PDA

View Full Version : Club de schi fond



Pascu Andrei
22nd February 2010, 00:05
Mă numesc Andrei Pașcu, sunt profesor de educație fizică cu specializare schi, absolvent al Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, fost antrenor de schi fond la Clubul Sportiv Școlar Bistrița (1983-1987) și al Lotului Național Feminin de Schi Fond (1985-1986).
De mai bine de 5 ani încerc să mă reîntorc la munca de antrenor de schi fond dar, din păcate, toate structurile sportive din acest domeniu aparțin sistemului public, locurile de antrenor fiind limitate și, bineînțeles, ocupate.
Situația în care se află schiul fond și biatlonul românesc în această perioadă, respectiv rezultate sportive deosebite pe plan mondial (două titluri de campioni mondiali de juniori în 2010) și lipsa investițiilor majore în acest sport (în special în baze sportive moderne pentru pregătire specifică iarnă/vară) m-a făcut să încerc demararea unui proiect de amploare, pe termen mediu și lung, în zona Dejului. Este vorba despre:
1.Înființarea unui Club Sportiv de Schi Fond și Biatlon, structură sportivă de drept privat fără scop lucrativ. Nu există nicio secție sportiva de profil în județul Cluj și nici în județele Sălaj, Mureș, Alba și Bihor care ar putea intra sub incidența clubului în ceea ce privește selecția viitorilor sportivi de valoare. Relieful din zona Dejului se pretează în mod deosebit practicării acestor ramuri sportive, iar zona de selecție este foarte extinsă și cu un potențial uman deosebit, în special la nivelul copiilor și juniorilor (constituție anatomică, calități motrice, etc.). Lipsa unor „contracandidați” pe o suprafață geografică destul de extinsă va da posibilitatea unei selecții deosebite și apariției rezultatelor sportive de valoare într-un timp scurt de la începerea activității clubului.
2.Accesarea de fonduri europene pentru construcția unei baze sportive, turistice și de agrement în zona rurală din jurul Dejului. Am identificat deja zona respectivă, la cca. 5-6 km de Dej, unde există teren propice unei asemenea construcții fără a deranja foarte mult mediul înconjurător. Baza respectivă va avea ca modele bazele sportive și turistice din Europa Occidentală în care se organizează stagii de pregătire și concursuri de schi fond și biatlon atât pe timp de vară cât și în sezonul de iarnă. De asemenea, spațiile de cazare și celelalte utilități pe care le va conține baza respectivă, vor face ca aceasta să devină un punct de atracție nu numai pentru secțiile de schi fond și biatlon din Transilvania (la această oră nu există în zonă o asemenea bază de pregătire si competitii) ci și pentru cantonamente de pregătire a cluburilor cu alte ramuri sportive, precum și, nu în ultimul rând, pentru po****ția Dejului și turiști din alte zone dornici să se inițieze în practicarea schiului de iarnă (fond și alpin) sau de vară (schi-role), a turismului ecvestru, patinajului sau, pur și simplu pentru a face mișcare în aer liber.
Acesta este, foarte pe scurt, proiectul pe care vreau să îl transpun în viață în zona de nord a județului Cluj. Pentru formalitățile de înființare a Clubului Sportiv (din informatiile mele ar fi primul club sportiv privat din Romania in domeniul schiului fond) am nevoie, cu oarecare aproximație, de suma de 1500 RON, sumă de care nu dispun și pentru a cărei strângere din economiile proprii aș avea nevoie de mai bine de un an. De demarat tot nu ma voi lasa si voi incepe, pana la urma, acest proiect... Problema este doar cand...
Dacă considerați că acest proiect merită măcar o mică atenție pentru a putea fi pus în practică va rog sa faceti publica aceasta solicitare si adresa mea de e-mail (andreipascu58@yahoo.ca) tuturor celor care ar putea sa ma ajute cu un cat de mic impuls financiar, chiar si rambursabil intr-o perioada decenta de timp, sau poate sunt doritori pentru a se asocia in aceasta "aventura". Sper sa primesc macar cateva reactii pozitive.
Mii de multumiri chiar si numai daca ati avut curiozitatea sa cititi acest mesaj!