PDA

View Full Version : PARIS - Bercy 2004



DJ Klaus
2nd November 2004, 07:08
Unul dintre cele mai asteptate turnee de tennis indoor a inceput. Finala va fi pe 7 noiembrie. Premiile totale au ajuns la 2.425.500 euro (nu dolari) ceea ce inseamna foarte multi bani. Cat vor lua romanii nostri prezenti pe tabloul principal ? Vom vedea.

Iata meciurile romanilor:

Hanescu , lucky looser-ul nostru :) are de infruntat pe castigatorul dintre cehul Stepanek (66 ATP) sau, pe mai vechea cunostinta a lui Hanescu, francezul Llondra.

Pavel va trebui sa treaca in primul tur de americanul Fish , un jucator foarte bun pe carpet.

Nu lipsesc din acest turneu vedetele Roddick, Hewitt si Henman dar lipsesc Agassi si Federer in mod surprinzator.

Vom vedea o finala Roddick - Hewitt sau va "strica" Pavel iar socotelile ?

ilenuta
2nd November 2004, 16:06
Nu prea ştiu ce să zic. Dacă participa Federer, ştiam o treabă, votam cu ochii închişi, dar aşa...:)
Roddick şi Hewitt nu au jucat cam de mult timp şi deloc indoor, Hewitt e cam deprimat... Safin e inconstant: a mers excelent la Madrid, dar apoi a pierdut la Sankt Petersburg 6-4 6-1 cu Llodra.
Haas e în formă bună, dar se împiedică mereu în sferturi sau semifinale.


Cat vor lua romanii nostri prezenti pe tabloul principal ?
Păi cred că împreună o să scoată de o maşinuţă :)


Hanescu , lucky looser-ul nostru :)
Sper să fie mai mult lucky decât loser :)


francezul Llondra.
Suntem totuşi la Paris, nu la Londra :)

ninimihca
3rd November 2004, 19:48
Hanescu a fost RAS de cehul Radet cu 6-4 6-1

ilenuta
4th November 2004, 19:00
Radek rade tot ce prinde. Tot 5 ghemuri i-a lasat si lui Spadea...
Concluzia: Hanescu (nr. 90) = Spadea (nr. 21) :rolleyes: Am vrea noi...
Pana la finala turneului, avem deja surprize: in sferturi sunt calificati 2 jucatori din calificari: Mirnyi, care a trecut surprinzator de Roddick, si Stepanek (zis si Radet :) ).
Cand am votat cu surpriza, m-am gandit mai ales la: Novak, Iujnai, Ljubicic, Lopez si... Pavel (speranta moare ultima). Unii deja au plecat... Sa vedem cu ce ne mai surprind ceilalti...
Un alt norocos al turneului este Hewitt, care a beneficiat de abandonul lui Massu la 4-3.

Dorin
4th November 2004, 20:03
F Lopez (ESP) d (11)A Pavel (ROM) 57 64 64
Fara comentarii. E prea dureros... :yeah: Dorin

BlueEnergy
4th November 2004, 20:19
Asa e... no comment!

mman
5th November 2004, 09:37
Nici macar doua meciuri consecutive cu victorie.....

ilenuta
5th November 2004, 14:30
E trist ca Pavel s-a oprit si aici in optimi, ca la Madrid, dar Lopez e un jucator foarte talentat si acum e in plina ascensiune, iar Pavel are totusi o varsta...

Iata sferturile la Paris:
Mikhail YOUZHNY (RUS) vs Radek STEPANEK (CZE) Q
Feliciano LOPEZ (ESP) vs Guillermo CANAS (ARG) [13]
Marat SAFIN (RUS) [6] vs Lleyton HEWITT (AUS) [2]
Max MIRNYI (BLR) Q vs Robin SODERLING (SWE)

Ceva pronosticuri? La al 3-lea meci mai ales :rolleyes:

Darkslowstar
5th November 2004, 15:49
Cred ca Safin ia trofeul anul asta.
Ce ziceti de Mirnyi, e in forma baiatul. Sper ca la primavar sa fie intr-o pasa proasta ca atfel nu-i bine. Sa-i aduca, va rog, careva aminte lui Hanescu sa mai joace si tenis cat de curand. Chiar daca Stepanek a ajuns in sferturi.

ilenuta
5th November 2004, 20:51
Se pare ca Pavelica l-a obosit rau pe Lopez:
Canas - Lopez 6-3 6-3. Si Canas se tine bine, cred ca are 29 de ani...
In semifinale mai e si prietenul nostru Stepanek l-a terminat si pe Youzhny in 2 seturi.
Safin a trecut si el destul de greu de Hewitt, dupa ce a ratat o minge de meci la 6-4 5-4. Scor final: 6-4 7-6 (2) Lupta corp la corp ... :)

DJ Klaus
6th November 2004, 16:54
Cehul Stepanek ar fi chiar o surpriza enorma sa castige sau chiar sa joace finala. A trecut de o maniera categorica de toti adversarii cei drept insa culoarul i-a fost unul favorabil . Si totusi... Youzhny nu e chiar asa usor de trecut.

O supriza ar fi si Mirnyi care joaca bine dar parca tot nu are "fatza" de o faza superioara intr-un Master Series .

Safin pare singurul care "arata" de Master Series.

ilenuta
6th November 2004, 16:59
Safin se cam indreapta spre titlu... A castigat primul set cu Canas 6-2.
Pentru buna noastra dispozitie, sper ca Mirnyi sa nu ajunga totusi in finala... :)