PDA

View Full Version : Cum ar trebui sa arate o emisiune sport ?



ricky
30th October 2004, 10:33
Ma refer AICI la formatul emisiunilor gen MINUTUL 91 sau cel al lui Ioanitoaia !

Pentru ca AM urmarit (deoarece...n-a mai fac !) emisiune MINUTUL 91, va spun cam ce nu mi-a placut !

Din start, faptul ca un expert (ma indoiesc !) participa la emisiune !
Comentariile gen DINU (" a jucat cu "x"-ulescu in locul lui...etc...etc") nu cred ca isi au locul intr-o emisiune care doreste sa prezinte jocurile de DIVIZIA A !
Iti prezinta secvente dintr-un meci, timp de 50-60 de secunde !
Nici n-apuci sa-ti dai seama ce culoare au tricourile echipei tale si...s-a "firsit" !
Poate pe cineva intereseaza comentariul de specialitate al lui DINU !
Pe multi insa...cred ca nu !

Servilismul moderatorului in fata lui DINU !
Proasta impresie de...studio !

INVITATII !
Ei sint selectati dintre cei care au ceva de...reclamat !
EI nu vin pentru a-si spune o parere ! Ei...reclama !
Am mai spus-o : nu trebuie sa ne miram de atmosfera din cadrul echipelor !
Ea este intretinuta de catre unele ziare sportive si chiar de TV !

Cum ar trebui sa arate o emisiune sportiva ?
O mai lunga prezentare a jocurilor ! Inteleg ca le mai trebuie timp de discutii dar, macar v'o 3-4 minute ar putea da !
Apoi, sint destui jucatori, antrenori, care in ziua emisiunii sint liberi !
Ar trebui invitat DOAR unul !
Dar, emisiunile noastre cauta, cum am spus, "gilceava" asa ca...

Tot de prost gust as mentiona faptul ca se invita in fiecare emisiune (macar din ce am vazut campionatul trecut !) patronii unor echipe !
(Pe STEFAN l-am vazut in 3 saptamini de 2 ori !)

In concluzie : sa se vorbeasca mai mult despre fotbal decit sa se creieze dispute, scandaluri in vazul NATIUNII !

P.S. Spuneam, undeva, ca m-am laudat colegilor ca SHOW-ul gen BIG BROTHER n-a avut succes in ROMANIA !
Acum, as completa : pai sigur ! il avem zi de zi, incepind cu ACTUALITATILE si emisiunile de sport !

E trist ca anumiti jucatori, cind sint invitati la astfel de emisiuni, pot "scoate" putine vorbe despre JOC !
Pai cum altfel ?! Din moment ce, inaintea unor partide, "bravii" nostri reporteri ii intreaba...banalitati !
(Chiar ! Ce-ai intreaba ? Ca nu prea se aude intrebarea "reporterului" ! :evil: )

viole(n)t
30th October 2004, 18:17
ricky, observatziile tale sunt pertinente... deshi marturisesc ca prefer Minutul 91 altor emisiuni de gen de la noi...

La intrebarea ta: Cum ar trebui sa arate...? itzi sugerez 2 exemple: Ran de pe Sat1 si Studio Estadio de pe spanioli.

Ambele pun accentul in primul rand pe imagini. Rezumatele de la Ran sunt (sau erau, ca nu mai receptionez acest post TV) exceptzionale... Daca nu shtiai rezultatul, traiai ca shi cum te-ai fi uitat la meci...

Insa... daca majoritatea tembela vrea show second hand, asta e... trebuie sa cernem picaturile de fotbal din emisiunile de gen

ricky
30th October 2004, 19:01
VIOLE(N)T, eu urmaresc acum BUNDESLIGA pe ARD ! De la 19.10 (RO) !
Chiar si astazi prefer sa nu ascult la radio meciurile pentru a vedea "LIVE" la TV ! :evil:

Sintem prea pasivi, VIO !
Stam si ingurgitam ce ni se da !
Unii dintre noi, stam si ne...pierdem vremea pe FORUMURI fara sa invatam a scrie un rind pe SITE TV despre ce ne-a placut sau nu !

P.S.1 Cindva, in urma cu v'o 2 saptamini, mi-am spus si eu parerea pe TVR Int la emisiunea START IN VIATA !
Ca invitati erau MARIAN URZICA Si ELISABETA LIPA !
LIPA : una dintre cele mai titrate canotoare ale lumii ( si nu cum TOPESCU FALS scria "cea mai... !" )
Mi-am exprimat nemultumirea ca TVR s-a grabit sa-i onoreze pe sportivii nostri asezindu-i, ca la gradinita, pe niste trepte !
De unde, reporterii faceau adevarate...exercitii de gimnastica (pozitii...hidoase !) pentru a lua interviu sportivilor !
Nu s-au gasit niste mese, niste pahare si o sticla de SAMPANIE pentru acesti deosebiti sportivi romani !
Sincer, EXPORTUL CEL MAI VALOROS AL ROMANIEI SINT REZULTATELE ACESTOR SPORTIVI !
Normal ca d-na LUMINITA nu m-a lasat sa critic ! Normal ca EI (TV) au creiat emisiunea pentru a auzi mesaje de genul : " Sint MIA din Italia ! Doamna Luminita, va felicit pentru emisiune...etc...etc..." !
Am chiar apucat (pina mi s-a taiat "gazul" !) sa spun ca mai mariii politicieni ai RO, care n-au miscat un deget pentru acesti sportivi, se inghesuiau acum la FOTO !
MARIUS URZICA a zimbit !
Apoi...am avut surpriza sa repete cuvintele mele : "politicieni care..." !

Este ceea ce si Chivu cere de la NATIUNE : "nu loviti in alcoo...äääh ! in noi, fotbalistii !"

Varule, nu-ti convine ceva, pune mina pe scris si spuneti nedumerirea, dorinta, voinata !
Ce rost are sa...injuram DUPA !

Ah, da ! Povestea nu s-a terminat !
Pentru ca am reusit sa intru in direct, START IN VIATA mi-a dat...ca premiu, o caseta cu ALB NEGRU care a cintat in emisiune !
Sincer, cind primesc muzica romaneasca ma bucur !
Asa si acum !
Introduc caseta cu grupul (de doi !) si...plec dupa sotie, la serviciu.
Ii povestesc...cite in luna si in stele si...vreau sa scot caseta (dupa ce a facut o tura !) !
S-o credeti voi !
M-am chinuit mai mult de 15 minute !
Intr-un tirziu, reusesc !
Introduc o alta, de-a mea...functioneaza !
Ii zic sotiei : "daca spun cuiva din RO ...?!"

Miine voi scrie un MAIL de multumiri TVR Int !
Intr-adevar...un START ! :evil: :jerk:

P.S.2 Ca TARAN PROST (botezat de v'un MODERATOR care a avut amabilitatea sa-mi intre in "atze" !) va spun ca e...a doua oara cind fac aceasta greseala !
(Pentru a nu se intelege gresit : e a doua oara cind mi se intimpla cu casete cumparate sau primite din RO dar...mai am destule cu care...NU S-A INTIMPLAT ! )

viole(n)t
1st November 2004, 14:47
Sintem prea pasivi, VIO !
Stam si ingurgitam ce ni se da !
Unii dintre noi, stam si ne...pierdem vremea pe FORUMURI fara sa invatam a scrie un rind pe SITE TV despre ce ne-a placut

Problema nu-i ca suntem prea pasivi, problema-i ca suntem prea putzini...
Avem astfel de emisiuni pentru ca exista o MAJORITATE care se simte mai mult decat confortabil cu astfel de show-uri...

Era o vorba cum ca "fiecare popor are conducatorii pe care-i merita". Eu ash zice ca shi emisiunile pe care le merita.

ricky
1st November 2004, 18:45
Problema nu-i ca suntem prea pasivi, problema-i ca suntem prea putzini...


Aici...trebuie sa-ti dau dreptate !
Problemele noastre zilnice ne fac sa nu ne ocupam si de...suflet !
Primim...ce ni se da ! :headbang:

Vadim
1st November 2004, 21:34
Eu nu ma uit la nici una dintre aceste emisiuni. Nu imi plac, nu ma uit. In Spania ma uitam cu placere la analizele de etapa. Aici vad numai subiectivisme, personaje care vin sa isi spuna poezia si personaje care vor sa explice un fotbal pe care nu il cunosc, adoptind un aer doct. (este valabil pentru ambele emisiuni). Am vazut frinturi sau m-am uitat pentru a lua niste informatii fara sa ascult gogosile. A, si inca un lucru: ambele sint plictisitoare... :sleep: Cred ca totusi Ioanitoaia este campion la acest aspect. Te ia somnul cind de uiti la el si cind il asculti. :D :o: :rosu:

ricky
1st November 2004, 21:50
VADIM, culmea este ca la ACTUALITATI, la rubrica SPORT, prezentatorul "BunasearaMutu..." (citeste...fara sa rasufli !), pomenea de meciul STEAUA - NATIONAL ca despre cel mai scandalos arbitraj !
Apoi, daca omul vede asa, atunci ar trebui sa elibereze locul !
Chiar daca portarul NATIONALULUI a fost indecis la a sari la minge, in careul de "5" el e suveran !
A fost fault fara discutie !

Si faza penaltyului STELEI, in care fundasul a tinut, se poate linistit da !
Celalalt penalty...l-am vazut pe DSF ! Am urmarit alt meci !
Ce am vazut aseara... e neconcludent pentru a te putea pronunta !
Daca intr-adevar a fluierat fault...trebuia sa-i arate (asa cum a facut !) cartonasul galben !

Presa si TV fac o presiune deosebita asupra "fluierasilor" !
Craciunescu...freaca menta (Aha ! Stiu ca "frecatul mentei", am aflat de la TV, era inainte o indeletnicire buna !) !
Am impresia ca multi "cunoscatori" se uita la o cazatura a jucatorului (lor !) dar nu daca adversarul a jucat mingea sau nu !

CORUPTIA, in ROM, e la ea acasa ! Si noi ne dam...tauri impotriva arbitrilor !

P.S.1 N-am cuvinte (nici macar eu, TARAN PROST !) pentru a descrie momentul cind MM STOICA "valsa" pe cintecul care (am inteles) injura galeria unei echipe (Rapid parca ! ) !
Degeaba ai cravata si camasa alba daca in cap esti...GOOOOOOLLL !
P.S. 2 VADIM, as mai voma un pic ! :evil: