PDA

View Full Version : Cum Te feresti de Tilt



Beatpoker
10th March 2010, 17:14
daca ne gandim bine, starea de tilt este al 11-lea jucător la masă. El nu joacă, dar așteaptă șansa de a câștiga toți banii pe care îi ai.Starea de tilt poate fi descrisă ca un fenomen psihologic în care:
Un jucător ajunge într-o stare mentală în care nu mai poate lua decizii raționale, și acționează pe baza emoțiilor (de obicei supărare, disperare sau resemnare). Începe să ignore propriile reguli și jocul său devine din ce în ce mai puțin controlat, ceea ce conduce la pierderi considerabile, dacă nu chiar la pierderi totale.
Sunt situații standard care pot aduce un jucător în starea de tilt. Vei fi frustrat dacă vei pierde mai multe pot-uri mari la rând, iar frustrarea este o poartă către tilt, la fel cum sunt supărarea și antipatia pentru ceilalți jucători.
De fapt, orice emoție negativă asigură elementele necesare pentru a intra în starea de tilt. Dacă intri la masă cu o stare negativă te expui și unui risc și mai mare. Bunele maniere nu sunt singurul motiv pentru care nu joci poker după o înmormântare.
Întocmește o listă cu toate semnalele care te pot conduce la tilt înainte de a intra la masă.

-Încep să comentez jocul și cât sunt de slabi adversarii mei.
-Jocul se desfășoară prea lent.
-Joc prea agresiv.
-Mi se pare că a trecut foarte mult timp de când nu am mai avut o mână bună.
-Tocmai am pierdut un pot mare.
-Cred că adversarii mei sunt niște idioți.
-Arăt cărțile când am jucat la bluff fără un motiv anume.
etc ...
Acestea sunt semnalele de oprire. Cel mai bine te protejezi când recunoști aceste semnale și te oprești din joc. Si nu glumesc cand sunteti in situatia aceata chiar trebuie sa va opriti ;)

Jamesfeer
19th April 2010, 19:07
A look at where all the MLB teams stack up heading into the 2010 season.

Florys
8th August 2010, 13:43
Recomand "The poker mindset" de Ian Taylor si Matthew Hilger.

Este o biblie pentru latura psihologik a pokerului. :)

goushaliru1
8th August 2010, 13:44
se gaseste gratis si pe net?:d

Florys
8th August 2010, 14:30
hmmm ... doar pe torrente probabil, si din cat stiu eu nu este tradusa, nici un format

rakeCash
22nd June 2011, 20:53
Ca tot veni vorba de The Poker Mindset. Adevarat o carte foarte buna pe aria de psihologie a jocului de poker
Ce am mai citit si recomand: ColinMoshman - Heads Up No limit Holdem ( pentru jocul de hu) si Treat Your Poker like a Bussines de Leatherass ( fondatorul site-ului de training Drag the Bar (http://rakebackace.ro/drag-the-bar.html))

Toate cele 3 carti sunt in engleza si inca le mai am in calc. Cine le doreste pot sa i le trimit fara nici o problema

Gabriel S
2nd September 2011, 17:02
The Poker Mindset (http://pokeratu.blogspot.com/)este un "must read" pentru orice jucator de poker.

badbeat6
15th November 2013, 22:00
ceva carti sau linkuri pe net unde pot citi ca sa`mi imbunatatesc jocul?