PDA

View Full Version : Arena Bucurestilor



Glumetzul
19th February 2010, 03:10
În cadrul unei conferințe de presă de joi pe tema investițiilor, Oprescu a vorbit și despre un proiect al vechii administrații, denumit Arena Bucureștilor.

Potrivit edilului general, acest proiect va fi început în acest an și va fi realizat prin parteneriat public-privat, urmând să fie cel mai mare complex sportiv, de agrement și social din România.

Astfel, Arena Bucureștilor va avea o capacitate de aproximativ 8.000 de locuri, fiind prevăzută cu o parcare subterană și supraterană de aproximativ 1.000 de locuri Termenul de finalizare al lucrărilor este de 24 de luni de la data începerii acestora, arena urmând să fie amplasată în Parcul Tineretului.

"Construcția urmează să aibă loc 90% sub nivelul solului, protejând zona verde a parcului și include și amenajarea peisagistică a zonei. În perioada imediat următoare se va finaliza contractul de concesiune a lucrărilor publice", a mai spus Sorin Oprescu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Imi poate si mie explica ce e Arena Bucurestilor? Noua sala polivalenta a Bucurestiului? Daca s-a facut stadion, ar fi bine sa se faca si o sala, caci cu Polivalenta ne facem de ras... Daca e asa si se va construi si o sala nou, atunci e superb! Va multumesc!

red-bull
19th February 2010, 18:40
Pai din ce inteleg, cred ca e vorba de o sala polivalenta.Desi numele e penibil rau.

CristianROU
20th February 2010, 14:28
Arena Bucurestilor:

Proiectul "Arena Bucurestilor" ce urmeaza sa inceapa in acest an, va contribui la crearea unei infrastructurii care sa permita situarea Bucurestiului in randul marilor centre culturale ale lumii.

Bucureștiul este prima scenă culturală a țării, dar din pacate, nici o infrastructură in domeniu nu are în acest moment capacitatea găzduirii unui eveniment de anvergură internațională.

"Arena Bucurestilor", ce se va realiza printr-un parteneriat public-privat este cel mai mare complex sportiv, de agrement si social din Romania ce va gazdui: concerte, mari manifestari sportive, expozitii, targuri, evenimente sociale si de afaceri;
Arena va va avea o capacitate de pana la 16 000 de locuri (nu 8.000) si este prevazuta, intr-o faza initiala cu o parcare sub si supraterana - 1000 de locuri si se preconizeaza a fi finalizata in 24 de luni
Proiectul "Arena Bucurestilor" va fi amplasat in Parcul Tineretului, constructia urmand sa aiba loc 90% sub nivelul solului, protejand zona verde a parcului si incluzand un plan de amenajare peisagistică cu alei cu pomi, straturi de flori, mici lacuri, fântâni arteziene etc.
In perioada imediat urmatoare se va finaliza contractul de concesiune de lucrari publice.

zebe
20th February 2010, 14:34
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10671/3051874/1/arena.jpg

JJ
20th February 2010, 22:36
Aem deja doua locatii acoperite in Bucuresti de 8000 de locuri: patinoarul Flamaropol si polivalenta actuala. Nu zic ca inca una ar fi rea, dar in aceeasi locatie cu polivalenta actuala? Si luand din parcul care inca mai exista? Nu mi se pare normal.
Cat despre centru sportiv, sa fim seriosi. La cate din campionatele nationale organizate de polivalenta actuala s-a jucat cu casa inchisa?

Cneazul
20th February 2010, 23:41
Aem deja doua locatii acoperite in Bucuresti de 8000 de locuri: patinoarul Flamaropol si polivalenta actuala. Nu zic ca inca una ar fi rea, dar in aceeasi locatie cu polivalenta actuala? Si luand din parcul care inca mai exista? Nu mi se pare normal.
Cat despre centru sportiv, sa fim seriosi. La cate din campionatele nationale organizate de polivalenta actuala s-a jucat cu casa inchisa?

s`a jucat in cupa davis cu elvetia. si s`ar fi jucat an de an daca s`ar fi ales locatia la polivalenta.
oricum, am inteles ca isi trag craiovenii o sala de 6000 de locuri, plus inca una la cluj in complexul ion moina

cristi13
20th February 2010, 23:42
nu ia nimic din parc .....constructia va fi 90% subterana :D

Dani7Ronaldo
20th February 2010, 23:59
unde in parcul tineretului ? Nu avem deja polivalenta acolo? sau o darama ?

Glumetzul
21st February 2010, 00:36
nu o darama, am inteles ca acest complex se face langa, ca va mai contine ceva pe langa arena noua...

DAR VOUA VA PLACE POLIVALENTA? MIE MI SE PARE O SALA FOARTE DEMODATA CU CARE NE FACEM DE RAS! sincer daca am avea destule sali, as darama-o... dar din pacate nu avem asa ca e mai bine s-o folosim si p-aia.

eu as vrea foarte mult o sala noua si frumoasa, cum au si aia din Amsterdam si aia din Budapesta sau Praga, etc...

JJ
21st February 2010, 01:13
Importanta e utilizarea pe care i-o dai. Ca daca faci o sala de 16000 de locuri ca s-o faci mall sau al doilea romexpo, cam cum e utilizata polivalenta acum, mai bine nu mai strici parcul.

Dani7Ronaldo
21st February 2010, 12:45
io zic ca nu isi are rostu sa mai faci o sala in acelasi parc.. macar daca gaseau o locatie .. altundeva .. sau daramau polivalenta si faceau in acelasi loc

DaNnY911
26th August 2010, 19:53
Se mai aude ceva de constructie?!?!?

RunRun1730
27th August 2010, 01:38
Cred ca s-a abandonat planul :))

Glumetzul
27th August 2010, 05:51
nu s-a abandonat, se face, asa a declarat Oprescu alaltaieri ca dupa stadion face si o sala de 15.000 locuri.

Robbert_ro
27th August 2010, 11:55
am înțeles că este la stadiul de planificări. adică studiu de fezabilitate, una alta. nu mă pricep la din astea, dar de făcut se face sigur.

RunRun1730
27th August 2010, 18:21
Sa dea Domnu', dar prea curand nu o sa avem parte de ea:).Cred ca peste 3-4 ani, daca nu mai mult...

RunRun1730
27th August 2010, 18:22
Oricum macheta aia arata exceptional...

SORENSEN
27th August 2010, 20:18
Din cate stiu lucrarile incep in 2011 ... dar datorita complexitati lucrarile si locatiei ..e posibil sa dureze pana la 48 de luni constructia - FARA INTARZIERI

RunRun1730
1st September 2010, 19:51
48 de luni fara intarzieri? =)))
era culmea sa mai aibe si intarzieri lol....de fapt ce zic eu?! chiar o sa aibe =)))

Datenshi
1st September 2010, 20:04
Macar sa se faca, sa avem si noi o sala decenta. Polivalenta aia chiar e sinistra.

SORENSEN
10th October 2010, 17:57
io zic ca nu isi are rostu sa mai faci o sala in acelasi parc.. macar daca gaseau o locatie .. altundeva .. sau daramau polivalenta si faceau in acelasi loc


Importanta e utilizarea pe care i-o dai. Ca daca faci o sala de 16000 de locuri ca s-o faci mall sau al doilea romexpo, cam cum e utilizata polivalenta acum, mai bine nu mai strici parcul.


nu o darama, am inteles ca acest complex se face langa, ca va mai contine ceva pe langa arena noua...

DAR VOUA VA PLACE POLIVALENTA? MIE MI SE PARE O SALA FOARTE DEMODATA CU CARE NE FACEM DE RAS! sincer daca am avea destule sali, as darama-o... dar din pacate nu avem asa ca e mai bine s-o folosim si p-aia.

eu as vrea foarte mult o sala noua si frumoasa, cum au si aia din Amsterdam si aia din Budapesta sau Praga, etc...

se va darama vechea polivalenta... se vehicula constructia unui aquapark langa parc..unde e acum spatiu gol dar nu se va mai face nu a primit aprobare de la consiliul local.

Din schite parese ca se va incadra f bine in parc (asta era si ideea)

O sala de 16 000 e f buna atat pt sport cat si pt concerte sau expozitii .
Se vor face si f multe locuri de parcare subterane... macar de s-ar face arena.

SwedishMafia
10th October 2010, 18:33
se va darama vechea polivalenta... se vehicula constructia unui aquapark langa parc..unde e acum spatiu gol dar nu se va mai face nu a primit aprobare de la consiliul local.

Din schite parese ca se va incadra f bine in parc (asta era si ideea)

O sala de 16 000 e f buna atat pt sport cat si pt concerte sau expozitii .
Se vor face si f multe locuri de parcare subterane... macar de s-ar face arena.

Ma mir ca "rechinii" imobiliari nu au pus labutele pe terenul din parc tineretului.Cine are nevoie de-o sala de sport si spatiu verde?Sa fie blocuri,domne!:D
O arena de 16K e excelenta pt Capitala!Sa vedem si noi cand or pune prima caramida.La propriu.
ps sper sa se faca din banii primariei Generale,daca stam dupa banii de la guvern...:happy

SORENSEN
11th October 2010, 21:48
pai va fi din fonduri locale de principiu ..dar momentan toti banii pt astfel de investii merg la National ...

SwedishMafia
12th October 2010, 18:06
e aiurea sa demoleze vechea polivalenta. Bucuresti n-are sali si ei vor s-o demoleze. Pai nu toate evenimentele vor fi potrivite pt noua sala de 16.000,
Detaliaza:D
Sore: o polivalenta cu 16k,nu necesita la fel de multi bani si timp de constructie precum stadionul.Bucurestiul nu duce lipsa de bani.Asadar,e o chestiune de vointa din partea Primariei Generale.

SORENSEN
12th October 2010, 23:01
corect cu vointa... dar nici pretul e mic... nu se cunoaste inca pt ca nu e gata studiul de fezabilitate... dar costuri mari vor fi datorita locatiei si modlui de constructie dar dc va arata ca in macheta ..va fi ceva deosebit

SwedishMafia
13th October 2010, 14:19
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10671/3051874/1/arena.jpg
Asta ar fi Arena in cauza?Pe cuvant ca nu imi dau seama de nimic..:| Copaci si iarba deasupra salii,wtf?:happy

zebe
13th October 2010, 14:54
Da, se pastreaza astfel partea aia de parc. Si mi se pare f ok.

Glumetzul
13th October 2010, 16:56
daca se face asa, va fi ceva special

SORENSEN
13th October 2010, 17:34
Asta ar fi Arena in cauza?Pe cuvant ca nu imi dau seama de nimic..:| Copaci si iarba deasupra salii,wtf?:happy

e un proiect f interesant si pt ca e in parc TREBUIE sa se integreze... probabil esti genul de personaj care ar aproba sau ar construi un monstru din otel, beton si sticla intr-un parc

Solutia aleasa e una excelenta... va avea o capacitate potrivita pentru o sala polivalenta, parcare subterana si se integreaza perfect in parc .

Apoi va avea si acel auditorium pentru diverse concerte in aer liber ( in genul Arenele ROmane) .

chiar nu inteleg reactia ta de uimire..cati ani ai ? 12 :mda:

SwedishMafia
13th October 2010, 17:38
Sorensen: eu nu stiu unde ai trait in ultimii 20 de ani..da,iti zic, macheta aia ,e la fel de probabil precum strazile suspendate ale lui oprescu.E de domeniul S.F pt romania de ieri,de azi,de maine.:) 12 ani ,3 luni si 4 zile.de ce?Vrei sa imi dai add pe feisbuc, hai faiv?:D

SORENSEN
13th October 2010, 18:02
banuiesc ca asta se zicea si despre Noul National ..chiar si eu ma indoiam ca o sa-l faca ca-n poze..dar uite ca e la 7-8 luni de finalizare...
Arena are un concept f bun... si daca se apuca de ea..sper ca la anul...ca altfel nu cred ca o mai fac astia...
Si nu e chiar SF ... este asa cum ar trebui sa fie, avand in vedere locatia... SF o sa fie pretul constructiei...:groggy:

Eu zic sa-i dai add lui Cristea sa-i vezi inteligenta ... sau lu' blonda siliconata...

SwedishMafia
13th October 2010, 19:05
bine sorensene,fie cum zici tu.noi,astia mici si nepriceputi, ne inchinam in fata ta.astept sa fiu contrazis de realitatea.dupa mine, constructia aia e SF.stadionul acela, nu e SF.Uite ce inseamna stadion SF (http://www.youtube.com/watch?v=DcAi3GLQyOI).Ca se va face o sala polivalenta in Buc,se va intampla.Candva.Nu cred ca va arata precum acea macheta.
Destul de slaba ironia cu varsta...dupa 5 ani de ols, doar atata poti?:)
ps sper ca ,parerea mea cu privire la design-ul arenei, nu inseamna ca ma duci in fata in sediului Guvernului si ma biciuiesti.Sper...:(

SORENSEN
13th October 2010, 20:03
Deobicei cand afirmi ceva ..normal ar fi argumentezi... e un forum...hai sa vorbim ... e de preferat asta decat afirmatii seci si pesimiste nesustine de argumente...

nu vad ce treaba are de cand sunt pe ols... mai bine te autoflagelezi in fata lu' Boc daca vrei ... n-am bici

SwedishMafia
13th October 2010, 20:07
Am inteles.Ai putea sa ne expui argumentele tale, conform caruia, se va construi EXACT acea macheta?Pesimisul meu, e fundament pe faptul ca oridecateori intorc capul, vad construictii precum in acea macheta.
Daca tie iti place sa fi mintit,sa ti sa spuna ceea ce vrei auzi,ca apoi sa ramai cu vorbele..te priveste.

SORENSEN
13th October 2010, 20:26
pai e macheta care a fost prezentata de primaria Bucuresti... nu ma pricep la desen ca as fi venit si eu cu alta

zebe
13th October 2010, 22:32
Sorensen: eu nu stiu unde ai trait in ultimii 20 de ani..da,iti zic, macheta aia ,e la fel de probabil precum strazile suspendate ale lui oprescu.E de domeniul S.F pt romania de ieri,de azi,de maine.:) 12 ani ,3 luni si 4 zile.de ce?Vrei sa imi dai add pe feisbuc, hai faiv?:D

De ce ii SF?

SORENSEN
13th October 2010, 23:12
si eu astept cu infrigurare de vreo jumatate de zi sa ma lumineze :groggy:

Poate ii faci si lui o macheta dupa gust ( am vazut ca ai talent ;) )

SwedishMafia
14th October 2010, 00:51
De ce ii SF?

Mai uita-te.
Sorensen: hai mai recunoaste,modestia nu e pentru homo sapiens zilelor noastre.Esti fiul lui pinocchio oprescu, fie cel care va construi sala ori cel care a facut macheta!:shocked:
Cu cata inflacare "lupti" pentru o macheta...Jesus.:groggy: Nici nu mai e fun sa dialoghez cu tine.Zici ca esti un pui de Rossi.:( Cand mai scapi de incrancenare, spune-mi.

SORENSEN
14th October 2010, 02:06
daca citeai ce am scris ..ai fi observat parerea mea : daca nu se apuca in 2011 (primavara) cum a promis oprescu...probabil vor trece ani buni cand se vor mai apuca de noua polivalenta .
Si sustin ca asa va arata asa pt ca asta e singura macheta si pe ea se va face studiul de fezabilitate...parca am vazut pe undeva ca termenul de finalizare va fi de pana la 48 luni dat tipului de constructie.. dar cine stie

Alte lucruri nu stiu... dar ca vb de SF am asa o siguranta ca SF va fi pretul (cum am sustinut si mai sus)

Nu vad in ce sunt incapatant ... nu sustin ca se va face... doar ca pe baza declaratiilor oficiale avem doar o macheta... poate dupa studiu de fezabiliate isi dau seama ca nue rentabil si dureaza prea mult si at vor face alt proiect... dar asta nu am de unde sa stiu

Vb doar de ce avem ....

Sper ca am fost clar ..de data asta

zebe
14th October 2010, 04:21
Mai uita-te.

Ma tot uit si nu-mi dau seama. E o arena mare, frumoasa, cu iarba deasupra. Ce-i asa SF?

Nyo_22
14th October 2010, 15:48
Arena trebuia sa se faca pt CM de handbal masculin din 2009 din cate stiu ........dar multe amanari si licitatii ratate Federatia de handbal a retras candidatura in ultimul moment .Pe vremea lui Videanu s-a vehiculat ca arena va costa 60 de milioane de euro

SORENSEN
14th October 2010, 16:10
http://www.sport.ro/gadget/nou-inca-o-arena-in-bucuresti-dupa-noul-lia-manoliu-o-sala-polivalenta-de-50-mil-euro.html

http://www.bucuresti-news.ro/SORIN-OPRESCU--IN-DOI-ANI-VOM-AVEA-ARENA-BUCURESTILOR-IN-PARCUL-TINERETULUI-3253/pagina-20

[/URL]


[URL="http://sorinoprescu.wordpress.com/2010/02/18/discursul-primarului-general-sorin-oprescu/"]Discursul Primarului General Sorin Oprescu (http://sorinoprescu.wordpress.com/)

februarie 18, 2010




Arena Bucurestilor
Proiectul „Arena Bucurestilor” ce urmeaza sa inceapa in acest an, va contribui la crearea unei infrastructurii care sa permita situarea Bucurestiului in randul marilor centre culturale ale lumii.
Bucureștiul este prima scenă culturală a țării, dar din pacate, nici o infrastructură in domeniu nu are în acest moment capacitatea găzduirii unui eveniment de anvergură internațională.
„Arena Bucurestilor”, ce se va realiza printr-un parteneriat public-privat este cel mai mare complex sportiv, de agrement si social din Romania ce va gazdui: concerte, mari manifestari sportive, expozitii, targuri, evenimente sociale si de afaceri;
Arena va va avea o capacitate de pana la 16 000 de locuri si este prevazuta, intr-o faza initiala cu o parcare sub si supraterana – 1000 de locuri si se preconizeaza a fi finalizata in 24 de luni
Proiectul „Arena Bucurestilor” va fi amplasat in Parcul Tineretului, constructia urmand sa aiba loc 90% sub nivelul solului, protejand zona verde a parcului si incluzand un plan de amenajare peisagistică cu alei cu pomi, straturi de flori, mici lacuri, fântâni arteziene etc.
In perioada imediat urmatoare se va finaliza contractul de concesiune de lucrari publice.


http://licitatiipublice.clubafaceri.ro/licitatie/servicii-de-consultanta-juridica-aferente-contractului-de-150780.html

alwn
15th October 2010, 23:03
Detaliaza:D
.

ce sali are acuma buc pt competitii, concerte si orice alte manifestari?

polivalenta 5300 locuri, inaugurata in 1974 urmata si sala Floreasca 1700 locuri, cu vreo 20 de ani mai veche. Sala floreasca nici nu poate gazdui handbal - competitii europene, ca n-are dimensiunile necasare.

Asa au ajuns echipa de handbal a stelei sa se mute la chiajna iar cea a lui dinamo gazduieste de ani buni meciurile din cupe europene la buzau. Bine dinamo s-a mutat la brasov deci nu mai e de actualitate.

Noua sala de 16.000 va fi (probabil) scumpa de inchiriat, ocupata de multe evenimente speram si Bucurestiu avea nevoie de o a 2 sala competitiva, mai mica. Actuala Polivalenta, renovata era perfecta ca un backup, dar ei se gandesc s-o demoleze :angry:

SORENSEN
16th October 2010, 00:15
demoleaza si construiesc alta in loc...
O solutie ar fi sa reconstruiasca si sala Floreasca si sa o faca la 2500 - 3000 locuri...

IceShadow
17th October 2010, 12:57
Bai fratilor..ce aveti?:)
Chiar credeti ca se va construi?
Parca tot asa era vorba sa se construiasca si un aqua-parc tot in tineretului anul asta..si s-a facut la fel ca si noua polivalenta din pacate :(

SORENSEN
17th October 2010, 16:27
Aqua Park-ul nu se face pt ca s-a decis in consiliul local ca documentatia si tot ce era propus ( un parteneriat public privat - PPP) nu era conforma cu legislatia si s-a renuntat complet la proiect... e totul pesite-ul primariei .
Cat despre sala... sunt sanse sa se faca... nu stiu eu as zice 40-50% .

SwedishMafia
11th August 2011, 00:31
Sala de sport multifuncțională care va fi construită în București, pe locul patinoarului Flamaropol, va avea 16.000 de locuri și va costa 260 de milioane de lei (aproximativ 60 de milioane de euro), potrivit unui proiect de hotărîre de Guvern.

Investiția se va derula pe trei ani, începînd cu 2011 și va necesita o contribuție financiară de la bugetul de stat de 13 milioane de lei în primul an, 130,2 milioane lei în cel de-al doilea și 117,2 milioane lei în al treilea.

Sala polivalentă va fi construită de Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, prin Compania Națională de Investiții, pe un teren situat în Complexul Sportiv Național "Lia Manoliu", în zona patinoarului Flamaropol, care va fi pus la dispoziție cu titlu gratuit Ministerului Dezvoltării de către Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.

Totodată, în cadrul aceluiași complex, există deja două bazine de înot acoperite, precum și un bazin de înot descoperit, un stadion de atletism, patinoarul acoperit Mihai Flamaropol, dar și terenuri ale Federației Române de Baschet cu sală pentru jocuri.

În luna aprilie, CNI a anunțat că vrea să contracteze lucrări de proiectare și construcție a unei săli polivalente de 20.000 de locuri în București, proiect estimat la 50 milioane euro, fără TVA.

Sursa: Mediafax

În direct la Radio GSP, Primarul general al Capitalei, sorin Oprescu, a declarat: "Am nevoie de ajutorul Guvernului pentru a încerca reabilitarea patinoarului. Este proiectul pe care îmi doresc să-l începem. În plus, o rog și pe doamna Elena Udrea să termine sala polivalentă promisă, o să fac și eu una, iar la final o să fim fericiți că avem două săli polivalente în București", a precizat primarul.

În cadrul complexului există deja săli de antrenamente pentru discipline sportive precum gimnastică, haltere, judo, box sau atletism, folosite în prezent de loturile naționale sau olimpice.
http://www.gsp.ro/gsp-special/diverse/constructia-salii-polivalente-din-bucuresti-va-incepe-in-acest-an-costurile-se-ridica-la-260-de-milioane-de-lei-251678.html
stupid.in loc sa faca una,oprescu e in concurenta cu gasca pdl.la ce bun 2 sali polivalente in bucuresti?

Liviu
11th August 2011, 00:52
^ ? Cred ca sala polivalenta pe care vrea sa o faca Oprescu inseamna de fapt reabilitarea patinoarului. :confused:
O sala polivalenta de 16.000 doar pentru concerte probabil... nicio echipa de club/nationala de handbal, baschet sau de orice sport de sala nu o poate umple, ma rog, poate doar daca mai joaca o echipa de handbal finala CL sau poate o gala de box, astea oricum se intampla la 10 ani. As fi mers pentru un upgrade al actualei polivalente: 6000->10.000.

DanielCta
11th August 2011, 19:43
Sper ca se va finaliza acest proiect chiar daca o sa vedem o placuta "inceput de operescu terminat de..." :))

alwn
11th August 2011, 19:56
^ ? Cred ca sala polivalenta pe care vrea sa o faca Oprescu inseamna de fapt reabilitarea patinoarului. :confused:
O sala polivalenta de 16.000 doar pentru concerte probabil... nicio echipa de club/nationala de handbal, baschet sau de orice sport de sala nu o poate umple, ma rog, poate doar daca mai joaca o echipa de handbal finala CL sau poate o gala de box, astea oricum se intampla la 10 ani. As fi mers pentru un upgrade al actualei polivalente: 6000->10.000.

da sa se renoveze sala floreasca nu vrei? O maresc de la 1500 la 2000 de locuri si gata

inteleg ca nu vrei sa vezi nici macar o sala precum cea recent inauguarata de vecinii bulgari de 12.400 de locuri:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1121081&page=8

DanielCta
11th August 2011, 19:59
Sunt sigur ca vrea ,cu toti vrem,dar la noi e mai greu cu proiectele si banuiesc ca se refera si la faptul ca ar costa mai putin si ar fi mai usor de facut,suma mai mica...eu unul mi-as fi dorit de 20.000 :))

dd
11th August 2011, 23:39
mie nu imi place cea de la bulgari ... o prefer pe cea de la sarbi sau cea de la unguri

asta de la bulgari pare ingesuita rau ... aia de la unguri, chiar daca are capacitate ceva mai mica (parca doar 10-11.000) e mult mai aerisita si mai spectaculoasa (evident, parerea mea) ... de aia de la sarbi nu mai zic nimic, e fenomenala

oricum in ultimul timp s-au facut ceva sali si se fac in tari din fostul spatiu sovietic (si/sau blocul est european) ... si in Polonia si Lituania s-au facut 2 super sali

SORENSEN
12th August 2011, 00:32
Sper ca se va finaliza acest proiect chiar daca o sa vedem o placuta "inceput de operescu terminat de..." :))

Daca citesti mai bine vei vedea ca va fi inceputa de Udrea si terminata.... de cocos probabil..

Planul lui Oprescu e tot cu Polivalenta... dar vom vedea