PDA

View Full Version : Cadere libera



viole(n)t
28th October 2004, 08:53
Īn cădere liberă
Locul 70 īn lume, la libertatea presei

Congolezii şi bulgarii stau mai bine decāt noi la capitolul ,,libertate de exprimare şi informare''. Īn clasamanetul anual al publicaţiei Reporters sans Frontieres, Romānia se află pe locul 70 īn lume, īn timp ce Bulgaria este cu 34 de locuri īnaintea noastră. Potrivit publicaţiei, jurnaliştii din Romānia sunt cenzuraţi sistematic şi nu īndrăznesc să se atingă de anumite subiecte delicate.

CARTOANE:

1.Īn clasamentul organizaţiei franceze, Romānia este situată după Congo şi īnaintea Nigerului. Poziţia 70 din 167 de ţări ne aduce o notă de 17, 83 cānd cea mai bună notă, a Danemarcei, este 0,50. Nici faţă de Republica Moldova nu suntem prea departe. Ne situăm cu doar 8 locuri īnaintea moldovenilor. Īn primul clasament al Reporters sans Frontieres, īn anul 2002, Romānia se situa pe un loc mai bun, adică 45. Anul trecut īnsă, ţara noastră a fost pe poziţia 59. Aşadar, ne aflăm īn cădere liberă īn ceea ce priveşte libertatea de exprimare şi de informare.


2. Primele ţări īn clasament sunt Danemarca, Finlanda, Islanda, Irlanda, Norvegia şi Olanda. Şi īn anii trecuţi , statele nordice ocupau poziţii fruntaşe. Nota acordată de publicaţia franceză acestor ţări este aceeaşi, adică, 0,50.


3.Ultimele state īn ceea ce priveşte libertatea presei, sunt anul acesta: China cu o notă de 92,33, urmată de Eritrea şi Turkmenistan cu 93,25 respectiv 99,83, iar la coada clasamentului se află Cuba şi Coreea de Nord. Ultima cu nota 107, 50.

4.Raportul publicaţiei Reporters sans Frontieres scoate īn evidenţă faptul că, īn Romānia, ,, informarea superficială īn programele de radio şi televiziune şi lipsa de independenţă īn funcţionarea mijloacelor de comunicare sunt principalele obstacole īn ceea ce priveşte libertatea presei la nivel naţional,,

Raportul anual face referire şi la situaţia Irakului, īn ceea ce priveşte gradul de pericol al meseriei de jurnalist . Anul trecut au murit īn conflictul de acolo, 44 de jurnalişti. Cuba şi China se remarcă prin numărul mare de jurnalişti īncarceraţi.

Sursa: http://www.realitatea.tv/stiri/?baza=645298&comp=1

Utilizator
28th October 2004, 12:30
Ma cam indoiesc ca e asa de rau, cred ca explicatia tine mai degraba de calitatea si pregatirea multora dintre presari. Nu cred ca e ordin 'de sus' sa ne dea Esca stiri despre accidente rutiere, oameni care-si taie 'prelungirea' confundand-o cu gatul unui pui etc. Faptul ca unii or fi si cumparati e foarte probabil, dar asta se cam intampla peste tot.

viole(n)t
28th October 2004, 13:19
Utilizator, eu tind sa subscriu la concluziile acestui raport.

De exemplu, aceasta shtire, evident negativa pentru putere, nu a fost difuzata decat de realitatea tv, principalele cotidiene nu au semnalat-o, pe net nu o prea gaseshti...

Sugestiv, nu?

Utilizator
28th October 2004, 13:40
Stirea nu e numai o palma la adresa conducerii de partid si de stat, e si pentru cei ce scriu prin ziare, repet. E normal sa-ti vina greu sa o publici, chiar daca esti independent politic si impartial. La urma-urmei, sa o spunem cu sinceritate, lumea nu prea gusta stiri 'grele' care iti cer ceva efort de gandire.
Libertatea presei este mai degraba ingradita de cererea publicului decat de oamenii politici.
In presa romaneasca am citit despre o gramada de personalitati care au pus botu' la ceva afaceri necurate, inclusiv despre Nastase. Nu vad de ce nu ar fi cenzurat si aceste stiri. Poti sa spui ca e o problema ca se publica prin presasi nimeni nu ia masuri, dar asta e altceva.
Cred ca am devenit si putin masochisti, ne cam place sa ne ia altii la refrec, sa fim pe pozitii codase.
Zi-mi tu ca in Italia de ex. e libertate mai mare a presei cand Mediaset domina piata mass-media si patronul este chiar prim-ministrul tarii.
Presa este peste tot aservita diverselor grupuri de interese; si tu spui ca au fost ceva publicatii/televiziuni care au dat stirea. E perfect atunci, nu trebuie decat sa incepem sa sortam ceea ce urmarim.