PDA

View Full Version : PGATour sau PGA European Tour?



corina_jga
19th March 2010, 11:00
Buna tuturor,
Sunt noua... in forum si in lumea golfului. M-a prins virusul acum 1 an si jumate si ma tine strans. Stiti si voi cum este, mai ales daca vine pe firea ta, nu ai nici o sansa.
Locuiesc in Tenerife si, Doamne-ajuta!, avem cum sa jucam fara pauze de sezon si terenuri avem in jur fo' cateva de unde sa alegem. Si daca nu e zi de golf, sigur avem parte seara de golf la tv...
M-am bucurat sa stiu ca si in Romania a inceput lumea sa simta ce este golful dar mai este mult de facut si, din pacate, nu ajunge o mana de oameni entuziasti pentru asta si nici o ministra cu ambitii. Sigur e o cale si unde e un pic de dorinta, apare si putinta.
Nu prea scapam turneele care se transmit incepand de joi pana dumunica. Fiul meu stie deja si ne intreaba: fotbal sau golf in seara asta?
Intrebare: e numai o impresie a mea, sau campionatele din PGATOUR sunt ceva mai spectaculoase decat cele in PGA European? Si nu ma refer aici la atmosfera pe care americanii stiu sa o faca in jurul fiecarui eveniment pe care il organizeaza... vorbesc despe joc in sine, despre calitatea lui... in PGATour joaca si obisnuiti ai EuropeanTour si parca si ei arata alta calitate a jocului... Repet, poate e numai o impresie.
De vreo 2 luni stau cu ochii pe Fowler... Mi se pare ca promite... El, in PGATour si Kaymer in European Tour...

Dorin
19th March 2010, 11:24
Elita absoluta este in PGA tour. Transmisiile de acolo sint mai obositoare caci au pauze de reclame si arata de obicei doar pe cei care sint la conducere. In Europa se transmite mai intensiv , arata mai multi jucatori.
Terenurile americane sint de calitate mai buna pe green sau pe fairway.Frumusetea variaza...
Jucatorii depe ET se califica prin rezultate pentru PGA in schimb americanii sint bineveniti pe ET fara calificare. Pe PGA trebuie sa castigi in jur de 1mil dollars ca sa-ti pastrezi locul , in Europa ajunge cu 1/3 din asta.
Cele mai importante turnee se joaca in USA cu o exceptie : British Open. Cel mai tare turneu este The Masters pe Augusta . Intodeauna la sfarsit de martie.
Dorin (din Suedia).
PS Am jucat pe Tenerifa pe Royal Club si pe Buenavista(favorit!)

corina_jga
19th March 2010, 12:52
Terenuri de golf spectaculoase are si Europa pentru competitii, vezi Portugalia in Estoril, Spania macar cu Valderrama, in Germania sunt cateva; Scotia si Irlanda, ce sa mai vorbim (desi mie nu mi-a placea sa joc St. Andrews... prea gol, prea "links" pentru gustul meu si io din pot-bunker nu ies...).
Cand am intrebat care dintre competitii, m-am referit la calitatea jocului aratat. Acuratete, artificii in swing pentru a imprima mingii traiectoria dorita, approach al green-ului pe care eu in PGA European nu l-am vazut, cu exceptia celor care joaca si in PGATour. Au ceva baietii astia, nu stiu ce mananca inainte de a intra pe teren, dar eu as cere doua portii. Iar comentariile americanilor sunt atat de tehnice, ca-ti vine sa iei o crosa si sa vezi cum iti iese si tie draw prin "open stand" + full swing.
In afara de Tecina (18), Los Palos(9) si Los Lagos(9), am incercat toate terenurile din Tenerife.
Mie nu imi place Real Club de Golf... Terenul e bine gandit numai ca, pe alocuri, nu era asa de bine ingrijit cand l-am jucat eu. E mai mereu intunecat si umed datorita amplasarii pe insula intr-o zona unde se acumuleaza nori mai toata ziua...
Buenavista e superb, are de toate, iar ultimele 9 gauri sunt preferatele mele... Pacat ca acum, dupa ploile de aici, bunkerele sunt un reparatii... A fost pentru prima data cand am jucat si mi-a lipsit sa ma joc in nisip. Noi jucam mai des in Golf del Sur (27 de gauri) iar favoritul meu in Tenerife este Golf Las Americas...
Nu ai tu idee cat de placut este sa vorbesc despre golf in romaneste. O mai fac cu sora mea, dar sa nu fii singurul roman care joaca golf, e un gand superb.
Toate cele bune.

dumy84
19th March 2010, 13:35
Te asteptam sa citeste despre turneele saptamanale, in romaneste, pe sectiunea de Golf a Onlinesport.ro http://www.onlinesport.ro/sporturi/golf/

Dorin
19th March 2010, 17:09
Joci de un an si jumatate dar vorbesti ca unul ce a jucat 10 ani ! Adica esti cu adevarat la subiect.FELICITARI!
Exact , Real nu Royal. Dar am jucat acolo ca stateam aproape . E vechi si interesant dar nu prea bine intretinut.
Altfel numai de bine!
D:yeah:

corina_jga
19th March 2010, 21:34
Am sa atunc un ochi pe stirile din rubrica de golf... De o parte din ele am parte din alte surse (mai ales yahoo.de). Dar e ceva sa le citesc si aici; mai multe surse, mai multe nuante...
Cat despre relatia mea cu golful, sunt oarecum privilegiata: sora si cumnatul joaca golf de 4-5 ani, partenerul meu are golful la inima. Am avut de unde sa invat si in casa avem destule de citit/vazut. Cu intrarea swingului in memoria musculara am eu probleme... Iar golful nu e ca fotbalul (mare iertare cer de la cei care joaca fotbal). In ochii mei nu poti juca golf si nu il poti aborda cum abordezi o miutza intre prieteni in spatele blocului. E cu totul altceva.
De la tehnica, la mentalitate, nu stii ce vine mai intai. Golful e paradoxal, oarecum: nu ai alt oponent decat pe tine insuti dar ai parte de provocari mai mari decat daca ar trebui sa bati pe cineva. Cele mai reusite swinguri sunt cele pe care le-ai facut complet relaxat, fara inversunare pe mingea aia mica si nevinovata (care sta sfidator in iarba) dupa ce ore in sir, saptamani sau luni in sir ai exersat aceeasi miscare desfacuta in secvente.
Dar ce sentiment de implinire ai cand mingea zboara unde vrei tu... si cat de repede uiti frustrarea (care in unele zile dureaza) dupa un putt cu zgomot de "par"... Si toate astea nu vin de la sine, trebuie sa cauti sa intelegi DE CE se intampla si CUM se intampla... E fizica pura si un control fantastic al propriului corp, ambele competate de o slefuire a mintii. Cel putin pentru mine, putine lucruri se compara cu o zi de golf intre prieteni.
Azi sigur ne uitam la PGATour... Harrington conduce. Nu stiu daca va termina ca lider, pentru ca nu are constant sange rece iar de fiecare data cand l-am vazut pierzand conducerea, a fost la jocul scurt (chip/pitch si nu putt) iar urmatoarele gauri a dorit prea mult si nu s-a putut relaxa. La nivelul lor, 80% sta in nervi, ca swingul il au deja in sange. Am vazut asta si la revenirea lui Tiger dupa operatie. Opusul l-am vazut in relaxarea cu care a jucat Fowler primele 3 turnee in calitate de pro...
Sa aveti parte de toate bune si de un week-end frumos.

Dorin
19th March 2010, 22:16
Multumesc de urarile de weekend si sa ne tinem tare. Aici e zapada .zapada si golful va fi foarte intarziat anul asta. De obicei se poate juca la mijlocul lui martie. Abstinenta mi-am tratat-o un pic in ianuarie pe Meloneras si Salobre(se recomanda amindoua!) pe Gran Canaria si astept aprilie cu soare si iarba in loc de zapada.:yeah:
Eu tin cu suedezii , Petersson a castigat chiar turneul actual acum cativa ani.

T1 11 5 Padraig Harrington -8 F* -6 color info 69 65 134
T1 1 11 Jeff Maggert -8 11* -4 color info 67 67
T3 1 33 Carl Pettersson -7 F -3 color info 67 68 135
T3 1 34 Jim Furyk -7 F* -3 color info 67 68 135
T3 18 24 Bubba Watson -7 F* -6 color info 70 65 135
T3 18 1 Steve Stricker -7 11 -6 color info 70 70
T7 5 74 Jonathan Byrd -6 14* -2 color info 67 67
T7 5 22 Retief Goosen -6 11* -2 color info 67 67
T9 96 89 David Toms -5 F -8 color info 74 63 137
T9 1 55 Steve Elkington -5 8 -2 color info 68 68

corina_jga
19th March 2010, 23:43
Pettersson era leader cand m-am uitat penultima data si apoi al doilea (terminasera si Harrington si Pettersson).
Jucat ambele campuri... De departe, Salobre e mai frumos si te stoarce de vlaga (uneori si de idei). Par 3 la mai sus de 50 m? Am murit cu zile la tee-ul barbatilor. Cu Meloneras mi-a trebuit ceva vreme sa ma obisnuiesc cu un fair-way cu iarba foarte scurta... Si am urat canalele pentru ca mingile mele se rostogoleau mereu in ele.
Vine ea si vremea frumoasa, ai sa vezi.

Dorin
20th March 2010, 09:45
Par 3 pe Salobre e formidabil.De la balcon! In pricipiu e usor dar frica e mai mare.Pe Meloneras am amintiri super. Record personal de Birdies pe o runda ! 3. Joc pe handicap 11.

corina_jga
20th March 2010, 18:46
Frumoos! si daca o partida s-a terminat asa, sigur e loc si de a doua, pentru ca toate ingredientele sunt acolo.
In Gran Canaria, nu mai stiu daca in Salobre sau in celalalt pe care l-am jucat, era un par 4, dog leg spre dreapta; de la teeul fetelor vezi la o distanta de 10 numai o movila mare de tot, care ascunde fair-way-ul. La data cu pricina nu aveam driver, numai wood 3. A fost una din putinele dati cand am fost realmente mandra de crosa asta la tee-off.
Pettersson e pe locul 2 si inca nu a terminat. Eu, una, nu l-am remarcat niciodata pe el ci numai pe ceilalti 2, Stenson si Edfors (sper ca le-am scris bine numele)... In Maroco este cupa HassanII... European... numai ca cei de pe Sky nu dau decat rezumatul...

Dorin
20th March 2010, 20:44
Petersson locuieste in USA de multi ani dar pastreaza cetatenia.E in principiu american... Sta in Carolina.
Stenson e cel mai bun , Edfors e un favorit personal. Robert Karlsson e al doilea suedez ca valoare. 10 victorii in ET si castigator la general in 2008 in ET.In pereche Karlsson cu Stenson au castigat campionat mondial de perechi. ImpreunA SINT FOARTE ATLETICI . 1,92-1,96 ! http://www.nancarrow-webdesk.com/warehouse/storage2/2008-w48/img.422871_t.jpg

corina_jga
22nd March 2010, 12:17
Buna...
Troufeul HassanII s-a terminat cu un -25 sub par (Davies) iar Traditions cu -13 sub par (Furyk). Diferenta cred ca sta in dificultatea terenurilor de golf, pentru ca jocul e cam acelasi. Am vazut cate ceva din amandoua si nu a fost mare diferenta. Poate ca Davies a fost mai stapan pe sine decat Furyk. Ultimul a si admis ca a pierdut in mos stupid la ultima gaura. Sincera sa fiu, mi-am dorit un play off intre Furyk si Choi, coreanul jucand net mai bine in ultima runda.
Comentariul lui Dietmar, sotul meu: "lui Watson o sa-i fie foarte greu sa castige vreodata ceva. E bun, dar nu are nervi tari, daca e deranjat mereu de un zgomot marunt, de un spectator... Si cine a mai vazut un polo t-shirt incheiat la toti nasturii? Asta spune ceva despre natura lui..."
Una peste alta, a trecut si asta... Asteptam acum Bay Hill, Palmer Invitational...

corina_jga
22nd March 2010, 12:18
Transitions... nu Traditions.... Graba

Dorin
22nd March 2010, 17:22
Terenul marocan e mult mai usor iar terenul din Florida e greu pentru toti. Si a mai si plouat , batut vantul etc. Performanta americanului Furyk este deosebita caci este cred un record sa ai mai bine de -10. Nu uita ca si fenomenalul Stricker(-6) a fost la turneul american si am avut dificultati, etc

corina_jga
24th March 2010, 12:25
Nu numai ca au avut parte de vreme rea, dar s-a si intrerupt competitia pentru cateva ore din cauza fulgerelor, parca. Asta te scoate un pic din ritm si ploaia (am vazut bunker-ele pline de apa...) schimba conditiile de joc.
Si ai dreptate, terenurile de golf din America au mai multe chichite; fair-way ceva mai ingust, o multime de dog-legs (ca doar de-aia vedem mult draw) si nu am vazut par 3 prietenos cu adevarat. De multe ori ma intreb cum as aborda eu unele gauri de la tee-off pentru fete si ma ia cu jale, pentru ca fasia aia de apa ramane intre mine si steag.
Cred ca cel mai crud par 3 este cel din Sawgrass (17), cel proiectat de sotia arhitectului. http://www.golfflorida.com/departments/features/florida-par-threes-482.htm

Dorin
24th March 2010, 20:28
La origine era o gaura de unde se lua pamant pentru alte parti de course si ideea a venit din mers. In timpul turneului de la Sawgrass este o camera pe internet care transmite live doar de la 17!

corina_jga
24th March 2010, 21:05
Multzam de pont, nu am stiut de camera cu pricina... ce am vazut, a fost cu transmisia turneului si cu comentariile originale. Pe la sfarsitului turneului, imi aduc aminte ca au transmis imagini cu tee-off de la 17, asa cum fac de cele mai multe ori la par-urile 3 cu dificultate mare.
Ce-mi place sa urmaresc, este atunci cand dau statisticile pe gauri sau pentru jucatori. Dupa ce ai vazut cateva si le tii minte, zau ca e interesant sa vezi cum evolueaza un jucator de la o zi la alta sau d ela un turneu la altul.

Dorin
24th March 2010, 22:04
La turneele de PGA tour este si o functie de shot tracker care vizualizeaza toate loviturile jucatorilor. Incredibil. http://www.pgatour.com/shottracker/#/ vezi de joi cum arata.

corina_jga
25th March 2010, 13:45
waw... Pana acum nu am coroborat statisticile transmise in timpul turneului cu cele complete de pe site. Ce ma fascineaza inca, este comparatia swingului intre jucatori (swing vision parca, la unele turnee). Si m-am linistit in a incerca sa imit ceva de la ei... nu merge, pentru ca swingul lor este rafinat cu profesionisti care stiu sa foloseasca "materialul clientului" si sa-l imbunatateasca. 2 exemple: Furyk, al carui swing pare imposibil si Laura Davies...
m-am intrebat mereu ce noteaza baietii aia in carnetel... acum stiu, am incercat si noi sa facem asta, numai ca rar am avut timp sau rabdare sa o facem asa cum trebuie. cu ce am ramas a fost sa notam numarul de putts, water hazard si loviturile din bunker. Mi-a trebuit ceva vreme sa admit ce mi s-a spus la inceput: nu te grabi, decizia pentru o runda de golf sta un jocul scurt si in putt. Daca elimini 1 putt la fiecare gaura, ai deja 18 lovituri minus, nu?