns cu nationala Angliei in doua sferturi de finala ale Cupei Mondiale, in 2002 si 2006, dupa care a pregatit Manchester City, nationala Mexicului, pentru ca in ultima perioada sa fie director la micuta echipa engleza Notts County.

Urmuz
29th March 2010, 13:16
Ce salariu va avea S-G Eriksson?
Ce jucatori mari vor rata CM?

TeBat
29th March 2010, 20:27
@Urmuz, nu am gasit nicaieri informatii despre salariul lui Eriksson. Cat despre jucatori importanti ce vor lipsi sau probabil vor lipsi, i-as mentiona pe: Beckham, Arshavin, Ronaldo(Nazario), Totti, Ibrahimovic, Cassano, Raul, Chivu, Olic, Giggs. Momentan atat imi vine in minte.

Lordul
29th March 2010, 23:36
mai sunt Pato ,Ronaldinho,Raul Gonzales , Al.Nesta .....Del Piero , Inzaghi ......

Ronaldo(Nazario) nu se stie inca daca va lipsi

TeBat
29th March 2010, 23:44
Nici Ronaldinho nu stiu daca va lipsi. Pe Raul l-am scris.

krapulax
30th March 2010, 19:39
pato? e accidentat?

Lordul
30th March 2010, 20:59
nu , nu prea intra in gratiile lui Dunga

El Pistolero
30th March 2010, 21:06
sunt curios pe cine va aleage Maradona in atac dintre:Messi,Higuain,Aguero,Tevez,Milito,Lavezzi si Palermo.:)

krapulax
30th March 2010, 21:12
ii baga pe toti, dupa tactica brevetata de maradona din carpatz la meciul cu slovenia. returul

TeBat
30th March 2010, 21:30
sunt curios pe cine va aleage Maradona in atac dintre:Messi,Higuain,Aguero,Tevez,Milito,Lavezzi si Palermo.:)

Are de unde alege! Messi e sigur. Probabil va adopta rotatia. :)

resita
31st March 2010, 23:37
Sven-Goran Eriksson va conduce nationala Coastei de Fildes la CM2010

Dupa ce a condus nationala Angliei la Turneele Finale din 2002 si 2006, suedezul Sven-Goran Eriksson va fi selectionerul Coastei de Fildes in 2010

TeBat
2nd April 2010, 11:52
Lippi conduce "Squadra Azzurra" doar la Cupa Mondială. Pleacă iar după turneul final


Selecționerul Italiei, Marcello Lippi, a lăsat să se înțeleagă că va renunța la postul său după încheierea turneului final al Cupei Mondiale. Odată ce se termină competiția din Africa de Sud, Lippi are, astfel, șanse mari să se întoarcă la echipa Juventus, pe care a condus-o spre cinci "Scudetto" în Serie A. Antrenorul de 61 de ani a mai părăsit echipa națională a Italiei și după CM 2006, cu toate că tocmai devenise campion mondial.

"Președintele Federației de Fotbal știe deja ce o să fac după turneul din Africa de Sud", a fost declarația misterioasă a lui Lipps, potrivit BBC Sport.

Președintele Federației Italiene de Fotbal (FIGC), Giancarlo Abate, poate fi în plină căutare a unui nou selecționer. Jucătorii nu știau, însă, nimic până în acest moment. Mondialul african este tot aproape să înceapă, dar Lippi nu se jenează să dea declarații care ar putea strica atmosfera la echipă.

Selecționerul este dorit la Juventus, la fel ca în urmă cu patru ani, și la fel ca atunci pare să prefere echipa de club. Sezonul oribil al "Bătrânei Doamne", în prezent pe locul al șaselea în Serie A, a început sub conducerea lui Ciro Ferrara și a continuat, lamentabil, sub Alberto Zaccheroni. Mai mult, alb-negrii au fost eliminați din Liga Campionilor, iar apoi din Europa League după un incredibil 1-4 cu englezii de la Fulham.

Lippi este la cârma naționalei Italiei din 2008, când a preluat echipa de la demisul Donadoni.

TeBat
7th April 2010, 11:08
Dunga va parasi nationala Braziliei dupa Campionatul Mondial

Carlos Dunga la tragerea la sorti a grupelor CM2010

Carlos Dunga, selectionerul nationalei braziliene, isi va incheia activitatea la conducerea echipei Seleçao dupa Campionatul Mondial din Africa de Sud. In timpul emisiunii sportive italiene “Quelli che il calcio….” (”Cei pe care fotbalul…”) Dunga a dezvaluit: “In 2006 am fost de acord cu presedintele federatiei pentru un proiect pe patru ani. In acest moment ma concentrez doar pe turneul final de la vara, apoi fiecare va merge pe drumul sau.”

http://www.meionorte.com/imagens/brunobrandao/dunga.jpg
Selectionerul nationalei s-a aratat nemultumit de presiunea suporterilor si mai ales a presei care insista ca Ronaldinho si Pato sa faca parte din lotul pe care echipa auri-verde il va deplasa la expeditia sudafricana: “Toti jucatorii au avut sansa de a arata ce pot oferi nationalei, i-am dat fiecaruia cel putin 5-6 oportunitati de a juca – a declarat Dunga – Acum este datoria mea sa decid cineva va merge in Africa de Sud.”

“Ceea ce este cel mai important – a continuat selectionerul Seleçao, care a ajuns la 53 de intalniri conduse din postura de antrenor al Braziliei – este determinarea si implicarea care se vede pe teren. Acesta este primul criteriu care trebuie indeplinit pentru a merge la Mondial, apoi urmeaza entuziasmul, pasiunea pentru Seleçao, emotia de a imbraca acest tricou.”

TeBat
7th April 2010, 11:12
Taddei: “Ma pregatesc zilnic pentru a fi chemat de Lippi la nationala”

Picioarele pe pamant, capul plecat si pregatire continua in fiecare zi, apoi rezultatele se vor vedea de la sine. Este filozofia de viata a lui Rodrigo Taddei, unul din protagonistii splendidului parcurs al Romei din acest retur de campionat. Echipa din capitala Italiei a revenit de la mijlocul clasamentului pana pe locul secund in Serie A, depasind pe Milan si revendicandu-si statutul de principala adversara a lui Inter in lupta pentru titlu.
http://www.futeboldigital.com.br/db/files/rodrigo_taddei_oley-20090922-133447.jpg
Taddei argumenteaza perioada buna a echipei prin unitatea grupului si munca pe care jucatorii o depune zilnic la antrenamente: “Grupul a crescut foarte mult – declara el la microfonul Sky Sport. - Dupa un inceput dificil munca noastra si-a aratat in sfarsit rezultatele, desi strada este inca lunga si avem doua obiective de indeplinit. Finala Cupei Italiei ? Da, este unul dintre ele, dar trebuie sa luam meciurile pe rand, sa incercam sa ne pregatim de fiecare data in vederea adversarului pe care urmeaza sa il infruntam. Cand va veni returul din semifinale speram sa ne prezentam la confruntare cat mai bine si Roma sa obtina calificarea in finala.”

Multa incredere in aceasta perioada la Roma, inclusiv datorita lui Ranieri, “un tehnician experimentat, care a antrenat echipe de cel mai inalt nivel, o persoana foarte apropiata de jucatori si care stie sa te motiveze pentru a da maximul.” Iar cu Ranieri Taddei spera sa il convinga si pe selectionerul Italiei, Marcello Lippi, sa il convoace pentru expeditia azzurrilor din Africa de Sud. Brazilian la origine, insa cu pasaport italian, mijlocasul echipei giallorossa nu si-a ascuns dorinta de a imbraca tricoul azzurro: “Ma pregatesc mult in fiecare zi pentru a merita sa fiu chemat la nationala, insa pentru moment ma gandesc doar la Roma”, – a adaugat Taddei, care a concluzionat: “Voi incerca sa joc cat mai bine aici si daca in final va veni o convocare va fi o mare satisfactie pentru mine. Daca am discutat despre acest lucru cu Lippi pana acum ? Nu, nu s-a intamplat.”

TeBat
9th April 2010, 12:10
Un milion de bilete pentru Campionatul Mondial inca nevandute

http://www.campionatulmondial2010.ro/images/confed-cup-fans.jpg
Campionatul Mondial din acest an este pus in fata rusinoasei perspective de a se desfasura in fata unor tribune aproape goale la zeci de meciuri, cu mai bine de un milion de bilete ramase inca nevandute. La mai putin de 10 saptamani pana la startul competitiei, sponsorii au returnat 378,000 bilete, acest lucru dupa ce alte 650,000 bilete au fost returnate de asociatiile de fotbal – ceea ce inseamna ca aproximativ o treime din cele 3.7 millioane bilete inca disponibile vor ramane aproape sigur nevandute.

O situatie rar intalnita ca sponsorii sa fie obligati sa returneze bilete, deoarece acestia reuseau in mod normal sa le distribuie prin intermediul competitiilor cu renume. Fifa a acordat sponsorilor (intr-un mod controversat) 550,106 bilete, dar numai 172,000 au fost acceptate, ceea ce reprezinta un infim procent de 31 la suta. Din cauza situatiei econimice actuale, companii importante – precum McDonald’s, Budweiser sau Adidas – nu doresc sa furnizeze pachete complete, incluzand camere de hotel si facilitati, in urma preturilor ridicate pentru deplasari in Africa de Sud si costuri adiacente. Zborurile catre Africa de Sud din Marea Britanie au ajuns sa coste pana la 1,500 de lire sterline, o scumpire de pana la 150 la suta fata de pretul obisnuit. De asemenea, preturile de cazare in camerele de hotel din imprejurimi au crescut exagerat.

In aceste conditii fanii englezi care doresc sa insoteasca echipa nationala in Africa de Sud pentru intreaga luna de zile trebuie sa scoata din buzunar mai mult de 10,000 de lire sterline fiecare. Perspectivele ca fanii sa renunte la participarea la turneul final i-a determinat pe organizatorii Campionatului Mondial sa anulzeze mii de rezervari hoteliere si de la companii aeriene. Sefii Fifa au returnat 45,000 de bilete catre compania de zbor South African Airways dupa ce vanzarile de bilete au decurs mai lent decat era de asteptat. In acelasi timp Fifa a rezervat mii de camere de hotel si se vede acum pusa in situatia de a nu mai avea nevoie de ele.

Cele 550,000 de bilete pentru Campionatul Mondial care le revin sponsorilor au fost distribuite egal intre partenerii Fifa Coca Cola, Adidas, Sony, Visa, Emirates si Hyundai; partenerii Cupei Mondiale McDonald’s, Budweiser, Castrol, Continental, MTN, Mahindra Satyam si Yingli solar; alaturi de sustinatorii Africii de Sud Ultimate, FNB, NeoAfrica, Prasa si Telkom.

Un purtator de cuvant de la FIFA a declarat: “Sponsorii au returnat un numar mare de bilete si exista posibilitatea ca si altele sa fie returnate. Acestea vor putea fi achizitionate de suporteri online pe fifa.com.”

Intre timp, pentru a adauga la problemele organizatorice din Africa de Sud, mii de paramedici si pompieri au amenintat cu intrarea in greva pe timpul Campionatului Mondial si inchiderea serviciilor de urgenta din Africa de Sud.

TeBat
9th April 2010, 12:12
Maradona: “Doresc sa le transmit jucatorilor mentalitatea echipei din ‘86″

http://2.bp.blogspot.com/_eosGkndaIFM/SSGKO3dPd5I/AAAAAAAAGOg/SVy3r4e2jjQ/s400/maradona-en-cuba.jpg

Printre elogiile si felicitarile primite din fiecare colt al lumii dupa splendidul “poker” reusit in sfertul de finala al Champions League contra lui Arsenal, Messi a avut parte de investitura poate cea mai importanta, cel putin la nivel simbolic. Antrenorul sau de la nationala Argentinei, Diego Armando Maradona, considera ca nu mai exista dubii asupra faptului ca talentatul jucator din Rosario este cel mai bun fotbalist din lume: “In acest moment este numarul unu. Prin tot ce arata pe teren parca ar juca fotbal cu Iisus”, a declarat selectionerul argentinian la microfonul Radio Metro, oferind primele sale declaratii dupa incidentul domestic suferit din cauza propriului caine saptamana trecuta in urma caruia a avut nevoie de o operatie la buza superioara.

MONDIALUL PENTRU CONSACRARE — “Daca vom castiga mondialul, s-ar rezolva istorica dilema cine este bun dintre Maradona si Pele. In acel caz niciun brazilian, englez, spaniol sau italian nu ar putea nega ca cel mai bun este Messi, care din fericire este argentinian”, a afirmat fostul ‘El Pibe de Oro’ – “I-am impartasit din experienta mea si l-am vazut cum in fiecare saptamana trebuie sa infrunte o provocare si mai mare si cum demonstreaza ca este capabil sa reziste.” – continua Maradona, referindu-se la faptul ca i-a explicat elevului sau puternica presiune la care, in mod inevitabil, va trebui sa faca fata: “I-am spus ca trebuie sa fie pregatit sa infrunte momente de extrema singuratate, dar va trebui sa fie puternic, sa lupte si sa evite greselile pe care eu, din pacate, le-am comis.” Nicio manifestare de invidie, asadar, la adresa lui Messi, dupa cum multe ziare au incercat sa sustina.

AFRICA DE SUD – Discutand in final si despre Campionatul Mondial din Africa de Sud, Maradona a amintit de editia disputata in Mexic in anul 1986 si castigata oarecum neasteptat de Argentina (antrenata de Carlos Bilardo): “A fost cea mai slaba nationala pe care am avut-o in istorie: dar am compensat pe teren prin mentalitate, caracter, determinare, si am iesit campioni. Este exact ceea ce doresc sa le transmit jucatorilor mei in vederea acestui mondial, mai ales ca nivelul lor tehnic este mult superior jucatorilor din ‘86″. Intrebat daca si-a format o idee despre cel mai bun sistem tactic pentru echipa, selectionerul a raspuns succint: “Ultima partida, cea contra Germaniei, am abordat-o cu sistemul 4-1-3-2, dar nu exclud si alte scheme.” – a subliniat Diego.

TeBat
14th April 2010, 22:18
Carlo Ancelotti crede în Anglia, nu Italia, la Cupa Mondială

http://www.realmadridsc.com/photos/zidane-could-come-ancelotti.jpg

Antrenorul italian al lui Chelsea crede că echipa națională a țării sale nu își va păstra titlul mondial cucerit în Germania. În schimb, Ancelotti consideră că Anglia are o echipă mult mai bună, cu jucători foarte experimentați, organizați excelent de Capello. În altă ordine de idei, fostul tehnician de la AC Milan dezminte că ar fi interesat să preia naționala Italiei după Cupa Mondială din Africa de Sud.

"Echipa Angliei are multe puncte forte. Au jucători care evoluează la cel mai înalt nivel și au mai așteptări de la Cupa Mondială. În Italia, situația e diferită pentru că este o perioadă de tranziție. Lippi va face o treabă bună pentru a face o echipă omogenă cu jucătorii din 2006 și cu cei care s-au ridicat între timp.

Antrenorul italian nu se vede la cârma Squadrei Azzurra după CM și speră că continue pe Stamford Bridge, unde are mari
șanse să se încununeze campion în acest an.

"Eu la echipa națională? Nu, mă simt bine aici.", a fost răspunsul scurt și clar al lui Ancelotti.

TeBat
14th April 2010, 22:19
Marcello Lippi: Amauri este un atacant bun, dar nu promit că îl voi convoca

http://www.antena3.ro/images/articole/lippi_1271164774.jpg



Selecționerul Italiei, Marcello Lippi, a declarat că nu îi promite nimic atacantului Amauri de la Juventus, după ce acesta a primit cetățenia italiană și poate fi convocat la națională.

Amauri a depus luni jurământul și a recunoscut că ar fi un vis împlinit dacă ar reprezenta Italia, țară de care spune că e casa
lui. În vârstă de 29 de ani, Amauri este originar din Brazilia, dar se află în Italia de zece ani și are totodată o soție italiană.

Vorbind din cantonamentul Italiei de la Coverciano, Lippi a declarat: "Când am vorbit cu el, nu i-am făcut nicio promisiune. De acum înainte îl voi urmări pentru o eventuală selecționare, dar nu există niciun motiv de siguranță că el va fi convocat".

"Demersul lui de a deveni cetățean italian a început înainte să revin eu la națională. A fost una dintre ideile lui Donadoni, pe care am împărășit-o atunci când am preluat Italia, pentru că este un jucător important. Criticile privind o ezitare prea mare
între Brazilia și Italia sunt nepotrivite. Amauri a zis de la început că vrea să fie italian și ceilalți jucători știu asta", a mai spus Lippi.

TeBat
14th April 2010, 22:20
Joachim Low: "Forma slabă a jucătorilor germani este un lucru serios"

http://farm4.static.flickr.com/3068/2595803559_c866cc146b.jpg



Selecționerul Germaniei este nemulțumit de forma jucătorilor pe care are de gând să îi convoace la Cupa Mondială din Africa de Sud. Low are dureri de cap la nici două luni înaintea turneului întrucât unii dintre jucători sunt departe de vârful formei. Germania este repartizată la Cupa Mondială în Grupa D, împreună cu Australia, Serbia și Ghana.

"Nu sunt îngrijorat, dar situația a serioasă. Cum am mai zis, scopul nostru este să îi readucem pe jucători la forma de vârf cât mai repede posibil. Multe se pot schimba în următoarele șase săptămâni. Mai este mult până finalizăm selecția deci continuăm să îi observăm pe jucători cu atenție.", a declarat Low în presa germană.

Ultimul rezultat al Germaniei a fost un 0-1 pe teren propriu, în martie, cu naționala Argentinei. Atacul este, de altfel, una dintre problemele cele mai mari ale echipei. Miroslav Klose și Lukas Podolski au marcat doar câte patru goluri în actualul sezon. Tocmai
din acest motiv, presa exercită o presiune incredibilă în Germania ca Low să își revizuiască decizia de a nu-l mai convoca niciodată pe Kevin Kuranyi. Atacantul lui Schalke 04 a marcat în acest sezon 18 goluri și a fost o constant chin pentru fundașii adverși.

"Mă gândesc totuși la evoluțiile lui Schweinsteiger din 2006 și Podolski din 2008, când nici unul nu era în formă extraordinară înaintea turneului, dar amândoi au jucat bine. Trebuie să fie scopun nostru să îi luăm pe acești jucători și să îi aducem la forma dorită, am dovedit deja că se poate asta.", a încheiat Low.

TeBat
14th April 2010, 22:26
Al Qaida amenință selecționatele participante la Cupa Mondială 2010

http://crosstalknet.com/newsbreak/wp-content/uploads/2009/04/al-qaeda.png

Organizația teroristă Al Qaida a amenințat că va pune la cale un atentat cu bombă în timpul Cupei Mondiale de fotbal care va avea loc în Africa de Sud, în vara acestui an.

Informația a fost difuzată de postul american de televiziune CBS, care citează un mesaj apărut pe Internet, în care organizația condusă de Osama Bin Laden anunță că are în vizor echipele naționale ale Statelor Unite, Angliei, Franței, Germaniei și Italiei, "țări care participă la cruciada împotriva Islamului".

"Ce surpriză va fi atunci când, în cursul meciului dintre Statele Unite și Anglia, transmis în direct în întreaga lume, se va auzi, pe un stadion plin de spectatori, zgomotul unei explozii și vor exista zeci sau sute de cadavre", amenință Al Qaida în mesajul postat pe Internet.

Reprezentativele Statelor Unite și Angliei vor evolua în aceeași grupă la CM 2010 și urmează să se întâlnească pe 12 iunie, pe stadionul din orașul sud-african Rustenburg.

TeBat
16th April 2010, 16:07
Așteptarea la bilete pentru CM, foarte solicitantă. Un pensionar a murit la coadă


Ultimele 500.000 de bilete pentru Cupa Mondială au fost puse, zilele acestea, în vânzare în Africa de Sud, iar incidentele nu au întârziat să apară. Sud-africanii, dornici să nu piardă întâlnirea cu starurile lumii fotbalului, s-au așezat la coadă și au stat cu orele, mulți chiar peste noapte. Așteptarea i-a fost fatală unui pensionar de 64 de ani, care a suferit un atac cerebral și a decedat. Tinerii așteaptă, însă, cu entuziasm să pupe biletele după ce și le cumpără.

Procedura complicată de a cumpăra biletele prin Internet i-a speriat pe suporterii din țara gazdă a turneului final, iar perspectiva unei așteptări îndelungate la coadă nu i-a speriat pe foarte mulți.

"Aici, plătim cu banii jos și primim biletul în mână", a
declarat Jevon Kannemeyer, un student de 18 ani, potrivit Mediafax.

"Când o să îmi iau biletul, îl pup", a promis un altă tânăr care aștepta la coadă.

Probleme și mai mari sunt așteptate la vânzarea ultimelor 300 de bilete pentru finala mare. FIFA anunțase că toate biletele au fost epuizate, dar și-a corectat apoi eroarea și a anunțat că mai pune în vânzare 300 de locuri.

TeBat
16th April 2010, 16:09
Parreira: Pentru Africa de Sud, să se califice în optimi e ca și cum ar urca Everestul

http://d.yimg.com/eur.yimg.com/ng/sp/empics/4961068

Cea mai sudică țară a Africii așteaptă cu sufletul la gură evenimentul care va capta atenția întregii lumi. Calificată la turneul final din oficiu, naționala țării gazdă este cotată cu șanse mici de a face o figură bună, totuși. Selecționerul Africii de Sud, Carlos Alberto Parreira, consideră că este la fel de greu pentru echipa sa să treacă de grupe precum este să escaladezi Vârful Everest.

"În primul rând, cred că băieții știu ce trebuie să facă. Este greu să joci ca gazdă a Cupei Mondiale, nu avem nevoie să îi punem sub și mai multă presiune amintindu-le asta în fiecare zi. Toți știu că au o treabă de dus la capăt. Am mai zis că nu va fi ușor, dar trebuie să ne descurcăm bine în această competiție, trebuie să schimbăm felul în care gândim și să credem. Mulți vor zice că nu putem să reușit dar nu trebuie să ascultăm toate opiniile. Trebuie să ne concentrăm pe prioritatea noastră, de a trece de faza grupelor. Credem că putem realiza asta", a declarat Parreira într-un interviu dat FIFA.com.

Întrebat dacă este mulțumit de felul în care decurg pregătirile pentru Cupa Mondială, brazilianul a avut rezerve serioase.

"Nu pot să spun că-s satisfăcut pentru că mereu este loc de mai bine. Dar ce pot să zic este că totul merge conform planului. Am compus și o echipă cu jucători care joacă în țară, care a avut rezultate pozitive. Desigur, aș fi vrut mulți jucători din alte campionate, dar ei nu au fost lăsați de cluburi, nu am avut ce face. Trebuie să muncim cu ce avem. Și, când vine CM, să reușim să contopim grupul celor care joacă în țară cu stranieirii. Este un proces complicat.", a încheiat brazilianul.

TeBat
18th April 2010, 14:52
Selectionerii trebuie sa prezinte loturile preliminare pana pe 11 mai

Selectionerii celor 32 de echipe nationale care vor partecipa la apropiata editie a Campionatului Mondial 2010 trebuie sa definitiveze si sa prezinte pana pe 11 mai componenta lotului preliminar de 30 de jucatori si nu 35 precum a fost indicat in decembrie. Turneul final al Campionatului Mondial din Africa de Sud va incepe pe 11 iunie. Componenta loturilor finale, cu un numar de 23 de jucator va trebui stabilita si comunicata la Fifa cu cel mult zece zile inainte de inaugurarea evenimentului fotbalistic, adica cel tarziu pe 1 iunie. Federatia Internationala de Fotbal va publica varianta finala a loturilor celor 32 de echipe nationale pe 4 iunie, prin intermediul site-ului oficial.

TeBat
18th April 2010, 14:57
Interviu Jozy Altidore:

http://www.soccerbyives.net/soccer_by_ives/images/2008/01/24/jozy_altidore_1_isi_photos_2.jpg

Jozy, spune-ne ce ai simtit cand ai vazut ca nationala Statelor Unite a fost repartizata in urma tragerii la sorti intr-o grupa cu Anglia, Algeria si Slovacia.
Jozy Altidore: Sunt incantat de componenta acestei grupe. Cred ca toti americanii sunt de acord ca grupa ne convine de minune pentru ca vom putea sa ne facem propriul joc. Vom juca contra unei mari forte, Anglia, in timp ce Slovenia si Algeria sunt doua formarii rapide, ceea ce ne va permite sa ramanem consecventi propriului stil de joc.

Exista o anumita anxietate din cauza faptului ca veti juca contra Angliei in primul meci al grupei?
Jozy Altidore: Noi nu avem de ce sa ne temem, dimpotriva, suntem nerabdatori sa jucam acest meci. Cred ca echipa Statelor Unite este capabila sa invinga pe oricine intr-o zi buna si nu cred ca exista vreo echipa in lume care sa ne poata invinge usor. Suntem pregatiti pentru provocare si cred ca englezii vor simti acest lucru pe pielea lor cand ne vom intalni. Va fi un meci echilibrat, asa cum de altfel vor fi toate.

Ce lectii a invatat nationala Statelor Unite prin calificarea in finala Cupei Confederatiilor de anul trecut?
Jozy Altidore: Ca totul este posibil. Nimeni nu se astepta sa ajungem atat de departe si sa jucam un fotbal atat de bun. Dar in acelasi timp am invatat si ca nu trebuie sa devenim superincrezatori. Avem 2-0 in finala cu Brazilia si am simtit ca victoria este deja a noastra, mai ales ca jucasem foarte bine. Evident, nu ai voie sa faci asa ceva cand joci cu nationala Braziliei si stim cu totii care a fost rezultatul [3-2 pentru Seleção]. Dar a fost o lectie buna.

Cariera ta pare sa evolueze bine. Cum stau lucrurile la nivel personal?
Jozy Altidore: Am trecut prin multe in ultimii doi-trei ani despre care oamenii stiu mai putin. Apoi a venit accidentul de masina in care a fost implicat prietenul meu Charlie [Davies]. Si exact cand credeam ca am reusit sa las totul in spate, a venit cutremurul din Haiti. Important este sa fii puternic si sa nu lasi tristetea sa te doboare. Inca trec printr-o perioada in care incerc sa las totul in urma, dar am primit mult ajutor in partea familiei, care a fost fantastica.

Poti sa detaliezi putin situatiile prin care ai trecut in ultimii ani?
Jozy Altidore: Am avut probleme in familie care m-au impiedicat sa ma concentrez suta la suta asupra fotbalului si mi-au afectat performantele. Lucrurile s-au imbunatatit acum si mi-au promis mie insumi ca acesta va fi anul in care ma voi intoarce in top, profitand din plin si de Cupa Mondiala. Ma voi intoarce sa fac ceea ce imi place…

Poti sa ne spui mai multe despre situatia lui Charlie Davies?
Jozy Altidore: Charlie imi este ca un frate si sunt fericit sa vad cum situatia lui se imbunatateste. Sper ca el va fi pe deplin refacut pana la Cupa Mondiala si va face ceea ce stim cu totii ca poate sa faca.

Dat fiind ca ai multe rude in Haiti, cum a perceput cutremurul care a lovit aceasta tara in ianuarie?
Jozy Altidore: Multi membri ai familiei mele sunt acolo si este imposibil sa-ti imaginezi prin ce am trecut timp de trei-patru zile in care nu am stiu nimic despre ei. Au fost pierdute multe vieti, am pierdut multi prieteni. Tocmai de aceea m-am si implicat activ in ajutorarea celor afectati, mai ales prin a-i face pe oameni sa inteleaga ce tragedie a lovit poporul haitian…

Intorcandu-ne la cariera ta profesionista, cum crezi ca se poate explica succesul de care te-ai bucurat pe plan international chiar daca la nivelul echipei de club lucrurile nu au mers intotdeauna bine?
Jozy Altidore: Daca ii iei rand pe rand pe colegii de la echipa nationala si realizezi cat de multe lucruri au realizat in ultimii ani, iti poti face o impresie despre cariera fiecaruia. Lucrurile sunt diferite fata de Hull [City], unde ne luptam pentru evitarea retrogradarii. Poate ca atunci cand te afli intr-o astfel de situatie inveti sa pretuiesti fiecare ocazie de gol, fiecare punct si fiecare victorie.

Regreti ca nu ai ramas la Villarreal?
Jozy Altidore: Stiam ca un transfer in Anglia nu poate fi usor. Hull este un loc cu totul diferit fata de Villarreal sau New York unde am jucat inainte. In ceea ce priveste stilul de joc, cand m-am transferat am stiut ca nu voi marca multe goluri. A fost o provocare si o decizie pe care nu le pot regreta.

Ca atacant, incerci sa iti urmezi instinctul si sa sutezi direct spre poarta adversa sau preferi sa vezi jocul in ansamblul sau?
Jozy Altidore: Incerc sa observ toate variantele.

Ai fost cel mai tanar jucator care a marcat pentru nationala de seniori a Statelor Unite si primul american care a marcat in campionatul spaniol. Ce crezi, este posibil sa devii si primul american care marcheaza intr-o finala de Campionat Mondial?
Jozy Altidore: Ar fi ceva fantastic, dar nu vad de ce nu ar fi posibil. Am demonstrat cu totii de ce suntem capabili la Cupa Confederatiilor, deci de ce nu am putea repeta figura si la Campionatul Mondial? Pe hartie echipa noastra arata foarte bine!

TeBat
22nd April 2010, 09:12
Lippi: “Italia merge la Mondial pentru a castiga, nu pentru a face o figura frumoasa”


Italia se va prezenta la Campionatul Mondial din postura de campioana in exercitiu. Insa putini sunt cei care ii vad pe azzurri ca favoriti la turneul din Africa de Sud. Printre acestia este Marcello Lippi, care continua sa repete “urbi et orbi” ca elevii sai ii vor face pe toti sa isi reconsidere parerea. Problema este ca numarul jucatorilor pe care selectionerul Italiei se poate baza este mic. Multi dintre “senatorii” care au purtat nationala spre victorie in 2006 vin dupa un sezon dezamagitor. Suporterii lui Juventus stiu cel mai bine despre anul pe care l-au avut jucatori ca Fabio Cannavaro, Fabio Grosso si Mauro Camoranesi, fara a-i uita pe Vincenzo Iaquinta sau Gigi Buffon, ambii conditionati de probleme fizice. Alti jucatori care au contribuit decisiv la aventura trumfatoare din urma cu patru ani, precum Gennaro Gattuso sau Gianluca Zambrotta au jucat la Milan mult sub standardul cu care au obisnuit.

Altfel spus, daca Mondialul s-ar disputa saptamana viitoare, este de presupus ca Italia ar avea probleme si in depasirea fazei grupelor. Insa Lippi este convins ca totul se poate rezolva dupa o buna pregatire a echipei: “Cand suntem impreuna 30-40 de zile – afirma selectionerul azzurro la Radio Rai – reusim sa facem lucruri bune, avand la dispozitie jucatori de caracter si cu abilitati tehnice, indiferent de ceea ce s-a intamplat la echipele lor de club.”

“Italia nu merge la Mondial pentru a face o figura frumoasa – continua Lippi – ci pentru a castiga. Stim de ce avem nevoie pentru a castiga.” Cat despre acuzele ca ofera putin spatiu tinerilor din campionat, selectionerul raspunde astfel: “Mondialul dureaza doar o luna si inseamna un maxim de sapte meciuri, asadar nu este nevoie de jucatori doar de 24 de ani. Daca ar trebui sa antrenez aceasta echipa in vederea unui intreg campionat, probabil as face alegeri diferite. Dar pentru o luna nu este o problema. Un jucator nu se judeca doar dupa varsta sau abilitati tehnice. Entuziasmul, carisma, intelepciunea, experienta internationala: sunt toti factori din ecuatie.”

dumboss_yo
23rd April 2010, 18:10
Aveti idee care vor fi orele (in Romania) de difuzare a meciurilor din faza grupelor de la Cupa Mondiala ?

El Pistolero
23rd April 2010, 18:33
de la 13:30,16:00,20:30 exact ora care este si in Africa,ca suntem pe acelasi fus orar.

Lordul
23rd April 2010, 19:25
fain

dumboss_yo
23rd April 2010, 19:45
Mersi mult. Cred ca in principiu vor fi de la 16:00 si 20:30, nu se joaca o grupa in fiecare zi ?

Lordul
23rd April 2010, 20:06
ba da....

El Pistolero
23rd April 2010, 20:13
ba nu...http://www.fifa.com/worldcup/matches/index.html

dumboss_yo
23rd April 2010, 20:26
Majoritatea sunt intr-adevar de la 16:00 si 20:30. Era aiurea sa se dispute prea multe meciuri pe caldura aia de la pranz.

El Pistolero
23rd April 2010, 21:37
la ei ii iarna in perioada aia:D

dumboss_yo
25th April 2010, 12:44
A, da, ai dreptate. Oricum, ziua ajung temperaturile la 20 de grade, e bine :).

TeBat
26th April 2010, 12:37
Platini: “Nu vad Franta sa castige Campionatul Mondial”

http://crabfootball.files.wordpress.com/2009/10/michel_platini_mene_le_jeu_par_petites_touches_a_l _uefa_resize_crop320par220.jpg

Michel Platini considera ca nationala Frantei nu are sanse sa castige Campionatul Mondial de Fotbal din aceasta vara, din cauza “problemei Domenech” si a lipsei unor mari valori in cadrul lotului care sa faca diferenta in favoarea echipei Les Bleus in meciurile importante.

Presedintele UEFA, care l-a sustinut pe Raymond Domenech dupa parcursul dezastruos al Frantei la EURO 2008, si-a schimbat atitudinea fata de tehnician si il acuza pe acesta de dezinteres fata de functia de selectioner. Exemplul dat de Platini este cererea de casatorie facuta de Domenech prietenei sale prin intermediul televiziunii imediat dupa ce nationala Frantei parasise Turneul Final al Campionatului European din urma cu doi ani din postura de ultima clasata in grupa, cu un singur punct.

“Exista o problema cu Domenech”, a recunoscut Platini. “O problema de personalitate, nu una tehnica. El pare sa nu mai aiba nicio directia. Propunerea sa de casatorie din timpul Euro 2008 a ranit intreaga Franta. Oamenii erau tristi din cauza rezultatelor sportive si el a venit sa-si faca publica o chestiune din viata personala. A comis o mare eroare care nu mai poate fi reparata. Inainte sa fie el insusi, este in primul rand selectionerul Frantei si are obligatii fata de toata familia fotbalului francez”.

Lucrurile nu au mers bine nici dupa EURO 2008, Franta avand emotii in grupa preliminara si obtinand calificarea la Campionatul Mondial in prelungirile returului cu Irlanda dupa un hent al lui Thierry Henry. Situatia actuala din cadrul lotului il determina pe presedintele UEFA sa priveasca cu scepticism sansele nationalei Les Bleus de a obtine o performanta in aceasta vara in Africa de Sud.

“Sincer, nu vad Franta castigand. Cred ca va depasi grupa si apoi va juca cu Argentina sau Nigeria. Actuala echipa a Frantei nu este cea mai buna din lume, nici macar printre cele mai bune trei, dar se incadreaza undeva in grupul urmaritoarelor format din Argentina, Germania, Italia, Portugalia si Olanda, toate acestea fiind greu de invins. Exista jucatori buni in lot, dar sa fim clari: nu exista niciun superstar. Pe scurt, Franta a pierdut o generatie valoroasa”.

Nationala Frantei face parte din Grupa A a Campionatului Mondial si va debuta pe 11 iunie contra Uruguayului inainte sa joace cu Mexic si Africa de Sud.

ADONYS
8th May 2010, 16:52
Eu stau cu emotii pentru Fernando Torres care mi-e un jucator foarte drag si pe care vreau sa-l vad la mondiale, din cate au anuntat medicii ar urma sa lipseasca doar in primul meci cel cu Elvetia, dar sa vedem.

ADONYS
8th May 2010, 17:00
Referitor la programul meciurilor sunt 10 zile consecutive intre 12.06 si 21.06 cand se joaca si de la ora 13.30.

Sir. Eko
9th May 2010, 15:38
World Cup 2010: Italy Coach Marcello Lippi Will Not Call Up Roma's Francesco Totti

http://www.goal.com/en-us/news/67/world-cup/2010/05/07/1913218/world-cup-2010-italy-coach-marcello-lippi-will-not-call-up-romas-

snookerinfo
9th May 2010, 21:39
Bine face

Lordul
9th May 2010, 23:01
Totti nu se retrasese de la nationala ?

Urmuz
10th May 2010, 11:55
Ce medie de varsta are echipa Italiei? Pyun pariu ca este cea mai batrana echipa de la Mondiale.

Sir. Eko
10th May 2010, 20:13
Totti nu se retrasese de la nationala ?

Asa stiam si eu ...din 2006,dar probabil a vrut sa revina :) .

Lordul
10th May 2010, 21:20
Ce medie de varsta are echipa Italiei? Pyun pariu ca este cea mai batrana echipa de la Mondiale.

pai nu stiu...veteranii Totti si Del Piero s-au retras

sigur mai exista un Buffon 32 de ani , un Pirlo 31 de ani , un Materazzi 37 de ani , un Toni 32 de ani , un Quagliarella 30 de ani

Sir. Eko
10th May 2010, 22:06
Lot Spania:

Portari: Iker Casillas(Real Madrid CF), David De Gea (Atlético Madrid), Diego López (Villarreal), Pepe Reina (Liverpool), Víctor Valdés (FC Barcelona)

Fundași: Raúl Albiol (Real Madrid), Alvaro Arbeloa (Real Madrid), César Azpilicueta (Osasuna) Joan Capdevila (Villarreal), Carlos Marchena (Valencia), Gerard Piqué (FC Barcelona) Carles Puyol (FC Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid)

Mijlocași: Xabi Alonso (Real Madrid) Sergio Busquets (FC Barcelona) Francesc Fabregas (Arsenal ) Andrés Iniesta (FC Barcelona) Javi Martínez (Athletic) Marcos Senna (Villarreal) David Silva (Valencia) Xavier Hernández (FC Barcelona)

Atacanți: Santi Cazorla (Villarreal), Jesús Navas (Sevilla), Juan Mata (Valencia CF), Pedro (FC Barcelona), Dani Güiza (Fenerbache SK), Fernando Llorente (Athletic Club),Alvaro Negredo (Sevilla FC), Fernando Torres (Liverpool FC), David Villa (Valencia CF)

http://img687.imageshack.us/img687/9192/1151246044spainvturkeyf.jpg (http://img687.imageshack.us/i/1151246044spainvturkeyf.jpg/)

Lordul
10th May 2010, 22:12
5 portari :ras-plans:

dumboss_yo
11th May 2010, 11:48
Yeeey, are si Sevilla doi oameni in lot :D. Numai ca Navas nu prea e atacant, ci mijlocas, da' merge :P.


5 portari :ras-plans:

Or fi zis sa fie siguri, sa nu se taie careva in aftersahve pana atunci :D.

Cristy RVD
11th May 2010, 12:25
Lot Spania:

Portari: Iker Casillas(Real Madrid CF), David De Gea (Atlético Madrid), Diego López (Villarreal), Pepe Reina (Liverpool), Víctor Valdés (FC Barcelona)

Fundași: Raúl Albiol (Real Madrid), Alvaro Arbeloa (Real Madrid), César Azpilicueta (Osasuna) Joan Capdevila (Villarreal), Carlos Marchena (Valencia), Gerard Piqué (FC Barcelona) Carles Puyol (FC Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid)

Mijlocași: Xabi Alonso (Real Madrid) Sergio Busquets (FC Barcelona) Francesc Fabregas (Arsenal ) Andrés Iniesta (FC Barcelona) Javi Martínez (Athletic) Marcos Senna (Villarreal) David Silva (Valencia) Xavier Hernández (FC Barcelona)

Atacanți: Santi Cazorla (Villarreal), Jesús Navas (Sevilla), Juan Mata (Valencia CF), Pedro (FC Barcelona), Dani Güiza (Fenerbache SK), Fernando Llorente (Athletic Club),Alvaro Negredo (Sevilla FC), Fernando Torres (Liverpool FC), David Villa (Valencia CF)

http://img687.imageshack.us/img687/9192/1151246044spainvturkeyf.jpg (http://img687.imageshack.us/i/1151246044spainvturkeyf.jpg/)

Nu vine Arteta ? :|

TeBat
11th May 2010, 12:34
OLANDA

Lotul convocat de Bert van Marwijk:


Portari: Sander Boschker, Maarten Stekelenburg (Ajax), Piet Velthuizen (Vitesse), Michel Vorm (Utrecht)

Fundasi: Khalid Boulahrouz (Stuttgart), Joris Mathijsen (Hamburg), Andre Ooijer, Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Ron Vlaar (Feyenoord);

Mijlocasi: Ibrahim Afellay, Vurnon Anita (Ajax), Otman Bakkal (PSV Eindhoven), Edson Braafheid (Celtic), Wout Brama, Demy de Zeeuw (Ajax), Orlando Engelaar, John Heitinga (Everton), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars, David Mendes da Silva (AZ Alkmaar);

Atacanti: Ryan Babel (Liverpool), Eljero Elia (Hamburg), Dirk Kuyt (Liverpool), Robin van Persie (Arsenal), Jeremain Lens (AZ Alkmaar)

http://feyenoordforevers.web-log.nl/feyenoord/images/533pxbert_van_marwijk.jpg

Urmuz
11th May 2010, 14:17
Suna ciudat acest lot, parerea mea.
pe acest site am gasit alta lista...http://netherlands.worldcupblog.org/1/bert-van-marwijk-20-names-are-definite.html

krapulax
11th May 2010, 14:47
5 portari :ras-plans:
e un lot largit, numar vreo 30 de oameni.


Suna ciudat acest lot, parerea mea.
pe acest site am gasit alta lista...http://netherlands.worldcupblog.org/1/bert-van-marwijk-20-names-are-definite.html
e un articol din martie ala.
van bommel, borcea, sneijder si robben au fost lasati sa se pregateasca pentru liga campionilor, dar vor fi pe lista. lipseste nistelroy. lipseste van der vaart. lipseste huntelaar.

altfel, s-au anuntat mai multe loturi provizorii, a se vedea situl oficial al cupei mondiale

Urmuz
11th May 2010, 15:03
scuze, am postat un link gresit...asta cred ca este bun: http://netherlands.worldcupblog.org/world-cup-2010/ok-which-players-do-we-need-to-take-to-the-world-cup.html

krapulax
11th May 2010, 16:09
asta (linkul cu lotul olandei) pare a fi lista unui ziarist. din cate vad, azi ar urma sa anunte lotul preliminar de 30 al olandei.

anglia, lot provizoriu

Goalkeepers: Joe Hart, David James, Robert Green.

Defenders: Leighton Baines, Jamie Carragher, Ashley Cole, Michael Dawson, Rio Ferdinand, Glen Johnson, Ledley King, John Terry, Matthew Upson, Stephen Warnock.

Midfielders: Gareth Barry, Michael Carrick, Joe Cole, Steven Gerrard, Tom Huddlestone, Adam Johnson, Frank Lampard, Aaron Lennon, James Milner, Scott Parker, Theo Walcott, Shaun Wright-Phillips.

Forwards: Darren Bent, Peter Crouch, Jermain Defoe, Emile Heskey, Wayne Rooney.

krapulax
11th May 2010, 17:43
si italienii

Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (Napoli), Federico Marchetti (Cagliari), Salvatore Sirigu (Palermo); Gianluca Zambrotta (AC Milan), Fabio Cannavaro (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Christian Maggio (Napoli), Leonardo Bonucci (Bari), Fabio Grosso (Juventus), Domenico Criscito (Genoa), Mattia Cassani (Palermo), Salvatore Bocchetti (Genoa); Andrea Pirlo (Milan), Gennaro Gattuso (Milan), Daniele De Rossi (Roma), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Mauro Camoranesi (Juventus), Angelo Palombo (Sampdoria), Antonio Candreva (Juventus), Andrea Cossu (Cagliari), Claudio Marchisio (Juventus), Simone Pepe (Udinese); Fabio Quagliarella (Napoli), Giuseppe Rossi (Villarreal), Vincenzo Iaquinta (Juventus), Antonio Di Natale (Udinese), Marco Borriello (Milan), Alberto Gilardino (Fiorentina), Giampaolo Pazzini (Sampdoria).

krapulax
11th May 2010, 20:00
iacata si olandezii. batavii, cum le-ar spune gabriel citandu-l pe sorin hobana.

Maarten Stekelenburg (Ajax), Sander Boschker (FC Twente), Michel Vorm (FC Utrecht); Vurnon Anita (Ajax), Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), Edson Braafheid (Celtic), Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (HSV), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax) en André Ooijer (PSV); Otman Bakkal (PSV), Mark van Bommel (Bayern Munich), Wout Brama (FC Twente), Orlando Engelaar (PSV), Nigel de Jong (Manchester City), David Mendes da Silva (AZ), Stijn Schaars (AZ), Wesley Sneijder (Inter), Rafael van der Vaart (Real Madrid), Demy de Zeeuw (Ajax) en Ibrahim Afellay (PSV); Dirk Kuyt (Liverpool), Jeremain Lens (AZ), Eljero Elia (HSV), Ryan Babel (Liverpool), Klaas-Jan Huntelaar (AC Milan), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munich).

deci au aparut van der vaart, sneijder si huntelaar. plus finalistii c.l. parerea mea e ca olanda e printre cele 3 mari favorite, alongside with anglia si spania

TeBat
11th May 2010, 21:36
olanda e printre cele 3 mari favorite, alongside with anglia si spania

Cam asa as vedea si eu. Oricum, una din aceste trei, sigur va ajunge in finala.

delaparis
11th May 2010, 21:41
lista de 30 Franta

GARDIENS

Cédric Carrasso (Bordeaux), Mickaël Landreau (Lille), Hugo Lloris (Lyon), Steve Mandanda (Marseille)

DEFENSEURS

Eric Abidal (Barcelone), Gaël Clichy (Arsenal), Rod Fanni (Rennes), Marc Planus (Bordeaux), Anthony Réveillère (Lyon), Patrice Evra (Manchester United), William Gallas (Arsenal), Bacary Sagna (Arsenal), Sébastien Squillaci (FC Séville), Adil Rami (Lille)

MILIEUX

Abou Diaby (Arsenal), Yann M'Vila (Rennes), Alou Diarra (Bordeaux), Lassana Diarra (Real Madrid), Yoann Gourcuff (Bordeaux), Sidney Govou (Lyon), Florent Malouda (Chelsea), Franck Ribéry (Bayern Munich), Jérémy Toulalan (Lyon)

ATTAQUANTS

Nicolas Anelka (Chelsea), André-Pierre Gignac (Toulouse), Thierry Henry (FC Barcelone), Hatem Ben Arfa (Marseille), Jimmy Briand (Rennes), Djibril Cissé (Panathinaïkos), Mathieu Valbuena (Marseille)

krapulax
12th May 2010, 06:10
benzema?

dumboss_yo
12th May 2010, 10:08
Eu stiam ca Domenech daduse 9 atacanti pe lista provizorie ...

TeBat
12th May 2010, 11:13
LOT ARGENTINA

Portari: Sergio Romero (AZ Alkmaar/Olanda), Mariano Andujar (Catania/Italia), Diego Pozo (Colon).

Fundasi: Nicolas Otamendi (Velez Sarsfield), Martin Demichelis (Bayern Munchen/Germania), Walter Samuel (Inter Milano/Italia), Gabriel Heinze (Olympique Marseille/Franta), Nicolas Burdisso (AS Roma/Italia), Clemente Rodriguez (Estudiantes), Juan Manuel Insaurralde (Newell's Old Boys), Ariel Garcé (Colon), Fabricio Coloccini (Newcastle/Anglia).

Mijlocasi: Jonas Gutierrez (Newcastle/Anglia), Maximiliano Rodriguez (Liverpool/Anglia), Javier Mascherano (Liverpool/Anglia), Juan Sebastian Veron (Estudiantes), José Sosa (Estudiantes), Angel Di Maria (Benfica/Portugalia), Juan Mercier (Argentinos Juniors), Javier Pastore (Palermo/Italia), Mario Bolatti (Fiorentina/Italia), Jesus Datolo (Olympiakos/Grecia), Sebastian Blanco (Lanus).

Atacanti: Lionel Messi (FC Barcelone/Spania), Gonzalo Higuain (Real Madrid/Spania), Martin Palermo (Boca Juniors), Sergio Agüero (Atletico Madrid/Spania), Diego Milito (Inter Milano/Italia), Carlos Tevez (Manchester City/Anglia), Ezequiel Lavezzi (Naples/Italia).



*Gabriel Milito, Zanetti, Cambiasso, Gago si Lisandro Lopez nu au fost inclusi.

Radu
12th May 2010, 12:25
Sunt de parere ca majoritatea antrenorilor de la acest mondial sunt retardati!

delaparis
12th May 2010, 12:55
benzema?

E pedepsit de Domenech se pare din cauza atitudinii pe care a avut-o in lot la CE 2008.

Si mai e o surpriza, Vieira absent desi revenise bine la City

Lordul
12th May 2010, 16:47
oricum benzema sa nu prinda mondialul....interesant....

Urmuz
12th May 2010, 16:51
Si eu impartasesc aceeasi opinie: cum poti sa nu-i iei pe Cambiasso, Javier Zanetti si Lisandro Lopez? Daca ai creierul lui Maradona...

Urmuz
12th May 2010, 16:53
Cum poti sa nu-l treci pe lista pe Nasri?

krapulax
12th May 2010, 18:24
hai si cu brazilia, poate cea mai slaba echipa a lor la o cupa mondiala de multa vreme incoace. asta nu inseamna ca nu sunt printre favoritz.

Julio Cesar (Inter Milan), Doni (Roma), Heurelho Gomes (Tottenham); Maicon (Inter Milan), Dani Alves (Barcelona), Lucio (Inter Milan), Juan (Roma), Luisao (Roma), Thiago Silva (AC Milan), Gilberto (Cruzeiro), Michel Bastos (Lyon); Gilberto Silva (Panathinaikos), Felipe Melo (Juventus), Josue (Wolfsburg), Elano (Galatasaray), Ramires (Benfica), Kleberson (Flamengo), Kaka (Real Madrid), Julio Baptista (Roma); Robinho (Santos/Manchester City), Nilmar (Villarreal), Luis Fabiano (Sevilla), Grafite (Wolfsburg).

Andrei_23
12th May 2010, 22:13
Nu stiu daca e definitivat lotul...e imposibil sa nu-i ia pe Ganso si Neymar de la Santos.

Si totusi, zice Dunga prin ziarele din Brazilia ca cica nu-s pregatiti :headbang: Ziceam ca Maradona e idiot...

Cum sa ii iei pe Elano, Baptista, Grafite si ii lasi acasa pe jucatorii astia SENZATIONALI.

E clar, maxim optimi pentru Brazilia...

adi_sampon
13th May 2010, 12:17
totusi la argentina e oarecum de inteles pt ca are super jucatori in atac ,cel uptin cu lopez nu stiu und eintra langa messi milito tevez sau higuain
cambiasso si zanetti sunt aiurea pt ca aia sunt buni cel putin cambiasso rupea la mijloc daca joaca ca si pt inter
asta e eu totusi o vad facvotrita pe argentina la ce atac au

TeBat
13th May 2010, 12:47
Nemtii:

Portari: Joerg Butt (Bayern Munchen), Manuel Neuer (Schalke), Tim Wiese (Werder Bremen).

Fundasi: Dennis Aogo (Hamburger SV), Holger Badstuber (Bayern Munchen), Andreas Beck (Hoffenheim), Jerome Boateng (Hamburger SV), Arne Friedrich (Hertha Berlin), Marcell Jansen (Hamburger SV), Philipp Lahm (Bayern Munchen), Per Mertesacker (Werder Bremen), Serdar Tasci (Stuttgart), Heiko Westermann (Schalke).

Mijlocasi: Michael Ballack (Chelsea), Sami Khedira (Stuttgart), Toni Kroos (Bayer Leverkusen), Marko Marin (Werder Bremen), Mesut Oezil (Werder Bremen), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munchen), Christian Traesch (Stuttgart), Piotr Trochowski (Hamburger SV).

Atacanti: Cacau (Stuttgart), Mario Gomez (Bayern Munchen), Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), Miroslav Klose (Bayern Munchen), Thomas Mueller (Bayern Munchen), Lukas Podolski (Koln).

ADONYS
13th May 2010, 12:48
Sunt de parere ca majoritatea antrenorilor de la acest mondial sunt retardati!

Stii cum e in ziua de azi, banii de la cluburi conteaza si multi antrenori mari evita din aceasta cauza nationalele. Intr-adevar doar Capello si Lippi sunt de prima mana la acest CM.

krapulax
13th May 2010, 21:25
http://www.fifa.com/mm/document/tournament/competition/01/20/86/87/provisional1305.pdf

iulian_1976
13th May 2010, 22:08
Ca sa va dati seama cine se organizeaza eficient si rapid , cel mai bine pentru Cupa Mondiala.:o:
Internationals - Friendly:
Germany 3 - 0 Malta

Ganditi-va ca marea majoritate abea s-au strans,daca sau strans inca se pupa de bine venit. :)

TeBat
13th May 2010, 23:43
Noua jucatori care n-au prins nici macar loturile de 30.


Ronaldinho - Brazilia
Jucatorul anului in 2004 si 2005 nu va merge la Cupa Mondiala alaturi de echipa Braziliei. Jucatorul in varsta de 30 de ani n-a mai jucat in nationala lui Dunga de mai bine de un an si a fost sarit si din lista preliminara de 30 de jucatori ce se vor lupta pentru un loc in Africa de Sud.
Valoare: 27.500.000 €

Ronaldo - Brazilia
"Grasutul" s-a chinuit sa slabeasca, si-a facut chiar si liposuctie, a jucat in tara sa natala, insa nu l-a impresionat pe Dunga. La 34 de ani, Ronaldo mai are un an de jucat, dar nu o va mai face la Cupa Mondiala.
Valoare: 3.500.000 €

Adriano - Brazilia
Cu 27 de goluri in 48 de selectii, Adriano era sigur de prezenta sa la mondiale. El chiar s-a transferat in tara sa natala, la Flamengo, ca sa fie usor vazut de selectionerul Dunga. La aflarea vestii ca rateaza Cupa Mondiala, Adriano a izbucnit in lacrimi. Are 28 de ani si s-a lasat odata de fotbal, anul trecut, cand era sub contract cu Inter.
Valoare: 8.000.000 €

Francesco Totti - Italia
Totti dorea sa revina la nationala ca sa o ajute sa cucereasca din nou Cupa Mondiala, insa Lippi nu l-a chemat in lotul provizoriu. Decizia selectionerului a fost luata dupa ce Totti a ocupat mai mult banca de rezerve in acest sezon in care Roma a pierdut tot.
Valoare: 17.500.000 €

Karim Benzema - Franta
La numai 23 de ani, Benzema trebuia sa fie deja principalul om al nationalei Frantei. Transferul sau la Real Madrid nu i-a adus insa nimic bun lui Benzema, care a avut un prim-an galactic dezastruos. Reymond Domenech a decis sa-l lase acasa, mai ales dupa ce atacantul a fost implicat si intr-un scandal sexual, alaturi de Ribery si prostituata Zahia.
Valoare: 28.000.000 €

Ruud Van Nistlerooy - Olanda
Fosta Gheata de Aur a Europei si-a revenit dupa operatia de la genunchi, s-a transferat la Hamburg si s-a impus rapid ca titular, dar asta nu l-a ajutat foarte mult. Selectionerul Olandei nu l-a inclus pe lista celor 30 de jucatori ce pot ajunge la mondiale.
Valoare: 8.000.000 €

Esteban Cambiasso - Inter
Aproape campion cu Inter in Italia, castigator al Cupei si finalist in Liga Campionilor, Cambiasso va privi Cupa Mondiala la TV. Maradona nu l-a selectionat niciodata de cand e la nationala Argentinei si nici nu are de gand sa o faca. Cambiasso a jucat pentru Argentina in 2006, cand a inscris unul dintre cele mai frumoase goluri ale turneului.
Valoare: 29.000.000 €

Gabriel Milito, Barcelona
Fundasul Barcei nu isi va urma fratele de la Inter in Africa de Sud. Maradona l-a lasat acasa, aceasta fiind o alta decizie controversata a selectionerului argentinian.
Valoare: 14.000.000 €

Pato - Brazilia
Pustiul de 20 de ani al lui Milan va trebui sa mai astepte pana la un turneu final. Dunga nu l-a inclus in lista celor 30 de jucatori ce se vor antrena pentru Cupa Mondiala.

Potrivit transfermarket.de, acestia au o valoare cumulata de 170 mil. euro.

El Pistolero
15th May 2010, 12:28
Sunt de parere ca majoritatea antrenorilor de la acest mondial sunt retardati!

ai dreptate:ok:

ADONYS
15th May 2010, 14:28
Conform ziarului Financiarul, FIFA va acorda la acest mondial premii in valoare de 335 milioane de euro, bani impartiti in functie de performantele echipelor. Are si de unde, cica numai din drepturile de televiziune FIFA va incasa aproape 3 miliarde de euro. Campioana mondiala va pleca dia Africa de Sud cu peste 25 milioane de euro, vicecampioana cu 23 milioane iar semifinalistele cu aproape 22 milioane. Simpla prezenta in grupe va fi rasplatita cu 6 milioane de euro.

delaparis
16th May 2010, 01:29
Paraguay bate Coreea de Nord (1-0) într-un meci amical această sâmbătă.

Pentru primul său joc în curs de pregătire pentru Cupa Mondială 2010, Paraguay a invins Coreea de Nord, la Nyon (1-0).
Roque Santa Cruz a marcat singurul gol (85). Paraguay este un grupa cu de Italia, Noua Zeelandă și Slovacia, în timp ce nord-coreenii concureaza cu Brazilia, Coasta de Fildeș și Portugalia.

ADONYS
17th May 2010, 14:39
Din cate am vazut pe site-urile care afiseaza orele de pe glob, Africa de Sud nu a trecut la ora de vara, asa ca nu mai avem aceeasi ora cu ei (au ramas cu o ora in urma) deci meciurile vor incepe in Romania la orele 14.30, 17.00 si 21.30.

ADONYS
18th May 2010, 16:31
Capitanul nationalei Germaniei, Michael Ballack va rata cupa mondiala din cauza unei rupturi de ligamente la glezna. Accidentare suferita in finala cupei Angliei.

Lordul
18th May 2010, 17:46
accidentare suferita in urma unui duel cu conationalul sau Boateng

TheIceMan
18th May 2010, 19:38
l-am vazut pe Boateng listat la Ghana, nu la Germania.

Roddicted
18th May 2010, 20:09
Voi vorbiti de 2 jucatori diferiti.Astia sunt frati dar reprezinta tari diferite

TheIceMan
18th May 2010, 20:13
Nu, ala care l-a faultat pe Ballack este ala care joaca pntru Ghana, Kevin-Prince Boateng. Fratele lui, Jérôme, care joaca pentru HSV, joaca si pentru Germania.

Roddicted
18th May 2010, 20:15
exact

snookerinfo
18th May 2010, 23:50
Apropo de Germania ce se aude de Asamoah si Odonkor

ADONYS
19th May 2010, 14:09
Nu, ala care l-a faultat pe Ballack este ala care joaca pntru Ghana, Kevin-Prince Boateng. Fratele lui, Jérôme, care joaca pentru HSV, joaca si pentru Germania.

Asa este, si intr-ucat Germania joaca cu Ghana in ultimul meci din grupa, germanii am inteles ca suspecteaza un fault intentionat acolo.

dumboss_yo
20th May 2010, 10:27
^ Ha, se pare ca teoria conspiratiei loveste peste tot, nu doar in Liga lu' Mitica unde se vad numa' blaturi.

El Pistolero
20th May 2010, 20:38
Despre Correa de Nord!:o:
http://www.adevarul.ro/sport/campionatul_mondial_de_fotbal/Fantoma_rosie-_din_Grupa_Mortii_0_264574084.html

Catalanul
20th May 2010, 22:29
Daca cineva vrea sa aiba un excel care sa contina calendarul, rezultatele, stadioanele si orarul C.M. click AICI (http://www.excely.com/download/worldcup2010.zip) :ok:

http://www.excely.com/images/wc2010.png

http://www.excely.com/images/wc2010set.png

delaparis
22nd May 2010, 19:57
FRANTA:
Lassana Diarra nu va disputa CM din cauza unei boli contractate in cantonamentul la Tignes.
Domenech nu mai poate chema in lista de 23 decat un jucator care initial a fost in lista de 30. Singurul inchizator trimis acasa initial este M'Vila.

Gresala mare sa nu-l selectionezi pe Viera in lista de 30 !!!

El Pistolero
22nd May 2010, 20:05
Pierdere importanta pentu Franta.:(
Am mai zis antrenorii astia parca is batuti in cap

Lordul
22nd May 2010, 22:54
Viera nu stiu daca poate duce un meci intreg

ADONYS
23rd May 2010, 18:38
Oricum, dupa cupa mondiala Franta va fi preluata de Laurent Blanc. Nu s-a semnat inca, dar asa a anuntat federatia franceza. Iar la nationala Italiei e anuntat ca posibil viitor selectioner Cesare Prandelli.

delaparis
24th May 2010, 18:19
Coreea de Sud bate Japonia 2-0 luni in meci amical in Japonia pe Saitama, în prezenta a 57000 de spectatori.

Coreea de Sud este în Grupa B impreuna cu Grecia, Argentina si Nigeria in timp ce Japonia se va confrunta în Grupa E cu Camerun, Olanda și Danemarca.

delaparis
25th May 2010, 01:27
Argentina 5 - 0 Canada
Anglia 3 - 1 Mexic
Portugalia 0 - 0 Insulele Capului Verde
Australia 2 - 1 Noua Zeelanda

ADONYS
25th May 2010, 15:30
Se pare ca se vand zilnic mii de vuvuzela. Ce parere aveti, cand vor incepe sa ne ,,bazaie,, vreo 30 000 de oameni pe meci ?

dumboss_yo
25th May 2010, 15:34
E tare enervant acel sunet, dar va trebui sa ne obisnuim cu el, pentru ca sunt convins ca va fi prezent la fiecare meci :).

krapulax
25th May 2010, 18:33
hăsta (http://www.youtube.com/watch?v=ie4-ppnsx20&feature=related)? nu mi se pare neobișnuit. ehei, sa fi cântat la steel drums, asta ar fi fost ceva

delaparis
27th May 2010, 20:41
Echipa Frantei pare sa aiba probleme in viitor in AFS . În Knysna, sindicatul lui Pezula Resort, hotelul unde vor fi cazati francezii, a protestat împotriva concedierii a 40 de angajați.
Partidul Comunist din Africa de Sud amenință cu acțiuni violente.

Sir. Eko
30th May 2010, 19:25
The New Italy Coach
Cesare Prandelli has been announced as the new coach of the Italian national football team by the FIGC. Italy's current boss Marcello Lippi also confirmed in a press conference that he will leave his post at the end of the World Cup finals and that he backs Prandelli to be a success...

red-bull
1st June 2010, 15:27
Kapetanos se regaseste si el in lotul de 23 al Greciei.

kain
2nd June 2010, 21:57
Atacantul Kaka va purta tricoul cu numarul 10 al Braziliei la Cupa Mondiala de Fotbal 2010, asa cum intrecut au facut-o Pele, Zico si Ronaldinho. Iata numerele de pe tricouri ale brazilienilor.

.1 Julio Cesar
.2 Maicon
.3 Lucio
.4 Juan
.5 Felipe Melo
.6 Michel Bastos
.7 Elano
.8 Gilberto Silva
.9 Luis Fabiano
10 Kaka
11 Robinho
12 Gomes
13 Daniel Alves
14 Luisao
15 Thiago Silva
16 Gilberto
17 Josue
18 Ramires
19 Julio Baptista
20 Kléberson
21 Nilmar
22 Doni
23 Grafite

ucvfc_danni19
3rd June 2010, 10:55
Incredibil cum Dunga ( Rosie ) nu i-a convocat pe Ronaldinho si Pato la Mondial. :headbang:

Roddicted
3rd June 2010, 12:14
Ronaldinho?Nilmar e cu o clasa peste el la ora actuala.

Andrei_23
3rd June 2010, 19:31
Incredibil cum Dunga ( Rosie ) nu i-a convocat pe Ronaldinho si Pato la Mondial. :headbang:

De Neymar si Ganso nu mai zic :headbang::headbang: Cei mai buni jucatori din campionatul brazilian, cei mai spectaculosi. Cel putin un jucator ca Ganso (Paulo Henrique e numele lui defapt, Ganso e porecla) nu exista in lotul Braziliei la acest mondial, poate doar Kaka dar stim cu totii prin ce forma trece.


Alta decizie pe care nu o inteleg, Lippi il lasa acasa pe Borriello...

Sir. Eko
3rd June 2010, 20:08
Incredibil cum Dunga ( Rosie ) nu i-a convocat pe Ronaldinho si Pato la Mondial. :headbang:

Pato e accidentat cred :D .

TheIceMan
3rd June 2010, 20:44
Pato a jucat ieri la Montreal amical si a si marcat Montreal Impact - AC Milan 1 - 4

El Pistolero
3rd June 2010, 21:23
ce sa faca Borriello ma Andrei?pacat ca nu l-a luat pe Toni:D

delaparis
4th June 2010, 01:44
Atacantul selectiei Coreea de Nord, Kim Won Myong a fost inclus pe lista celor trei portari oficiali intre cei 23 trimisi la FIFA. Cu toate acestea, regulamentul este foarte strict. Un jucător numit ca un portar poate juca doar ca un portar. Coreea de Nord, care se va confrunta cu Brazilia, Portugalia și Coasta de Fildeș, este stupid lipsita de un avantaj ofensiv.

Celso
4th June 2010, 17:38
Drogba rateaza Cupa Mondiala

Vedeta nationalei Coastei de Fildes s-a accidentat dupa o intrare criminala in meciul amical disputat vineri impotriva Japoniei si va rata turneul final din Africa de Sud.

"Nu stiu inca gravitatea accidentarii, dar mi-a spus ca il doare. Bineinteles ca sunt ingrijorat, este capitanul nostru si unul dintre cei mai buni jucatori din lume", a afirmat Sven-Goran Erikkson, selectionerul ivorienilor, inainte sa afle vestea teribila.

Suedezul i-a luat insa apararea lui Tulio Tanaka, autorul intrarii criminale. "Nu a vrut sa raneasca pe nimeni, dar fotbalul este un sport de contact", a adaugat suedezul.

Coasta de Fildes a castigat amicalul cu Japonia, cu 2-0.


Tulio asta da autogoluri pe banda rulanta si rupe picioare:mda:

Sorin Blaj
4th June 2010, 17:47
Nu se stie inca gravitatea accidentarii, dar se stie ca Drogba rateaza Cupa Mondiala. :)

Curat murdar.

krapulax
4th June 2010, 19:03
si rio s-a lovit si s-ar putea sa lipseasca. nașpa rău!

Sorin Blaj
4th June 2010, 19:17
Rio, Milito, Drogba? Cad ca mustele.

El Pistolero
4th June 2010, 19:58
am inteles ca si julio cesar are ceva probleme.
naspa rau daca rateaza Drogba mondialul.:(

Celso
4th June 2010, 20:08
Lovitură pentru Lippi și pentru Italia! Mijlocașul Andrea Pirlo s-a accidentat și riscă să piardă Cupa Mondială!


who's next?

El Pistolero
4th June 2010, 20:24
eu nu inteleg la ce joaca amicaluri?ies mai mult in pierdere cu aceste meciuri, acum cu cateva zile inainte de startul competitei.

Sorin Blaj
5th June 2010, 01:36
Argentina nu joaca niciun amical.

krapulax
5th June 2010, 10:24
rio ferdinand va lipsi. drogba si pirlo se pare ca vor juca.

TeBat
5th June 2010, 10:41
Ferdinand este cu adevarat o pierdere. Angliei ii scade cota.

Andrei_23
5th June 2010, 10:49
Cand este termenul limita pentru definitivarea loturilor?


Vad ca pe Fifa.com nu mai apare "Provisionally Squads".

Lordul
5th June 2010, 10:59
nasol de Drogba.....

da Milito ce are ? cand s-a accidentat ?

Rio Ferdinand s-a recuperat

krapulax
5th June 2010, 10:59
pai s-au cam definitivat. de-acuma le mai da voie sa modifice doar daca se loveste cineva. probabil ca pot face schimbari d-astea pana joi-vineri.


s-a recuperat rio? nu cred.

Andrei_23
5th June 2010, 11:03
Rio Ferdinand s-a recuperat

http://www.fifa.com/worldcup/news/newsid=1228953/index.html#ferdinand+i+cursed

Nu mai citi Libertatea si CanCan, ca te strica...

Lordul
5th June 2010, 11:05
nasol si de Rio

da Milito ce a patit ? pica fotbalistii astia ca spicele in amicalurile inainte de CM ....e o traditie parca

krapulax
5th June 2010, 11:12
milito? nu cred ca a patit nimic, nu am vazut asa ceva

Catalanul
5th June 2010, 11:15
Nu e nimic serios in legatura cu Milito.

http://www.goal.com/en-us/news/67/world-cup/2010/06/04/1958813/world-cup-2010-diego-milito-limps-out-of-argentina-training

Oricum, cred ca ii va fi destul de greu sa prinda un loc de titular in atacul Argentinei.

Celso
5th June 2010, 11:22
trebuie sa fie nebun Maradona si sa nu il bage pe Milito, omul finalei Ligii Campionilor si care are in spate un sezon extraodinar:)

TeBat
5th June 2010, 11:23
trebuie sa fie nebun Maradona si sa nu il bage pe Milito, omul finalei Ligii Campionilor si care are in spate un sezon extraodinar:)

Tie ti se pare sanatos?

Celso
5th June 2010, 11:27
eu as juca cu Milito central si pe extreme cu Tevez si Messi

Roddicted
5th June 2010, 11:31
tu
Dar Maradona numai antrenor nu e :ras-plans: Argentina ar fi o echipa foarte periculoasa daca ar avea si tehnician

Catalanul
5th June 2010, 11:50
Avandu-i pe Messi, Aguero, Higuain si Tevez mi-e greu sa cred ca Milito va fi titular. Eventual va juca ultima jumatate de ora sau ceva de genul asta.

krapulax
5th June 2010, 12:19
auzind aceste discutii despre maradona, cornel dinu v-ar reaminti ce a spus pp carp dupa ce romania, infranta in primul razboi mondial s-a ales cu mai multe castiguri decat daca ar fi fost invingatoare: la cat noroc are romania, nu are nevoie de politicieni (a doua parte a afirmatiei cred ca e perfect valabila si azi). totusi, eu ma gandesc ca futbolul modern e ceva mai complicat

Sir. Eko
5th June 2010, 12:28
eu as juca cu Milito central si pe extreme cu Tevez si Messi

Asa as juca si eu.

Foarte nasol pentru Drogba. :(

Lordul
5th June 2010, 13:23
asta e .....Drogba nu stiu daca va ma prinde un CM , in 2014 va avea 36 de ani

Patriots
5th June 2010, 13:50
John Obi Mikel out si el de la CM. Ghinionisti mari jucatorii lui Chelsea.

dumboss_yo
5th June 2010, 14:42
Argentina ar fi o echipa foarte periculoasa daca ar avea si tehnician

Cand ma gandeam care ar fi favoritele la titlul mondial, tocmai din acest motiv am exclus Argentina. Lotul e foarte solid, insa ar fi o surpriza pentru mine sa ajunga in semifinale sau in finala cu "maiestria" lui Maradona.

Lordul
5th June 2010, 14:48
cred ca va fi in lot John Obi Mikel......

Patriots
5th June 2010, 14:57
cred ca va fi in lot John Obi Mikel......

Nu , nu va fi in lot. Si pentru ce ar avea nevoie nigerienii de cineva in lot care nu poate juca ?

http://www.goal.com/en/news/1863/world-cup-2010/2010/06/05/1959901/nigerias-john-obi-mikel-out-of-world-cup-2010-with-knee

Roddicted
5th June 2010, 15:53
Cand ma gandeam care ar fi favoritele la titlul mondial, tocmai din acest motiv am exclus Argentina. Lotul e foarte solid, insa ar fi o surpriza pentru mine sa ajunga in semifinale sau in finala cu "maiestria" lui Maradona.

ca sa vedem valoarea lui ca selectioner putem aminti doar faptul ca nu l-a convocat pe Cambiasso..:sleep:
Eu cred ca pana acum a fost mentinut in functie doar cu numele.

El Pistolero
5th June 2010, 16:07
Mikel,Essien,Drogba,Ballack toti de la Chelsea.:(

Patriots
5th June 2010, 18:06
S-a accidentat si Robben in meciul cu Ungaria in care a marcat si 2 goluri. Sa vedem acum daca va merge la mondial. Ar fi pacat sa il rateze.

Lordul
5th June 2010, 18:15
se incearca recuperarea lui Drogba...dar sunt sanse mici de reusita.....are fractura de antebrat....teoretic ar putea prinde macar ultimul meci din grupa

dumboss_yo
5th June 2010, 18:54
Poate joaca cu vreo atela si o super-manusa protectoare ... cred ca si asa da randament, la valoarea lui ...

Sorin Blaj
5th June 2010, 20:31
Si Robben OUT?

Lordul
5th June 2010, 20:36
Poate joaca cu vreo atela si o super-manusa protectoare ... cred ca si asa da randament, la valoarea lui ...

asta ma gandeam si eu...

Robben sper sa fie recuperat si oricum in p*** mea , mondialul dureaza o luna....poate rata primele 2 meciuri din grupa de exemplu dar poate juca in celelalte

Sir. Eko
7th June 2010, 09:02
http://www.telegraph.co.uk/sport/football/world-cup-2010/teams/uruguay/7807283/World-Cup-2010-Uruguays-Diego-Forlan-becomes-latest-victim-of-injury-curse.html

ADONYS
7th June 2010, 12:45
Argentina nu joaca niciun amical.

Bravo lor, amicalele astea au facut doar rau. Odata ce s-au calificat la CM inseamna ca jucatorii au jucat impreuna si se cunosc intre ei. Ce nevoie era de atatea amicale? Se vine si dupa un sezon intreg si extenuant. Oricum Ferdinant ne-a aratat ca accidentarile pot aparea si la antrenament.

Lordul
7th June 2010, 19:26
Portarul Australiei a parasit lotul de CM ,fiul lui sufera de cancer

El Pistolero
8th June 2010, 14:18
Muntari foarte aproape sa rateze si el mondialul.

red-bull
8th June 2010, 15:54
Proasta treaba.Multe nume mari lipsesc din cauza de neconvocari sau accidentari.Sezonul trecut a fost lung pentru multi jucatori.Sa joci cate 34-38 de meciuri in intern, vreo 6-10 in cupe, vreo 6-12 in cupele europene, plus preliminarii si amicale e deja cam prea mult.
Mi-e teama ca mondialul asta sa nu semene cu europeanul din 2004 (parca) cand Grecia a luat cupa, iar ala a fost unul dintre cele mai urate din istorie...

krapulax
8th June 2010, 16:57
a cazut si sarmanul nani.

El Pistolero
8th June 2010, 19:31
Pierdere importanta pentru Portugalia.

M.I.B.
8th June 2010, 19:36
http://www.telegraph.co.uk/sport/football/world-cup-2010/teams/uruguay/7807283/World-Cup-2010-Uruguays-Diego-Forlan-becomes-latest-victim-of-injury-curse.html

Cum? Abia acum aqm aflat de asta :(


Ce naiba se intampla de se accidenteaza atatia intr-un timp atat de scurt:o:

red-bull
8th June 2010, 19:59
Cum? Abia acum aqm aflat de asta :(


Ce naiba se intampla de se accidenteaza atatia intr-un timp atat de scurt:o:

Programul prea incarcat.Sunt si ei oameni, nu roboti.Nu stiu cat de bine e sa joci cate 50-60 de meciuri pe sezon.
Plus ca a disparut total fair-play-ul.Intrarile sunt tot mai dure...chiar si in amicale.

TeBat
8th June 2010, 20:03
Prea multe meciuri intr-un timp atat de scurt chiar si pentru acesti super jucatori.

Andrei_23
8th June 2010, 20:09
Eu din ce-am inteles la Forlan nu e nimic grav.

dumboss_yo
8th June 2010, 20:47
Plus ca a disparut total fair-play-ul.Intrarile sunt tot mai dure...chiar si in amicale.

Nu e vorba neaparat ca a disparut fair-play-ul. Mai degraba, unii jucatori vor sa convinga antrenorii, scouterii si fanii prin determinare si,din pacate, uneori depasesc o oarecare limita si se mai intampla si accidente.

Sper sa isi revina macar o parte dintre vedetele care deocamdata sunt considerate incerte pentru mondial.

De Robben ce se mai aude ?

delaparis
8th June 2010, 21:02
Se pare ca va juca pana la urma ...

krapulax
8th June 2010, 21:11
dar nu in grupa

Lordul
9th June 2010, 14:45
Nani a fost trimis acasa dupa accidentarea suferita in locul lui a fost chemat Amorim.....

Robben va juca dar nu in primul meci din grupa , probabil nici in al doilea....

Drogba.......nu stiu

Sir. Eko
9th June 2010, 15:59
Jucatori mai batrani(mai influenti) din echipa Frantei il vor pe Diaby titular :D .Ma bucur pentru el ,sper sa faca un turneu foarte bun :ok: .

delaparis
9th June 2010, 16:04
Problema e ca pt asta Domenech trebuie sa schimbe sistemul din 433 in 442 sau sa renunte la Gourcuff.
Daca schimba sistemul atunci trebuie sa renunte la un atacant. Greu de crezut deoarece si asa Franta nu inscrie multe goluri

dumboss_yo
9th June 2010, 18:02
Daca schimba sistemul atunci trebuie sa renunte la un atacant. Greu de crezut deoarece si asa Franta nu inscrie multe goluri

Daca joci 4-3-3 nu inseamna neaparat ca vei avea o ofensiva mai puternica decat atunci cand folosesti doua varfuri si vei inscrie mai multe goluri. Depinde si de stilul de joc al fiecarei echipe.
Poate pentru francezi ar fi benefic un plus la mijlocul terenului, insa nu cred ca Diaby e omul care ar aduce un "apetit" ofensiv mai puternic. Probabil ca Domenech va ramane la formula cu trei varfuri.

krapulax
9th June 2010, 18:08
de ce nu joaca superbul 4231 care le-a adus atatea bucurii acum 4 ani? d-aia, ca tre sa intre in echipa si henry si anelka?

effect
9th June 2010, 18:46
de ce nu joaca superbul 4231 care le-a adus atatea bucurii acum 4 ani? d-aia, ca tre sa intre in echipa si henry si anelka?

Henry nu joaca titular . Au renunat la 4-2-3-1 dupa ce s-a accidentat Diarra, probabil ca era piesa de baza in sistemul lui Domenech. Acum incearca sa-l ajute pe Gourcuff si sa-i ofere mai mult ajutor in ofensiva, nu poate cara de unul singur nationala ofensiv asa cum a facut Zidane in 2006.

delaparis
9th June 2010, 20:19
Corect.
Apoi in sistemul asta poate sa intre in echipa Ribery si Malouda pe stanga, unul atacant si celalalt mijlocas ofensiv. Cei doi sunt cei mai in forma din lot in acest moment. In 4231 sau 442 trebuie renuntat la unul.
Problema este ca in atac centru nu exista solutie convenabila. Gignac nu are nivelul necesar, Anelka nu are profilul necesar, Henry e in pana iar Cisse nu prea intra in vederile lui Domenech.

Zabriskie
9th June 2010, 21:10
Toulalan o sa aibe mult de tras, nu cred ca Malouda e suficient de disciplinat sa faca cum trebuie faza de aparare ca mijlocas central-stanga, o sa se duca sa il calce pe picioare pe Ribery. Oricum nu conteaza prea mult, Franta nu iese din grupa :D. Hai vuvuzelele! :happy

delaparis
9th June 2010, 21:12
Asta o stim toti :)
De aceea ma preocup de jocul lor acum la inceput. Nu am decat 3 meciuri de analizat :D

Zabriskie
9th June 2010, 21:24
Uzr7KmAH0_Y

Woody Harrelson > England

delaparis
9th June 2010, 22:51
ELVETIA:
Alexander Frei se pare ca s-a rupt azi la antrenament si medicii echipei nu exclud o fractura la glezna ...

dumboss_yo
10th June 2010, 11:14
^ Incredibil, un alt om de baza in echipa sa se accidenteaza ...

Cipri
10th June 2010, 15:30
Cat ghinion pe acest Frei . La CE din 2008 organizat de Elvetia si Austria , s-a accidentat in min 45 a partidei de debut : Elvetia - Cehia 0-1 .

dumboss_yo
10th June 2010, 21:02
A inceput festivitatea de deschidere care include acel concert.

delaparis
10th June 2010, 21:07
PARAGUAY:
Oscar Cardozo, accidentat de doua saptamani, nu s-a antrenat pana acum cu lotul in perioada de pregatire.
Se pare ca va renunta si el.

delaparis
11th June 2010, 11:04
Stranepoata lui Nelson Mandela, Zenani Mandela (13 ani) a murit ieri intr-un accident rutier cand se intorcea de la concert la Soweto.

dumboss_yo
11th June 2010, 14:28
Pana acum eu am crezut ca ora noastra corespunde cu cea a Africii de Sud si ca meciurile vor fi de la 13:30 - 16:00 - 20:30.
Se pare ca vor fi la orele Romaniei 14:30 - 17:00 - 21:30. Bine de stiut :).

P.S. Raul e de vina :P


Aveti idee care vor fi orele (in Romania) de difuzare a meciurilor din faza grupelor de la Cupa Mondiala ?

de la 13:30,16:00,20:30 exact ora care este si in Africa,ca suntem pe acelasi fus orar.

El Pistolero
11th June 2010, 19:20
pai de atunci noi am trecut la ora de vara,ei insa nu:D

El Pistolero
16th June 2010, 10:32
Buffon s-ar putea sa nu mai joace la acest mondial.Este incert pentru partidele viitoare si nu se stie cand va reveni.

Roddicted
16th June 2010, 10:51
Dar ce a patit?

El Pistolero
16th June 2010, 11:05
pai ceva la spate,nervul sciatic parca.de aia a si fost schimbat la pauza cu Paraguay.

Roddicted
16th June 2010, 11:10
Pacat.Imi place si mie un jucator din lotul macaronarilor, si nici nu joaca :D

Sir. Eko
16th June 2010, 12:54
http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2010/06/15/am-stat-de-vorba-10-minute-cu-arsene-wenger-brazilia-campioana-mai-degraba-nu/

:D

Zabriskie
16th June 2010, 19:32
25 de goluri dupa prima etapa. Acum 4 ani erau 39.

resita
16th June 2010, 19:38
cea mai "urata" CM din ultimele 5 pe care le-am vazut, nu tu goluri, nu tu spectacol ... dar avem vuvuzela :D

El Pistolero
17th June 2010, 12:19
4 jucatori de la Coreea de Nord au disparut din cantonament!

Patru fotbalisti din lotul Coreei de Nord nu au fost nici macar pe banca de rezerve la meciul cu Brazilia, insa oficialii asiaticilor se feresc pentru moment sa dea un verdict in acest caz
Incredibil! Patru jucatori de la Coreea de Nord, disparuti in Africa de Sud!

Caz incredibil la Mondialul din Afica de Sud! Publicatia La Stampa a observat lipsa a patru nord-coreeeni de la meciul cu Brazilia, aceastia nefiind anuntati ca indisponibili in prealabil.

Chiar daca ar fi fost accidentati, cei patru ar fi trebuit sa ia loc pe banca de rezerve, insa lipsa lor i-a lasat fara cuvinte chiar si pe oficialii asiaticilor, care s-au ferit sa comenteze deocamdata acest caz.

Mai mult, selectionerul echipei a devenit irascibil in momentul in care a trebuit sa dea explicatii, dar s-a limitat la a spune ca nu raspunde decat la intrebari legate de joc.

Din cate se pare, atacantul An Chol Hyok, portarul Kim Myong Won si mijlocasii Kim Kyong-il si Pak Sung Hyok ar fi fugit de la lot pentru a alege libertatea, satui de regimul comunist din Coreea de Nord.

sursa:sport.ro


astia pana termina meciurile dispar toti:happy:happy

TheIceMan
17th June 2010, 18:18
hmmm... asa era si la noi pana in '89 dupa fiecare olimpiada sau c.m. sau c.e. de orice (fotbal mai putin ca nu prea am participat) ne intrebam oare cine mai ramane 'dincolo'

dumboss_yo
19th June 2010, 11:25
http://g.sports.yahoo.com/soccer/world-cup/news/source-fifa-may-sit-slovenia-u-s-referee--fbintl_ro-referee061810.html

Performanta arbitrului Coulibaly (centralul din Slovenia - SUA) va fi analizata si daca se va constata ca a facut o eroare majora, nu va mai arbitra la acest turneu final.

gorefest
19th June 2010, 13:05
dar de nord coreeni se mai stie ceva ? aseara am aflat si eu de la un amic , cum ca 4 nord coreeni au disparut fara urma si cel mai probabil au cerut azil politic ... am cautat si prin presa dar se dau amanunte foarte vagi ....stie careva ceva concret ?

El Pistolero
19th June 2010, 13:47
au revenit in lot.

snookerinfo
20th June 2010, 13:29
cea mai "urata" CM din ultimele 5 pe care le-am vazut, nu tu goluri, nu tu spectacol ... dar avem vuvuzela :D

Partial adevarat, au fost si meciuri frumoase, chiar si egalurile cum ar fi Slovenia-SUA.
Acum sincer cine o sa tina minte cum a jucat Argentina in grupe daca nu castiga titlul.
Tot performabta e mai importanta, de exemplu SUA in 1930 cand a terminat pe 3, indiferent de cate echipe au participat. Grecia cand a luat Euro 2004 a fost criticata ca a jucat la 1-0 si nu a fjucat pectaculos, dar treaba e ca asa au luat titlul.
CM 2010 nu e 100% perfect dar e mai bun decat daca l-am fi organizat noi.

Apropo de ultimile 5 CM, cel mai urat a fost Franta 1998, cand finala trebuia sa fie Brazilia-Croatia.

keluba
20th June 2010, 14:30
pana acum, acest mondial e cel mai "jenibil"... din pacate. stadioane goale, vuvuzele, meciuri de cacao, besini, minuni, figuri. un turneu final ratat.

snookerinfo
20th June 2010, 15:09
Nu stiu ce sa zic, dar nu inteleg unde ai vazut stadioane goale cand au fost pline cel putin 90% din capacitate la fiecare meci. Doar la Slovacia-Noua Zeelanda a fost cam jumatate gol.
E parerea ta, dar iti zic ca singurele figuri le-am vazut la C Ronaldo care n-are nici o treaba cu fotbalul.
Un CM reusit nu trebuie neaparat sa aiba spectacol gen Brazilia, Argentina si alte forte.Un CM reusit ar fi si daca castiga o echipa surpriza.

TeBat
20th June 2010, 15:21
Ia uita-te la Slovacia-Paraguay, sa vezi acolo stadion gol. :)

Sir. Eko
20th June 2010, 19:21
France squad reportedly pulled out of public training session after Patrice Evra clashed with physical preparation coach Robert Duverne.

Evra and Duverne clashed in middle of training pitch. Domenech had to separate them. Duverne stormed off, players got back on bus.

French Football Federation official Jean-Louis Valentin quits over training row. "I'm sick of it. I'm leaving my position."


Evra nervos ,normal,agresiv....little man syndrome :D


Domenech reads out statement to press written by players and given to him by Evra. They refuse to train because of Anelka's exclusion.

France players' statement: "All players without exception want to declare their opposition to FFF decision to exclude Nicolas Anelka."

keluba
20th June 2010, 22:33
Un CM reusit nu trebuie neaparat sa aiba spectacol gen Brazilia, Argentina si alte forte.Un CM reusit ar fi si daca castiga o echipa surpriza.

pt asa ceva avem liga 1. eu ma uit la mondiale in special pt spectacol.

TenisFan
22nd June 2010, 12:17
Gata! S-a deconspirat smecheria:
http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-7463354-video-nationala-angliei-blestemata-ajutorul-unui-porumbel.htm

ADONYS
22nd June 2010, 15:09
Prezenta spectatorilor la meciuri e prea buna, tinand cont de mai multe lucruri:
1. suporterii din tarile participante nu s-au inghesuit din cauza crizei
2. s-au speriat multi de asa zisa lipsa de siguranta din Africa de Sud si au ramas acasa
3. CM e organizat intr-o tara unde multi iubesc rugby-ul
4. dintre stadioane 5 depasesc 50 000 de locuri

Cipri
24th June 2010, 23:45
Tare interesant graficul :)

http://www.estadao.com.br/especiais/onde-atuam-os-736-jogadores-da-copa-2010,107780.htm

nubian
26th June 2010, 19:09
3. CM e organizat intr-o tara unde multi iubesc rugby-ul


Nu chiar, acolo rugby-ul e urmarit in general doar de albi pe cand po****tia de culoare care formeaza marea majoritate (peste 90%) prefera fotbalul.
Meciurile la care au venit mai putini spectatori au fost intre echipe mai slabe din tari de care nu prea-i pasa nimanui.

Tazz
26th June 2010, 20:28
Tare interesant graficul :)

http://www.estadao.com.br/especiais/onde-atuam-os-736-jogadores-da-copa-2010,107780.htm

Da, e foarte fain! :ok:

Xaviesta
28th June 2010, 11:48
Messi: "Am pierdut un pariu cu Maradona" VEZI despre ce e vorba!

Atacantul Lionel Messi a declarat, duminică seară, că a pierdut un pariu cu selecționerul Argentinei, Diego Maradona, astfel că acum trebuie să marcheze două goluri în meciul cu Germania, din sferturile Cupei Mondiale.
Messi a pariat cu Maradona că va marca în meciul cu Mexic, câștigat de Argentina, scor 3-1. "Am pierdut pariul pentru că nu am marcat. Acum trebuie să înscriu de două ori cu Germania", a glumit Messi.
Lionel Messi a comentat și faza în care Carlos Tevez a marcat din poziție de ofsaid: "Credeam că o să anuleze golul pentru că am văzut faza pe ecranul uriaș, însă din fericire golul a fost validat".
Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Johannesburg, cu scorul de 3-1 (2-0), selecționata Mexicului, în optimile competiției din Africa de Sud. Golurile au fost marcate de Tevez '26, '52, Higuain '33, pentru Argentina, respectiv J. Hernandez '71, pentru Mexic.
În minutul 26, Tevez a scăpat singur spre poartă, goalkeeper-ul Oscar Perez a respins până la marginea careului de unde Lionel Messi a reluat spre poarta goală însă Tevez, aflat pe traiectoria balonului, a împins mingea cu capul, deși se afla în poziție de ofsaid. Imaginile cu reluarea golului au rulat pe unul dintre cele două ecrane ale stadionului Soccer City, iar fotbaliștii mexicani s-au îndreptat spre tușierul Stefano Ayroldi protestând vehement. "Centralul" Roberto Rosetti s-a consultat cu Ayroldi, moment în care fotbaliștii argentinieni au început sã se strângã în jurul celor doi arbitri. În cele din urmă, Rosetti a validat golul înscris de Tevez.
În sferturi, Argentina va întâlni Germani, sâmbătă, 3 iulie, de la ora 17.00.


http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cm-2010-africa-de-sud/messi-am-pierdut-un-pariu-cu-maradona-vezi-despre-ce-e-vorba-6455219

Ferko
28th June 2010, 12:29
Eu sunt cam dezamagit de acest CM. Arbitraje de multe ori proaste. Lipsa de sportivitate a unor jucatori cu nume mari. Pacat. Asteptam spectacol sportiv. Mai sper sa fie si spectacol, dar nu mai am incredere nici in echipe si nici in arbitraje.

red-bull
29th June 2010, 15:18
Eu sunt cam dezamagit de acest CM. Arbitraje de multe ori proaste. Lipsa de sportivitate a unor jucatori cu nume mari. Pacat. Asteptam spectacol sportiv. Mai sper sa fie si spectacol, dar nu mai am incredere nici in echipe si nici in arbitraje.

Mda.Parca unii nici nu au chef de joc.Ma uitam la Slovacia in meciul cu Olanda.Bine ca Olanda e o forta dar parca nici Slovacia nu avea nici o tragere de inima.

ichigo
30th June 2010, 00:09
au mai ramas 19 arbitrii sa conduca urmatoarele meciuri. printre cei care nu vor mai conduce meciuri sunt rosetti, si larrionda, care au facut praf meciurile argentina - mexic si germania - anglia, dar surprinzator nici busacca nu mai e in lista de 19. :shocked:, de fapt nici nu m-am mirat de vreme ce nu a mai prins niciun meci, dupa partida africa de sud - uruguay. printre cei ramasi sunt si cei care ar putea conduce finala, acestia fiind ravshan irmatov, howard webb, franck de bleckere. :yeah: dar uzbekul are pentru moment cele mai mari sanse, dupa prestatia avuta la acest mondial. :ok:

Grinco
30th June 2010, 21:36
Iar s-a trezit Pele sa comenteze de Maradona. Asta parca e Il Luce, de se baga in seama aiurea, ca babele alea nefutute din fata oricarui bloc:D

JJ
30th June 2010, 23:41
Parca lipseste ceva in prima zi fara fotbal la CM, nu stiu. Constat ca am mai mult timp liber seara. :D

Gabriel28
1st July 2010, 00:04
Parca lipseste ceva in prima zi fara fotbal la CM, nu stiu. Constat ca am mai mult timp liber seara. :D

i know, e asa aiurea....fara meciuri...:confused:

Hingherul
1st July 2010, 22:25
hai ca maine revin in forta la 17.

Doctor_Satan
2nd July 2010, 16:45
Cine ma ajuta si pe mine cu o informatie?
Raman cam mult peste program azi si as vrea sa ascult meciul la radio (TV live nu pot urmari pentru ca nu pot instala programele necesare). As vrea sa stiu si eu ce post comenteaza in direct meciul. Preferabil si fara zgomotul vuvuzelelor.

Denis
3rd July 2010, 12:06
Paris Hilton a fost arestată după meciul Olanda-Brazilia, pentru posesie de droguri! :D:D:D:D

Paris Hilton, moștenitoarea imperiului hotelier cu același nume, a dat din nou de belele. Aceasta a fost arestată în Africa de Sud pentru posesie de marijuana. Paris Hilton a zburat la Porth Elizabeth pentru a vedea pe viu partida Olanda-Brazilia, iar după meci a fost arestată de poliția sud-africană.

Conform The Sun, aceasta a intrat în atenția poliției sud-africane după ce a consumat marijuana într-un club din Porth Elizabeth. Autoritățile au intrat imediat în alertă și au pus-o sub supraveghere. La ieșirea din stadion, un câine instruit special pentru acest gen de operațiuni s-a îndreptat spre geanta lui Paris Hilton, unde polițiștii au găsit susbstanțe halucinogene.

Paris Hilton a fost condusă la secție de poliție, însă a fost eliberată după ce o prietenă a declarat că substanțele îi aparțineau.

Sursa ProSport (http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cm-2010-africa-de-sud/paris-hilton-a-fost-arestata-dupa-meciul-olanda-brazilia-pentru-posesie-de-droguri-6484742)

delaparis
3rd July 2010, 22:23
Suarez a luat doar un meci suspendare :rolleyes:

delaparis
5th July 2010, 00:17
Dunga "mazilit" :)

red-bull
5th July 2010, 22:02
Suarez a luat doar un meci suspendare :rolleyes:

Putin totusi.A fost un gest premeditat care trebuia pedepsit mai drastic.

siky
7th July 2010, 17:01
germania sper sa bata spania si sa joace inca o finala cu olanda,reeditare 74:lol:

Sir. Eko
7th July 2010, 17:28
Putin totusi.A fost un gest premeditat care trebuia pedepsit mai drastic.

Trebuia o suspendare de 3 meciuri.Poate mai mult ....

Sir. Eko
11th July 2010, 13:12
Giovanni van Bronckhorst has revealed he will refuse to take a drugs test if Netherlands win the World Cup final.Van Bronckhorst, 35, will retire from professional football after Sunday's clash with Spain and - having been tested after the semi-final victory over Uruguay - he insists he is willing to defy FIFA rulings to avoid missing out on the post-match celebrations this time around.

"I'm not doing a dope test - this is my last game of professional football," he said in the Daily Record. "I came off the field following our victory against Uruguay in the semi-finals and immediately felt isolated when I was taken to be tested.

"That was a great shame because I missed much of the party. I was away from the dressing room for one hour and 15 minutes.

"This will be the last game of my career and it will be a World Cup final so I don't want to miss anything. It could not be more beautiful. It will be the game of their lives for everyone involved."

Tazz
11th July 2010, 14:38
Corect! Ar fi culmea ca colegii lui sa sarbatoreasca castigarea cupei, si el sa stea prin cabinetul medical cu ace in el :P
Oricum, n-are nimic de pierdut daca refuza testul :D

Cipri
12th July 2010, 01:14
S-a dus si CM ....
Mai e putin si incepe ,,jungla" din Liga 1 ....

Drator
5th August 2010, 15:33
Asteptam urmatorul campionat mondial acum :). Or sa treaca repede 4 ani :D

danny21_ro
5th August 2010, 16:25
Asteptam urmatorul campionat mondial acum :). Or sa treaca repede 4 ani :D

repede?!!!!!! parca dureaza prea putin in comparatie cu cat trebuie sa asteptam:headbang:

Popy
6th August 2010, 12:55
de la inceput am crezut ca o sa castige Germania, adr mereu am tinut cu Spania

Pedro1984
6th August 2010, 13:04
bine ca s'a terminat ... a fost cel mai urat campionat mondial , vuvuzelele pacii

Imperator Ares
7th August 2010, 11:19
bine ca s'a terminat ... a fost cel mai urat campionat mondial , vuvuzelele pacii

finala a fost urata, in rest destul de interesant

Pedro1984
7th August 2010, 12:38
chiar din contra ... pana prin sferturi au fost meciuri mediocre , dupa au inceput " derby'urile " ..dar ma refeream la vuvuzele care stricau tot

goushaliru1
7th August 2010, 15:04
finala a fost superba,dar pedro are dreptate.la 3/4 din meciuri am avut sonorul inchis

Iosy
8th August 2010, 13:18
asa este. cea mai proasta inventie a omenirii