PDA

View Full Version : Cat de des mergeti la Atheneul Roman?



Platanu
26th October 2006, 22:23
Deschid acest thread pentru a va intreba cat de des mergeti la concertele de la Atheneu?

luma
26th October 2006, 22:52
Doamne, nu am mai fost din...adolescenta! :no: Nici nu mai stiu exact...nici la Opera nu am mai fost. Cam tot de pe atunci. Se intampla cam asa: treci prin viata grabit, ocupat cu grijile cotidiene, fara sa-ti treaca prin cap ca renunti la singurele lucruri care te-ar multumi, care te-ar relaxa, te minti singur spunandu-ti "o sa-mi fac timp altadata". Dar nu-ti faci. :(

georgemp
26th October 2006, 23:06
Deschid acest thread pentru a va intreba cat de des mergeti la concertele de la Atheneu?
Tii minte ce ti-a zis domnul din tren?Sa mergi des la ateneu!
Ontopic,sincer eu nu am fost decat o data in viata mea,acum 4 ani.La opera am fost de mai multe ori (de trei ori).
Nu stiu...mie ateneul mi se pare plictisitor,prefer sa strang banii de o deplasare...

noir_desir
27th October 2006, 08:26
din cate stiu eu, Ateneul din Bucuresti gazduieste filarmonica. Asa ca zic si eu, ultima oara cand am fost la filarmonica din Iasi a fost cam in iunie-iulie, nu mai stiu exact, cand era Carmina Burana, de Carl Orff. Acu depinde de ce se canta si de cat de mediatizat e...nu stiu in Bucuresti cum e, dar la Iasi, daca nu te duci acolo sa vezi ce e, risti sa pierzi niste concerte foarte faine, ca n-ai de unde sa afli. In principiu, merg cam o data la 6 luni.

Platanu
27th October 2006, 14:23
Tii minte ce ti-a zis domnul din tren?Sa mergi des la ateneu!
Ontopic,sincer eu nu am fost decat o data in viata mea,acum 4 ani.La opera am fost de mai multe ori (de trei ori).
Nu stiu...mie ateneul mi se pare plictisitor,prefer sa strang banii de o deplasare...Adica faci aluzie la mine,ca n-am strans bani de deplasare si a trebuit sa imprumut de la......sti tu cine.
Iar domnul din tren mi-a zis nu sa ma duc mai des,ci sa nu ma duc obligat de proful de istoria muzicii,ci din propria mea initiativa.

georgemp
27th October 2006, 14:25
Adica faci aluzie la mine,ca n-am strans bani de deplasare si a trebuit sa imprumut de la......sti tu cine.
Iar domnul din tren mi-a zis nu sa ma duc mai des,ci sa nu ma duc obligat de proful de istoria muzicii,ci din propria mea initiativa.
Ai nebunit?Ce aluzie am facut?Am zis ce ti-a zis cetateanul acela in tren si tu zici ca am zis ceva intentionat.Sorry de offtopic.

Platanu
27th October 2006, 14:35
Da,dar ai zis ca Atheneul ti se pare plictisitor,si ca mai bine strangi bani de deplasare.Eu am luat-o ca pe o aluzie la mine,daca n-ai vrut sa fie aluzie,asta e.Eu asa am inteles acest........subinteles.
Ontopic:poate si mie mi se parea plictisitor cand eram mic,dar acuma nu mi se mai pare.

georgemp
27th October 2006, 14:41
Deci eu am vorbit pentru mine.Nu am zis ca mai bine ti-ai strange bani de deplasare.Am vorbit ce prefer sa fac.
Probabil ca si eu inteleg ce se canta la ateneu,dar nu ma omor dupa mersul la...ateneu.
O intrebare: De ce scrii Atheneu in loc de Ateneu?:)

Platanu
27th October 2006, 14:44
Nu stiu,asa scriu eu,desi se pronunta normal,A-T-E-N-E-U.
Cred ca se accepta ambele forme.

Platanu
11th November 2006, 19:49
Maine,la ora 11,e concert la Atheneu,cu orchestra Lyceum Strings a Liceului de Muzica "George Enescu".
Se canta concerte de Mozart.

Kainsashiki
11th November 2006, 19:51
am fost si eu acum cativa ani..a fost frumos, o experienta unica pt mine. cu siguranta nu o sa ma mai duc prea curand!

r0bby
11th November 2006, 21:53
Nu pot..stau in Constanta ..insa voi ajunge in viitor pe acolo..am fost si a fost o experienta frumoasa!

whisper
11th November 2006, 22:12
Tre sa recunoschttp://yelims.free.fr/IPB/Invision-Board-France-342.gif ca nu am fost niciodata.http://yelims.free.fr/IPB/Invision-Board-France-522.gif

Platanu
11th November 2006, 22:21
Ar trebui sa incerci.La prima vedere pare plictisitor,insa daca esti atent e chiar interesant sa asisti la un concert.

whisper
11th November 2006, 22:25
Nu am nimic cu muzica clasica ,chiar imi place(nu toata).Numai ca nu am avut ocazia sa ajung pe acolo.

noir_desir
11th November 2006, 22:28
La prima vedere pare plictisitor,insa daca esti atent e chiar interesant sa asisti la un concert.

Nu e plictisitor deloc. Numai ca trebuie sa stii la ce te duci, altfel risti sa fii dezamagit sau sa nu-ti placa deloc si sa te intrebi cine dracu' te-a pus sa mergi la filarmonica...
Cel mai bine e sa asculti acasa muzica clasica, cand ai starea de spirit necesara pt. asta, sa vezi ce compozitori iti plac si cand apare ceva din respectivii compozitori la Ateneu, de-abia atunci sa mergi...

Platanu
11th November 2006, 22:38
Da,ai dreptate,daca asculti la Atheneu un recviem de Mozart,pleci chiar plangand de-acolo.Am dat un exemplu.
E si asta important,sa stii daca-ti va place ce vei asculta.

Platanu
27th April 2007, 22:03
Duminica,ora 11:00,la Atheneul Roman,"Concertul Absolventilor",sustinut de orchestra "Concertino" a Liceului de Muzica "George Enescu",din care fac parte si eu.Va asigur ca nu va fi un concert plictisitor,asa ca daca vreti sa faceti o plimbare pana la Atheneu,nu o veti regreta.

In program,lucrari de:Mozart,Haydn,Beethoven,Haendel,Stamitz,Hoffmeis ter.

miril
27th April 2007, 23:08
Pacat ca nu pot sa vin sa te vad, Vlastarule! Bafta!

Platanu
28th April 2007, 10:27
Sa fie,miril!E prima data cand cant la Atheneu.Oricum,stiu ca esti cu sufletul alaturi de toti vlastarii progresisti.

Bumbescu
30th April 2007, 12:01
Duminica,ora 11:00,la Atheneul Roman,"Concertul Absolventilor",sustinut de orchestra "Concertino" a Liceului de Muzica "George Enescu",din care fac parte si eu.Va asigur ca nu va fi un concert plictisitor,asa ca daca vreti sa faceti o plimbare pana la Atheneu,nu o veti regreta.

In program,lucrari de:Mozart,Haydn,Beethoven,Haendel,Stamitz,Hoffmeis ter.

Felicitari! Sincere:)

Platanu
30th April 2007, 14:10
Multumesc!