PDA

View Full Version : Reguli golf



corina_jga
24th March 2010, 12:14
Care sunt, dupa voi, regulile de golf cel mai des nerespectate?
Pentru mine, cel mai des nu se respecta regulile de la tee-off.
1. Exista jucatori care, dupa un tee-off ratat, se reped sa loveasca a doua minge, fara sa-si astepte randul. (eticheta)
2. Dupa un drive de 5 cm, jucatori grabiti, zambesc incurcati catre ceilalti, pun mingea din nou pe tee si lovesc. (regula de joc)
Cum e de reactionat mai ales intr-un turneu? Eu, una, le las sa treaca, pentru ca o discutie de natura asta strica toata atmosfera; dar pe de alta parte, ma doare sufletul.

Dorin
24th March 2010, 20:31
1. la suedezi nu am vazut niciodata.
2. se intampla sa atingi din gresala mingea. I s-a intamplat si lui Phil Mickelson si apus mingea la loc si tot inainte.
Eu ma irit la ochi dati pe spate si frustrare falsa cand de fapt nu au calitati sa faca mai bine.

corina_jga
24th March 2010, 20:55
Buna,
la 1 ma refeream la cazurile in care mingea zboara in afara... sau e e pierduta... regula nu spune ca joci mingea provizorie dupa ce ceilalati au terminat cu tee-off?
la 2 ma gandeam mai mult la cazurile cand mingea este atinsa de driver (1 lovitura, conform regulilor), zboara spectaculos 5 cm... urmatoarea lovitura nu ar trebui sa se faca de pe tee, nu?
mie nu-mi plac cei care iti dau imediat un raport cu handicapul si care iti dau lectii de swing sau de eticheta... Am avut o data in fly o doamna care avea pitch mark repair pentru ceilalati 3 si ni le-a dat inainte de a incepe partida...

corina_jga
24th March 2010, 20:59
Cat despre ce a patit Mickelson, e normal sa fie asa conform regulamentului; atata vreme cat nu ai adresat mingea si ai inceput back swing, merge (de vant mai cade mingea). Iar regulamentul o zice clar: daca mingea cade de pe tee din cauza vantului sau din cauza jucatorului, inainte de inceputului swingului, parca...