PDA

View Full Version : Ne lipseste forta fizica



S.O.S.
5th November 2004, 11:01
Înca o data am putut vedea ca in fotbalul actual daca n-ai forta fizica esti practic lipsit de orice sansa de a castiga un meci cu o formatie dintr-un campionat puternic. Acest lucru s-a intamplat si in meciul pierdut de Steaua la Parma, acesta fiind principalul motiv al infrangerii.
Nu-i mai putin adevarat ca ieri Steaua a abordat meciul cu teama, teama pe care o au, din pacate, toate echipele romanesti cand joaca cu formatii din fotbalul dezvoltat. Totusi, repet, principala cauza a fost lipsa de forta. Daca jucatorii stelisti o posedau, mai mult ca sigur ca ei nu paraseau terenul invinsi in meciul cu o echipa care a folosit foarte multi jucatori care de obicei nu sunt titulari. Pentru orice cunoscator al fenomenului, a fost foarte clar ca la acest capitol Parma a fost superioara.
Aceast handicap fotbalul romanesc il are dintotdeauna. Este clar ca este si o problema de selectie la copii si juniori, dar si de gena. Da de gena. Din pacate suntem un popor cu o medie de inaltime relativ mica, mult inferioara, de exemplu, tarilor din jurul nostru, exceptie facand, poate, Ungaria, dar care compenseaza printr-o rautate pe care din nefericiore noi romanii nu o avem. Nu mai dau exemplul tarilor nordice, a Angliei, Poloniei, Cehiei etc., pt. ca n-are rost. Cu totii cunostem aceasta realitate. Din acest motiv antrenorilor le este greu sa gaseasca fotbalisti cu gabarit.
Multi vor spune ca nu e chiar asa, si ca in trecut, mai ales in anii ’80 echipele romanesti, cu precadere Steaua, au reusit sa obtina rezultate si chiar performante deosebite. Asa este, dar sa nu uitam ca, de exemplu, Steaua avea in componenta cativa jucatori de alta etine. Duckdam, Belodedici, Boloni si Balint aducand echipei o forta fizica superioara. Si ceilalti jucatori din linia de fund, Iovan, Bumbescu si Barbulescu aveau forta mult peste media celorlalti jucatori romani de atunci. Restul de jucatori nu erau atat de puternici din punct de vedere fizic, dar aveau alte calitati care compensau acesta deficienta. De exemplu Lacatus avea o determinare si o viteza de joc exceptionale, calitati care l-au impus in jocurile din cupele europene, dar si ale nationalei. Majarau era foarte tehnic si destul de rapid, Tudorel era jucatorul care ”ara” terenul timp de 90 de minute, iar Piti compensa lipsa de forta fizica printr-o inteligenta in joc si o tehnica remarcabile. Superba echipa a Stelei in anii ’80 a fost rezultatul in primul rand a unei bune selectii din punct de vedere al fortei fizice, element care inca de atunci este determinat in fotbal. Iar Jenei, spre lauda lui, si-a dat seama ca acesta calitate lipseste fotbalistului roman.
Din actuala echipa Stelei in afara de Radoi, Oprita si, partial, Petre Marin, care totusi are o inaltime mica, ceilalti jucatori nu poseda forta fizica necesara pentru a avea sanse reale in confruntarile cu echipe din campionate puternice. Din pacate asta e realitatea, si nu vad sanse, chiar daca jucam la Bucuresti cu Besiktas de a ajunge in primavara europeana. As dori, bineinteles sa ma insel, dar ...

Mariusmadmax
5th November 2004, 23:46
Cand se pierde se cauta motive ...
Totdeauna cand jucam cu echipele englezesti ( care sunt exceptionale la capitolul invocat de tine ) le facem zile grele ...
Mi-aduc aminte de echipa Frantei cu Tigana , Giresse ... avea o linie de mijloc plina de maruntei si juca cu "puternicii fizici ai Germaniei" ca Brigel , Rumenigge ... si terenul nu parea asa de inclinat , ca si in meciul Stelei .
Cred ca problema nu este de forta fizica ci de modul TAMPIT de pregatire a meciului :
Greseli :
1 Acceptarea nevestelor - prietenelor in aceasta deplasare , care a semanat cu o excursie la Parma ...
2 Avionul a avut si circa 150 de suporteri , ceea ce iarasi a marit deconcentrarea jucatorilor ...
3 Acceptarea dominarii inca din start a Parmei , parca s-a jucat la 0-0 ...
Mai mult , Zenga a inceput sa-si scoata jucatorii de baza : Neaga , Munteanu si Dumitru inca din min 60 ...
4 Lipsa de concentrare s-a vazut si din faptul ca Steaua n-a reusit decat de doua ori sa lege mai mult de 5 pase ... si din acele doua ocazii se putea naste un gol ...
5 Neaga a fost in excursie , n-a legat nimic in fata , cica ar fi fost alaturi de Paraschiv printre singurii care n-a fost insotit ... poate s-a certat si si-a lasat jumatatea pe-acasa ...
6 A facut cele trei schimbari inca din min 60 , Steaua a jucat in zece din min 75 , pentru ca Ghionea s-a accidentat ...
7 Daca se plange de forta fizica , de ce nu a jucat Falemi in locul lui Munteanu sau Paraschiv la mijloc ?
8 Abordarea jocului cu teama , fara incredere !
etc

Seahawk
6th November 2004, 04:41
ce atata tam`tam..suntem slabi..noi romanii..genetica noastra asa e ..nu ne putem compara cu nimeni..(mai nimeni) din vestu` europei la pregatire fizica..
asa suntem noi..altele sunt calitatile noastre..nu forta fizica

Mariusmadmax
6th November 2004, 05:04
in acest meci a fost lipsa de concentrare , mecanismul a avut de suferit din cauza nevestelor ... lucrurile s-au amestecat !

S.O.S.
6th November 2004, 12:46
Totdeauna cand jucam cu echipele englezesti ( care sunt exceptionale la capitolul invocat de tine ) le facem zile grele ...
Da, este adevarat le facem zile grele. Dar de cate ori i-am eliminat pe englezi? In aproape 20 de confruntari cu echipe englezesti, doar de 3 ori am trecut de ele. De 2 ori Steaua, cu West Ham si anul trecut cu Southampton, si o data Craiova cu Leeds United. Atat si nimic mai mult. Tot forta fizica a facut diferenta in celelalte confruntari in care englezii n-au eliminat. Cu italienii, dupa cum am vazut, tot forta fizica (mai toate duelurile au fost castigate de ei) a facut diferenta. Din punct de vedere al tehnici eram la fel sau, daca vrei, putin mai buni. Ca viteza tot pe acolo. Este adevarat ca si tactic au fost mai buni. Antrenorul lor nu degeaba antreneaza in serie A. Repet, diferenta in acest meci a facut-o forta fizica, care a fost elementul esential in departajarea echipelor.


Mi-aduc aminte de echipa Frantei cu Tigana , Giresse ... avea o linie de mijloc plina de maruntei si juca cu "puternicii fizici ai Germaniei" ca Brigel , Rumenigge ... si terenul nu parea asa de inclinat , ca si in meciul Stelei .
Ti-aduci aminte bine, dar Giresse, spre surprinderea ta nu era un jucator fara forta. Era marunt, este adevarat, dar nu fara forta. Tigana era intr-adevar fara o forta fizica deosebita, dar compensa prin viteza si clarviziune. In schimb ceilalti jucatori francezi sau, ma rog, cei mai multi dintre ei, nu erau deficitari la capitolul fizic. Si ma gandesc in primul rand la Tresor, un fundas de fier.


1 Acceptarea nevestelor - prietenelor in aceasta deplasare , care a semanat cu o excursie la Parma ...
Da, e posibil sa-i fi deconcentrat putin, dar nu este pt. prima oara cand nevestele si prietenele jucatorilor au venit cu echipa. Si pe vreme echipei mari, respectiv cand era Jenei antrenor nevestele si prietenele insoteau jucatorii in deplasari. In tarile civilizate astfel de lucruri se practica.


2 Avionul a avut si circa 150 de suporteri , ceea ce iarasi a marit deconcentrarea jucatorilor ...
Nu stiu ce sa zic. De la sosirea la Parma si pana la ora meciului au mai trecut totusi mai mult de 30 de ore. Eu zic ca au avut timp sa se concentreze suficient supra meciului.


3 Acceptarea dominarii inca din start a Parmei , parca s-a jucat la 0-0 ... Mai mult , Zenga a inceput sa-si scoata jucatorii de baza : Neaga , Munteanu si Dumitru inca din min 60 ...
Nu cred ca echipa a dorit sa fie dominata. Pur si simlu n-a reusit sa raspunda dominarii italienilor. Neaga a fost printre cei mai slabi. Si asta in primul rand datorita lipsei de forta. O carenta, care, din pacate pt. el, Neaga nu va ajunge nicidata un jucator de clasa. Munteanu si Dumitru nu mai puteau. Aceasta a fost motivul pt. care au fost schimbati. Din pacate, Bostina, unul dintre cei care au intrat a fost mai slbi ca cei inlocuiti.


4 Lipsa de concentrare s-a vazut si din faptul ca Steaua n-a reusit decat de doua ori sa lege mai mult de 5 pase ... si din acele doua ocazii se putea naste un gol ...
Nu a fost lipsa de concentrare, ci pur si simlu jucatorii nostrii i-au simtit mai puternici pe cei de la Parma.


5 Neaga a fost in excursie , n-a legat nimic in fata , cica ar fi fost alaturi de Paraschiv printre singurii care n-a fost insotit ... poate s-a certat si si-a lasat jumatatea pe-acasa ...
Pai cum vine asta, la punctul 3 te intrebi de ce a fost schimbat Neaga, dupa care acum spui ca "a fost in excursie". Sa inteleg ca a facut bine Walter ca l-a schimbat, nu?


6 A facut cele trei schimbari inca din min 60 , Steaua a jucat in zece din min 75 , pentru ca Ghionea s-a accidentat ...
Sunt lucruri pe care nu poti sa le controlezi ca antrenor. De unde sa stie Zenga ca Ghionea se va accidenta??? El a facut schimbarile pt. ca echipa sa joace mai bine. Din pacate n-a facut-o. Nu putem stii daca cei 3 ramaneau pe teren ce se intampla. Puteam pierde, poate si mai clar, sau , cine stie, poate scoteam 0-0 sau chiar castigam, ceea ce, totusi, ma indoiesc.


7 Daca se plange de forta fizica , de ce nu a jucat Falemi in locul lui Munteanu sau Paraschiv la mijloc ?
S-ar putea sa fie singura greseala in alcatuirea echipei. Lipsa lui Falemi. Dar asta nu inseamna ca obligatoriu jucam mai bine.

Repet, dupa parerea mea, daca macar 6-7 jucatori erau din punct de vedere al fortei fizice de acelasi nivel cu cei ai Parmei, altfel se scria istoria acestui meci.

Mariusmadmax
6th November 2004, 14:55
Da, este adevarat le facem zile grele. Dar de cate ori i-am eliminat pe englezi? In aproape 20 de confruntari cu echipe englezesti, doar de 3 ori am trecut de ele. De 2 ori Steaua, cu West Ham si anul trecut cu Southampton, si o data Craiova cu Leeds United. Atat si nimic mai mult.

ar mai fi nationala ...


Da, e posibil sa-i fi deconcentrat putin, dar nu este pt. prima oara cand nevestele si prietenele jucatorilor au venit cu echipa. Si pe vreme echipei mari, respectiv cand era Jenei antrenor nevestele si prietenele insoteau jucatorii in deplasari. In tarile civilizate astfel de lucruri se practica..

da , dar din pacate , ai nostrii cam inteleg pe dos chestia ...


Nu stiu ce sa zic. De la sosirea la Parma si pana la ora meciului au mai trecut totusi mai mult de 30 de ore. Eu zic ca au avut timp sa se concentreze suficient supra meciului..

ai idee ce program au avut ?


Pai cum vine asta, la punctul 3 te intrebi de ce a fost schimbat Neaga, dupa care acum spui ca "a fost in excursie". Sa inteleg ca a facut bine Walter ca l-a schimbat, nu?.

stiu ca ma contrazic , dar sunt confuz , Rica inscrie si cand joaca prost ...


Sunt lucruri pe care nu poti sa le controlezi ca antrenor. De unde sa stie Zenga ca Ghionea se va accidenta??? El a facut schimbarile pt. ca echipa sa joace mai bine. Din pacate n-a facut-o. Nu putem stii daca cei 3 ramaneau pe teren ce se intampla. Puteam pierde, poate si mai clar, sau , cine stie, poate scoteam 0-0 sau chiar castigam, ceea ce, totusi, ma indoiesc..

a mai facut aceasta greseala , sa faca cele trei schimbari , si sa avem un accidentat in teren ( Rachita )


S-ar putea sa fie singura greseala in alcatuirea echipei. Lipsa lui Falemi. Dar asta nu inseamna ca obligatoriu jucam mai bine..

Poate ca daca juca Falemi , cu totii ne-am fi intrebat de ce joaca el ?


Repet, dupa parerea mea, daca macar 6-7 jucatori erau din punct de vedere al fortei fizice de acelasi nivel cu cei ai Parmei, altfel se scria istoria acestui meci.

Si mie imi plac jucatorii puternici , dar tot cu astia ne-am batut cu Abiodun , Mitrovici etc