PDA

View Full Version : SUA-Alegeri 2004 si pareri



Utilizator
3rd November 2004, 12:28
Din ceea ce se prezinta la ora actuala W. a castigat alegerile (254-252, mai multe amanunte si date de ultima ora la www.cnn.com) si va domni inca 4 ani la Casa Alba.

Ce parere aveti, e bine pentru noi sau nu?

Personal nu prea agreez politica lui W. , care pe deasupra pare si cam prostovan. Pentru Romania n-a fost insa prea rau cu el, am intrat in NATO printre altele (desi cu destule concesii din partea noastra).
Kerry nu e nici el o figura excesiv de simpatica, dar pare mai istet si mai pacifist in ale politicii externe.
Din punctul meu de vedere parca il preferam pe democrat, era mult mai axat pe probleme economice si ceva mai favorabil concilierii cu UE. Cred ca si pentru Romania era mai bine, ne-am atins telurile ce depindeau de SUA, era momentul sa ne vedem si de alte treburi ceea ce parea mai posibil cu Kerry, care anunta ca se va axa preponderent pe politica interna.

realmadrid.com
3rd November 2004, 15:26
Daca a iesit el macar sa faca ceva bun, dar nu cred:(
Cum razboaiele sunt pe primul plan la Casa Alba atata timp cat Bush domneste acolo, eu unul as fii de acord sa atace Corea de Nord, deoarce au devenit sau vor deveni mult prea periculosi, mai ales odata cu dezvoltarea programului nuclear...
Eu unul sunt total impotriva oricarui razboi fara motive intemeiata ( ex Iracul, unde nu s-au gasit si nu se vor gasii niciodata arme chimice, poate doar daca le pun ei acolo:evil:), iar pana la dovezi mai concludente sunt clar impotriva atacarii Iranului, asta daca nu se aduc dovezi...
Sa vedem cum o sa incheie capitolul "Desert Storm 2", pt ca deja a pierdut mai mult de 1000 de americani...si cum va scoate tzara din criza economica in care se afla:)

ady_azzuro
3rd November 2004, 17:14
Sunt interesat direct de chestia asta. Sper sa iasa Kerry. Din pacate pana acum Bush conduce...Current Electoral Count: BUSH: 254.....KERRY: 252
Voturile din Ohio sunt decisive! Au anuntat ca rezultatele voturilor pot aparea cel mai tarziu in 11 zile!

Utilizator
3rd November 2004, 17:29
...dar sondajele indica destul de sigur victoria lui "Dabal-iu".
Daca se poate spune public, de ce esti interesat in victoria lui Kerry?

ady_azzuro
3rd November 2004, 17:41
E vorbe de companiile americane de petrol din Kuweit....

Utilizator
3rd November 2004, 17:46
Pai stiu ca Bush e direct interesat in petrol, ar trebui sa fie mai bine cu el. Sau vrea sa elimine "concurenta interna"?

ady_azzuro
3rd November 2004, 18:01
Bush are o companie de petrol, iar Kerry alta. Halleybarton(cea a lui Bush) ia aproape toate contractele din Kuweit, iar noi suntem interesati sa fie Kerry presedinte ca sa se schimbe situatia.
Aici companiile americane se bat intre ele...cele locale sunt prea mici. :D

Utilizator
3rd November 2004, 18:36
AAAam inteles acum...vreti distrugerea monopolului...succes atunci, dar nu prea sunt sanse sa iasa Kerry, din pacate...

vasile314tzurka
3rd November 2004, 18:37
va iesi bush, din fericire:)

Utilizator
3rd November 2004, 18:42
detaliaza Vasile, asta daca mai poti :)
de ce din fericire?

vasile314tzurka
3rd November 2004, 18:45
pai am murit la sase luni si la nastere
in rest mai vorbim:)

Utilizator
3rd November 2004, 18:58
"John Kerry phones George W. Bush to concede the presidential election, according to a White House aide. Word of Kerry's call came hours after White House Chief of Staff Andrew Card announced that the Bush campaign was convinced the president had won re-election." (http://edition.cnn.com/)

Bush pentru inca 4 ani devine incet-incet o realitate...sa ne aducem aminte ca "W" a prognozat un succes similar si lui Nastase...

realmadrid.com
3rd November 2004, 19:01
Sincer imi pare rau pt ca a iesit Bush, nu merita:no:

Vadim
3rd November 2004, 19:01
Ce santaje or fi fost? Incredibil...

ieppy
3rd November 2004, 19:03
De data asta merita. pentru ca de data asta are si votul po****r de partea lui. Acum patru ani a castigat desi nu il avea. Acum are 3 milioane parca de voturi in fata lui Kerry. Ce mai vreti?

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:05
Ba dar prosti sunt americanii astia...parca pana acum faceau proteste sa nu se mai lupte aia prin iraq, si acum tot pe fraieru asta il alesara...:D

ieppy
3rd November 2004, 19:07
Tu chiar crezi ca kerry ar fi oprit razboiul in Iraq? Hai ma ce naiba.

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:08
Nu imediat...dar in timp da...Bush e prea avid de petrol :D

Utilizator
3rd November 2004, 19:09
Militarii din Irak au votat in majoritate cu Bush (din presa internationala de azi).
Curios ca aseara sondajele il indicau pe Kerry castigator.

ieppy
3rd November 2004, 19:11
ady, Kerry e la fel de republican ca Bush. gandesc asemanator, au cam acelasi idei in politica externa. Singura diferenta intre cei doi este de politica interna ceea ce nu ne pasioneaza pe noi.

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:12
Militarii vor sa le kick ass-ul la iraqieni si normal ca il vrura pe Bush. :D
Cica Bush castiga in 28 de state, iar Kerry in doar 20.

vasile314tzurka
3rd November 2004, 19:13
asta asa e, dar de ce? vorba lui larry king. de ce americanul voteaza o economie instabila, o exclucere sau un razboi care nu se termina?

Utilizator
3rd November 2004, 19:13
depinde si de marimea statelor (po****tia) si de numarul de mari electori aferenti, nu stiu prea bine pe ce criterii sunt alesi/numiti.

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:14
ady, Kerry e la fel de republican ca Bush. gandesc asemanator, au cam acelasi idei in politica externa. Singura diferenta intre cei doi este de politica interna ceea ce nu ne pasioneaza pe noi.
Pai pe mine ma intereseaza politica americana din Kuweit, ca america rules here :D Cu Kerry era mai bine pt noi.

Utilizator
3rd November 2004, 19:14
asta asa e, dar de ce? vorba lui larry king. de ce americanul voteaza o economie instabila, o exclucere sau un razboi care nu se termina?

Pentru ca E prosti? Sau pentru ca le place?

ieppy
3rd November 2004, 19:15
daca zici tu. Ma indoiesc insa ca Kuweitul e prima pe lista interesului americanilor, deci prin urmare ii cam doare in 14 daca iti e tie bine acolo sau nu. :D

Utilizator: adica e si masochisti? :D

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:16
Pai mie imi vin banii de la companie americana asa ca am tot interesul, da? :D
Apropo, tu stii cat petrol are Kuweitu? :D

vasile314tzurka
3rd November 2004, 19:20
e ieftin
daca din asrta traiesrti e nasol:)

Utilizator
3rd November 2004, 19:21
Ieppy, io intreb nu acuz. Poate ca pentru americanii obisnuiti instabilitatea economica nu este perceputa. Pana la urma ce daca e deficitul bugetar mare? Pe cine intereseaza? Cat despre razboiul din Irak, majoritatea il percep ca pe o dovada de barbatie si democratie. Unde mai pui ca aduce si control asupra unui zacamant bun de petrol...

ieppy
3rd November 2004, 19:24
ady, sunt convins ca stii tu asa ca te rog, spune. :)

Utilizator, americanii sau obisnuit cu economie de kkt in ultimii 4 ani. Ce mai conteaza alti 4.

Cat despre razboiul din Irak, era clar ca odata si odata trebuia pusa mana pe saddam. si pe petrol. Ca au folosit niste motive puerile asta e viata. se mai intampla, nu e nici prima nici ultima oara cand se intampla o chestie ca asta.

Utilizator
3rd November 2004, 19:26
Curios e ca de bin Laden au cam uitat...Parca se ascunde prin alta zona, nu in Irak. De curand vazui si declaratii la teveu despre alegerile din SUA...

ady_azzuro
3rd November 2004, 19:26
Pai cam 25%, e pe locul 2 dupa arabia saudita. :D
Ce sa fie ieftin vasile, petrolu? :D

ieppy
3rd November 2004, 19:28
Utilizator, pai el e acolo sa fac propaganda lui Bush. E sperietoarea care o scot cand au nevoie de voturi. Il vede americanul si isi zice, pe asta sigur il prinde Bushica. La prins pe saddam, ce mama dracului. :D

Utilizator
3rd November 2004, 19:30
Farranheit 9/11...Bin-ladenii (vreo 30 la numar) ce studiau in SUA au fost repatriati de catre americani pe 10.09, singurul avion civil care a decolat in acele zile de pe aeropoartele americane.

ieppy
3rd November 2004, 19:31
seen it, cam slab in afar de inceput. :)

Pacala
3rd November 2004, 19:53
ce e distractiv este doar evolutia scorului ca la ...blaturile cu ..bistrita
acum 11 ore scorul era 254-221 la electori si 51%- 49% votul po****r
cand e departe agalarea incepu sa inscrie doar kerri la electori si interesant.... scazu un procent la votul po****r :D

acum e 254-252 electori si....51% - ...48% :D
cei care asteapta o egalare sau rasturnare de scor pe final sa-si aduca aminte de...bistrita :D

daca e bine sau nu ca iese Bush si nu iese Kerri?
E tot aiaaaaaaa ! nu ei conduc cu adevarat, poate ca imagine dar amandoi au moace enervante. Macar sa fi candidat Arnold :D ... pe bune

gicu
3rd November 2004, 21:14
Farranheit 9/11...Bin-ladenii (vreo 30 la numar) ce studiau in SUA au fost repatriati de catre americani pe 10.09, singurul avion civil care a decolat in acele zile de pe aeropoartele americane.
mai rau...pe 13.9 :o: Cat despre M. Moore, am fost dezamagit de documentar.

Altfel, asa cum zicea si Pacala nu conteaza care-i presedinte. Politica externa va ramane in principiu aceasi. Iar americanul aproba chestia asta pt. ca el este "cel mai bun".

Utilizator
4th November 2004, 10:28
Ultimele stiri pe cnn: Bush-Kerry 274-252 (51%-48%).
Republicanii castiga si la Senat.
Poate e bine asa, exista o anumita continuitate in relatiile cu Ro :)
Pacala are dreptate, amandoi sunt antipatici, chiar ma gandeam ca din tara asta mare s-au gasit doi strambi sa candideze la conducerea suprema.

Darkslowstar
4th November 2004, 13:51
Pt. noi e mai bine ca a iesit Bush pt. ca se stie ca democratii sunt varza la politica externa. Ma asteptam sa iasa Bush. Kerry mi se pare un fanfaron antipatic.

Profetu
4th November 2004, 14:08
Din ceea ce se prezinta la ora actuala W. a castigat alegerile (254-252, mai multe amanunte si date de ultima ora la www.cnn.com) si va domni inca 4 ani la Casa Alba.

Ce parere aveti, e bine pentru noi sau nu?

Personal nu prea agreez politica lui W. , care pe deasupra pare si cam prostovan. Pentru Romania n-a fost insa prea rau cu el, am intrat in NATO printre altele (desi cu destule concesii din partea noastra).
Kerry nu e nici el o figura excesiv de simpatica, dar pare mai istet si mai pacifist in ale politicii externe.
Din punctul meu de vedere parca il preferam pe democrat, era mult mai axat pe probleme economice si ceva mai favorabil concilierii cu UE. Cred ca si pentru Romania era mai bine, ne-am atins telurile ce depindeau de SUA, era momentul sa ne vedem si de alte treburi ceea ce parea mai posibil cu Kerry, care anunta ca se va axa preponderent pe politica interna.

Eu l-as fi preferat pe Kerry ca presedinte al SUA ca "replica" de dezaprobare a politicii externe americane din ultimii ani.

grig_jr
4th November 2004, 14:49
intrebare: cati dintre americanii care au vazut f9/11 au mai votat cu bush ?!!!?!? de ce?!?!? pot fi atat de prosti sau sunt in asa hal de indoctrinati !?!? eu personal nu imi pot explica cum a putut un american care a vazut acel film sa mai puna stampila pe bush !

Utilizator
4th November 2004, 15:15
F9/11 este interzis in SUA din cate stiu.
In plus, s-ar putea sa nu-i intereseze, cati crezi ca stiu unde este Irakul pe harta lumii sau macar pe ce continent?

ady_azzuro
4th November 2004, 15:20
Cu iraqu tot e bine, dar unii nici n-au auzit de Franta sau Germania. Altii nici nu stiu pe ce planeta se afla. :D

realmadrid.com
4th November 2004, 15:22
Pai normal ca este interzis, daca era despre Kerry il difuzau direct la tv, nu mai ajungea la cinema:headbang:
Inca 4 ani, un prost va "conduce" lumea:(

ady_azzuro
4th November 2004, 15:30
Cu ce te conduce mah pe tine Bush? :D

Utilizator
4th November 2004, 15:33
Cu iraqu tot e bine, dar unii nici n-au auzit de Franta sau Germania. Altii nici nu stiu pe ce planeta se afla. :D

De auzit poate au auzit, dar sunt convinsi ca sunt state americane :)

Vorbind serios, cred ca in orice tara mare se intampla acelasi fenomen de masa: important e sa am loc de munca, cat castig si sa ma asigur pentru pensie. Cultura generala este utila atat timp cat produce plus-valoare. Ce ma intereseaza pe mine ca american unde e Irak, Afganistan sau Burkina Faso?

Ionutz nu e singurul prost in pole-position, mai sunt destui. Pana la urma e mai distractiv, urmaresti cu nesat cuvantarile lui, sigur arunca vreo perla.

rasheedkpenny
4th November 2004, 15:45
Bush are o companie de petrol, iar Kerry alta. Halleybarton(cea a lui Bush) ia aproape toate contractele din Kuweit

Vrei sa spui Halliburton... :)

Pe de alta parte m-a impresionat discursul lui Kerry... daca avea o astfel de abordare, mai apropiata de americani, probabil ca ar fi avut succes!

ady_azzuro
4th November 2004, 15:49
Exact, nu prea ma intereseaza numele lor. :p

grig_jr
4th November 2004, 16:04
sper sa fie ultimul presedinte republican pt multi ani de acum inainte. sper ca in 2008 sa candideze Edurards pt democrati si sa bata pe oricine va fi de la republicani

bog_tom
4th November 2004, 16:26
am observat ca emigrantii si studentii (din alte tari) s-au bucurat ca a iesit Bush ... cred ca au fost cele mai echilibrate alegeri ! oare asa va fi si la noi ?

grig_jr
4th November 2004, 16:51
am observat ca emigrantii si studentii (din alte tari) s-au bucurat ca a iesit Bush ... cred ca au fost cele mai echilibrate alegeri ! oare asa va fi si la noi ?

noi e un fel de a spune, zic eu ! :D :D :D si daca ziceai "voi" putea insemna aceasi chestie!!! btw: 'voi' o sa votati? how?

bog_tom
4th November 2004, 16:55
cum bine spunea pe net cineva atat de cunoscut noua: "trick or ... whatever... just like... give me candy..." :D

abia astept alegerile :drak:

Utilizator
4th November 2004, 16:57
Stie cineva precis cum e sistemul de vot american? ar fi interesant de cunoscut care-i treaba cu marii electori, ponderea voturilor po****tiei etc.

grig_jr
4th November 2004, 17:15
se explica pe mai toate site-urile,.. cnn.com si in adevarul de ieri era ceva.

fiecarui stat ii este repartizat un nr de electori egal cu numarul de congresmani si senatori pe care statul resp ii are.

ii total in state sunt 538 de electori.

daca in statul X , candid A are mai multe voturi decat cand B,... toate voturile care revin acelui stat se duc la cand A ( sunt si exceptii - statul Maine unde electorii se impart proportional cu voturile)

asa ca in situatia de aseara. Scorul era de 254 la 252 pt bush. ca sa fi ales presed ai nevoie de 270 de voturi. mai erau in disputa new mexico ( 8 voturi) ,colorado parca (5 voturi ) si ohio (20 voturi) . deci alegerile se decideau practic cine castiga ohio, fiind singurul stat ramas care ar fi asigurat trecerea de 270. iar la 6 seara mai erau de numarat cam 250 00 de voturi iar bush era in fata cu cam 250 000 voturi, so ar fi avut nevoie de toate voturile respective. de aia a renuntat

acuma am inteles ca mai e o treaba cu 'provisional votes' care sunt armata si altii plecati (145 000) care voteaza inainte si care daca este cazul se numara si alea dupa 11 zile de la vot. John Eduards l-a sfatuit pe Kerry sa astepte si numararea acelor voturi, dar el nu a mai vrut sa se tarasca iara prin curtea suprema de justitie ca in 2000. treaba cu 'provisional votes' nu imi e nici mie clara.

ce e rau cu acest sistem este ca dateaza de pe vremea cand sua avea 13 state si ca este posibil sa fi ales presedinte cu voturi po****re mai putine decat adversarul tau (adica daca reusesti sa castigi in statele cu multi electori)

oricum ieri bush l-a batut pe kerry cu 4 milioane de voturi po****re, so si intr-un sistem normal ar fi castigat (spre deosebire de 2000, unde nu castigase votul po****r)


sa ma corectati daca am gresit pe undeva

Adrian
4th November 2004, 17:21
Fiecare stat are alocat un numar de "voturi electorale", in functie de po****tie. Daca in statul respectiv castiga Bush, chiar si cu 51-49, toate "voturile electorale" ale statului respectiv se pun la Bush. Voturile reale ale po****tiei se numara separat si ala este "votul po****r".
"Marii electori" sunt statele mari, cu po****tie mare, care au alocate multe voturi electorale. Florida, cu vreo 7.5 milioane locuitori, are 27 de voturi electorale. Hawaii, cu juma de milion, au 4 voturi electorale.
Kerry a castigat alegerile in statele mari, cu voturi multe, dar Bush a invins in statele mai mici, dar mai multe:)
Analistii politici de aici spuneau ca Bush a castigat "pe linie morala". Poate nu stiti, dar americanii sunt foarte credinciosi, iar politica republicana este conservatoare : NU casatoriilor intre homosexuali, NU cercetarii cu celule stem embrionare, etc.
Americanii tin foarte mult la traditie, familia este f importanta, iar Bush a castigat foarte mult interzicand casatoriile intre homosexuali spunand ca "familia este o institutie sfanta".

Utilizator
4th November 2004, 17:23
Uite asta e o decizie cu care Bush creste in ochii mei.
Dar de curiozitate, Kerry le sustinea?

Multam de explicatii referitor la sistemul electoral, nu stiam. Concluzia este ca Bush ar fi castigat oricum anul asta.

grig_jr
4th November 2004, 17:27
@adrian: aici e problema: nr electorilor nu este proportional cu numarul po****tiei din statul respectiv ci cu cati reprezentanti are staul respectiv in senat si congres !!!!

kerry nu a castigat neaparat in statele mari, ci in cele industrializate !!!bush a castigat la tzaranime. !! uita-te pe cnn pe harta!

ieppy
4th November 2004, 17:27
nu esti prea tolerant. :)

Adrian
4th November 2004, 17:34
Probabil ca ai dreptate, nu stiu exact. Eu m-am uitat la po****tii si mi s-a parut normal cum am zis, dar nu dintr-o sursa oficiala. S-ar putea totusi ca numarul reprezentantilor sa fie la randul lui proportional cu po****tia, si atunci avem amandoi dreptate.
Intr-adevar, harta colorata in rosu si albastru arata chiar interesant. Eu sunt in IN, dar nu-s cetatean sa votez, asa ca nu m-am simtit lezat:)

@ieppy :Nici eu nu sunt. Eu nu as fi de acord nici cu adoptiile de copii de catre homosexuali. II intreaba cineva pe copiii aia daca vor sa traiasca intr-o familie de homosexuali? Ce sanse au ei sa aiba la maturitate un comportament sexual "normal".
Hai, sariti pe mine, ca homosexualitatea e "normala"...

Utilizator
4th November 2004, 17:42
Asta chiar mi se pare culmea sa dai voie familiilor de homo sa adopte copii. Inevitabil vor asista la scene dragastoase, cum "tata" o pupa pe "mama"...Copilul ala ori va intra traumatizat in viata, ori va deveni si el homo.

grig_jr
4th November 2004, 17:44
@adrian: numarul de senatori si congresmani este pe undeva proportional cu po****tia din statul resp, dar mai sunt si alti factori. de ex marii industriasi. statele puternic industrializate au numar mai mare de reprezentanti si e logic pt ca se stie clar ca industriasii conduc pe undeva congresul . asa s-a ajuns la niste diferente mari in ceea ce priveste numarul electorilor intre state, nu pt ca ar fi mai multa po****tie in statele respt....... e complicat si imbarligat !!!!! bleax !

ieppy
4th November 2004, 17:50
Adrian cand cineva imi va putea da definitia la cuvantul "normal", eu ma impusc. Restul sunt discutii fara sfarsit care nu am de gand sa le am pe forum. :)

Utilizator
4th November 2004, 17:59
Apropo de ponderea diferita, ce parere aveti despre votul diferentiat in functie de nivelul de scolarizare, avere etc? Credeti ca ar fi mai bun decat cel universal si egal?
Mi se pare oarecum pertinent ca ponderea celor cu mai multa scoala de ex. sa fie mai mare, sunt mai greu de prostit.

ieppy
4th November 2004, 18:03
aici e chestie nasoala. E o discriminare crasa. Singura varianta in care ar functiona este daca toti ar avea acelasi oportunitati de a se scoli. Adica indiferent de nivel social si al bugetului familiei. Ori chestia asta e utopica.

Utilizator
4th November 2004, 18:09
E adevarat, simt si eu discriminare, sunt populist de felul meu, dar pana la urma e normal sa aleaga si pentru tine oameni care habar n-au de ce o fac? N-am zis ca mai e posibil, dar pare ceva mai corect asa. Sa conteze mai mult votul celor in cunostinta de cauza.

ieppy
4th November 2004, 18:10
inca o problema. cum iti dai seama ca omul e in cunostiinta de cauza? au faptul ca ai o facultate inseamna ca stii pe cine sa votezi?

Utilizator
4th November 2004, 18:17
Nu neaparat, oricine greseste, dar respectivul sigur are acces mai mare la informatii si un potential mai mare de a le analiza decat altul sa zicem, cu 4 clase.
Accesul la informatie impreuna cu capacitatea potentiala de putea sa intelegi mai bine mi se par cele mai importante.

Adrian
4th November 2004, 19:40
90% din oamenii de la mine din sat (undeva in fundul Teleormanului) voteaza cu Nastase pentru ca este barbat frumos si au votat cu Iliescu pentru ca zambea mereu. NU e corect, oricine recunoaste asta, dar votul universal e cea mai buna solutie din cele posibile.
Utilizator, Nastase e un tip inteligent, cult, manierat, etc. Si toti stim ca e o cutra. Dar cum poti masura asta, ca nu are de-a face nici cu gradul de scolarizare si nici cu accesul la informatie?

bog_tom
4th November 2004, 20:42
Powerfull song... crazy quotes of George W Bush... welcome to 1984... :D

http://www.ericlynn.com/1984/1984_EricLynn.mp3

Utilizator
5th November 2004, 10:04
Bush: "Sint cel care face istoria"


R.P.
Vineri, 05 Noiembrie 2004
Intr-un interviu publicat de prestigioasa revista “Time”, presedintele SUA spune ca isi considera munca drept “un moment fantastic al existentei” sale
Presedintele SUA, care citeste cartile de istorie ca si cum ar fi “instructiuni de folosire”, a vorbit despre propriile sale convingeri in interviul consemnat de Nancy Gibbs si John Dickerson de la revista americana “Time”.
Care este lucrul cel mai important pe care l-ati invatat in ultimii patru ani?
Am descoperit ca imi iubesc cu adevarat munca. Evident, traiesc un moment fantastic din existenta mea. Este o perioada de evenimente alternative, caracterizata pina acum de evenimente in mare masura dramatice si putina liniste. Dar mi-a placut atit de mult incit as retrai-o.
Ati invatat si altceva ca presedinte?
Am invatat ca este cu adevarat dificil sa trimiti pe cineva sa lupte. Razboiul inseamna moarte. Imi dau seama ca deciziile mele au pus in pericol multe persoane. Este cu adevarat o parte dura a muncii, chiar si atunci cind esti sigur ca procedezi corect. Te pune in criza intotdeauna.
Credeti ca acea convingere generala ca Saddam Hussein poseda stocuri de arme de distrugere in masa era rodul imaginatiei?
Nu, nu cred. Am explicat foarte bine ca eram siguri ca vom gasi stocurile. Le amintesc oamenilor ca Saddam detinea resursele necesare pentru a produce astfel de arme si prin urmare nu a fost vorba de rodul imaginatiei. Ca atare, nu as fi putut sa nu il consider pe Saddam Hussein o amenintare serioasa, avind in vedere trecutul sau, capacitatile si intentiile sale.
Ati lua din nou aceleasi decizii?
Da.
Ne puteti vorbi despre discutiile care s-au purtat privind ceea ce ar fi implicat intrarea intr-o tara araba si instituirea democratiei cu armele?
Da, am dezbatut indelung posibilitatile de a face acest lucru. Evident am sustinut nu numai ca era posibil, ci si ca era necesar. Nu au lipsit cei care au manifestat un puternic scepticism. Multi membri ai Partidului Republican nu au considerat ca era posibil. Eu da. Stiu ca, pe termen lung, singurul mod pentru a ne proteja tara este de a extinde libertatea. Sint ferm convins de aceasta. Am formulat o doctrina pe baza careia ne angajam sa garantam, sa protejam si sa raspindim pacea. (...)
“Intentionez sa ramin la cirma si sa iau decizii nepo****re”
Razboiul impotriva terorismului este un concept cu care generatia noastra si cea urmatoare vor trebui sa se obisnuiasca?
Da, cred ca este vorba de o lupta ideologica de lunga durata. Totusi, cred ca, intr-un sens, razboiul impotriva terorismului nu a fost definit corect: in realitate, este lupta impotriva unui punct de vedere totalitarist ce recurge la teroare ca mijloc de infricosare a societatii libere.
Intr-un articol recent, Norman Podhoretz il numeste “Al Patrulea Razboi Mondial” si sustine ca va dura mult timp.
Nu sint un istoric, ci cel care face istoria. Infrunt problemele atunci cind acestea apar si fac evaluari pe termen lung.
Prin ce difera actualul scrutin de cel din 2000?
Acum alegatorii ma cunosc.
Stiu ce ii asteapta?
Da. O conducere puternica si stabila. Intentionez sa ramin la cirma si sa iau decizii nepo****re. Nu toti le vor accepta. Dar prioritatea mea este sa rezolv problemele, nu sa ma debarasez de ele.
EvZ

fia
5th November 2004, 10:05
http://images.icnetwork.co.uk/upl/mirror/nov2004/1/0/000ADF94-E181-1189-B6E080BFB6FA0000.jpg

grig_jr
5th November 2004, 10:05
sunt de acord cu utilizator: de ce decizia asupra cine ma conduce revine unui idiot? sau mai bine zis unei mase de idioti. sau mai bine zis unui popor de idioti? dar dupa cum am mai zis, fiecare popor isi merita conducatorii. pe cine o sa alegem pe ala il meritam.

Utilizator
5th November 2004, 10:14
Avem si noi Bushii nostri:

"Alegerile din SUA, vazute din satul lui Bus
Mihai Soica
Vineri, 05 Noiembrie 2004
Alegerea lui George Bush in functia de presedinte al SUA pentru inca un mandat de patru ani i-a bucurat nespus de mult pe locuitorii unui comune izolate din Muntii Apuseni, care poarta acelasi nume cu cel mai puternic om de pe planeta. Unul dintre ei se numeste Gheorghe Bus si ar vrea ca tizul sau din America sa-l ajute ca actualul regim de la Bucuresti sa urgenteze retrocedarea padurilor catre fostii proprietari.
Intr-un catun izolat, aflat in inima Muntilor Apuseni, unde singura cale de acces spre lumea civilizata este o carare lunga de doi kilometri si care iarna devine impracticabila, traiesc 18 familii care poarta numele de Bus. De la padurarul de la Ocolul Silvic, David Bus care a fugit ca ars cind a aflat ca presa se intereseaza de membrii “clanului Bus“, la secretara de la Primarie din Valea Ierii, Marioara Bus sau la cel mai batrin om din sat, Gheorghe Bus toti sint mindri ca poarta acest nume. Nu ca le-ar fi ajutat cu ceva vreodata dar, dupa cum spun ei, “de ce sa nu fim mindrii ca purtam acest nume”. Gheorghe Bus nu isi poate aduce aminte de unde anume se trage numele de Bus. “Io nu stiu. Si tata o fost Bus si mosul o fost Bus si stramosul meu o fost tot Bus. Amu poate ca si presedintele Americii sa fie din neam cu noi”, spune tizul presedintelui american. Batrinul tine sa aminteasca ca pe presedintele american il cheama George in timp ce prenumele lui este Gheoeghe. “Stiu ca in engleza nu este Gheorghe decit George”, adauga plin de umor, Bus romanul. Izolati de restul lumii locuitorii catunului Cerb sint obligati sa coboare in fiecare zi de la o altitudine de citeva sute de metri pentru a ajunge in cel mai apropiat sat de unde trebuie sa se aprovizioneze cu alimente. “Io cobor numa de doua ori pe saptamina ca amu is om batrin. Cind plec in sat sa cumpar ce trebuie in casa plec dimineata si ajung inapoi numai seara”, spune Gheorghe W. Bus, asa cum este poreclit de primarul din comuna Valea Ierii sau de postasul care o data pe luna este obligata sa urce in catunul Cerc pentru a-i duce “presedintelui” pensia de 2.6 milioane de lei. “Ori ma striga presdintele ori Gheorghe W. Bus. Nu ma supar ca is chiar mindru ca ma cheama ca pe presedintele american”… http://www.evz.ro/social/?news_id=170855 "

Utilizator
5th November 2004, 10:43
Apropo de votul universal, un articol super al lui Tudor Octavian din Jurnalul National din 03.11.2004:

"Un om egal un vot
Domnul Ghita M. Ghita din Vaslui povesteste ce-a vazut el la fiica-sa, in Germania, unde-i maritata de un an, cum o duc nemtii si, in general, cum merg lucrurile pe la dansii.
Ar fi stat mai mult, nu doar o luna, dar vin alegerile si domnul Ghita M. Ghita s-a intors acasa, ca nu cumva sa se aleaga presedintele si parlamentul fara votul lui. Daca ar exista acest titlu, domnul Ghita M. Ghita din Vaslui ar trebui declarat fruntas pe ramura. – Sa ne traiesti, nene Ghita! Cum e, bre, pe acolo? Merge treaba, merge?
– Cum sa hie, ghini, farti ghini, ghiini di tat! Si tat bei si si manansi, si ti umfli, ca omu’!
– Lasa, bre, ca numai dezumflat nu te stiu. Da’ pe unde ai umblat?
– Di colo, colo. Nebunesti di cap cu mersu’. Vai di noi, numa’ ruman sa nu hii. Vai di chiserili miali!
– Da’ macar are parale neamtul ala al Mariei, are casa, are un rost? In ce oras zici c-ai fost? Unu’ mare?
– Da’ drasii li cunoasteti pi tati?! Si chiami la fel. Targu sela nu-i nisi mic, nisi mari. Ari, uite ase, o stradi luuungi, merji si iar merji… Cum tresi di magazen, pi driapta ii Maria.
– Pai, cum ii spune orasului: Nürnberg, Gutenberg, Pisenberg?
– Ase, ase, cu ghini li nimaresti. Are si gari. Cum vii di la gari, sui natel o stradi, mai sui una si si vedi magazenu’. Pi driapta ii Maria. Da-i plin cu tat si vriai.
– Cine e plin?
– Magazenu’. Mi-o zas fata: Tati, iai matali si pohtesti si-ti plasi. Da si-i tati alia, ci scrie nemtiasti, nu-ti zasi nimenea. Am gramadit in carusor si eria mai mari, mai colorati, mai lusoasi. Cu multi botoani. La ei, ca la dracu’! Se-i mari, ii ieftin, se-i mic, ii scump. Nu te atinji.
– Bine, bine, asta in magazin. Da’ Maria lucreaza, omul ei are slujba? Ce faceai toata ziua singur in casa?
– Ari niamtu’ in casi tati felurili din masinarii. Ti privesti la eli, ti asezi frumos la televizar, ti ochesti pi jiam, si vedi magazenu’, si vedi si gara, ca etaju’ lu niamtu’ ii la zasi si sa vedi diparti. Ti bucuri. Vezi lumia, cari intri si iasi, intri si iasi, nu sta nimerica dijiaba-n Jarmania. Ii, cum zisam, magazenu mari, mai ii sel di la gari, cum sui strada, pi driapta ii Maria. Pacat c-a aruncatara jumati!
– Ce-a aruncat, ce jumatate?
– Lucrurili miali di la magazen. Frumoasi, colorati, cu multi butoani si iei li dau la gunoi. Numa punji si-am mai adunat. Am dus in sat doua jamantani di punji. Ii ghini la iei, da mari pacat ci nu pastriazi. Se-i mai bun, ie dus la gunoi. Tata ziua ieriam la gunoi. – Si cu cine zici ca votezi, nene Ghita?
– Cum cu sini?!! Cu dom’ Iliescu.
– Pai vezi ca nu se poate. Nu-i da voie Constitutia a patra oara.
– Se Constitutie? Ni cacam pi ia di Constitutie."

grig_jr
5th November 2004, 14:14
http://www.freedomunderground.org/memoryho...ntagon.php#Main

vasile314tzurka
5th November 2004, 14:22
NOTICE OF REVOCATION OF INDEPENDENCE

To all the citizens of the United States of America, In the light of Your failure to elect a President of the USA and thus to govern yourselves, We hereby give notice of the revocation of your independence, effective today.

Her Britannic Majesty, Queen Elizabeth II, will resume sovereign duties over all states, commonwealths and other territories. Except Utah, which she does not fancy. Your new Prime Minister (The Rt. Hon. Tony Blair, MP for the 97.85% of you who have until now been unaware that there is a world outside your borders) will appoint a minister for America without the need for further elections. Congress and the Senate will be disbanded. A questionnaire will be circulated next year to determine whether any of you noticed.

To aid in the transition to a British Crown Dependency, the following rules are introduced with immediate effect:

1. You should look up "revocation" in the Oxford English Dictionary.
Then look up "aluminium". Check the pronunciation guide. You will be amazed at just how wrongly you have been pronouncing it. Generally, you should raise your vocabulary to acceptable levels. Look up "vocabulary".
Using the same twenty seven words interspersed with filler noises such as "like" and "you know" is an unacceptable and inefficient form of communication. Look up "interspersed".

2. There is no such thing as "US English". We will let Microsoft know on your behalf.

3. You should learn to distinguish the English and Australian accents. It really isn't that hard.

4. Hollywood will be required occasionally to cast English actors as the good guys.

5. You should relearn your original national anthem, "God Save The Queen", but only after fully carrying out task 1. We would not want you to get confused and give up half way through.

6. You should stop playing American "football". There is only one kind of football. What you refer to as American "football" is not a very good game.
The 2.15% of you who are aware that there is a world outside your borders may have noticed that no one else plays "American" football. You will no longer be allowed to play it, and should instead play proper football.
Initially, it would be best if you played with the girls. It is a difficult game.
Those of you brave enough will, in time, be allowed to play rugby (which is similar to American "football", but does not involve stopping for a rest every twenty seconds or wearing full kevlar body armour like nancies). We are hoping to get together at least a US rugby sevens side by 2005.

7. You should declare war on Quebec and France, using nuclear weapons if they give you any merde. The 97.85% of you who were not aware that there is a world outside your borders should count yourselves lucky. The Russians have never been the bad guys. "Merde" is French for "shit".

8. July 4th is no longer a public holiday. November 8th will be a new national holiday, but only in England. It will be called "Indecisive Day".

9. All American cars are hereby banned. They are crap and it is for your own good. When we show you German cars, you will understand what we mean.

10. Please tell us who killed JFK. It's been driving us crazy.

God Save the Queen!

Cucu
5th November 2004, 19:16
ceea mai inteleapta decizie a poporului american -- realegerea lui G.W. Bush
aici se dovedeste inca odata de ce romanii sunt unde sunt si americani sunt unde sunt.
Romanii daca Europa le zice sa sara ... toti sar; daca americanii le zic autoritatilor romane sa sara ... au sarit.
Americanilor nu le pasa ce crede tot restul lumii, ei tot voteaza pe cine vor ei.
Pana nu invatam sa gandim fiecare pentru fiecare nu se va schimba nimik.

Cucu
5th November 2004, 19:26
ce e rau cu acest sistem este ca dateaza de pe vremea cand sua avea 13 state si ca este posibil sa fi ales presedinte cu voturi po****re mai putine decat adversarul tau (adica daca reusesti sa castigi in statele cu multi electori)

oricum ieri bush l-a batut pe kerry cu 4 milioane de voturi po****re, so si intr-un sistem normal ar fi castigat (spre deosebire de 2000, unde nu castigase votul po****r)


cred ca sistemul e bun, daca nu ar fi asa ... atunci ar conta numai voturile din orasele mari si restul tarii ar ajunge de rapa.
Asa in schimb candidatii trebuie sa faca promisiuni la fiecare stat in parte, sa le dea importanta fiecaruia.

gicu
5th November 2004, 22:02
pt fanii M. Moore (sau pt. inamicii lui G. W. Bush): http://www.michaelmoore.com/

Oricat de antipatic imi e mie Moore tot am apreciat #1 si #17 (in special finalul :D)

grig_jr
7th November 2004, 02:43
gicule: ce ai cu moore???!!??! nu iti place ca le zice la americani in fatza cat is de prosti?

ai vazut Bolwing,.. ? sau f9/11. sa zicem ca in a 2a juma din f9/11 o ia un pic razna,.. dar in rest e beton-armat tipu !!!!!!!!!

tu ai avea tupeu sa mergi la un senator american si sa ii spui sa isi trimita copilul in razboi in irac?!

ady_azzuro
8th November 2004, 22:19
Cam asta e situatia in America:

bog_tom
8th November 2004, 23:52
si un mesaj de la G.W. Bush pentru toti alegatorii din SUA: http://static.vidvote.com/movies/bushuncensored.mov :drak: