PDA

View Full Version : Divizia A - Sezonul 2004/2005



eddy_jozsa
7th November 2004, 20:05
Eu zic sa incepem un thread nou (daca sunteti de acord :P), ca perioada de transferuri s-a incheiat exact acum 38 de zile.

Iata rezultatele din etapa a V-a:
POLICARBOCHIM Cluj Napoca - RAPID ISOVER Bucuresti 89- 98
Universitatea "Petre Andrei" Iasi - CSU Bere Trei Stejari Sibiu 86- 103
DINAMO - ERBASU Bucuresti - CSU ASESOFT Ploiesti 63- 64
CSU FOREX Brasov - BCMUS Arges Pitesti 62- 79
WEST PETROM Arad - GAZ METAN Medias 60- 78
PETROM INCONTRO ELBA Timisoara - Farul Constanta <amanat>

Din pacate nu am vazut meciul Dinamo-Asesoft, am uitat ca e meci si am adormit. :evil: Dar sigur o sa povestiti voi cum a fost. :cool:

La Iasi, CSU a invins cu 103-86, Darnell Clavon marcand nu mai putin de 48 de puncte!!!! (media sa din 5 meciuri este de 35,4 puncte/meci).

Surpriza campionatului este fara doar si poate victoria Rapidului la Cluj.

rasheedkpenny
8th November 2004, 12:03
Cu siguranta e o suprpriza victoria Rapidului la Cluj... nu credeam ca echipa de baschet Rapid va bate vreo echipa sezonul asta. Poate doar pe Brasov... au un lot chiar subtirel!

alexalex
8th November 2004, 14:38
Meciul Dinamo-Asesoft reluare pe TVSport de la 17 azi 8 noiembrie

eddy_jozsa
8th November 2004, 20:22
Hohoho... tocmai ma uit pe ceas si... observ ca am pierdut si reluarea meciului :P
Na, ce sa-i fac... asta este... astept meciul de sambata, Sibiu vs. Cluj... oricum nici unde nu e ca la Sibiu (cel putin atmosfera si conducatorul de joc) :)

Dumars
8th November 2004, 20:26
Totusi sa dai 98 de puncte nu este simplu. Rapidul este mai buna comparativ cu alti ani. Si spaniolul Angel Santana nu a jucat rau deloc. Si Toyin a prins o zi buna.
E drept ca cei de la Cluj se credeau invingatori inca de saptamana trecuta si au avut evolutii pe masura. As putea zice chiar toti, dar in special Lapuste au jucat
dezamagitor.
Eddy_jozsa nu stii la ce ora va fi meciul dt Sibiu si Cluj de sambata viitoare? As vrea sa vin la Sibiu sa-l vad.

eddy_jozsa
8th November 2004, 22:15
Dupa rezultatele din primele meciuri credeam ca Rapidul a ramas aceeasi echipa de desculti din anii trecuti. Stiu doar ca fac deplasarile cu trenul si ajung cu jumatate de ora inainte de fiecare meci. Si na, nu stiu ce jucatori au... de Toyin am mai auzit (e negrul de la Rompetrol, Axiopolis). In rest, prevad locul 12 pentru Rapid.

Meciul Sibiu-Cluj e sambata de la ora 17:00, dumars2 esti binevenit la noi. Asta in cazu in care nu esti clujean. :drak:

rasheedkpenny
9th November 2004, 09:16
Toyin a jucat si la Brasov mai multe sezoane! :D
Am jucat impotriva lui intr-un meci "de antrenament" intre cei mai buni din campionatul judetean si echipa Romradiatoare... chiar am dat vreo 4 puncte atunci, 2 chiar in duel direct cu Toyin! :p Era sa-i pun si un capac... era cam slow baiatul, iar eu eram mai tanar pe atunci!

In rest ... totul bine! Sunt frumoase surprizele de genul Rapidului la Cluj...oare cand o sa ma surprinda si pe mine Brasovul cu o victorie acasa??

alexalex
9th November 2004, 10:30
Hohoho... tocmai ma uit pe ceas si... observ ca am pierdut si reluarea meciului :P
Na, ce sa-i fac... asta este... astept meciul de sambata, Sibiu vs. Cluj... oricum nici unde nu e ca la Sibiu (cel putin atmosfera si conducatorul de joc) :)

o sa vedem cat de bun este conducatorul vostru de joc cand o sa jucati cu dinamo sau asesoft ( daca o sa il tina Toni Alexe nu cred ca o sa faca ceva). Si apoi cred si eu ca da multe puncte daca arunca tot numai el. Important este sa castige echipa nu sa dai tu 50 de puncte si sa pierzi (ex. Timisoara)

Dumars
13th November 2004, 20:27
Meciul Sibiu-Cluj e sambata de la ora 17:00, dumars2 esti binevenit la noi. Asta in cazu in care nu esti clujean. :drak:

Felicitari pt CSU SIbiu!! Dar eddy jozsa explica-mi si mie ce s-a intamplat in sfertul 4. Dupa sf. 3 Clujul avea 7 puncte si apoi???

etymonix
14th November 2004, 21:12
:)...Dupa mine.......Asesoftu` castiga :) ..... Haide Iasu```....Univ. Petre ANdrei !!! /hello /hello /hello /hello /hello :evil:

eddy_jozsa
14th November 2004, 23:14
In primele 2 sferturi s-a mers cap la cap, in sfertul 3 clujenii s-au distantat pana la 8 sau 9 puncte, dar in sfertul 4 sibienii si-au revenit spectaculos, iar clujenii au ratat din toate pozitiile. A fost o atmosfera incendiara, un public mereu ostil clujenilor, si o presiune de neimaginat asupra ambelor echipe. Pana la urma, sibienii nu si-au pierdut concentrarea si au decis derbyul ardelean in favoarea lor. /hello

rasheedkpenny
17th November 2004, 11:23
Etapa VI:

RAPID ISOVER Bucuresti - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 68- 87
CSU Bere Trei Stejari Sibiu - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 75- 64
CSU ASESOFT Ploiesti - CSU FOREX Brasov 71- 45
BCMUS Arges Pitesti - DINAMO - ERBASU Bucuresti 68- 91
B.C.Farul Constanta - WEST PETROM Arad 76- 67
GAZ METAN Medias - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 74- 69

Eddy, si zici ca de data asta o sa ne intalnim la Brasov? Eu sper sa ajung la meci... tu ajungi?

eddy_jozsa
17th November 2004, 20:25
Din pacate nu cred ca ajung anul asta.
Am fost la Brasov in ultimele 2 sezoane (anul trecut v-am batut intr-un meci dramatic, in ultima etapa, de n-ati mai prins playoffu :drak: ), dar anul acesta galeria e dezorganizata si nu vom primi autocar. :headbang:

Na, imi pare foarte rau ca nu voi fi la meciul asta, ca e deplasarea cea mai apropiata dupa cea de la Medias ( :degete: ).

Voi jucati in alta sala acum?? Imi zicea un prieten de la juniori ca sala Forex nu e aia mare de langa gara... cum e?

In orice caz, fii atent la nr. 10, o sa fii surprins (anul trecut am exagerat putin cu Larry Johnson), dar Clavon asta merita toate laudele... are o medie de 34 puncte/meci pana acum. /hello

Va urez multa bafta DUPA acest meci... ca sambata asta nu prea aveti sanse... pacat ca sunteti pe ultimul loc. :evil:

rasheedkpenny
18th November 2004, 09:15
Stiu... sansele sunt egale... cu 0 pentru Brasov! Adevarul e ca anul asta avem o echipa penibila, nu avem un marcator constant, asa cum era anul trecut Liviu Dumitru (acum la Constanta).

De jucat sa joaca intr-o alta sala, mai mica, cu tribune pe ambele parti... mie mi se pare net inferioara fata de Sala Sporturilor - cea de langa gara. But that's just me...

O sa ma uit atent la numarul 10... am auzit multe despre el, d'abia astept sa-l vad!

eddy_jozsa
23rd November 2004, 20:31
Na rasheed, ai ajuns la meci? Cum a fost, ti-a placut D.C.?

In rest invit toti userii forumului la Sala Transilvania Sibiu sambata asta... se joaca CSU - Dinamo :D . Au mai ramas 4 zile. :yeah:

MadSkillz
23rd November 2004, 22:25
Ce a facut Dinamo azi?

Raptor
23rd November 2004, 23:56
A castigat. La 10 puncte sau nu mai stiu scoru. M-am uitat la meci pe TV Sport.

rasheedkpenny
24th November 2004, 10:04
Na rasheed, ai ajuns la meci? Cum a fost, ti-a placut D.C.?

Am ajuns la meci, am facut poze(o sa le postez sapt. asta), Brasovul a luat bataie... :P
Clavon nu a fost foarte foarte grozav, ce-i drept nici jocul nu a fost prea frumos, insa mi-am dat seama ca poate!!! Asta e clar! :)

Dinamo a jucat destul de bine... conducea la un moment dat cu vreo 15 pct., dar pe final oaspetii au redus din diferenta! Carutasu am inteles ca a recuperat f. bine, dar in rest a ratat niste aruncari simple! :(
Dinamo Erbasu - Dentalcom Nicosia: 84-75(18:20)(26:12)(24:19)(16:24).

alexalex
26th November 2004, 12:02
Appolon Limassol - CSU ASESOFT Ploiesti 65:73 (11:17)(15:23)(16:16)(23:17)

Raptor
26th November 2004, 14:51
Se da la televizaur pe TV Sport sau... nu se da? Ca in programu de pe site nu zice nimic (nimic-nimic, adica nici nu apare programu), iar reclama nu s-a facut.

rasheedkpenny
26th November 2004, 15:11
Rapid Bucuresti 84-74 CSU Forex Brasov

Avand in vedere ca ambele echipe sunt in duel direct pentru evitarea retrogradarii, meciul a fost unul pe muchie de cutit si a fost pierdut de echipa din Brasov la 10 puncte diferenta... mie mi se par cam multe aceste 10 puncte, dupa maniera in care s-a desfasurat jocul. Au jucat bine de la Rapid: Toyin, Dacian, Neagu (care se cam arunca de nebun pe jos ca sa primeasca faulturi). De la Brasov i-am remarcat pe: Silaghi, Morariu, Lazarescu, "juniorul" Alex.

Rapid avea un singur meci castigat (surpriza Rapidului de la Cluj) inainte de aceasta partida, la fel si echipa din Brasov (primul meci din sezon, castigat acasa cu echipa din Iasi).

alexalex
26th November 2004, 16:05
Se da la televizaur pe TV Sport sau... nu se da? Ca in programu de pe site nu zice nimic (nimic-nimic, adica nici nu apare programu), iar reclama nu s-a facut.
NU.
pe TV Sport o sa fie dat meciul CSU ASESOFT - SC BANVIT TURCIA
Data: 09-12-2004
Atat Dinamo cat si Asesoft sunt calificate dar este important de pe ce loc se califica deoarece pot intalni adversari mai slabi daca se duc de pe primul loc (deci sunt foarte importante si ultimele meciuri. Asesoft mai are 1 acasa si Dinamo 2 in Cipru). Dupa faza grupelor urmeaza o intalnire tur-retur si apoi Final4 pe conferinta de Sud. Mai departe se duce o singura echipa.

eddy_jozsa
26th November 2004, 21:31
Imi pare rau ca echipa Brasovului s-a dus de rāpa. Poate reusesc totusi sa se mobilizeze si sa nu piarda in play-out. Ar fi pacat sa retrogradeze, doar sunt o echipa din Ardeal.

In rest, rasheed, astept pozele de la meciul Brasov-Sibiu.

Cine are ocazia, sa vina maine (sambata) la ora 17 la Sala Transilvania... se joaca CSU vs. Dinamo. Va promit ca nu veti regreta :P

eddy_jozsa
27th November 2004, 20:50
Toate rezultatele etapei a 8-a:

RAPID ISOVER Bucuresti - CSU FOREX Brasov 84- 74
CSU Bere Trei Stejari Sibiu - DINAMO - ERBASU Bucuresti 69- 93 :((
CSU ASESOFT Ploiesti - WEST PETROM Arad 80- 58
BCMUS Arges Pitesti - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 86- 70
B.C.Farul Constanta - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 70- 62
GAZ METAN Medias - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 72- 64

rasheedkpenny
7th December 2004, 09:44
In rest, rasheed, astept pozele de la meciul Brasov-Sibiu.


Eddy, scuze pentru calitatea slaba a pozelor...

rasheedkpenny
7th December 2004, 09:45
partea a II-a:

rasheedkpenny
7th December 2004, 09:46
partea a III-a... si ultima:

eddy_jozsa
8th December 2004, 23:36
Maih, sunt ok pozele, umpik miscate si intunecate, dar in rest sunt faine. Cu ce camera le-ai facut?

Daca vrei, ma pot revansa cu poze de la meciul Sibiu-Brasov din retur. :)

alexalex
9th December 2004, 11:12
Azi pe TVSPORT:
23.00 Baschet, Asesoft Ploiesti - Banvit BC
si maine de la 13.30.

mishu
11th December 2004, 16:53
Hei Rasheed... ce sala e aia in Brasov? In Brasov se juca in Sala Sporturilor... undeva langa gara... dar parca aia nu e Sala Sporturilor...

rasheedkpenny
11th December 2004, 17:09
Asa este... excelent spirit de observatie. Brasovul joaca mai nou in sala Forex - langa stadionul Tractorul si langa fabrica cu acelasi nume. Se pare ca schimbarea salii nu a fost de bun augur pt. echipa, au doar un singur meci castigat pana acum... primul! :(

Pe de alta parte am jucat si eu in sala care se vede in poze, din pacate nu prea mi-a placut, era cam mult praf pe jos si nu aveam aderenta buna! :(

mishu
11th December 2004, 22:38
aderenta nu depinde numai de praful de pe jos dar si de vopseaua folosita pentru parchet... daca ati jucat vreodata in Buc, in sala de la Leu (Poli)... poa sa fie super curata... tot nu ai aderenta...

MadSkillz
11th December 2004, 23:05
Jalnica

Raptor
11th December 2004, 23:32
Am jucat in sala la Leu... abia dau de sus LOL. Ca da, se cam aluneca (ce urasc eu cel mai mult posibil la o sala... sa aluneci...). La sala cealalta care e acuma in renovare era bine, in sensu ca nu alunecai rau si dadeam de sus bine :D .

eddy_jozsa
7th January 2005, 20:43
Asadar, mai sunt 8 zile din perioada de transferari, voi ce-ati mai auzit?

PoliCarbochim Cluj:
s-a intors Vanja Bujici si a mai venit un sārb (am uitat numele)

Farul Constanta:
au venit 5 jucatori, printre care Dan Dacian si Angel Santana de la Rapid... de restu iar am uitat :( cica vor sa ajunga in semifinale

CSU Sibiu:
se intoarce Aleksander Zyskunov din Belarus, un pivot supertare de 2,08m :))

Raptor
7th January 2005, 22:07
Si cand te gandesti ca in NBA la 6-10 (2.08) esti SF... ce diferenta (Peja Stojakovic are 2.08). Bineinteles ca exista si PF la 6-10.

eddy_jozsa
7th January 2005, 22:42
De Zyskunov ziceam ca-i supertare cum joaca, nu din cauza inaltimii. Pivotii din Romania cam toti sunt asa, intre 2,04-2,08 si pana la 2,17 (exceptii).

Oricum, size doesnt matters :D
Cel mai bun jucator al nostru, americanul de culoare Darnell Clavon are 1,85 - e drept ca e fundas - dar are o medie de 29 de puncte pe meci (cre k cea mai mare din div. A) si da si cele mai faine slamuri din campionat :)

mishu
21st January 2005, 15:12
Transferuri de jucatori efectuate in perioada 3 – 15 Ianuarie 2005:

1. Radulescu Claudia de la RAPID CFR Marfa la Olimpia CSS 6 Bucuresti
2. Dragus Bogdan de la PolicarbochimMobitelco la Gaz Metan Medias
3. Krstanovic Zoran de la Novi Becej (SCG) la PolicarbochimMobitelco
4. Bujic Vanja de la IRAN la PolicarbochimMobitelco
5. Zyskunov Alexander de la Sumy (Ukraina) la CSU Sibiu
6. Mircea Constantin de la Farul Constanta la CSU Sibiu
7 Dan Dacian de la Rapid Isover la Farul Constanta
8. Eliot Hatchen de la SUA la farul Constanta
9. Boer Vlad de la Australia la Farul Constanta
10. Santana Angel de la Rapid Isover la Farul Constanta
11. Radkovic Igor SCG la Elba Timisoara
12. Kuzmuk Bojan SCG la Elba Timisoara
13. Held Aleksandar SCG la Elba Timisoara
14. Dornescu Bogdan UPA Iasi la Elba Timisoara
15. Paul Mihai Rapid la Elba Timisoara
16. Dobuji Libor Braunschweig (Germania) la BCMU Bitesti
17. Haslett Bernard Israel la WPArad
18. Bazgan Andrei BC Fenix Iasi la UPA Iasi
19. George Alin Ionut BC Fenix Iasi la UPA Iasi
20. Onese Ionut BC Fenix Iasi la UPA Iasi
21. Botez Alexandru CS Iasi la UPA Iasi
22. Bogovac Ljubodrag Racing Luxemburg la UPA Iasi
23. Badila Andrei de la BC Steaua la UPA Iasi
24. Dragusin Svetlana de la Rapid Bucuresti la Sportul Studentesc Bucuresti
25. Andrus Alexei de la UPA Iasi la CSU Forex Brasov
26. Colesnikov Vladimir UPA Iasi la Forex Brasov
27. Minea Marius Daniel de la BC Steaua la UPA Iasi
28. Vujcic Vladimir de la Elba Timisoara la Gaz Metan Medias in litigiu
29. Betea Bogdan de la West Petrom Arad la CSM Oradea in litigiu
30. Viciu Gabriel de la Elba Timisoara la CSM Oradea in litigiu

sursa e site-ul federatiei... de unde le-am preluat ca atare... exprimarile gen "de la SUA la Farul" nu imi apartin...

oricum sunt modificari destul de importante... sunt multi jucatori straini care au venit... nu am idee de calitatea lor... dar cred ca totusi au macar alta mentalitate... se pare ca o sa fie un retur interesant...
sper ca cei care vor vedea meciurile din divizia sa posteze impresii si pentru cei care nu au posibilitatea sa le vada...