PDA

View Full Version : Cupa mondiala - Willingen (Germany) - 06/07-02-2010



whisper
1st February 2010, 23:39
Vineri 5-02 vor avea loc calificarile, sambata 06-02 va fi etapa individuala iar duminica cea pe echipe.

Dupa aceste etape se a lua o pauza in cadrul Cupei mondiale. Competitia va reveni in martie.

ichigo
2nd February 2010, 13:19
cam devreme topicul de la willinegen, unde cred ca vor participa saritorii din esalonul doi, fiindca multi vor pleca la vancouver, pentru a se acomoda cu fusul orar.

TheMentalist
5th February 2010, 11:44
Dupa aceasta etapa probabil Schlierenzauer il va depasi in clasamentul general pe Ammann care nu va lua parte in cele doua competitii de la Willingen. Nici Wolgang Loitzl si Martin Koch nu vor participa, la fel si echipa olimpica a Finlandei.
LE: Nici Malysz nu va participa

ichigo
5th February 2010, 12:01
la willingen, nu este decat o etapa individuala de sarituri cu schiurile, fiindca duminica e etapa pe echipe, iar castigatorii acestui team tour, vor castiga 10.000 de euro. dintre austrieci doar schlieri, koffler si morgenstern, iar la etapa de duminica vor participa cei care au luat locul I la mondialele de juniori.

TheMentalist
5th February 2010, 15:18
Ah, credeam ca sunt doua etape individuale:D Deci Ammann ramane lider si dupa Willingen:D Sa speram ca Schlierenzauer nu va castiga:D Go Zauner!:yeah:

ichigo
5th February 2010, 15:45
nu mai este nicio etapa de sarituri cu schiurile, cu doua etape care se disputa in acelasi loc. ba da, e lillehammer sezonul acesta care va avea inca o etapa. :happy iar, maine as vrea sa castige morgi si nu vreau ca schlieri sa se apropie tare mult. :evil:

theodor
5th February 2010, 19:13
Hobana spunea ca Simon Ammann nu participa la Willingen. Daca-i asa, sansele sale la Glob scad foarte mult.

whisper
6th February 2010, 06:32
Sper ca Schlieri sa nu fie prost si sa scape ocazia de a se apropia la vreo 50 de puncte de Simi!
Viel gluck, Schlieri! :ok:

ichigo
6th February 2010, 14:56
desi cu cei 126 m din calificari nu stiu ce poate sa faca, cu o bara de start situata la pozitia a 11-a. ori s-a menajat pentru etapa sau pentru vancouver. dar, in alta ordine de idei aseara m-a distrat sorin hobana, se mai intampla si la el. fazele cu cei 57 de precalificati :happy si faza cand iuri tepes a cazut, cand s-a incurcat cu tatal acestuia miram tepes care e si asistentul lui walter hoffer, a fost cireasa de pe tort. :ras-plans:

theodor
6th February 2010, 15:47
Sper sa nu mai vad cazaturi urate.

ichigo
6th February 2010, 16:09
e asta a fost o cazatura stupida, mai ales ca el deja aterizase. iar cazatura s-a produs cand schiul i s-a rupt.

theodor
6th February 2010, 20:37
Off topic:

Dimitry Vassiliev nu va participa la JO de la Vancouver, datorita unei accidentari la genunchi. :(
Vezi aici:

http://www.vancouver2010.com/olympic-news/n/news/afp-news/ski-jumping--injured-vasiliev-to-miss-vancouver-games_268060xy.html

Garmisch
6th February 2010, 22:39
Schileri castiga! Whisper, se pare ca s-a apropiat de Simmi, sa speram ca il va depasi:))

whisper
7th February 2010, 06:23
Parca in ultimul timp au reaparut cazaturile! cu toate incercarile lui Hoffer de ai proteja pe saritori. Oare ce o mai fi cu neamtul care a cazut in calificari la Klingenthal? Stie cineva ceva?
Cand am vazut ca Schlieri are probleme cu schiurile imi era sincer frica sa nu cada(sau sa fie descalificat pt intarziere). Bine ca nu a cazut decat dupa ce a trecut de locul unde se depuncteaza(si cazatura cred ca a fost un pic si din neatentia lui, cred ca s-a impiedicat:P) Si el era un pic ingrijorat ca ar putea sa nu castige.

@Garmisch: Mai sunt vreo 4 etape...57 de puncte se pot recupera si chiar il poate intrece pe Simi. O sa fie foarte interesanta competitia. Orice e posibil!

TheMentalist
7th February 2010, 11:34
Eu m-am saturat de Hoffer asta:angry:Cand sare un saritor 140 de metri imediat coboara bara de start cu doua unitati, nici macar nu a ajuns la punctul de constructie:rosu:
Spunea Hobana etapa trecuta: Hoffer este acum mai precaut dupa cazatura lui Kofler. Pai Kofler a cazut din cauza neatentiei deoarece el si-a dat cu un schi in celalalt dupa aterizare

theodor
7th February 2010, 14:36
Eu m-am saturat de Hoffer asta:angry:Cand sare un saritor 140 de metri imediat coboara bara de start cu doua unitati, nici macar nu a ajuns la punctul de constructie:rosu:
Spunea Hobana etapa trecuta: Hoffer este acum mai precaut dupa cazatura lui Kofler. Pai Kofler a cazut din cauza neatentiei deoarece el si-a dat cu un schi in celalalt dupa aterizare


De la austrieci, un saritor bun ar fi David Zauner. Din pacate, nu "are loc" de "veterani". Si am impresia ca nici Pointner nu il "inghite". Poate ca a "migrat" de la combinata nordica si le "incurca treburile".

theodor
7th February 2010, 17:31
Germania a castigat etapa pe echipe. Pe locul 2 - Norvegia ("multumita" lui BERomoeren), pe 3 - Austria.

whisper
7th February 2010, 17:46
/hello Felicitari nemtilor!
Cred ca era mai corect sa castige Norvegia..dar musiu Bjoern a trebuit sa rateze(adica sa sara asa putin)!:mda:
Bine se vedea ca si el era nemultumit!

theodor
7th February 2010, 18:46
Martin Schmitt, Neumayer, Uhrmann, au facut o mare bucurie compatriotilor lor. Felicitari!

ichigo
7th February 2010, 20:21
eu sunt de parere ca bardal e mai in forma decat romoroen, desi mai fuge din cantonament, parca ar fi un fotbalist roman :happy si cand te gandeai ca nordicii sunt popoare mai linistite :ras-plans: insa nu stiu daca anders bardal e in lotul norvegiei, iar echipa lor pentru competitia pe echipe de la JO 2010 ar fi bardal, hilde, evensen si jacobsen. :yes: asta daca nu cumva romoroen reuseste vreo surpriza.

Xplosion
7th February 2010, 20:25
si mie mi`au facut o bucurie nu numai compatriotilor... si ma bucur ca si`au intrat in forma chiar inaintea olimpiadei

Xplosion
7th February 2010, 20:34
eu sunt de parere ca bardal e mai in forma decat romoroen, desi mai fuge din cantonament, parca ar fi un fotbalist roman :happy si cand te gandeai ca nordicii sunt popoare mai linistite :ras-plans: insa nu stiu daca anders bardal e in lotul norvegiei, iar echipa lor pentru competitia pe echipe de la JO 2010 ar fi bardal, hilde, evensen si jacobsen. :yes: asta daca nu cumva romoroen reuseste vreo surpriza.

din ce am citit si eu astia de la norvegieni sunt cam trazniti toti nu numai bardal...

oana_f
7th February 2010, 22:44
din ce am citit si eu astia de la norvegieni sunt cam trazniti toti nu numai bardal...

:D Detaliaza, sunt curioasa....

whisper
8th February 2010, 01:26
din ce am citit si eu astia de la norvegieni sunt cam trazniti toti nu numai bardal...
Asa am si eu impresia..mai toti au figuri a la Mutu:D
dar daca poti nu ne deranjeaza detalii sau unde ai citit...dar vezi ca e un thread mai de offtopic pe undeva pe aici:P


@ichigo: Bardal?!? Eu eram sigura ca va fi Romoeren.

k3to
8th February 2010, 17:13
Daca au castigat nemtii ,nu inseamna ca e o mare victorie tinand cont de faptul ca echipa austriei in mare parte participa in cupa continentala (hayboeck,schabereiter), echipa finlandei,cu un Kovaljeff slab si un Muotka lipsit de experienta dar promitator, nu inseamna nimic aceasta victorie,doar un moral mai bun ptr ei la JO.Au castigat doar ptr ca erau in efectiv complet.

Xplosion
8th February 2010, 21:24
Daca au castigat nemtii ,nu inseamna ca e o mare victorie tinand cont de faptul ca echipa austriei in mare parte participa in cupa continentala (hayboeck,schabereiter), echipa finlandei,cu un Kovaljeff slab si un Muotka lipsit de experienta dar promitator, nu inseamna nimic aceasta victorie,doar un moral mai bun ptr ei la JO.Au castigat doar ptr ca erau in efectiv complet.

eu nu cred ca prezenta lui ahonen putea sa`i duca pe primul loc in fata norvegienilor si a nemtilor pentru ca au fost oricum la o distanta mult prea mare de primele 2 locuri ... austria ar fi putut castiga, dar depindea de forma lui loitzl si kofler care nu prea se regasesc si oricum hayboeck a sarit destul de bine...

whisper
9th February 2010, 07:36
In echipa Austriei veriga slaba a fost Thurnbichler(nu stiu daca asa se scrie). daca el sarea mai bine putea emite pretentii la primul loc si in conditiile in care Schlieri, Morgi, Kofler, Loitzl sau Koch lipsesc.

k3to
9th February 2010, 09:49
a fost o exceptie etapa slaba facuta de Stefan Thurnbichler,facand o cupa mondiala mai mult decat decenta pana acum.

@xplosion: ahonen de unul singur nu putea dar cu olli si hautamaeki cu siguranta punea probleme si norvegienilor si nemtilor.

Xplosion
9th February 2010, 13:25
a fost o exceptie etapa slaba facuta de Stefan Thurnbichler,facand o cupa mondiala mai mult decat decenta pana acum.

@xplosion: ahonen de unul singur nu putea dar cu olli si hautamaeki cu siguranta punea probleme si norvegienilor si nemtilor.

cu olli si hautamaeki in forma de alta data ar fi putut...vom vedea oricum la olimpiada

k3to
10th February 2010, 09:15
hautamaeki numai e de mult in forma lui cea mai buna,dar poate ajuta echipa,e un fel de koch al finlandezilor iar olli daca prinde o zi buna,poate ajuta echipa mai mult decat janne....

Xplosion
10th February 2010, 13:08
daca daca daca...olli nu a aratat nimic in acest sezon, exact la willingen ar fi prins ziua aia buna, iar hautamaeki a ajuns sa fie bun doar pe trambulinele de zbor si atat...si la nemti daca bodmer era in forma, poate nu mai aveau emotii ...

k3to
10th February 2010, 17:15
eee..ok atunci...vedem la olimpiada...;)

whisper
11th February 2010, 07:19
nu prea as vedea echipa Finandei cu sanse la medalie. dar vom vedea curand... :)

k3to
11th February 2010, 08:50
te inseli..parerea mea...in fine...vedem in cateva zile..;)

Xplosion
11th February 2010, 12:50
pai la primele 2 locuri nici nu cred ca se gandesc... au o mica sansa la locul 3 dupa mine...

whisper
11th February 2010, 18:48
:thinkso: daca stau si ma gandesc nici nemtii nu sunt asa buni.
E posbil orice pana la urma..daca Harri si Janne sar asa cum stiu ei sa sara si au evolutii bune.

k3to
11th February 2010, 19:05
eu cred ca austriecii sunt deja campioni dar atat...norvegienii pot fi invinsi..;)

Xplosion
11th February 2010, 19:36
norvegienii pot fi invinsi de austrieci si atat ;)

k3to
12th February 2010, 10:47
ma indoiesc...dar in fine..vedem la olimpiada...