PDA

View Full Version : Mititelu: Sunt cel mai bogat om din Craiova!



*Coco*
24th October 2006, 11:07
Adrian Mititelu promite marea cu sarea
Voi investi 50 de milioane de euro la Universitatea!

Mititelu pare sigur pe el


Finantatorul oltenilor a anuntat iar ca este dispus la orice efort financiar pentru ca Stiinta sa joace in Cupele Europene, iar peste câtiva ani sa cucereasca al cincilea titlu national.

- Acceptati sa raspundeti la intrebari incomode sau doriti iarasi sa notez declaratii ale dumneavoastra care mai de care mai bombastice?

- Raspund la orice intrebare.

- Primaria Craiovei si ANS-DTS Dolj pretind ca aveti restante financiare (datorii) pentru inchirierea stadionului si a cantonamentului din Lunca Jiului. Nu cumva acesta-i motivul real pentru care iarasi amenintati, ca si Gigi Netoiu pe vremuri, mutarea echipei din Craiova?

- Nu, nu-i adevarat. Vreau sa clarific aceste probleme. Pentru inchirierea cantonamentului nu am datorii. Dimpotriva, am facut investitii la acest cantonament, iar lunar intretinerea lui ma costa aproape 400 de milioane de lei. S-ar putea ca, intr-adevar, la stadion sa am datorii deoarece de vreo sapte-opt luni am dat dispozitie sa nu se mai plateasca nimic. Cu alte cuvinte, am facut-o in mod premeditat. La stadion mai este o problema, adica exista un furt de energie electrica. In incinta stadionului exista un minihotel si un restaurant sportiv conduse de un anume Rosca, iar acest individ se pare ca a folosit de câtiva ani energia de la stadion, fara s-o plateasca. Nu avea nici macar contor.

- Sunteti convins ca asa este? Stiam ca microhotelul din incinta stadionului este separat, ca exista contor separat...

- Nici vorba, abia acum si-a montat contor deoarece l-am debransat noi. Am facut plângere la politie si la Parchet pentru acest furt de energie si un prejudiciu de peste patru miliarde de lei, considerând ca acest furt s-a petrecut din iulie 2002, atunci când Dinel Staicu a preluat Universitatea.

Nu mut echipa la Caracal

- Cu alte cuvinte, motivul real pentru care mutati echipa la Caracal n-ar fi datoriile dumneavoastra?


- Repet, am restante doar fata de primarie si pe care nu vreau sa le achit. Nu se pune problema sa mut echipa la Caracal, cred ca nu s-a inteles bine. Pentru acest sezon competitional, 2006/2007, Universitatea va disputa meciurile de acasa la Craiova, pe stadionul Ion Oblemenco. Normal, am scos din discutie partida cu Pandurii Târgu Jiu, care se va disputa la Caracal, la sfârsitul acestei saptamâni. Se pune problema pentru sezonul 2007/2008: atunci Universitatea va juca meciurile de acasa pe stadionul din Caracal. Deci, nu mut echipa la Caracal, ci doar meciurile le vom disputa acolo deoarece stadionul Ion Oblemenco nu mai indeplineste conditiile pentru meciuri din Liga I si acesta-i motivul real. Oricum, am decis sa construiesc un stadion nou in Craiova... Sa admitem ca primarul Craiovei se hotaraste sa aloce mâine bani pentru refacerea si modernizarea stadionului Ion Oblemenco... Tot ii trebuie un an pentru realizarea lucrarilor! Cred ca se intelege ca, in orice situatie, tot trebuie sa jucam un an, sezonul 2007/2008, pe alt stadion. Probabil la Caracal, deoarece este cea mai buna locatie.

- Ce se va intâmpla in sezonul 2008/2009, unde va juca Universitatea?

- Revenim in Craiova. Pe Ion Oblemenco sau pe cel nou! Decizia mea in privinta celui nou este clara.

In martie 2007 incepe constructia noului stadion

- Aveti buget si pentru un stadion nou?

- Da, am bani si pentru aceasta lucrare. Terenul este proprietatea mea si am inteles ca o sa primesc din partea Primariei Craiova autorizatia de constructie imediat. Stadionul este un vis mai vechi, dar aveam de gând sa-l pun in aplicare mai târziu. Vreau un stadion cu tribunele aproape de teren, fara pista, ar ajuta foarte mult echipa. In martie sau poate aprilie 2007, o sa vedeti concret inceperea...

- De 1 aprilie?!

- Nu e nici o gluma! Deja am discutat problemele legate de proiectare cu arhitectul Stefan Stefirta, iar din luna noiembrie se va lucra numai la acest proiect. Stadionul il execut in regie proprie, cu constructorii mei, iar din martie, cum spuneam, vor demara lucrarile. Deocamdata, am ramas la ideea unui stadion de 15.000 de locuri, cu tribunele aproape de teren. Acesti 15.000 de suporteri vor crea o presiune ca si cum ar fi... 50.000 de suporteri! Va fi un stadion acoperit in proportie de 70 la suta, doar peluzele nu vor fi acoperite.

- Nu vreau sa fiu ironic, dar de când ati preluat brandul Universitatea ati facut declaratii extrem de indraznete, dar care, deocamdata, nu s-au si materializat! Ati vorbit de calificarea echipei in Cupele Europene din primul sezon...


- Da, calificarea s-ar putea sa intârzie un an, care-i problema?

- Ati continuat sa spuneti ca veti face un sediu de club ultramodern, ca veti cumpara un loc in Liga a III-a pentru echipa a doua, magazin pentru suporteri, revista a clubului, post TV si, cel mai important, ca veti aloca buget de milioane de euro pentru echipa, iar acum anuntati un stadion nou. Nu vi se pare ca este o politica a vorbelor goale?!

- Ca de obicei, sunteti de rea-credinta si incercati sa interpretati totul.

- Sunt vorbele dumneavoastra!


- Am spus ca promovez cu Universitatea in prima liga dupa doar un an de liga a doua, ceea ce s-a si petrecut. Asta de ce n-o spuneti, adica de ce nu recunoasteti ca m-am tinut de cuvânt? Am luat doar doi jucatori si am promovat-o din primul an, timp in care in Gazeta de Sud au aparut fel de fel de declaratii cum ca am echipa de Divizia C! Facea spume dracu', facea spume lacu', râdeati de mine... Am readus-o in prima liga, da? Pentru acest sezon, 2006/2007, am declarat ca o sa ne calificam in Cupele Europene. Desi trebuie sa recunosc ca este foarte greu, sezonul competitional 2006/2007 nu s-a terminat... S-ar putea ca Universitatea sa nu se califice in acest sezon in Cupele Europene, ci abia dupa sezonul 2007/2008. S-ar putea! Asta nu inseamna ca este o promisiune neaparat neonorata. Si Gigi Becali a zis ca bate pe Real Madrid si Steaua câstiga Grupa E din Liga Campionilor! In general, patronii trebuie sa dea un ton de optimism la echipe. Revenind la acest sezon, 2006/2007: n-am iesit deocamdata din grafic. Nu sunt la fel de optimist ca la inceputul campionatului, dar sustin ca Universitatea va termina in primele sase echipe, am aceasta speranta. Chiar am facut o precizare, anume ca turul va fi mai greu, dar returul ne va ajuta.

- Bine, bine, dar ne-ati tot bombardat cu declaratii...

- Sa nu uitam ca eu, in urma cu 16 luni, am luat un brand, asa cum spuneti, si doar doi juniori. Acum exista 60 de fotbalisti legitimati! Si vreau sa cred ca majoritatea sunt legitimati la Universitatea pentru ca au sanse mari sa devina fotbalisti mari, iar unii dintre ei se anunta a fi chiar fotbalisti adevarati. 80-90 la suta sunt olteni, alt element important. In prezent, la Universitatea exista o stare de emulatie aparte, conditii de patru stele, salarii platite la zi, exista un buget serios, asa ca... De când sunt la Universitatea nu s-a intârziat nici o zi cu salariile.

- Atunci trebuie sa inteleg ca in vara ati avut buget si pentru transferuri, dar in mod intentionat n-ati facut alte achizitii, considerând ca actuala echipa se poate califica in Cupele Europene?

- Nu. Am vrut sa transfer inca doi fotbalisti, dar n-am reusit din mai multe motive, printre care si preturile foarte, foarte mari. Iar unul dintre acestia nici nu a vrut sa mai vina la Craiova, a avut o intelegere cu Rapid, unde a si ajuns.

- Chiar si in ultimele saptamâni s-au vehiculat fel de fel de nume ca ar fi curtate de Universitatea, inclusiv fostul international Gilca. Este ceva adevarat?

- Nu.

- Pai, Gilca zice ca ati vorbit cu el?!

- Am vorbit doar, am fost rugat de cineva s-o fac, dar asta nu inseamna ca am tratat cu Gilca. Am avut doar o intrebare de genul ce ar fi daca nu stiu ce... Nimic concret.

- Asa cum ati avut si cu Razvan Lucescu in urma cu câtiva ani, de a veni antrenor la Universitatea?

- Ei, pe Razvan Lucescu chiar am vrut sa-l aduc antrenor la Universitatea! Eram doar presedinte atunci si au fost chestiuni care nu au depins numai de mine, de aceea nu s-a rezolvat.

Sunt cel mai bogat om din Craiova!

- Revenind la cestiune: chiar puteti sa finantati de unul singur toate proiectele anuntate?

- Sunt de departe cel mai bogat om din Craiova! V-o spun asta acum cu mâna pe inima deoarece am posibilitati financiare reale.

- Adica?

- Am avut inspiratia sa fac investitii in afaceri profitabile, in speta terenuri. Iar acum preturile au explodat! Sunt beneficiarul unei sanse care apare probabil o data la o suta de ani, iar Dumnezeu mi-a dat aceasta sansa pentru Universitatea Craiova. Cred ca pot investi in fotbal vreo 40-50 de milioane de euro in urmatorii trei-patru ani!

- Cum veti reusi?

- Vând din teren câti bani imi trebuie! De exemplu: anul trecut am vândut celor de la PIC cu 50 de euro metrul patrat, dar acum am vândut cu 150 de euro metrul patrat. De la Billa si pâna la Combinatul Chimic, cu mici exceptii, tot terenul este al meu!

- Chiar asa, adica revendicarile mostenitorilor din acea zona au ramas doar simple procese?

- Totul este irevocabil. Mai am de primit si despagubiri de la Fondul Proprietatea de peste 40 de milioane de euro.

- Chiar daca, teoretic, n-ar avea vreo legatura cu fotbalul, cred ca suporterii ar fi interesati sa afle evolutiile cercetarilor in dosarele pe care le aveti in lucru. Intr-un Armaghedon se vorbea despre Adrian Mititelu ca ar fi furat aproape 700 de miliarde de lei de la bugetul de stat, iar o carte-pirat indica si sfârsitul lui Mititelu: mititica! Probabil ca veti nega totul, acuzând pe altii...

- Sunt fabricatii, niste nenorociri facute la comanda... Legat de aceste proprietati: toata lumea stie ca am niste dusmani in Craiova...

- Am vazut reprodus un act oficial, intocmit de un organ competent, Administratia Financiara...

- Ei, seful de la finante este in cârdasie cu acesti dusmani ai mei, dusmani care au vrut sa-mi ia o parte din proprietati, invocând ca si ei ar fi mostenitorii unui asa-zis descendent. Si mi s-a intocmit un act care insa nu sta in picioare. Un singur exemplu va ofer: mi-au calculat asa-zise impozite pe ceva ipotetic. Am o ferma pomicola de 100 de hectare, iar cei de la finante mi-au calculat ca as fi produs, timp de sapte ani, nu stiu câte tone de pere si de prune, pe care le-as fi vândut, obtinând astfel nu stiu câti bani de pe urma vânzarii. Acuzatia? Ca as fi facut in sapte ani productie pe care n-am inregistrat-o. Eronat totul.

- Bine, dar actul...

- Mi-ati solicitat acest interviu, lasati-ma sa spun totul pâna la capat. In urma cu patru ani am vândut un teren extravilan cu doua miliarde de lei. Ei, cei care au intocmit actul, zic ca ar fi trebuit sa vând terenul cu alt pret, cu 300 de miliarde de lei. La aceasta suma, repet, de ei spusa, mi-au adaugat TVA si m-au acuzat! Sunt sume ipotetice, eu n-am furat nimic de la stat. N-am luat TVA ca altii, n-am primit bani in cont, n-am facut falsuri, ci mi s-au inventat sume. Am atacat in instanta aceste inventii si o sa va demonstrez 100 la suta ca voi câstiga si voi desfiinta aceste nebunii. V-am spus si in problema revendicarilor de terenuri ca voi câstiga si nu m-ati crezut. Ei, va voi demonstra si acum ca voi fi invingator! Aceste nebunii au fost facute intr-un moment in care Universitatea mergea prost si au fost facute ca un fel de lovitura de gratie, adica sa ma faca pe mine sa renunt la echipa.

Universitatea nu este de vânzare

- Exista cineva care ar dori sa cumpere? S-au tot vehiculat fel de fel de nume, Staicu, Patriciu, Netoiu...

- Exista persoane care vor sa cumpere Universitatea! Nu stiu nume, as minti sa pronunt un nume sau altul. Am fost insa intrebat de la Bucuresti daca m-ar interesa sa vând Universitatea.

- Cine v-a intrebat?

- Un amic din fotbal m-a intrebat daca este de vânzare Universitatea Craiova, dar nu a vrut sa-mi spuna cine ar fi interesat s-o cumpere. I-am spus clar ca nu este de vânzare. Asta s-a petrecut in urma cu vreo patru sau cinci luni. Persoana a tinut sa-mi precizeze ca este vorba de bani multi, dar raspunsul meu a fost acelasi: Universitatea nu este de vânzare! Nici nu m-a interesat suma. L-am rugat sa-mi spuna despre cine este vorba, dar nu mi-a dezvaluit numele. Oricum, aud fel de fel de chestiuni, primesc fel de fel de mesaje... Sunt unii asa-zisi suporteri ai Universitatii, cu care am avut o relatie buna, dar care acum...

- Va intrerup o clipa: e vorba de suporteri pe care i-ati platit in urma cu ceva vreme?

- Da, recunosc, uneori i-am si platit. I-am platit deoarece aveau si ei nevoie de sprijin, nu ca sa faca ceva rau. Si nu sunt primii sau singurii oameni pe care i-am platit!

- Si probabil nici ultimii?!

- Ha, ha, ha...

- Continuati-va ideea cu suporterii.

- Ei sunt suparati probabil ca nu-i mai bag in seama. Mi-au sugerat altii ca la ora actuala nu mai pot sa stau cu acei suporteri, ca s-a schimbat treaba...

- Adica sunteti la alt nivel?

- Da. Si ei s-au suparat pe mine si acum vor alt finantator la echipa! Eu nu sunt numai finantator. Dând la o parte chestia asta, eu m-am implicat si cu sufletul, toata familia mea s-a implicat pentru aceasta echipa. Mi-am dorit foarte mult sa ajung in aceasta postura, am bagat prea multi bani pentru Universitatea, am pus prea mult suflet si am facut prea multe promisiuni suporterilor incât nu pot sa ma dau la o parte fiindca mi-o cere unul sau altul. A, daca o sa constat ca incerc, incerc si nu reusesc, atunci probabil ca o sa ma gândesc si la chestiunea asta.

Voi aduce titlul la Craiova
- Adica a retragerii?

- Daca peste patru-cinci ani o sa vad ca incercarile mele nu reusesc si constat ca nu ma pricep, o sa caut alta varianta. Deocamdata, eu sunt convins ca intr-o zi o sa reusesc.

- Si când ar putea fi ziua asta?

- Peste trei ani, poate cinci, poate peste sapte ani, Universitatea Craiova o sa fie campioana României. Imi doresc cât mai repede. Asta-i visul meu.

- Suflet pentru Universitatea aveti, dar aveti si buget pentru a aduce titlul la Craiova?

- Majoritatea banilor mei vor merge la fotbal, pentru Universitatea. Celelalte investitii ale mele si ale familiei sunt minoritare in raport cu fotbalul.

- Ati promis suporterilor un magazin, o revista, un post TV...

- O secunda, aceste chestiuni nu cred ca sunt prea importante in actuala conjunctura. Magazinul este facut, dar firma Nike ne-a tras o teapa, cum se spune pe româneste. Nici macar echipamentul de joc nu ni l-a adus ca lumea. Ca n-a venit vagonul, ca n-avem marfa, asa se tot scuzau. Atunci, cu ce marfa sa deschid magazinul? Suntem in discutii avansate cu firma Adidas si cred ca intr-o luna vom semna si contractul. Valoarea contractului se ridica la aproape 200.000 de euro. Astfel, incepând cu sezonul urmator, 2007/2008, Universitatea Craiova va fi singura echipa din România care va avea echipament Adidas. Va fi si cel mai frumos! Si postul de televiziune este in plan, dar am acum alte prioritati. Importante sunt acum echipa si infrastructura.

- Interzicerea accesului la masa presei a unor ziaristi de la cotidienele Gazeta de Sud, Cuvântul Libertatii si Prima ora la meciurile de acasa ale Universitatii credeti ca ajuta cu ceva echipa?!

- Nu-i vorba ca am interzis accesul unor ziaristi la masa presei, ci am interzis accesul unor hiene, unor balauri! (...) Sunt unii ziaristi care lovesc sub centura, iar altii publica declaratii de-ale mele pe care nu le-am facut! Trebuie sa fac ceva, nu? Am fost egal fata de toti ziaristii, am fost un baiat bun, nici n-am tinut cont ca am si eu un ziar, dar când mi-am dat seama ca nu se merita, am schimbat placa.

Va aparea o Super Craiova Maxima!

- Se pare ca ati fost inspirat in aducerea lui Stefan Stoica antrenor principal...

- Având in vedere câta mâncatorie este prin Craiova asta, trebuia sa aduc un antrenor oltean si care stie ce se intâmpla pe aici. Ca daca aduceam unul strain, fugea a doua zi! Fane mi-a facut o impresie buna si ca fotbalist, un baiat ambitios.

- Plin de personalitate!

- Are ceva din Sorin Cirtu, ceva chiar si din Victor Piturca... Este un oltean adevarat! Sper sa aiba si sansa, sa-l ajute si rezultatele...

- Si finantatorul Mititelu sa-i asigure buget corespunzator!

- S-a creat in Craiova o idee tâmpita in privinta banilor. De când sunt la Universitatea, tot ce am promis echipei s-a dat!

- Bani pentru transferuri?

- Dar ce credeti ca jucatorii astia de la Universitatea au venit aici gratuit? Ati uitat ca am dat un milion de euro celor de la FC Caracal pentru jucatori? Nu am nici o datorie la nimeni, nici la banci... Mai am doar problema, adica facatura aia cu finantele, acele sume ipotetice pe care mi le-au pus in cârca... Si care vor cadea!

- De fapt pe cine aveti in spate?

- Domn'e, am inteligenta mea nativa si norocul pe care mi l-a dat Dumnezeu. Ultima mea afacere este un dar...

- ?

- Pâna acum, eram un om de 7-8-10 milioane de euro, dar afacerea cu mostenirea lui Negoescu mi-a adus un noroc financiar fantastic. Este norocul Universitatii!

- Sa inteleg, din tot acest dialog, ca putem spera la o noua echipa Craiova Maxima?

- Domn' e, SuperMaxima!

Kainsashiki
24th October 2006, 11:26
ar fi bine sa fie adevarat, ca de cativa ani se tot vorbeste de o noua craiova maxima..

archaeus
24th October 2006, 19:17
delireaza ca de obicei :mda:

dani3lll
25th October 2006, 13:51
eh mai bate si el campii dar sa recunoastem a fact ceva pt echipa si ii este alaturi ;)

Cra10veanu
26th October 2006, 07:27
iar a visat frumos azi-noapte.

blandu
27th October 2006, 13:34
Ar fii frumos sa fie adevarat
Vom trai si vom vedea...

Sezione
2nd November 2006, 02:20
Daca 50 % din ce spune ar fi adevarat merita o statuie omul!!!

ASP
2nd November 2006, 10:34
poate chiar e. nimeni nu i-a numarat banii asa ca pana la proba contrarie...

Dawson
4th November 2006, 17:53
Mititelu e un idiot! Daca sunteti olteni adevarati veniti aici unde se cearta lumea inteligenta:

ASP
5th November 2006, 16:09
esti tu si cei ca tine

cocarici
10th November 2006, 16:07
daca intradevar are banii care zice ca ii are , atunci vrem echipa , stadion si conducere de europa , pentru ca suporteri avem
si inca ma i tari chiar ca ai lui real madrid am fost la maciul realului in copa del rey si parca eram la inmormantareb cu toate ca erau 60 de mii si realu a batut cu 5-1
VREM EUROPA domnule Mititelu