PDA

View Full Version : OG 2010 - Proba de dans



whisper
1st February 2010, 00:52
Cred ca lupta pentru medalia de aur se va da intre canadienii Virtue/Moir si americani Davis/White. Dar pot aparea si surprize:)

ricochet4
1st February 2010, 03:18
Cred ca vor castiga canadienii. Sint acasa. Da bine sa castige ei. Le-au rezervat locul de cativa ani.

mikeyy
1st February 2010, 13:05
Pentru mine Tessa si Scott!!!
Insa vor avea concurenta mare din partea americanilor Davis/White.
Aceste 2 cupluri se vor bate pentru aur!

ice_girl
1st February 2010, 13:42
Eu as vrea sa castige Tessa si Scott dar imi plac si Oksana si Maxim, pana la Olimpiada au timp sa-si perfectioneze programele, dar si Isabelle si Olivier sunt capabili sa produca surprize.

praf_de_stele
3rd February 2010, 18:06
tessa si scott !!!

ricochet4
4th February 2010, 05:22
Eu as vrea sa castige si altii, suprize, mai slab cotati. Dar la dans, nici o sansa.

whisper
4th February 2010, 22:13
da, si eu.... Faiella/Scali :D

praf_de_stele
4th February 2010, 22:40
tu chiar te-ai indragostit de astia :D
mie mi-e chiar indiferent cine castiga proba asta

whisper
4th February 2010, 23:06
mie chiar imi plac.
Si nu ma omor dupa Tessa/Scott sau Meryl/Charlie! sincer ii prefer pe Delobel/Senfelder decape canadieni sau americani! si asta spune multe :D

mikeyy
5th February 2010, 23:20
M-am tot uitat zilele astea la programele de la dans de-a lungul sezonului.
Si m-am decis pt podium :D
1. Tessa/Scott (au tot ceea ce le trebuie)
2. Davis/White (nu prea imi plac...dar sunt extraordinari la executie si se vede si faptul ca au antrenori de clasa)
3. Isa/Oli (in mod normal nu cred ca ar putea urca pe podium..daca acum 2 saptamani nu erau pregatiti pt CE...nu cred ca se pot face minuni peste noapte, mai ales la nivelul ridicat impus de americani si canadieni...insa puterea e in mainile arbitrilor si mizez pe chestia asta si spun ca vor urca pe podim)

Nu-i vreau pe podium pe Domnina/Shabalin...nu mi-a placut niciodata de ei..anul asta nici nu au avut programe faine plus ca au fost inconstanti...nu au aratat ca niste campioni mondiali.

Belbin/Agosto au anuntat ca se retrag dupa JO..au pierdut titlul national...nu cred ca vor conta prea mult in clasament. Nu prea ii mai vad conectati la tot ceea ce se intampla.

ricochet4
6th February 2010, 00:48
Eu cred ca francezii erau pregatiti la mondiale, dar comentatoarea a spus ca vor sa tina secret programul. De ce americanii mari nu sint conectati la program ? Pana acum erau.

Tracoromana
6th February 2010, 09:54
Sunt de acord intru totul cu Mihai. Domnina/Shabalin vor castiga totusi CD-ul dupa parerea mea, dar atat.

andreeas
7th February 2010, 01:13
nu conteaza ca Tanith/Ben au pierdut CN.
anul trecut Evan Lysacek s-a clasat pe locul 3 la Nationale si totusi a castigat CM.:)
depinde de forma de moment...
sper ca Tanit/Ben sa castige medalia de aur, daca nu Domnina/Shabalin.:D

whisper
7th February 2010, 06:38
da nici eu nu m-as supara sa castige Tanith/Benji:P

praf_de_stele
7th February 2010, 14:04
mie imi plac indivizii...sper sa faca o surpriza, ca vad ca nimeni nu prea le da sanse :P :) o sa-i sustin !

irinaidu
7th February 2010, 14:46
tessa si scott sunt preferatii mei iar perechea pe care nu pot sa o inghit , indiferent de cantitatea de sare adaugata, e cea formata de tanith si benj ( bleah !!! ).
dar sper sa avem parte de prestatii cat mai bune overall. go kerrs !!! chiar daca nu cred in sansele lor la o medalie pt kerrs mereu am un soft spot.

mikeyy
7th February 2010, 18:03
Pe 4 februarie a avut loc tragerea la sorti pentru dansul de la CD....a iesit "Tango Romantica"
Flavia...de acord, CD-ul va fi castigat de Domnina/Shabalin in aceste conditii.

Tot de Domnina/Shabalin..din cate am citit (dar nu prea am fost atent, ca nu ma intereseaza :P) se pare ca vor avea alte costume pt OD.

Iulya
15th February 2010, 00:20
Ice Dance
Canada
Tessa Virtue / Scott Moir
Vanessa Crone / Paul Poirier
China
Xintong Huang / Xun Zheng
Czech Republic
Kamila Hájková / David Vincour
Estonia
Irina Shtork / Taavi Rand
France
Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder
Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat
Georgia
Allison Reed / Otar Japaridze
Germany
Christina Beier / William Beier
Great Britain
Sinead Kerr / John Kerr
Penny Coomes / Nicholas Buckland
Hungary
Nora Hoffmann / Maxim Zavozin
Israel
Alexandra Zaretsky / Roman Zaretsky
Italy
Federica Faiella / Massimo Scali
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Japan
Cathy Reed / Chris Reed
Lithuania Spot unused due citizenship problems
Russia
Oksana Domnina / Maxim Shabalin
Jana Khokhlova / Sergei Novitski
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
Ukraine
Anna Zadorozhniuk / Sergei Verbillo
United States
Meryl Davis / Charlie White
Tanith Belbin / Benjamin Agosto
Emily Samuelson / Evan Bates

lady_k
15th February 2010, 08:04
Lithuania Spot unused due citizenship problems

Nu erau Margarita si Povilas available?:P

Eu vreau sa castige Domnina/Shabalin dar nu stiu daca au sanse ...
(si ii vreau pe-acolo si pe Faiella/Scali:P ... not gonna happen, dar eu sper:P)

Cristinush
16th February 2010, 13:05
Oh boy..anul asta am un..'ceva' pentru proba de dans..pot sa spun ca o astept la fel de mult ca si cea a baietilor..doar ca lupta nu cred ca e atat de acerba aici.
Tessa si scott ..oo..they're lovely together.abia astept sa-i vad :rolleyes: oricum sper ca Isa si Oli sa fi pregatit ceva tare daca tot au fost asa secretosi pana acuma. si in ceea ce-i priveste pe Tanith si Ben, nu am o feblete pentru ei, dar nu prea cred ca ajung la podium.

Tot de Domnina/Shabalin..din cate am citit (dar nu prea am fost atent, ca nu ma intereseaza ) se pare ca vor avea alte costume pt OD

Cred ca era de asteptat sa schimbe costumele..la cate comentarii au fost despre asta...

ricochet4
16th February 2010, 16:36
Poate se costumeaza in Na'vi :)

ioana11
16th February 2010, 20:11
Cred ca sunt singura de pe aici care ar dori sa castige francezii(Isa si Oli). Chiar daca nu sunt atat de tineri si de frumosi precum candaienii sau americanii, patineaza foarte frumos, cu clasa. Dintre rusii ii prefer pe Kohklova/Novitski, dar nu am nimic nici cu ceilalti. Nu sunt atat de implicata la proba asta, sper sa avem parte de programe frumoase, si presiunea, foarte mare de altfel, pe care o resimt patinatorii de la toate probele sa nu le afecteze modul de a patina.

Iulya
16th February 2010, 20:27
Nu esti singura :) ... Imi plac ambele cupluri franceze si as vrea sa fie ambele pe podium dar sunt realista si inteleg ca Isa si Oli au cele mai mari sanse - si fiti atenti la Od-ul lor e grozav din ce am vazut. Vreau o pozitie cat mai buna pentru fratii Kerr, Jana si Sergey, Anna si Luca. Imi doresc ca victoria sa nu fie umbrita de vreun scandal ori suspiciune de jocuri de culise.
Vreau un spectacol pe gheata si si programe cat mai bune.

Anisia
16th February 2010, 20:34
Nu esti singura, Ioana:) Si eu as vrea ca Isabelle si Olivier sa castige, desi au concurenta puternica. Dar imi mai place si de Tessa si Scott, Jana si Sergei, Nathalie si Fabian(pe care locul 4 i-a tot urmarit), fratii Kerr. Sunt mai multi:D

Iulya
17th February 2010, 22:05
Ice Dance - Compulsory Dance

Tango Romantica

Starting Order

Warm-Up Group 1
1 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA
2 COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas GBR
3 BEIER Christina / BEIER William GER

Warm-Up Group 2
4 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri RUS
5 ZADOROZHNIUK Anna / VERBILLO Sergei UKR
6 HUANG Xintong / ZHENG Xun CHN
7 REED Allison / JAPARIDZE Otar GEO

Warm-Up Group 3
8 HAJKOVA Kamila / VINCOUR David CZE
9 HOFFMANN Nora / ZAVOZIN Maxim HUN
10 REED Cathy / REED Chris JPN
11 SHTORK Irina / RAND Taavi EST

Warm-Up Group 4
12 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA
13 CRONE Vanessa / POIRIER Paul CAN
14 SAMUELSON Emily / BATES Evan USA
15 ZARETSKY Alexandra / ZARETSKY Roman ISR

Warm-Up Group 5
16 PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian FRA
17 DAVIS Meryl / WHITE Charlie USA
18 DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim RUS
19 KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei RUS

Warm-Up Group 6
20 BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin USA
21 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
22 KERR Sinead / KERR John GBR
23 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN

praf_de_stele
17th February 2010, 22:08
imi place ordinea...doar ca-i voiam pe cappellini/lanotte intr-o grupa mai buna ...ultima e tare de tot

iris_for_daria
17th February 2010, 23:23
In locul Bobrova / Soloviev mi-ar fi placut sa-i vad pe Rubleva / Shefer...chiar asa...cum de nu sunt ei in echipa Rusiei ?
Si unde sunt fratii Zaretski ?
in rest...abia astept sa-i vad in actiune pe toti. Sper ca macar aici sa fie un podium asa cum mi-ar placea mie...

lady_k
17th February 2010, 23:33
Alexandra si Roman sunt ultimii din grupa 4.:)

iris_for_daria
17th February 2010, 23:38
Stiam eu ca trebuie sa-mi fac ochelari...:P

lady_k
17th February 2010, 23:39
Ti-i dau pe ai mei ca oricum nu-i prea port.:P

ice_girl
17th February 2010, 23:52
La proba de dans chiar mi-e greu sa ma pronunt, am mai multe perechi care-mi plac: Tessa si Scott, Tanith si Benjamin, Oksana si Maxim, Isa si Oli si as vrea ca toate aceste cupluri sa ia o medalie, oricum si aici va fi bataie mare pe medalii, astept cu interes CD sa-mi fac o parere cu cine ar avea cele mai mari sanse la aur.

madi_ene
18th February 2010, 10:28
Preferatii mei sunt Nathalie si Fabian...sper sa castige o medalie.

mikeyy
19th February 2010, 11:24
Urmeaza proba de dans!
Tessa si Scott...ei trebuie sa castige. Sunt preferatii mei!

madi_ene
19th February 2010, 11:37
Ai mari sanse sa te bucuri de victoria preferatilor tai...ca de, Olimpiada e la Vancouver, nu la Moscova sau Paris

mikeyy
19th February 2010, 12:05
Chiar daca e la ei acasa...sunt atat de buni, incat nu cred ca au nevoie de sprijin.

ricochet4
19th February 2010, 21:07
Mie nu mi-au placut niciodata. Imi par terni. Nu au nici costume nici evolutii spectaculoase. Poti dormi linistit pe evolutiile lor.

ice_girl
19th February 2010, 21:24
Mie imi plac Tessa si Scott dar dupa ce s-a intamplat in proba masculina vreau sincer sa castige un cuplu din Europa: Oksana/Maxim sau Isa si Oli si sa-l razbune intr-un fel si pe Plusenko ( nu-mi vine sa cred ca spun lucrul asta dar cu adevarat ar fi meritat sa castige).

mikeyy
19th February 2010, 22:44
Nu m-ar deranja sa castige cineva din Europa...dar nu Oksana/Maxim sau Faiella/Scali.
Ar fi fain sa castige Isa/Oli.

Oricum..eu tin cu Tessa si Scott....atat de tineri, dar ce talent!!!! :yes:

lady_k
20th February 2010, 03:34
Nu se mai uita nimeni?:(

Anyway, ma bucur sa-i revad pe fratii Beier. Si ma bucur si mai mult sa ascult tango.:P

iris_for_daria
20th February 2010, 03:59
Eu ma mai chinui sa ma uit...Deocamdata e destul de greu....am adormit dupa prima grupa si m-am treizit acum la cehi.

lady_k
20th February 2010, 04:06
Ideea e sa nu ma asez in pat. Ca daca m-am asezat ... nu mai garantez ca raman treaza.:P Asa ca stau la calc.:D

iris_for_daria
20th February 2010, 04:20
Problema la mine e ca vin dupa o noapte grea :D Dupa nopatea in care a fost proba baietilor :P si pana acum dormeam cand se terminau probele, acum insa am avut treaba si am sarit somnul de dimineata. So....am dormit de amiaz...so....aseara n-am mai avut somn si am ramas treaza pana acum...ma rog pana dupa prima grupa...si mi-e foarte greu...mi-am dereglat tot sistemul. Sper sa rezist ca numai e atat...3 grupe si gata...

LE: Sa le uram welcome back ! Isa si Oli !

lady_k
20th February 2010, 04:23
Eu m-am trezit la 4 si la 7 am plecat la munca. Am apucat sa dorm cam o ora jumate, pe seara, intre 9 si 10:30 ...

Urmeaza Isa si Olivier.

EDIT: De vreo 3 ori mi s-a parut ca intra in mantinela ... 37.99.

iris_for_daria
20th February 2010, 04:34
Mie mi-a placut mult inceputul...n-am prea vazut eu nu stiu ce din tot ce-a fost pana acum, dar mi s-a parut cel mai original inceput...cel al Isei cu Oli, in rest...nu mi s-au parut extra..

PS: Sper ca nu te superi ca ma preluat de pe blog si am pus la avatar aceeasi imagine dar mi-a placut ideea...:)
PS2: Dar sa stii ca asta cu mantinela am obs de mai zilele trecute la mai multi...parca n-ar fi suficient de mare suprafata ghetii sau nu inteleg care e faza...

lady_k
20th February 2010, 04:35
Pai a fost cel mai original.:)
Parca mi-au placut un pic mai mult Nathalie si Fabian decat Isabelle si Olivier ...

iris_for_daria
20th February 2010, 05:21
Ce mi-a placut de Maxim la inceput...si defapt pe tot parcursul...avea exact atitudinea de tango !

lady_k
20th February 2010, 05:29
Jana si Sergei doar pe 4.:(

Domnina si Shabalin au castigat CD-ul dar cred ca doar cu atat vor ramane ...

On that note, I'm off to bed.:cya:

iris_for_daria
20th February 2010, 05:51
Nu stiu de ce am un sentiment ciudat despre cum va arata podiumul si la dans...sunt curioasa ce punctaj vor lua canadienii. Dar nu cred ca vor primi aceeasi sustinere ca a americanilor.

FRumos...pana aici toate bune. Mai putin faptul ca Isa si Oli sunt cam jos, la fel si Nathalie FAbian, iar mie FEderica si Masimmo nu mi s-au parut chiar atat de buni ca sa fie inaintea acestor doua perechi. Dar na....la varf e bine...cat timp Oksana si Maxim sunt pe primul loc e oki :D intre Tessa / Scott si Davis / White tot sezonul asta n-am fost in stare sa fac diferenta asa ca...deocamdata s-a incheiat multumitor, mai putin ce ziceam mai sus de francezi si italieni.

mikeyy
20th February 2010, 07:18
Eu nu am vazut niciun program.
Insa pana acum clasamentul e in grafic. :)
Adica ma asteptam sa castige Domnina/Shabalin CD-ul.
E perfect ca Tessa si Scott au avantaj putin fata de Davis/White...la urmatoarele 2 probe sper sa se realizeze schimbul si sa ajunga Tessa si Scott pe primul.

Tracoromana
20th February 2010, 08:26
Ice Dance CD
1 18 Russian Federation DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim 43.76
2 23 Canada VIRTUE Tessa / MOIR Scott 42.74
3 17 United States DAVIS Meryl / WHITE Charlie 41.47
4 20 United States BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin 40.83
5 21 Italy FAIELLA Federica / SCALI Massimo 39.88
6 12 France DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier 37.99
7 19 Russian Federation KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei 37.18
8 22 Great Britain KERR Sinead / KERR John 37.02
9 16 France PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian 36.13
10 15 Israel ZARETSKY Alexandra / ZARETSKY Roman 34.38
11 5 Ukraine ZADOROZHNIUK Anna / VERBILLO Sergei 33.87
12 1 Italy CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca 33.13
13 9 Hungary HOFFMANN Nora / ZAVOZIN Maxim 31.90
14 14 United States SAMUELSON Emily / BATES Evan 31.37
15 13 Canada CRONE Vanessa / POIRIER Paul 31.14
16 3 Germany BEIER Christina / BEIER William 30.31
17 4 Russian Federation BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri 29.86
18 10 Japan REED Cathy / REED Chris 29.49
19 6 China HUANG Xintong / ZHENG Xun 29.22
20 7 Georgia REED Allison / JAPARIDZE Otar 26.65
21 2 Great Britain COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas 25.68
22 8 Czech Republic HAJKOVA Kamila / VINCOUR David 23.19
23 11 Estonia SHTORK Irina / RAND Taavi 21.73

Iulya
20th February 2010, 11:09
Eu renunt sa mai incerc sa inteleg arbitrajul .... :(

corina_mee
20th February 2010, 11:16
Am vazut si eu acum dimineata programele...si de data asta chiar sunt de acord cu arbitrajul. Primele trei cupluri mi-au placut cel mai mult. Oricum diferenta e mica...sa vedem ce se intampla in continuare. La dansuri de cand s-au retras bulgarii Albena si Maxim nu mai am preferati...asa ca cei mai buni sa castige.:)

Geografu
20th February 2010, 11:32
Iulia, asemenea si din partea mea.
Interesanta proba, foarte stransa la varf, avem un top 8, sau chiar 10 echilibrat, cu dansatori de valoare. Ce am vazut aseara, rusii au fost pe primul loc dar nu m-au impresionat. Si cum intr-un concurs trebuie sa compari pe cineva cu altcineva, canadienii de pe 2 au fost mult, mult peste Domnina/Shabalin. Au avut interpretare, feeling, simteai emotia tangoului, au talent Tessa si Scott, se vede mana Zuevei, ce sa mai vorbim.
Imi cer scuze ca am zis ca vor fi promovati pe nedrept, deocamdata au avut cel mai bun program la CD. Dintre americani, i-as fi vazut mai sus pe Belbin/Agosto, care au fost mai curati, mai aratosi pe gheata parca. Davis/White au si ei sanse la medalii insa, stim noi de ce.
Dar ce mai mult m-a suparat clasarea Isei si a lui Oli....:( Vreau si eu o motivatie a juratilor pentru acel punctaj atat de mic. Si de ce Faiella/Scali sunt peste ? Stiu, la dans e usor sa vorbesti de pe scaun, se poate depuncta atat usor, dar totusi. Si Pechalat/Bourzat au primit note mici, nu mai vorbesc de fratii Kerr, care dupa mine au avut program de cel putin top 5.

In fine, lucrurile se vor mai nivela dupa OD, vom avea niste favoriti certi la medalii atunci, sper ca Isa/Oli sa mai poata reveni.

stardust
20th February 2010, 12:26
Si eu tin cu Isa/Oli, sper sa se prezinte mai bine decat la CD.

Iulya
20th February 2010, 12:33
Eu n-am probleme cu clasarea primilor 3 dar am cu ordinea de mai jos ... :(

whisper
20th February 2010, 15:34
Nici eu nu inteleg arbitrii...si nu cu cei de la dans:P
Cred ca ma asteptam sa fie asa. Apoi dupa OD si FD sigur canadienii si americanii(nu imi place nici una dintre cele 2 perechi, asa ca imi e indiferent cine castiga) vor trece in frunte!

Am vazut si eu CD-ul...mie mi-au placut mult Tanith/Benji - tare simpatici amandoi - Domnina/Shabalin, Faiella/Scali, Pechalat/Bourzat, The Kerr's, Delobel/Schoenfelder.

Cristinush
20th February 2010, 17:15
Sincer, nu prea a meritat sa ma trezesc cu noaptea-n cap. Domnina/Shabalin nu au fost exagerat de impresionanti dar nah..era de asteptat sa castige ei proba asta da'..cum spunea careva..cred ca cu atat raman. tessa si scott au fost buni-un sg lucru nu-mi place la tessa-rochiile ei :P, iar tanith/benji mi s-au parut mai buni decat davis/white. Enfin...isa si oli..cred ca pot sa-si ia adio de la aur...pacat..Isa arata foarte bine, btw :)

Gyulia
20th February 2010, 20:06
si mie mi-au pacut mai mult tanith/benji decat davis/white,de fapt acestia nu m-au incantat prea tare...ordinea primelor doua cred ca e corecta laaceasta proba
mi-au mai placut si fratii kerr,faiella/scali, pechalat/bourzat...
sa vedem si celelalte probe:)

lady_k
20th February 2010, 21:31
Nici eu nu inteleg arbitrii...si nu cu cei de la dans:P
Cred ca ma asteptam sa fie asa. Apoi dupa OD si FD sigur canadienii si americanii(nu imi place nici una dintre cele 2 perechi, asa ca imi e indiferent cine castiga) vor trece in frunte!

Am vazut si eu CD-ul...mie mi-au placut mult Tanith/Benji - tare simpatici amandoi - Domnina/Shabalin, Faiella/Scali, Pechalat/Bourzat, The Kerr's, Delobel/Schoenfelder.

Doamne, Ade, ce gusturi asemanatoare avem, parca am fi nascute in aceeasi zi!:happy

iris_for_daria
20th February 2010, 23:15
Mie dupa cum am spus si mai sus mi s-a parut ca Shabalin a fost singurul care a vibrat la tangou....si privirea, si atitudinea, exact acolo era. Totul perfect. De Domnina nu pot sa zic ca mi-a placut la fel de mult dar el a facut totul la acest tangou. Cu celelalte doua clasate sunt de acord, sau poate sa fie si invers nu ma deranjeaza e oki pt ca imi plac si Davis White si Virtue Moir asa ca....:D
In schimb nedumeririle si nemultumirile mele apar de la lucul 3 in jos...
In continuare la OD si FD am un feeling ca aveti dreptate si ca americanii si canadienii vor trece deasupra, dar eu nu m-as bucura. Adica imi plac, insa daca Oksana si Maxim o sa faca programe curate si o sa fie asa cum ii stiu eu, nu pot sa nu imi doresc sa-i vad cu aurul la gat.
Tessa si Scott au timp, sunt tineri, sunt gratiosi si clar ii vreau pe podium...asa ca....in concluzie n-are decat sa ramana neschimbat clasamentul pentru cele 3 locuri.
Dar o sa vedem ce mai urmeaza. Pana una alta sa binecuvantam aceastaa noapte de repaus, de refacere. Eu una aveam nevoie de niste somn. :D

innuendo
20th February 2010, 23:21
Arbitrii nu cred că mai riscă să nu mai dea titlul rușilor. Ar ieși un scandal monstru.

praf_de_stele
20th February 2010, 23:36
mie mi-au placut rusii, au meritat sa fie pe locul 1, cel mai frumos program de departe. si sper ca ei sa ia locul 1!!!! macar cu atat sa ma aleg si eu din olimpiada asta
si vreau o medalie pt tanith si ben...si un loc cat mai bun pt the kerrs. cam atat

btw, si mie-mi plac rochiile tessei :cool: si-or fi ei tineri, talentati si frumosi, dar parca...nu stiu, nu ma atrag deloc..cel putin deocamdata

Cristinush
20th February 2010, 23:55
Eu ziceam ca nu-mi plac rochiile ei :P mi se pare ca o imbatranesc :P

praf_de_stele
21st February 2010, 00:33
aaaa, am inteles gresit. mie-mi plac si mi se pare ca-i sta bine-n ele. parca sunt mai deosebite asa, fara tot felul de chestii stralucitoare ca la majoritatea. ma rog, nu i le-am vazut pe toate, dar asta e frumoasa

whisper
21st February 2010, 09:05
@Claudia: :P Ma bucur sa vad ca mai are cineva aceeasi parere ca mine...mai ales in ceea ce ii priveste pe italieni :)

@Andi: Nu poti sa stii...acum daca ceilalti or avea programe mai bune, mai frumoase nu pot sa dea aurul rusilor. Sa mearga pe idea compensatiei e total gresit! ar iesi un scandal si mai si daca ar face asta. Cred ca e singura sansa a Canadei de a lua aurul si vor profita de ea!

innuendo
21st February 2010, 12:19
Nu zic asta, daca rusii sunt tot la fel ca Evgeni, sa patineze foarte bine, mai bine decat ceilalti si totusi sa dea aurul canadienilor, nu cred ca ar mai face asta arbitrii. Sau totul e posibil, dar nu ar iesi bine deloc. Si totusi, daca ma gandesc mai bine as vrea sa se intample asta, sa iasa scandal mare :drak:

praf_de_stele
21st February 2010, 13:13
asa e. n-ar strica putin show :drak: sa vezi audienta atunci
daca tot nu ma mai intereseaza, macar sa ma aleg si eu cu ceva de la olimpiada asta :D

ice_girl
21st February 2010, 14:45
Mi-e chiar mi-au placut Oksana si Maxim, au interpretat perfect un tangou aproape perfect, sper doar sa-si pastreze avantajul si dupa OD pt ca ei raman favoritii mei la medalia de aur.
In rest sunt de acord cu podiumul doar ca mi-ar fi placut ca Tanith si Benjamin sa fie pe locul 2.
Sper ca Isa si Oli sa revina si recupereze diferenta care-i desparte de top 3, si sa ramane in carti pt castigarea unei medalii. Si eu am remarcat ca Isa arata f bine, parca nici n-ar fi nascut.

emiii03
21st February 2010, 15:25
daca tot vorbiti de rochii, m-ar ajuta ceva poze....daca tot nu am vazut CD-urile :D

Geografu
21st February 2010, 15:54
Uie poze Emi :):

http://i46.tinypic.com/2cztsid.jpg

http://i45.tinypic.com/9a0qo2.jpg

http://i46.tinypic.com/25854eb.jpg

http://i45.tinypic.com/11rw20x.jpg

http://i49.tinypic.com/124u3c1.jpg

http://i50.tinypic.com/n71hf7.jpg

http://i48.tinypic.com/1230278.jpg

Sper sa iti/va placa ! :yes:

emiii03
21st February 2010, 17:39
thnx :D

Oxana, ciudat rochie si-a ales, Tessa: o rochie obisnuita pt ea, de stilul ei, Meryl: imi place :), Tanith si Isa nu-mi plac
cel mai mult imi plac Yana si Sergei

si o rugaminte, Nath si Fab daca se poate :D

Iulya
21st February 2010, 20:21
Nath si Fab

http://cache.daylife.com/imageserve/0h1x9EZbvq40Z/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/07er3Wubplf55/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/07tKa5HbPf9U9/x610.jpg

Si costumele lui Isa si Oli pentru OD
http://photography.ice-dance.com/albums/2010Olympics/FigureSkating/Dance/Pract218/10OLDPr18-564-DS-LC.jpg
http://photography.ice-dance.com/albums/2010Olympics/FigureSkating/Dance/Pract218/10OLDPr18-435-DS-LC.jpg

mikeyy
21st February 2010, 21:18
Ordinea de start pentru aceasta noapte la OD:
Warm-Up Group 1
1 REED Allison / JAPARIDZE Otar GEO 26.65
2 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA 33.13
3 CRONE Vanessa / POIRIER Paul CAN 31.14
4 HAJKOVA Kamila / VINCOUR David CZE 23.19
Warm-Up Group 2
5 SHTORK Irina / RAND Taavi EST 21.73
6 HOFFMANN Nora / ZAVOZIN Maxim HUN 31.90
7 SAMUELSON Emily / BATES Evan USA 31.37
8 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri RUS 29.86
Warm-Up Group 3
9 BEIER Christina / BEIER William GER 30.31
10 REED Cathy / REED Chris JPN 29.49
11 HUANG Xintong / ZHENG Xun CHN 29.22
12 ZADOROZHNIUK Anna / VERBILLO Sergei UKR 33.87
13 COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas GBR 25.68
Warm-Up Group 4
14 KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei RUS 37.18
15 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA 37.99
16 KERR Sinead / KERR John GBR 37.02
17 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA 39.88
18 DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim RUS 43.76
Warm-Up Group 5
19 DAVIS Meryl / WHITE Charlie USA 41.47
20 PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian FRA 36.13
21 ZARETSKY Alexandra / ZARETSKY Roman ISR 34.38
22 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN 42.74
23 BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin USA 40.83

iris_for_daria
22nd February 2010, 00:23
Cine o sa fie prin zona dimineata...adica na, peste 2 ore ?
eu voi incerca sa ma trezesc. Defapt asta nu v-a fi prea greu, dar sper sa si rezist pana la gata pt ca la CD a fost nasol de tot...o grupa am dormit-o dusa....

Iulya
22nd February 2010, 00:45
M-am decis sa adopt varianta Claudiei ...stau cat mai departe de pat pentru ca altfel o sa adorm cu siguranta

Ce ziceti de asta in schimb?
Questions raised over ice dance judging panel
http://www.ctvolympics.ca/figure-skating/news/newsid=48108.html#questions+raised+over+dance+judg ing+panel

iris_for_daria
22nd February 2010, 02:56
Ce au facut Anna si Luca ? Ca eu am pornit mai greu...startul a fost mai dificil...:D
Dar acum sunt pe metereze !

andreeas
22nd February 2010, 02:58
au patinat frumos, o tarantella, dar ea mi s-a parut putin lenta.
51.45 p.:)

iris_for_daria
22nd February 2010, 03:06
Si care au fost mai buni...anna luca sau ungurii ?
Ca eu de acum abia o sa am termen de comparatie, dupa unguri incolo, care apropo, mi-au placut.

Edit: Ce viteza au avut rusii in a doua parte a programului...fain !

ricochet4
22nd February 2010, 03:12
au patinat frumos, o tarantella, dar ea mi s-a parut putin lenta.
51.45 p.:)

Dar frumusica foc. :floricica:

andreeas
22nd February 2010, 03:19
cred ca italienii au fost mai buni.
mi-au placut si mie ungurii, mai ales Nora.
cred ca ea este mult mai buna decat partenerul ei de dans.
de acord cu tine ricochet4.
pentru asta ar merita o medalie.

whisper
22nd February 2010, 04:55
Nu m-am trezit sa vad proba de a inceput asa ca i-am pierdut pe Cappelini/Lanote.dar am vazut de la Baier/Baier si pot spune ca pana acum mi-au placut toti. Cu un plus petru Federica/Massimo(mie mi-au placut mai mult ca rusii), The Kerr's, Delobel/Schoenfelder - nu stiu cum da chiar imi plac:P
Si desi sunt pe locuri foarte joase mi-au placu chinezii, japonezii si nemtii! Dragute costume pt nemti si japonezi, intereanta melodia aleasa pt chinezi :)

Cum era de presupus...americanii peste rusii cu 2 puncte!

cred ca iau in jur de 70 de puncte la OD si in jur de 110-115 per total canadienii!

ar fi frumos sa fie Tanith/Benji pe podiumul intermediar:P
N-a fost sa fie!

Clasament:
1.Virtue/Moir
2.Davis/White
3.Domnina/Shabalin
4.Belbin/Agosto
5.Faiella/Scali

andreeas
22nd February 2010, 05:49
Ma asteptam sa piarda DO Domnina/Shabalin. De fapt nici ei nu stiu ce anume danseaza, se pare ca este dans african, nu aborigen. Nu stiu ce a fost in capul lor. Banuiesc ca se vor declara nemultumiti de punctajul obtinut.
Imi pare rau pentru Tanith/Belbin mi-ar fi placut sa fie pe locul 1 sau macar 2. Au dansat pe muzica de Enescu.

whisper
22nd February 2010, 05:55
:P Nu ar i singurii...ici Belbin/Agosto nu stiu prea bine pe ce muzica au dansat sau ce au dansat:D Dar mi-au placut..imposibil sa nu iti placa...mai ales el e asa comic :P

Tracoromana
22nd February 2010, 07:22
tessa virtue/scott moir
http://www.tvr.ro/articol.php?id=77253&c=137

lady_k
22nd February 2010, 08:44
Iulia, Claudia a adoptat o alta metoda azi: s-a trezit la 4:30.:P

Tessa si Scott merita sa fie pe primul loc desi pe mine nu m-au impresionat in mod deosebit. De americani nu mai zic, asa somn mi se facuse la programul lor ...:(

Tanith si Ben au fost ok, desi vorba lui Ade, nu cred ca stiu exact ce au dansat acolo. Adica muzica o fi fost folclor moldovenesc (+ Enescu) dar dansul era mai de peste Nistru, asa, nu de peste Prut cum a zis Alina Alexoi.

Natalia Linichuk trebuia sa-si ia la mana dvd-urile/casetele din anii trecuti si sa take a look at this: http://www.youtube.com/watch?v=xLwSDFgBm0U cand le-a facut coregrafia Oksanei si lui Max.

All in all, nu stiu sa zic cine m-a impresionat in mod deosebit ... Nu i-am vazut insa pe Isa si Olivier (primeau notele cand am facut eu ochi), am inteles ca dansul lor a fost foarte frumos.

innuendo
22nd February 2010, 10:15
Rusia fara aur olimpic la patinaj ? :))haha

ice_girl
22nd February 2010, 10:40
Chiar daca nu as vrea sa castige ei trebuie sa recunosc ca Tess si Scott mi-au placut f mult, au avut un dans extrem de pasional, pe care l-au interpretat f bine ( mi-au adus aminte de Marina si Gwendal si de al lor flamenco de la Salt Lake City), deasemenea mi-au mai placut Tanith si Benjamin care chiar daca nu avut o interpretare f buna si nici o viteza f mare asa cum cerea ritmul muzicii merita un plus pt alegerea muzicii si a costumelor.
Imi pare de Oksana si Maxim care nu au fost prea inspirati in alegerea muzicii, sper sa recupereze diferanta la FD si sa ia macar argintul deasemenea speram ca Isa si Oli sa aiba o revenire spectaculoasa,cu sanse mari la o medalie.
Chiar daca nu au sanse la medalii m-au incantat, ca de obicei, Nathalie si Fabian, Federica si Massimo, Sinead si John.

mikeyy
22nd February 2010, 10:41
Super rezultatele!!!!
Tessa si Scott sunt extraordinari!!!

Nu stiu ce le face Zueva..dar Tessa/Scott si Davis/White parca sunt din alta competitie....ambele cupluri patineaza cu o viteza si cu o exactitate iesite din comun. Senzationala antrenoarea....si sa nu-l uitam si pe Shpliband.

stardust
22nd February 2010, 11:22
N-am stat azi noapte, m-am uitat de dimineata pe Eurosport.

VIRTUE Tessa / MOIR Scott - poate ca au fost buni, dar mie tot mi se pare ca arata ca niste copii care se joaca dea adultii.
DAVIS Meryl / WHITE Charlie - mi-au placut foarte mult. Ar fi frumos sa termine pe podium.
DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim - err... parodia aia de dans aborigen nu m-a impresionat cine stie ce.
BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin - poate si noi ar trebui sa protestam ca aia n-a fost muzica po****ra moldoveneasca, ci romaneasca. Nici costumele, nici coregrafia nu mi s-au parut potrivite.
DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier - imi pare teribil de rau pentru ei, dar si programul a fost prea cuminte. Un can can trebuia sa fie ceva mai indraznet.
PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian - mi-au placut mai mult la Europene.
KERR Sinead / KERR John - este OD-ul meu favorit sezonul asta, i-as fi plasat cu o pozitie mai sus daca John nu ar fi gresit.
KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei - hmm, nu mi-au placut. Programul nu mi-a spus nimic.

Iulya
22nd February 2010, 11:42
Ice Dance - Free Dance

Starting Order

Warm-Up Group 1
1 HAJKOVA Kamila / VINCOUR David CZE
2 SHTORK Irina / RAND Taavi EST
3 COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas GBR
4 REED Allison / JAPARIDZE Otar GEO

Warm-Up Group 2
5 REED Cathy / REED Chris JPN
6 BEIER Christina / BEIER William GER
7 CRONE Vanessa / POIRIER Paul CAN
8 HUANG Xintong / ZHENG Xun CHN

Warm-Up Group 3
9 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA
10 ZADOROZHNIUK Anna / VERBILLO Sergei UKR
11 HOFFMANN Nora / ZAVOZIN Maxim HUN
12 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri RUS
13 SAMUELSON Emily / BATES Evan USA

Warm-Up Group 4
14 ZARETSKY Alexandra / ZARETSKY Roman ISR
15 KERR Sinead / KERR John GBR
16 PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian FRA
17 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA
18 KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei RUS

Warm-Up Group 5
19 DAVIS Meryl / WHITE Charlie USA
20 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
21 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN
22 BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin USA
23 DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim RUS

Iulya
22nd February 2010, 11:50
Pozee :)

http://cache.daylife.com/imageserve/0cJsfyT8hO2Cu/610x.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/08XK9FL1ZV9wc/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/0dwKdhs9041jl/610x.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/02odaXl5z2bBT/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/09TKfyi4VZ6Cj/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/0dtb513ddf5u6/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/0ebh08RbM07c4/x610.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/09lZe0O3Egb8j/610x.jpg
http://cache.daylife.com/imageserve/001r7AMbx3b8k/x610.jpg

iris_for_daria
22nd February 2010, 12:53
Tessa Scott...au meritat pozitia 1, desi trebuie sa recunosc ca voiam rusii pe 1, insa cu programul lor au fost sub canadieni.
Oksana / Maxim...alcautirea programului nu ma impresioneaza in mod deosebit decat poate viteza la care il executa, insa ideea dansului, idea costumelor, ideea muzicii mi-e imi plac. Si nu mi se pare nimic jignitor la adresa alora. Au vrut doar sa fie ceva original, sa nu spuneti ca nu e...si au vrut sa fie funny, ceea ce iar mie mi se pare ca este. Deci concluzie: ideea e buna, doar ca dificultatea programului nu e indeajuns pentru locul 1 la OD.
Americanii Belbin/Agosto mie nu mi-au placut deloc si vb ta stardust, ar trebui sa iesim si noi cu comentarii oficiale ca ala a fost un dans pe muzica romaneasca si nici decum moldoveneasca. Peste toate, n-au avut nici viteza necesara unei Ciocarlii de exemplu. N-au intrat deloc in spiritul muzicii de la noi.
Apoi, Davis White, nici ei nu pot spune ca m-au dat pe spate, adica intr-un fel m-au dat pt ca aproape adormeam in timpul programului lor. Cred ca podiumul meu era canadienii, rusii, americanii.
Isa si Oli...mor dupa inceputurile lor...sunt atat de originali cum intra ei pe gheata direct in rol...poate meritau sa fie mai sus, insa ce nu mi-a placut la Isa a fost la sfarsit cand si-a aratat fundul la public. Oki o fi fost in spiritul can can-ului dar totusi, parca nu se face...In fine, poti s-o iei si ca pe o chestie funny, ceea ce a si vrut sa fie,banuiesc, dar se poate usor interpreta.
Despre Faiela/Scali...mi-au placut nu pot spune ca nu, dar nu stiu, ea are o problema cu polipii, cu respiratia, cu plamanii...cu ceva are o problema altfel n-ar patina cu gura deschisa all the time. Asta nu-mi place deloc. In rest au fost oki.
Jana Sergei, mie mi-au placut si costumele lor si cum au patinat. Nu le-am prea inteles muzica, parca nu avea nici un ritm stabil, ba era intr-un fel, ba in altul. Dar ca program mi-au placut.
Mi-au mai placut ungurii. The Kerr's brother mai mult decat Pechalat Bourzat ambele cupluri avand country.
Cam asta e.
Le tin pumnii in continuare Oksanei si lui Maxim, sunt ultimii la FD au timp sa vada ce se intampla cu restul, sper sa le fie de folos, si nu asa cum i-a fost lui Plushi. Ca si el a fost ultimul si putea profita.

andreeas
22nd February 2010, 13:24
Tessa/Scott au un avans foarte mare.
nu cred ca mai pot fi depasiti.:)
Jana/Sergey mi-au placut mai mult decat Domnina/Shabalin.
pacat ca nu sunt mai sus.

lady_k
22nd February 2010, 13:44
M-am mai uitat la poze/costume/clipuri, am mai citit niste comentarii si am ajuns la concluzia ca imi placea mai mult cand la dansul original se impunea un ritm anume (ex: rock, vals, rumba/cha-cha/samba, stuff like that). Mi se pare ca programele erau mai usor de comparat, plus ca ritmurile erau asemanatoare. Just my opinion ...

ricochet4
22nd February 2010, 16:00
Primele 4 locuri erau clare. Dinainte stiute. Si asa vor si ramane dupa programul liber. Nu-mi place perechea canadiana deloc si in plus urasc cand americanii sau canadienii (care sint tot un fel de americani) castiga la ei acasa. Genereaza o isterie de nedescris, dincolo de limitele bunului simt. Pacat de Jana si Serghei. Atat de draguti au fost ! Din nou, au prezentat un program plin de originalitate si bine executat si cu toate astea doar locul 9.

andreeas
22nd February 2010, 16:36
si tara gazda are dreptul sa castige medalii la Olimpiada.:)
poate romania peste vreo treizeci de ani va gazdui si ea o olimpiada de iarna.:evil: ti-ar placea sau ai dori sa nu castige nici o medalie???!!!

lady_k
22nd February 2010, 16:43
... urasc cand americanii sau canadienii (care sint tot un fel de americani) castiga la ei acasa. Genereaza o isterie de nedescris, dincolo de limitele bunului simt.

Exact asta e si parerea mea.

rob_din
22nd February 2010, 18:46
Nu inteleg locul lui Belbin/Agosto. Dupa ce ca programul in sine este foarte slab habar n-au pe ce danseaza.

ricochet4
22nd February 2010, 19:21
Dar canadienii pe ce au dansat ? Eu zic ca piesa lor muzicala au fost "Fluieraturi, tipete, urlete si isterie din tribune".

andreeas
22nd February 2010, 19:28
Trebuie sa danseze pe o bucata muzicala de inspiratie folclorica. Americanii au dansat pe Ciocarlia, muzica din zona moldovei.

rob_din
22nd February 2010, 19:38
Ciocarlia, dans moldovenesc? Glumesti, presupun

Iar canadienii au fost senzationali. Meritat locul 1, ca si locul 2 al celorlalti americani

andreeas
22nd February 2010, 19:50
Atunci din ce zona este? Stiu ca a fost facuta cunoscuta de Anghelus Dinicu, mai tarziu de Grigoras Dinicu. A fost sursa de inspiratie pentru George Enescu, Ciprian Porumbescu etc.

mikeyy
22nd February 2010, 20:16
Ultimul minut din programul canadienilor este absolut genial. Rar mi se intampla sa raman "WOW"...nici nu am respirat cand au inceput ultima secventa de pasi. Serios...nici nu am cuvinte cum sa descriu programul lor....cred ca "extraordinar" e putin spus.

De la Yagudin nu am mai ramas "interzis" (in sensul bun) la un program de patinaj. Arta pe gheata! :ok:

Merita sa castige....nici nu se pune problema avantajului ca sunt in Canada JO....sunt cu o clasa peste.
Printre arbitrii sunt 3 care au origini din Rusia...si nu au putut sa-i ajute pe Oksana si Max, ca sa fie macar mai aproape.
Asta inseamna sa ai programe si executii atat de bune, incat nimeni sa nu-ti poata face ceva!

Bravo!

ricochet4
22nd February 2010, 20:33
Asta inseamna sa evoluezi la tine acasa. In alta parte, in vecii vecilor nu castigau.

andreeas
22nd February 2010, 20:42
de ce nu ar fi castigat? dupa parerea ta cine ar trebui sa castige?

ioana11
22nd February 2010, 20:59
Si mie imi plac canadienii.

Gyulia
22nd February 2010, 21:13
canadienii au fost mai buni,la fel si americanii...asta e,rusii nu au avut un program ft reusit de aceasta data,parerea mea
as vrea sa castige ei dar nu cred ca mai au sanse la aur
mi-u placut si francezii si fratii kerr..:)

Tracoromana
22nd February 2010, 21:28
Asta inseamna sa evoluezi la tine acasa. In alta parte, in vecii vecilor nu castigau.

-au medalia de argint la CM 2008
-au medalia de bronz la CM 2009

in 2010:
-Au castigat 2 etape de Grand Prix;
-au Season best-ul cel mai mare din anul acesta
-au luat locul 2 la Finala de Grand Prix dupa americani, avand cel mai mare punctaj la programul liber (la Tokio)
etc.

mikeyy
22nd February 2010, 21:33
Flavia...cum ti s-au parut programele? Abia astept impresiile tale!
Sper ca ti-au placut Tessa si Scott. :)

Tracoromana
22nd February 2010, 21:49
Mihai, ideea cu folk dance-ul a fost foarte buna, concursul a fost un adevarat spectacol; fiecare program a fost altceva, am si uitat ca e concurs. Rezultatele mi se par realiste exact conform punctajelor luate in acest sezon de concurenti. Nici o surpriza. Tessa /Scott, inafara de faptul ca sunt preferatii mei au facut cel mai bun flamenco din anul asta. Faptul ca sunt pe teren propriu sper sa le dea incredere si la FD.

mikeyy
22nd February 2010, 22:30
Asa este Flavia....a fost un spectacol adevarat!!! :ok:

In alta ordine de idei...azi un jurnalist a intrebat-o pe Zueva:
"Does it matter which of your two teams is on top?"
Iar Zueva a raspuns:
"Yes, the one who skates better should win"

Cred ca e destul de dificil pt Zueva si Shpliband ca ambele lor cupluri de sportivi sa se lupte pentru titlul olimpic.

Tracoromana
22nd February 2010, 22:35
Acuma, ce sa zica si ea? Raspunsul ei e pe masura intrebarii.

Nu cred ca e foarte dificil pentru Zueva si comp., oricum sunt castigatori.

whisper
22nd February 2010, 22:36
Eu cand ii vad pe canadienii in vine in minte filmul "Twilight" :P Nu ca l-as fi vazut:)

lady_k
22nd February 2010, 22:39
Atunci din ce zona este? Stiu ca a fost facuta cunoscuta de Anghelus Dinicu, mai tarziu de Grigoras Dinicu. A fost sursa de inspiratie pentru George Enescu, Ciprian Porumbescu etc.

Din felul cum s-au exprimat comentatorii, eu am inteles ca folclor moldovenesc = din Republica Moldova, which it wasn't ...

Cristinush
22nd February 2010, 22:42
Eu azi-noapte nu am vazut decat ultima grupa, am adormit :P
Tessa si Scott au fost foarte buni, au locul 1 pe meritate si avantajul de pct pe care-l au eu zic ca-i conduce sigur la aur. Davis/White nu mi-au parut exceptionali, el e foarte expresiv, ea mi se pare cam..statica de multe ori :P
Imi pare rau ca nu i-am vazut pe Isa si Olivier :( oricum nu cred ca mai au sanse la o medalie..e imposibil. Nu stiu ce s-a intamplat cu jana si sergei..how come?! doar pe 9?:o:
oksana si max daca erau destepti schimbau progamul sau..faceau ceva! mai mult decat sa adauge cateva frunze de eucalipt pe costumele alea hidoase..se vor multumi cu bronz in cel mai fericit caz, I guess..
Tanith si ben pareau ca se misca in reluare la un moment dat, parca erau pe langa ritm...nu stiu..da chiar mi s-au parut cam pe dinafara problemei :o:
In rest mi-au placut of course fratii Kerr si Natalie&Fabian :)


si tara gazda are dreptul sa castige medalii la Olimpiada.:)
poate romania peste vreo treizeci de ani va gazdui si ea o olimpiada de iarna.:evil: ti-ar placea sau ai dori sa nu castige nici o medalie???!!!

Yeah!like that would ever happen..:groggy:

corina_mee
22nd February 2010, 22:44
Deci in sfarsit este pe primul loc cine merita. Tessa si Scott au fost incredibili...aproape ca mi-am tinut respiratia in timpul programului lor. :) Au avut si viteza si interpretare si au aratat exact pasiunea specifica flamenco-ului. Iar secventele de pasi au fost cele mai bune din concurs. Acum sincer, chiar daca dupa proba masculina sunt multi care zic ca Tessa si Scott vor castiga pt ca sunt ajutati de arbitri asta nu este adevarat. Astazi chiar au dovedit ca sunt cei mai buni.

Davis si White au avut si ei un program frumos. Mi-au placut mai mult decat rusii, deci meritau locul 2.

Domnina/Shabalin - Nu mi-a transmis mare lucru programul lor...nu mi se pare un program cu care vrei sa devi campion Olimpic. Mie in general imi plac, dar acum chiar nu meritau mai mult de locul 3.

Belbin/Agosto - nu mi-au placut deloc...meritau sa coboare in clasament.:mda:

Faiella/Scali: - eu i-as fi vrut pe locul trei sau macar pe 4. Mie imi plac foarte mult. :)

Isabele si Olivier - Nu inteleg de ce au avut depunctarea de 1 punct. Stie cineva? Programul mi-a placut mai mult decat cel al americanilor de pe 4.

whisper
22nd February 2010, 22:49
@Corina: /hello inca o fana Faiella/Scali!!!!!! Si eu as fi vrut sa ii vad mai sus..dar asta e. nu sunt nici americani, nici canadieni...:P

mikeyy
22nd February 2010, 22:55
Isabele si Olivier - Nu inteleg de ce au avut depunctarea de 1 punct. Stie cineva? Programul mi-a placut mai mult decat cel al americanilor de pe 4.

Din cauza unei ridicari, au mentinut-o prea mult..peste limita admisa.

iris_for_daria
22nd February 2010, 22:57
DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier

Deductions Value
Time Violation 0.00
Extra Elements 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Lifts Exceeding Duration 1.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00

corina_mee
22nd February 2010, 22:58
Din cauza unei ridicari, au mentinut-o prea mult..peste limita admisa.

Mersi pentru explicatie. Offf...ce pacat.:( Oricum s-au dus sansele lor la podium.

ricochet4
22nd February 2010, 23:14
-au medalia de argint la CM 2008
-au medalia de bronz la CM 2009

in 2010:
-Au castigat 2 etape de Grand Prix;
-au Season best-ul cel mai mare din anul acesta
-au luat locul 2 la Finala de Grand Prix dupa americani, avand cel mai mare punctaj la programul liber (la Tokio)
etc.

Imi mentin afirmatia.

ricochet4
22nd February 2010, 23:16
de ce nu ar fi castigat? dupa parerea ta cine ar trebui sa castige?

Nu stiu. Poate tot ei. Ideea e ca sint castigatori dinainte. Indiferent daca sint cei mai buni sau nu. Cota la victorie a scazut de la 1.61, la ora 16, la 1.36 la ora 20.

mikeyy
22nd February 2010, 23:39
Alin...ai zis ca in alta parte Tessa si Scott nu ar castiga niciodata, nu?
Pai nu mai e mult pana la mondiale (care sunt in Europa) si o sa te convingi ca nu e cum zici....si acolo tot o "afacere" a scolii Zueva va fi. Pentru urmatorii ani..nu stiu daca va reusi cineva sa se bata cu americanii sau canadienii...isi vor imparti toate medaliile. Sunt prea buni!

andreeas
22nd February 2010, 23:40
trebuie sa poata si cei din Europa in urmatorii ani.
trebuie sa se pregateasca pentru Olimpiada de la Soci.

mikeyy
22nd February 2010, 23:44
Sa vedem cine va veni de la juniori din Europa...parca e o pereche din Rusia. Dar in acelasi timp...tot Zueva ii pregateste pe fratii Shibutani (SUA)..care vor fi seniori pana in 2014.

innuendo
23rd February 2010, 01:39
cine stie ce gasesc maine dimineata: Rusii nu iau medalie, canadienii aur . ma astept la ORICE

andreeas
23rd February 2010, 01:57
si canadienii si americanii sunt tot produsul scolii rusesti.
ar trebui sa te uiti sa vezi cine-i antreneaza de ani buni.:)

mikeyy
23rd February 2010, 02:10
Nu o sa pot vedea in direct competitia.
Insa imi doresc ca primii 12 sa faca programe fara greseala si sa dea tot ceea ce au mai bun.

Sa castige cei mai buni! :ok:
Sper ca cei mai buni sa fie preferatii mei! :)

iris_for_daria
23rd February 2010, 05:56
Deci se pare ca numai eu sunt pe aici...n-o sa-mi spun acum parerea astept pana se gata cu totul si o sa spun despre toti...numai ca am o nedumerire, primele 2 grupe I was sleep like a baby, si din a treia am vazut doar de la unguri incolo. Asa, ce nu stiu eu, ce-i cu americanii aia inaintea Anei si-a lui Luca, caci pe mine m-au lasat rece, adica nu mi-au placut mai bine zis deloc. Mai mult mi-au placut rusii mici mici ce au patinat inaintea lor. Deci asta e intrebarea: Au fost mai buni americanii decat Cappellini LaNote ?

Edit: De ce nu se poate podiumul sa aiba la pozitia 3 vreo 10 locuri ? Sau daca nu....podiumul si apoi HOFFMANN Nora / ZAVOZIN Maxim, BOBROVA/SOLOVIEV, ZARETSKY brothers, KERR's, Nathalie / Fabian, Isa Oli, Jana / Sergei si Faiella Scali pe locul 4 ? Sa fie o pozitie multipla...pentru ca toti astia merita mai mult decat locurile in ordine unii dupa altii, toti is mai buni unii decat altii si pun pariu ca daca era o alta ordine de intrare in concurs se schimbau si pozitiile lor, adica tot la fel aia ce veneau dupa erau mai buni decat primii. Eu asa vad rezolvarea, ii punem pe toti pe o singura pozitie si suntem cu totii happy ! :P

whisper
23rd February 2010, 06:06
Neata! As vrea sa iti spun..dar am vazut si eu secvente(mai mult am dormit decat m-am uitat:cry: )

whisper
23rd February 2010, 06:37
Cred ca nu exista dubii. merita sa castige...in jur de 110 la liber:P zic eu

LE: si am avut dreptate:D 110,42:) Bravo lor!

iris_for_daria
23rd February 2010, 06:53
Mie mai mult mi-au placut Davis / White decat canadienii. Au spus o poveste, au avut nerv. Nu spun ca Tessa Scott n-au fost gratiosi sau ceva dar...nu m-au atras la fel cum au facut-o americanii.
Si din pacate rusii doar bronz :(
Asta e, nu e Olimpiada preferata ! O sa raman cu cea din 2002, sau o sa astept pe cea viitoare ca tot e la Sochi ! :D

Edit: Si cica se mai si retrag rusii dupa asta ! Uuuffff ! Ce m-am saturat de Olimpiada asta ! Mai bine nu venea...

whisper
23rd February 2010, 07:00
Canadienii sunt mai clasici si parca indreptati spre balet...zici ca sunt rusi:D

Mie din primii 5 mi-au placut italienii....desi toti au avut programe cam lente si clasice. As vrea sa vad ceva mai dinamic. Proba de ieri mi-a placut mult mai mult!

LE: Si ma tot enervau astia cu adevarata surpriza provocata de canadieni, ca nu se astepta nimeni sa castige! Si ma rog care e acel "nimeni" de nu stia asta?:D Si ma refer la cei care mai urmaresc patinaj.

lady_k
23rd February 2010, 07:51
Neata!

Eu nu i-am vazut decat pe Fede si Massi si pe canadieni. Banuiam ca asa se va incheia si nu am considerat ca nu merita efortul sa ma trezesc.:P O sa ii vad in reluare. Am incercat sa-mi placa Tessa si Scott, jur ca am incercat! Dar, no way! Pur si simplu nu ma impresioneaza. N-as putea spune exact de ce. Meritau sa castige, nu zic nu, dar ... cam atat din partea mea. Sorry, Tessa/Scott fans!

Mihai, ziceai de CM de la Torino, macar sa mai vina acolo. In general campionii olimpici nu mai vin la CM din anul respectiv ... Am auzit de Maya si Alex (parca asa ii cheama:thinkso:), nu i-am vazut patinand, dar am inteles ca ar avea potential ...

ice_girl
23rd February 2010, 10:10
S-a terminat si proba de dans, s-a mai scris o povest la aceasta Olimpiada.
Au castigat Tessa si Scott, intr-un fel a fost prezivibil acest lucru, tb sa castige si Canada o medalie de aur,oricum ei au patinat f bine, au un potential imens pt varsta lor si mult talent, probabil au in fata o cariera frumoasa dar oricum mie nu-mi plac sunt prea clasici si romantici pt gustul meu ( cred ca ar fi facut cariera in balet), nici muzica aleasa nu mi-a placut prea lenta si liniara.
In schimb pt mine Meryl Davis si Charlie Whitie au fost surpriza placuta al acestor FD, daca as fi putut lor le-as fi dat medalia de aur, mi-a placut muzica aleasa, au avut nerv, pasiune si dramatism.
Oksana si Maxim s-au prezentat bine ca de obicei dar n-au avut un program de aur, eu le-am tinut pumnii pe tot parcursul programului, am sperat sa nu cedeze presiunii si sa rateze, oricum la anul au ocazia sa-si ia revansa in fata canadienilor si americanilor.
Tanith si Benjamin ca de obicei muzica si costume f frumoase, bine alese, au patinat cu placere si din suflet dar parca le-a lipsit stralucirea si pasiunea din anii trecuti.
Imi pare tare rau de Isa si Oli poate daca la CD si OD se clasau pe locurile 5-3 mai aveau o sansa la medalii, dar ca de obicei au avut un program superb, raman cu o amintire placuta si frumoasa din partea lor.
Mi-au mai placut Nathalie si Fabian ( sper ca anul viitor sa castige in sf si ei o medalie pt ca chiar merita acest lucru), Jana si Serghei ( meritau sa fie cel putin 3 locuri mai sus in clasament), Anna si Luca ( un cuplu de mare viitor dupa parerea mea).
In concluzie dupa ce s-a incheiat si aceasta proba si eu pot spune ca raman la JO din 2002 de unde am ramas cu amintiri f frumoase, de neuitat.

mikeyy
23rd February 2010, 11:05
A doua proba cand se intampla ceea ce mi-am dorit!!!!
Bravo Tessa si Scott. Au dat totul si au castigat la diferenta uriasa pentru proba de dans! Cred ca este chiar un record mondial!!!

Toate programele au fost frumoase..un spectacol pe cinste!

Singurul minus al competitiei...a fost Oksana Domnina...nu mi-a placut deloc ce mutre facea. Si-a luat bataie la 14 puncte...sa accepte si sa se bucure de medalia de bronz, ca e o realizare...sa zica mersi ca nu a fost pe 4 sau pe 5. I-a salvat CD-ul.

ice_girl
23rd February 2010, 12:16
http://www.yahoo.com/_ylt=AjrCraYhvQmY6Z62z_We3bubvZx4;_ylu=X3oDMTNrY3Y 0NWNjBGEDMTAwMjIyIHNwb3J0cyBvbHkgaWNlIGRhbmNlIHNwb 2lsIHQEY3BvcwM0BGcDaWQtMjEzNjgEaW50bAN1cwRwa2d2AzE 1BHBvcwMyBHNlYwN0ZC1mZWF0BHNsawN0aXRsZQRzbHBvcwNGB HRlc3QDNzAx/SIG=138vqsui0/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=ro-icedance022210%26prov=yhoo

iris_for_daria
23rd February 2010, 12:51
Eu nu inteleg ceva...adica na...vb vine ca nu inteleg, dar...e asa o chestie ciudata. Nu spun ca Tessa Scott nu meritau sa castige o medalie, dupa mine americanii de pe 2 au fost mai buni, dar asta e suntem in Canada, daca la baieti Chan era la fel de bun cum sunt Tessa si Scott la dans, bag mana in foc ca nu castiga nici Pluhsi normal, dar nici Evan, ci il alegeau pe Chan, dar ar fi fost prea batator la ochi tinand cont ca nu are potential de aur. Asa ca au mers pe varianta americana; in schimb la dans si-au permis sa-i urce pe 1 pe canadienii lor. Inca o data nu zic ca nu-s buni si ca au luat o medalie pe nedrept, caci meritau medalie, insa...nu chiar aur. Oki, dar dupa cum ziceam suntem in Canada, insa eu ce nu inteleg, de unde punctajul acela astronomic. Asta chiar nu mai e de bun simt. Ii faci castigatori, ii faci, ca te tine si ii tine, dar punctajul pe mine m-a dat gata. Pai la fel de tehinici poate chiar mai tehnici au fost si Oksana cu Maxim, o coregrafie deosebita au avut si ei, muzica deosebita, mesaj. Au spus chiar o poveste. Ca sa nu mai vb de americani, care au fost ceva mai buni si decat rusii.
Asta este, podiumul meu e urmatorul Davis/ White aur, Oksana Maxim argint, Tessa Scott bronz, asta daca e sa pastrez actualii "podium-isti"...ca daca e sa aduc pe altii de mai de jos clasati...as avea pe cine.
Dar il accept asa cum este. Numai ca m-a deranjat la ochi si la stomac punctajul canadienilor.
In rest din momentul in care am inceput sa ma uit, deci de la unguri incoace pana la final, in afara de americanii aia primii nu stiu cum ii cheama, dar nu Tanith si Benjamin, ceilalti de mai de jos, deci in afara de aia, in rest am spus i-as pune pe toti pe locul 4. Un loc 4 multimplu, pentru ca multi dintre ei s-au clasat mai jos decat ar fi meritat.
Mai este doar o proba, cea a fetelor, poate castiga si acolo vreo americanca, ori canadianca, daca nu aurul ca ar fi prea mult totusi, poate un argint ssau un bronz si duca-se o data, aceasta minunata Olimpiada !

andreeas
23rd February 2010, 12:59
felicitari castigatorilor!/OLE/:no1/hello
tessa si scott au meritat sa castige, au fost cei mai buni. oksana/maxim mi-au placut foarte mult, au interpretat foarte bine, parca meritau un punctaj mai mare chiar daca tot cu medalia de bronz ramaneau.

http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20100223&content_id=8118106&vkey=ice_news

stardust
23rd February 2010, 13:14
VIRTUE Tessa / MOIR Scott - d.p.d.v. tehnic m-au impresionat, artistic insa... prea arata a balet, iar pe mine baletul ma adoarme. Programul lor nu mi-a spus nimic, plictisitor si aduce prea mult cu altele pe care le-au mai avut.
DAVIS Meryl / WHITE Charlie - Mi-au placut foarte mult, mai ales ridicarea pe spatele lui. Nu mi-a placut vocea care a interpretat si n-am prea vazut nici urma de Fantoma in program, in rest totul a fost foarte frumos si ma bucur pentru ei.
DOMNINA Oksana / SHABALIN Maxim - oribil aranjament muzical, cu bucati care nu se potriveau deloc. Nici costumele nu mi-au placut. In afara de felul in care s-au folosit de curele, lucru mult mai bine demonstrat de Del/Scho in diferite situatii, nu m-au impresionat.
BELBIN Tanith / AGOSTO Benjamin - doar costumul ei mi-a placut, atat.
FAIELLA Federica / SCALI Massimo - mi-au placut mai mult la Europene, aici nu m-au lasat cu gura cascata.
DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier - am o mare problema cu costumele negre si alegerea lor de negru la toate probele m-a dezamagit. Referitor la dansul liber, a fost frumos dar parca prea cuminte. Ma asteptam la ceva mai inovator si interesant, ca au avut un an intreg sa pregateasca o coregrafie pentru asta. Pacat.
PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian - teatrali, dar le-a lipsit pasiunea.
KERR Sinead / KERR John - Imi place Linkin Park, dar nu si versiunea asta a cantecului asa ca muzica m-a deranjat. Mi-a placut mai mult programul din sezonul trecut.
KHOKHLOVA Jana / NOVITSKI Sergei - Mi-au placut chiar mai mult decat la Europene. Imi place teribil costumul ei si ma bucur ca el a renuntat la chestia de pe cap.
ZARETSKY Alexandra / ZARETSKY Roman - asa si asa, nepotrivita coafura pentru ea.

mikeyy
23rd February 2010, 13:15
Daca era vorba de o diferenta e 1-2 puncte mai ziceam ca pot exista indoieli ca Tessa si Scott au fost avantajati. Insa la diferenta de scor care e...nu pot exista indoieli. Cand se "fura" se lucreaza cu zecimi...nu cu zeci de puncte.

Canadienii au avut doar 1 arbitru in comisie, americanii nu au avut deloc...iar rusii au avut 3, daca il consideram si pe cel din Ucraina si pe cel din Azerbaijan (care e rus la origine). E clar ca balanta ar fi inclinat in favoarea Oksanei si a lui Maxim..daca s-ar fi facut clasamentul la masa de arbitrii.

In articolul de pe yahoo...ma amuza Faiella si Scali...cred ca uita ca peste 1 luna acelasi lucru se va aplica si in cazul lor. Mai bine se abtineau.

Voi singuri va stricati cheful in ceea ce priveste JO...ca prea stati cu gandul la arbitraj. Sunt medaliile lor...noi suntem doar spectatori si trebuie sa ne bucuram de ceea ce a fost pe gheata...iar la dans a fost spectacol la cel mai inalt nivel, cu programe fara greseli si frumos executate.

Eu nu acuz arbitrajul..desi as putea spune ca Jana si Sergey au fost dezavantajati...insa stiu ca in cazul lor...totul porneste din interior..in federatia din Rusia. Cum se vor retrage Domnina/Shabalin....vor creste brusc si punctajele Janei si ale lui Sergei.

Asta apreciez la patinajul american si canadian....sunt corecti...nu ca-n Europa unde conteaza daca esti echipa nr.1 sau echipa nr.2 a unei tari...vedem asta in cazul Rusiei, a Frantei.
In SUA...Belbin si Agosto au fost detronati fara prea multe discutii de Davis/White...si nu au fost probleme sau controverse.

iris_for_daria
23rd February 2010, 14:16
Daca era vorba de o diferenta e 1-2 puncte mai ziceam ca pot exista indoieli ca Tessa si Scott au fost avantajati. Insa la diferenta de scor care e...nu pot exista indoieli. Cand se "fura" se lucreaza cu zecimi...nu cu zeci de puncte.


Eu una n-am zis ca s-a furat. Am spus cum as fi vrut eu podiumul, cum mi-as fi dorit, nu ca asa cum as fi vrut eu ar fi fost si corect; n-am zis ca s-a furat, am zis doar ca punctajul a fost imens. Diferenta dintre ei si americani si rusi a fost uriasa, si mi se pare nepotrivita. intelegi ce vreu eu sa zic ? Adica nu mi se par atat de slabi ceilalti.
Asta ziceam eu....n-am contestat faptul ca Tessa Scott nu meritau o medalie, sunt oki si cu cea de aur, doar ca punctajul e stronomic si mi se pare neintemeiat. Sau e oki si punctajul atata timp cat ar fi fost mai mica diferenta.
Ca mie sau altuia i-a placut unii sau altii mai mult, este deja subiectivism. Podiumul pe care eu il spuneam mai sus ca mi l-as fi dorit, este doar o dorinta, nu s-a indeplinit, asta e...nu pot sa nu fiu dezamagita. Si de intreaga Olimpiada nu am cum sa nu fiu dezamagita atata timp cat ceea ce eu mi-am dorit nu s-a intamplat. Asta nu schimba ceea ce s-a intamplat acolo, dar...in ceea ce priveste dansul, eu doar cu atat nu sunt de acord, diferenta imensa la punctaj.
In rest felicitari medaliatilor ! :yes:

andreeas
23rd February 2010, 15:09
ma bucur ca olimpiada la dans a fost castigata de o pereche americana.
sper ca intr-o zi acelasi lucru sa se intample cu un cuplu din Asia.:)

florik2000
23rd February 2010, 15:11
A doua proba cand se intampla ceea ce mi-am dorit!!!!
Bravo Tessa si Scott. Au dat totul si au castigat la diferenta uriasa pentru proba de dans! Cred ca este chiar un record mondial!!!

Toate programele au fost frumoase..un spectacol pe cinste!

Singurul minus al competitiei...a fost Oksana Domnina...nu mi-a placut deloc ce mutre facea. Si-a luat bataie la 14 puncte...sa accepte si sa se bucure de medalia de bronz, ca e o realizare...sa zica mersi ca nu a fost pe 4 sau pe 5. I-a salvat CD-ul.

Cred ca glumesti...oricine are dreptul sa aiba favoriti, si e dreptul tau sa iti placa canadienii, dar ar trebui sa recunosti ca daca nu era olimpiada la ei acasa nu ar fi castigat aurul...americanii de pe 2 au fost cu mult mai buni...desi sunt preferatii mei de ani de zile, rusii au ocupat locul pe care il meritau, desi nu la asa o diferenta de mare de puncte...iar mutrele Oksanei, cum le ziceai tu nu cred ca erau din aroganta, ci mai mult din suparare pt locul ocupat si pt punctajul nejustificat de mic primit...

Tracoromana
23rd February 2010, 15:36
Am vazut acum reluarea la ultima grupa de dans.

Marina Zueva si Igor Spielband au facut niste programe superbe pentru Tessa/Scott si Davis/White. Mi-a placut ca au tinut cont de personalitatea patinatorilor si le-au ales cele mai potrivite coregrafii. Au vazut ce succes au avut Tessa/Scott cu Umbrelele din Cherbourg si le-au ales un program de aceasi factura. In plus perechile au o tehnica foarte buna. Nici n-am simtit trecerea celor 4 minute la cele 2 programe si inteleg de ce Gordeeva/Grinkov au fost dubli campioni olimpici avand-o antrenoare pe Zueva.

Urmatorul program care mi-a placut a fost a lui Belbin/Agosto. Dupa mine ar fi meritat bronzul daca ma iau dupa FD, dar la hora cea moldoveneasca au cam dat-o in bara.

Mi-au placut de asemenea Faella/Scali, dar cum spunea cineva, n-au stralucit ca la europene. S-a simti ca patineaza fara miza.

Programul liber Domnina/Shabalin nu mi-a placut, mai mult au stat pe loc decat au patinat si n-am inteles nimic din el. Pacat de tehnica si talentul Oksanei si a lui Maxim, dar Liniciuk-Karponosov sunt responsabili de evolutia lor.

Cele 5 perechi din grupa cea mai buna au antrenori rusi (Camerlengo intareste regula). In concluzie, scoala ruseasca nu se dezminte, doar ca se manifesta pe alte continente.

Geografu
23rd February 2010, 15:57
Hai sa spun si eu doua vorbe despre proba de dans. Tessa si Scott au castigat pe merit, pot sa spun chestia asta, desi am anvizajat ca vor castiga prin magarii proba de dans. Uite ca au triumfat, dar nu pot sa spun ca au fost saltati serios de jurati, poate doar la OD, cand nu cred ca meritau atat de mult comparativ cu celelalte perechi.
Au avut gratie, inspiratie pentru muzica, au acoperit gheata, o tehnica precisa si sigura, chiar daca nu au fost figuri extraordinare. Bravo lor ca au castigat pe teren propriu, e o mare realizare cand o faci curat ! :ok:

Locul 2, am spus-o de multe ori pana acum, nu m-a impresionat. Davis/White sunt un cuplu care mie nu imi inspira nimic pe gheata, nu au acel "savoir faire", nu stiu sa atraga, au poate o tehnica de valoare mare, dar totul se opreste aici. Plus ca aspectul fizic al domnisoarei lasa de dorit. In fine, argint pentru SUA poate pentru ca asa trebuia, au alergie daca termina sub rusi....

Domnina/Shabalin mi s-au parut cu adevarat de argint la aceste JO. Au avut cel mai bun CD, au gresit desigur la original, unde nu inteleg de ce au ales sa arate acest program de la inceput, includ aici si CE, iar la libere mai puteau recupera foarte putin. Sunt convinsi ca meritau sa treaca de D/W, dar asa au fost cartile facute. Si Mihai, e normal nu sa te arati dezamagita de locul 3 ? E un loc mic pentru rusi, obisnuiti de 20-30 sa domine si la dans si la baieti si la ce vrei tu. Mai ales ca stilul asta de a scadea din pix pentru o figura, poate dezgusta pe oricine. Dar in fine, bine ca au terminat peste Belbin/Agosto, care si ei au avut programte mai bune decat locul 2, mai ales la OD unde au ridicat sala in picioare.

De Isa si Oli nu mai pot vorbi prea mult, as vrea sa cunosc motivatiile notelor lor mici de la CD si OD, chiar vreau sa stiu pentru ce, vorba lui Caragiale. In orice caz meritau sa fie peste italienii "mari". La fel de depunctati au fost si Khokhlova/Novitzki, fratii Kerr si Pechalat/Bourzat. Mi-au placut rusii si englezii la CD si Natalie cu Fabien la libere.

lady_k
23rd February 2010, 17:51
I-am vazut si eu pe Davis si White ... Ce sa zic, au patinat in viteza, au avut elemente tehnice dificile, dar unde e dom'le fantoma aia?:thinkso:
Pentru nostalgici: Pahntom Of The Opera http://www.youtube.com/watch?v=ldTE29nre2Q

EDIT: Recunosc ca mi-a placut ceva la americani si canadieni ... cum s-au felicitat la festivitatea de preimiere.:)

Tessa si Scott sunt cei mai tineri campioni olimpici la dans pe gheata.

(Sper ca am calculat bine:P)

1976 - Lyudmila Pahomova, 29 - Alexander Gorshkov, 29
1980 - Natalia Linichuk, 24 - Gennadi Karponosov, 29
1984 - Jayne Torvill, 26 - Christopher Dean, 25
1988 - Natalia Bestemianova, 28 - Andrei Bukin, 30
1992 - Marina Klimova, 25 - Sergei Ponomarenko, 31
1994 - Oksana Grishuk, 22 - Evgeni Platov, 26
1998 - Oksana Grishuk, 26 - Evgeni Platov, 30
2002 - Marina Anissina, 26 - Gwnedal peizerat, 29
2006 - Tatiana Navka, 30 - Roman Kostomarov, 29
2010 - Tessa Virtue, 20 - Scott Moir, 22

dissim
23rd February 2010, 18:35
A pus Gwendal punctul pe i :D:D, mi-e dor de ei in patinaj


“During the original dance, did you see any team that had the same emotional connection as you and Marina had?”

Gwendal thought for a few seconds…”No.”

http://passiononice.proboards.com/index.cgi?board=mggeneral&action=display&thread=1713&page=2

lady_k
23rd February 2010, 18:41
Mai, omul e si sincer si modest.:ras-plans:

corina_mee
23rd February 2010, 18:53
:PAm terminat si eu de vazut programele.

Podiumul a fost foarte corect si chiar ma bucur pt Tessa si Scott. E o mare performanta sa castigi aurul olimpic la prima participare. si tinand cont cat sunt de tineri mai au inca multe de aratat. Programul mie mi-a placut...a fost emotionant si foarte frumos interpretat. Nu m-a captivat chiar ca OD-ul, care a fost fantastic din punctul meu de vedere, dar oricum pt mine au fost cei mai buni.

Davis/White - Locul 2 a fost meritat. Mi-au placut mai mult decat rusii.

Domnina/Shabalin- Nu pot spune ca m-au impresionat in mod deosebit. anul asta chiar nu a fost unul foarte bun pentru ei. Oricum mai bine la FD decat la OD...asta e clar.

Belbin/Agosto - Deja am uitat programul...nu mi-au transmis nimic.

In rest intre locurile 5 si 9 mi-au placut toti...nu pot face diferentieri.:P

ice_girl
23rd February 2010, 19:14
Da si mie mi-e dor de Gwendal, chiar azi ma gandeam cat de mult imi lipsesc el si Marina, si m-am uitat pe youtube la a lor FD din 2002, neuitatul si memorabilul program Liberta, cu vocea lui Martin King Luther pe fundal, "just amazing" cum zicea comentatorul.
Scuze ca am deviat de la subiect dar din cand in cand ma apuca melancolia.
Oricum si proba de dans Vancouver 2010 a fost frumoasa doar ca din pacate nu a castigat cine as fi vrut eu.

ricochet4
23rd February 2010, 19:43
A doua proba cand se intampla ceea ce mi-am dorit!!!!
Bravo Tessa si Scott. Au dat totul si au castigat la diferenta uriasa pentru proba de dans! Cred ca este chiar un record mondial!!!

Toate programele au fost frumoase..un spectacol pe cinste!

Singurul minus al competitiei...a fost Oksana Domnina...nu mi-a placut deloc ce mutre facea. Si-a luat bataie la 14 puncte...sa accepte si sa se bucure de medalia de bronz, ca e o realizare...sa zica mersi ca nu a fost pe 4 sau pe 5. I-a salvat CD-ul.

Mutrele de increzuta de nu-i ajungeai la nas ale Tessei ti-au placut ? O nesuferita mai mare n-am intalnit.

whisper
23rd February 2010, 19:47
Am incercat sa-mi placa Tessa si Scott, jur ca am incercat! Dar, no way! Pur si simplu nu ma impresioneaza. N-as putea spune exact de ce. Meritau sa castige, nu zic nu, dar ... cam atat din partea mea. Sorry, Tessa/Scott fans!
@Claudia: :ok:
Chiar zici ca suntem nascute in aceeasi zi:D

@Stardust:

VIRTUE Tessa / MOIR Scott - d.p.d.v. tehnic m-au impresionat, artistic insa... prea arata a balet, iar pe mine baletul ma adoarme. Programul lor nu mi-a spus nimic, plictisitor si aduce prea mult cu altele pe care le-au mai avut
Asta ziceam si eu!

La proba de azi mai mult am dormit! I-am vazut cat de cat pe nemtii, chinezi si japonezi apoi am atipit!:cry: m-am mai trezit pe la penultima grupa...dar tot nu i-am putut urmari pe toti:cry:
Nu zic o fi fost si oboseala de vine...dar si programele te cam trageau la somn la cat de lente au cam fost majoritatea! Spre deosebire de proba de ieri!
Sper sa nu fie si la fete la fel...desi programele lor sunt si mai plictisitoare decat la dans de obicei :sleep:

@Alin: Nu doar Tessa si Scott mi se pare la fel....mai draguti par americani.

mikeyy
23rd February 2010, 21:02
Mutrele de increzuta de nu-i ajungeai la nas ale Tessei ti-au placut ? O nesuferita mai mare n-am intalnit.

Tessa increzuta?
Ea chiar a fost linistita...nici nu s-a exteriorizat prea mult.

Daca ai o poza ...te rog sa o postezi. Chiar sunt curios sa vad daca asa e.

Pe chipul Tessei eu am vazut o bucurie sincera si un zambet frumos! :)

Scott s-a exteriorizat mult, dar e de inteles pentru ca e o victorie mare.

@Claudia: mersi pt statistici...si eu voiam sa fac sa vad daca cumva sunt cei mai tineri campioni olimpici.

Am mai citit pe twitter ca atat Tessa/Scott cat si Davis/White sunt primii patinatori care au castigat aur si respectiv argint..la debutul olimpic.
A mai fost un cuplu de patinatori, care a luat bronz la debut, acum multi ani...doar ca am uitat numele lor :D

andreeas
23rd February 2010, 21:49
A mai fost un cuplu de patinatori, care a luat bronz la debut, acum multi ani...doar ca am uitat numele lor :D

Marina Anssina/Gwendal Peizerat in 1998.

mikeyy
23rd February 2010, 21:56
Nu e vorba de Anissina/Peizerat...ar fi fost culmea sa nu tin minte numele lor :D
Am cautat pe twitter si am dat de respectiva postare...e vorba de Klimova/Ponomarenko in 1984 cand au luat bronz....ei au fost primii cu medalie de bronz la debutul olimpic.

andreeas
23rd February 2010, 21:57
si Marina Anssina/Gwendal Peizerat tot la prima participare olimpica au castigat o medalie.

corina_mee
23rd February 2010, 21:58
Marina si Gwendal...ce vremuri frumoase:). Mi-e atat de dor de Olimpiada din 2002!

mikeyy
23rd February 2010, 21:59
Da...dar e vorba de cine a fost primul cuplu medaliat cu bronz la prima participare. :)

lady_k
23rd February 2010, 22:04
@Claudia: mersi pt statistici...si eu voiam sa fac sa vad daca cumva sunt cei mai tineri campioni olimpici.

Cu placere.:) Eu m-am gandit dinainte de FD ca, daca vor castiga, vor fi cei mai tineri campioni olimpici.:)

Adica Marina Klimova castiga medalie olimpica la dans la 17 ani?! Wow ...
By the way, stiti ca Marina si Sergei au fost primii care au dansat ceea ce este astazi dansul impus Golden Waltz? Si ca atunci cand a fost introdus ca si dans impus a fost nevoie sa-l modifice pentru ca niciun cuplu nu putea sa-l execute asa cum o faceau ei?:P

corina_mee
23rd February 2010, 22:27
Si Marina/Gwendal erau la prima participare la Olimpiada cand au castigat bronzul in 1998, dar primii au fost Klimova/Ponomarenko in 1984.

ice_girl
23rd February 2010, 22:29
Da si mie imi plac Marina si Serghei, doar ca in 1992 cand au castigat aurul olimpic tin minte ca mama a fost tare suparata ca nu au castigat fratii Duchesnay, de care si acum imi vorbeste cu nostalgie si regret. Adevarul e ca eu nu-i tin minte deloc, eram prea mica atunci ca sa-mi mai amintesc ceva de la cea Olimpiada:(, primele amintiri adevarate legate de patinaj le am din 1995, de la CE unde mi se pare ca a castigat o alta preferata a mamei mele Suria Bonaly.
Clar dragostea pt patinaj, pt Franta si pt limba franceza de la ea le-am mostenit.:):)

lady_k
23rd February 2010, 22:40
Si mie tot Isabelle si Paul mi-au placut atunci, pentru ca ma enervau pantalonii lui Sergei. Aveam o carte cu Ivan Turbinca si avea pantaloni ca ai lui Sergei.:D Dar nah, aveam 9 ani ...

ricochet4
23rd February 2010, 23:19
Tessa increzuta?
Ea chiar a fost linistita...nici nu s-a exteriorizat prea mult.

Daca ai o poza ...te rog sa o postezi. Chiar sunt curios sa vad daca asa e.

Pe chipul Tessei eu am vazut o bucurie sincera si un zambet frumos! :)

Scott s-a exteriorizat mult, dar e de inteles pentru ca e o victorie mare.

@Claudia: mersi pt statistici...si eu voiam sa fac sa vad daca cumva sunt cei mai tineri campioni olimpici.

Am mai citit pe twitter ca atat Tessa/Scott cat si Davis/White sunt primii patinatori care au castigat aur si respectiv argint..la debutul olimpic.
A mai fost un cuplu de patinatori, care a luat bronz la debut, acum multi ani...doar ca am uitat numele lor :D


Daca iti place de ei, sigur ca esti partial. Virtue a dat tot timpul competitiei ochii peste cap, facea mutre de mironosita, dadea cu tifla tuturor prin comportamentul de sus. Asa se comporta de parca ceilalti erau niste juniori pe langa ea. Si nici Moire nu era mai prejos. Avea gesturi largi, de mare smecher. Si nu m-a deranjat ca s-a exteriorizat, asta a fost chiar ok, e normal sa te bucuri si mi-a placut cand a strigat si sarit in sus, m-au enervat cand faceau pe modestii si nu le iesea, cand dadeau ochii peste cap si cand afisau (mai ales ea) un aer superior. Dar fiecare ii vede cum ii place. Tie iti plac, eu nu ii suport. E normal sa tragem fiecare spuza pe turta lor.

Una peste alta, au castigat corect. Dar ar fi castigat oricum si daca nu ar fi facut grozav si daca ceilalti ar fi fost magnifici. Una peste alta, arbitrii stateau cu degetul pe tragaci. Nu a fost nevoie sa traga, dar ei erau pregatiti. Nu conteaza de unde era fiecare arbitru. Conta unde se desfasura competitia. Doar nu se dorea punerea Canadei in cap. Mai ales ca la alte sporturi nu stralucesc.

ricochet4
23rd February 2010, 23:23
Aveam o carte cu Ivan Turbinca si avea pantaloni ca ai lui Sergei.:D Dar nah, aveam 9 ani ...

Pașol na turbinca, Claudia ! :D

andreeas
24th February 2010, 15:53
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/pauza-de-cel-putin-un-an-pentru-maxim-shabalin-178294.html

lady_k
24th February 2010, 16:05
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/pauza-de-cel-putin-un-an-pentru-maxim-shabalin-178294.html

Da, bine face ca se gandeste la sanatatea lui. Si in timpul asta, Oksana ar putea patina, de exemplu, cu Roman Kostomarov:drak::P

andreeas
24th February 2010, 16:10
Da, bine face ca se gandeste la sanatatea lui. Si in timpul asta, Oksana ar putea patina, de exemplu, cu Roman Kostomarov:drak::P

si cu Tatiana cum ramane?

lady_k
24th February 2010, 16:20
si cu Tatiana cum ramane?

E ocupata cu cantaretul/actorul ala pentru care l-a lasat pe Zhulin.:(

andreeas
24th February 2010, 16:31
nu am stiut ca au divortat.
pacat!

lady_k
24th February 2010, 16:44
Si ei si Lobacheva si Averbukh ... :(

iris_for_daria
24th February 2010, 18:06
Pe bune ca te doare mintea numai sa te gandesti la fiecare...astia din patinajul rusesc is ca in "The young and the restless"...toti au fost cu toti, ori parteneri pe gheata ori in viata...divortati, amanti, iubiti, parteneri pe gheata...Doamne ! Ce lume ! :P

whisper
24th February 2010, 18:29
De Irina si Ilia imi pare cel mai rau...dadeau asa de bine impreuna.

lady_k
24th February 2010, 18:37
Si mie imi pare rau de ei. Mie imi placeau mult. Totdeauna mi s-a parut ca au fost elevii de suflet ai antrenorilor Linichuk si Karponosov chiar daca poate nu au avut rezultatele altor elevi de-ai lor.:)

whisper
24th February 2010, 19:05
Si mie mi-au placut mult...cred ca mai mult ca Anissina/Peizerat:P

lady_k
24th February 2010, 19:07
Si mie mi-au placut mult...cred ca mai mult ca Anissina/Peizerat:P

La faza asta ma abtin ca sariti cu gura pe mine ...:P

ice_girl
24th February 2010, 19:36
Mie in schimb nu mi-au placut niciodata, si la fel sper sa nu sariti cu gura pe mine.
Fiecare cu favoritii lui...:P

lady_k
24th February 2010, 19:43
Mie in schimb nu mi-au placut niciodata

Presupun ca te referi la Irina si Ilia, nu la Marina si Gwendal.;)

ice_girl
24th February 2010, 19:46
Da, Marina si Gwendal sunt preferatii mei.;)

ricochet4
24th February 2010, 20:34
Pe bune ca te doare mintea numai sa te gandesti la fiecare...astia din patinajul rusesc is ca in "The young and the restless"...toti au fost cu toti, ori parteneri pe gheata ori in viata...divortati, amanti, iubiti, parteneri pe gheata...Doamne ! Ce lume ! :P

Jumate din patinatoare au trecut prin mainile lui Morozov :rolleyes:

ice_girl
24th February 2010, 20:46
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/887544/GHIBUTIU-Dans-canadian/
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/887471/Vancouver-2010-Canadienii-cei-mai-buni-la-dans-pe-gheata/

praf_de_stele
24th February 2010, 22:36
eu nu m-am uitat la ultimele 2 probe de dans...decat la rezultate...ma asteptam. deci nimic special, din nou. dar chiar nu am simtit nevoia sa ma uit, cum n-am simtit nici la fete. poate o sa vad vreun program-doua

ricochet4
24th February 2010, 23:15
praf_de_stele, esti fata ?

lady_k
24th February 2010, 23:17
praf_de_stele, esti fata ?


Dap, e fata.:P

ricochet4
24th February 2010, 23:21
Atunci e de inteles de ce nu a simtit nevoia sa se uite la programul fetelor :P Noi mai vedem si altceva, pe langa executiile in sine si costume.

whisper
24th February 2010, 23:46
A-chan la OD chiar puteai sa te uiti a meritat...la FD mai putin...iar la fete au fost cateva cu evolutii bune...dar intr-adevar plictisitoare proba :P


@Claudia: De ce sa sarim...ie nu ti-au placut frantujii?:P fata de cei de acum mie mi-au placut mai mult.

ioana11
24th February 2010, 23:49
Si pe mine ma cam plictiseste proba fetelor. Adica pentru 2-3 programe sa stau o ora jumate in fata televizorului. In momentele astea zic traiasca youtube.
Eu ma bag la culcare, noapte buna!

whisper
24th February 2010, 23:55
Noapte buna!

Cam asa e...dar eu o sa ma trezesc si pt programul liber:P

lady_k
25th February 2010, 07:33
@Claudia: De ce sa sarim...ie nu ti-au placut frantujii?:P fata de cei de acum mie mi-au placut mai mult.

Fata de cei de acum ... hmmm ... nu stiu ce sa zic, poate, dar fata de cei cu care concurau la vremea respectiva categoric nu. Mi-au placut Krylova/Ovsiannikov, Lobacheva/Averbukh, Drobiazko/Vanagas, iar dintre francezii, Moniotte/Lavanchy.
Din ce au patinat Anissina/Peizerat mi-au placut "Chante, mon Esmeralda" (am mai zis pe-aici), "Romeno si Julieta"(FD-ul din 1997-1998) si OD-ul din 1998-1999 (cred ca melodia se numea "My Sweet And Tender Beast" dar nu sunt sigura).

praf_de_stele
25th February 2010, 08:59
praf_de_stele, esti fata ?

poate ma mai tii minte dupa vechiul nick : ade17
mi l-am schimbat

ice_girl
25th February 2010, 10:44
Claudia, dintre cei care ii amintesti tu ( in afara de Marina si Gwendal pe care i-am adorat si ii ador s-acum, mi-au placut toate programele lor fara exceptie) mi-au placut Drobiazko/Vanagas, Bourne si Kratz ( dar cu intermitente) si Kathy Vinkler/Rene Lohse.
In schimb cand ii vedeam patinand pe Lobacheva/ Averbuch si Barbara Fusar Poli/ Maurizio Margaglio imi venea sa-nchid televizorul.
Fiecare avem preferinte si antipatii si e foarte bine ca ne sustinem favoritii vechi si noi.:P

lady_k
25th February 2010, 14:13
Ii uitasem pe Kati si Rene.:) Si nu i-am amintit pe Grushina/Goncharov, Chait/Sakhnovski si pe bulgari. Bourne/Kraatz mi-au placut si mie tot cu intermitente.:P A, si ar mai fi Lang/Tchernishev, si ei mi-au placut.

praf_de_stele
25th February 2010, 15:24
am vazut flamenco-ul canadienilor si festivitatea de premiere !!!! superbe ambele!!!
programul lor a fost de-a dreptul perfect!

Cristinush
26th February 2010, 20:20
Eu am vazut si Od-ul si FD-ul live :P and I'm proud of it pentru ca imi doream sa vad proba de dans mult :D doar ca n-am avut timp sa dau pe aici. enfin..era de asteptat sa castige canadienii, au avut un FD miiinuuunaaat :rolleyes: si mi-a placut rochia Tessei for the 1st time :P. Rusii au dat-o-n bara cu OD-ul, iar Davis/White se poate spune ca mi-au placut la FD :)
In rest..as usual, mi-au placut fratii Kerr, Zaretski, Nats/Fabian, iar pe Isa si Oli nu i-am vazut :P oricum, cred ca s-a simtit la punctaj lipsa francezilor din competitii in ultima perioada. anyway, great show :D

ricochet4
3rd March 2010, 00:01
Am vazut putin la festivitatea de inchidere pe Navka si Kostomarov si m-a apucat nostalgia. Chiar si acum au atata gratie si pasiune, incat cred ca ar fi castigat fara probleme la JO daca ar fi participat.

lady_k
3rd March 2010, 07:55
Din pacate n-am vazut festivitatea de inchidere si abia apoi am aflat ca au fost si ei. Imi pare rau ca nu i-am vazut.:(

ice_girl
3rd March 2010, 10:56
Si mie mi-ar fi placut sa-i vad pt au fost unii dintre preferatii mei, aratau f frumos impreuna si aveau niste programe superbe.:):yeah:

lady_k
3rd March 2010, 18:43
Si mie mi-ar fi placut sa-i vad pt au fost unii dintre preferatii mei, aratau f frumos impreuna si aveau niste programe superbe.:):yeah:


Yeah ...:( Mi-e dor de ei.

Iulya
4th March 2010, 10:48
Ceremonia de inchidere e pe torrenti ..de exemplu pe eztv.it