PDA

View Full Version : Google si prin SMS



bog_tom
3rd November 2004, 20:04
Portalul de cautare Google va intra si in telefonia mobila prin intermediul unui sistem SMS de cautare, valabil in varianta beta. Utilizatorii pot trimite mesaje sms la codul 46645 (GOOGL) cu o intrebare cu format standard, care poata sa includa optional un cod ZIP pentru alte tipuri de intrebari, iar raspunsul Google va veni sub forma unuia sau al mai multor mesaje.

De exemplu, daca se tasteaza „pizza 90210” veti primi raspuns cu nume, adrese si numere de telefon ale restaurantelor de pizza din zona a carui cod este 90210.

Alte cautari disponibile includ liste cu telefoane publice, liste de preturi ale produselor din serviciul de shopping Google`s Froogle, cautari pentru dictionare sau coduri zonale si coduri ZIP.

Serviciul este inca in stadiul de dezvoltare si pentru moment este gratis, neincluzandu-se aici taxele pentru sms-urile normale.

(c) Onlinemedia - 28 octombrie 2004

07Ex
20th February 2007, 06:29
Suna bine, dar banuiesc ca va costa destul de mult acest "serviciu". De curand am vazut ca pentru telefonul meu exista un mod de a instala harti google pe mobil. Nu am incercat inca, dar ma cam bate gandul.

Prome
20th February 2007, 14:17
suna bine prin 2004 asa :)

Elphax
20th February 2007, 17:16
:happy