PDA

View Full Version : Haloween, o alta sarbatoare de import



Vadim
1st November 2004, 20:27
Se incearca de ani de zile sa ni se bage pe git sarbatoarea de Haloween, doar doar or mai creste vinzarile la dovleci si alte prostii. Nu ajunge ca au impus cit de cit Valentine's Day, pistoneaza acum si cu Haloween. Intereseaza pe cineva aceasta sarbatoare a americanilor? Nu inteleg ce tot se vorbeste la tv mai ales de aceasta timpenie...

uti2102
1st November 2004, 20:34
Noi avem o sarbatoare asemanatoare in aceeashi zi. Se cheama "Ziua Tuturor Sfintzilor" shi inca este tzinuta in Bistritza-Nasaud shi in zonele din jur. Obiceiurile sunt asemanatoare, cu dovleci shi lumanari. N-am auzit insa de curcan sau bal-mascat. :D

dlgicu
1st November 2004, 20:45
Curcan e de thanksgiving, le-ai cam incurcat...
Ca sa raspund la intrebare, pe mine nu ma intereseaza, si locuiesc in US. Pot sa incerce sa creeze artificial 100 de sarbatori in Romania, daca publicul isi arata dezinteresul si nu le cumpara prostiile de care ai amintit, atunci vor disparea la fel de repede.
La TV se vorbeste pentru ca reclama e sufletul comertului, asta e si un test pentru romani daca televizorul (inca mai) manipuleaza poporul.

Vadim
1st November 2004, 21:29
Exact, insa cred ca de ani buni se tot incearca promovarea artificiala a lui Haloween fara nici un succes. Miine-poimiine o sa ne bage pe git si curcanul de Thanksgiving... Pe mine nu ma intereseaza, dar cred ca multi pun botul, mai ales cei tineri, iar peste citiva ani o sa vedem pusti cu dovleci pe strada...

uti2102
1st November 2004, 21:48
Despre curcan sau dovleci...ce sa zic. Atat timp cat sunt de mancat e bine ! :D

gicu
1st November 2004, 21:59
cine se pricepe la traditii ia sa ne zica la ce sarbatoare se folosesc si in Ro dovlecii cu lumanari in ei. Tin minte cand eram mic ca si pe la noi se umbla cu dovlecii seara...dar nu-mi amintesc perioada :(

Catalanul
1st November 2004, 22:04
Noi avem o sarbatoare asemanatoare in aceeashi zi. Se cheama "Ziua Tuturor Sfintzilor" shi inca este tzinuta in Bistritza-Nasaud shi in zonele din jur.asa e (eu stiam ca se numeste ''Ziua mortilor'') si aici se tine (de exemplu azi nu s-a lucrat, nu s-a mers la scoala :) iar magazinele au fost inchise)
cat despre Hallowen...No Comment :mda: nu vad de ce trebuie sa ne luam dupa toate obiceiurile americane :no:

uti2102
1st November 2004, 22:32
Gicu, despre "Ziua tuturor sfintzilor" cred k este vorba.

realmadrid.com
1st November 2004, 23:04
Valentine's Day sa zicem ca este accetabila:mda:, dar Haloweenul nu il suport, chiar ca este o tampenie:ok:, dar macar mai facem si noi un ban cu americanii astia care vin sa "il vada" pe Dracula:D

Vadim
1st November 2004, 23:13
Ionutz e deja intoxicat cu Valentine's Day. :D Asa va fi in viitor si cu Haloween... :(

realmadrid.com
1st November 2004, 23:17
Nu cred, Valentine's Day are succes pt ca exista atatea cuplurii si in plus este un motiv sa mai scotzi ceva bani din buzunar pt fete:evil: sau sa faci un cadou frumos persoanei iubite, de Haloween ce cadou faci ?, un bostan:D
Haloween nu se va "integra" asa cum a facut-o Valentine's Day, parerea mea...

ady_azzuro
1st November 2004, 23:29
Intr-adevar e o tampanie, pe mine nu prea ma intereseaza.

dlgicu
2nd November 2004, 00:17
Oricum, si Haloween si Valentine's Day sunt sarbatori laice (la fel ca 1 si 8 Martie in Romania, de exemplu); americanii mai au o gramada de astfel de sarbatori (Mather's si Father's Day, etc.) care sunt tot atatea motive de mers la cumparaturi (mai ales ca sunt si reduceri in fiecare zi din asta).
Din partea mea fiecare e liber sa sarbatoreasca (laic sau religios) ce vrea, daca vor sa isi ajusteze calendarul dupa cel al americanilor e treaba lor, eu unul nu mi l-am ajustat nici aici, in US si nu am patit nimic. E adevarat ca daca imi dau ei liber de vreo sarbatoare a lor, nu ma pun Gica Contra si vin la serviciu ;)
Ca televiziunile (mai ales cea nationala, de exemplu) promoveaza astfel de sarbatori, e destul de grav, dar tot televiziunile dau si manele non-stop, platesc vedetele sa se bata cu pumnii in ring, aduc in fata pseudo-vedete care devin idoli pentru tineri, asa ca e doar un abuz pe langa multe altele.

CoolRain
2nd November 2004, 16:21
Hm... ceea ce e si mai interesant: week-end-ul trecut a avut loc la Bran o intalnire a cadrelor medicale din centrele anti-drog din Romania si s-a sarbatorit, evident, Haloween-ul. Si cica s-a mai facut si un schimb de experienta. Probabil intre o asistenta high calare pe o matura si un centaur cu coada retezata.
Totul a fost pe cheltuiala bugetara. Chiar ca se forteaza introducerea chestiei asteia si in Romania... bleah...