PDA

View Full Version : Can Schumacher come back?



Sorin Blaj
26th October 2006, 00:12
Michael Schumacher s-a retras de cateva zile din Formula 1 si deja se discuta de o revenire a acestuia la volanul unui monopost de Formula 1.

Poate parea prea devreme, dar va provoc cu o noua intrebare: Vom asista la o revenire a lui Michael Schumacher in Formula 1, ca pilot?


Pentru a ne incurca si mai mult: Michael Schumacher nu exclude o revenire în Formula 1.

Germanul a declarat într-un interviu că este prea devreme să ştie dacă va reveni în curse, dar nu exclude posibilitatea ca acest lucru să se întâmple în viitor. Septuplul campion mondial de Formula 1, care va împlini 38 de ani în ianuarie, a declarat de mai multe ori că încă nu a decis ce va face de acum înainte.

Cu toate că insistă asupra faptului că nu se va întoarce în motorsport prea curând, germanul nu exclude o revenire peste câţiva ani. Intervievat de jurnalistul suedez Fredrik af Petersens, Michael Schumacher a negat că ar fi interesat să participe în DTM (Campionatul German de Turisme). “De ce aş face-o? Pentru moment acesta este răspunsul pe care pot să-l dau”. Germanul a continuat: “Niki Lauda s-a întors în Formula 1. Mika Hakkinen concurează în DTM, dar toate astea s-au întâmplat după ceva timp de la retragere.
Nu pot spune cu siguranţă ce voi face peste doi-trei ani”.

Întrebat despre comportamentul său pe circuit, contestat de multe ori, Schumi a recunoscut că nu a avut niciodată intenţia de a-şi face prieteni pe pistă. “Sînt de acord cu asta”, a răspuns germanul la întrebarea dacă este egoist cînd pilotează. “De ce să fac cadouri cuiva atunci cînd sunt pe circuit? Să fiu sincer, dacă ceilalţi piloţi mă critică înseamnă că am făcut ceea ce trebuie”, a adăugat Schumi. Referitor la rolul său la Ferrari în 2007, Michael Schumacher a declarat că exclude posibilitatea de a efectua teste pentru echipa italiană.

__________________

Ady
26th October 2006, 00:22
cred ca are niste treburi neterminate si o sa revina ... a pierdut la mustata titlul de anul asta si probabil va vrea sa repare lucrul asta ...

Sorin Blaj
26th October 2006, 00:25
Sper sa fie un subiect interesant si imi doresc sa avem parte de discutii aprinse.

Ady, nu stiam ca esti un fan infocat al Formulei 1. :ok: Credeam ca tenisul iti ocupa tot timpul. :)

Te asteptam mai des pe Formula 1.

viorel 31
26th October 2006, 10:05
Poate Michael sa revina?!?
Ultima cursa a sezonului 2006 cred ca a raspuns ff clar acestei intrebari...

In Brazilia am vazut care este CEL MAI BUN pilot, chiar daca titlul mondial a mers la Alonso. La Interlagos am vazut un german care a pilotat ca in perioada in care activa la Benetton '94,'95 cand a si castigat primele 2 titluri mondiale asa ca eu personal cred ca mai putea activa la nivel inalt inca multe sezoane de acum inainte.

As vrea din tot sufletul sa revina dar imi este greu sa cred ca se va intampla minunea.

Solutia (ca in orice in viata) timp.

Mario Di Lazi
26th October 2006, 10:17
Eu as vrea sa vina in WTCC ... Acolo este un campionat mai spectaculos decat DTM ...

Travis Daye
26th October 2006, 12:30
parerea mea e ca prea mult se vorbeste de ce mai putea sau nu mai putea Michael sa faca....dar nu ia nimeni in cont ca are totusi si el o varsta.... si ca poate se gandeste si el ca e cazul sa fie mai aproape de familie....ca aici nu e ca la fotbal sa zici ca joaca la Real Madrid si familia lui are casa in Madrid si e mai tot timpul aproape de familie..... in sportul asta, el, in ultimii 15 ani, cu exceptia vacantelor de iarna, odata la 2-3 saptamani era tot timpul in alta tara..... si probabil a observat toata lumea faptul ca nevasta-sa Corina nu era genul sa vina cu el la toate cursele.... venea mai mult la alea importante.... din Germania, Italia, sau cele de sfarsit de sezon..... spre deosebire de cum era Mika Hakkinen de exemplu, a carui nevasta deja devenise punct de atractie la toate cursele cum il urmarea pe monitoare....sa nu mai vorbim de Rubens Barrichello care vine si cu copiii.....din acest motiv consider ca Schumi are toate explicatiile de ce zice ca vrea sa fie mai aproape de familie

Ady
26th October 2006, 14:02
parerea mea e ca prea mult se vorbeste de ce mai putea sau nu mai putea Michael sa faca....dar nu ia nimeni in cont ca are totusi si el o varsta.... si ca poate se gandeste si el ca e cazul sa fie mai aproape de familie....ca aici nu e ca la fotbal sa zici ca joaca la Real Madrid si familia lui are casa in Madrid si e mai tot timpul aproape de familie.....

pai, dupa ultima cursa cred ca a demonstrat ca are ce trebuie pentru a alerga in continuare ...
cu familia este adevarat, ca trebuie sa stea mult timp departe de ei, dar eu ma gandesc si la exemplul sampras, care s-a retras si timp de 3 ani nu a mai avut nici o legatura cu tennisul, a stat cu familia, nici interviuri despre tennis nu prea mai dadea, dar anul asta cum a pus mana pe racheta dupa 3 ani de zile, nu s-a putut abtine si a jucat un demonstrativ, apoi a inceput sa se antreneze si a jucat si intr-un turneu pe echipe din sua si se tot gandeste si face declaratii ca daca se antreneaza intra in top 10 iar ...
la fel si in F1, sunt tot timpul pe drumuri si apare la un moment dat o oboseala psihica si dorinta de a sta locului, cu familia, dar dupa o pauza cred ca va invia din nou si la schumy curiozitatea asta, daca va putea sa revina ...
in plus eu am impresia ca el nu a plecat ca se simtea batran ci din cauza unor evenimente cum ar fi venirea lui raikonen, si faptul ca i-ar fi pus in pericol locul lui massa si cine stie mai ce ...



Ady, nu stiam ca esti un fan infocat al Formulei 1. :ok: Credeam ca tenisul iti ocupa tot timpul. :)

Te asteptam mai des pe Formula 1.

urmaresc formula 1 de vreo 10 ani, si de vreo 5 ani nu prea mai pierd nici o cursa. in general imi plac toate sporturile la care nu se injura in cor in tribune :)

voi scrie si aici de fiecare data cand voi gasi un subiect interesant :)

Universal
26th October 2006, 17:40
Eu vreau sa revina. Eu cred ca el nu va revine.Nu pare omul care sa isi inacalce propriile principii.Este un om familist si 100% un teamplayer.
Nu va revemi, desi mi-as dori.

whisper
26th October 2006, 19:08
/helloCred ca poate sa revina,a aratat si in ultima cursa asta .Mi-as dori sa revina,dar va fi decizia lui,bineinteles.

Katayama
26th October 2006, 20:44
sunt sigur ca va reveni ! am citit si eu stirile relatate de SORIN pe alte site-uri,asta e si parerea presei grmane,ca va REVENI ! fara el se asteapta o scadere pana la 60% in vizionarea f.1 in germania. Se pare ca a avut cea mai mare''tabara'' de fani in intreaga lume....

georg40
26th October 2006, 23:23
sunt sigur ca va reveni ! am citit si eu stirile relatate de SORIN pe alte site-uri,asta e si parerea presei grmane,ca va REVENI ! fara el se asteapta o scadere pana la 60% in vizionarea f.1 in germania. Se pare ca a avut cea mai mare''tabara'' de fani in intreaga lume....



Trebuie sa te contrazic, asta nu este deloc parerea presei germane, cum spui tu, poate ai si ceva exemple ?
Schumacher nu va reveni nicodata in Formula 1, nu are nici un motiv sa o faca, cotele de vizionare il intereseaza prea putin, pentru el exista acum o singura prioritate: familia.
In viata sociala MS isi va gasi locul fara indoiala, iar sutele de milioane ce le detine ii vor asigura o viata fara griji.
Intrebat daca va mai concura Michael a raspuns textual :" soll ich mir das antun ?", adica mai pe romaneste "am eu nevoie de acest lucru ?". Clar ?

Katayama
27th October 2006, 20:42
george40, deobicei nu vorbesc(scriu) aiurea, am precizat ca am citit pe alte site-uri,de pilda pe ''origo''care relata stiri din presa germana si presa mondiala, nu am spus ca pe SCHUMI l-ar interesa cotele de vizionare,articolul suna astfel:''germanilor nu le trebuie formula unu fara SCHUMI" restul le-am descris cu cuvintele mele.raspunsul "am eu nevoie de acest lucru" din cate stiu eu se refera la DTM. dar ma rog nu asta conteaza,fiecare cu parerea lui...eu am facut sport aproape 20 de ani, antrenamente si 4 ore pe zi,sambata duminica 2 ore,am practicat si 2 sporturi simultan cativa ani,ne-am deplasat in toata tara si strainatate la concursuri,cantonamente,stagii de pregatire etc.-si nimeni niciodata nu mi-a dat vreun leu pt. asta,am facut-o de placere,cine a facut sport cativa ani buni poate ma antelege si poate i-l antelege si pe SCHUMI ! apropo...stiu si eu germana din '68, sunt dintre putinii "svabi" ramasi pe aici,oricum mersi pt. lectia de limba materna....-cu respect-schwarz:ciocan:

georg40
29th October 2006, 12:06
george40, deobicei nu vorbesc(scriu) aiurea, am precizat ca am citit pe alte site-uri,de pilda pe ''origo''care relata stiri din presa germana si presa mondiala, nu am spus ca pe SCHUMI l-ar interesa cotele de vizionare,articolul suna astfel:''germanilor nu le trebuie formula unu fara SCHUMI" restul le-am descris cu cuvintele mele.raspunsul "am eu nevoie de acest lucru" din cate stiu eu se refera la DTM. dar ma rog nu asta conteaza,fiecare cu parerea lui...eu am facut sport aproape 20 de ani, antrenamente si 4 ore pe zi,sambata duminica 2 ore,am practicat si 2 sporturi simultan cativa ani,ne-am deplasat in toata tara si strainatate la concursuri,cantonamente,stagii de pregatire etc.-si nimeni niciodata nu mi-a dat vreun leu pt. asta,am facut-o de placere,cine a facut sport cativa ani buni poate ma antelege si poate i-l antelege si pe SCHUMI ! apropo...stiu si eu germana din '68, sunt dintre putinii "svabi" ramasi pe aici,oricum mersi pt. lectia de limba materna....-cu respect-schwarz:ciocan:


Stimate Katayama,

iti multumesc pentru raspuns, am subliniat acolo trei pasaje asupra carora doresc sa-mi expun parerea.

Eu nu am afirmat ca tu ai vorbi (scrie) aiurea, nu mi-as permite nicodata asa ceva, nu este stilul meu. Eu favorizez ideile impotriva ideilor, argumentele impotriva argumentelor si nimic mai mult.

Germanii nu (mai) doresc Formula 1 nici cu Schumacher si nici fara el. Cotele de vizionare din acest sezon au ramas cu mult in uma celor din anii trecuti, as fi tentat sa spun ca opinia publica doreste tocmai figuri noi si inainte de toate mai multa tensiune, cursele devenind destul de unilaterale ( in acest an practic deviza fiind: Schumacher contra Alonso, fara ...restul lumii).

N-a existat catusi de putin intentia de a servi o...lectie de limba germana, am vrut numai sa citez in original, daca as fi stiut ca vorbest germana nu mi-as fi permis acest lucru.

Sper ca raspunsul meu sa fi... limpezit apele si tu vei spune ca si mine :
"Nichts für Ungut !"

Cu respect,

Sorin Blaj
29th October 2006, 13:28
Eu cred ca sunt sanse reale ca Michael Schumacher sa revina in Formula 1, ca pilot al echipei Ferrari. Totul va depinde, pe de o parte de dorinta lui Michael, iar pe de alta parte de rezultatele pe care le va obtine Ferrari in urmatorul sezon.
Daca Michael va simti nevoia de a mai conduce un monopost de Formula 1, in curse, va reveni cu siguranta.

georg40
29th October 2006, 17:08
Eu nu cred. El vrea sa se dedice total familiei. Chiar si o pozitie foarte atractiva oferita de Luca di Montezemolo in cadrul Scuderiei Ferrari a fost primita de Schumacher cu raceala si rezerve. Este vorba de a fi adjunctul lui Jean Todt.
Iata ce de declara Micahel azi, la Monza (citez textual):"Ich werde mir in den nächsten Monaten eine Pause erlauben, und dann werde ich genauer wissen, was ich tun werde".Pentru cei care nu vorbesc germana /dar numai pentru ei !): "Eu imi voi ingadui o pauza in lunile urmatoare, si-apoi voi sti mai exact, ce voi face."
Pozitia lui Schumacher este clara, el nu vrea sa-l bruscheze pe Montezemolo, ci lasa o usita deschisa, pe care o va "inchide" ceva mai tarziu. Acestea sunt acum faptele. Parafrazandu-l pe...James Bond 007 as spune ca " sa nu zici niciodata...niciodata !" Vom vedea...

guevarax
29th October 2006, 19:20
Eu unul nu cred

S-a retras pt ca a vrut sa fie retragere inca in glorie si pt ca poate a vazut ca vin multi tineri din spate

georg40
29th October 2006, 20:24
Eu unul nu cred

S-a retras pt ca a vrut sa fie retragere inca in glorie si pt ca poate a vazut ca vin multi tineri din spate


Tinerii care vin din spate nu prea l-au deranjat pe Michael , dimpotriva el s-ar fi bucurat ca fratele lui, Ralph, sau Heidfeld sau Rosberg sa se impuna, si de ce nu, chiar sa-i fie de ajutor.
Nu, familia este aceea care l-a determinat sa renunte.Doi copii marisori, care au nevoie tot mai mult de tatal lor, o sotie iubitoare, Corina, care in ultima vreme a cam fost neglijata si nu in ultimul rand o avere care mai trebuie din cand in cand, cu toti sfatuitorii si administratorii din jur, din candd in cand ...plivita ca o gradina de mare pret. O noua resedinta a lui Schumacher este in Elvetia in constructie, Michael dorind mereu sa fie de fata la finalizarea ei.
================================================== ==

Da-mi voie sa te contrazic: cei mai mari jucatori ai Stelei: Voinescu, Toma, Apolzan, fratii Zavoda , Bone, Jenei si Constantin.Eu i-am vazut pe toti jucand...

Black Mamba
29th October 2006, 21:53
Lui Schumi i-a fost oferit un job de asistent al lui Jean Todt, printre atributii fiind si alegerea pilotilor in F1.

Schumi a cerut un timp de gandire. Slujba este oarecum onorifica, sa vedem ce va face.

eggo
30th October 2006, 15:56
cu siguranta va reveni,poate nu anul viitor dar in 2008 cu siguranta va reveni!pana atunci el poate va accepta oferta de asistent primita de la jean todt!kimi nu va sti niciodata sa simta masina pe care o conduce,el intotdeauna o va suprasolicita,el nu cred k va reusi sa faca 2 curse cu acelasi motor precum reusea schumy sau chiar massa!asta nu va fi un cost suplimentar chiar si pt scuderie?imi place si mie kimi acum k nu-l mai avem pe schumy,dar cred k totusi el este un pilot de moment!

Sorin Blaj
7th January 2007, 15:47
Lui Schumi i-a fost oferit un job de asistent al lui Jean Todt, printre atributii fiind si alegerea pilotilor in F1.

Schumi a cerut un timp de gandire. Slujba este oarecum onorifica, sa vedem ce va face.
Intre timp a acceptat job-ul.

Datenshi
7th January 2007, 16:19
E mai normal asa, era putin probabil sa se mai intoarca la volan in f1. Poate, cum au facut-o si altii, va mai pilota mai mult din pasiune prin alte campionate mai putin solicitante.

Lordul
7th January 2007, 16:20
Alan Prost si Ayrton Senna (mi se pare ) s-au retras un 1 an si cand au revenit au devenit campioni mondiali .

Mike^
7th January 2007, 16:24
Da, nu este exclusa o revenire. Inca este tanar, poate concura linistit la 38 de ani, talentul nu l-a pierdut. Probabil are doar nevoie de o perioada sa o petreaca cu familia sau o perioada in care sa se relaxeze. Dar tentatia de a reveni va fi prea mare. Poate nu in Formula 1 ci in alte tiprui, gen DTM...Dar nu cred ca nu va mai urca la volanul unui bolid pana la finalul carierei...

Sorin Blaj
7th January 2007, 16:25
Alain Prost si Ayrton Senna (mi se pare ) s-au retras un 1 an si cand au revenit au devenit campioni mondiali .
Alain Prost da, s-a retras in 1991 si a revenit in 1993 si a castigat titlul, pe o masina Williams, dupa care s-a retras definitiv.

Ayrton Senna, nu s-a retras niciodata. ... Ce frumos suna. :) :ok:

Lordul
7th January 2007, 16:29
Nu stiu exact da stiam ca in afara de Prost s-a mai retras cineva si cand a revenit a devenit campion mondial .

Lordul
7th January 2007, 16:30
Alain Prost da, s-a retras in 1991 si a revenit in 1993 si a castigat titlul, pe o masina Williams, dupa care s-a retras definitiv.

Ayrton Senna, nu s-a retras niciodata. ... Ce frumos suna. :) :ok:
Pai Alan Prost a asteptat sfarsitul carierei pt a concura pt Williams pt a nu fi afectat de blestem .

YoYoyOi
7th January 2007, 16:32
Poate sa revina, dar nu ar trebui s-o faca. Ajunge cat a fost. Chiar daca a fost preferatul meu de-a lungul atator ani, am ajuns sa ma plictisesc de el si de Formula1 si de 2 ani nu mai urmaresc cu acelasi interes fenomenul. Inainte nu pierdeam nici un mare premiu, acum nu cred ca am vazut mai mult de 3 in 2006.

SORENSEN
7th January 2007, 17:10
S-a retras la momentul oportun...ca un mare campion.

YoYoyOi
7th January 2007, 17:33
Exact, daca ar mai fi ramas, sau daca s-ar intoarce, ar ajunge ca pana la urma sa iasa la pensie in anonimat, altii vor fi campionii si recordmanii iar el va ajunge mult mai jos.


PS: titlul acestui thread putea sa fie in limba romana, ca nu deranja pe nimeni :rolleyes:

Sorin Blaj
7th January 2007, 17:49
Exact, daca ar mai fi ramas, sau daca s-ar intoarce, ar ajunge ca pana la urma sa iasa la pensie in anonimat, altii vor fi campionii si recordmanii iar el va ajunge mult mai jos.


PS: titlul acestui thread putea sa fie in limba romana, ca nu deranja pe nimeni :rolleyes:
Sa inteleg ca acum deranjeaza? :)

YoYoyOi
7th January 2007, 17:54
ce sa deranjeze Sorin? Titlul sau Schumi?:D

Sorin Blaj
7th January 2007, 18:01
Discutam de tiltlu. Oricum Schumacher a deranjat pe multi. Acum rasufla usurati si isi spun: am scapa de el. Cred ca au scuipat si in san, sa nu cumva sa revina pe pista.

YoYoyOi
7th January 2007, 18:05
nu ziceam ca deranjeaza titlul, neaparat...dar era mai bine daca era in romana:)

dan
7th January 2007, 23:27
am votat varianta a doua.
pentru ca e un mare campion, poate cel mai mare...nu cred ca-si permite sa treaca peste decizie.
insa daca va reveni, nu-l voi blama:ok:

fanatic88
8th January 2007, 13:29
nu cred ca o sa revina !poate doar cu un post la ferrari altul decat pilot:) dar nu se stie niciodata

silversky
11th January 2007, 21:07
E clar că Schumi nu va putea sta departe de Formula 1 chiar și după retragerea din cariera de pilot.
Poate doar un eșec lamentabil al Scuderiei în sezoanele următoare ar putea forța o revenire a lui Michael în postura de pilot.
Dacă ar fi să ne luăm după o trăsătură ce-l caracterizează, adică aceea de a ieși mereu învingător poate că o revenire ar fi de așteptat dat fiind deznodământul ultimului campionat mondial, dar nu știu...ceva îmi spune că nu se va întâmpla lucrul ăsta :) .
În poll am votat "nu".

Sorin Blaj
13th January 2007, 12:17
Eu am mers pe posibilitatea unei reveniri, dar totul va depinde de mai multi factori:
1. Rezultatele pe care le va obtine Ferrari in urmatorii doi ani
2. Eventualul esec al lui Kimi la Ferrari
3. Plictiseala lui Schumacher
4. Dorinta lui de a demonstra ca se poate castiga si dupa o perioada de pauza, gen Lauda sau Prost
5. Eventuale solicitari din partea Ferrari
6. O eventuala scadere a po****ritatii Formulei 1, odata cu retragerea lui

Travis Daye
13th January 2007, 17:06
am vazut pe un site un filmuletz... un montaj cu poze cu Kimi Raikkonen si Felipe Massa la schi... primele poze ale lui Kimi in rosu.. si la sfarsitul filmuletzului o poza cu Schumi cu text jos.... "I'll be back in a BMW, muhahaha" =))))

Sorin Blaj
13th January 2007, 17:12
am vazut pe un site un filmuletz... un montaj cu poze cu Kimi Raikkonen si Felipe Massa la schi... primele poze ale lui Kimi in rosu.. si la sfarsitul filmuletzului o poza cu Schumi cu text jos.... "I'll be back in a BMW, muhahaha" =))))
Pune si adresa filmuletului.

Lordul
13th January 2007, 17:24
da si adresa

Travis Daye
13th January 2007, 20:22
ok.. uite adresa :))) http://www.youtube.com/watch?v=Al4KVLw4XqY

Sorin Blaj
21st April 2007, 13:29
STIRE SOC:


Schumacher could make F1 comeback - Hakkinen
Time off before thinking of a race return
21/04/07 10:27



Mika Hakkinen ruled out returning to Formula One but said his friend, former rival and fellow multiple world champion Michael Schumacher could be back on the grid in "two or three years".

The Finn, who left the sport at the end of 2001 but is today a Mercedes-Benz racer in Germany's DTM touring car series, recently tested for his former team McLaren, but to the newspaper Welt played down speculation that he could be preparing to return to F1.

38-year-old Hakkinen, however, insisted that he thought the similarly-aged Schumacher would probably find it as hard as he did to lose the desire to simply race.

"It will take him two, three years before he starts to think about coming back," Mika, who recently appeared on a TV tribute for Schumacher's career alongside the German and gifted him a unicycle, predicted.

Hakkinen also raced a go-kart with Schumacher on the tribute show and had arranged a personalised plaque for his unicycle which read: 'To Michael - my great rival and friend'.

Referring again to seven time world champion Schumacher, he said: "I believe Formula One would not be the only option open to him -- perhaps he would also think about DTM, or something else. Racing is racing."

Hakkinen insisted that a few years of retirement would not make it impossible for a former driver to return to the pace, even in Formula One.

"With talent, experience and above all ambition, it can be done," Mika added.


Sursa: http://www.f1-live.com/f1/en/headlines/news/detail/070421102724.shtml

Sorin Blaj
21st April 2007, 17:25
Hakkinen: "In doi-trei ani, Schumacher va reveni pe circuit!"
Sambata, 21.04.2007


Mika Hakkinen, rivalul lui Michael Schumacher de la inceputul anilor 2000, a facut recent o afirmatie cel putin interesanta. Referindu-se la posibilitatea ca Schumi sa revina in motorsport, finlandezul a declarat ca il vede pe german din nou pe grila de start "peste doi sau trei ani".

Hakkinen, care astazi, la 38 de ani, concureaza in DTM, a vorbit despre Schumacher in conditiile in care a aparut recent la o emisiune TV germana in care fostul pilot Ferrari a fost invitatul principal. Mika i-a adus cadou lui Schumi un uniciclu personalizat pe care i-a scris "Pentru Michael - cel mai mare rival si prieten al meu".

Totusi, Hakkinen a tinut sa completeze: "Cred ca Formula 1 nu este singura optiune pentru Michael. S-ar putea gandi la fel de bien la DTM sau la orice alta competitie. Cursele sunt curse. Nu este imposibil ca un pilot retras sa revina in forma maxima. Cu talent, experienta si multa ambitie se poate orice", a incheiat Mika.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/hakkinen-in-doi-trei-ani-schumacher-va-reveni-pe-circuit-2879.html

BMW Power
21st April 2007, 18:22
Parerea mea este ca Schumi. poate reveni, numai daca isi doreste acest lucru. Nu stiu de ce....dar am o presimtire ca ar reveni in cursele de F1 si nu oriunde, ci....la BMW. E parerea mea...Eu cred ca la Ferrari, Schumi si-a incheiat treaba, si nu cred ca se mai intoarce.

Sorin Blaj
22nd April 2007, 13:27
Adevarul este ca niciodata nu se stie ce-ti rezerva viata. Asa ca este posibil orice.

Indiferent la ce echipa s-ar hotari s-o faca, eu mi-as dori sa revina.

Sorin Blaj
19th June 2007, 15:16
Threadul a fost deschis pe 26 octombrie, anul trecut, dar se pare ca subiectul revine tot mai pregnant in actualitate:



Schu to return to Ferrari cockpit?
Tuesday, 19 June 2007


A common perception in the formula one paddock this year is that Ferrari, thirteen seconds behind the winning McLaren at Indy, is missing Michael Schumacher. Triple world champion and former Ferrari racer Niki Lauda observed at the US grand prix: "They will be missing the meticulousness with which he moved Ferrari forwards in the past years. "I said at the start of the season: it's not going to hurt them now, but later in the year." 'Bild' newspaper, meanwhile, took the bold step in declaring that F1's famous Prancing Horse is back "in crisis". Another German publication, the specialist magazine Auto-Bild-Motorsport, said Schumacher could be on the verge of returning to the red cockpit as a test driver -- and the 38-year-old may even have already driven the current F2007 single seater in "secret tests". Italy's IL Secolo XIX wrote this week: "Some at Ferrari are already dreaming about Schumacher's return". The former seven time world champion, however, might not be interested. While he attended the recent Spanish, Monaco and Canadian grands prix, he traded in his spot on the Indianapolis pit wall for a game of football in the east Austrian state of Burgenland last weekend -- and scored three goals, according to local reports.



Sursa: http://www.f1i.com/content/view/7637/1/



Ce parere aveti?

BMW Power
19th June 2007, 17:43
Se pare ca, in conditiile in care Ferrari vor fi tot mai amenintati de BMW, si nu isi vor putea dezvolta monopostul astfel incat sa se apropie de McLaren, sunt sigur ca vor apela la Schumi, cel putin in testele ascunse.

BMW Power
19th June 2007, 17:45
Asta se poate intampla cu atat mai mult, cu cat de la anul (daca nu me inseala memoria), se va pune capat dezvoltarii masinii (a motorului cel putin) pe o perioada de 3 ani.

BMW Power
21st June 2007, 01:42
Shumacher nu se intoarce in Marele Circ

Multiplul campion mondial Michael Schumacher a declarat ca nu intentioneaza sa se intoarca in Marele Circ si ca se simte bine in afara Formulei 1.

"Nu este nimic adevarat in revenirea lui Michael, el nu are nicio intentie de a reveni in cockpit. Schumacher nu a condus monopostul Ferrari F 2007, iar in plus de asta nu duce dorul Formulei 1", a declarat purtatoarea de cuvant a germanului.

Ultimele zvonuri din jurul Marelui Circ spuneau ca Michael va reveni in monopostul Scuderiei, in incercarea de a-i ajuta in lupta cu cei de la McLaren.

Sursa:automarket.ro

nubian
21st June 2007, 02:22
Mi-ar fi placut sa se intoarca, sa aibe si Lewis un adversar adevarat, nu ca Alonso the crybaby, Massa locotenentul fara stapan sau Kimi (aka nascut talent, murit speranta)...:rolleyes:

Lordul
21st June 2007, 09:22
poate se va razgandi ...

Sorin Blaj
28th July 2009, 01:07
Un thread ce revine in actualitate.

Cristina
28th July 2009, 02:05
daca Schumi revine,o sa regasesc si eu placerea de a ma uita din nou la formula 1:)

Alessia
29th July 2009, 13:19
eu cred ca nu revine, are 40 de ani, a avut un accident la testele cu motocicleta si i-ar trebui ceva timp sa revina la forma fizica necesara (nu ca nu ar fi in forma, dar ca pilot F1 trebuie sa fi in maxim de forma).
Pe langa asta, superlicenta lui nu mai e valabila, deci FIA nu poate aproba revenirea, are si el obligatiile contractuale, plus familie.

P.S. plus ca e cunoscut ca fiind un perfectionist, iar cum declara managerul sau W.Webber nu ar reveni in conditiile actuale (fara sa fi testat deloc masina de anul asta si fara ca aceasta sa fie competitiva).

Sorin Blaj
29th July 2009, 20:19
Avem si raspunsul intrebarii din 26th October 2006: YES!

aphelyon
29th July 2009, 20:43
Uh ce zi astazi! Intai stirea cu BMW, acum cu Schumacher :)

Va fi interesant. Da... ma bucur ca a acceptat :P

Sorin Blaj
29th July 2009, 20:51
Schumacher to make F1 return in Spain

By Jonathan Noble Wednesday, July 29th 2009, 16:51 GMT



Michael Schumacher, the seven-times world champion, plans to come out of retirement as Felipe Massa's replacement at Ferrari from the European Grand Prix.

Following days of speculation about who would slot in alongside Kimi Raikkonen following Massa's Hungarian GP crash, Ferrari issued a statement on Wednesday afternoon confirming that Schumacher was being prepared for the role.

The statement said that Schumacher was 'ready' to make his F1 return, and would undertake a training programme over the next few days to ensure he was up to full fitness for an F1 race.

The German, who quit F1 at the end of 2006, injured himself in a motorbike accident earlier this year and the team want to make sure there are no hidden problems before confirming his position.

Schumacher has previously baulked at the idea of returning to F1 full-time, but with Massa looking likely to return when he is back to full fitness, and Ferrari in need of a top-line driver, the opportunity is one that has attracted him.

"The most important thing first: thank God, all news concerning Felipe is positive. I wish him all the best again," said Schumacher.

"I was meeting this afternoon with Stefano Domenicali and Luca di Montezemolo, and together we decided that I will prepare myself to take the place of Felipe."

"Though it is true that the chapter of Formula 1 has been completely closed for me for a long time, it is also true that for loyalty reasons to the team I cannot ignore that unfortunate situation. But as the competitor I am, I also very much look forward to facing this challenge."

Once Schumacher gets the green light, it will be the first time he has raced alongside Kimi Raikkonen, as the pair bid to secure Ferrari third place in the constructors' championship.

It also comes at a time when Ferrari's F60 appears to have made good progress on the track, and its KERS could prove to be an advantage in the forthcoming races at Valencia, Spa, Monza and Singapore.

Schumacher has not tested the current F60, and has not driven since April 2008 when he ran an F2008 at Barcelona.

The announcement of Schumacher's plans comes 24 hours after his manager Willi Weber totally ruled out the possibility of the German racing in Valencia.

"Whoever sits in the car at the next race in Valencia, it will not be Michael Schumacher. I am not 100 per cent sure; I am 200 per cent sure," Weber was quoted as saying by The Daily Mail.

"The pressure on him would be huge. He would be expected to win, but he has not driven this car. When Michael was racing he would get as close to perfection as possible. In this case, it would not be perfection; it would be a gamble - and that's not Michael's style."


Sursa: http://www.autosport.com/news/report.php/id/77418

rob_din
29th July 2009, 20:52
Nu inteleg de ce unii simt nevoia sa se intoarca dupa ani de pauza cand e clar ca nu pot repeta performantele anterioare

mihai_alex
29th July 2009, 21:00
Cred ca Schumacher,batran si iesit din forma,tot e mai bun decat 3 sferturi din pilotii Formulei 1:)

Sorin Blaj
29th July 2009, 21:02
Interesant faptul ca revenirea lui Schumacher se face in momentul in care masina este performanta.

coiscif
29th July 2009, 21:05
Nu inteleg de ce unii simt nevoia sa se intoarca dupa ani de pauza cand e clar ca nu pot repeta performantele anterioare

cu un an in urma, in pauza dintre sezoane, in teste, schumacher scotea timpi mult sub cei scosi de massa si raikkonen...go figure

mariomax
29th July 2009, 21:12
un vis devenit realitate

Sorin Blaj
29th July 2009, 21:21
OFICIAL: Schumacher va pilota din nou pentru Ferrari!
Miercuri, 29 iulie, 20:46
de Daniel Popescu



Ferrari a anuntat miercuri ca Michael Schumacher va reveni in Formula 1 pentru a-l inlocui pe Felipe Massa in Marele Premiu al Europei din 23 august.
Formula 1 a primit miercuri una dintre cele mai spectaculoase vesti din ultimii ani, care promite sa revolutioneze ultima parte a sezonului competitional.

La trei ani de la retragerea din Marele Circ, septuplul campion mondial Michael Schumacher isi va face o revenire spectaculoasa in sportul care l-a consacrat, urmand sa piloteze pentru Ferrari in locul lui Felipe Massa, dupa ce brazilianul a suferit un grav accident in calificarile pentru Marele Premiu al Ungariei.

Informatia a fost dezvaluita de Scuderia Ferrari, care a mentionat ca Schumacher va efectua un amplu program de antrenament pe parcursul urmatoarelor zile pentru a fi pregatit din punct de vedere fizic sa concureze in Formula 1.

"Cel mai important lucru este ca toate vestile cu privire la Felipe sunt pozitive. Ii doresc din nou toate cele bune", a declarat Schumacher, referindu-se la faptul ca starea de sanatate a lui Massa s-a imbunatatit vizibil in ultimele zile.

"M-am intalnit in aceasta dupa-amiaza cu Stefano Domenicali (n.r - seful Scuderiei Ferrari) si Luca di Montezemolo (n.r - presedintele Ferrari) si impreuna am decis sa ma pregatesc sa ii iau locul lui Felipe. Desi este adevarat ca Formula 1 a fost un capitol complet inchis pentru mine pentru mult timp, este de asemenea adevarat ca din motive de loialitate fata de echipa nu pot ignora aceasta situatie nefericita. Dar ca si competitor, astept de asemenea cu mare nerabdare sa fac fata acestei provocari".

Schumacher va concura pentru Ferrari pana in momentul in care Felipe Massa va fi apt pentru a reveni la volanul monopostului F60 dupa accidentul suferit in Ungaria. Pana la finalul acestui sezon au mai ramas 7 curse, inclusiv cea de la Valencia de la finalul lunii august.

Desi initial s-a speculat ca cele mai mari sanse de a-l inlocui pe Massa le au pilotii de teste Luca Badoer si Marc Gene, Ferrari a decis ca are nevoie de un pilot de top pentru pentru a mentine echipa pe locul 3 in clasamentul constructorilor. De asemenea, va fi pentru prima oara cand Schumacher va pilota alaturi de Kimi Raikkonen, fiind cunoscut faptul ca cei doi nu au o relatie foarte prietenoasa in cadrul Scuderiei.

REVENIRE DUPA TREI ANI DE PAUZA

Schumacher s-a retras din Formula 1 la finalul sezonului 2006, iar ulterior a participat in mai multe curse de motociclism, suferind un accident destul de serios in luna februarie. Germanul a pilotat pentru ultima oara un monopost de Formula 1 in aprilie 2008, cand a testat F2008 pe circuitul de la Barcelona. El nu a efectuat niciun test cu actualul monopost al echipei, F60, in conditiile in care regulamentul tehnic pentru acest sezon s-a schimbat radical fata de sezoanele precedente.

De asemenea, Schumacher isi va face revenirea pe circuitul de la Valencia, pe care germanul nu a concurat niciodata, intrucat a fost inaugurat in 2008. Intrucat este unul dintre cei mai buni si mai iubiti piloti de Formula 1 din istorie, Schumacher va fi nevoit sa faca fata unei presiuni uriase care va apasa pe umerii sai, suporterii neputandu-si imagina altceva decat o victorie a pilotului german.

Marele Premiu al Europei va avea loc pe circuitul de la Valencia pe 23 august.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/23239/oficial-schumacher-va-pilota-din-nou-pentru-ferrari.html

Lordul
29th July 2009, 21:42
va fi interesant cu Michael Schumacher pe pista

rob_din
29th July 2009, 21:43
cu un an in urma, in pauza dintre sezoane, in teste, schumacher scotea timpi mult sub cei scosi de massa si raikkonen...go figure

Una-i una, alta-i alta. Una-i o cursa de 2 ore la 40 de ani, alta niste teste.

Sorin Blaj
29th July 2009, 21:48
Cred ca Schumacher,batran si iesit din forma,tot e mai bun decat 3 sferturi din pilotii Formulei 1:)

Pe 21-23 august ne lamurim.

El Pistolero
29th July 2009, 21:59
de cand asteptam vestea asta:yeah::yeah:

ccoto
29th July 2009, 21:59
Schumi va castiga cel putin o cursa! In teste a fost mai rapid decat Kimi.

Alessia
29th July 2009, 22:32
Schumi va castiga cel putin o cursa! In teste a fost mai rapid decat Kimi.

anul acesta au fost interzise testele, au fost doar cele de la inceputul anului cu Massa si Raikkonen.

Probabil te referi acum 2 ani, cand Kimi a venit la Ferrari si de abia incepuse sa se obisnuiasca (cu masina, cauciucurile Bridgestone).

mikeyy
29th July 2009, 22:43
Ce veste buna!
Nici nu imi vine sa cred ca Schumi revine....abia astept cursa de la Valencia!

Lordul
29th July 2009, 22:51
Schumi va castiga cel putin o cursa! In teste a fost mai rapid decat Kimi.

sa dea Domnu

mihai_alex
29th July 2009, 22:54
Una-i una, alta-i alta. Una-i o cursa de 2 ore la 40 de ani, alta niste teste.

Mai nu stiu...eu l-am vazut la Top Gear in urma cu vreo 2 luni si arata excelent tipul,nu i-ai fi dat niciodata 40 de ani.

Travis Daye
29th July 2009, 23:01
:bere::bere::bere::bere: hic.. eu deja m-am imbatat.... :D

Patriots
29th July 2009, 23:04
O veste intr-adevar foarte buna pentru fanii Ferrari :yeah: Oricum nu trebuie sa avem asteptari prea mari de la el , s-a vazut ce fel a fost cu Lance.

Cristina
29th July 2009, 23:11
de cand asteptam vestea asta:yeah:...nici nu ma intereseaza daca va castiga si cat va castiga,faptul ca il voi revedea pe pista e o enorma placere pt mine:ok:...oricum cred ca face asta ca sa sprijine si echipa ferrari care trece prin momente dificile atat din cauza accidentarii lui massa cat si(cred eu) datorita crizei financiare care se simte si in acest sport

Lordul
29th July 2009, 23:14
pai Lance a terminat pe 3 in turul Frantei cee ce nu e RAU , daca va prinde si Schumi un loc pe podium ar fi SUPER

jesus supremu
29th July 2009, 23:17
penibil:rosu:

Travis Daye
29th July 2009, 23:17
cel mai frumos ar fi sa castige cursa de la Monza :D

Lordul
29th July 2009, 23:19
cel mai frumos ar fi sa castige cursa de la Monza :D

sau la Spa pe ploaie

mihai_alex
29th July 2009, 23:50
penibil:rosu:

Trebuia sa fie si un Gica Contra,normal:D

Sorin Blaj
30th July 2009, 00:52
Sunt mai multi. Se baga in seama. Traim intr-o tara libera.

Pending
30th July 2009, 08:44
Se baga in seama? Atunci ma bag si eu spunand ca nu ma incanta de nici o culoare intoarcerea lui Schu.

Sorin Blaj
30th July 2009, 08:58
E dreptul tau. :ok:

Vom vedea pe pista ce si cum. :)

Una e sa nu te incante si alta sa ...

Eddy DoubleD
30th July 2009, 09:34
Incredibil! Nu as fi crezut ca zvonurile se vor adeveri. Acum chiar ca o sa devina ceva mai interesante cursele de F1.

Q-Djyni
30th July 2009, 09:58
De necrezut!!!


Schumi va reveni la Ferrari si va concura pe 23 august!!!


:yeah::yeah::yeah:

P.S: Nu stiu daca mai exista si alte thread-uri,scuze in caz ca da dar is in extaz!!!! :yeah::yeah::yeah:

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:02
Jaden Gil. Exista si ti-am mutat postul. :ok:

Q-Djyni
30th July 2009, 10:04
Am o rugaminte Sorine,poti sa schimbi numele thread-ului in ``bomba anului-Schumi se intoarce!! ```sau ``Senzatia anului-Schumi se intoarce!`` multumescc mult mult de tot :))


Vai,ce bine a inceput dimineata asta!! :) :bere: :ok:

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:06
Hai sa nu exageram. Este un lucru remarcabil, dar pana la bomba anului mai este. Nu suntem la OTV. :)

Jacob
30th July 2009, 10:06
Imensa presiunea pe Kimi, dar totusi nu cred ca Schumi poate fi mai rapid decat finlandezul, dar daca da, il face pe Raikkonen de bafta :D

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:08
Asta va fi cel mai urmarit duel.

Ma bucura faptul ca monopostul Ferrari a aratat in ultimele curse ca este competitiv.

Q-Djyni
30th July 2009, 10:23
Si la 40 de ani e competitiv Schumi,e pilotul meu preferat all-time,mai era si Senna ;)

Parca vad cum ii intoarce pe toti si castiga :) il vad minim in top 5 daca va concura in toate pistele :ok:

S-a intors un mare campion :ok:

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:26
Adevarat. S-a intors un mare campion, dar sa vedem cat de competitiv va fi.

Jacob
30th July 2009, 10:37
Va fi competitiv, sunt sigur, fizic sta excelent nici nu zici ca au trecut 3 ani, un atlet...daca nu stia ca e in stare nu revenea, sunt convins. Si sa nu uitam in '99 dupa acel accident si cateva luni de pauza a revenit parca mai rapid decat pana atunci, in Malayesia a facut spectacol, pole la 1 secunda de Irvine cu acceasi masina si la 1 secunda de Hakkinen(care stim ce valoare avea) si i-a oferit cursa pe tava lui Irvine care se batea la titlu'...deci va fi competitiv cu siguranta!!!

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:38
Adevarul este ca asteptarile suporterilor lui Schumacher sunt mari, foarte mari.

Sorin Blaj
30th July 2009, 10:43
Va fi competitiv, sunt sigur, fizic sta excelent nici nu zici ca au trecut 3 ani, un atlet...daca nu stia ca e in stare nu revenea, sunt convins. Si sa nu uitam in '99 dupa acel accident si cateva luni de pauza a revenit parca mai rapid decat pana atunci, in Malayesia a facut spectacol, pole la 1 secunda de Irvine cu acceasi masina si la 1 secunda de Hakkinen(care stim ce valoare avea) si i-a oferit cursa pe tava lui Irvine care se batea la titlu'...deci va fi competitiv cu siguranta!!!

Iata ce spun specialistii:


Watson: "Schumi poate ramane la Ferrari si in 2010"
Joi, 30 iulie, 10:19
de Daniel Popescu


Fostul pilot John Watson crede ca Ferrari va fi tentata sa ii ofere posibilitatea lui Michael Schumacher sa concureze in Formula si in sezonul 2010.
Michael Schumacher a confirmat miercuri seara ca il va inlocui pe Felipe Massa la Ferrari pana cand acesta isi va reveni dupa ccidentul de la Hungaroring, iar reactiile nu au intarziat sa apara.

Eddie Jordan, fostul proprietar al echipei cu acelasi nume, considera ca Schumacher va fi capabil sa faca fata rigorilor actuale ale Formulei 1, chiar daca nu a mai concurat in Formula 1 in ultimii trei ani.

"Cred ca conteaza prea putin daca are 20 sau 40 de ani. Poate ca reactioneaza cu cateva milisecunde mai lent, dar inainte era cu cateva milisecunde mai bun decat oricine altcineva, asa ca acum cred ca este la acelasi nivel. Va fi o mare provocare pentru toti acei piloti tineri pentru ca se vor uita dupa umar", a declarat Jordan pentru BBC.

La randul sau, fostul campion mondial Jody Scheckter crede ca germanul se va dovedi chiar si acum un pilot rapid. "Niki Lauda a revenit si a castigat titlul mondial, asa ca nu este imposibil. A incercat sa fie competitiv pe motocicleta, ceea ce probabil ca a fost si mai stupid. Trebuie sa spun ca este probabil cel mai bun pilot din istorie, asa ca probabil va fi competitiv si destul de rapid", a precizat Scheckter.

John Watson, fostul pilot al echipelor Brabham si Mclaren, crede ca Schumacher va impresiona in ultima parte a sezonului si ca Ferrari va fi tentata sa ii ofere un contract si pentru 2010.

"Michael va petrece mult timp in simulator Ferrari pana la Valencia. Nu este inca pregatit, dar simulatorul este aproape la fel de bun ca si monopostul real. Credeti-ma, nu va concura la Valencia decat daca va crede ca poate castiga cursa. Exista toate sansele sa fie acolo pentru tot restul sezonului. Michael va fi cea mai buna alegere pentru Ferrari, si ar putea fi atat de bun incat Ferrari ii va face o oferta pentru 2010", a declarat Watson.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/23242/watson-schumi-poate-ramane-la-ferrari-si-in-2010.html

Eddy DoubleD
30th July 2009, 10:56
Foarte tare declaratia lui Eddie Jordan. Si are dreptate.:ok: Totusi nu stiu cat de probabil este ca, in cazul in care Schumi se descurca, sa i se ofere si un contract pentru tot sezonul 2010.

Sorin Blaj
30th July 2009, 11:11
Lauda: "Revenirea lui Schumi este senzationala"
Joi, 30 iulie, 11:04
de Daniel Popescu


Niki Lauda crede ca revenirea lui Michael Schumacher in Formula 1 este senzationala si este convins ca germanul va avea evolutii excelente la volanul monopostului Ferrari.
Decizia constructorului BMW a fost umbrita miercuri seara de anuntul revenirii lui Michael Schumacher in Formula 1, la trei ani dupa ce acesta isi anuntase retragerea din competitie.

Presa internationala a comparat aceasta revenire cu cea a lui Niki Lauda, care a castigat titlul mondial dupa doi ani de absenta din Marele Circ. Austriacul este incantat de revenirea lui Schumacher in Formula 1 si crede ca acesta va impresiona.

"Revenirea lui Michael Schumacher este atat de senzationala incat Bernie Ecclestone ar trebui sa ii cedeze jumatate din salariul sau. A fost vreodata ceva mai incitant in sporturile cu motor? Nu spun ca Michael va castiga, pentru ca asta depinde de viteza monopostului".

"Dar nu am niciun dubiu in privinta abilitatilor sale de a pilota la fel de bine ca intotdeauna. Nu am niciun dubiu in privinta reflexelor sale. Va fi senzational. Dupa toata politica si retragerea celor de la BMW, revenirea lui Michael Schumacher este cel mai bun lucru pentru el, pentru Ferrari si pentru Formula 1", a declarat Lauda pentru publicatia Daily Mail.

Austriacul crede ca cel mai interesant duel al germanului va fi cel cu coechipierul sau, Kimi Raikkonen. "Cel mai interesant lucru va fi sa il vedem impotriva lui Kimi Raikkonen in celelalt monopost Ferrari. Cine va fi mai rapid? Kimi trebuie sa se adune sau va fi batator la ochi", a mai precizat el.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/23245/lauda-revenirea-lui-schumi-este-senzationala.html

oaspetele
30th July 2009, 12:55
Eu nu am mari asteptari, mai ales in prima cursa. Oricum, bucuria este prea mare, indiferent ce spun carcotasii. Tot ceea ce sper e ca Schumi sa se acomodeze cu masina si peste 2-3 curse, daca va mai fi cazul, putem sa speram si la ceva mai mult. Important e sa adune puncte si SA PREGATEASCA MASINA DE ANUL VIITOR.

BlueEnergy
30th July 2009, 20:15
Sincer...de abia astept cursa. Nu sunt prea optimist de ce ar putea face Schumi insa consider benefica ptr Formula 1 si tot restul sa alerge macar cateva curse.:)

oaspetele
31st July 2009, 08:14
Yes, he can come back, da se pare ca Massa nu prea e de acord.

Travis Daye
31st July 2009, 11:41
Massa se teme de pozitia sa in echipa.. si face acum declaratii optimiste... dar nu prea hotaraste el daca poate sa revina asa de repede in masina... si eu in locul lui as zice la fel.. ca vreau sa revin cat mai repede, dar se mai pune si problema daca ti se da voie...

aphelyon
31st July 2009, 16:29
Cine l-a convins pe Schumi sa revina?? http://www.adriangeorgescu.ro/2009/07/31/cine-l-a-convins-pe-schumi-sa-revina/ :D

Sorin Blaj
31st July 2009, 16:32
Bestial!

michai
31st July 2009, 22:43
cred ca o sa incep din nou sa urmaresc F1:lol:
Sincer...de cand s-a retras Schumi si de cand au pus restrictiile nu am mai urmarit Marele Circ:P

BlueEnergy
1st August 2009, 13:22
"Schumacher set a best time of 1m23.736s, and although the unusual machinery made direct comparisons difficult, the fastest time recorded during the Ferrari F60's week-long test at Mugello in January was a 1m23.981s by Massa."

De abia astept cursa de la Valencia!

Sorin Blaj
1st August 2009, 13:37
Am sperat acest lucru! :ok:

mihai_alex
1st August 2009, 13:37
Nu se pot compara timpii,pentru ca atunci era rece,iar acum e foarte cald,si masina e alta.

Pending
1st August 2009, 13:48
Si mai important a folosit slickuri pe masina de 2007. Probabil nici nu a fortat.

michai
1st August 2009, 13:57
cand e prima cursa?:D

Sorin Blaj
1st August 2009, 13:58
Pe 23 august.

Sorin Blaj
1st August 2009, 13:59
Imagini cu testele de vineri: http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-6015885-video-vezi-aici-primele-imagini-michael-schumacher-din-nou-circuit.htm

BlueEnergy
1st August 2009, 17:29
"Schumacher e un tip curajos. Daca as fi in locul lui, retras din competitii la 40 de ani, as sta acasa si nu as misca niciun deget. Cred ca a luat o decizie extrem de riscanta, deoarece are multe de pierdut si aproape nimic de castigat". a declarat Button pentru BBC.
Nimic de pierdut in afara de cele 3,2 milioane de euro pe cursa cu care il vor plati cei de la Ferrari.:))

No comment!:) Go go Schumiiii!!!

Reaction
1st August 2009, 22:50
Stie cineva cate ture a mers?
Si timpul in medie?

BlueEnergy
2nd August 2009, 01:02
67 de tururi...nu stiu timpul in medie doar cel mai bun care l-am postat anterior.

Lordul
2nd August 2009, 08:04
foarte tare faza cu cine l-a convins pe Michael sa revina :)))

fakeru
3rd August 2009, 11:11
se pare ca echipa Williams se impotriveste ca Schumacher sa testeze pe F60 :D

Sorin Blaj
3rd August 2009, 12:07
Michael Schumacher: it’s great to be back:

http://www.formula1.com/news/headlines/2009/8/9714.html

Sorin Blaj
3rd August 2009, 18:22
se pare ca echipa Williams se impotriveste ca Schumacher sa testeze pe F60 :D

Mai bine asa. :ok:

BlueEnergy
3rd August 2009, 20:23
Mai bine? Dau dovada de lipsa de fair-play. Sunt curios daca patea Kubica asa ceva...si erau ei in situatia asta ce mai ziceau...mda...si macar daca Williams mergeau ceva anul asta...insa sunt slabi rau de tot.

fakeru
3rd August 2009, 20:54
Mai bine? Dau dovada de lipsa de fair-play. Sunt curios daca patea Kubica asa ceva...si erau ei in situatia asta ce mai ziceau...mda...si macar daca Williams mergeau ceva anul asta...insa sunt slabi rau de tot.

Respectarea regulamentului e lipsa de fair-play?
ce are a face aici Kubica? Kubica e la BMW :D


si macar daca Williams mergeau ceva anul asta...insa sunt slabi rau de tot.
Cred ca ai vrut sa zici BMW si nu Williams :lol:

Travis Daye
3rd August 2009, 21:23
nu ca williams ar merge mai bine :D

Alessia
3rd August 2009, 21:38
si echipele Red Bull si Toro Rosso au spus acelasi lucru ca si Williams.
Ei au cerut sapt. trecuta permisiunea pe noul pilot de la Toro Rosso si au fost refuzati de FIA si au declarat ca devreme ce el s-a descurcat bine la Hungaroring, un 7*campion mondial nu ar trebui sa aiba vreo problema in a se adapta.

sursa:
http://www.autosport.com/news/report.php/id/77540

BlueEnergy
4th August 2009, 01:04
Da da...greseala mea!:) Oricum fakeru nu era vorba despre respectarea regulamentului ci o situatie mai putin intalnita si atata tot.

jesus supremu
6th August 2009, 09:44
asta mi-a placut.asa trebui sa arate un sportiv si dupa ani de la retragere:ok:
http://www.gazzetta.it/Fotogallery/Tagliate/2009/08_Agosto/05/s/10.JPG

rob_din
11th August 2009, 10:48
Raspunsul la intrebare e "NU". Schumacher a anuntat ca nu mai revine din cauza problemelor de sanatate

Jacob
11th August 2009, 12:12
Am citit si eu ca nu se mai poate întoarce în Formula 1 din cauza unor dureri de gât. Pacat...era interesant, asta e :(

Pending
11th August 2009, 12:32
Imi pare rau de Schumacher, daca e adevarat. Nu m-ar mira ca sa fi fost o cascadorie de publicitate pentru a atrage putina atentie. Pana la urma in locul lui Massa va pilota Luca Badoer, ceea ce e excelent. Poate va reusi in sfarsit sa obtina acel punct.

Lordul
12th August 2009, 21:58
asta e vrajeala italiana , ca sa mareasca miza , cu siguranta Schumi va reveni

ducus
20th November 2009, 18:30
Michael Schumacher, în cărți pentru o revenire senzațională în Formula 1, la Mercedes


Michael Schumacher ar putea reveni în Formula 1 sezonul viitor. Septuplul campion mondial, în vârstă de 40 de ani, trebuia să revină la Ferrari ca înlocuitor al lui Felipe Massa, în sezonul încheiat de curând, dar o accidentare la gât i-a încurcat planurile. După preluarea de către Mercedes a echipei Brawn GP și plecarea șoc a lui Jenson Button la McLaren, posibilitatea unui "dream team" german alături de Nico Rosberg a intrat în cărți.

Conform The Daily Telegraph, revenirea lui Schumacher în Formula 1 este foarte posibilă, chiar și la Mercedes, pentru că toate cele șapte titluri mondiale ale pilotului german au fost cucerite, la Ferrari și Benetton, sub conducerea lui Ross Brawn, care va rămâne directorul principal al fostei sale echipe (Brawn GP) și în era Mercedes.

Legătura dintre Schumacher și Mercedes datează din tinerețea pilotului, când a făcut parte din programul de inițiere pentru tineri al mărcii. Ca și co-proprietari la McLaren, cei de la Mercedes l-au curtat pe Schumi și în timpul când acesta concura pentru Ferrari, însă Norbert Haug, directorul Mercedes motorsport, nu a avut succes la vremea respectivă.

La Mercedes GP, Schumacher ar urma să primească oferta financiară pe care a refuzat-o Button, însă banii nu ar fi o problemă pentru pilotul german, care ar atrage prin publicitate mulți alți bani.
http://antena3.ro/sport/auto_moto/michael-schumacher-in-carti-pentru-o-revenire-senzationala-in-formula-1-la-mercedes_85534.html

Sorin Blaj
20th November 2009, 18:53
Asta ar fi o mare surpriza. Placuta. :)

fakeru
20th November 2009, 19:26
Eddie Jordan sustine ca intoarcerea lui Schumi e posibila

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/motorsport/formula_one/8368107.stm

nu va fi pirmul contact intre el si Mercedes :)
http://img412.imageshack.us/img412/1066/m0120ju13lr0.th.jpg (http://img412.imageshack.us/my.php?image=m0120ju13lr0.jpg)

Sorin Blaj
20th November 2009, 19:30
Cred ca oamenii de la Ferrari au intrat in fibrilatii.

Pending
20th November 2009, 23:56
La fel si fanii lor.

viorel 31
25th November 2009, 10:36
Ar fi super sa revina pe pista dupa ceva timp, chiar si la alt team decat Ferrari. Cred ca ar aduce un nou titlu la Mercedes GP si supararea fanilor Ferrari nu ar fi asa de mare...parerea mea:D

Denis
26th November 2009, 09:52
Oare nu si-a pierdut din forma?? Va fi lafel de bun oare?

Sorin Blaj
23rd December 2009, 11:10
Semne bune, anul are:

http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-6756105-bild-schumacher-semnat-mercedes-germanul-revine-f1.htm
http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/27286/bild-schumacher-a-semnat-cu-mercedes-gp-pentru-2010.html
http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/27287/mercedes-va-confirma-miercuri-revenirea-lui-schumacher.html

:)

fakeru
23rd December 2009, 13:17
Felicitari fanilor lui Schumacher!
http://img130.imageshack.us/img130/8525/capturels.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/9171/capture2c.jpg

oaspetele
23rd December 2009, 15:21
http://www.autosport.com/news/report.php/id/80651

noa, ca ma mai intorc si eu pe aici.
:D

Lordul
23rd December 2009, 17:14
din poze arata o conditie fizica f.buna la 41 de ani

fakeru
23rd December 2009, 17:28
Interviul cu Schumacher
OGEALGdlWxw

Lordul
23rd December 2009, 18:04
pe 3 ani ! se reface tandemul de succes Ross Brawn-Michael Schumacher

TeBat
23rd December 2009, 18:21
totusi mi-ar fi placut sa-l vad la Ferrari

Q-Djyni
23rd December 2009, 19:35
Interviul cu Schumacher
OGEALGdlWxw

:great: :great: :great:

El Pistolero
23rd December 2009, 19:39
totusi mi-ar fi placut sa-l vad la Ferrari

pfff...mercedes:sleep:

o sa am o mare dilema la anul:(

oaspetele
25th December 2009, 10:35
Schumi apartine F1, nu unei echipe.

Sorin Blaj
27th December 2009, 12:24
Eu am devenit fan Ferrari, datorita lui Schumacher.

El Pistolero
27th December 2009, 16:00
Eu am devenit fan Ferrari, datorita lui Schumacher.

idem:D

michai
27th December 2009, 19:41
Eu am devenit fan Ferrari, datorita lui Schumacher.

subscriu:P
HAi Mercedes:happy

Sorin Blaj
28th December 2009, 00:11
Hai Schumacher! Hai Mercedes! :) :ok:

TheMask
29th December 2009, 19:00
S-ar putea să reîncep și eu să urmăresc F1 dacă se întoarce.

Geog
6th January 2010, 13:26
Fanii lui Ferrari devin fanii lui Mercedes ?
asta da supriza.

oaspetele
6th January 2010, 15:14
Nu cred ca adevaratii fani Ferrari pot parasi corabia. Ca vor simpatiza cu Schumi, e clar.

El Pistolero
6th January 2010, 17:01
E destul de ciudata situatie,e ca si cum s-ar intoarce Lacatus sa joace fotbal da pentru Dinamo.:D

Cine va concura pentru Ferrari in noul sezon?

Lordul
6th January 2010, 17:01
Alonso si Massa

oaspetele
7th January 2010, 11:47
E destul de ciudata situatie,e ca si cum s-ar intoarce Lacatus sa joace fotbal da pentru Dinamo.:D



Nu e acelasi lucru, e ca si cum Lacatus s-ar intoarce sa joace fotbal pentru FC Brasov.

Sorin Blaj
24th January 2010, 14:44
Trebuie sa te contrazic, asta nu este deloc parerea presei germane, cum spui tu, poate ai si ceva exemple ?
Schumacher nu va reveni nicodata in Formula 1, nu are nici un motiv sa o faca, cotele de vizionare il intereseaza prea putin, pentru el exista acum o singura prioritate: familia.
In viata sociala MS isi va gasi locul fara indoiala, iar sutele de milioane ce le detine ii vor asigura o viata fara griji.
Intrebat daca va mai concura Michael a raspuns textual :" soll ich mir das antun ?", adica mai pe romaneste "am eu nevoie de acest lucru ?". Clar ?

Niciodata sa nu spui niciodata. :)

Lordul
13th March 2010, 22:28
Felicitari urmatorilor : Ady, alex983274, Black Mamba, BMW Power, Darth Revan, delaparis, Duarte, eggo, flor, georgemp, kain, Katayama, Mike^, nubian, profesorul, razwan_vs, rocsanaelena, Seraph, Sorin Blaj, tataleone, Universal, viorel 31, whisper, YoYoyOi /OLE/ /OLE/

Tavi24
31st March 2010, 14:34
In urma unor gafe timpurii din cariera lui, eu nu l-am mai suportat pe Ciumi. Ma refer in primul rind la cursa din Adelaide '94 (cind l-a scos pe Hill, cistigind campionatul), parca in acelasi an mai trisase si in privinta benzinei folosite. In '97, tot la ultima cursa iarasi a aratat cit de parsiv e, incercind sa-l scoata pe Villeneuve. Mai recent, parcarea pe mijlocul drumului la Monaco, in timpul calificarilor.
Sigur, a fost unul dintre cei mai buni piloti, nu pot contesta acest fapt.

Apropo de revenirea lui, la virsta pe care o are se comporta onorabil. Nu stiam ce salariu are, am citit pe aici o suma foarte mare (in lumea pilotilor, desigur). In nici un caz motivatia lui nu tine doar de pasiune... cum spunea "Mitoman". Daca il vedeam alergind benevol, eventual pe sume infime, ori donind banii... atunci da, pasiune.

oaspetele
31st March 2010, 18:58
Schumacher este pilotul care a donat cea mai mare suma de bani de-a lungul carierei. Nu-i bai, ca are si de unde, dar acolo unde nu ne pricepem ar fi bine sa nu ne bagam.

Tavi24
31st March 2010, 21:15
Eu m-am referit la acest moment, o situatie data! N-am scormonit presa sa aflu cit a donat si cind a donat, pentru a-l raporta PROCENTUAL la altii. Deci, nu ma pricep si nu pot contesta nimic in aceasta privinta. Sa fie cum spui tu... asa informativ, ca "a donat cel mai mult", "avea de unde" (cistiga de 30...40 de ori mai mult decit alti piloti de top ai anilor '80).
Tot asa informativ, fara a ma referi la el, atunci cind donezi ceva din suflet (din bunatate, convingere) o faci fara a trimbita prin mass-media. Sigur, putem pleca si de la premisa ca va dona (in liniste) ce cistiga acum, insa eu nu cred.

Mirsaviile lui, din postura pilotului pe cale sa fie invins (depasit), ramin scrise in istoria formulei 1.

Lordul
31st March 2010, 22:27
se stie ca fair-play-ul nu e punctul forte al lui Schumacher

oaspetele
1st April 2010, 00:20
Lasa-ma cu marsaviile alea, eu si pentru caracterul lui bataios il admir. Sa nu uitam ca si marele Senna s-a mai dedat la astfel de chestii si n-am auzit inca sa fie privit altfel.
Tocmai faptul ca nu ai habar de donatiile lui denota sinceritatea lui si lipsa nevoii de publicitate. N-a trambitat nimic.
Pe de alta parte, inca nu am auzit de un pilot/sportiv care sa doneze intreg onorariul cuiva. Sa fim seriosi.

P.S. Adelaide a fost un incident de cursa, la fel cum s-a intamplat si acum, cand Alonso l-a zguduit putin pe neamt.
In ziua de azi se fac lucruri mult mai crunte, vezi cum a pierdut azi Ronnie la open-ul din China. E foarte greu de pus stampila cu vinovat in cazul unei curse auto unde se ruleaza roata la roata cu sute de km/h. Incidentul cu jac a fost evident cu voie, si l-am inteles perfect pe Schumi in acel moment.
Cui nu-i place de neamt e liber sa nu il urmareasca. Eu asa procedez cu lucrurile care nu-mi sint pe plac.
:)

Tavi24
1st April 2010, 01:30
Schumacher, ca oricare alt pilot, nu evolua singur, asa de capul lui. Deci, e absurda afirmafia "nu-ti place... nu-l privesti".
Ei sint "jucatorii", se intrec pentru public. Fara spectatori si telespectatori... n-ar mai exista publicitate, sponsorizari, sume de bani fabuloase pompate in sport, competitia in sinea ei ar disparea (e o utopie, insa reprezinta o extrema). Din moment ce ajungi protagonist intr-o afacere care implica si publicul, tre' sa te astepti si sa accepti comentarii.
Libertatea de a-mi exprima decent niste opinii nu mi-o ia nimeni. In caz ca nu ti-ai dat seama, eu nu-mi propusesem sa-mi impun punctul de vedere. Tu poti sa-ti mentii parerile, nici o problema, considerind ca fazele mentionate de mine au fost "incidente de cursa".

Da, Senna a fost cel mai mare pentru mine. N-o sa intru in vreo dezbatere a incidentelor lui Senna, el (in niste situatii pe care mi le amintesc) se afla in OFENSIVA, adica, prin comparatie, in postura adversarilor loviti de MS (care urma sa fie depasit, spuneam).

ricochet4
1st April 2010, 04:11
Alonso l-a zguduit putin pe neamt.

Asta pentru ca Button l-a zguduit mult.

Apropo de Senna. Intr-un din MP al Canadei parca, s-a calificat rau, cred ca era in 1992 sau 1993, cand masina nu-l mai ajuta si, incercand sa recupereze, a intrat la un moment dat in Brundle si s-a scos si pe el si pe Brundle din cursa. Dupa cursa, a declarat ca fost vina lui, ca masina a fost ok, ca franele au fost ok, dar ca a fost "one of those things".

fakeru
10th April 2010, 20:46
cu ocazia revenirii lui Schumacher, compania tv sky sport (din germania) a lansat un canal special ce transleaza imagini doar de pe masina lui Schumacher :) deci toata calificarea si toata cursa de pe masina lui Schumi. Eu le am :P

Schumy1
17th May 2010, 12:48
Sunt fan Michael Schumacher inca de pe vremea cand se batea cu Sena si imaginea de cel mai bun pilot din toate timpurile n-o sa mi-o poata schimba nimeni.Colegu Tavi24 vad ca ai o poza cu o masina de NASCAR , oare in cursele de Nascar sunt toti pilotii ingeras si se invita politicos la depasiri? La Monaco l-a facut pe Alonso ca un mare campion , intr-un mare fel si nu oricum, l-a depasit in ultima tura si in ultimul viraj.Nu conteaza ca l-au penalizat , nu conteaza ca l-au trimis pe locul 12 si ca a pierdut puncte , conteaza faptul ca a facut spectacol ,ca a aratat ce poate si ca are instincte cu mult peste cei care alearga acum ajutati de electronica , Lunch control , guri de aer controlate cu mana din masina sau alte porcarii.Michael Schumacher a revenit in F1 mai volubil , mai plin de viata si cu gura pana la urechi de bucurie ca inca mai poate sa conduca si ca inca mai are ce sa arate.

devyl
6th August 2010, 12:59
Deocamdata Mercedes si Schumacher nu conving. Rosberg e peste Schumacher si in calificari si in curse. Astept ceva magie de la Schumi

Lordul
25th August 2010, 09:08
sa speram ca va fi la Spa :ok:

schumi_86
15th November 2010, 23:58
Sunt mai mult decat convins ca la anul va face o figura frumoasa si cine stie poate chiar va fi un concurent la titlu:) DAR asta tine mult si de masina pe care o va avea la dispozitie.