PDA

View Full Version : Liga masculină de handbal Asobal - Spania



cristy1110
13th March 2010, 20:38
aici vom scrie despre ce se intampla in acest campionat....
in acest moment Perversa valladolid-Ademar Leon 23-15 min 45

update...26-17 min 51

cristy1110
13th March 2010, 21:05
Perversa Valladolid- Reale Ademar Leon 30-23 final...

aLLiin
3rd December 2010, 02:33
Tocmai am vazut pe dolce sport un meci spectaculos...barcelona-ciudat real 27-24...

Mario Di Lazi
17th March 2011, 18:41
Clasamentul la varf in acest moment dupa 21 de etape:

1 Barcelona - 42 p
2 Ciudad Real - 38 p
3 Granollers - 32 p

Mario Di Lazi
29th April 2011, 19:58
Prima femeie în lumea bărbaților! Mihaela Ciobanu lucrează în prima ligă masculină din Spania

O româncă a devenit celebră în handbalul spaniol. Mihaela Ciobanu (38 de ani) a intrat în istorie ca fiind prima femeie care antrenează la o echipă masculină, chiar în Liga Asobal (prima ligă). Fosta rapidistă a fost angajată în acest sezon pe postul de antrenor cu portarii la formația Balonmano Cuenca 2016, locul opt cu patru etape înainte de final.

Retrasă din activitate la sfârșitul sezonului trecut, după 12 ani de activitate în campionatul Spaniei, Mihaela Ciobanu a rămas în slujba handbalului iberic. Fostul goalkeeper a ajuns în
curtea echipei la care activează și soțul ei, Mario De las Heras Simón, fost portar și apoi agent de jucători, în prezent director sportiv la Cuenca. Serviciile româncei au fost însă solicitate de antrenorul Zupo Equisoain. "În momentul în care antrenorul a aflat că mă retrag, m-a întrebat dacă vreau să fac pregătire cu portarii. Am acceptat postul, așa am ajuns la Cuenca. Sunt orgolioasă, mândră că sunt aici, cred că astfel mi-a fost recunoscută și munca pe care am făcut-o după atâția ani", ne-a povestit Ciobanu, care a absolvit IEFS-ul în România, iar mai apoi și-a completat studiile în Spania.

Pe urmele lui Alexandru Buligan
Interesant este faptul că antrenorul de la Cuenca, Zupo Equisoain, este cel care l-a avut alături, ani buni, la San Antonio Pamplona, și pe Alexandru Buligan, întâi ca elev, apoi ca antrenor secund. "Sunt urmașa lui Buligan", a glumit ex-rapidista, care a continuat: "Poate că a contat într-o mică măsură și faptul că eu sunt româncă, iar antrenorul a lucrat în trecut cu Sandu (n.r.- Buligan). Oricum, el era mult mai integrat ca antrenor secund la Pamplona. Eu mă ocup doar de pregătirea portarilor, la meciuri nu stau pe bancă".

Dar cum se descurcă o femeie într-o lume a bărbaților? "N-am niciun fel de probleme. Și la feminin am lucrat cu bărbați ca antrenori, medici, preparatori fizici, nu sunt mari diferențe. Eu nu încerc să schimb nimic la Cuenca, ci doar să-i pregătesc pe portari. La fel și la o echipă de juniori", a răspuns fostul portar.

S-ar putea să revină în activitate
Până să ajungă antrenoare, Mihaela Ciobanu a devenit o figură emblematică în handbalul spaniol pentru modul cum a apărat poarta naționalei Spaniei. Cu ex-rapidista între buturi, ibericele au devenit vicecampioane europene în 2008 și s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial din 2009. "După 27 de ani de handbal, m-am decis să fac o pauză. A fost prima dată când m-am oprit, dar și acum am fost forțată de accidentări. N-ar fi exclus însă să mă întorc în activitate, dar pentru moment este doar un gând. Poate ne vedem în Brazilia?", a încheiat Ciobanu.

prosport

Mario Di Lazi
22nd May 2011, 19:19
Final de sezon 2010-11:

1 Barcelona
2 Ciudad Real
3 Ademar
4 Granollers
5 Valladolid
6 Aragon
7 San Antonio
8 Cuenca
9 La Rioja
10 Antequera
11 Torrevieja
12 Poerto Sagunto
13 Guadalajara
14 Arrate
15 Toledo - retrogradata
16 Alcobendas - retrogradata