PDA

View Full Version : Competitii amicale in Marea Britanie & Franta



Pages : [1] 2

mikeyy
16th March 2010, 22:06
In urmatoarele 2 saptamanii, echipa feminina a Romaniei va participa la 2 concursuri de verificare organizate de Marea Britanie si Franta.

Marea Britanie
- echipe participante: Marea Britanie, Romania si Germania
- perioada: 18-22 martie

Sambata (20 martie) si duminica (21 martie) se va organiza competitia cu public.
Deocamdata..oficial va participa Ana Porgras (conform site-ului BG). Dar merg mai multe fete. :D


Franta:
- echipe participante: Franta, Romania si Marea Britanie
- perioada: 26-29 martie

========================
Beth Tweddle va participa la ambele competitii!

LuisaGym
16th March 2010, 22:09
In sfarsit prima competitie pentru senioarele noaste in 2010 !!! :cheer::cheer:

Tess_AN
17th March 2010, 06:40
Bafta fetelor - oricare ar fi ele!

Multumesc Mihai de stire. Deci vom avea duel tare in doua reprize Tweddle - Progras la paralele (eu sper ca si la sol). Si sa vedem ce va mai fi.

Sa va spun ce imi doresc sa fie? Cerasela in concurs cu evolutii bune care sa o titularizeze in echipa, DTY la Ana P., paralele imbunatatite la Amelia, o a doua saritura competitiva (D>5.3) la Diana C., concurs fara ratari la Raluca, as vrea sa o vad pe Claudia pe aparate - daca si-a revenit dupa accidetare, as vrea sa vad solul Dianei T. Vi se pare ca cer prea mult? :) Bine, atunci mai adaug: ticker on line si filmulete cu executiile!

Clau93
17th March 2010, 07:41
Si eu vreau o barna buna din partea Dianei Chelaru si Ana Porgras, executii curate si dificultate mare!:) Am vazut campionatele Rusiei, acum sa vedem cum merge Romania.

myrab3la_19
17th March 2010, 20:23
Bafta fetelor - oricare ar fi ele!

Multumesc Mihai de stire. Deci vom avea duel tare in doua reprize Tweddle - Progras la paralele (eu sper ca si la sol). Si sa vedem ce va mai fi.

Sa va spun ce imi doresc sa fie? Cerasela in concurs cu evolutii bune care sa o titularizeze in echipa, DTY la Ana P., paralele imbunatatite la Amelia, o a doua saritura competitiva (D>5.3) la Diana C., concurs fara ratari la Raluca, as vrea sa o vad pe Claudia pe aparate - daca si-a revenit dupa accidetare, as vrea sa vad solul Dianei T. Vi se pare ca cer prea mult? :) Bine, atunci mai adaug: ticker on line si filmulete cu executiile!

Pe Claudia nu cred ca o vom vedea acum..dar abia astept sa vad noul ei sol :).Claudia ar trebui mult exploatata la capitolul asta..stie sa danseze :P

mihafrancisc
17th March 2010, 21:10
Am citit pe TAA ca Marea Britanie si Germania trimite si echipa de junioare.
Stiti daca de la noi participa si junioare?

Andraf
17th March 2010, 21:31
Da, Mihaela... se pare ca merg si junioare la ambele competitii. Nu stiu care din ele... dar cred ca se continua verificarile pentru Europene.

mihafrancisc
17th March 2010, 21:36
Da, Mihaela... se pare ca merg si junioare la ambele competitii. Nu stiu care din ele... dar cred ca se continua verificarile pentru Europene.
Multumesc!
Succes tuturor!!!!

mikeyy
17th March 2010, 23:12
Si pentru amicalul cu Franta ar trebui sa mergem cu ambele echipe (senioare si junioare).

EDIT:

Echipele Germaniei pt amicalul din UK (sursa: TAA)
Senioare: Marie-Sophie Hindermann, Maike Roll, Elisabeth Seitz, Lisa-Katharina Hill, Dorothee Henzler.
Junioare: Katja Roll, Désirée Baumert, Janine Berger, Adina Hausch, Isabelle Marquard, Rosa-Lynn Schmitz, Loiusa Knapp

cineva_cineva
18th March 2010, 01:02
Am revenit si eu dupa o noua absenta pe forum si am citit si eu TOT forumul acum, bine, ce nu citisem :D. Multumesc Mihai pentru vestile noi! Abia astept sa le vad si eu pe fetele noastre. Tareee, Ana si cine va mai merge, tare fetelor! Ce imi doresc eu? Fara discutii: sa o vad pe Ana in forma, si aceste concursuri sa o faca increzatoare pentru europene, si sa plece cu incredere la Europene, pentru ca eu, una, am mare incredere in ea. Imi mai doresc ca Diana sa scape de emotii si sa arate ce poate, pe Amelia sa o vad in forma... mi-e tare draga si ea! Claudia sa se faca bine in primul rand, Pitic sa lase emotiile la Deva si sa fie fericita pentru ca e tare draguta cand zambeste. Si, nu in cele din urma, vreau din tto sufletul sa o vad pe Cerasela, din nou sanatoasa, pe aparate si sa fie multumita si increzatoare pentru mai departe! Si daca Tess voia filmulete si ticker online... eu mi-as dori mai mult chiar, imagini in direct, cel putin din Marea Britanie, de la ei chiar am pretentii :) Drum bun fetelor si... abia asteptam sa va vedem!

LuisaGym
18th March 2010, 10:36
Anuntul de pe site-ul federatiei din Marea Britanie http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1256&Itemid=83

myrab3la_19
18th March 2010, 11:39
Stie cineva care este formatul competitiei? Intr-o zi confruntarea echipelor iar in alta finale pe aparate?Sau senioarele (echipa) intr-o zi si junioarele in alta zi?

Tess_AN
18th March 2010, 21:34
Se pare ca fetele sunt deja acolo. Se stie cine a plecat de la noi?
Pe GW, nbb a postat programul:
Thursday
1600-1830h Training

Friday
0900-1030h Training
1400-1630h Training

Saturday
0830-1000h Training seniors
1000-1230h Training juniors
1300-1330h Warming up
1500h Competition seniors
1700h Award ceremony

Sonntag 21.03.
0830-1000h Training juniors
1000-1230h Training seniors
1300-1330h Warming up
1500h Competition juniors
1700h Award ceremony

cineva_cineva
18th March 2010, 21:51
Mie mi se pare tare ciudat. Daca senioarele concureaza doar sambata, de ce mai apare si duminica antrenament la senioare? Sigur e asa, Tess?

anna.09
18th March 2010, 21:52
Pai asa cum scrie si pe site-ul britanic competitia este doar o verificare, scopul intalnirii este antrenamentul, pregatirea pt Euro.

cineva_cineva
18th March 2010, 21:54
Aha... am inteles. Multumesc frumos, Oana!

Tess_AN
18th March 2010, 21:55
Eu am copiat ce a scris nbb pe GW. El mi se pare ca e implicat (din interior) cu echipa Germaniei. Posteaza rar, dar stirile sunt veridice.

Pe de alta parte, nu ti se pare normal sa se antreneze si duminica? S-au dus acolo sa faca gimnastica... da, e duminica dar au pierdut cel putin o zi de antrenament cu drumul. In plus, junioarele au concurs. Cred ca e corect.

Edit: Am inteles ca publicul are acces doar simbata si duminica, deci pentru iubitorii gimnasticii si platitorii de bilete, din nou posibil sa fie corect programul cu antrenamentul de duminica (mai ales ca - parca Forminte spunea ca participa la concursuri unde sunt invitati, unde costurile le preiau - partial sau total - gazdele... In cazul asta jucam cum cinta ei.

mikeyy
18th March 2010, 22:13
Acel "poate" a devenit o certitudine intre timp. :ok:

anna.09
18th March 2010, 22:17
Care "poate" Mihai? :)

Cata_RB
18th March 2010, 22:18
Acel "poate" la care sperau multi dintre noi? :D

mikeyy
18th March 2010, 22:24
Nu stiu la ce sperau cei mai multi...dar eu stiu ca de 2 ani nu mi-am pierdut speranta si am continuat sa cred.
E vorba de acel "poate" dintr-un articol recent. :)

Cata_RB
18th March 2010, 22:32
In cazul asta...ma bucur foarte mult si sper sa fie bine!!! :)

myrab3la_19
19th March 2010, 00:35
:dance::dance::dance::dance:

Clau93
19th March 2010, 05:29
Mikeyy, chiar ca acel "poate" va fi un "poate" real? Trebuie sa gasesc articolul si sa-l citesc!

cineva_cineva
19th March 2010, 11:41
Ma bucur asa de mult, Mihai! Multumesc si eu pentru vestea buna! Ce bineeeee! Tess, eu am intrebat doar pentru ca mi s-a parut putin ciudat, dar asa e... si senioarele au nevoie de antrenament... Eu am gandit mult mai scurt cand am pus intrebarea... Na, sunt inca in convalescenta dupa perioada foarte foarte aglomerata, dar imi revin, sper repede! Abia astept sa le vad pe fete!

LuisaGym
19th March 2010, 15:31
Echipa: Ana Porgras, Diana Chelaru, Amelia Racea, Cerasela Pătrașcu, Raluca Haidu și Diana Trenca

Sursa: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-debuteaza-in-marea-britanie-5759440

mikeyy
19th March 2010, 16:32
Ce imi place echipa asta :)
Singura dorinta pe care o mai am e sa-si revina Claudia si sa fie in forma la CM.

Orice tara si-ar dori sa aiba in echipa 2 talente native precum Porgras si Patrascu, un lider precum Racea sau chiar un "pitic" precum Haidu. :)

Bafta fetelor!

Diseara voi posta si ceea ce imi doresc sa vad de la acest cantonament in Marea Britanie.

Cata_RB
19th March 2010, 16:39
Frumoasa echipa ;) In lipsa Claudiei [care sper sa se refaca dupa problema de la genunchi cat mai repede!] si luand in calcul ultimele articole, din aceste 6 fete se vor alege cele 5 pentru europene.
Sper sa vedem exercitii frumoase si sa avem cateva surprize placute. Mult succes, fetelor! :)

ancaqwe
19th March 2010, 16:53
Wow Cerasela!!!!!!!!!!
Nu stiti ce fericita sunt ! :))) !!!

Mai vreau sa le vad si pe Loredana Sabau si Dana Andrei ;) si celelalte fete :) Poate la internationale ;)
Si bineinteles pe Claudia sanatoasa!

Dorinta mea cea mai mare pentru anul acesta e sa fie toate fetitele sanatoase!

shagya
19th March 2010, 17:12
great to see Cera :-) but iŽm a little bit worried about Sabau, Andrei and Voicu

Tess_AN
19th March 2010, 17:18
great to see Cera :-) but iŽm a little bit worried about Sabau, Andrei and Voicu
Claudia 's knee doesn't need surgery, that is good, but still needs time to recover... I hope not that long... I had no news about Loredana and Dana. As Anca said, let's hope we'll see them at Romanian Internationals.

Sper ca genunchiul Claudiei sa se faca bine repede. Nici eu nu stiu nimic de Loredana si de Dana. Cum zicea Anca, poate le vedem la Internationale.

stere78
19th March 2010, 18:04
Acel "poate" a devenit o certitudine intre timp. :ok:

Of!!! :yeah: Mihai, trece cel puțin jumătate dintre forumiști în categoria ălora care n-au încetat să spere. Tone de baftă le doresc fetelor.

Clau93
20th March 2010, 12:10
Le doresc fetelor mult succes! Sper ca va fi cineva sa filmeze, nu se da cumva competitia LIVE in UK? Ar fi fain sa comenteze comentatorii de la BBC, sunt cei mai tari! Pana la urma Corina mai participa, sau alta data? Si eu sunt umpic curios fata de ce se va intampla cu Dana Andrei, Loredana Sabau si Andreea Spam.

mikeyy
20th March 2010, 13:23
si Andreea Spam.

Vroiai sa zici Andreea Span, nu?
Daca trec peste faptul ca scrii total aiurea pe forum...asta nu inseamna ca trec si peste faptul ca gresesti numele gimnastelor.
Grija mare...

stere78
20th March 2010, 18:36
Vreo șansă, credeți, să aflăm ceva despre ce s-a întîmplat astăzi? Caut pe diverse site-uri și nu dau de nimic. Clipurile chiar cred că n-o să vină prea repede, dacă o să vină.

mikeyy
20th March 2010, 20:43
Pana aflam rezultatele...sa spun ce mi-as dori de la aceasta competitie.

In primul rand nu o sa ma intereseze notele obtinute la executie, deoarece:
- e o competitie amicala, deci nu sunt relevante;
- experienta anilor trecuti mi-a aratat ca la astfel de competitii, fetele noastre nu dau totul...e doar o verificare;

Dar ma vor interesa notele de dificultate. Acestea sunt cele mai importante in acest moment. Mi-as dori sa vad urmatoarele lucruri:
- ca avem cel putin 3 sarituri DTY;
- ca avem 3 exercitii la paralele cu note D peste 6;
- iar la sol mi-as dori sa avem cel putin 1 exercitiu, care sa fie la acelasi nivel de dificultate ca a lui Beth...deci in jur de 6 sa fie nota D.

La barna nu imi doresc nimic in mod special...ca avem de toate. :) Sper doar la cateva combinatii inedite.

Acum sa vedem ce se va intampla! :D

Serena2010
20th March 2010, 21:05
Bafta fetelor.......... Ana Porgras, Raluca Haidu, Amelia Racea,Diana Chelaru,Diana Trenca si Cerasela Patrascu.

I am very happy now that Cerasela will compete.
xoxoxo

Cata_RB
20th March 2010, 21:23
Eu nu mai am rabdare! :D
Azi n-am prea fost acasa si speram ca pana ma intorc o sa fie deja aparute macar niste rezultate, daca nu filmulete...dar vad ca n-am avut noroc.
Stiti site-uri de orice fel unde ar putea sa apara vesti? In afara de site-ul federatiei britanice nu stiu ce sa mai verific, pe bloguri nu am gasit...si nici pe BG nu-s sigura ca ma uit unde trebuie, e foarte complex.

mikeyy
20th March 2010, 21:25
Eu urmaresc BG-ul pe facebook. Saptamana asta le-am si scris acolo si mi-au raspuns. I-am intrebat si in seara asta...poate-poate :)

step1
20th March 2010, 21:45
Cateva noutati ,mult asteptate,preluate de pe IG forum ,de la cineva care pare sa fi fost ACOLO:)
Team: 1st - Rom, 2nd - GBR 1, 3rd - Germany
AA: 1st - Chelaru, 2nd - Ana Porgras, 3rd - Niamh

Ana a ratat Jaeger la paralele,barna frumoasa,sol bun

"Ana Porgras - fell on bars on her jaegar. Still Yurchenko full on vt. But she warmed it up about five times and clearly has room to upgrade to 1.5, not sure about DTY yet tho. Beam was beautiful. Good floor.

Chelaru: Full-in, whip-trip, less than interesting fx music. Stuck DTY. Pre-flight reminded of THAT Steliana Nistor Vt photo, but post flight was lovely.
"

mikeyy
20th March 2010, 21:46
Noutatiiiii


Echipe: 1) Romania 2) Uk 3) Germania
Mica diferenta intre noi si britanici....2-3 zecimi

AA: 1) Diana Chelaru 2) Ana Porgras 3) Niamh Rippon

(IG)

anna.09
20th March 2010, 21:48
Suna bine! Multumesc.
Sa apara si filmuletele odata! Dar Amelia? Cum de n-a fost in primele 3? N-o fi facut aa?

Cata_RB
20th March 2010, 21:57
Multumim!!
Acum jumatate de ora am verificat pe IG...am fost la limita, dar bine ca a aparut intre timp thread facut de cineva care a mers :) Sper sa mai povesteasca.

myrab3la_19
20th March 2010, 22:00
Suna bine! Multumesc.
Sa apara si filmuletele odata! Dar Amelia? Cum de n-a fost in primele 3? N-o fi facut aa?


Cel mai probabil nu a facut AA ..mi-e greu sa cred ca nu ar trece de Diana..

From the romanians I only recognised Porgras, Chelaru and Racea. I don't remember anything in particular about Racea although all 3 of the Romanians fell on bars. I'll have to look through my videos and see. :(

mikeyy
20th March 2010, 22:00
Se pare ca Diana, Ana si Amelia au ratat la paralele...din ce se spune pe IG.

Daca atat Diana cat si Ana au ratat la paralele...interesant ca a iesit invingatoare Diana. Are Diana vreo surpriza la barna sau sol?
Vreau filmulete!

anna.09
20th March 2010, 22:00
Tot de acolo: Racea, Chelaru si Porgras, toate se pare ca au cazut la paralele.

ancaqwe
20th March 2010, 22:02
Merci mult pentru vesti!!
Asta nu imi place: "pre-flight reminded of THAT Steliana Nistor Vt photo"
poate e o exagerare, avea Diana departare de picioare, dar nu chiar asa...
Sper sa avem in curand vesti si despre Amelia, Raluca, Cerasela... Ce s-o fi intamplat cu Amelia la AA? Nu o fi concurat?

myrab3la_19
20th March 2010, 22:03
Se pare ca Diana, Ana si Amelia au ratat la paralele...din ce se spune pe IG.

Daca atat Diana cat si Ana au ratat la paralele...interesant ca a iesit invingatoare Diana. Are Diana vreo surpriza la barna sau sol?
Vreau filmulete!

Poate totusi Amelia nu a facut sol...si a facut Raluca Haidu in locul ei.

ancaqwe
20th March 2010, 22:03
Partea buna e ca sunt filmulete :D

myrab3la_19
20th March 2010, 22:05
Partea buna e ca sunt filmulete :D

Si ca au ratat de-aia a fost diferenta mica la punctaj...sa speram ca nu se va repeta asta la Europene..

anna.09
20th March 2010, 22:06
Or fi concurat doar cate 3 fete pe aparat?

Cata_RB
20th March 2010, 22:07
Eu zic ca departarea de picioare a Dianei e mai mare decat la Stela, dar asta e alta poveste...
Persoana de pe IG spune ca toate 3 romancele au ratat la paralele...dar or fi fost aceste 3 Diana, Ana si Ama? Sau poate nu a fost 3/5 formatul competitiei?
Acum ca avem ceva informatii...apar prea mult intrebari, vreau filmulete cu toate :D

myrab3la_19
20th March 2010, 22:09
aici este canalul userului care a promis filmulete..deocamdata nimic :http://www.youtube.com/user/PavLiukin


http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1267&Itemid=83

Se pare ca Raluca a fost a patra si Amelia a sasea deci a facut AA..

Cata_RB
20th March 2010, 22:22
Mersi, Mirabela!
Deci au fost 4 evolutii luate in calcul la fiecare aparat, daca ne uitam la punctajele totale.

mikeyy
20th March 2010, 22:23
Felicitari Dianei...e un rezultat extraordinar!!! Mai ales daca e cu o ratare!
Ma ingrijoreaza Amelia!

Cata_RB
20th March 2010, 22:25
Se mai intampla...apar ratari. Poate chiar 2 la acelasi aparat, daca s-a descurajat dupa prima [la Amelia ma refer]. Conteaza mai putin acum, ea are psihic bun si am incredere ca va fi la maxim de concentrare la CE. Ne vom lamuri in filmulete, sper :D
"3 of them had tucked fulls on beam and they were all SOLID"!!!!

myrab3la_19
20th March 2010, 22:26
Felicitari Dianei...e un rezultat extraordinar!!! Mai ales daca e cu o ratare!
Ma ingrijoreaza Amelia!

Din ce spunea acel user pe Intlgymnast se pare ca Diana a avut un exercitiu la sol mai greu decat al Anei cu executie similara..sa fi progresat Diana atat de mult la sol sau Ana a avut exercitiu usurat.?Nu stiu exact ce sentiment am despre concursul asta...abia astep sa vad filmulete,deocamdata sunt pesimista.Daca au ratat la elemente nou introduse e ok,sa zicem..dar vorba ta Mihai ce-o fi cu Amelia?

anna.09
20th March 2010, 22:29
Aoleu ce ne fierbe..mai bine pune filmultele odata!

Diana poate si-a bagat DLO la sol..si de aia diferenta.

mikeyy
20th March 2010, 22:30
3 salturi 360 la barna din partea fetelor noatre..si toate bine executate. :shocked:
Cine sunt cele 3? Una e clar Diana...dar celelalte 2?

myrab3la_19
20th March 2010, 22:30
"3 of them had tucked fulls on beam and they were all SOLID"!!!!

Sigur de Romania vorbeste? :D

Mihai: Probabil Amelia si Raluca..Cerasela nu cred

mikeyy
20th March 2010, 22:32
Eu citisem pe GW un zvon cu 360 la Ana, acum cateva saptamani.

myrab3la_19
20th March 2010, 22:33
Aoleu ce ne fierbe..mai bine pune filmultele odata!

Diana poate si-a bagat DLO la sol..si de aia diferenta.

Sa speram ca incepe sa incarce cu ale noastre prima data :)

Cata_RB
20th March 2010, 22:33
Da, sigur de noi vorbeste!
"3 of them had tucked fulls on beam and they were all SOLID. None of them fell in typical Romanian style."
Asta ma mananca si pe mine...Diana si mai cine??? Ama? Raluca? Cera? Aaaaaaaa, mor! :D

Acelasi user zice ca Ana a avut mici probleme la cateva standuri in maini la paralele. Ea si Diana aveau sol cam la aceeasi dificultate pana acum [1-2 zecimi intre ele], dar Diana era "mancata" la executie. Sa vedem, poate nu au scazut la sange. Nu cred ca si-a bagat DLO, in descrierea de exercitiu apare full in, whip 1080...ma gandesc ca ar fi retinut daca pe langa astea era si DLO.

Clau93
20th March 2010, 22:34
Sunt curios ce a facut Cera si Diana Trenca!

Tess_AN
20th March 2010, 22:35
Bravo Diana!

Sper ca Amelia nu a facut AA... asta e tot ce pot zice de bine.

Ce e trist, foarte trist pentru mine e ca Ana P. nu are saritura imbunatatita! Nici nu stiu ce sa mai comentez... :no:

As vrea sa aud vesti despre Cerasela. Oare a facut aterizare competitiva la paralele?

Nu mai e mult timp pina la CE. Rusoaicele nu intra in discutie. Franta are probleme, deci posibil nu intra in calcul. (dar niciodata nu se stie). Presupunind ca Franta nu intra in lupta pentru medalii... Italiencele, britanicele si romancele se bat pentru locurile 2-4?!? Sa ma gindesc ca putem fi inafara podiumului ?!? Doar Cerasela daca are coborire competitiva la paralele ne poate urca pe podium - asa vad eu lucrurile. As vrea sa ma insel.

mikeyy
20th March 2010, 22:38
Tess..le batem pe rusoaice...nu-ti fa griji!

anna.09
20th March 2010, 22:39
Tess, eu cred ca le batem pe rusoaice..la senioare!

Clau93
20th March 2010, 22:39
Ai perfecta dreptate Tess! De abia am trecut peste UK, deci e serioasa treaba, tinand cont ca am cazut la paralele!:( Deci pana la urma 4 fete au concurat la fiecare aparat, sau doar 3?

Cata_RB
20th March 2010, 22:39
Tess, Amelia a facut AA, a pus Mirabela link de pe BG: http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&task=view&id=1267&Itemid=83
Pe Ana cred ca n-au grabit-o cu DTY pentru ca la CE nu este individual compus...daca pe langa Diana si Ama mai are cineva DTY, e ok asa. Sper sa apara si un al treilea DTY pana la europene.
Clau, minim 4. 4 au contat pentru echipe, cu 3 evolutii sunt imposibile totalurile din clasament.

Tess_AN
20th March 2010, 22:39
Tess, eu cred ca le batem pe rusoaice..la senioare!
Sa te auda Dumnezeu. Eu ma rog pentru asta!

Voiam sa vad elemente noi, in primul rind saritura imbunatatita la Ana P. Dar si la celelalte. Chiar si la Amelia. Nu cred ca rubeola poate influenta atit de drastic sa dam vina pe boala. Dar sa avem rabdare sa vedem filmuletele, sa nu tragem concluzii prea devreme.

Cum am zis... vreau sa aud/vad aterizarea Ceraselei la paralele. Macar aia sa fi fost... - iar ma loveste pesimismul - daca Cerasela a concurat! Mai stii, poate nici nu a concurat... Doamne da sa fi facut Cerasela paralele cu aterizare buna!

mikeyy
20th March 2010, 22:41
Userul are 22 de filmulete.
Cine are cont pe IG...va rog sa-i spuneti sa inceapa cu barna si solul la noi :D

myrab3la_19
20th March 2010, 22:42
Userul are 22 de filmulete.
Cine are cont pe IG...va rog sa-i spuneti sa inceapa cu barna si solul la noi :D

Eu am dar nu indraznesc :D (desi fierb!!!)

Clau93
20th March 2010, 22:42
Se spune ca Ana a aterizat FTY chiar foarte bine!

Well her FTY was pretty perfect tbh. Not much more she could improve on.

Mikeyy, de ce nu-i zici tu?

Cata_RB
20th March 2010, 22:42
Da, doar 22...uf, sper sa vedem cat mai mult.
Mihai, oare cine are cont? :P

step1
20th March 2010, 22:43
Si Mikeyy are...dar se pare ca nici el nu indrazneste :)

mikeyy
20th March 2010, 22:44
Hai ca imi place...stiti pe unde am eu conturi :ras-plans:
Nu mai stiu parola :P

anna.09
20th March 2010, 22:45
Hai ca am indraznit eu.

mikeyy
20th March 2010, 22:46
Bine Oana!!! :ok:

Cata_RB
20th March 2010, 22:46
Bravo Oana!! :)

stere78
20th March 2010, 22:51
Hai ca am indraznit eu.

Am bufnit într-un râs isteric atunci când am văzut cum le-ai identificat pe Cera și pe Pitic: chunky&tiny! Apropo, nu vă așteptați la clipuri de cine știe ce calitate - omul zice că sunt filmate cu telefonul.

anna.09
20th March 2010, 22:51
Haidu are 360
@Stere...asa le-a zis el...eu nu as fi indraznit

mikeyy
20th March 2010, 22:53
Nu conteaza calitatea filmuletelor....important e sa avem ce vedea.

Clau93
20th March 2010, 22:56
Haidu are 360
@Stere...asa le-a zis el...eu nu as fi indraznit

Daca Raluca are 360 la barna, ea este noua mea preferata la barna! Forma ei ma da gata! "chunky" LOL

stere78
20th March 2010, 23:02
Nu conteaza calitatea filmuletelor....important e sa avem ce vedea.

O să avem, dar mă tem că mai durează. Oricum, eu intrasem în fibrilații de pe la vreo cinci după-masa, deja m-am obișnuit :o: . De vreme ce încă nu știm mare lucru, pot oare presupune că Ama n-a făcut toate cele patru aparate? FTY-ul Anei nu m-ar preocupa foarte mult. Cum mai zicea cineva, la Europene nu e AA anul ăsta. Iar 360-ul Piticului e, momentan, cea mai bună veste a zilei!

anna.09
20th March 2010, 23:03
La 54 total..nu aveau cum sa fie doar 3 aparate...doar daca la unul dintre ele a batut vreun record

stere78
20th March 2010, 23:05
Haidu are 360
@Stere...asa le-a zis el...eu nu as fi indraznit

Deși, dacă stau să mă gândesc, omul chiar are dreptate - Cera e cu cel puțin un cap mai mare decât restul fetelor și e evident și mai bine făcută. Iar Pitic e... piticuță :D, dar vrednică!

stere78
20th March 2010, 23:05
La 54 total..nu aveau cum sa fie doar 3 aparate...doar daca la unul dintre ele a batut vreun record

Corect. Asta e, o fi avut o zi mai proastă.

LuisaGym
20th March 2010, 23:07
Eu n-am fost acasa azi si de-abia acum am intrat. Merci mult tuturor pentru vesti. Nu mai am rabdare sa le vad pe fete. La paralele nu-i asa mare bai ca au ratat, perfectioneaza ele pana la Europene.

mikeyy
20th March 2010, 23:08
Imi e greu sa cred ca Ama putea sa aiba o zi atat de proasta incat sa rateze de 3-4 ori. Cred ca a venit cu exercitii usurate + ratarea de la paralele....
Insa mai bine sa fi ratat de 3-4 ori (ca nu e nimic)..decat sa stiu ca a mers cu exercitii usurate din cauza sanatatii.

mikeyy
20th March 2010, 23:10
Acum e un bun moment sa va faceti antrenamentul pt butonul de refresh/F5 pt CE :D....urmeaza sa apara filmuletele pe youtube..o prima parte.

ancaqwe
20th March 2010, 23:14
Nou raport pe gymworld:

One thing to take from todays meet, Romanian's ROCK on beam! awesome skills.. either 2 or 3 girls performing flick tuck fulls, 0 falls on beam, sadly not reflected on bars where there were atelast 3 falls including pogras, all on releases, dismounts warmed up well too but not reflected in the comp. Floor, lovely dance, slightly messy legs in tumbles, overall, a fun team to watch! Weak on vault with all FTYs and one DTY, shame they initiate the twists with that horrid leg separation!
pink_hefalump

imi place cum suna faza cu solul :D si se pare ca paralelele au mers mult mai bine la incalzire
de sarituri... nimic nou :P

stere78
20th March 2010, 23:17
Nou raport pe gymworld:

Weak on vault with all FTYs and one DTY, shame they initiate the twists with that horrid leg separation!
pink_hefalump

imi place cum suna faza cu solul :D si se pare ca paralelele au mers mult mai bine la incalzire
de sarituri... nimic nou :P

Sincer, mi se pare rușinos de-a dreptul ce se întâmplă la sărituri. Făceam noi haz de necaz că o să brevetăm săritura Vintilă, dar deja devine intolerabilă situația.

stere78
20th March 2010, 23:19
În a doua parte a clipului, Porgras la paralele: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/a

Cata_RB
20th March 2010, 23:20
Un singur DTY? :( Of, ce-o fi cu Ama? Sper ca nu are probleme de sanatate...
De pe IG, ordinea de upload pentru o prima tura de filmulete:
Jeni Pinches - FX [si Ana la paralele in a doua parte, dupa cum a spus Stere]
Joscelyn Hunt - FX
Laura Edwards - juste her beam mount but it quite original so worth putting up I think.
Ana Porgras - BB
Ana Porgras - FX
Amelia Racea - BB
Trenca - BB
Ana Porgras - VT
Beth Tweddle - UB

ancaqwe
20th March 2010, 23:26
da, a ratat niste standuri in maini... sper sa remedieze, mai ales ca poate :)

mikeyy
20th March 2010, 23:28
Exercitiul Anei fara nicio imbunatatire la partea de dificultate.
Ratarea nu conteaza...la CE va face bine!

anna.09
20th March 2010, 23:28
Mie mi-a placut..ca piruetele le-a terminat la timp. E acelasi exercitiu, e bine, nu-i mare bai cu Jaegerul ala.

myrab3la_19
20th March 2010, 23:28
Ana face putin mai bine intoarcerile...prima pe bara mare inca e "late" dar cea de pe bara mica e chiar ok(sau poate a facut mai putine grade si n-am vazut eu?).Initial prinsese bara dar a scapat-o..offf

Edit:Nici nu cred ca ar trebui sa mai adauge foarte mult la dificultate cel putin nu anul asta..acolo e ok, daca ar executa mai bine ar avea o nota bunicica.

anna.09
20th March 2010, 23:31
Mie nu mi s-a parut late nici prima, cred ca e in limita...oricum nu e ca la Mondiale

myrab3la_19
20th March 2010, 23:33
Mie nu mi s-a parut late nici prima, cred ca e in limita...oricum nu e ca la Mondiale

Nu..nu e ca la mondiale dar la DTB anul trecut a facut-o frumos si pe aceea :D

mikeyy
20th March 2010, 23:39
Foarte "originala" urcarea pe barna...serios...cu ce pierde timpul (cel cu filmuletele). :D
Sa treaca mai repede la ceea ce conteaza :)

stere78
20th March 2010, 23:46
Foarte "originala" urcarea pe barna...serios...cu ce pierde timpul (cel cu filmuletele). :D
Sa treaca mai repede la ceea ce conteaza :)

Mihai, nu cobi, că poate îi cade netul de tot. Și-așa se plânge că are conexiune slabă. Pe deasupra, e britanic, așa că e firesc să-l intereseze în primul rând fetele lor. Eu am calculat că mai e cam o juma' de oră până la bârna Anei. Așa că mi-am pus muzică și mă gândesc dacă să-mi fac sau nu cafea :groggy:.

shagya
20th March 2010, 23:46
AnaŽs beam :-)

deni
20th March 2010, 23:47
Barna Anei :http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/a
nu inteleg de ce sare asa jos la coborare:(

stere78
20th March 2010, 23:47
Bârna Anei: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/u-all/0/59fc46aM2tE

mikeyy
20th March 2010, 23:49
Dumnezeule ce barna....ce sigura a fost.
Nu pot sa cred....genial exercitiu!
Bravo Ana!

Putin cam joasa coborarea, dar e chestie de detaliu..se rezolva!
Este cel mai bun exercitiu al el de pana acum!!!

stere78
20th March 2010, 23:49
WOOOOOW!!! Ați văzut pirueta aia?!?

LuisaGym
20th March 2010, 23:53
Foarte frumos, foarte elegant.

ancaqwe
20th March 2010, 23:53
Super Ana!
Ce frumos arata pe aparate..
Si mie la paralele mi s-au parut piruetele mult mai bune. Numai la standurile pe maini simple parca nu a indreptat indeajuns... Nu ma pricep ca voi, nu stiu sa explic... Nu ajungea intotdeauna la verticala. Da' nu-i bai ;) Oricum, e speciala
Ca toate fetele noastre de altfel ;)

mikeyy
20th March 2010, 23:55
Pirueta aia o facea si la Buzau la incalzire.
Efectiv nu-i aduce niciun plus la nota...dar probabil urmeaza o combinatie de piruete pentru bonus.
Insa exercitiul e mai special cu acea pirueta cu piciorul la cap :ok:
Bravo Ana!

Cata_RB
20th March 2010, 23:59
In sfarsit am vazut si eu barna...dupa 3-4 minute de chinuiala, imi tot dadea eroare si innebuneam aici :D
Ma bucur ca in sfarsit incearca in concurs pirueta cu piciorul la cap :ok: Sper sa vedem si legarea pe care o facea atat de frumos la incalzire la Buzau, pirueta cu piciorul la cap + pirueta simpla.
M-am speriat putin la coborare, dar nu-i nimic, va fi mai bine :)
Parca-parca a fost putin mai sigura la DTB, nu-i destul de clara imaginea...oricum foarte frumos! :)

stere78
20th March 2010, 23:59
Și solul: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/a/u/0/MXYpSrbvr_s

myrab3la_19
20th March 2010, 23:59
Oana..ce crezi,de data asta i-au dat cuibul?Bine poate aici i l-au dat ca deh e doar un amical dar oare il face mai bine ?..nu ma pricep.

Cata_RB
21st March 2010, 00:03
Solul e identic, mici probleme pe ici, pe colo.
Ce bine ca nu i-au schimbat muzica! :yes:

mikeyy
21st March 2010, 00:03
Ma bucur ca nu i-au schimbat solul Anei! :yes:
Mici imperfectiuni...dar e ok!
Bravo Ana!

deni
21st March 2010, 00:04
Oana..ce crezi,de data asta i-au dat cuibul?Bine poate aici i l-au dat ca deh e doar un amical dar oare il face mai bine ?..nu ma pricep.

Eu una cred ca nu l va primi in competitiile mari.

Cata_RB
21st March 2010, 00:07
In acel document ajutator pentru cod, cuibul era discutat extrem de atent...foarte multe aspecte care pot determina arbitrele sa nu il acorde. A devenit un element foarte riscant din acest punct de vedere, totul perfect sau nimic, e o discrepanta fata de alte sarituri artistice.

stere78
21st March 2010, 00:09
Pirueta aia o facea si la Buzau la incalzire.
Efectiv nu-i aduce niciun plus la nota...dar probabil urmeaza o combinatie de piruete pentru bonus.
Insa exercitiul e mai special cu acea pirueta cu piciorul la cap :ok:
Bravo Ana!

Tocmai - în combinație sau nu, genul ăla de piruetă spune "sunt capabilă de mai mult decât restul", e un fel de a marca diferența față de competitoare. Mai ales când mai toată lumea face pirueta aia cu piciorul la 90 de grade și cel puțin jumătate dintre fete o bâlbâie mai mult sau mai puțin. Cam ceea ce numesc americanii "the wow factor".

deni
21st March 2010, 00:24
a aparut si saritura Anei!Abia astept sa faca DTY,ca sare tare frumos!

stere78
21st March 2010, 00:24
Apropo de cerințele pentru cuib: n-ar merge mai bine un Yang Bo după Danilova? Zic și eu, că din gură/tastatură e foarte ușor...

stere78
21st March 2010, 00:25
Bârna Amei: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/a/u/2/lbi86OPmdj0
Și cea a Dianei Trenca: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/a/u/1/ikTgc_15TLE EDIT: Era, de fapt, Chelaru!

mikeyy
21st March 2010, 00:26
Barna aia nu e a Ameliei....e Diana Trenca.

Iar barna care apare sub numele de Trenca...e a Dianei Chelaru

Cata_RB
21st March 2010, 00:27
Yang Bo-ul e si mai greu de acordat...din ce am vazut pe youtube, nici gimnasta Yang Bo nu se incadra cu cerintele de azi.
Trenca nu-i de fapt Chelaru?

Edit: Ba da, mersi de confirmare :)

deni
21st March 2010, 00:35
Cred ca Diana Chelaru face cuibul mai bine ca Ana.Mi a placut de ea!

mikeyy
21st March 2010, 00:43
Cuibul Dianei nu e prea ok.
Insa cred ca si ea vrea sa-l lege de danilova...acum a pierdut legarea ca s-a oprit.

stere78
21st March 2010, 00:43
Cred că aici e Trenca: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/n11CMC0a70Q . Nu-mi dau seama, e foarte neclară imaginea!

EDIT: la a doua vizionare, pare să fie Ama!

myrab3la_19
21st March 2010, 00:45
Cred că aici e Trenca: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/n11CMC0a70Q . Nu-mi dau seama, e foarte neclară imaginea!

EDIT: la a doua vizionare, pare să fie Ama!

E Amelia...frumoasa prima combinatie!

mikeyy
21st March 2010, 00:47
Oho..ce interesant!
Danilova laterala legata de salt inapoi.
E Amelia bineinteles...le-a incurcat intre ele.


Dar unde-i al treilea salt 360?
Diana, Raluca....si? sa nu-mi spuneti ca Cerasela :D

Cata_RB
21st March 2010, 00:50
Da, e Ama. Sunt cam incurcate astea de la barna. Ca sa sistematizam:
Amelia Racea http://www.youtube.com/watch?v=n11CMC0a70Q
Diana Chelaru http://www.youtube.com/watch?v=ikTgc_15TLE
Diana Trenca http://www.youtube.com/watch?v=lbi86OPmdj0

stere78
21st March 2010, 00:54
Aici chiar pare s-o fi ginit pe Chelaru la sol: http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/5DHYrusrD60 - dar dacă mai aud muzica de la Pirații din Caraibe mă apucă amocul!

EDIT: Parcă sunt apucat, dar nu e - din nou - Amelia?

myrab3la_19
21st March 2010, 00:55
Este tot Amelia :))
si zice ca pe Chelaru o recunoaste...daca n-ar fi aparut pe site-ul englez ca Diana Chelaru a castigat as fi crezut ca de fapt a castigat Amelia iar cel care a postat filmuletele le-a incurcat

mikeyy
21st March 2010, 00:59
Fratilor...ori am eu ochii obositi..ori Ama face tsukahara dubla. :shocked:

EDIT:
e doar simpla....m-am uitat de 10 ori cu incetinitorul.
Insa chiar m-a blocat prima data cand am vazut.

Cata_RB
21st March 2010, 01:02
A zis pe IG ca Racea i-a parut sora geamana a lui Chelaru :) Le-a incurcat destul de bine, noroc ca recunoastem exercitiile.
Ama nu mai are dublu grupat in exercitiu, inca o schimbare!

stere78
21st March 2010, 01:04
A zis pe IG ca Racea i-a parut sora geamana a lui Chelaru :) Le-a incurcat destul de bine, noroc ca recunoastem exercitiile.
Ama nu mai are dublu grupat in exercitiu, inca o schimbare!

Chiar așa, i-ar putea spune cineva cu cont pe IG că Ama e Ama? Nu de alta, dar omul chiar face eforturi! Nu știu dacă o să avem atâta noroc și în Franța :evil:.

mikeyy
21st March 2010, 01:46
Interesant solul lui Rippin. Sta foarte bine la acrobatica..castiga multe puncte.

Serena2010
21st March 2010, 01:55
Buna

I was going to write and give you the name of the user who has posted videos from this competition (pavluikin)but I see you already have the videos. Some of the names were wrong so I wrote her and gave her the correct names, the user apologized profoudly for posting the wrong names on the videos.
Loving the videos, WATCH OUT Russia.... here comes the NEXT European Team Champions - BRAVO ROMANIA - Ana, Amelia, Raluca, Cerasela, Diana T and Diana Chelaru. Anything from Cerasela and Raluca??
te pup papa.xoxox

onlyme88
21st March 2010, 01:56
Stiti cumva cand si unde se vor afisa notele obtinute de fete? Sunt foarte curios sa vad plecarile

stere78
21st March 2010, 01:59
Cerasela! http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/Tfp7_F8o3B8

Serena2010
21st March 2010, 02:02
Ce mai faci? My friends, I didn't know there was a Junior competition tomorrow (Sunday). There is no mention of who is in the competition from Romania but was hoping you or someone else would know. This has made my day watching the girls do so well on BB. Ana's BB was great but I was also impressed with Amelia on BB . Great BB from Chelaru as well, she is very fast on BB (like the great Nistor) but her height extension is amazing.

Now, I wait with champagne to pop open when I see Cerasela videos......

Congratulations to Diana and Ana in AA. My book does not teach me how to say this so what is the correct phrase in Romanian when congratulating one?

Multumesc, te pup papa.xoxoxox

mikeyy
21st March 2010, 02:05
Cerasela! http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/Tfp7_F8o3B8

Wow!!!!
Dupa 2 ani de zile de pauza!
Bravo Cera!!!!! :yes:
Va avea si coborarea pana la CE!
Ce Yang-bo frumos!
Ceva probleme la danilova+cuib..dar nimic care nu poate fi rezolvat!

onlyme88
21st March 2010, 02:06
I guess the correct words for congratulating somebody would be: "felicitari" or "bravo".

Serena2010
21st March 2010, 02:08
Cerasela! http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/Tfp7_F8o3B8


OOHHHHHHHHH

Already watched 3 times and posted coment. Thank you for showing me it was up. onto my 2nd glass of wine watching... Cerasela looks amazing, she still has the sharp elegant style she had 2 years ago. What elegance, grace and unique gymnast she is. :D

Onlyme88: multumesc... now I can add felicitari to my vocabulary. I am so silly, I already knew BRAVO.... xoxo

stere78
21st March 2010, 02:09
Ce mai faci? My friends, I didn't know there was a Junior competition tomorrow (Sunday). There is no mention of who is in the competition from Romania but was hoping you or someone else would know. This has made my day watching the girls do so well on BB. Ana's BB was great but I was also impressed with Amelia on BB . Great BB from Chelaru as well, she is very fast on BB (like the great Nistor) but her height extension is amazing.

Now, I wait with champagne to pop open when I see Cerasela videos......

Congratulations to Diana and Ana in AA. My book does not teach me how to say this so what is the correct phrase in Romanian when congratulating one?

Multumesc, te pup papa.xoxoxox

Hi, Serena, thanks a lot for taking the time to talk to the youtube user and for guiding him through. Of course we sort of figured who was who as we went along, but it was great to get hold of the videos so soon. Bravo would be the word you're looking for. Or, if you wanna get a bit more formal, "felicitări", i.e. "congratulations". I'm not really sure about the juniors' competition, but I bet there's somebody here who will help you.

I-am mulțumit Serenei pentru că l-a lămurit pe acel utilizator de youtube în legătură cu fetele. Vrea să știe care sunt junioarele care concurează mâine. Mă rog, azi :).

Serena2010
21st March 2010, 02:10
Raluca is up

http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/0/4q2IfDfw5kA

mikeyy
21st March 2010, 02:14
Imi place Raluca MULT...ce amplitudine frumoasa.
Pacat ca nu e tot exercitiul..mai ales cu 360-ul (app..pana la urma sunt doar 2 salturi cu 360).
Insa din ce am vazut la Pitic...e pe locul 2, dupa Ana Porgras, la calitatea executiei. Foarte frumos!

Cata_RB
21st March 2010, 02:20
Foarte frumos executat, pacat ca nu e tot... Da, sunt doar 2 salturi cu 360, a gresit userul de pe IG. Insa ne-a adus multe filmulete-bucurii :)

Clau93
21st March 2010, 04:34
A zis pe IG ca Racea i-a parut sora geamana a lui Chelaru :) Le-a incurcat destul de bine, noroc ca recunoastem exercitiile.
Ama nu mai are dublu grupat in exercitiu, inca o schimbare!

Amelia nici nu mai ara tsukahara echer:( ma gandeam ca va include si tsukahara echer si cel grupat intr-un singur exercitiu...cam rau a fost cu aterizarile. Piruetele mi-au placut si barna ei a fost superba!!! Tip Grishina, dar mai deosebita:cool:

Liuta
21st March 2010, 07:41
http://www.youtube.com/user/PavLiukin#p/u/15/MXYpSrbvr_s - Ana Porgas sol

anna.09
21st March 2010, 08:06
N-am mai stat eu aseara dar macar m-am trezit devreme :)
Am vazut lucruri frumoase. La Ana nu sunt mari schimbari, ma bucur de ceva siguranta la barna, cuibul din unghiul asta parea destul de ok, dar cine stie?...foarte bine ca si-a bagat pirueta cu piciorul la cap daca se intampla ceva si pierde cuibul macar ii intra pirueta in nota si pierde doar 1 zecime si nu 3...in rest poate era mai indicat daca lasa Danilova legata de flic, salt..ca ii iesea bine si renunta la flicurile de la coborare care nu cred ca o ajuta prea mult (ma gandesc la Stela ce inaltime frumoasa avea cand facea dublu echer din ronda si ce aiurea ii iesea cu 2 flicuri in fata..bine ea o si devia, nu e cazul la Ana, la ea e joasa si nesigura). La sol nu sunt schimbari, iarasi a batait o pirueta, de data asta Memmel-ul, Tsukahara a fost joasa, si a inversat ultimele 2 diagonale...frumos oricum.

Cel mai mult mi-a placut barna Ameliei, combinatiile noi sunt traznet!, Danilova laterala+salt (0.2) si cloche + salt lateral (0.1)..SUPER..insa nu e bine cuibul..si poate ar fi bine sa revina la cloche-ul lateral sau sa il bage si pe ala in caz ca nu primeste cuibul...ma intreb ce o fi facut la celelalte aparate de a avut un total asa mic..ceva o fi fost cu ea, am vazut ca si la barna a coborat cu dublu grupat. Oricum cu toate schimbarile astea nota D este mai mica decat ce a incercat la nationale 6.2 fata de 6.3, daca revine la dublu echer, si eu cred ca revine, ajunge la 6.4. Ma bucur ca a revenit la 900 la sol, poate pana la Euro il leaga de salt intins.:)
Atat Ama cat si Ana nu vor primi cloche-ul cu 360 la sol, este neintors la amandoua.

Imi pare rau ca nu e mai mult din barna Ralucai, ce se vede e foarte frumos.
Cera trebuie sa isi mai revina putin fizic..a fost bine dar mi s-a parut un pic ezitanta, nu ca la nationale dar oricum...Ma intreb daca are timp sa finalizeze coborarile.
Trenca a fost ok, om de echipa.
Chelaru a fost tare! Mi-a placut barna.Danilova legata direct de salt e o combinatie mai potrivita pentru ea, i-a si iesit bine. Bravo!

Oare o mai fi filmat cineva? Mai speram si la alte filmulete? Tare as vrea sa mai vad! Sper ca Pavliukin sa mearga si la junioare :)

ancaqwe
21st March 2010, 10:37
Sunt asa de fericita ca am vazut-o pe Cerasela! Da, a ezitat, nu a facut combinatiile si coborarea, dar e mult mai bine decat la nationale ;) Pentru europene nu stiu, dar pentru mondiale are sigur timp!
Si eu ma intreb cat de rau a ratat Amelia paralele / si poate si saritura ca sa ia punctajul asta. M-a impresionat cat a progresat la prezentare!
Si ce o fi facut Raluca la restul aparatelor... Oricum, e bine ca nu a ratat la barna

Din pacate parca zicea pe ig ca nu poate sa se duca si azi la concurs...

LuisaGym
21st March 2010, 10:45
Mi-a placut mult Raluca Haidu la barna! Avem o echipa foarte eleganta anul asta. (Pacat un pic de sarituri).

Clau93
21st March 2010, 11:17
Mi-a placut mult Raluca Haidu la barna! Avem o echipa foarte eleganta anul asta. (Pacat un pic de sarituri).

Chiar vroiam sa spun si eu asta, de exemplu, "toe point" al lui Raluca arata ca al unei ucrainience sau al unei chinezoaice!:) Ana P e foarte clasica, si la fel si Claudia! Cerasela are cea mai deosebita forma pe care am vazut-o...e ca un fluture la paralele si zici ca zboara asupra barnei.:D. In afara de Dana Sofronie, asemenea forme nu am vazut de mult la fete!

myrab3la_19
21st March 2010, 11:30
-Mie mi-a placut foarte mult cum arata Cerasela,s-a mai maturizat si echipa arata foarte bine cu ea in componenta..sa nu mai zic ca e mai "stylish" cu acel coc:D.Mi se pare puternica si eleganta in acelasi timp.
-Dupa parerea mea Amelia ar trebui sa-si schimbe acel sol,nu o avantajeaza,muzica e greu de coregrafiat si se vede ca nu-i place pentru ca parca e lipsita de vlaga..a pierdut si ceva pasi din coregrafia si asa putina care era..in schimb la barna mi-a placut,e mai artistica deci se poate si la sol.
-Pe Chelaru am vazut-o doar la barna unde incepuse de anul trecut sa progreseze deci o sa zic mai multe dupa ce o sa o vad si la alte aparate
-Pe Raluca vreau sa o vad mai mult de cateva secunde :D ,oricum e bine ca nu a ratat la barna,arata foarte bine.
-La Ana Porgras speram la ceva nou la sol..stiti voi...si la sarituri.In rest e superba!

All in all imi place cum arata echipa ,sunt fete tinere,ambitioase fiecare cu un "ceva " care le scoate in fata .

Tess_AN
21st March 2010, 11:59
Felicitari fetelor! Arata bine! Zinele tricolore in costumele ce au avut aur la echipe in 2008! Chiar m-am uitat pe pozele de atunci... Pentru primul concurs (amical) e bine. Pacat ca nu mai sunt vreo 2 luni pina la europene. Daca s-ar concura la alegere doar la doua aparate sau la unul le-am face praf si pe chinezoaice!

Cerasela nu a facut paralele? Nu stiti? Daca face numai birna, nu prea stiu daca prinde europenele... Exercitiu la paralele, cu o coborire simpla (a la Pavlova) ce valoare ar avea? Sau daca face coborire dar o prinde antrenorul inainte de aterizare (cum a facut Valeri Liukin cu Bross la Classic anul trecut)? Ar putea ajuta echipa?

anna.09
21st March 2010, 12:33
Coborarea trebuie neaparat sa intre in calculul notei, daca nu o face adio 0.5 la partea de cerinte plus valoarea elementului.

mikeyy
21st March 2010, 12:48
Cera sigur a facut paralele ieri, insa slabe sanse sa vedem un filmulet...cred ca le-a incarcat pe toate pe care le avea.
M-as bucura daca am avea macar niste rezultate complete..dar si aici sansele sunt minime.

Oricum Cerasela va merge la CE...exercitiul ei la paralele, chiar si cu o coborare mai simpla..tot este peste exercitiile unor gimnaste precum Diana Trenca sau Dana Andrei.
Claudia nu stiu daca are sanse sa-si revina intr-o luna...deci sigur atunci Cera va prinde Europenele.

In acest moment Ana, Ama, Pitic si Diana sunt in echipa 100%...locul al 5-lea mai ramane..si va fi al Ceraselei sau al Claudiei.

Cera isi face coborarile, dar doar pe moale...sa speram ca vor fi gata intr-o luna!

anna.09
21st March 2010, 12:57
M-am uitat mai atent pe exercitiile britanicelor ...si cred ca am vazut finalul la paralele al Ralucai
aici:
http://www.youtube.com/watch?v=OFlnbs87pBg&feature=channel
de pe la 0.39-0.49
nu e cine stie ce de vazut...dar e macar coborarea

La Cera ar fi bine totusi sa aiba coborari macar C..la barna deja are..sa vedem la paralele. Desi tot are mult de pierdut fara coborare D.

Edit: Eu nu inteleg ce e cu Dana Andrei de nu intra deloc in carti. La nationale a fost in top 3 la paralele, la individual compus chiar a avut a doua nota la paralele, nota E a fost chiar mai mare ca a Anei (si Ana a prezentat atunci cel mai bun paralel al ei). Si nici la celelalte aparate nu statea rau.

Edit 2: Userul a postat 19 filmulete desi a zis ca are 22. O fi uitat ceva?:D

mikeyy
21st March 2010, 13:21
Mersi, Oana!
Vad ca de la Pitic apucam sa vedem doar cateva secunde din fiecare exercitiu :)

Cata_RB
21st March 2010, 13:37
foarte bine ca si-a bagat pirueta cu piciorul la cap daca se intampla ceva si pierde cuibul macar ii intra pirueta in nota si pierde doar 1 zecime si nu 3

Ai dreptate, nu mi-am dat seama aseara de acest lucru...cu atat mai bine ca a bagat pirueta aia! :)
Eu am prins frica de cuiburi, sunt atat de greu de acordat si toate gimnastele fac. Mi se pare prea drastic codul la acest element. De Yang Bo-ul Ceraselei ce zici? Nu se potriveste cu pozele din cod, dar din ce am vazut pe youtube nu cred ca l-a facut cineva "ca la carte" pana acum. Dar al ei arata chiar bine, cred!
Dana Andrei avea note mici de plecare si din pacate nu cred ca a mai crescut in dificultate, avand in vedere concursul din Italia.

Nu stiu daca PavLiukin mai are filmulete, nu a mai incarcat nimic. Le-am numarat acum, sunt 19 [nu 21 cum am crezut aseara, ora era de vina :D] si a zis ca are 22...dar posibil astea sa fie toate :) Poate vor aparea de la britanici, totusi, la precedentele amicaluri aveau mult, mult mai multe informatii...

In Franta si la internationale cred ca o sa mai vedem schimbari in exercitii, avand in vedere ca Forminte a zis ca la aceste amicaluri se incearca variante de elemente lucrate in sala.

Si inca ceva, tot de la PavLiukin:
"I'm not sure if I put videos up of it or not, but Cerasela did VT as well. I can't remember if she competed it or not but she did several yurchenko fulls that she was bouncing out of and rolling on to her back. I kept waiting for her to chuck a DTY but she didn't."
["Nu sunt sigur(a) daca am pus sau nu filmare, dar Cerasela a facut si sarituri. Nu-mi amintesc daca a concurat sau nu, dar a facut cateva FTY-uri pe care nu incerca sa le fixeze, sarea in spate si se lasa sa se rostogoleasca pe spate (n-am tradus prea bine...stiti voi, genul de sarituri executate pentru incalzire). Am tot asteptat sa faca si un DTY, dar n-a facut"]

anna.09
21st March 2010, 13:58
Si inca ceva, tot de la PavLiukin:
"I'm not sure if I put videos up of it or not, but Cerasela did VT as well. I can't remember if she competed it or not but she did several yurchenko fulls that she was bouncing out of and rolling on to her back. I kept waiting for her to chuck a DTY but she didn't."
["Nu sunt sigur(a) daca am pus sau nu filmare, dar Cerasela a facut si sarituri. Nu-mi amintesc daca a concurat sau nu, dar a facut cateva FTY-uri pe care nu incerca sa le fixeze, sarea in spate si se lasa sa se rostogoleasca pe spate (n-am tradus prea bine...stiti voi, genul de sarituri executate pentru incalzire). Am tot asteptat sa faca si un DTY, dar n-a facut"]

Asta chiar e o veste promitatoare.

Yang Bo-ul eu cred ca ea il primeste. Sunt extrem de putine care il fac mai bine de atat.

Marty R.
21st March 2010, 17:03
Yang Bo-ul eu cred ca ea il primeste.
Nu cred ca e posibil, pentru ca n-are oversplit.

anna.09
21st March 2010, 18:08
Ramane sa vedem.

mikeyy
21st March 2010, 18:26
I-am calculat note Ceraselei la barna. Sper ca nu am gresit.
Mi-a iesit 5.7.

Daca ar avea coborare D..nota ar fi 6.0.

step1
21st March 2010, 19:21
Nici o veste din UK?

Clau93
21st March 2010, 21:39
Vreau sa mai si spun ca stim ca Amelia a luat 54000 de puncte, dar a avut si ratari la paralele, deci aici ar fi putut castiga puncte daca nu rata si plus la sarituri a facut doar un FTY, daca facea DTY, obtinea intre 0.4 - 0.8 nota mai mare si cred ca era pe locul 4 sau 3, plus daca mai si corecta greselile la sol.

ancaqwe
22nd March 2010, 09:39
cred ca vor sa ne fiarba la foc mic... nici un rezultat... mai caut
Totusi vesti ar trebui sa avem, Nicole a zis ca se duce. Nu filmeaza, dar sigur ia notite...

myrab3la_19
22nd March 2010, 12:43
De la Nicole:
Romania finished first, GB second and Germany third. No idea what the scores were.
The junior team was: Larisa Iordache, Diana Bulimar, Beatrice Margarit, Anamaria Baicu, Maria Balea and Diana Rusu.
I'm not even sure how much I can tell. Only allowed to take photos from the stands during the competition and to keep them for private use, not to post on our site or messageboards so unfortunately nobody can see them.
They (organisers of meets) are chasing fans away in gymnastics, I have to say that for me it sucks the joy out of it all and time and time again I wonder what the hell I'm doing there.
Deci nici poze nu o sa vedem :(


Din GSP:http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica-139.html ceea ce pare o preluare de pe BG.

Cata_RB
22nd March 2010, 13:05
Multumim, felicitari fetelor!
Ce neplacut...de ce mai faci concurs cu public daca te incomodeaza atat de mult fanii? :confused:

O intrebare: cine e Nicole? :P

myrab3la_19
22nd March 2010, 13:29
Multumim, felicitari fetelor!
Ce neplacut...de ce mai faci concurs cu public daca te incomodeaza atat de mult fanii? :confused:

O intrebare: cine e Nicole? :P

un user de pe Gymworld despre care zisese Anca anterior ca a fost la concurs

mikeyy
22nd March 2010, 13:38
Multumesc pt informatii, Mira.
Cu timpul nu se va mai putea filma sau face poze pe nicaieri...doar cei cu acreditare vor putea.

Nicole este cea care detine site-ul steliana-nistor.net. Are cont si la noi pe forum...e cea care a demarat campania pt Steliana.
De asemenea este unul dintre cei mai mari fani ai gimnasticii din Romania. :ok:

anna.09
22nd March 2010, 17:59
http://amgagym.skyrock.com/
Competitia din Franta. Oare sa fie vreo sansa sa vedem ceva online? Parca astia mai transmiteau cate ceva.

onlyme88
22nd March 2010, 20:09
Poate cineva sa ne traduca si noua articolul (nu cunosc franceza). Cei din articol o prezinta cumva pe Tweddle drept campioana olimpica la sol si paralele, sau am inteles eu total aiurea?

lalalilu
22nd March 2010, 20:29
Poate cineva sa ne traduca si noua articolul (nu cunosc franceza). Cei din articol o prezinta cumva pe Tweddle drept campioana olimpica la sol si paralele, sau am inteles eu total aiurea?
da, au spus ca e campioana olimpica, dar nu au precizat la ce aparat
mai zice ca echipele de junioare si senioare ale Fr dupa ce s-au intors dintr-un stagiu din China (intre 19 février si 2 mars), are drept prim test international ARQUES. Inaintea lunii aprilie care e incarcata, nimeni nu se indoieste ca frantuzoaicele vor fi in forma. Acest meci are loc cu 15 zile inainte de INternationalele FR de la Paris-Bercy (10 si 11 avril) si cu o luna inaintea CE de la Birmingham.
Echipa de senioare va fi condusa de Youna Dufournet si Pauline Morel, ambele finaliste la CM. Nu trebuie sa uitam si pe mica gimnasta in ascensiune Marine Brevet, campioana Fr la juniori care va face acum primii pasi le seniori. In privinta juniorilor, camioana Frantei la Sperante 2009, Doriane Thobie, ar trebui urmarita in mod particular.

RO, multipla campioana mondiala pleaca favorita : va fi ocazia sa o descoperim pe Ana P, leaderul echipei, medaliata cu bronz la CM 2009.

Marea Britanie, condusa de campioana olimpica ET, incredibila la paralele si sol "va lua startul" si va prezenta o echipa de junioare de talent avand in vedere organizarea viitoarelor JO.

onlyme88
22nd March 2010, 20:41
O alta intrebare: cei ce participa la olimpiada sunt olimpici, nu campioni olimpici. Tweddle nu a castigat nicio medalie in Beijing, nu? Sau am fost eu drogat in timpul finalei de la paralele? O fi o expresie frantuzeasca? Sau or fi vrut sa spuna campioana mondiala (la campionate sau cupe mondiale)

mikeyy
22nd March 2010, 21:07
@lalalilu: multumesc pentru traducere!

La Beth cred ca e doar o eroare...probabil voiau sa zica "campioana mondiala".

Cata_RB
22nd March 2010, 21:13
Probabil e o greseala...stiau ca e campioana mondiala si participanta la olimpiada ["olimpica" se foloseste des in engleza si franceza] si le-au amestecat.

onlyme88
22nd March 2010, 21:31
Ok, suna suficient de logic.
Inca ceva: In articolul de pe gsp sunt mentionate trei competitii de verificare: MB, Franta si Romania. Vreo idee cand si unde (Ploiesti?) se va desfasura cea din Romania? Ce alte tari vor participa?

mikeyy
22nd March 2010, 21:38
Nu la Ploiesti..ci in Bucuresti la Sala Polivalenta (09-11 aprilie). Si este vorba de Internationalele Romaniei.

onlyme88
23rd March 2010, 00:31
Perfect. In cazul asta stiu deja ce o sa fac pe 9-11 aprilie. Exista si un site oficial al competitiei? (program, bilete etc)

mikeyy
23rd March 2010, 00:47
Site al competitiei?
Pai nu avem nici site al federatiei :D
Programul si alte detalii vor aparea curand, probabil.

Atunci...poate te alaturi noua, ca mergem cativa si de aici de pe forum.

LuisaGym
23rd March 2010, 00:56
Exista si un site oficial al competitiei? (program, bilete etc)

:ras-plans::ras-plans::ras-plans: Poate peste 100 de ani dupa ce vor binevoi sa faca site pentru federatie or sa faca si site-uri oficiale pentru concursuri. Deocamdata afisele pentru concurs sunt facute de fani de pe forum. Nu cred ca exista o promovare oficiala a concursului (da' poate n-am auzit noi). Insa, sigur vor fi informatii pe blogul fangymnastics.

EDIT: super ca te duci :yeah:, merg multi de pe forum, in fiecare an e tare fain, poate reusesc sa ajung si eu odata.

onlyme88
23rd March 2010, 00:59
Site al competitiei?
Pai nu avem nici site al federatiei :D
Programul si alte detalii vor aparea curand, probabil.

Atunci...poate te alaturi noua, ca mergem cativa si de aici de pe forum.

Sunt fan al gimnasticii de pe la vreo 12 ani. In tot acest timp am pastrat tacerea, pentru ca nu am nici macar o cunostinta (ce sa mai zic de prieteni) care sa aiba aceeasi pasiune. Asa ca va imaginati ce bucuros am fost sa va descopar. Tinem legatura si poate ma lipesc de voi pt Internationale.

onlyme88
23rd March 2010, 01:02
Apropo, singura data cand mi-am recunoscut pasiunea a fost la cursul de cybermarketing cand am facut un site despre gimnastica. E foarte "basic" pt k nu am deloc experienta.

http://mihaela.constantinescu.3dmedia.ro/

P.S. Am luat punctaj maxim pe el :D

mikeyy
23rd March 2010, 01:08
Bine ai venit pe forum!
Aici toata lumea e pasionata de gimnastica si nu trebuie sa pastrezi tacerea..chiar dimpotriva! ;)
Uite aici un topic, in care majoritatea am discutat despre pasiunea noastra despre gimnastica: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=181181 Cand ai timp..intra, citeste si poate ne impartasesti si tu impresiile tale despre gimnastica...de la 12 ani si pana in prezent. :)

Si te asteptam pe toate topicurile de gimnastica de aici!!!

Cata_RB
23rd March 2010, 01:21
Bine ai venit!!
Ma regasesc in descrierea ta, nici eu nu aveam cu cine vorbi despre gimnastica pana sa descopar forumul. De informatii nici nu mai zic :)
E chiar dragut site-ul! Am facut si eu unul la fel, scolaresc, acum vreun an...al tau arata mai bine :D
Deci tu esti Mihaela? :) In posturile precedente ai vorbit la masculin :P

onlyme88
23rd March 2010, 01:33
Sunt Andrei. Dupa ce am prezentat site-ul i l-am "donat" unei colege, pentru acelasi curs (profesor diferit). Deci si ea datoreaza un 10 gimnasticii :)))))

Cata_RB
23rd March 2010, 01:42
Aaaa, ok :D Bine ca ne-ai zis, sa stim cum sa ne adresam :P

onlyme88
23rd March 2010, 01:43
Corect. Urmatoarea aventura va fi sa-mi un avatar reprezentativ pt gimnastica romaneasca

mikeyy
23rd March 2010, 01:45
Foarte bine, Andrei...un avatar si usor usor intri in atmosfera! ;)
Cybermarketing...interesanta materia! Mai ales ca te-ai folosit si de gimnastica. Am facut si eu 1 data ceva de genul asta la facultate.

Tess_AN
23rd March 2010, 05:39
Bine ai venit Andrei! Cu sau fara avatar, poti participa la discutii! Felicitari pentru proiect. Imi place mai ales citatul din Eminescu... nu il stiam.

anna.09
23rd March 2010, 09:43
Bun venit Andrei! Chair ca e reprezentativ avatarul! Foarte frumos!

onlyme88
23rd March 2010, 09:50
A fost prima competitie de gimnastica pe care am urmarit-o fiind constient de elemente, dificultati etc. O sa povestesc mai mult in "Noi-despre gimnastica", dupa ce termin cursurile (mi-e lene sa car laptopul la facultate)

Clau93
23rd March 2010, 10:13
A fost prima competitie de gimnastica pe care am urmarit-o fiind constient de elemente, dificultati etc. O sa povestesc mai mult in "Noi-despre gimnastica", dupa ce termin cursurile (mi-e lene sa car laptopul la facultate)

Bun venit pe forum! Eu sunt Claudiu, aceeasi competitie o tin si eu minte foarte foarte bine :). Cred ca acea competitie a fost cea care chiar mi-a dat interes in gimnastica; HI5!

mikeyy
23rd March 2010, 15:38
Articol in Prosport despre amicalul din Marea Britanie: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-a-castigat-si-la-echipe-si-la-individual-compus-5770824

Am extras ceea ce a zis Forminte:

A fost o verificare utilă, fetele au văzut și au înțeles pe unde se află cu pregătirea. Sunt tinere, s-a văzut la multe dintre ele lipsa de experiență, sunt o generație bună, cu potențial trebuie însă să avem răbdare cu ele, să crească.

Chiar imi place ce a zis! :ok:

anna.09
23rd March 2010, 17:49
Nicole a povestit pe GW despre concursul junioarelor. Se pare ca Maria Balea desi a lucrat bine in antrenament a cazut de 3 ori la barna si a fost fff suparata. De asemenea la barna a cazut si Larisa de 2 ori (o data la pirueta dubla) si Didi 1 data. I s-a parut ca la paralele se vad imbunatatiri. Impresia ei a fost una buna in ciuda greselilor.

stere78
23rd March 2010, 21:31
Nicole a povestit pe GW despre concursul junioarelor. Se pare ca Maria Balea desi a lucrat bine in antrenament a cazut de 3 ori la barna si a fost fff suparata. De asemenea la barna a cazut si Larisa de 2 ori (o data la pirueta dubla) si Didi 1 data. I s-a parut ca la paralele se vad imbunatatiri. Impresia ei a fost una buna in ciuda greselilor.

Îmi pare rău să aud că-s emotive încă. Larisa a fost uluitoare la Naționalele de anul trecut, dar era între ale noastre. Nu-i bai, că au tot timpul din lume să învețe să se stăpânească. Cred că Forminte are dreptate: în loc să le îndoape "ca pe gâște", după cum tot dânsul spunea, aș prefera să le văd crescând frumos și constant. Însă mă tot întreb ce o fi fost cu totalul Amei, ce s-o fi întâmplat acolo. N-a mai aflat nimeni nimic?

Îl salut și eu pe Andrei (onlyme88), pe de altă parte: ai nimerit unde trebuie!

Cata_RB
23rd March 2010, 21:37
Multumim, Oana, pentru informatii!
Cu Larisa nu-mi fac mari probleme, ea are multa experienta. Cu Mariuta cred ca e un pic mai greu, are atata potential dar e tare emotiva...sper sa prinda incredere incet-incet.
Stere, de Ama nu mai stim nimic, dar barna si solul au fost ok, saritura [doar FTY] cred ca si ea, din ce spunea userul de pe IG...probabil si-a ametit de tot paralelul. Se mai intampla, asta e. Bine ca a fost doar un aparat cu probleme, pana sa apara filmulete ma temeam sa nu aiba probleme de sanatate.

onlyme88
23rd March 2010, 21:40
Multumesc tuturor pentru salutari. Am tot citit fourmul in ultimele cateva zile si m-ati impresionat. In sfarsit romani interesati de gimnastica (daca mai aud ceva de Becali, Stoichita sau Mutu ma impusc). Va fi mult mai interesant sa urmaresc evenimenele din gimnastica, stiind ca exista un loc unde le pot dezbate.

crisloregym
23rd March 2010, 23:15
Andrei, bine ai venit (de data asta am aflat si eu cum sa ma adresez:D) Va multumesc tuturor pentru noutatile din Marea Britanie, am vazut si eu cateva din evolutiile fetelor...am fost surpinsa sa vad atat de putine schimbari la Ana, tare mi-e ca de fapt ni se mai pregateste o surpriza pe acolo. O surpriza extrem de frumoasa "Pitic", sa speram ca se mentine asa...in ceea ce o priveste pe Amelia, eu sunt convinsa ca psihicul ei suficient de puternic sa faca o figura frumoasa la Europene si la Mondiale:) De abia astept Internationalele :D.

onlyme88
23rd March 2010, 23:23
De cand putem incepe sa achizitionam bilete pentru Internationale si de unde, Sala Polivalenta?
O sa se publice si un program inainte? (sper sa nu lucrez in weekendul ala)

Cata_RB
23rd March 2010, 23:34
Andrei, bilete n-au fost niciodata pana acum...intrarea a fost libera. Si asa e sala dezolant de goala [sali mult mai mici, nu Polivalenta]...doar bilete ar mai lipsi.
Acum sa vedem...avand in vedere ca e Sala Polivalenta, o mica-mica sansa ar fi sa trebuiasca bilete. Dar inca nu se stie nimic.

Irina Deleanu a fost tot acolo, nu? A fost cu bilet?

onlyme88
23rd March 2010, 23:40
In cazul asta fac campanie printre prieteni si colegi sa vina in numar mare. Ma cam intristeaza intreaga situatie, dar banuiesc ca lucrurile stau asa de ceva vreme. Nu stiu cum se asteapta sa atraga public (ca sa nu mai vorbim de realizarea unui profit) daca promovarea e ZERO. Pana prin 2005 nici nu stiam ca exista competitii romanesti de gimnastica, intocmai pentru ca nu se promoveaza. Acum cu netul sa spunem ca ar fi o idee mai usor, dar doar daca ai foarte multa rabdare si stii unde sa cauti. Pacat

anna.09
24th March 2010, 09:31
La Irina Deleanu Cup a fost intrare libera..mai mult ca sigur asa va fi si la Internationale.

baicea
24th March 2010, 17:22
Mai multe detalii despre Internationalele astea???abia astept...in weekendul ala o sa fie si Kings on Ice,acum s gimnastica, f tare:D

crisloregym
24th March 2010, 22:29
am facut si eu rost de doi suporteri noi macar in cate o zi (una dintre persoane merge si la "Kings on ice":D)

ioanavol
25th March 2010, 11:35
In cazul asta fac campanie printre prieteni si colegi sa vina in numar mare. Ma cam intristeaza intreaga situatie, dar banuiesc ca lucrurile stau asa de ceva vreme. Nu stiu cum se asteapta sa atraga public (ca sa nu mai vorbim de realizarea unui profit) daca promovarea e ZERO. Pana prin 2005 nici nu stiam ca exista competitii romanesti de gimnastica, intocmai pentru ca nu se promoveaza. Acum cu netul sa spunem ca ar fi o idee mai usor, dar doar daca ai foarte multa rabdare si stii unde sa cauti. Pacat

Bun venit pe forum:)

E o idee f buna sa incercam sa atragem cat mai multi spectatori...eu cu siguranta o sa-mi informez toti cunoscutii din Bucuresti (si mai ales cei cu copii).
La scoli ar fi cel mai nimerit, dar sa ma gandesc care e cea mai buna modalitate (eu fiind departe, mai mult decat prin email/posta/telefon nu prea pot actiona).

mikeyy
25th March 2010, 18:28
Echipele Frantei pt weekend:

Senioare: Youna Dufournet, Pauline Morel, Aurelie Malaussena, Clara Della Vedova, Marine Brevet

Junioare: Sophia Serseri, Doriane Thobie, Anne Kuhm, Mira Boumejmajen, Valentine Sabatou

Clau93
26th March 2010, 06:46
Marinne Petite nu mai face gimnastica??

Tess_AN
26th March 2010, 08:02
Marine Petit a fost operata la umar. Nu e recuperata complet. Spera sa poata participa la CM in Olanda in octombrie anul asta.

Clau93
26th March 2010, 08:08
Marine Petit a fost operata la umar. Nu e recuperata complet. Spera sa poata participa la CM in Olanda in octombrie anul asta.

Mersi mult de stire, imi chiar place de Marine pentru ca e asa simpatica si echipa de la Beijing a fost destul de buna in opinia mea! Au un stil unic:D

cineva_cineva
26th March 2010, 15:42
De pe forumul francez, s-a anuntat si echipa Romaniei, desi... era prevazuta:
Senioare
PORGRAS Ana
RACEA Amelia
HAIDU Raluca
CHELARU Diana
TRENCA Diana
PATRASCU Cerasela

Junior
IORDACHE Larisa
BULIMAR Diana
BAICU Ana Maria
GEAMPAROIU Tatiana
NEAGU Madalina
BALEA Maria

monalexa
26th March 2010, 15:43
In sfarsit o vom vedea si pe Madalina!

Cata_RB
26th March 2010, 16:01
Multumim, Ama!
Tot de pe gymnet, de la user-ul benoitof, o poza:
http://gymnet.org/forum/files/dsc_5172_143.jpg

Sper ca francezii sa fie mai putin secretosi decat britanicii :)

anna.09
26th March 2010, 16:16
Ce ma bucur sa o vad pe Mada! Tare fetelor! Le tin pumnii tuturor, de data asta ceva mai strans Mariei si Madalinei;) !

onlyme88
26th March 2010, 19:06
Sincer...mi se pare ca situatia gimnasticii romanesti a avut momente mult mai negre decat in prezent. Chiar sunt optimist in legatura cu urmatorii 3-4 ani. Avem niste gimnaste cu potential foarte mare. Daca sanatatea va fi de partea lor, la Londra in 2012 vom trimite o echipa foarte buna.

shagya
26th March 2010, 19:30
great to see Madalina !!! Good luck girls. I hope we will see vids :-)

Tess_AN
26th March 2010, 19:52
Succes fetelor noastre!

Cata, multumesc de poza... ce frumoase sunt fetele noastre! Si cit de dor imi era sa le vad!
(edit, sa fac economie de un post :). off topic: multumesc Mihai de raspunsul si link-ul de la off topic. E spectaculos!)

mihafrancisc
26th March 2010, 20:54
Succes fetelor!!!!!

LuisaGym
26th March 2010, 22:02
Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-sustin-al-doilea-concurs-de-verificare-in-franta-5780930

Clau93
26th March 2010, 22:14
YAY!! Bine ai revenit Madalina! De abia astept sa vad filmuletze (sper sa fie!). Toate fetele arata super! Diana Bulimar e asa dulce!:D

mikeyy
26th March 2010, 22:32
Sper sa avem filmulete si rezultate complete.
Multa bafta tuturor!!!

mikeyy
26th March 2010, 23:19
Poza cu senioarele:
- Amelia ma ingrijoareaza....mi se pare ca a slabit foarte mult, poate prea mult....abia astept sa o vad la Internationale, poate ma inseala poza;
- Cera arata bine!
- ma ingrijoreaza si acea banda rosie de pe piciorul Anei (nu stiu care e termenul exact..dar stiu de la handbal, e ft folosita aceasta banda)...sper sa fie de protectie doar;
- cam triste fetele...

http://www.gymnet.org/forum/files/dsc_8635_104.jpg

Cata_RB
26th March 2010, 23:26
Multumim pentru poza!
Cred ca sunt mai degraba serioase, nu triste...la fel imi par si junioarele. Banda ca cea de pe piciorul Anei am mai vazut la atletism, cred...parca era ceva protector pentru muschi. Sper ca nu-i nimic important, mici accidente sau probleme apar tot timpul, conteaza sa treaca repede :)
Si mie mi se pare Ama foarte slaba in poza asta! Ne vom lamuri la internationale.

Revin cu traduceri, vad ca sunt si ceva impresii pe forumul francez...sa vad ce pricep :D

Cata_RB
26th March 2010, 23:51
Fac alt post ca sa se vada mai usor :)

De la acelasi user cu pozele:
Spune ca e mai degraba specialist in fotografie decat in gimnastica si pe langa asta cand face pozele nu vede ce se intampla.
Junioarele: mai multe grimase [grimaces in franceza, n-am gasit un termen romanesc mai bun] decat zambete la barna si paralele. Mai bine la sol.
Senioarele: a vazut multe ratari la paralele, dar e doar antrenament. Mai bine la barna si sol.

Weekend plin pentru fete, azi au ajuns in Franta si au si avut antrenament, iar maine concurs. Mult succes!

onlyme88
26th March 2010, 23:58
Nici nu a inceput competitia si deja avem mai multe poze decat la cea din Marea Britanie (banuiesc ca orice e mai bine decat nimic). Poate cineva sa scrie numele senioarelor in ordinea in care apar in poza? Poate asa invat si eu sa deosebesc cele doua Diane. Multam anticipat.

ancaqwe
27th March 2010, 00:02
merci mult de poze!
sper ca e doar efectul pozei... Amalia arata groaznic de slaba
Cerasela arata f bine :)
bafta fetele!!!

mikeyy
27th March 2010, 00:06
Nici nu a inceput competitia si deja avem mai multe poze decat la cea din Marea Britanie (banuiesc ca orice e mai bine decat nimic). Poate cineva sa scrie numele senioarelor in ordinea in care apar in poza? Poate asa invat si eu sa deosebesc cele doua Diane. Multam anticipat.


(de la dreapta la stanga): Cerasela Patrascu, Amelia Racea, Ana Porgras, Diana Trenca, Diana Chelaru si Raluca Haidu

EDIT:
Deci si voi o vedeti ft slaba pe Amelia...credeam ca mi s-a parut doar mie.

onlyme88
27th March 2010, 00:12
Mersi frumos
Eu sper ca Amalia doar pare atat de firava. Poate unghiul din care a fost pozata este de vina.

(mi se pare ca Cerasela seamana putin cu Produnova)

Clau93
27th March 2010, 00:24
Aoleu, Amelia arata ca a slabit enorm de mult:shocked:. Poate e pentru ca a avut swine flu?


(mi se pare ca Cerasela seamana putin cu Produnova)

:D:D Cred ca ai dreptate...putina asemenare, dar o vad!

Cata_RB
27th March 2010, 00:51
Aoleu, Amelia arata ca a slabit enorm de mult:shocked:. Poate e pentru ca a avut swine flu?


Imi cer scuze celorlalti...dar asta chiar nu mai inteleg de unde ai scos-o! :groggy:

Clau93
27th March 2010, 05:50
Imi cer scuze celorlalti...dar asta chiar nu mai inteleg de unde ai scos-o! :groggy:

Din prosport....cand a avut rubeola?! A fost si un virus swine flu:confused:, nu ea a fost aceea? A fost racita...a slabit...are sens?

myrab3la_19
27th March 2010, 09:54
Nu stiu ce sa zic de Amelia ..poate a crescut cativa centimetrii..vad ca e aproape cat Cerasela care e cea mai inalta dintre ele.Poate pare slaba pentru ca spre deosebire de celelalte langa care sta Amelia nu are soldurile dezvoltate(asa cum se dezvolta la fete dupa o anumita varsta) adica e mai "baietel" :)..sper ca are sens ce spun..:D

crisloregym
27th March 2010, 10:23
Conform forumului francez, competitia junioarelor va avea loc de la 15.00 la 17.00, iar cea a senioarelor de la 19.00 la 21.00.
Succes fetelor!!!! Si sa aiba un concurs bun, dincolo de problemele din antrenament!!!

onlyme88
27th March 2010, 10:37
Conform forumului francez, competitia junioarelor va avea loc de la 15.00 la 17.00, iar cea a senioarelor de la 19.00 la 21.00.
Succes fetelor!!!! Si sa aiba un concurs bun, dincolo de problemele din antrenament!!!

Cat ar insemna in ora noastra?

myrab3la_19
27th March 2010, 10:40
cred ca 16 .00 respectiv 20.00

onlyme88
27th March 2010, 10:48
Ora relativ tarzie pentru senioare, sper sa nu le creeze probleme. Ieri au ajuns in Franta? Si aici cred k au gresit organizatorii, ar fi fost binevenita o zi intreaga de acomodare/pregatire.

mikeyy
27th March 2010, 11:02
Nu e tarziu..trebuie sa fie pregatite si pentru asemenea ore, deoarece se poate intampla ca la competitiile mari sa concureze si mai tarziu de atat, in functie de tragerea la sorti (cazul Anei Tamirjan la CM anul trecut.....cand a concurat dupa ora 22 parca).

Clau93
27th March 2010, 11:29
Nu e tarziu..trebuie sa fie pregatite si pentru asemenea ore, deoarece se poate intampla ca la competitiile mari sa concureze si mai tarziu de atat, in functie de tragerea la sorti (cazul Anei Tamirjan la CM anul trecut.....cand a concurat dupa ora 22 parca).

Dar atunci nu au ajuns fetele cu multe zile mai devreme la Londra? Au avut mai mult timp sa se acomodeze!

onlyme88
27th March 2010, 11:30
Dar atunci nu au ajuns fetele cu multe zile mai devreme la Londra? Au avut mai mult timp sa se acomodeze!
Exact de asta ma tem. Ritmul e putin cam prea alert.

LuisaGym
27th March 2010, 11:44
Concursul asta e amical, un fel de antrenament cu public. Poate de aia nici nu s-au dus mai devreme.

Cata_RB
27th March 2010, 13:35
Asa-i, in Anglia delegatiile au ajuns mai devreme, au avut 2-3 de antrenament. Acum abia ieri a fost sosirea.
E destul de tarziu ora 20, avand in vedere ca sunt multe evolutii si acomodarea a fost foarte scurta...insa dupa cum a zis si Mihai, in calificari la mondialele de anul trecut Ana Tamarjan a concurat aproape de ora 12 noaptea. Asta e moda, din pacate.

myrab3la_19
27th March 2010, 16:08
Din ce inteleg eu de pe forumul francez va merge cineva la concurs deci e posibil sa avem filmulete..sa speram ca le vor filma si pe fetele noastre nu numai pe ale lor..:)

stere78
27th March 2010, 16:26
Poza cu senioarele:
- Amelia ma ingrijoareaza....mi se pare ca a slabit foarte mult, poate prea mult....abia astept sa o vad la Internationale, poate ma inseala poza;
- Cera arata bine!
- ma ingrijoreaza si acea banda rosie de pe piciorul Anei (nu stiu care e termenul exact..dar stiu de la handbal, e ft folosita aceasta banda)...sper sa fie de protectie doar;
- cam triste fetele...



Mihai, nu cred că ar trebui să ne îngrijorăm prea repede: Ama a fost și bolnavă (a avut pojar, Clau, "swine flu" e gripa porcină și e mult mai gravă - moment "lost in translation" clasic) și pare în creștere: e aproape cât Cera de înaltă. Că veni vorba de Cera, arată FOARTE bine. Cu puțin noroc, o văd la Mondiale într-o formă apropiată de cea din 2007. Habar n-am ce face banda de pe piciorul stâng al Anei, iar "tristețea" e probabil provocată de alinierea în fața arbitrelor. Știm cu toții că n-au expresiile cele mai protectoare din lume :o: . Dar Piticului tot îi sclipesc puțin ochii!

crisloregym
27th March 2010, 16:49
Si anul trecut le-au filmat pe fetele noastre, sa speram ca o vor face si acum....deja sunt curioasa ce se intampla:D Concursul junioarelor trebuie sa fie deja pe la jumatate...HAIDE, Didiiiiii!!!! HAi, LARISAAAA!!!! HAI, Betty!!!!!

mikeyy
27th March 2010, 16:51
La junioare, as vrea sa castige AA-ul - Mariuta Balea :)
Stiu ca poate!

anna.09
27th March 2010, 16:59
La junioare, as vrea sa castige AA-ul - Mariuta Balea :)
Stiu ca poate!

Ma inscriu si eu in fan-clubul ei!

Cata_RB
27th March 2010, 17:09
Cris, Bety nu e acolo, e Tatiana :)
Si eu vreau concurs bun, fara ratare, pentru Mariuta...are nevoie sa treaca peste emotii si sa prinda incredere in ea! Daca isi face exercitiile, sigur e pe podium :ok:

anna.09
27th March 2010, 17:13
Este Bety nu Tatiana. Cel putin, Bety este cea din poza :)

Cata_RB
27th March 2010, 17:20
Ioi, da...nu m-am uitat atent la poza, tineam minte lista de gimnaste de pe forumul francez si acolo apare Tatiana. Scuze :D

mikeyy
27th March 2010, 19:12
Felicitari junioarelor....au castigat!!!! :ok:
Exista si poza cu fetele noastre pe forumul francez...nu am mai pus-o aici, ca e prea mare.
http://www.gymnet.org/forum/topic-17866-match-gaf-fra-rou-gbr-juniors-seniors-le-27-mars-2010?postdays=0&postorder=asc&start=30

Ma bucur ca le-am batut pe junioarele din Franta!!!