PDA

View Full Version : New Jersey Nets



Raptor
24th October 2006, 13:12
Well, acesta este threadul dedicat echipei din New Jersey.

Antoine Wright a aratat in acest presezon ca si-a pus la punct jocul foarte bine si este un cu totul alt jucator fata de sezonul trecut. Aruncarea este mai buna ca inainte dar mai cu seama increderea cu care joaca s-a schimbat. De fapt, Vince si Richard ziceau ca Antoine chiar i-a batut de cateva ori la 1 vs 1, asa ca ...

Kidd o sa aiba oportunitatea sa se odihneasca sezonul asta mai mult decat sezonul trecut, chiar daca sezonul trecut ii avea pe McInnis (pe la inceput) si pe Jaques Vaughn... acum il are pe Marcus Williams ca back-up si pe... well... Vince, pe care Lawrence Frank l-a folosit vreo 2 meciuri ca PG.:D

Nenad Krstic este odihnit complet, nu a participat la campionatul mondial, Mile Ilic este un alt nou venit, Eddie House este un excelent shooter, lucru care le-a lipsit sezonul trecut (bine, era Scot Padgett si Lamond Murray, dar Eddie House dupa parerea mea are una din cele mai bune aruncari (de orice fel - distanta, semidistanta) din NBA), Antoine Wright e un jucator mult mai bun decat sezonul trecut, Miki Moore si Clifford Robinson + Josh Boone sunt cei care vor da inside presence (+ Jason Collins, evident, care poate candida la un eventual defensive all team 2).

Deci daca si chimia in joc va fi una favorabila atunci as zice un loc 4-5 in conferinta de est este up the grabs.

vinsanity
24th October 2006, 14:41
aici mi-e locul:) ar cam fi momentul ca Nets sa rupa gura targului sezonu' asta... cu Vince si Kidd la deplina maturitate, cu RJ si Krstic, jucatori care intr-o forma fizica maxima pot face diferenta, cu un Jason Collins "imbunatatit" in faza ofensiva + noii veniti Williams (se vorbeste numai de bine de el, de abia astept sa-l vad in actiune) si Eddie House, veteranul Robinson etc, New Jersey pare o echipa completa (cel putin pe hartie). optimist fiind dau si un pronostic, finala conferintei de est :) minim:D

Raptor
24th October 2006, 17:42
Nu sunt asa optimist... bine ca Vince e in an de contract sa vedem cum se comporta... daca vrea sa faca prea mult si o da in bara sau daca joaca asa cum trebuie. In plus nu trebuie sa subestimam echipele din est... Chicago, Miami, Detroit, Indiana, Cleveland...

Irimus
24th October 2006, 18:54
New Jersey au cel mai tare backourt din liga...parerea mea

Raptor
24th October 2006, 19:41
Cam asa ceva. Ar mai fi Washingtonul ... Arenas, Butler si Jamison (daca joaca PG-SG-SF).

Oricum, o sa fie foarte interesante meciurile lui NJN sezonu asta. Marcus Williams e ok ca rookie, l-am vazut contra celor de la Raptors, iar sub bagheta lui Kidd o sa fie si mai ok.

Irimus
24th October 2006, 23:46
cred ca trebuiau sa incerce neaparat sa aduca un big man..cu orice pret...chiar daca renuntau la marcus williams sau la 1ft round pickuri...kidd e la o varsta la care nu o mai duce muult...vince poate e in ultimu sezon...cu un big man ca C.Wilcox de exemplu(pe care-l puteau aduce cred cu sign n trade), T Thomas, Radmanovic sa nu mai zic Kg(care se zvonea intr-o vreme) NJ ar fii fost contenderi...parerea mea

Raptor
25th October 2006, 00:48
Stai ca nici asa nu e timpu pierdut. Oricum, Krstic a aratat ca poate fi un pivot foarte bun si care si "spreads the floor" cu aruncare de perimetru, iar Collins e un aparator (mai ales help-defender) foarte bun (dar foarte under-rated). Josh Boone ... nu comentez, Miki Moore... un alt big-man. Poate o sa faca un trade ceva si atunci mai vedem. Dar da, Wilcox ar fi fost excelent.

Oricum, ceva gen Kidd-Vince-KG ar fi... :rolleyes:

Ar insemna sa-l dea pe Jefferson+Krstic+vreo cateva pick-uri... si spun pe Jefferson si nu pe Vince fiindca Vince+KG sunt foarte foarte buni prieteni iar Kidd ... :rolleyes:

Deci pur si simplu ar juca de placere si ar si castiga, ce poti sa vrei mai mult?

r0bby
25th October 2006, 10:31
nets..are sanse...are o echipa foarte valoroasa...insa are de luptat cu echipe de seama

Raptor
25th October 2006, 12:34
Asta stim si noi ^^^

phyxius
25th October 2006, 13:24
nets..are sanse...are o echipa foarte valoroasa...insa are de luptat cu echipe de seama

cam asa zic si io... kidd si carter pot sa isi faca treaba intr-un mod profesionist dar parca tot nu au o echipa destul de omogena. le lipseste ceva si cand o sa-l gaseasca eu zic ca o sa fie cam ca miami din sezonul trecut.

vinsanity
25th October 2006, 15:46
Nu sunt asa optimist... bine ca Vince e in an de contract sa vedem cum se comporta... daca vrea sa faca prea mult si o da in bara sau daca joaca asa cum trebuie. ..

de acord, imi aduc aminte de jocurile cu Heat din New Jersey din playoff-ul trecut, cand tre' sa recunosc pe mana lui Vince s-au cam pierdut ambele intalniri, a facut cateva greseli incredibile in ultimele minute din ambele jocuri:mda: stiu ca nu e iesit din comun pt Vince, totusi asa cum am spus, am incredere in el si in Nets sezonu' asta:)

vinsanity
29th November 2006, 18:21
6 jocuri consecutive pierdute:headbang: wtf?:mda:

phyxius
29th November 2006, 18:38
si totusi sunt pe locul 2 din divizia lor :)

Raptor
29th November 2006, 19:44
Da... au pierdut cu Bobcats complet aiurea, de fapt si cu Lakers... am vazut ambele meciuri... ceva scartaie si nu stiu ce. Parca ... duc atacul pana intr-un punct si de acolo se rupe ceva. Nu-mi place deloc cum joaca in ultima vreme.

vinsanity
30th November 2006, 18:48
gata, urmeaza vreo 12 victorii consecutive, ca-n primavara:)

Addy
27th December 2006, 20:32
Cred ca sezonul acesta este pierdut pt NJ. Krstic este accidentat(lipseste tot sezonul), RJ tot are probleme cu una din glezne(cel mai probabil o sa se opereze si o sa lipseasca si el ceva timp), probleme in vestiar...adio finala(estului). Probabil o sa prinda un loc in play-off la cat de slaba e divizia Atlantica dar parerea mea e ca nu mai trece nici de prima runda.

Raptor
28th December 2006, 10:53
Nu stiu daca vor intra il Playoff la cum joaca. I mean... sa pierzi cu Rockets fara Yao la 25 de puncte...

Addy
28th December 2006, 21:35
trebuie neaparat sa faca un trade(VC)si sa ia un big man altfel o sa ajunga de rasul ligii.Au dreptate aia care spun ca Vince nu poate sa duca o echipa in finala, e un jucator foarte spectaculos si talentat dar inconstant si care cedeaza sub presiunea playoff-lui.Mie mi se pare evident ca VC si RJ nu au loc in aceeasi echipa, nu exista team chemistry intre ei si s-a vazut mai ales sezonul asta.Imi plac ambii jucatori foarte mult dar nu poti castiga prea mult cu amandoi in echipa, nu indeajuns de mult cat sa ajungi in finala.

Addy
31st December 2006, 11:23
2 victorii consecutive.WOW!Una cu Heat(fara Shaq si Wade)si una cu Wolves.RJ a jucat f bine ambele meciuri si a spus ca se simte bine=>s-ar putea sa nu mai fie nevoie de operatie la glezna.Moore 9-9 cu Wolves si 8 reb(5 of).Kidd are 63% in ultimele doua meciuri.Vince iarasi n-a iesit in evidenta dar totusi am castigat si suntem pe primul loc in divizie pe care cel mai probabil o s-o castigam, dar v-am zis(scris) in playoff nu ma astept la mare lucru din partea lor(totusi sper la o minune)
Nets - Wolves
J.Kidd G 35:31 6-9 3-4 4-6 0 4 4 8 3 2 3 1 19
V.Carter G 34:25 6-16 1-6 1-2 2 4 6 4 4 2 4 0 14
M.Moore F 39:09 9-9 0-0 2-3 5 3 8 1 3 2 1 0 20
R.Jefferson F 42:49 8-16 2-3 5-5 1 5 6 5 1 1 3 0 23
J.Collins C 26:05 2-4 0-0 0-0 0 2 2 0 4 0 1 0 4
M Will 7 assists, House 8 pct in 10 min

Raptor
31st December 2006, 13:22
Am vazut ambele meciuri. Moore a jucat excelent cu Wolves, si incepe sa devina jucatorul meu favorit off the bench. Vince paseaza mai mult insa e lenes... arunca de trei, se misca greoi si lent... Kidd e Kidd...

Addy
4th January 2007, 10:40
trade in Bobcats si Nets:McInnis pt Bernard Robinson si ceva bani.Nu se asteapta ca Robinson sa ajute echipa, insa Nets sunt acum sub luxury tax si cica economisesc cam 5 mil $.

Raptor
5th January 2007, 17:10
Pai oricum McInnis nu avea sanse sa mai vada vreun minut la Nets... cam bou el asa. De asta s-a si vorbit cand a fost facut trade-ul.

Irimus
5th January 2007, 20:42
zvon:
Carter pt Maggette si Mobley....ar fii prosti Nets sa nu il dea...primesc la schimb 2 jucatori buni iar daca nu, e posibil sa-l piarda gratis la vara

Raptor
6th January 2007, 15:12
Dar la Nets poate sa ia maximum... la Orlando sau Charlotte nu. Plus ca joaca cu Kidd... "business is business". :D

Addy
21st January 2007, 09:46
in sfarsit am ajuns la 500(20-20) si avem un road trip in vest cu 5 meciuri in 8 zile, dar RJ s-ar putea sa se opereze la glezna si sa nu joace(ar lipsi 6 saptamani).

Raptor
21st January 2007, 12:29
Da... a fost marfa meciul asta cu Orlando... Howard a fost anihilat la doar 1 punct in tot meciul... si Nets au revenit si au castigat incepand cu sfarsitul sfertului 3.

Addy
21st January 2007, 21:31
e sigur acum:RJ o sa fie operat la glezna luni(22 ian) si o sa lipseasca intre 4 si 6 saptamani.

Addy
25th January 2007, 15:55
nu-mi vine sa cred in ce hal am pierdut cu Sacramento si Golden State... ce frustrant

cgrecu
25th January 2007, 22:16
toata stima pentru cum joaca nj, mi se par cea mai buna echipa din est acuma. Problema e ca nu shtiu daca vor putea mentzine ritmul cu o echipa decimata, kidd a avut o serie de meciuri exceptzionale si jucatorii de rezerva au jucat la nivel foarte inalt. Daca mai pierd citeva meciuri cum au fost ultimele 2 e posibil sa se demoralizeze si sa reduca turatzia. Daca renuntza si la carter atunci sezonul e terminat, chiar daca ar reushi sa ii pacaleasca pe clippers si sa ia pe mobley/magette in loc de livingston/magetter, tot nu vad cum pot sa il inlocuiasca pe vc.

Raptor
26th January 2007, 10:59
Bai frate inca o infrangere la 1 punct tot cu game-winning shot... :headbang:

Intai Bibby, apoi Ellis si acum Cuttino...

This is unheard of...

In loc de 20-23 recordul putea sa fie foarte bine 23-20.

Addy
26th January 2007, 16:33
ce frustrant!!!:ciocan:mai avem doua meciuri din road tripul asta si sunt curios daca o sa terminam cum am inceput.

Addy
29th March 2007, 16:14
Josh Boone vs Bobcats: 21 pct(10-10) si 6 reb
vs Pacers: 22 pct(11-13) si 10 reb
Se pare ca a inceput sa se acomodeze in NBA. Pacat ca a fost accidentat in training camp.

Raptor
29th March 2007, 20:14
Mda... e activ mai mult acum. Inainte scapa mingile printre maini, era "fricos" pe teren...

Acum... alta poveste.

Addy
8th April 2007, 09:35
Kidd si Carter au reusit fiecare triple-double in meciul cu Wizards.E prima oara din 1989(Jordan si Pippen) cand doi coechipieri reusesc asta.

Raptor
15th April 2007, 00:56
Nets au ajuns pana la urma in playoffs... (clinched playoff berth). Acuma sa vedem contra cui o sa joace. Cu Cleveland au pierdut la 20 de puncte, cu Chicago la 30... eu as prefera cu Cleveland (fara legatura cu exemplele de mai inainte). Ce-i drept, cu Chicago conduc 2-1 in sezon...