PDA

View Full Version : WC Torino 2010 - ice dancing competition



whisper
27th February 2010, 22:17
Ca si in proba fetelor si aici se cunosc castigatori - cu o singura diferenta, Tessa/Scott pot fi batuti de americani Meryl/Charlie mult mai usor decat Yu-Na poate fi batuta de Mao sau stiu eu ce alta contracandidata ar fi. Parerea mea! :P


Programul competitional:
marti 23 martie:
12:00 - 16:20 CD

Joi 25 martie:
12:45 - 17:00 OD

vineri 26 martie
18:15 - 22:30 FD

ioana11
27th February 2010, 22:20
Eu cred ca italienii au destule sanse la podiu, daca competitia se desfasoara acasa la ei.

whisper
27th February 2010, 22:22
Asa sper si eu...si pana la urma merita:yes:

ioana11
27th February 2010, 22:25
Eu sper la un podium cu Isa/Oli, Tessa/Scott si Jana/Sergei. Nu m-ar supara sa fie fratii Kerr sau Nathalie/Fabian dar stiu ca nu prea au sanse.

whisper
27th February 2010, 22:29
Nu prea cred ca va fi asa.
Daca vor participa atat americanii cat si canadienii atunci e destul de clar...apoi, tinand cont ca sunt gazde si ca au programe frumoase pe podium vor mai urca si Federica/Massimo - asa sper:)

ioana11
27th February 2010, 22:31
Dar Oksana si Maxim participa?

whisper
27th February 2010, 22:36
cred ca da...nu stiu sigur. era vorba ca Maxim se va retrage...dar nu e ceva sigur si nu stiu cand o va face!

Gyulia
27th February 2010, 22:47
si mie mi-ar place sa ii vad pe italieni pe podium,chiar merita:)

iris_for_daria
28th February 2010, 00:54
Si cu Oksana si Maxim nu tine nimeni ?

Iulya
28th February 2010, 00:56
Pai vor participa la modniale?

ice_girl
28th February 2010, 01:02
Daca participa la Mondiale Oksana si Maxim sunt preferatii mei la fel cum au fost si la JO!

lady_k
28th February 2010, 03:04
Si cu Oksana si Maxim nu tine nimeni ?

Eu, numai sa vina.:)

andreeas
28th February 2010, 03:48
Oksana si Maxim nu cred ca vor participa la Mondiale din cauza problemelor lui de sanatate.:(
sunt favoritii mei.
sper ca Tanith/Ben sa castige o medalie, dar cu italienii in concurs este greu.
sunt la ei acasa, iar medaliatii cu aur si argint la Olimpiada vor fi pe podium in mod sigur.

mikeyy
28th February 2010, 13:04
Tanith si Ben au anuntat ca nu vor participa la Mondiale!

Eu sper sa participe Tessa/Scott si Davis/White...si sa domine la fel ca la JO!

In ceea ce ii priveste pe italieni...daca participa toate cele 3 cupluri de pe podiumul olimpic...singura lor sansa de medalie e sa-i bata pe Oksana/Maxim...si sa-i bata la CD..aici e cheia medaliei pt ei. Ca la OD si FD...nu e greu, pt ca Oksana si Maxim cu programele alea nu au sanse.

iris_for_daria
1st March 2010, 17:19
Mie imi place FD Oksanei si a lui Maxim...dar nu asta voiam sa zic....:yes: ci podiumul pe care mi-ar placea sa-l vad la mondiale:
Davis/White sau rusii pe 1, Davis White sau rusii pe 2, si pe 3....cine o da Domnul dintre; Tessa Scott, Faiella Scali, Nathalie Fabian, Kerrs, fratii Zaretski, Isa/Oli, nu mai imi vin in minte...cred ca mai sunt, sigur mai sunt...

mikeyy
3rd March 2010, 20:49
Domnina/Shabalin au anuntat ca nu vor participa la Mondiale.

In acest caz...va fi o bataie pentru bronz foarte interesanta :D
Faiella/Scali au sansa vietii lor sa urce pe un podium mondial...mai ales ca mondialele sunt la Torino.

ice_girl
3rd March 2010, 21:14
Ce rau imi pare ca Oksana si maxim nu participa la Mondiale, erau preferatii si favoritii mei la o medalie, in acest caz as vrea ca Meryl si Charlie sa ia aurul iar Nathalie si Fabian bronzul cu toate ca italienii au 90% sa castige aceasta medalie mai ales ca sunt la ei acasa. ( poate daca se retrag si ei la anul iau si francezii in sfarsit o medalie dupa ani de asteptare pe vesnicul loc 4).

Anisia
3rd March 2010, 21:29
M-as bucura mult ca Nathalie si Fabian sa ia bronzul macar, sa scape de ghinionul locului 4, dar as vrea ca Isabelle si Olivier sa-si revina si-as mai vrea ca italienii sa faca programe bune in fata concetatenilor.

ice_girl
3rd March 2010, 21:37
Din pacate Isa si Oli nu vor mai participa la CM, Olimpiada a fost ultima lor competitie la nivel de amatori ( obiectivul lor declarat era o medalie la Olimpiada).:(

Anisia
3rd March 2010, 21:41
Ma temeam de asta...Pacat:(

praf_de_stele
4th March 2010, 17:03
ce pacat ca oksana si maxim nu vin .... of, cam multi dintre favoritii mei vor fi absenti...ce mai mondiale ... ca si olimpiada de altfel

sper ca macar sa vad programe frumoase ! au inceput sa-mi placa tessa si scott :P

WhateverHime
4th March 2010, 20:34
Cate metanii tre sa fac si cate lumanari sa aprind ca sa prinda o medalie Kerrii?

ioana11
4th March 2010, 20:55
Ana, cred ca destul de multe, pentru ca sunt destule perechi care emit pretentii de medalie, i-as aminti doar pe canadieni, americani, rusi(Jana/Sergei) francezi(ambele perechi), si nu in ultimul rand italienii, care au avantajul ca sunt acasa la ei.Si mie mi-ar placea sa prinda fratii Kerr podiumul, mai ales ca au fost de atatea ori pe in apropierea lui, ca si Nathalie/Fabian de altfel.

ice_girl
4th March 2010, 21:29
Ana cred ca trebuie sa tii si post si sa mergi si pe manastiri ca sa prinda si Kerii o medalie :D:D( glumesc binenteles sper sa nu te superi pe mine) mai ales ca si eu as face acelasi lucru pt Nathalie si Fabian ( cred ca pt Franta singura solutie sa mai ia si la dans o medalie ar fi sa revina in competitii Marina si Gwendal, iarasi visez frumos:P).
Dar dupa cum se prezinta situatia la mondialele de anu' asta nu cred ca Kerii sau Nathalie si Fabian sa ia vreo medalie, poate doar daca se retrag sau fac greseli mari italienii, lucru f putin probabil mai ales ca sunt la ei acasa si sigur vor medalie.

WhateverHime
4th March 2010, 21:47
Well, tot se apropie Pastele. O sa fie 3 dintr-o lovitura: loc in Rai+suflet purificat+Kerrii pe podium.

irinaidu
5th March 2010, 13:49
ana, daca ajuta ma bag si eu lafaza cu mataniile pt kerrs.

mie mi-a placut foarte tare si programul lui jana si sergei. ea ca firebird e superba. as vrea sa fie si ei pe podium. si din partea mea nici o tristete pt ca nu sunt oksana si maxim la cm. tessa si scott sper ca se prezinta pt ca ii iubesc si vreau sa-i mai vad o data. americanii daca ar sta acasa, amebele perechi ar fi ok din partea mea. nathalie si fabian imi plac by default dar parca programul de anul asta nu e preferatul meu.

lady_k
11th March 2010, 08:27
Entries: http://www.isuresults.com/events/cat00006956.htm

Dar nu stiu cat de buna e lista, sunt trecuti si Domnina/Shabalin ...

ioana11
11th March 2010, 11:00
Au inceput sa imi placa si cei mai tineri din Franta. Sper sa isi imbunatateasca coregrafiile si sa introduca in program elemente tehnice mai complicate, pentru ca sunt o prezenta placuta pe gheata.

ricochet4
11th March 2010, 16:35
Care cei mici ? Carron si Jones ? Apropo, nu participa Delobel si Schonfelder ?

lady_k
11th March 2010, 18:05
Se pare ca nu.

ioana11
11th March 2010, 21:19
Da Alin,aceia. Stiu ca nu au excelat pana acum dar chiar imi plac:)

mikeyy
18th March 2010, 20:07
Aceasta proba va fi cea mai interesanta la mondiale.
Abia astept...mai ales nu vor concura Domnina/Shabalin si Belbin/Agosto. In sfarsit pot sa urmaresc cu drag proba de dans!
Imi plac toti participantii si sper sa avem parte de o competitie fara greseli!

Iulya
18th March 2010, 23:07
Mihai ... Faiella si Scali ring any bells ? :P

ice_girl
18th March 2010, 23:22
In schimb mie Domina/Shabalin si Belbin/Agosto imi placeau cel mai mult.
Sper din tot sufletul sa prinda Kerii sau Nat si Fab bronzul cu toate e f greu dar nu imposibil.
Cu siguranta va fi o competitie interesanta!

Iulya
18th March 2010, 23:24
nu prea au sanse la medalii ca vor fi italieni acasa ... :P

praf_de_stele
18th March 2010, 23:25
oana, pt postul asta ai al 3-lea respect pe vecie :P
la fel zic si eu

kerii au trecut la vechiul program, poate ii va avantaja

Iulya
18th March 2010, 23:26
numai de ar trece si nathalie si fabian ... ca flamenco-ul lor din 2008 a fost genial

Geografu
18th March 2010, 23:34
Sper sa nu castige Faiellia si Scalli, chiar daca sunt acasa. Ar insemna ca patinajul sa devina piata, targ, afacere...Nu le contest valoarea, dar nu sunt de aur mondial!

Iulya
18th March 2010, 23:36
nu aur, ci la bronz ma refer dar sincer medalia asta mi-as dori-o pt nath si fab

ricochet4
19th March 2010, 03:20
Nu pot lua. Bourzat e prea miserupist. L-am urmarit de mai mult timp. Ea e o scumpa, dar el nu mai pune suflet.

lady_k
19th March 2010, 08:32
Mie imi plac Faiella si Scali, dar sunt de acord cu Alex ca, cel putin in momentul asta, nu sunt de aur mondial. Dupa cum m-am mai laudat pe-aici:P, nu ma omor nici dupa Virtue/Moir, nici dupa Davis/White, dar sunt mai buni in clipa de fata.

Vad ca nu zice nimeni nimic de Jana si Sergei, si ei ar avea o sansa teoretica la bronz ... Sau nici ei nu vin, si mi-a scapat mie informatia? Ca la cate absente s-au anuntat pentru Mondialele astea, nici nu mai stiu cine vine si cine nu.:(

SimonaB
19th March 2010, 09:21
Domina si Shabalin imi placeau si mie, pacat ca s-au imbolnavit si ei de "retragerita":( As prefera sa castige americanii, mie canadienii aia nu imi spun mare lucru, drept sa zic, americanii imi par mai carismatici.

lady_k
19th March 2010, 14:59
Nu cred ca s-au imbolnavit de "retragerita" (imi plac oamenii care inventeaza cuvinte din astea:P:D), pe ei chiar ii intleleg. Ma rog, pe Maxim. Si-asa cred ca a fortat genunchiul ala prea mult ...

Iulya
20th March 2010, 01:23
Ba pardon Oksana si Maxim participa in turneul lui Ilia Averbukh's Tour “Ice Symphony”
avand un program chiar incarcat ..pt cinvea care a fortat genunchiul prea mult ...grrr

Martie
14 - Saratov
15 - Samara
16 - Orenburg
22 - Vladimir
23 - Ivanovo
24 - Rybinsk
25 - Tver
26 - Ryazan
27 - Podolsk
28 - Кolomna

April:
10 - Nürnberg, Germany
12 - Minsk (Belarus)
15 - Tallinn (Estonia)
17 - Hannover, Germany
20-21 - Novgorod
23 - Arkhangelsk
25 - Kaliningrad
29 - Volgograd

May:
1 - Tel-Aviv (Israel)
7 - Stary Oskol
8 - Voronej

praf_de_stele
20th March 2010, 16:30
una e sa particpi la gale si alta in competitii...dar totusi, parca prea multe

ice_girl
20th March 2010, 16:46
Poate are nevoie sa stranga bani pt operatie;),binenteles glumesc dar mi-ar fi placut sa-i vad la Mondiale :(in loc sa participe la gale demonstrative.:ok:

andreeas
20th March 2010, 17:04
au castigat anul trecut medalia de aur, aveau nevoie doar de aurul olimpic.
nu as fi vazut rostul participarii lui la inca un campionat mondial.
mai mult ca sigur podiumul ar fi aratat identic ca la Olimpiada sau poate faceau schimb cu americanii, dar nu cred ca puteau sa-i invinga pe canadieni.
atata timp cat nu patineaza el foarte mult pe un picior nu cred ca este o problema.
este el putin accidentat, dar nici asa cat sa nu poata patina, altfel nu ar fi participat la Olimpiada.
oricum la partea tehnica sunt cei mai buni, doar au catigat la Olimpiada CD.
daca nu ar fi avut ei probleme mari la inceputul sezonului, ar fi castigat Olimpiada, doar daca ar fi avut alt OD.
ar fi iscat prea multe probleme dansul lor in calitate de campioni olimpici sau poate ma insel eu.

Tracoromana
21st March 2010, 17:38
D/Sh ar fi trebuit sa aiba nu numai alt OD ci si alt FD. Si la Tallin si la Oly au castigat numai CD-ul. Nu stiu ce-a fost in capul coregrafilor/antrenorilor.

ricochet4
21st March 2010, 17:54
Asta da prescurtare :D D/Sh. Daca prescurtai Do/S, iesea dos.

andreeas
22nd March 2010, 02:45
programul liber este in regula, trebuie doar sa-l mai exerseze pentru a fi bine executat, eventul introduse cateva elemente mai dificile.
aveau nevoie de mai mult timp, dar pentru ca Maxim nu s-a simtit prea bine la inceputul sezonului...

Iulya
22nd March 2010, 22:27
Golden Waltz

Starting Order

Warm-Up Group 1
1 Jenette MAITZ / Alper UCAR TUR
2 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
3 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
4 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA

Warm-Up Group 2
5 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT
6 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
7 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
8 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN

Warm-Up Group 3
9 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
10 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
11 Cathy REED / Chris REED JPN
12 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
13 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR

Warm-Up Group 4
14 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
15 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
16 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA
17 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS

Warm-Up Group 5
18 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR
19 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN
20 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA
21 Sinead KERR / John KERR GBR
22 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN

Warm-Up Group 6
23 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
24 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
25 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
26 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
27 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA

ricochet4
23rd March 2010, 00:49
Eu zic ca ori Federica si Massimo, ori Meryl si Charlie vor castiga. Programele sint aceleasi ca la Jocurile Olimpice ?

innuendo
23rd March 2010, 16:18
le-au acoperit muzica, incurajerile publicului pentru Anna Cappellini si Luca Lanotte :D

ice_girl
23rd March 2010, 16:39
cel mai mult mi-au placut fratii Kerr, Meryl/Charlie si Federica/Massimo, in schimb m-au cam dezamagit Natalie si Fabian, Jana si Serghei.

Tracoromana
23rd March 2010, 16:43
Pe scurt:
Dansul a fost Golden Waltz. Se califica primii 20. Tessa/Scott si Meryl/Charlie s-au detasat un pic si se vor bate intre ei pentru locurile 1-2; Italienii vor fi pe 3 daca nu se intampla ceva, iar plutonul 4-5-6 se vor bate de asemenea intre ei. Cam asta sugereaza arbitri.

Nu mi-au placut costumele la: Natalie/Fabian, Tessa, Meryl, (Zueva trebuie sa-si schimbe stilistii) Sergei Novitski;
Mi-au placut costumele la: fratii Kerr, Jana Khokhlova, fratii zaretski;

]Ice Dance CD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 44.13 1
2 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 43.25 2
3 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA 40.85 3
4 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 37.75 4
5 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS 37.70 5
6 Sinead KERR / John KERR GBR 37.56 6
7 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 34.05 7
8 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR 33.79 8
9 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN 33.32 9
10 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA 32.61 10
11 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 32.43 11
12 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR 31.66 12
13 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN 31.47 13
14 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA 31.36 14
15 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 30.55 15
16 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS 30.53 16
17 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN 28.42 17
18 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE 26.95 18
19 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT 26.69 19
20 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST 26.62 20
21 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER 26.36 21
22 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO 26.07 22
23 Cathy REED / Chris REED JPN 24.78 23
24 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR 24.70 24
25 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN 22.56 25
26 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 21.07 26
27 Jenette MAITZ / Alper UCAR TUR 17.36 27

ricochet4
23rd March 2010, 18:08
Surpriza de proportii. :groggy: Nu am verificat, dar cred ca sint in ordinea in care au terminat la Vancouver. Uite de asta nu-mi place proba de dans decat din punct de vedere al gratiei, al costumelor si al spectacolului in sine. Daca e vorba de competitie, clasamentul se face pe baza numelui si a tarii. Vorba unui fost arbitru, care a dat un interviu (link-ul a fost postat pe forum pe undeva), cand a fost intrebat daca jurizeaza si probele de dans, a spus "no, I'm a real judge".

lady_k
23rd March 2010, 18:24
N-am vazut pentru ca abia am ajuns de la munca. A vazut tata si i-au placut fratii Kerr.

innuendo
23rd March 2010, 18:52
si uite de ce proba de dans e una mai "speciala". nu poti sa zici clar "asta e ierarhia lor", fiecare prezinta ceva, transmite ceva. si e mult subiectivism. Mie mi-au placut toti la care m-am uitat (am vazut ultima grupa).
de aceea nici nu vad toata proba de dans niciodata si nu ma pasioneaza asa tare. simt nevoia sa vad partea tehnica, sarituri..tot felul, sa fie ceva palpitant :D. 1+1 fac 2, nu altceva. si pe langa sa vina si partea cealalta care sa ne amtineasca totusi ca patinajul este arta. mizez pe probele unde vad combinatia lor, nu doar a doua parte.

ioana11
23rd March 2010, 19:12
Mie imi place proba de dans, nu la fel cat cea a baietilor, dar imi place. Insa Alin are dreptate, este foarte mult subiectivism, si mai ale se tine cont de tara de provenienta, renume si punctajele anterioare. Diferentele dintre sportivi nu sunt atat de mari cum sunt in alte probe. Cu toate astea imi place pentru ca la aceasta proba chiar vedem spectacol pe gheata. Imi place sa vad si sarituri, elemente care sfideaza legile fizicii, dar cateodata parca vreau sa vad si arta, si atunci ma uit la proba de dans. ma cam plictiseste insa CD, mai ales daca se intampla sa nu imi placa muzica. Insa aici se face parca cel mai bine diferenta intre cupluri.

Tracoromana
23rd March 2010, 20:47
Surpriza de proportii. :groggy: Nu am verificat, dar cred ca sint in ordinea in care au terminat la Vancouver. Uite de asta nu-mi place proba de dans decat din punct de vedere al gratiei, al costumelor si al spectacolului in sine. Daca e vorba de competitie, clasamentul se face pe baza numelui si a tarii. Vorba unui fost arbitru, care a dat un interviu (link-ul a fost postat pe forum pe undeva), cand a fost intrebat daca jurizeaza si probele de dans, a spus "no, I'm a real judge".

Ce e nebisnuit ca patinatorii sa aiba aceeasi tehnica si deci aceeasi valoare si deci aceeasi ierarhie un intreg sezon? Aici nu fac sarituri ca sa cada sau sa faca 2 in loc de 3!

Acelasi arbitru spunea in articolul de care amintesti, ca el nu are in fata rezultatele celor care au evoluat deja si deci nu stie cu ce total, si unde se va incadra urmatorul concurent.

Dupa parerea mea ierarhia de astazi dovedeste ca arbitri jurizeaza corect.

ricochet4
23rd March 2010, 21:25
Mie imi place foarte mult proba de dans, tocmai pentru ca e frumusete si magie pe gheata, mai putina tehnicalitate. Sau cel putin, nu se vede din partea necunoscatorilor. Dar imi mentin parerea. La simplu sau perechi, la partea tehnica mai vezi ce mai face unul si altul, dar aici se poate manari la greu, e doar subiectivism. Din nou, imi sustin antipatia fata de Virtue / Moire. Am crezut ca le ajung Jocurile Olimpice, dar uite. Poate e doar un foc de paie, ca la Vancouver, sa nu se spuna ca ii claseaza pe toti pe exact aceleasi pozitii la toate trei probele. Eu nu am putut sa vad decat perechile care au intrat devreme in concurs, a trebuit sa plec de acasa. Pacat ca TVR-HD nu a transmis. Cu reclame si cu Ivonne/Gafencu (parca), concursul e mult mai sters. Din ce in ce mai mult ma seaca Ghita. La inceput mi-a placut, dar acum nu o mai suport. Marius Negrea e meserias.

mikeyy
23rd March 2010, 21:45
Nu am vazut programul canadienilor, dar sigur a fost frumos!
Era de asteptat sa arate asa clasamentul, nu e nicio surpriza!
Bravo Tessa, bravo Scott! :ok:

ricochet4
23rd March 2010, 21:46
Tocmai, ca nu e. Am fost ironic. Iti lasa un gust amar sa stii dinainte, in mare, cum va arata clasamentul.

michai
23rd March 2010, 21:52
Canadienii dupa parerea mea merita sa fie pe primul loc dupa programul impus.cu tot cu subiectivismul de care vorbiti eu nu am vazut o pereche mai buna decat canadienii si americanii....Go Davis/White:yeah:

Iulya
23rd March 2010, 23:03
DAca fratii Kerr au revenit la Od0ul scotian Nathalie si Fabian au decis sa revina la fd-ul de anul trecut "Circul"

Défi pour lequel, le duo a décidé de renouer avec le libre du Cirque de 2009 qui avait recueilli tous les suffrages au détriment de «Just a dream» choisi cette saison. Sachant que la danse originale, marque de fabrique du couple, sur le thème de la Country, bénéficie d'une très bonne cote de sympathie (6e aux JO).
http://www.leprogres.fr/fr/permalien/article/2886190/Une-nouvelle-ere-s-ouvre-a-Turin.html

innuendo
23rd March 2010, 23:45
eu vad proba de dans ca un examen la romana: vrajesti cat mai mult si iese bine :D.

eu fiind mai cu matematica, nu prea ma inghit cu asta.

si da , arbitrii scriu istorie

Geografu
24th March 2010, 00:12
Un podium previzibil, care cred ca va ramane pana la final. Virtue si Moir sunt cei mai buni, nimeni nu poate contesta, americanii incearca, sunt departe insa de locul 1 ca valoarea. Dupa OD, canadienii se vor distanta decisiv.
Italienii vor lua si ei medalia aia de bronz mult visata. Nu m-au impresionat azi, Pechalat si Bourzat meritau sa fie mai aproape ca punctaj, chiar ca e un blestem cu locul asta 4 la ei.
Si englezii si rusii puteau primi note mai mari, dar la dans e usor sa depunctezi din condei...

Iulya
24th March 2010, 02:05
Ice Dance - Original Dance

Folk / Country Dance

Starting Order

Warm-Up Group 1
1 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
2 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
3 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR
4 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO

Warm-Up Group 2
5 Cathy REED / Chris REED JPN
6 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
7 Jenette MAITZ / Alper UCAR TUR
8 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN

Warm-Up Group 3
9 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
10 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
11 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
12 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN

Warm-Up Group 4
13 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
14 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA
15 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
16 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
17 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT

Warm-Up Group 5
18 Sinead KERR / John KERR GBR
19 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN
20 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
21 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
22 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA

Warm-Up Group 6
23 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
24 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA
25 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
26 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
27 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR

ricochet4
24th March 2010, 03:01
Virtue si Moir sunt cei mai buni, nimeni nu poate contesta.

Eu contest, de la inaltimea nepriceperii mele. Am vazut si rasvazut (TVR-HD a dat 3 saptamani reluari) programele de la Vancouver si Davis / White nu au fost cu nimic mai prejos. Virtue are gratie, are ceva de balerina in ea, dar Moir nu mi se pare atat de elegant.

Si de ce au primit Rubleva si partenerul asa putin ? Asa slabi sa fie ? Sau pentru ca sint a treia pereche rusa, i-au plasat acolo, pe locul "lor", printre ceilalti ?

Gyulia
24th March 2010, 14:45
un podiun care era de asteptat....mie mi s-a parut corecta aceasta ierarhizare:)

praf_de_stele
24th March 2010, 20:37
mie mi-au placut programele celor 2 perechi clasate in frunte, au fost chiar cele mai bune. au avut ceva aparte. de data asta parca as vrea sa castige americanii, nu mai vreau iar sa-i vad pe tessa si scott pe locul 1, desi stiu ca sunt buni

stardust
25th March 2010, 14:00
http://www.absoluteskating.com/articles/2010worlds-day1.html

Iulya
25th March 2010, 17:05
Fabian, Fabian :( Au avut sansa sa se aproprie de italieni ( care au gresit si ei chiar mai mult ) dar asta a fost ... pacat

Mi-a placut propunerea lui John Kerr pt od-ul de anu viitor .. hip hop :D

Poate Jana si Sergey sa profite

ricochet4
25th March 2010, 17:06
Pacat de saraca Natalie. E atat de draguta.

mikeyy
25th March 2010, 17:21
Mi-a parut rau de greseala lui Fabian.....puteau sa se apropie.
OD-ul lui Kerrs a fost fantastic!

La fel si cel al americanilor si canadienilor!!! :ok:

Urmeaza Jana si Sergei!!!! Bafta!
vreo 2 greseli si la ei

Iulya
25th March 2010, 17:34
Si Sergey a gresit .... da ei nu sunt italieni si se vede in punctaje.
Massimo a gresit si el la secventa de pasi si la twizzeli dar au luat mai mult si decat francezii si decat britanicii

si Luca Lanotte a gresit ..ufff

mikeyy
25th March 2010, 17:43
Mi-a placut interviul cu Zueva!!!
I-a amintit si pe Gordeeva/Grinkov :ok:

Iulya
25th March 2010, 17:55
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 70.27 34.30 35.97 9.45 9.40 9.45 9.45 9.55 0.00 #23
2 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 69.29 34.10 35.19 9.20 9.15 9.20 9.40 9.35 0.00 #20
3 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA 59.16 27.90 31.26 8.20 8.05 8.30 8.30 8.30 0.00 #21
4 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 58.55 28.60 29.95 7.80 7.75 7.85 8.00 8.00 0.00 #22
5 Sinead KERR / John KERR GBR 58.23 28.60 29.63 7.75 7.65 7.75 7.85 7.95 0.00 #18
6 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR 56.13 28.60 27.53 7.25 7.00 7.25 7.30 7.40 0.00 #27
7 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN 55.76 29.20 26.56 6.85 6.80 7.00 7.15 7.15 0.00 #19
8 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 55.04 30.40 24.64 6.45 6.30 6.45 6.45 6.70 0.00 #13
9 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS 54.28 25.60 28.68 7.50 7.35 7.55 7.70 7.65 0.00 #25
10 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA 52.79 26.50 26.29 6.85 6.70 7.00 7.00 7.05 0.00 #24
11 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN 51.91 26.80 25.11 6.60 6.40 6.75 6.60 6.70 0.00 #12
12 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 51.40 24.80 26.60 6.90 6.75 7.10 7.20 7.10 0.00 #26
13 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 50.52 26.90 23.62 6.00 6.00 6.30 6.40 6.40 0.00 #11
14 Cathy REED / Chris REED JPN 50.41 28.40 22.01 5.65 5.45 5.80 6.00 6.05 0.00 #5
15 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA 50.33 26.40 23.93 6.30 6.10 6.30 6.30 6.45 0.00 #14
16 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS 48.77 25.90 22.87 6.00 5.85 6.10 6.05 6.10 0.00 #10
17 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE 46.07 26.10 19.97 5.25 5.05 5.30 5.25 5.40 0.00 #9
18 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT 44.88 25.50 19.38 5.15 4.90 5.05 5.10 5.25 0.00 #17
19 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN 44.59 24.30 20.29 5.40 5.15 5.30 5.45 5.40 0.00 #16
20 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR 44.27 26.70 17.57 4.65 4.45 4.75 4.65 4.65 0.00 #3
21 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST 43.77 24.70 19.07 5.00 4.85 5.05 5.10 5.10 0.00 #1
22 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO 43.35 24.90 18.45 4.75 4.65 4.80 5.00 5.05 0.00 #4
23 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER 42.81 24.00 18.81 4.90 4.75 5.00 4.90 5.15 0.00 #2
24 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN 40.99 25.20 15.79 4.10 3.95 4.35 4.15 4.25 0.00 #8
25 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 38.21 22.70 15.51 3.95 3.80 4.15 4.20 4.30 0.00 #6
26 Jenette MAITZ / Alper UCAR TUR 32.14 20.40 11.74 3.05 2.95 3.15 3.25 3.10 0.00 #7
WDR Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR #15


1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
114.40 1 1
2 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
112.54 2 2
3 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
100.01 3 3
4 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
96.30 4 4
5 Sinead KERR / John KERR GBR
95.79 6 5
6 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
91.98 5 9
7 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR
89.92 8 6
8 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN
89.08 9 7
9 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
87.47 11 8
10 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
85.45 7 12
11 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA
85.40 10 10
12 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
83.38 13 11
13 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA
81.69 14 15
14 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
81.07 15 13
15 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
79.30 16 16
16 Cathy REED / Chris REED JPN
75.19 23 14
17 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
73.02 18 17
18 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
73.01 17 19
19 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT
71.57 19 18
20 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
70.39 20 21
21 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
69.42 22 22
22 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
69.17 21 23
23 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR
68.97 24 20
24 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN
63.55 25 24
25 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
59.28 26 25
26 Jenette MAITZ / Alper UCAR TUR
49.50 27 26
WD Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
12

ioana11
25th March 2010, 18:47
Cat de ciudata mi se pare situatia in care antrenoarii perechii Virtue/Moir sunt si a celei Davis/White. Stiu ca acest lucru este de dinainte sa ajunga rivali dar totusi e putin bizar,cu toate ca prietenia lor e frumoasa, chiar imi face placere sa vad si altceva in afara de rivalitati. Imi mai placeau Brian si Tomas, care aveau mai mereu momente amuzante, dar adta face parte din alta categorie.
Ma bucur pentru fratii Kerr, si imi pare rau de greseala lui Fabian. Mi se pare ca i-a punctat prea mult pe italienii mari si le-a scazut celorlalti, Ana si Luca.

ice_girl
25th March 2010, 20:00
Din pacate eu am fost azi toata ziua la facultate si nu ma putut vedea OD, dar imi pare rau sa aud ca Fabian iarasi a gresit, :(eu tare mult imi doresc sa ia si ei o medalie, la fel si fratii Kerrs care sunt sigura ca au avut un OD fantastic, :yeah:acum doi ani cand am vazut pt prima data dansul scotian mi-a placut la nebunie, deasemenea imi pare rau si de greselile Janei si a lui Serghei,care anul asta parca n-au fost ei, nu s-au regasit deloc.:(
In schimb ma bucur pt diferenta mica dintre Tessa/Scott si Meryl/Charlie, americanii au sansa
vietii lor sa castige aurul, mi-ar placea tare mult sa castige ei.:ok:
Sper sa pot vedea si eu maine OD in reluare sau daca stie cineva vreun link de pe Youtube ca sa ma pot uita din seara asta.

michai
26th March 2010, 10:26
Imi doresc mult sa ia americanii locul 1,dar canadienii par sa nu fi pierdut nimikdin forma extraordinara de la Vancouver:)

ice_girl
26th March 2010, 11:33
Si eu sper sa catige tot americanii si sa ia bronzul Nat si Fab sau fratii Kerr, dar cu italienii la ei acasa, va fi fff greu.

stardust
26th March 2010, 12:42
http://www.absoluteskating.com/articles/2010worlds-day3.html

Si Khokhlova/Novitsky s-au retras. :(

andreeas
26th March 2010, 13:01
de ce s-au retras?:(

ice_girl
26th March 2010, 13:20
din cauza unei accidentari.

lady_k
26th March 2010, 13:33
Daca Bobrova si Soloviev nu se claseaza in primii 10, Rusia vine cu un singur cuplu la anul, nu?

ice_girl
26th March 2010, 14:23
Da, vin vremuri grele pt rusi.:(

Iulya
26th March 2010, 19:47
Ice Dance - Free Dance

Starting Order


Warm-Up Group 1
1 Cathy REED / Chris REED JPN
2 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
3 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN
4 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT
5 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST

Warm-Up Group 2
6 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA
7 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
8 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
9 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
10 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA

Warm-Up Group 3
11 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
12 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
13 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
14 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN
15 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR

Warm-Up Group 4
16 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
17 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
18 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
19 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
20 Sinead KERR / John KERR GBR

ioana11
26th March 2010, 20:47
Cred ca ruii se pregates intens, mai ales dupa esecul de la JO. Eu imi doresc din suflet sa castige Tessa si Scott, mi se par frumosi si cei mai buni, imi plac mai mult decat americanii. Si as vrea ca de data asta sa nu mai greseasca Nathalie si Fabian, sa urce pe podium. Sunt de atata timp pe locul 4, ma si gandeam ca eisi Maria Muhortova cu Maxim de la perechi au mereu ghinionul sa fie foarte aproape de podium.
Mi-au placut si ceilalti francezi.

ricochet4
26th March 2010, 21:04
Nu trebuie sa-ti doresti din suflet. Nu au cum sa piarda. Pe Natalie as pune-o si eu pe podium. Numai pe ea, pe Fabien nu :D

ioana11
26th March 2010, 21:15
Ba au cum. Italienii sunt la ei acasa si au avut rezultate mai bune decat francezii. Iar primele 2 perechi nu prea au cum sa fie date jos de pe podium.

ricochet4
26th March 2010, 21:19
Eu de canadieni spuneam ca nu pot pierde.

emiii03
26th March 2010, 21:22
se uita cineva online?

pe tvr cand incepe?

ioana11
26th March 2010, 21:27
Emi, normal ca ne uitam. Incepe la 9 jumate dar nu stiu clar pe ce canal. Vezi ca am pus programul complet pe topicul transmisii

ricochet4
26th March 2010, 21:27
Eu ma uit. Merci de link. Pe TVR-HD cred ca acum incepe. Scrie la 21:30.

emiii03
26th March 2010, 21:35
am prins si eu tvr online, sper sa ma tina pana la final
mi-a placut muzica de la rusi, ei mai putin :p

ricochet4
26th March 2010, 21:40
Rubleva si Schaefer sint impreuna ? Vad ca ea il pupa pe buze deseori.

ice_girl
26th March 2010, 21:59
Pana acum Bobrova si Soloviev au fost primul cuplu care mi-a placut.

mikeyy
26th March 2010, 21:59
Bobrova/Soloviev au salvat Rusia...la anul vor avea 2 locuri!
Un program frumos! ;)

ricochet4
26th March 2010, 21:59
Un program frumos! ;)

Parca ai recitat din "O, brad frumos !" :D

WhateverHime
26th March 2010, 22:07
Ce rau imi pare de italienii mici! Of, of. Imi place mult programul lor.

ioana11
26th March 2010, 22:08
Mie imi place mult de ei, mai mult decat de ceilalti.

ice_girl
26th March 2010, 22:15
Mie imi place mult de ei, mai mult decat de ceilalti.
Si mie! Ioana chiar ca avem multe gusturi comune!

ice_girl
26th March 2010, 22:49
fac post consecutiv dar asta e.
Mi-au placut tare mult Nat si Fabian , as vrea sa ia ei bronzul!

ricochet4
26th March 2010, 22:52
Si eu. Bine ca au schimbat programul ala cu ceasul, care nu le iesea. Dar tot italienii vor lua bronzul. Trebuie sa ia si tara gazda ceva.

ricochet4
26th March 2010, 23:03
Mihai, sa ma ierti, dar somnul ma apuca la programul lui Virtue si Moir. Ia sa ghicesc: 113 puncte ? :D

ice_girl
26th March 2010, 23:13
Ce pacat ca au pierdut Mery/Charlie aurul in seara asta au fost mai buni decat Tessa si Scott care mi s-au parut mult mai lenti si fara vlaga decat la JO, i-au salvat CD si OD.
Stiu ca sunt off-topic dar a mai observat cineva ca anumite corduri din "Fantoma de la opera" seamana f mult cu "Vorbeste marea" a lui Catalin Crisan.
Si-au terminat evolutia si italienii, au fost buni dar nu m-au impresionat dar sigur iau bronzul.

mikeyy
26th March 2010, 23:14
Tessa si Scott sunt geniali!
Felicitari si americanilor...au fost la inaltime. FD-ul din seara asta a fost si mai bun decat cel de la JO...imi place mult de ei!
Greu de ales, insa anul acesta e anul canadienilor...fara dar si poate.
Arta pe gheata din partea ambelor cupluri!!!

Tessa/Scott vor lua pauza 1 an...si astfel anul viitor va fi anul americanilor! :ok:

Mi-au placut si francezii...imi place programul lor cu Circul, li se potriveste de minune!!!

andreeas
26th March 2010, 23:25
Felicitari medaliatilor!/OLE/
Tessa/Scott imi vor lipsi.:(
chiar daca au gresit pentru mine ei sunt tot nr. 1:no1:floricica:

ice_girl
26th March 2010, 23:34
Felicitari medaliatilor./OLE/
Adevarul e ca mie Tessa si Scott nu-mi vor lipsi, ma bucur ca urmatorul sezon Meryl si Charlie vor avea sansa sa castige aurul.:)

Anisia
26th March 2010, 23:38
Felicitari medaliatilor!:cheer: Mi-au placut un pic mai mult americanii totusi. De ce podiumul n-are 5 locuri?:D Mi-ar fi placut ca si Nathalie si Fabian si fratii Kerr sa ia medalii!

ioana11
26th March 2010, 23:38
Pai nu revin Domina/Shabalin sezonul viitor? Sper sa ia ei aurul.

mikeyy
26th March 2010, 23:40
Davis/White vor fi afectati oarecum de pauza canadienilor. Concurenta dintre ei era benefica pentru ambele cupluri
Americanii vor stii ca nu mai au cine sa-i bata si nu vor mai da totul...ca nu au de ce. Ii vor bate pe toti la 20 de puncte diferenta.
Si sa nu-i afecteze pe viitor.

Dar intai sa vedem care e decizia oficiala a canadienilor :)

EDIT:

Vreau sa-i felicit si pe antrenori: Zueva si pe Shpilband. Ceea ce au reusit ei anul acesta e extraordinar. Cele 2 cupluri antrenate de ei au domninat toate competitiile la care au participat!!!

Chiar le doresc sa mai aiba un al treilea cuplu de inalt nivel...si sa puna stapanire pe tot podiumul.
Sunt geniali antrenorii astia! :ok:

Rusia nu isi da seama ce antrenori a pierdut!

WhateverHime
26th March 2010, 23:43
Mie mi-au placut mai mult americanii. Sper sa ramana in forma asta buna si anul viitor si sa-i vedem cu aurul la gat.

Italienii nu m-au impresionat, ma cam plictiseste programul asta mult-laudat. In schimb, mi-au placut foarte mult francezii si britanicii.

Ma enerveaza ingrozitor unghiurile din care se filmeaza! [ma rog, azi n-a fost chiar asa rau ca la baieti, dar simteam ca nu mai pot lasa o zi sa treaca fara sa ma plang de asta] Ma intreb daca nu cumva l-au pus pe Maurizio Margallio sa si filemeze.

ioana11
26th March 2010, 23:44
Poate vor reveni ceilalti ameticani Tanith si Ben, am mai spus rusii, Isa si Oli si atunci aurul nu va mai fi asa servit pe tava.

andreeas
26th March 2010, 23:46
Domnina/Maxim au luat o pauza de doi ani.:(
Tanith/Benjamin, Isa/Oli nu cred ca vor mai reveni.

ice_girl
26th March 2010, 23:49
Eu as vrea sa revina Marina/Gwendal dar si Tatiana/Roman, "sweet dreams what a beatiful nightmare."!:):floricica::dance:

Tracoromana
26th March 2010, 23:53
De data asta americanii au fost mai buni, si au castigat FD. Nu suficient insa pentru aur. Natalie/Fabian au venit pe locul 3 la FD, dar iarasi insuficient.

Felicitari medaliatilor. 26-27 puncte au mai mult elevii lui Zueva fata de italieni! Jos palaria.

Ice Dance - rezultate finale
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 224.43 1 1 2
2 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 223.03 2 2 1
3 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA 197.85 3 3 4
4 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 194.39 4 4 3
5 Sinead KERR / John KERR GBR 189.11 6 5 5
6 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR 181.26 8 6 6
7 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN 180.30 9 7 7
8 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 177.23 11 8 8
9 Emily SAMUELSON / Evan BATES USA 168.77 10 10 10
10 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN 166.90 13 11 9
11 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 164.52 7 12 14
12 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 161.86 15 13 12
13 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS 161.20 16 16 11
14 Kimberly NAVARRO / Brent BOMMENTRE USA 159.68 14 15 15
15 Cathy REED / Chris REED JPN 154.93 23 14 13
16 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE 147.93 18 17 17
17 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST 147.39 20 21 16
18 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN 142.80 17 19 19
19 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT 142.49 19 18 18
WD Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS 5 9

lady_k
27th March 2010, 00:21
Imi pare rau sa o spun, dar niciodata nu m-am plictisit la o proba de dans ca in seara asta.:( Mi-au placut si mie Bobrova si Soloviev, italienii mici si fratii Kerr...

stardust
27th March 2010, 11:21
http://www.absoluteskating.com/articles/2010worlds-day4.html

Pacat de americani, imi place foarte mult dinamismul lor.

michai
27th March 2010, 13:25
Foarte echilibrata lupta intre americani si canadieni.La liber au fost mai buni americanii,dar nu a fost de ajuns:(.
Ceea ce am observat insa este faptul ca in acest moment exista o diferenta destul de mare intre nord-americani si restul...chiar daca la unii nu le convine lucrul acesta:rolleyes:

emiii03
27th March 2010, 19:26
http://www.daylife.com/photo/08qHdSn92n1Qj?q=figure+skating :D
adevaratii campioni pentru mine

praf_de_stele
27th March 2010, 21:17
nu prea m-am uitat la dans, aseara chiar n-am vazut nimic pt ca nu am putut, speram sa castige americanii, dar asta e. saracii fratii kerr, mereu se claseaza pe 4-5-6, sunt un fel de mukhortova/trankov :( ma asteptam la podiumul asta, canadienii, americanii si italienii
si mie-mi plac cappellini si lanotte! :)

si-mi plac rochiile tessei, am mai zis asta

in fine, de unde stiti ca domnina si shabalin nu revin la anul ? trist daca e asa...

andreeas
27th March 2010, 21:23
d/s asa au declarat dupa olimpiada.

ice_girl
27th March 2010, 22:09
http://www.daylife.com/photo/08qHdSn92n1Qj?q=figure+skating :D
adevaratii campioni pentru mine
Si pt mine la fel, amandoi sunt doi frumosi in special Fab, care seamana extrem cu preferatul meu ever din proba de dans, cu Gwendal Peizerat.

ricochet4
27th March 2010, 22:27
Nathalie e mai frumoasa :D

lady_k
27th March 2010, 23:55
Mie nu-mi place Fabian, just not my type, iar Nathalie e fata, asa ca ... Zhulin e mai frumos.:P

ricochet4
28th March 2010, 00:17
Dar e chel :(

lady_k
28th March 2010, 00:21
Da, dar dintre pletele lui Fabian si chelia lui Zhulin, il aleg pe Zhulin. In teorie, ca iar vine Ade si-mi zice ca mi-l face cadou de nunta.:P

ricochet4
28th March 2010, 00:22
Zhulin mai e cu cineva acum, ca si el era mare crai pe vremuri ? Stiu ca se bateau patinatoarele pe el.

lady_k
28th March 2010, 00:24
Mi se pare ca am citit undeva ca si-a gasit si el pe una dupa ce l-a parasit Tatiana.

ricochet4
28th March 2010, 00:32
Saracul.

praf_de_stele
28th March 2010, 00:34
Mi se pare ca am citit undeva ca si-a gasit si el pe una dupa ce l-a parasit Tatiana.
:happy :happy :happy

nu stiu ce ai in seara asta, dar ma faci sa rad :D

lady_k
28th March 2010, 00:37
Nici eu nu stiu ce am.:thinkso:

ice_girl
28th March 2010, 00:38
Da, dar dintre pletele lui Fabian si chelia lui Zhulin, il aleg pe Zhulin. In teorie, ca iar vine Ade si-mi zice ca mi-l face cadou de nunta.:P
Claudia pana in noiembrie inca mai ai voie sa alege pe cine vrei ;)dupa aceea doar pe cine ai ales.:P

lady_k
28th March 2010, 00:40
Merci, Oana, ma simt mai bine.:P

andreeas
28th March 2010, 00:42
daca tot v-ati apucat sa vorbiti despre cupluri in patinaj, Elena Sokolova mai este cu Oleg Ovsianikov?

praf_de_stele
28th March 2010, 00:45
claudia, profita de perioada de libertate cat mai ai timp :evil:

lady_k
28th March 2010, 00:45
daca tot v-ati apucat sa vorbiti despre cupluri in patinaj, Elena Sokolova mai este cu Oleg Ovsianikov?

Nu, Oleg e casatorit cu o oarecare Angela (nu cu Anjelika, din pacate, le statea asa de bine impreuna:() si are o fetita de vreo 2-3 ani. Nu ma intreba unde am citit ca nu-mi amintesc.

ice_girl
28th March 2010, 00:50
Mie unul cele mai frumoase cupluri din patinaj mi se pare cel format din Maria Petrova si Alexi Tikhonov, sper doar ca dupa un timp sa nu se desparta si ei pt ca vad ca cam asa e moda, nici un cuplu nu rezista prea mult.

andreeas
28th March 2010, 00:52
si mie imi plac cei doi.:)

lady_k
28th March 2010, 00:52
Inca mai plang dupa Irina si Ilya:sad: Ei au fost cel mai frumos cuplu din patinaj ...

praf_de_stele
28th March 2010, 00:56
si mukhortova cu trankov sunt frumosi impreuna. sau nu mai sunt ? ca au zis ca vor nici sa nu mai patineze impreuna, o fi ceva intre ei

lady_k
28th March 2010, 00:56
Au fost?

ice_girl
28th March 2010, 00:57
Inca mai plang dupa Irina si Ilya:sad: Ei au fost cel mai frumos cuplu din patinaj ...
Eu nu, nu mi-au placut niciodata nici ca patinatori nici ca si cuplu.
Oricum pacat pana la urma ca s-au despartit pt ca au un copil impreuna.:(

praf_de_stele
28th March 2010, 00:59
de maria si maxim eu asa stiam...si se si observa dupa cum se priveau, iar la gala de la europene s-au sarutat la final pe buze

lady_k
28th March 2010, 01:03
Mie mi-au placut. Ilya mi se parea impulsiv si energic, iar Irina parea era exact opusul si dadea echilibru cuplului. Eu "m-am indragostit" de ei din cauza OD-ului din 1999, vals din opera "Liliacul", dar programul care cred ca li s-a potrivit cel mai bine a fost cel de gala pe "Same Sun" al lui Chris de Burgh. Si-acum ma intristez cand ascult melodia si imi aduc aminte ca nu mai sunt impreuna.:(

http://www.youtube.com/watch?v=OQXOcBksCm8

ice_girl
28th March 2010, 01:11
de maria si maxim eu asa stiam...si se si observa dupa cum se priveau, iar la gala de la europene s-au sarutat la final pe buze
Pai daca sunt impreuna de ce nu mai vor sa patineza impreuna?:groggy:
Eu cred ca ar da randament si mai mare, ar obtine performante mai bune dar poate ca nu vor sa amestece viata profesionala cu cea personala.:yes:
Mi mi-au placut tare mult ca pereche si imi pare extrem de rau ca au hotarat sa se desparta.:sad:

praf_de_stele
28th March 2010, 01:14
inca nu e ceva cert. de asta am intrebat. poate s-au despartit daca vor sa nu mai patineze impreuna. dar ei nu au declarat nimic, inca nu se stie nimic din ce vor sa faca. sper sa ramana impreuna atat in patinaj, cat si-n viata personala. imi place de ei

ricochet4
28th March 2010, 01:24
E un link postat de cineva pe alta sectiune, in care scrie ca s-ar fi despartit. Pacat. Claudia, de abia in noiembrie de casatoresti ? Cu asa timp inainte ai planificat nunta ?

andreeas
28th March 2010, 01:24
Presa rusa spune ca s-au despartit, Trankov vrea sa patineze cu Tatiana, iar Vasiliev cauta un alt partener pentru Maria. :(Pentru a putea patina Tatiana si Maxim impreuna trebuie sa aprobe si federatia rusa. Totusi Maria a spus ca va incerca sa vorbeasca cu Maxim.
un articol din presa rusa, l-am gasit pe un alt forum.

http://www.championat.ru/other/news-455410.html
http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-home&trurl=http%3A%2F%2Fwww.championat.ru%2Fother%2Fnew s-455410.html&lp=ru_en&btnTrUrl=Translate
http://translate.google.ro/translate?js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.championat.ru%2Fother%2Fnews-455410.html&sl=ru&tl=en

scuze nu stiu rusa.

lady_k
28th March 2010, 01:40
Nu trebuia sa ma provocati cu cupluri frumoase care s-au despartit ...
http://www.youtube.com/watch?v=9GeeuhqxSlk&feature=related

Alin, ti se pare mult? Si-asa era sa nu mai gasim restaurant liber ... O ruda apropiata a platit acont in ianuarie 2010 pentru iulie 2011 ...

ricochet4
28th March 2010, 02:09
Ai de mine, Claudia ! Sa nu se mai casatoreasca omul in asemenea conditii. Doar ploua cu restaurante. Am intrebat pentru ca inainte cu atata timp, aveti vreme sa va despartiti si sa va impacati de 3-4 ori :D

lady_k
28th March 2010, 02:22
Stiu, Alin, dar se pare ca asta e dezavantajul oraselor mici.

ricochet4
28th March 2010, 05:08
Parca nu erai din Timisoara ?

lady_k
28th March 2010, 12:20
Nu, din Targoviste.

Gyulia
28th March 2010, 13:01
ms claudia k mi-ai amintit programul de gala al irinei si al lui ilia,superb program

lady_k
28th March 2010, 13:12
Iti mai amintesc si alte programe cuplului Lobacheva-Averbukh daca vrei.:D

Gyulia
28th March 2010, 13:19
chiar te rog,si eu am fost un fan al lor:)

lady_k
28th March 2010, 13:38
Ma bucur sa aud asta, cred ca esti prima de pe forum care spune ca a fost fan.
FD 2001-2002 http://www.youtube.com/watch?v=vlZKGnt_Tq4
OD 2001-2002 http://www.youtube.com/watch?v=79NF2K1GE78&feature=related
FD 2002-2003 http://www.youtube.com/watch?v=EoZn9DJ10N8&feature=related

Iulia, Ade, daca credeti ca discutia e mai potrivita pe al topic, ne mutam acolo.:)

Gyulia
28th March 2010, 13:47
ms ,mult,intotdeauna e o placere sa le revad programele

ice_girl
28th March 2010, 13:55
Daca toti vorbiti despre Ilya si Irina postez si eu cateva programe cu Marina si Gwendal, asa ca sa va fac concurenta ( Claudia stiu ca tie nu-ti plac dar sper sa nu te superi pe mine):
FD 1997-1998:http://www.youtube.com/watch?v=EdXXk6xtFuU
FD 1998-1999:http://www.youtube.com/view_play_list?p=C7666D007CC552AC&playnext=1&playnext_from=PL&v=iWSleO2S3Os
OD 2001-2002:http://www.youtube.com/watch?v=iPxWm31rApQ
FD 2001-2002: http://www.youtube.com/watch?v=RyJknaDA7II&feature=related
Gala Laureatilor JO 2002: http://www.youtube.com/watch?v=1KI5Zvq551g&feature=related

Gyulia
28th March 2010, 14:01
mie mi-au placut si marina si gwendal,asa k iti multumesc si tie oana

aceste doua cupluri mi-au placut cel mai mult in proba de dans si de aceea inca nu imi gasesc favoritii printre concurentii de acum:)

lady_k
28th March 2010, 14:35
Doamne fereste, Oana, cum sa ma supar?:) Doar pentru ca nu sunt favoritii mei nu inseamna ca nu le recunosc valoarea si talentul.
Nu vreti voi mai bine sa ne mutat aici http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=30976? Ar mai fi si alte link-uri de postat iar discutia asta se poate intinde la nesfarsit ... :P

ice_girl
28th March 2010, 15:35
Da, ar fi o ideea buna sa ne mutam pe threadul dedicat pb de dans unde putem discuta in voie:):ok:

IleK
30th March 2010, 16:49
Daca as fi arbitru mi-ar fi greu sa aleg intre canadieni si americani, desi la Olimpiada canadienii mi-au placut mai mult. Si cred ca si la mondiale. Americanii m-au impresionat prin viteza si siguranta cu care au patinat. Cred ca de fapt Tessa este cea care face diferenta, cel putin pt mine. Imi place f mult programul lor de la gala.
M-am bucurat si pt italieni. Acum era sansa lor desi mie imi plac si rusii care se tot invart in jurul podiumului de atata timp. La fel si francezii, dar de asemenea cred ca atat rusii cat si francezii mai au ceva de invatat, parca le lipseste acel ceva care sa ii ajute sa urce pe podium. Si eu sper ca rusii sa nu se desparta pentru ca se potrivesc f bine si pt ca e cel mai nepotrivit moment, acum cand se s-au retras atatea nume mari si ar putea sa urce si ei pe podium. Imi place extraordinar e mult de Maria, a atat de fina si de feminina si are niste rochite superbe. M-au dezamagit insa la gala pt ca au fost cam indiferenti, n-au pregatit nimic specaial, au venit in aceleasi costume ca si in concurs.

Tracoromana
30th March 2010, 19:37
Intradevar, e greu sa alegi intre canadieni si americani.

Americanii au o tehnica impecabila, iar Meryl Davis este dupa parerea mea cea mai buna patinatoare a momentului, a 2-a patinatoare ca valoare dupa Oksana Grishuk. Coregrafiile de asemenea foarte frumoase, dar ma uitam la Charlie White si la campionatul asta, n-are nicio expresie pe fata, nu vad nici o traire pe fata lui, nu se uita la partenera, asa cum facea si Schonfelder.

In schimb Tessa si Scott,........:) le sta bine impreuna in orice unghi al patinoarului si pe langa tehnica si program interpreteaza foarte bine programele. Pe mine m-au cucerit definitiv in 2008 cu programul Umbrelele din Cherbourg. Si imi place atitudinea lor de deferenta unul fata de altul. Cand unul dintre ei vorbeste celalalt il priveste si il asculta intotdeauna cu multa atentie si in general se vede ca se pretuiesc reciproc.

ricochet4
30th March 2010, 19:58
La mine e foarte usor. Americanii all the way ! Desi Vanessa Crone e tare draguta.