PDA

View Full Version : Masina preferata si masina ...posedata



Pages : [1] 2 3

oaspetele
7th November 2004, 23:28
e simplu : ce masina ati vrea sa aveti si ce masina aveti ....pentru cei care nu au masina, pentru a-mi satisface si mie curiozitatea, la partea a doua a intrebarii sa-si imagineze ce masina ar avea tinand cont de situatia lor actuala.

deci, prima masina e una "de vis" ca sa zic asa, iar a doua realitatea palapabila.
astept si niste exemplificari ale alegerii facute, in special pentru a doua parte a intrebarii, deoarece e evident ca nu trebuie sa mai explici de ce iti place un Ferrari sau un Lamborghini.

se pot pune si poze, chiar recomandabil, dar nu imensitati : crutati-i pe colegii nostri cu dial-up.

si daca se poate, invitati si pe ceilalti forumisti, care nu prea participa la discutiile noastre, sa-si expuna punctul de vedere.........

oaspetele
7th November 2004, 23:40
si daca tot sint moderator, imi permit sa incalc nitel regula si sa va prezint o masina care se incadreaza undeva intre cele 2 masini
Subaru Outback

http://www.cbn.co.za/motoring/pics/Subaru%20Outback%202.5i%201.jpg

http://autoindex.org/images/cars/3397/3461/norm_60_Outback_2.5_2004_Eu.jpg

versiunea de varf, cu 6 cilindri, 3000 cm3 se prezinta la raport cu 180 (245cai) /6,600 si un cuplu de 297Nm (30.3) /4,200
viteza maxima 224km/h.
nu cred ca trebuie sa mai specific ca e AWD .

RedBaron
8th November 2004, 11:13
Inainte sa postez si eu la subiect, 2 idei: 1) acu inteleg de ce... Subaru :D ; 2) se pot atasa imaginile mai mari, astfel ca pagina sa nu devina foarte greu de incarcat.

grig_jr
8th November 2004, 11:21
eu inca impart masina cu al meu tata: peugeot 405 din '96 cu motor de 2.0 , 130 cai

la masina preferata, daca inca nu e clar,..........lancia delta integrale ev02 sau

Maximus
8th November 2004, 11:39
Fiat Pun(c)to. Ca altfel nu merita
Audi all-road. Ar fii amanta mea....

grig_jr
8th November 2004, 11:50
mie imi place punto !!! serios. are un prieten cu motor de 1.2 si fuge de numa-numa.
audi all-road !!! uf, la din astea poti numa visa !!!! de cat te usurezi ca sa iti iei una din aia? 50.000?

Maximus
8th November 2004, 12:01
asta e grig ca nu fuge deloc...Si al meu are 1.2 si nu trage deloc. La deal e deja o intreaga poezie. Plus ca nu este asa fiabil, deja am schimbat blocul de lumini.
All-road- asta e visul meu. Asa se numeste si threadul nu? am avut ocazia sa conduc una. 2.0 TDI. O bijuterie pe roti. M-as culca in (cu) ea...

RedBaron
8th November 2004, 12:04
Eu am multe, multe masini preferate. Dar, pe locul 1, in acest top al preferintelor ramane Ferrari F40. Este un supercar, a fost/este/va fi un model de colectie, foarte scump.
#In linii mari, modelul apare in 1987, la aniversarea a 40 de ani de la nasterea Ferrari S.p.A. Ca si in cazul lui F50 si Enzo, F40 s-a vrut a fi cea mai rapida masina de strada din lume, la vremea respectiva.
#Unul din primii concurenti a lui F40 este Porsche 959. Spre deosebire de acesta, F40 nu este dotat cu geamuri electrice, inchidere centralizata, aer conditionat, in ideea unei masini cat mai usoare, cat mai puternice. Practic un model de curse, adaptat soselei, un pur-sange. De aici si designul foarte agresiv, insa si eficient, fiecare spolier si gura de ventilatie avand un scop bine-determinat.
#In 1991, un F40 costa in jur de 420.000$. 1311 modele au fost construite intre 1987-1992. Motor V8 biturbo 90 grd, longitudinal-central, 478 CP, Top Speed: 324 Km/h. 0-100km/h: 4,1 sec. Design: Ferrari & Pininfarina.
#Spre deosebire de urmasi (F50, Enzo) F40 a fost un model ce a vazut "actiune" in campionate de anduranta, cel mai cunoscut fiind BPR GT (precursorul FIA GT), cursa de 24h de la Le Mans precum si in campionatul IMSA din America. In aceasta faza, cel mai puternic adversar a fost, mult mai tanarul McLaren-BMW F1, dar pe care a reusit sa-l bata de cateva ori. F40 a devenit F40 Competizione, cu motorul modificat, producand 780 CP cu un top speed de 360+ km/h.
#Si niste preturi actuale (daca ma poate imprumuta careva):
F40 (1988), 41.000 km, Color Red, EUR 200.000 (Net), Location Europe
F40 (1991), 3.800 km, Color Red, EUR 239.000, Location Europe

Realitatea palpabila nu doresc sa o fac cunoscuta, dar ea exista si pot spune ca sunt multumit de ea si chiar fericit. Nu posed o masina noua, dar este un model care are de toate. Si chiar doresc tuturor sa ajunga sa posede un automobil care le place (nu neaparat masina de vis), daca nu au deja. Este greu, dar trebuie sa fie optimisti. Numai bine!

PS= Sa vedem la ce visati voi noaptea (sau ziua dupa caz). In domeniu auto, adica! :cool:

Vadim
8th November 2004, 12:20
Jaguar S-Type. Va fi a doua mea sotie, asa pe la 50 de ani. :D

oaspetele
8th November 2004, 12:43
Inainte sa postez si eu la subiect, 2 idei: 1) acu inteleg de ce... Subaru :D


Subaru asta l-am vazut recent, nu sint in general fan al marcilor japoneze.....

dar ce sa-i faci, vin tare din spate.

Honda Accord
http://www.tuninglove.com/disegni/settembre_03/davx/Honda%20Accord%20-%20Originale.jpg

si dupa

http://www.tuninglove.com/disegni/settembre_03/davx/Honda%20Accord%20-%20DavX.jpg

in plus, noul motor diesel de la Honda rupe tot :

http://www.honda.com.ro/mediacenter/honda_diesel_stabileste_19_recorduri_mondiale.pdf

Maximus
8th November 2004, 12:53
Mai bine va luati carnet ACUM cei care nu aveti. De la anul o sa dati poligon, traseu de noapte, traseu jalonat, sala etc. E o masura buna totusi ca la ce am vazut prin oras...

Dorin
8th November 2004, 15:00
http://www.chrysler.com/espanol/300m/features/exterior_photos/img/photo_7.jpg Chrysler 300M 3700 cm cubi. 253 cai.
:yeah: Dorin conduce asta de 5 ani. Indeplineste ambele conditii: vis si posesie.Ca Lamborghini e doar un vis ....http://www.chrysler.com/espanol/300m/features/colors_wheels/index.html?context=300m-index&type=left

Maximus
8th November 2004, 17:33
Dorin, de ce ne amarasti? Lasa-ne c-a venit frigul aici si am prins si ceva cutremure...

uti2102
8th November 2004, 17:38
Mashina...posedata ?! :D N-avetzi voi mashina de epoca precum a mea : DACIA 1310 an de fabricatzie 1983 /hello Shi merge, fir-ar ea sa fie ! :drak:

Dorin
8th November 2004, 19:37
Si eu am avut Dacia din 85 vanduta apoi in Suedia in 1989.A avut si numar suedez 1 an. Sarea de pe asfalt i-a topit rezervorul si tobele intr-o iarna iar cauciucurile s-au ras ca la formula 1 dupa 5-6000 km pe asfaltul cu bucati de granit de aici(asfalt care sa reziste la cuie cum este obisnuinta si obligativitatea iarna aici...).Si se uita lumea ca la un...Lamborghini ca nu stia nimeni ce marca de masina era! :yeah: Dorin

Vadim
9th November 2004, 15:28
Inteleg ca dava vin acun cu un Logan in Suedia il vind si imi iau macar un Audi A8? :D

grig_jr
9th November 2004, 15:51
ocazie de afacere: export de loganuri in suedia. cum vad suedezii afacerea asta? : import de comedie pe 4 roti. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gicu
9th November 2004, 16:30
s-ar putea ca Dacia Logan sa fie o afacere si pe piata vest-europeana:
http://www.adac.de/Search/SearchResult/RW_HighLight.asp?RWDoc2Show=6959&RWLang=de&RWCollectionID=adac&RWQuery=Logan&RWCookieValue=

Vadim
9th November 2004, 16:54
Gicule baga o traducere, ca multi nu vorbesc germana.

gicu
9th November 2004, 17:01
scuze, pe scurt: dupa un test facut de cei de la adac (acr-ul nemtilor) concluzia este ca Dacia Logan este o masina mare (clasa medie) pt. bani putini. Din vara 2005 va fi pusa in vanzare in Germania, la un pret ce pleaca de la 7500 Eur. Varianta asta este superioara concurentei (exemplu dat, Lada Samara fiind totusi o clasa inferioara).

Testul facut in detaliu prezinta diverse avantaje si dezavantaje al marcii Logan, per total insa se apreciaza rezultatul obtinut.

Vadim
9th November 2004, 17:33
Materialul e promotional sau e pe bune? Pentru ca daca nemtii zic treaba asta ar trebui luat ca un compliment la adresa Logan.

andreiush
9th November 2004, 18:07
Chiar ieri mi-a spus un prieten care lucra la reprezentanta Renault din Baia Mare ca nemtii cumpara Loganuri din Cehia.

gicu
9th November 2004, 18:23
Materialul ala este pe bune si este intr-adevar un compliment la adresa Dacia Logan. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la un astfel de comentariu pozitiv.
Totusi, nu este decat rezultatul unui drive test. In general aprecierile se fac si dupa fiabilitate, iar in statisticile adac pana acum Dacia nu exista :D Oricum, am cunoscut personal nemti atrasi de subiect, ce declarau ca n-ar strica un test :) (Btw ieri am vazut o Dacie 1300 inmatriculata in De, este a treia pe care am vazut-o eu)

grig_jr
9th November 2004, 19:32
eu zic sa sariti cu pupatu-n poponeatza lu logan pe threadul potrivit,..asta in cazul in care loganul nu este masina visurilor vreunul dintre voi

gicu
9th November 2004, 20:35
nope, dar 1300 mai toata lumea a condus:p

oaspetele
9th November 2004, 21:40
pe scurt, dar incheiem aici cu Loganu = e vorba de o avampremiera a unui test ce va fi publicat la sfarsitul lunii.
de remarcat faptul ca la nemti, motorul de 1.6l scoate 87 cp, pe cand la noi e catalogat cu 90, daca nu ma-nsel.
iar consumul declarat e de 8.1 l/100km, mai mare (si mai realist) decat cel declarat in Ro. de altfel, si nemtii recunosc ca ecam mult pentru un motor de 1.6l.
si basta cu Loganu, decat daca nu e vorba de ceea ce zice grig.
:p

m-as bucura daca cati mai multi dintre forumistii nostri ar posta pe acest thread.
Vadim, nu putem sa-i obligam cumva ??

:D

oaspetele
9th November 2004, 21:55
http://www.drive-up.de/images/golf4_kombi.jpg

http://www.benzo.hu/tuning/jedesign/vw/golf4_kombi_front%5B1%5D.gif

2 imagini ale aceleiasi masini, Golf 4 variant, una mai domestica si una mai agresiva.

e vorba de, ati ghicit, masina mea actuala.
e vorba de un TDI din octombrie 2000, motor de 1.9 pompen duse de 101 cp initial. dupa o cura de chipuire, i-au mai crescut ceva caluti, asa ca ne mandrim cu 131 cp si aprox 295 Nm.
nivelul de echipare este highline : pachet electric si de iarna, plus multe altele.
spicuim : scaune mai sport, volan de piele, suport 2 pahare,car kit Nokia, ABS, ESP, scaune incalzite fata, 8 air-baguri, cotiera, comenzi electrice la geamuri si oglinda (incalzita), spalatori de faruri, proiectoare de ceata inglobate in faruri si climatronic.
actualmente, masinuta are 138000 km, si a atins vmax dupa chip cam 200km/h. nu am apucat sa-i masor reprizele si 0-100 km/h.
a capatat recent un mp3 player Pioneer deh3600mpb, super meserias, si sta sa primeasca 4 jenti Borbet, daca avem noroc.
pentru iarana, ne asteapta 4 cauciucuri Nokian, nou-noute.

am uitat un detaliu : masina este neagra, cam ca cea de sus.
:cool:

viorel 31
10th November 2004, 15:24
Masina cea mai buna este ....masina pe care o ai. Acum am un Daewoo Cielo, si sunt multumit de el, pt drumurile din Romania este f. indicat. Ce mi-as dorii: un Mercedes E Classe, preparat de AMG, argintiu, si pe benzina.
Cat despre Logan, este interesanta, s-ar putea sa aiba un succes relativ pe unele piete, dar m-as mira sa vanda "oaresce" in Europa de Vest. Este altceva fata de eterna Dacia 1300, dar mie nu-mi face nici o impresie. :cool:

Profetu
1st December 2004, 17:51
Am o Dacie 1300 ... pe care as vrea s-o schimb cu un Mitubishi Evo VIII.

Al Dracu
1st December 2004, 22:44
Maximus, hehe, te inteleg in privinta lui Pun(c)to, aceasta Dacie 1100 a italienilor... :) Am condus una o luna si mi se facuse dor de Dacia mea de acasa... O adevarata cutie de conserve, dupa 2 ani de folosinta rizi de ea mai ceva decit de o Dacie de 20... :drak:

Eu am un BMW 318 negru din 1999, luat "pomana" de la un prieten mai instarit. Am dat 1500 de ieuroi pe el dar sint foarte multumit. Face banii! Partea proasta e ca mai dau 1200 de ieuroi pe an la asigurare... :D

La capitolul vise... vise taica, vise! Hehe! Am condus un X5 si mi s-au sterpezit dintii, mi s-a ruinat moralul, mi-a disparut zimbetul de pe buze 3 zile cind m-am intors la a mea! O tinta mai "usor" de atins ar fi o Alfa 166. 33.000 de euri si pleci cu ea!

Catalanul
2nd December 2004, 21:48
masina momentan nu am :D dar cea pe care as vrea sa o am mai incolo este urmatoarea: BMW seria 6 decapotabil :cool:

am sa pun si niste poze facute chiar de mine :)

EDMOND_
2nd December 2004, 22:11
* Peugeot 406 , 2002, culoare neagra, 2,0 HDI .

* Imi doresc un Volvo, un 4X4 ... !!

ady_azzuro
2nd December 2004, 22:38
As prefera un Corvette ultimul model. :D Dar momentan ma plimb intr-un Nissan Primera.

ady_azzuro
2nd December 2004, 22:47
Ceva de genul asta: :D

http://www.chevrolet.com/i/gallery/corvette/ext_gallery01.jpg

http://www.chevrolet.com/i/gallery/corvette/int_gallery01.jpg

http://www.chevrolet.com/i/gallery/corvette/ext_gallery11.jpg

http://www.chevrolet.com/i/gallery/corvette/ext_gallery03.jpg

http://www.chevrolet.com/i/gallery/corvette/ext_gallery02.jpg

EDMOND_
7th December 2004, 12:26
* Peugeot 406 , 2002, culoare neagra, 2,0 HDI .

* Imi doresc un Volvo, un 4X4 ... !!


Am facut un test masinii mele...( am luat-o de curand din Belgia! ) de vineri seara pana luni seara am facut exact 4280 de km !!! Sunt foarte multumit de calitatile ei!

Ayrton
7th December 2004, 14:18
4280 de km in 3 zile??? pai asta e aproape distanta Craiova-Bruxelles dus-intors!!!
S-o stapanesti sanatos!

Si o intrebare: ti-ai luat Peugeot ca are simbol leul, precum si lanterna rosie din Divizia A?
:D

grig_jr
7th December 2004, 14:24
hei! peugeot rules ! am consus pana acuma 306, 206, 405, 406. they rule. si ce ziceti de cum arata 407le !!??!??! iar motorizarea de 3l v6 cred ca rupe !!!! coupe nu iese?

revin: http://www.caradisiac.com/php/essai_tun/topsecret/189/mg_7585_peugeot_coupe_407.php

http://www.wheels24.co.za/Wheels24/News/0,,1369-1372_1556714,00.html

http://www.stern.de/sport-motor/autowelt/erlkoenige/peugeot/?id=527193

enjoy !

Ayrton
7th December 2004, 15:00
Adevarul e ca fac astia de la Peugeot niste masini de o frumusete deva de speriat: ia uitati-va la asta!

Iar 407 e cea mai frumoasa masina de serie si chiar mi-as dori-o!

rasheedkpenny
7th December 2004, 15:12
Hai sa n-o dam in poze SF... :) 407 arata fara indoiala foarte bine! Daca as avea banii necesari probabil ca nu as ezita. Mai "pamanteana" este Megane-ul Sedan... dar nici de asta n-am bani, inca... asa ca ma multumesc cu o Dacia SupeRNova! :)

EDMOND_
7th December 2004, 18:20
4280 de km in 3 zile??? pai asta e aproape distanta Craiova-Bruxelles dus-intors!!!
S-o stapanesti sanatos!

Si o intrebare: ti-ai luat Peugeot ca are simbol leul, precum si lanterna rosie din Divizia A?
:D


Sunt nascut in zodia leului.
407 imi place si mie , insa am luat un 406 foarte frumos, din Belgia... m-a costat rezonabil si este o masina buna.
Imi place sa conduc, am facut si o Barcelona- Craiova dintr-o bucata, cu doar doua ore dormite intr-o parcare de langa Venetia!

Dorin
7th December 2004, 21:35
Ti-o spun cu ingrijorare. Cu asemenea stil de conducere nu o sa conduci vreme prea indelungata.A conduce de placere nu inseamna sinucidere! :yeah: Dorin

EDMOND_
7th December 2004, 21:46
Dorin, nu conduc mereu asa...oricum din 95 incoacea am la activ vreo 750 000 de km.. jumatate cu un Opel Kadet Caravan, jumatate cu un Cielo ( o chema Ingrid , am vandut-o de vreo doua luni). Cu 406-le nu am decat vreo 20 000!
Sunt destul de prudent si am inca destule de rezolvat...asa ca sunt convins ca voi conduce inca destul de mult...

Dorin
7th December 2004, 21:51
M-am uitat la profilul tau . Vad ca esti la turism. Asa ca poate e o explicatie...Dar oricum. Mai fa cate o pauza si mai delecteaza ochii si sufletul. :yeah: Dorin

Gonzo
7th December 2004, 22:49
masina momentan nu am :D dar cea pe care as vrea sa o am mai incolo este urmatoarea: BMW seria 6 decapotabil

cum poti sa-ti doresti asa masina comuna, in Romania este la fiecare colt :D

eu deocamdata sunt multumit de ce masina am, una nemteasca full dar nu chiar noua... :cool:

oaspetele
8th December 2004, 00:30
Adevarul e ca fac astia de la Peugeot niste masini de o frumusete deva de speriat: ia uitati-va la asta!

Iar 407 e cea mai frumoasa masina de serie si chiar mi-as dori-o!

e faina, nu zic nu, dar se pare ca tocmai datorita design-ului, s-au facut niste compromisuri in alte directii.

EDMOND_
8th December 2004, 00:39
oaspetele, eu am testat una, as fi luat-o fara nici o ezitare... si eu zic ca este una din cele mai frumoase masini de serie, este si ok din alte puncte de vedere.. la ce compromisuri te gandesti?

Catalanul
8th December 2004, 00:55
cum poti sa-ti doresti asa masina comuna, in Romania este la fiecare colt :Dnu zau??? :D asta-vara chiar imi zicea un prieten din Timisoara ca sunt doar 2 in toata ROMANIA :p cum de s-au ''inmultit'' asa de repede :D

oaspetele
8th December 2004, 08:53
edmond, mi-e greu sa fac un review, dar intra pe forumul autoshow.ro si da un search dupa 407. e chiar un posesor de asa ceva care scoate in evidenta partile bune si alea mai putin bune.
se pare ca, desi design-ul lasa sa se creada altceva, performantele dinamice nu sint cele asteptate.

grig_jr
8th December 2004, 09:06
care directii? lumineaza-ne ca stiu pe cineva care se gandesa sa isi ia

EDMOND_
8th December 2004, 09:14
pai nu o sa ma iau dupa parerile unui posesor, de pe un forum. Am citit insa revistele de specialitate, atat romanesti cat si straine , toate o lauda si prevad un record de vanzari...
Sunt multe variante de motorizari, poate individul a luat una mai "cuminte"..

grig_jr
8th December 2004, 09:35
si apare coupe-ul. io mor dupa coupe-uri !!!! este bestiala masina. si-a bagat si pinin-farina nasul?

oaspetele
8th December 2004, 13:47
Peugeot 407 SW Prémium HDi 135

Form frißt Funktion

Viel Design, wenig Kombi: Der 407 SW setzt vor allem auf seine extravagante Optik. Erst dann folgen Komfort und Raumangebot.
de pe autobild.
http://autobild.de/aktuell/neuheiten/artikel.php?artikel_id=7255

Ayrton
8th December 2004, 18:24
Mie nu-mi plac deloc... Cel mai bun prieten al meu a avut un Audi coupe si acum are un Hyunday coupe (d-ala galben care ii face reclama Mihai Leu si Calin Goia) si ma enerveaza la culme sa cobor eu din dreapta fata, ca sa poata sa coboare fetele din spate, si nici loc nu e acolo in spate prea mult... Daca nu esti sofer, coupe-urile sunt cele mai incomode masini ca pasager... D-aia prefer o berlina cu 4 usi.

Gonzo
8th December 2004, 22:42
nu zau??? :D asta-vara chiar imi zicea un prieten din Timisoara ca sunt doar 2 in toata ROMANIA :p cum de s-au ''inmultit'' asa de repede :D

ai cuvantul meu ca in Cluj sunt cel putin 10-15, in Bucuresti sunt de 10 ori mai multe :D

Asta vara inseamna ca am avut noroc cand am trecut prin Bucuresti (aprox o ora si jumatate), le-am vazut pe amandoua :D
cred ca prietenul tau nu te-a informat bine :evil:

grig_jr
9th December 2004, 09:15
@ayrton: 4 usi la o masina este o utiltate. 2 usi la o masina e o placere. tu cati vrei sa duci in masina? ce esti , autobuz?!?!? 2 ajung, tu si femeia ta. restu cu tramvaiu, daca nu au masini !!! daca as avea un coupe,.. nici nu as lua mai multi de 2 in ea. as si scoate bancheta din sapate, ..... probabil ca oricum nu ar avea loc de boxe si cross-uri si amplifuri etc :PPP.

un prieten are o masina cu 4 usi, ma gandeste tot mai serios sa le sudeze pe alea spate si sa scoata bancheta :)

Gonzo
19th December 2004, 01:50
ai dreptate si eu gandesc la fel... ma cost 1 milion sa curat interiorul masinii din cauza celor care se urca in spate... mi-au spart scrumiera cu picioarele mi-au zgariat pielea peste tot, e ingrozitor :headbang: m-am jurat ca nu mai urca nimeni in spate, dar tot nu pot sa fac pe al dracu pt ca dupa aia zice lumea ca-s fitos :mda: dar nici un coupe nu e mai bun.. ma gandesc sa imi iau un troleu poate impac pe toata lumea :D

grig_jr
19th December 2004, 20:05
scoate bancheta si baga un tub de bass:P
si nu mai are nimeni ce comenta

Raggaeman
19th January 2005, 16:52
Eu NU-MI DORESC o masina straina. Sa treaca un bou si sa-mi dea o cheie de la un capat la altu sau un picior sa-mi indoaie portiera? (asta am vazut-o cu ochii mei, o Celica). Nu, eu vreau doar un R12 Gordini :D (cunoscatorii stiu de ce)

oaspetele
26th February 2005, 18:31
nu vreau sa deschid un topic nou, asa ca singurul loc convenabil de postat e aici : extras din proiectul Legii pentru aprobarea Ord.de urg a GUVERNULUI DIN 2002

"CONDUCATORII DE AUTOVEHICULE POT FOLOSI MIJLOACE PROPRII DE DETECTARE A DISPOZITIVELOR DE MASURARE A VITEZEI".

Marquise MGP
26th February 2005, 22:45
: extras din proiectul Legii pentru aprobarea Ord.de urg a GUVERNULUI DIN 2002

.

vad ca e vorba de un proiect de lege....ce sa intamplat cu el de atunci...a fost aprobat?

eu din cate stiu dispozitivele antiradar sunt interzise si descoperirea lor se soldeaza cu amenda,confiscarea dispozitivului si ridicarea certificatului de inmatriculare pana la remediere.

Corrado*
27th February 2005, 00:38
masina preferata: Ford Mustang GT (super super masina, si ca design, si ca performance)

grig_jr
27th February 2005, 02:07
uite un om cu gusturi :ok:

oaspetele
27th February 2005, 07:18
poi acuma da !
dar proiectul respectiv a trecut de Camera Deputatilor in forma prezentata mai sus.
mai ramane Senatul.

Marquise MGP
27th February 2005, 14:03
daca va trece si de senat nu cred ca e o idee rea...cu o mentiune...sa fie permise doar dispozitivele de detectare a radarului nu si cele de bruiere ca atunci e grav .

oaspetele
27th February 2005, 14:17
ar fi culmea !

:lol:

rasheedkpenny
9th December 2005, 16:25
Hai sa reinviem putin zona asta... in caz ca s-au schimbat lucrurile in ultima vreme. Fia, parca tu ziceai ca vrei sa iti iei masina... ti-ai luat???

Prima poza: my car
A doua: my "dream" car right now

fia
9th December 2005, 16:32
Ce masina ai tu mai acolo? Ti-ai schimbat masina :D? Si nu zici?
Eu o sa posed peste o saptamana o noua masina :) Ce posed acum nu merita pus pe OLS :)
Nu zic pana atunci (bine multi stiti), o sa pun poza cand imi ajunge.
Deocamdata acum vreo 2 zile masina era in Budapesta, deci probabil acum e la Vama Curtici :) De 2 luni astept, nu mai pot de nerabdare.

P.S. Evident ca si actuala si viitoarea masina sunt visinii, ca asa sta bine unui rapidist :)

Vadim
9th December 2005, 17:41
Ce-ti iei Fia? Megane?

fia
9th December 2005, 17:44
Seat Ibiza :) megane e masina de admin ols, nu e de mine :P Acum fara caterinca, e prea mare pt mine atat megane-ul cat si masina celuilalt admin ols :D

Vadim
9th December 2005, 17:53
Bravo, faci vanzare la Porsche Romania, e buna compania. :) Sa o folosesti sanatos si fara incidente. Ceva specs?

fia
9th December 2005, 18:38
- motor 1.4l
- caroserie in 5 usi
- aer conditionat semiautomat
- airbag sofer si pasager
- geamuri electrice fata
- radio CD cu MP3
- proiectoare ceata
- inchidere centralizata cu telecomanda
- ABS
- Airbag lateral pentru locurile din fata
- Alarma volumetrica
- oglinzi exterioare electrice, incalzite si pliabile electric
- sistem spalare faruri
- duze spalare parbriz incalzite
- Oglinda retrovizoare antiorbire si senzor de ploaie
- jante aliaj 6Jx15 "Bilbo", anvelope 195/55 R15
- sistem antifurt roti
- oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
- grila radiator cromata
- faruri duble
- scaune sport fata
- suport pahare
- tapiterie editie speciala
- culoare metalizata rosu volcano - adica visiniu, prietenii stiu de ce :)
(copy paste de la ei de pe site :D)

Cam asa arata, dar cu 5 usi :D Cine vrea s-o vada sa se duca la Curtici, sa-mi faca si mie o poza, s-o vad si eu :P

Mihai
9th December 2005, 18:46
:drak:Pai si de ce ai pus poza in care e in 3 usi :happy

fia
9th December 2005, 18:50
gaseste tu poza cu 5 usi :D sa fie culoarea asta :D Sau macar poza cu 5 usi :D, ca eu nu am gasit. Si sa fie si modelul asta nou cu faruri duble si oglinzi in culoarea caroseriei :D

Vadim
9th December 2005, 18:59
E singura din lume? :D Sau e tiunata?

rasheedkpenny
9th December 2005, 19:03
Ce masina ai tu mai acolo? Ti-ai schimbat masina :D? Si nu zici?


Eeh... nu imi sta in caracter sa ma laud! :drak: Oricum e ceva temporar, o sa o vand si o sa imi iau alta, tot Audi - sper, sau poate un VW Passat sau un Seat Leon/Toledo. Ma mai gandesc! Motorina sa fie, ca "prezenta" e benzina 1,8T - 150CP. :D

Si fia, cat zici ca te costa masina cu totul? sau zi-mi pretul din Germania si cat face aici cu toate taxele incluse. Zi-mi si cu ce firma o aduci si in ce conditii... nu neaparat aici, merge si pe PM! 10x

fia
9th December 2005, 19:05
Nici una nici alta, doar ca nu am gasit poze pe net :D
Nici in Bucuresti nu am vazut nici una... macar culoarea asta, nu vorbesc de celalalt elem distinctiv, faruri duble :D

rasheedkpenny
9th December 2005, 19:10
Si fia, cat zici ca te costa masina cu totul? sau zi-mi pretul din Germania si cat face aici cu toate taxele incluse. Zi-mi si cu ce firma o aduci si in ce conditii... nu neaparat aici, merge si pe PM! 10x

Vezi mah ce am scris mai devreme... :P
Se pare ca impozitul asta de 16% la unii (la altii deloc) s-a dus drept in consum de produse importate... mai, mai, ce ne mai creste noua deficitul! :P

fia
9th December 2005, 19:11
11k CIP, 13.5k DDP e luata direct de la Porche Romania.

Vadim
9th December 2005, 19:21
Nu degeaba a bagat pe site reclama Porsche Romania. Vad ca v-a convins si le faceti vanzare. :)

@Fia: nu iei in leasing? Parca asa scapai de taxe.

fia
9th December 2005, 19:37
Pai in leasing iau, dar m-a intrebat rasheed si cat e pretul total :D
Nu vad reclama la porche ca am add-blockere :D

Darkslowstar
9th December 2005, 21:17
Rasheed, nu-i rea nici a ta :). Sa ma zici cand meri la Bv, poate te petrec :D. Poate de Craciun, daca nu plec mai repede.

Fia, saptamana viitoaretre sa dai neaparat de baut :ok:

maldini
9th December 2005, 22:09
Renault megane II 2.0L full options 2004 ...visez in fiecare noapte CADILLAC ESCALADE :drak: ar fi beton ptr gropile din bucuresti...mai nasol cu benzina:no:

realmadrid.com
9th December 2005, 22:13
Si cu aglomeratia :D
In curand o sa am un Logan....apoi mai incolo, visez la un 125 sau 250 :D (motor)

Mihai
9th December 2005, 22:28
Si carnet cand o sa ai :sneaky:

maldini
9th December 2005, 22:33
comule tu mai ai 2 ani pana la carnet ...iar ai tai se risca mult daca iti cumpara logan :drak: ar cam trebui sa inveti sa conduci mai intai pe o dacie 1300 toamna ca daca o bulesti nu doare :D

realmadrid.com
9th December 2005, 23:01
Pana la 18 ani, ii face rodajul taicamiu :D...apoi, trece la mine :D
Fac eu rost de o rabla, imi cumpar un Trabant :D, sa invat :P

PS_Pan la 18 ani, rugineste...ca nu prea va fi folosita :D

realmadrid.com
16th December 2005, 00:14
Nu stiu ce masina preferati voi acum, dar noul model de S Classe modificat de Brabus, imi da fiori :D

http://www.brabus-online.de/prog24e.htm

Pentru S600...740 CP, 325 km/h (parca)...viteza limitata electronic :D

Sau...ClS 55 (parca asta e modelul) Brabus :D...

http://www.brabus.de/news/news49e.htm

top speed: 350 km/h, limitat electronic :D

2 masini de vis, dar extrem de scumpe :(...daca cineva stie cam cat costa, sa spuna aici...sa stiu ce-mi cumpar cand castig la loto :D

Apolini
16th December 2005, 09:22
Ultimul Mercedes scos pe piata anul asta. F 400 Carving!
Asta e cea mai, cea mai ...masina! :d

realmadrid.com
16th December 2005, 19:44
Da...dragutza masina :D
Sunt foarte curios ce faci atunci cand ploua :P, sau cate stele are la siguranta :D

Apolini
18th December 2005, 19:15
Poti sa iti dai seama ca masina asta nu si-o cumpara acuma toti romanii, ci doar aia care au deja 20 de masini si masina asta o iau la plimbare p vreme frumoasa :D. Cat despre siguranta... modelul asta a fost tot aprobat si dezaprobat de Mercedes pentru ca sta foarte prost la capitolul siguranta. Au vrut sa o faca foarte usoara si au scos tot ce puteau din ea.... inlusiv centuri de siguranta... incredibil dar masina a ajuns la o greutate de 340 kg :D. Au facut alt sistem de centura de siguranta dar acesta nu e considerat la fel de sigur.
Asa ca daca vrei sa iti iei una sa stii ca ai voie sa o conduci doar in tarile in care centura de siguranta nu e obligatorie :D.

realmadrid.com
18th December 2005, 20:30
Adica in India, unde se circula in majoritatea cu bicicletele :D

Apolini
19th December 2005, 09:27
Nu numai... :P
Defapt sunt o groaza de tari in care se poate circula cu masina asta!
In Europa de exemplu poti sa te plimbi cu ea in Olanda! Si aia au putine masini si ei sunt singurii din Europa care si-au modificat legea pentru ca masina asta sa poata sa circule la ei :D. In afara de asta.... mai poti sa mergi si in China cu ea, mergem la jocurile Olimpice in Beijing cu Mertzanul.. /OLE/

realmadrid.com
19th December 2005, 10:42
Maserati-ul (http://www.italiancar.com.au/images/Img_2706_lg.jpg) care apare in noul videoclip al lui 50 Cent, magnific :D

alejandro
19th December 2005, 10:54
degraba poate baga si fia o poza cu noua lui masinuta:)

roman666
22nd December 2005, 21:42
eu am o Honda Civic...rupe pamantu cea mai tare masina va spun eu...nu are rival..a doua in preferinta este Opel Vectra (aici vb de masini care sunt de condus nu numai de visat):yeah:

Apolini
23rd December 2005, 09:29
...este Opel Vectra (aici vb de masini care sunt de condus nu numai de visat):yeah:
Ok! Eu conduc in fiecare zi un autobus vechi roman cu nr. 104, culoarea alba, an de fabricatie 1995-2000. Dupa aceea mai am inca un autobus 368 tot alb, dar de data asta acesta e fabricat in 1960, ce mai: am o antichitate de masina :D. Ultima mea masina, nu este chiar o masina ci este metroul care duce la Piata Romana si cred ca este cel mai luxos vehicul dintre toate pe care le posedez :D.

roman666
23rd December 2005, 18:56
si le conduci la 14 ani ?...lol...:headbang:

Apolini
23rd December 2005, 22:58
Nu, stau si admir volanul! :D

PS: bun venit pe forum!

fia
28th December 2005, 03:56
Cam cat poate masina mea "posedata"..... pe autostrada soarelui.

gicu
28th December 2005, 11:48
vezi ca esti inca in rodaj, nu tre' sa turezi motorul s-ajungi pe "rosu" ;)
ps. Sa-ti traiasca!
pps. Cine a facut poza de la tine din brate? :D

fia
28th December 2005, 11:56
Stiu ca e in rodaj.... nu o omor in fiecare zi.... dar trebuia sa vad si eu top speed :D

Vadim
28th December 2005, 12:46
Imi place bordul ca e simplu. In rest si eu stiu ca nu e bine sa ii dai peste un anumit numar de ture si viteza atata timp cat e in rodaj (un numar de kilometri recomandat de producator. La logan e 3.000 km).

fia
28th December 2005, 12:50
La seat e 1000 de km si apoi nu la maxim pana la 1500km... oricum, aseara am fortzat-o un pic si am aflat ca la 5600-5700 de ture imi taie benzina :D.... are limitator :D

Ayrton
28th December 2005, 13:45
Masinuta mea actuala:
Opel Astra 2002, 1.6 benzina, 101 CP, 8% consum in Bucuresti, in jur de 5.5 % afara din oras.

PS: nu radeti de decor, nu e casa mea, eu stau la bloc. :)

Masina visata e un VW Passat diesel. Nou. Sper ca in maxim 2 ani sa mi-l pot lua.

rasheedkpenny
3rd January 2006, 18:04
Ia sa postez si eu niste poza cu "my love":

Si in caz ca va intrebati... stiu ca e cam murdara, dar cu vremea asta nici nu se merita sa fie curata! :(

So, ce ziceti? :drak: 1,8T 150CP vrrrroooooouuuuuuuuuummmmmmmmmmmmmmm

realmadrid.com
3rd January 2006, 22:57
Si cat consuma la 100 km ? :D...in oras si in afara :) ?

Catalanul
3rd January 2006, 23:14
Acum de sarbatori am facut si eu niste poze la masina lu' taicamiu, un Volvo V40 1.9 Diesel din 2002, cumparat in iunie.

rasheedkpenny
4th January 2006, 09:20
Si cat consuma la 100 km ? :D...in oras si in afara :) ?

cam 11-11,5 l/100 km in oras si 9-9,5 l/100 km in afara in conditiile in care merg tot timpul cu Climatronicul pornit! :D N-am comp. de bord pentru consum ca sa-ti spun exact... poate e mai bine asa!

Catalane, pune si o poza cu interiorul masinii... :)

oaspetele
4th January 2006, 10:32
nu stiu de ce, dar am un feeling cum ca d-l rasheed isi vine masinuta !!
:P

rasheedkpenny
4th January 2006, 13:59
Oaspete, momentan sunt multumit de ea. Cand am cumparat-o in noiembrie(la un pret bun), am cumparat-o exact in ideea de a o revinde. A fost o licitatie castigata, asa ca... (probabil ai vazut anuntul postat pe un forum :drak: )
Eu vroiam un diesel pentru mine, dar daca mi-a iesit asta in cale...
Despre diesel, ajung la masina dorita acum de mine, tot un Audi A4 de prin 2002-2003 1,9TDI(pd)... daca se poate! :drak: Quattro ar fi minunat dar n-am atatia bani!

Catalanul
4th January 2006, 16:00
Catalane, pune si o poza cu interiorul masinii... :)o sa pun, vroiam sa fac chiar atunci si in interior, dar se grabea taicamiu si nu am mai apucat sa pozez bordul :)

maldini
6th January 2006, 00:37
in afara de Cadillac Escalade mi-ar mai place asta Mercedes S 550 :drak:

realmadrid.com
6th January 2006, 00:41
Dar S600 ce are :D ?

Vadim
6th January 2006, 01:36
Tu te cam arunci... Incepe si tu cu un Tico second hand si mai vezi dupa aia... :D Nu iti trebuie la nimic s600.

realmadrid.com
6th January 2006, 02:13
Pai nu, tre sa vand 3 apartamente pt masina aia :D...ziceam si eu :D..sau cumva S550 iti pare mai accesibil :drak:
Dar...el "viseaza" un S550...si nu inteleg de ce, avand in vedere ca S600 este regina :D

realmadrid.com
9th January 2006, 20:52
Ce parere aveti de asta ? :D.. Ferrari FXX, V12, 6,2 l...800 hp :D

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/11/29/auto/1314483955ded6977294b_250_200_.jpg

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/11/29/auto/131448399fe379ac2ecad_250_200_.jpg

Pacat ca nu este accesibila tuturor...chiar daca ai suma necesara pt a o cumpara :D (1,5 milioane euro)

http://www.prosport.ro/index.php?c=318&a=81207

grande
9th January 2006, 21:34
Ce parere aveti de asta ? ASTON MARTIN model 20069979

realmadrid.com
9th January 2006, 21:53
Doamne, ce masina :D
Aston Martin cu 4 usi :D...suna si arata foarte bine :D..ma gandesc acum ca va costa peste 300-400 mi euro :D..

PS_Nu are si el un nume :D ?..ca pe google nu prea il gasesc :(

grande
9th January 2006, 22:09
Doamne, ce masina :D
Aston Martin cu 4 usi :D...suna si arata foarte bine :D..ma gandesc acum ca va costa peste 300-400 mi euro :D..

PS_Nu are si el un nume :D ?..ca pe google nu prea il gasesc :(
Am sa-ti trimit site-ul cit de curind !

Vadim
10th January 2006, 18:33
Ce parere aveti de asta ? ASTON MARTIN model 20069979
Este vorba de Aston Martin Rapide. Citisem despre el pe Topgear. Uite aici articolul: http://www.topgear.com/content/features/stories/2006/01/stories/01/1.html

grande
10th January 2006, 18:43
Este vorba de Aston Martin Rapide. Citisem despre el pe Topgear. Uite aici articolul: http://www.topgear.com/content/features/stories/2006/01/stories/01/1.html
Ai fost mai rapid ca mine /hello , iar prntru alte informatii mai este si asta www.astonmartins.com

Rechinul Ucigas
10th January 2006, 18:44
eu am luat carnetul in august anul trecut , nu prea am condus mult dar oricum pana acum dintre cele pe care le-am incercat : dacie , renault 19 , renault clio si suzuki grand vitara 4X4 , suzuki mi-a placut cel mai mult ...
sper ca in cateva luni sa imi iau si eu masina , as vrea un bmw dar sa vedem de cati bani dispun :(...

grande
10th January 2006, 18:47
dupa cum vad locuiesti in Anglia , sant pe acolo dacii cu volan pe dreapta ?;)

Rechinul Ucigas
10th January 2006, 18:54
nu , am condus in romania dacia si renault 19 ....
celelalte 2 aici in uk ...

Vadim
10th January 2006, 19:37
Care sunt masinile dominainte in UK? (ca tara de fabricatie ma refer). Citesc ca prin state sunt cele japoneze, mai ales Toyota care e cea mai tare.

grande
10th January 2006, 20:32
Nu am ce face si mai postez si eu niste fotografi !100221002310024100251002510026

fia
10th January 2006, 20:43
Ultimul e bugatti veyron care are si thread special aici pe ols:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2898

grande
10th January 2006, 21:03
Am vazut si eu asta dar asta este ultimul model !;)

realmadrid.com
10th January 2006, 21:09
Chiar dragutza masina asta (http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=10023&d=1136917490) :D
Nu prea am auzit de marca aia..dar presupun ca sunt unii noi iesiti care se ocupa doar de masini exotice de viteza :D
Oricum...arata bine :)....dar tot Aston Martin-ul va face ravagii :D

PS_Ce parere aveti despre acest tanc (http://www.prosport.ro/index.php?c=118&a=87849), pe numele lui Ford F-250 Super Chief Concept :D ?

Rechinul Ucigas
10th January 2006, 23:50
Care sunt masinile dominainte in UK? (ca tara de fabricatie ma refer). Citesc ca prin state sunt cele japoneze, mai ales Toyota care e cea mai tare.
rover - gen dacia la noi
renault
si cele din germania bmw merc..
a si wauxhall nu sh daca am scris bine sau nu dar e opel de la noi ei asa il numesc , si am vazut cateva cielo si matizuri .

Dorin
12th January 2006, 14:17
http://www.volvocars.se/_campaigns/C30/C30DesignConcept/default.htm

Un volvo mic de ca 21000 euro? Mie nu prea imi palce . Dar voua ??:yeah: D

omul
12th January 2006, 17:59
posed si ma poseda un Ford Focus Trend 1.6, benzina, 101 hp, in varsta de trei ani
m-as multumi si cu alt Ford Focus - RS cu motor Cosworth de 349 hp sau macar ala de serie de 215 :D
sau poate ST-ul nou de 226 :D (poza1) + motor cosworth de 2.3 de 300 hp (poza 2)

Platanu
27th January 2006, 19:49
10740

Ce ziceti de Oltcit-ul asta?

omul
27th January 2006, 21:12
pe la Costinesti l-ai vazut, cumva? :D

maldini
28th January 2006, 19:44
O masina de legenda in SUA va reveni in 2009 ...DODGE CHALLENGER :ok:

GeKuRA
28th January 2006, 23:44
Masina preferata si masina ...posedata
Masina preferata... desi imi place numele Ferrari... e totusi Lamborghini Diablo.. rosie sau grena
fata (http://www.matthewdoucette.com/wallpapers/lamborghini_diablo_2_1152x864.jpg)
spate (http://www.wallpaper.net.au/wallpaper/automotive/Lamborghini%20Diablo%20VT%202%20-%201024x768.jpg)

Masina ...posedata :D Dacia 1310 din '86
sa o laud un pic... la -20 de grade porneste la sfert de cheie... le cam fac in ciuda la astia cu masini straine care se chinuie dimineata sa plece din parcare :D
am ajuns in treapta a 3-a la 110 km/h :ok:, ... am cutie in 4 :D
nu am caldura... la -20 grade merg cu geamul deschis :D
cauciucurile de pe spate is uzate ... numa bine de intors cu frana de mana:)...

Dorin
29th January 2006, 19:02
Masinile care nu pleaca la cheie nu sint de vina. Proprietarul este. Orice masina, chiar si Dacia, pot sa se comporte onorabil daca le respectam si le ingrijim.Ulei, bujii etc.:yeah: D

GeKuRA
30th January 2006, 01:05
nu cred ... masina mea e mai speciala :D:D:D macar asa imi place sa cred :D:ok:

philos
30th January 2006, 07:33
vis - jaguar s-type sau mustang 2005 (ambele conduse, ca la alea de le vad doar la saloane auto nu ma bag)
posesie - mazda6 din 2003 si/sau ford fiesta din 2005 (in familie, le conduc dupa caz, urban sau extra-urban)

am cateva poze de la un salon auto cat de cat mai privat :) (adik vine fiecare cu masina de acasa si se lauda...de ex celebrul Jay Leno are 3 garaje de masini si la expo a venit cu vreo 5-6)...sunt cam mari din pacate...daca le vreti dati pm

gicu
30th January 2006, 12:14
philos, poti sa incepi prin a le face mai mici :P si apoi macar cateva...asa de gust :)

philos
30th January 2006, 15:21
am incercat si nu a mers...sunt prea mari, desi le-am comprimat...
vezi daca merge site-ul asta...
imi pare rau pt calitatea unora, dar am ajuns la spartul targului, seara tarziu, cand unii propitari :) se retrasesera pe la restaurante/baruri, asa ca multe le-am fotografiat in strada...iar cu stabilizatorul de la cam foto nu prea ma pricep :D

http://photos.yahoo.com/ph/wanderer_valy/slideshow?.dir=%2F4993&.src=ph

gicu
30th January 2006, 15:25
merci :)

philos
30th January 2006, 16:05
np...cand ajung acasa in aprilie mai am si ceva poze de la saloanele auto din Paris, Geneva si Bruxelles...insa alea se gasesc si pe net...
astea de la Monterey sunt ceva mai speciale :)

realmadrid.com
30th January 2006, 23:25
Si din curiozitate, care sunt ale lui Jay Leno :D ?...presupun ca si motocicleta aia tot a lui este :)

Cainele
31st January 2006, 18:18
Masina preferata si masina ...posedata

deocamdata mi s-a "pus pata" pe un Peugeot 206...nu stiu de ce :P
posed o Dacie antica... :)) modificata si rasmodificata ...doar motorul - Renault original - a mai ramas ...in rest cam totul e schimbat...
Deci Dacia 1300 - incercare de tunning - nu stiu daca am reusit-o :) - 1976 doar motorul...
PS: in a 4-a ajung doar la 130 :(

GeKuRA
31st January 2006, 18:55
tu ajungi la 130 intr-a 4-a...
eu ajung la 110 intr-a 3-a... si 115 intr-a 4-a :D:D:D nu stiu care-i faza... am motor de 1300...

oaspetele
31st January 2006, 22:29
si vitezometru ce zice ??
:P

GeKuRA
1st February 2006, 11:52
pai doar n-am scos vitezele alea din capul meu :D:D arata bine ca m-a prins de vreo 2 ori radarul... :( :D

grande
2nd February 2006, 18:04
Peste asta nu a dat camionul :) 11029

philos
2nd February 2006, 21:38
mustag model '05
V6, 4.0l, SOHC cu 2 valve per cilindru...200 si ceva de cai la 5250 rpm...cam 5s pana la 100 kmh si am mers cu 220-230 kmh

mai e o varianta mai bengoasa: V8, 4.6l, SOHC cu 3 valve/cil, 300hp la 6k rpm

doamne cum se aude animalu' asta :D

P.S. anu' asta au anuntat ca mai arunca un mustang cobra pe piata...la vreo 5.0l si peste 400 de cai...

realmadrid.com
3rd February 2006, 00:50
Asta este masina posedata sau cea preferata :P :D ?

philos
3rd February 2006, 09:25
era cea preferata inchiriata :D:D:D

Dudubetwin
3rd February 2006, 14:56
dupa mine ... masina preferata este VW Bora !! daca ati mers vreo data ca cu asa ceva .. intelegeti de ce ..

realmadrid.com
7th February 2006, 18:49
Nu stiu daca anuntul este adevarat, dar au inceput romanii sa vanda Lamborghini-uri :D

Anuntul (http://www.autovit.ro/html/1/5/0/0/301500.php). Cu doar 140.000 euro oricine il poate cumpara :D

grande
7th February 2006, 19:05
Se pare ca la noi in tara au fost vazute pentru prima data doua Lamborghini la acelas semafor :evil: 11238

realmadrid.com
8th February 2006, 00:16
Slabutze :D...sunt Gallardo, nu au aceiasi faima ca a unui Diablo :D...si cred ca Gallardo este si mai lent decat Diablo :)
Una din cele 2 am vazut-o si eu pe un bulevard din capitala, nu ma uitam la ea daca nu-i auzeam motorul :D

rasheedkpenny
8th February 2006, 18:07
Se pare ca la noi in tara au fost vazute pentru prima data doua Lamborghini la acelas semafor :evil: 11238

Poza respectiva e facuta in Brasov, la 5 minute de unde locuiesc eu! :)
Se pare ca a "plouat" bine anul asta ...

grande
8th February 2006, 20:29
Deci este in Brasov ? pentru ca nu aveam nici o idee despre ce oras este vorba !;)

realmadrid.com
8th February 2006, 20:54
Poza este in Brasov, masinile sunt in Bucuresti :D

SixeR
9th February 2006, 12:17
Poate faceau o liniutza pana la Predeal! :D

philos
14th February 2006, 23:52
din nou mustangul...din nou inchiriat...de data asta insa decapotabil :D

realmadrid.com
15th February 2006, 00:43
Dar un Ferrari, Lamborghini....nu poti sa inchiriezi :D ?

Vadim
15th February 2006, 00:49
Nu stiu daca anuntul este adevarat, dar au inceput romanii sa vanda Lamborghini-uri :D

Anuntul (http://www.autovit.ro/html/1/5/0/0/301500.php). Cu doar 140.000 euro oricine il poate cumpara :D
L-am vazut prin oras, cred ca e al lui Guta sau al altui manelist. Cred ca nu ii mai place si vrea ceva mai rapid. :D

realmadrid.com
15th February 2006, 00:59
In Constanta ?...ca acolo cica se afla masina :D...dar poate a venit si cu ea in Bucuresti..
Sper ca nu faci confuzia intre Gallardo (http://autowp.ru/pictures/lamborghini/gallardo/autowp.ru_lamborghini_gallardo_56.jpg)si Diablo (http://auto.szonline.net/szcar/wpimages/Lamborghini-Diablo-019.jpg) :P !...Gallardo sunt vreo 4 (sigur) doar in Bucuresti, 2 negre si 2 galbene (unul al lui Garcea si altul pe care il vezi mereu la Romana) iar de Diablo nu am auzit de el prin Romania, asta e primul :D...si cam nimeni n-a auzit/vazut :D

Diablo este mult mai mare si mai greu de cumparat decat Gallardo, pt ca nu se mai face :D
Si...manelistiii sunt prea inculti ca sa-si cumpere Lamborghini...cultura lor se opreste la "Mertzedes" :D

PS_Pozele alea din anunt nu-s facute la noi 100% :D...in SUA poate, intr-un cartier select. Si sunt sanse ca anuntul sa fie vrajeala :D

alejandro
15th February 2006, 09:59
Dar un Ferrari, Lamborghini....nu poti sa inchiriezi :D ?
Daca isi ia Ferrari n-are voie sa consume alcool:D

Angelina Jolie
16th February 2006, 08:06
mustag model '05
V6, 4.0l, SOHC cu 2 valve per cilindru...200 si ceva de cai la 5250 rpm...cam 5s pana la 100 kmh si am mers cu 220-230 kmh

mai e o varianta mai bengoasa: V8, 4.6l, SOHC cu 3 valve/cil, 300hp la 6k rpm

doamne cum se aude animalu' asta :D

P.S. anu' asta au anuntat ca mai arunca un mustang cobra pe piata...la vreo 5.0l si peste 400 de cai...
O poza cu asta voiam sa pun si eu. Mi se pare atata de sexy masina. Fii atent mai Philos ca ma interesai. Ca sa trimiti o masina din Los Angeles pana-n Rotterdam te costa 900 de dolari. Si de acolo o conduci, in 2 zile esti acasa cu ea. Numa nu stiu cat is taxele vamale si daca rablele astea de Mustanguri:D se incadreaza in Euro 3.
Te-am pus pe ganduri au ba? Hai ca BMW are tot smecheru' in Romania, da Mustang???
Si later edit ca uitai, ma gandesc la la motoru' de 4.6 tre sa pape vreo 20 de litri in oras. Da amu no, obrazu' subtire cu cheltuiala se tine.

philos
16th February 2006, 10:04
:D:D:D
@ Mar Mon

De ce n-ai zis mey ca-ti place ca-ti faceam o vizita cand am fo weekendu trecut in SF cu Mustangu' decapotabil :D!!!
E o afacere sa-l duci in Ro si sa-l vinzi :)...eu am Mazda 6 acasa, da' ma gandesc serios la un Fiesta d'ala mic, cu motor de 1.4 pe motorina...in Bucale mananca al draq de mult masinile :D

Ca sa-ti raspund la intrebare...nush cat sunt taxele vamale ca io-s scutit :D...dar nu se incadreaza la Euro 3 pt ca americanii folosesc alti parametri la 'smog-uit'

Angelina Jolie
16th February 2006, 19:55
No s-apoi cum fac sa-mi duc Mustangu' acasa? Ma si tu ma. Pai da-mi solutii nu probleme.:D

fia
28th February 2006, 17:09
Dragi posesori de masini, vremea e prielnica, care vine pe seara sa facem niste cerculetze, sau ce se poate desena cu frana de mana? Gasim un loc viran, spre exemplu la Ilioara, ca in rest cam vine politia :D si vedem care stie mai bine :)

philos
1st March 2006, 05:19
de cand am dat Dacia nu ma mai risc la d'astea :D

fia
1st March 2006, 09:26
In california cred si eu ca nu e vreme de asa ceva.... dar pe zapada proaspata de 5-10 cm este extraordinar. :)

rasheedkpenny
2nd March 2006, 18:28
Dragi posesori de masini, vremea e prielnica, care vine pe seara sa facem niste cerculetze, sau ce se poate desena cu frana de mana? Gasim un loc viran, spre exemplu la Ilioara, ca in rest cam vine politia :D si vedem care stie mai bine :)

Si uite asa ti se duce distributia mai repede... :drak:

fia
2nd March 2006, 18:30
Da ce ma cumperi tu masina :D? Oricum nu am mai ajuns.... ca am facut 2h:30 pana acasa de la servici si nu am mai avut chef....

One-Man Show
2nd March 2006, 20:27
am un logan...de care sunt relativ multumit pan' aku'...:D


M-as vedea intr-o Hemi Cuda sau intr-un Trans Am...:rolleyes:

fia
2nd May 2006, 23:12
audi tt tunat :D

bluesky
2nd May 2006, 23:29
super masina facuta dar a costat ceva lovele,rar vezi de astea.

realmadrid.com
2nd May 2006, 23:48
Sigur nu-i nava spatiala :D ?. Cateva lovele ? :D..poate cateva zeci de mi de lovele :D

Angelina Jolie
5th May 2006, 08:47
Nu sare nici unul cu poze cu masina posedata?

Ayrton
5th May 2006, 10:30
audi tt tunat :D


Asta sigur e bun in Romania si in special in Bucuresti, unde strazile sunt perfect asfaltate, fara nici cea mai mica denivelare, ca sa nu mai spun ca eu n-am vazut, desi m-am straduit din greu, sa gasesc o gropita cat de mica precum la nenorocitii aia de nemti unde primarii si guvernantii isi bat joc de cetateni prin nesimtirea cu care fura bani, lucrari si materiale. D-aia suntem noi prima natiune a Europei si Germania in coada, ca nu merita nesimtii dracului sa aiba parte nici de Trabanturi la ce catastrofe de strazi au! :drak: Ca sa nu mai spun ca atunci cand vor da si ei in functiune primii 100 de km de autostrada in Romania se va merge deja frecvent cu OZN-uri!


PS: si cand m-am trezit era dimineata deja... :D

fia
5th May 2006, 11:01
@angie: eu am pus mai de mult.... da nu mai sti pe ce thread...

Ayrton
5th May 2006, 11:32
si eu, dar stiu unde: pe acest thread! ;)

fia
5th May 2006, 16:17
masina mea pocnita

Emilio
5th May 2006, 16:28
misto culoare are masina ta

fia
5th May 2006, 16:41
Este a doua masina visinie, si frati-miu tot visinie, si crede-ma nu e o intamplare :D Deh, o boala am si eu :) RAPID!

P.S. Am tot cochetat sa ii trag o dunga alba, sau niste stickere ceva, dar parca arata prea de taran dupa aia :D

Emilio
5th May 2006, 17:22
Eu mi-am luat in '99 un Tico in aceeasi culoare. Alternativa era un Matiz rosu...

dannymoga
24th May 2006, 16:03
Am avut un Ford Sierra din 86, de fapt il am si acuma, in curte, langa cotetul de gaini... la vremea ei super masina , cutie in 4 trepte automata, cam 105 cai putere. :)
Dar am divortat de ea cand mi-am adus din germania noul Ford Mondeo (asta era in 2003), cutie in 6 trepte,tot automata, cam 160 de cai si asta a ramas unica mea iubire realizabila...:yeah:
Ce sa va spun ca mi-ar placea un Mercedes CLS... lol... poate peste cativa ani cand o sa mi-l pot permite, si cand o sa ma satur de Mondeo.../hello

adi_ilie26
8th August 2006, 23:44
Verilor....masina ce o posed e un logan>perfect pt cea ce i-mi doresc....dar asa ca masina preferata>un vis mai bine zis...cat de realizabil vom vedea..AUDI A-6 4.0 TDI....foai ca iara inebunesc cand ma gandesc...misto masina..

Hmic
11th August 2006, 00:44
fiat ducato 2.3 jti...cea mai tare van
:ok:

nigel
11th August 2006, 21:24
ptr. banel 16 = daca tu vrei dunga alba de ce nu faci ? este optiunea ta si oricum esti rapdist, adica tot locul doi mereu (sac ) , am glumit sa stii.

Galushca
15th August 2006, 12:09
sincer...am avut sub talpa cam 2 ani jumate o skoda octavia din 2000 criminal de tare...a tras saraca in ham...sub piciorul unui incepator si nu a protestat deloc...am ramas cu ochii cat cepele cand am ajuns la revizie si mi`au schimbat doar filtrele...acum...m`am dat pe auto emotion....leon...si da e buna masina dar in visele mele cele mai erotice...poate o sa zambiti...un polo gti...mic si dement...ce`ti mai trebuie? nimic(poate umpic de spatiu daca ai picioare lungi :D ) .

TheIceMan
31st August 2006, 20:58
masina actuala: nu am; am avut VW Passat, Opel Astra, Opel Kadett, Dacia 1310, Dacia 1210, Trabant 601 S.

masina ideala: Lexus 400 h (hybrid); mai aproape de mine totusi una dintre Toyota 4Runner, Toyota FJ Cruiser, Toyota RAV4 (new model), Nissan Pathfinder, Nissan X-Terra.

pinki
17th September 2006, 15:39
eu am o skoda octavia, asa, de familie, am avut un matiz in primu' an de permis ca sa nu fac prostii si acum sunt in tentative pt un 206. visez la un A3 si cred ca o sa mai visez mult si bine. dar cand ma fac eu mare tot imi iau :D

Cristian
17th September 2006, 19:59
Dacia :D

kain
17th September 2006, 23:43
Peugeot 407 cc ;)

Hard
18th September 2006, 00:16
ferarri

kain
18th September 2006, 00:29
ferarri

Se scrie "Ferrari". No offence ! :D

pinki
18th September 2006, 00:30
mai important e cum se conduce :D

Hard
27th September 2006, 04:01
iar cea preferata este aston martin...

grande
27th September 2006, 15:53
Asta cumva ?16962

Hard
27th September 2006, 23:11
mda ... o tot vad in vitrina,sa o cumpar,sa nu...

zavoianu
19th October 2006, 13:31
caddy escalade - new one
lexul LS460
M6 Hamman cabrio -hihihhi

maldini
19th October 2006, 13:35
caddy escalade - new one
lexul LS460
M6 Hamman cabrio -hihihhi

Astea le-ai visat azi noapte ? :happy Cand te-ai trezit in fata blocului tot Dacia 1300 era nu :ras-plans:

Lavinia
25th October 2006, 00:56
preferata:maserati(doamne...) posedata-none..nu am permis ink..mai sunt 2 ani..oriqm probabil o sa fie una sport in 2 ushi...

Vadim
25th October 2006, 01:41
Au pustii din ziua de azi niste aspiratii... Dar Dacia sport 1410 in doua usi ce are?

pinki
25th October 2006, 09:35
:ras-plans: pai noi suntem de dacii? eu nici scoala n-am facut-o pe dacie :D

Lavinia
29th October 2006, 21:15
Au pustii din ziua de azi niste aspiratii... Dar Dacia sport 1410 in doua usi ce are?

makr sa aspiram si noi....

b0mbitzzza21
2nd November 2006, 23:20
SAlutari .. voua .. am citit toate mesajele pfiuu 14 pagini :mda: dar am reusit intr`un final .. si chiar imi place subiectul ..:drak: NU posed . inka . dar "visez" la un r32 :) sau de ce nu subaru boxer :drak: :drak: :)) Si cum visele pot deveni realitati :) pretentiile pot creste :P

Lavinia
2nd November 2006, 23:26
daaaa..si yo visez la makr un bmw z3 acolo....

b0mbitzzza21
2nd November 2006, 23:46
deocamdata ..(eu) ma multumesk cu taxiu :)) pana la iesirea din scoala ;))

Lavinia
2nd November 2006, 23:47
oriqm ...sperantza moare ultima..doar nu ne'om dori trabanturi...

b0mbitzzza21
3rd November 2006, 00:02
hah. da :))) parere : perfectiunea nu exista .. si niciodata nu vom simti ca e perfect .. dar tinzand spre ea putem ajunge sub cu ff putin ;))

delaparis
8th November 2006, 20:38
Sa zicem ca aveti propuneri concurente pentru a schimba masina noua pentru acelasi pret ...:rolleyes:

Ce alegeti intre VW PASSAT , Opel VECTRA si Renault VELSATIS ?
:)

Merci in avans pentru opinii :)

Lavinia
8th November 2006, 21:24
passatu'

oaspetele
8th November 2006, 22:07
delaparis, te referi la masinile actuale, noi ?
ce motorizari ?

delaparis
8th November 2006, 22:43
La masini noi gen 150 cv sau 180 cv ... diesel

oaspetele
8th November 2006, 23:51
poi, teoretic passatu, dar sint sigur ca opleu e mai ieftin.
velsatis a fost un esec prin primsa vanzarilor, dar la un loc cu laguna este singurul reno care are ceva de zis.
nu stiu la reno sau la opel ce variante de motorizare ai pe diesel, dar la passat cred ca un 140 cp e suficient. exista si 170, dar cred ca e bine mai scump.

delaparis
8th November 2006, 23:57
De fapt le stiu bine ... :) ma uit atent in perioada asta :rolleyes:

Opel are 140 cv (sau cp ...cum vrei :D ) PASSAT are 150 si VELSATIS are 175

DAR ... Opel si VW au 1400 kg iar VELSATIS are 1700 kg :o:

La performante sunt egale oarecum dar la confort VELSATIS este peste clar :ok:

Problema vine la mecanica ... Renault e cam :no:

oaspetele
9th November 2006, 00:24
si passat-ul are 2.0 tdi (cu filtru de particule) 170 cp.
presupun ca velsatis-ul are 2.5 sau 3.0 cilindree, deci taxe/impozite mai mari.

delaparis
9th November 2006, 00:33
Da PASSAT are o versiune aici in Franta la 250 cp V6 :o:
iar VELSATIS are 200 CP cu un 3.0 cilindree in 4 ...:ok:

dar eu vorbesc la gama intermediara :D mai ieftina asa ... :cool: daca se poate spune

oaspetele
9th November 2006, 00:49
passatu ala nu mai e diesel...

delaparis
9th November 2006, 00:54
Ba da ... cred ca e motorul de la AUDI dar nu sunt sigur ...

oaspetele
9th November 2006, 07:52
in materie de VAG (VolkswagenAudiGroup) nu prea admit sa fiu contrazis.
:)
este exact motorul care e si pe varful de gama al Golfului, R32.
motor pe benzina,V6 FSI, 250cp.

pinki
9th November 2006, 10:29
passat, clar! :D

renault=urile sunt slabute, iar daca e sa se strice, mai bine te impusti decat sa te duci la service. de opel nu prea stiu, dar clar VW sunt cele mai tari :D

grande
9th November 2006, 12:21
passatu ala nu mai e diesel...

Ai aici toate datele tehnice http://www.volkswagen.lu/vwcms_publish/vwcms/master_public/virtualmaster/lu_fr/models/passat/pasat/technical_data.detail.0.4.html

georg40
9th November 2006, 13:15
passat, clar! :D

renault=urile sunt slabute, iar daca e sa se strice, mai bine te impusti decat sa te duci la service. de opel nu prea stiu, dar clar VW sunt cele mai tari :D

Aici circula gluma ca Renault-ul si Fiat-ul ruginesc deja in ...catalog.
VW (si Audi ca sunt impreuna) au service foarte bun dar ceva mai scump.
Opel are un service mizerabil, de aceea multi se tem de aceasta marca.
Un service foarte bun au masinile japoneze, inainte de toate Toyota, Honda si Daihatsu.

Lauryca
19th November 2006, 13:34
Masina pe mi-as dori-o?? Hmmm!!!! Volvo S40 (S60, S80)!! Nu cred ca la acelasi pret sa gasesti o masina mai sigura..... Puteti sa aruncati o privire aici: http://www.volvocars.ro/models/s40/ .. Si daca vreodata m-as plictisi de Volvo, probabil mi-as lua un Saab (probabil unii nici nu au auzit de marca asta) http://www.saab-romania.ro . Deh tot o suedeza!!

Masina care o am: un Matiz E A/C de care sunt foarte multumit (am facut 7000 de km pana acum).

noir_desir
19th November 2006, 20:04
Masina pe care o am? Logan, ca tot romanul...:ras-plans:
Masina dorita? VW Touareg sau Peugeot 407.:D

georg40
19th November 2006, 23:06
Masina pe care o am? Logan, ca tot romanul...:ras-plans:
Masina dorita? VW Touareg sau Peugeot 407.:D


Nu numai tot romanul . Intre timp si 4 000 de germani au aceeasi masina ca si tine.
Intrebarea cheie este intotdeuna la ce imi trebuie masina ?

Daca as fi agent de asigurari si as face 40-50 de mii de km.pe an mi-as lua und Audi sau BMW sau Mercedes.
Daca mi-ar trebui masina pentru drumuri lungi in concediu de pilda, cu bagaje multe, m-as gandi la und Ford S Max.
Daca imi trebuie masina sa merg pana la serviciu, undeva in apropiere, si sa-mi fac cumparaturile zilnice mi-ar ajunge si un Daihatsu Sirion 1,3 87 Ps, echipat cu toate draciile, impozitul si asigurari ieftine, usor de parcat, potrivit si pentru sotie etc. Este exact masina pe care o am, si desi am avut si Audi, si VW si Opel si Honda etc. este masina cea mai potrivita pentru n e v o i l e mele. Drumul Frankfurt - Oradea l-am facut 12 ore. E rau ?
Nu te plange de Logan , este o masina buna.

pinki
19th November 2006, 23:11
eu am skoda :D

si vreau audi A3.

deci, cine se ofera sa-mi cumpere? :D

Bumbescu
19th November 2006, 23:22
In miniatura-i buna?

Hard
19th November 2006, 23:35
este o problema la romani:nu imi iau logan ca "are" toti.:happy
ia-ti dom`le alta masina numai de dragul de a nu avea logan,si o sa simti cum te ustura funduletzul daca ai o problema la ea:D

pinki
19th November 2006, 23:44
nu, full option si galbena :D

noir_desir
20th November 2006, 07:42
Nu te plange de Logan , este o masina buna.

Nu m-am plans, ma impac chiar bine cu ea...:ok: Eu ziceam doar ca, cel putin la mine la bloc, cam jumate din locatari si-au luat Logan, atata tot...Si ca Romania e plina de Loganuri. N-am zis ca e bine sau ca e rau, ci am facut doar o constatare.
Pana sa ajung sa dau 30 000 euro pe un Peugeot 407 sau 45 000 euro pe un VW Touareg, tre' sa ma multumesc cu Loganu :D ... sau cu colectia de machete 1/43, unde am si VW si Peugeot. :ras-plans:

Celso
27th November 2006, 11:58
deocamdata mi`as dori un GOLF 4:evil:, in ceea ce priveste masina pe care o posed, nu am masina, am Dacie:D

Ballack_29
27th November 2006, 12:02
DACIA = "Daca Ai Cap Iei Altceva" o vorba din strabuni :D

Ca si tine tot VW vreau, numa Passat sa fie :D

Celso
27th November 2006, 12:06
Cap as avea:evil: , da n`am lovelele necesare:D

CrisS
27th November 2006, 12:07
Cap as avea:evil: , da n`am lovelele necesare:D

produce-i! :happy

Celso
27th November 2006, 12:08
usor de zis, greu de facut;) :D

Ballack_29
27th November 2006, 12:10
ai cap=> ai lovele :D,

Lauryca
27th November 2006, 22:11
Putin off-topic.
Ca tot veni vorba de Logan, am primit pe YM un banc misto care mi-a placut mult. Unii poate îl stiu, altii nu:

Mare concurs: "cea mai ermetica masina". Vin cei de la VW cu ultimul model de Passat. Comisia intreaba: - Ati facut testul cu pisica? - Nu, cum testul cu pisica? - Nu-i nimic, il facem acum. Bagam o pisica inauntru... Dupa doua zile pisica moare, nu mai avea aer. - Intr-adevar este ermetica. Vine ultimul model de BMW M5, comisia intreaba: - Ati facut testul cu pisica? - Nu, cum se face acest test? - Bagam o pisica inauntru... Dupa o zi pisica moare. Nu mai avea aer. Este intr-adevar cea mai ermetica masina. Vin si cei de la Logan. Comisia intreaba: - Ati facut testul cu pisica? - Da! - Si cum l-ati facut? - Pai am bagat pisica inauntru si pe unde scotea capul, chituiam...

:happy :happy :happy

No ofense Logan-arilor!!!!

georg40
27th November 2006, 22:40
Cu vreo 30 si ceva de ani in urma, daca cineva iti spunea ca "am cumparat o masina" , nu-l intrebai :" ce marca ? " ci "ce culoare ?"...

Ballack_29
28th November 2006, 09:39
......si cine avea masina era boier

bmm
29th November 2006, 15:35
am mai evoluat si noi

georg40
5th December 2006, 12:16
Revista Motorwelt organul ADAC (automobil clubul german) a organizat in randul membrilor clubului (acestia sunt deja in numar de 16 milioane !) un sondaj de opinii cu tema"Cum sunteti multumit cu masina proprie si cu atelierul de servicii si reparatii"
Au raspuns surprinzator de multi, peste 50 000 de automobilisti.
Au fost evocate 32 de marci diferite, rezultatul marcand o surpriza copioasa.
Pe primele cinci locuri s-au clasat numai masini japoneze , in ordine: Subaru, Toyota,Honda , Mazda si Daihatsu. Pe locul 6, Porsche, posesorii acestui bolid sunt, nu-i asa, mai putini la numar, BMW a terminat pe locul 9, Audi pe 15, Opel pe 17 , Ford pe 20, Mercedes pe 26 , Renault pe 27 , iar VW pe 31. Ultimul loc revine, cum era si de asteptat, marcii Smart.
Impresia generala si notatia au fost foarte puternic influentate de calitatea serviciilor unitatilor reparatoare. In aceasta privinta serviceu-rile pentru masini japoneze sunt de neintrecut (punctualitate, rapiditate, calitate, amabilitate), Porsche (deh, oameni cu bani) este o exceptie, iar la Opel si VW deceptiile sunt prezente la tot pasul.
Un exemplu similar pentru Honda si Daihatsu.Programarile sunt respectate la minut, reparatiile sau intretinerile sunt comunicate imediat, se cere acceptul clientului, maistrul explica pozitiile din factura. Nu este de neglijat nici amanuntul ca pentru ziua de reparatii sau inspectie se pun la dispozitie masini de schimb, clientul , daca isi asteapta masina pe loc, este servit la Honda cu o cafea si un sandwich.Sunt mici amanunte dar ele influenteaza impresia generala enorm.
Ecourile sondajului au fost pozitive in sensul ca mult reprezentante s-au angajat in fata publicului sa-si imbunatateasca activitatea.

Lauryca
5th December 2006, 21:04
Adevarul e ca service-ul si tratamentul care ti-l face dealerul face mai mult decat masina. De exemplu la dealer-ul Skoda din Iasi, Open Service, nu cred ca o sa mai calc niciodata. Am fost cu un prieten care intentiona sa-si ia masina si voia informatii despre Octavia si Fabia; a venit un angajat de acolo, ne-a dus langa masinile cu pricina si ne-a citit de pe foitele lipite pe masini dorile si motorizarile si apoi ne-a zis ca mai multe putem afla de pe internet si a plecat. :( Evident ca nu am mai fost pe acolo, iar prietenul si-a cumparat Octavia pana la urma, dar de la alt dealer, chiar daca a mai strabatut cateva zeci de km in plus. Deci unii alunga clientii inainte de a-i avea.. :(
La noi problema cu "japonezele" e ca ca daca iti trebuie o piesa nu chiar asa de uzuala, astepti cam o luna de zile. Stiu cateva persoane care au avut de suferit din cauza Rav4-ului si a Acoord-lui...

georg40
5th December 2006, 21:36
(
La noi problema cu "japonezele" e ca ca daca iti trebuie o piesa nu chiar asa de uzuala, astepti cam o luna de zile. Stiu cateva persoane care au avut de suferit din cauza Rav4-ului si a Acoord-lui...


Acest fapt ma mira in mod deosebit pentru ca aici firmele cu masini japoneze sunt poate cele mai rapide in ce priveste piesele de schimb, de regula piesa comandata dimineata este pana la inchidere deja livrabila sau in cel mai rau caz a doua zi.
Este adevarat ca unele marci, ca Honda , Daihatsu sau Toyota au aici uriase reprezentante si depozite doldora de piese de schimb.

Lauryca
6th December 2006, 00:18
Una e Germania, alta e România...:cry: :cry:

Lavinia
6th December 2006, 21:35
asa e...dacia e mult mai buna decat orice mashina germana:ras-plans:

georg40
6th December 2006, 23:49
asa e...dacia e mult mai buna decat orice mashina germana:ras-plans:

Tu de unde stii, ca de fapt nici nu poti inca avea carnet de conducere !
(Dar ca gluma e buna !)

Lavinia
6th December 2006, 23:55
pey gluma s'a si vrut a fi :P
oricum...cand imi voi lua carnetu' de conducere imi voi lua si un bmw z3...un passat...o masina d'asta asa...nu cine stye ce :P(da doamne si'un opel:D)