PDA

View Full Version : Format round-robin in 2007



Ady
26th October 2006, 11:03
ATP a anuntat ca 13 turnee masculine se vor juca in 2007 dupa formatul asta, ca o incercare sa se vada ce prinde mai bine la public si sponsori, urmand ca din 2008 sa se schimbe total calendarul competitional .

http://www.eurosport.com/tennis/atp-adelaide/2007/sport_sto993733.shtml

ce ziceti?

eu cred ca un an de proba merge, si mai vedem dupa aia daca e mai interesant sau nu ...

pinki
26th October 2006, 12:50
mie imi place formatul, adica, l-am vazut la snooker acum, mi se pare interesant, asa unii au mai multe sanse, unii mai putine... oricum, e mai interesant :D

Ady
26th October 2006, 19:53
se vor incerca 3 formate de 24, 32 si 48 de jucatori
astea vor fi cele 13 turnee si formatul dupa care se vor juca:

· Next Generation Adelaide International; Adelaide, Australia; 32-player round robin; hard court outdoors
· Movistar Open; Viña del Mar, Chile; 24-player round robin; clay court outdoors
· Delray Beach International Tennis Championships; Delray Beach, Florida; 32-player round robin; hard court outdoors
· Copa Telmex; Buenos Aires, Argentina; 32-player round robin; clay court outdoors
· Tennis Channel Open; Las Vegas, Nevada; 32-player round robin; hard court outdoors
· Estoril Open; Estoril, Portugal; 32-player round robin; clay court outdoors
· The Stella Artois Championships; London, United Kingdom; 48-player round robin; grass court outdoors
· Catella Swedish Open; Båstad, Sweden; 32-player round robin; clay court outdoors
· Campbell’s Hall of Fame Tennis Championships; Newport, Rhode Island; 24-player round robin; grass court outdoors
· RCA Championships; Indianapolis, Indiana; 32-player round robin; hard court outdoors
· ATP Studena Croatia Open, Umag, Croatia; 32-player round robin; clay court outdoors
· Legg Mason Tennis Classic; Washington, D.C.; 48-player round robin; hard court outdoors
· If Stockholm Open; Stockholm, Sweden; 32-player round robin; hard court indoors

Cneazul
2nd November 2006, 22:17
round robin-ul avantajeaza jucatorii valorosi. de exemplu federer. el pierde un meci la 20.iar daca e round-robin, le castiga pe celelalte si tot se califica. totusi federer e un adevarat gentelman si un om fair-play. a declarat ca e impotriva turneelor round-robin

Ady
2nd November 2006, 22:59
federer e cam impotriva tuturor schimbarilor, si il inteleg ... daca lui ii merge bine asa, de ce sa schimbe ceva ? :P
nadal in schimb e foarte entuziasmat ...

Cristi
3rd November 2006, 15:30
Ha! Ady pune punctul pe "i". If it ain't broken, don't fix it. Filozofia in tenis a lui Federer... eu unul nu sunt de acord, insa, evident, pot sa il inteleg.

Cneazul
3rd November 2006, 20:46
de pe vremea lu pasvante e tot asa. acum si la formula 1 au schimbat regulile numa sa nu ma castige schumi. la turul frantei au schimbat etapele, au facut finishul in coborare, etc. la toate au de schimbat. nu pot sa inteleaga ca nu datorita regulamentului domina jucatorul , ci datorita talentului. doar cu schumi le-au iesit organizatorilor.dupa ce au interzis schimbarea pneurilor, nu a mai castigat schumi

Cristi
7th November 2006, 12:47
Nu cred ca schimbarea e anti-Federer cum nu cred ca regulamentul cu pneurile a fost anti-Schumacher. De altfel saracul Raikkonen a patimit cel mai rau atunci.

Schimbarea din tenis va FAVORIZA jucatorii mai buni pentru ca va minimiza sansele ca ei sa iasa avand ghinion (prinde cel mai bun o zi mai slaba si un neica-nimeni o super-zi apoi urmatorul meci nu are istoric pentru ca acel neica-nimeni se face de ras). Asa ca se mareste probabilitatea ca in tururile superioare sa ajunga majoritatea favoritilor... deci audientele vor creste. Lui Federer nu ii convine pt ca el e oricum ff constant, asa nu va mai scapa usor de adversari incomozi plus ca am impresia ca va avea si un joc in plus pana la finala.

Offtopic, in F1 intr-adevar s-a vrut spectacol (au vrut sa introduca factorul sansa ca sa creeze spectacol - am avut eu ceva posturi la vremea aia pe forum-ul de F1) dar Schumi a pierdut pt ca Alonso a avut o masina mai buna. Atat si nimic mai mult.

a_ndrada
11th November 2006, 18:18
mie nu-mi place deloc tipul asta de turneu sah...cand eram mai mica mai erau concursuri care se jucau in stilul asta si nu suporta niciodata.acum se mai joaca asa la campionatele nationale,dar joaca asa doar cei care ajung in primii 4.

Sharkie
11th November 2006, 18:40
explicati-mi si mie cum e cu formatul asta va rog ;;)
cum se desfasoara turneele ?

luma
11th November 2006, 18:58
Este asemanator Ligii Campionilor sau Cupei UEFA la fotbal. Uite aici si amanunte:
http://www.onlinesport.ro/sport/tenis/index.php?meniuId=11&viewCat=404&viewItem=10846

Sharkie
11th November 2006, 19:57
aham,mersi :P

Ady
12th November 2006, 18:01
o alta schimbare este ca nu se va mai juca cel mai bun din 5 seturi in finalele urmatoarelor turnee :
Barcelona, Basel, Gstaad, Kitzbuhel, Stuttgart si Vienna, si la turneele Masters Series din Hamburg, Madrid, Monte Carlo, Paris si Roma

Dudubetwin
12th November 2006, 18:15
vreau sa va spun ca mi se pare o prostie asa !! cum sa`l pui pe federer sa joace grupe cu jucatori din afara topului 100 ??se va intampla

ca anul acesta la us open(daca tin bine minte) cand federer avea cota 1 ca va castiga meciul cu un chinez/coreean .. nu mai stiu ...

Ady
12th November 2006, 18:19
cititi post-ul cu numarul 3 ...
grupele vor fi formate din primii 28, 36 si respectiv 48 de jucatori, in ordinea clasamentului , nu vor fi jucatori din afara topului 100 decat daca reusesc sa treaca de calificari ... turneele sunt ca si masters cup, numai ca vor fi mai multe grupe de cate 3 din care se califica 1 singur jucator, urmand ca apoi sa se joace normal cu meciuri eliminatorii ...

Dudubetwin
12th November 2006, 18:47
tot e o prostie .. se stie ca multi jucatori patrund pe tabloul principal din calificari !!