PDA

View Full Version : OG 2010 - proba feminina



whisper
1st February 2010, 00:45
Cred ca singura patinatoare care i se poate opune cu adevarat Yu-Nei Kim e chiar Yu-Na Kim. Daca ea face 2 programe perfecte nimeni nu ii poate lua medalia de aur.

mikeyy
1st February 2010, 13:54
Clar Yu-na!
Doar emotiile ii pot sta in cale....e cea mai buna la toate capitolele!
As fi dezamagit daca nu ar castiga ea!

whisper
2nd February 2010, 00:46
Eu as fi dezamagita sa o vad pe Joannie cu medalia de aur sau pe Rachel sau pe o al patinaoare din SUA.
Ca e Yu-Na, Mao, Miki(cu atat mai bine) mie cam tot una. Chiar si Caro poate sa castige ca nu ma supar:)

praf_de_stele
3rd February 2010, 18:05
cred ca va castiga yu-na, dar sper sa prinda si caro podiumul. macar bronz acolo sa ramana si europa pe pozitii :P

Clau93
4th February 2010, 00:32
Dar rusoaicele pe unde sunt?

whisper
4th February 2010, 22:11
Hmm..Alena are sanse in top 5..dar nu cred sa prinda podiumul.

ricochet4
5th February 2010, 02:59
Nici top 5. Daca nici la europene nu a iesit in top 5.

praf_de_stele
8th February 2010, 00:40
eu tot astept ziua cand fetele vor face quad!!! poate pana mor o sa am ocazia s-o vad si pe asta, sunt inca tanara :P

whisper
8th February 2010, 01:37
Hmm...daca Yu-Na continua in felul asta, nu cred ca va mai trece mult timp pana va executa unul. Si Miki stiu ca are quad:thinkso: Dar nu l-a folosit in competitii.

mikeyy
8th February 2010, 01:53
Lil Ade, nu tre sa mori :D
Miki a aterizat quad in competitii cand era junioara. Istoria a fost scrisa! :)

Clau93
8th February 2010, 06:06
eu tot astept ziua cand fetele vor face quad!!! poate pana mor o sa am ocazia s-o vad si pe asta, sunt inca tanara :P

Cred ca acea patinatoare trebuie sa aiba multa energie si motivatie sa faca asta:D....dar totusi, nimica nu e imposibil:yes:

praf_de_stele
8th February 2010, 22:57
o fi aterizat miki, dar eu nu am vazut si vreau sa vad mai des prin competitiile mari...cum e la baieti concurs de quad-uri, asa sa fie si la fete. cea care le face sa aiba sanse mai mari la titlu...si astfel competitia se strange :P

ricochet4
9th February 2010, 01:12
Eu vreau sa stiu cand vor face baietii cvadruplu Axel.

ice_girl
9th February 2010, 09:47
Din cate stiu eu Brian executa cvadruplu Axel, nu stiu executa si in competitii dar la antrenamente sigur executa, dupa JO o televiziune din Japonia va realiza si un documentar cu el, intitulat "Brian Joubert: miracolul corpului uman", unde el va executa un cvadruplu axel.
Documentarul va fi difuzat in Japonia si s-ar putea sa fi difuzat si pe Eurosport si Discovery, eu d-abia astept sa vad.

ricochet4
10th February 2010, 00:16
Sa-l scoata si in competitii daca e asa tare. Ar face puncte frumoase cu el. Dar eu nu stiu sa fi reusit cineva pana acum.

ice_girl
10th February 2010, 16:52
si eu as vrea sa vad un cvadruplu axel in competitii dar cred ca este foarte riscant, exista si pericolul de accidentare dar mai mult decat un cvadruplu axel as vrea sa vad patinatori executand 3 sau poate 4 quad-uri intr-un singur program daca se poate si in combinatie, sa vedem daca nu se incumeta cineva la Olimpiada.

Geografu
10th February 2010, 20:19
Alin, cvadruplu axel s-a reusit, si nu doar o data. Si Joubert si Plushy si altii l-au realizat. Nu e o noutate asta, poate doar la fete, dar acolo nu se va ajunge curand la performanta asta.

mikeyy
11th February 2010, 02:04
Cvadruplu Axel nu a incercat nimeni...nu exista o informatie oficiala din cate stiu. Ma refer la competitii..ca la antrenamente oricine poate spune ca face. Vreau fapte, nu vorbe :D
Plushenko nu a incercat cvadruplu axel...ci cvadruplu Lutz, la un GP daca nu ma insel.

Geografu
11th February 2010, 14:41
Eu nu ma refeream la competitii oficiale acum, stiu ca asa poate spune oricine, dar din declaratiile lor stiu ca au facut relativ des la antrenamante. Si da, lui Plushy i-a iesit un 4 Lutz la un GP din 2006 parca, dar nu sunt sigur aici.

ricochet4
11th February 2010, 17:19
Pai da, macar un film ceva. Ma gandesc ca e greu de facut si intra rar, de asta nu incearca nimeni in competitii majore, dar eram curios sa stiu daca cineva l-a reusit.

praf_de_stele
11th February 2010, 17:20
acum prea multe pretentii avem si noi. e usor sa vorbim de pe scaun :P

ricochet4
12th February 2010, 04:49
Pot vorbi si din picioare. :D

praf_de_stele
13th February 2010, 23:55
ma rog, nu cunosc maniera ta de-a chatui pe forumuri, ideea era alta :D

Iulya
15th February 2010, 00:19
Entries

Ladies
Australia
Cheltzie Lee
Austria
Miriam Ziegler
Belgium
Isabelle Pieman
Canada
Cynthia Phaneuf
Joannie Rochette
China
Yan Liu
Estonia
Elena Glebova
Finland
Laura Lepisto
Kiira Korpi
Georgia
Elene Gedevanishvili
Germany
Sarah Hecken
Great Britain
Jenna McCorkell
Hungary
Julia Sebestyen
Italy
Carolina Kostner
Japan
Miki Ando
Mao Asada
Akiko Suzuki
Poland
Anna Jurkiewicz
South Korea
Kim Yu-Na
Kwak Min-Jung
Russia
Alena Leonova
Ksenia Makarova
Slovenia
Teodora Postic
Slovakia
Ivana Reitmayerova
Spain
Sonia Lafuente
Switzerland
Sarah Meier
Turkey
Tugba Karademir
United States
Rachael Flatt
Mirai Nagasu
Uzbekistan
Anastasia Gimazetdinova

lady_k
15th February 2010, 07:56
Daca e sa ne luam dupa ce spun unii ca reusesc/au reusit la antrenamente, asa si despre Stojko se spunea la un moment dat ca incearca o saritura cu 5 rotatii, so ... vorba lui Mihai, vreau fapte.;)

In alta ordine de idei, daca iese Joannie prima sau vreo americanca mooor!

Geografu
16th February 2010, 20:54
Sasha Cohen revine ! :yes:

Cornel Gheorghe, aflat la Vancouver desigur, a spus la TVR ca lui Joubert si Plushy le-au iesit 4 axeluri la antrenamente...:D

Cristinush
16th February 2010, 21:08
4 axeluri sau quad-axel?!:d there is a 'small' difference :P

IleK
18th February 2010, 17:22
Eu tin cu Carolina, Kiira si Elene din Europa, si cu Mao, Akiko si Mirai de pe celelalte continente. Yuna nu are nevoie de sustinere. Se descurca si singura:).
Nu imi plac Miki Ando, Joanie Rochette, Alena Leonova si Rachel Flatt, mai ales Rachel Flatt, desi are sanse sa se claseze in primele 5.
Sper la o supriza placuta si din partea Juliei Sebestyen, mai ales ca e ultimul an de competitii.
Sarah Meier nu prea este in forma, stiu ca a vut probleme de sanatate, nu mai executa piruete asa frumoase cum ne obisnuise.

ice_girl
18th February 2010, 23:03
Si eu tin cu Carolina ( sper din tot sufletul sa ia o medalie) si cu Elene din Europa si cu Mao si Miki de pe celelalte continente pt ca intr-adevar Yu-Na nu mai are nevoie de sustinere,se descurca si singura
Nici mie nu-mi plac Joanie Rochette si Rachel Flatt.
As vrea ca si Sarah Maier sa ne surprinda placut.

innuendo
18th February 2010, 23:28
Kim Yu-Na sa speram ca isi va face treaba :D, merita sa castige

mikeyy
18th February 2010, 23:35
O lasati singura pe Yu-na? :)
Are si ea nevoie de sustinere....eu sunt alaturi de ea :D

ricochet4
19th February 2010, 04:28
Eu tin cu Mao si cu Laura.

madi_ene
19th February 2010, 11:41
Eu nu mai tin cu nimeni, ca la Olimpiada asta cei cu care tin pierd:(

ice_girl
19th February 2010, 16:37
Dupa proba masculina si eu m-am hotarat sa fac la fel pt ca pana am tinut doar cu cei care au pierdut, d-acum incolo e mai bine sa fiu neutra si sa ma bucur la sfarsit decat sa fiu dezamagita de la inceput.

lady_k
19th February 2010, 16:50
Right. Si puteti? Daca da, spuneti-mi si mie cum faceti.:)

ice_girl
19th February 2010, 17:15
Eu incerc sa fac astfel dar nu sunt sigura daca voi reusi, pun prea mult suflet, ma consum prea mult ca sa fiu neutra si sa nu mai am nici un favorit/a totusi voi incerca sa respect ceea ce am zis.
Dupa gala laureatilor trag linie si fac bilantul sa vad cat am respectat din ceea ce mi-am propus...

praf_de_stele
19th February 2010, 18:27
Eu nu mai tin cu nimeni, ca la Olimpiada asta cei cu care tin pierd:(
cam asa si la mine :( sper sa uit repede olimpiada asta. pt mine nu exista. aproape ca nici nu ma mai intereseaza ce-o sa se intample dupa ce steph a ratat podiumul la mustata. de ce ? pt ca nu are si el macar un triplu axel in ambele programe. altfel ar fi stat treaba daca il facea :( sunt foarte dezamagita

totusi sper la niste programe bune din partea sarei meier, a kiirei si carolinei...in rest, i don`t care

ricochet4
19th February 2010, 21:06
Hai sa tinem cu Kiira :) E frumusica si oricum nu are sanse la medalii, deci nu ne poate dezamagi.

Cristinush
19th February 2010, 22:29
Alineeee..:happy
eu nu tin..cu nimeni la proba asta. cred. oricum, asta este o alta proba care va fi f*cked up.

mikeyy
19th February 2010, 22:39
La fete nu prea pot fi surprize...sunt 6 fete cu sanse: Mao, Miki, Akkiko, Yu-na, Joannie, Rachel si Carolina.

Singurul lucru care s-ar putea intampla...ar fi sa vedem cum se pluseaza la Joannie.
Sau scenariul cel mai nasol...sa se adevereasca amenintarile Japoniei...si sa vedem cum Yunei i se anuleaza elemente...cum a patit Carolina anul trecut la CE cu pirueta, la care a primit zero. Sper sa fie fabulatie...dar asa am citit.

andreeas
19th February 2010, 22:45
nu cred ca Rachel sau Joannie vor fi pe podium. Rachel are prea putina experienta, iar Joannie este la ea acasa, presiunea este imensa.
cred ca podiumul va fi asa:
1. Yu Na Kim
2. Miki Ando
3. Akiko Suzuki

mikeyy
19th February 2010, 22:47
Mie imi convine orice varianta de podium, dar cu Yu-na pe primul loc :)

iris_for_daria
20th February 2010, 00:36
nu cred ca Rachel sau Joannie vor fi pe podium. Rachel are prea putina experienta, iar Joannie este la ea acasa, presiunea este imensa.


Numai spune, lasa asa, ca vezi ca, tot ce-am zis noi ca nu credem ca se poate intampla, ghici ce ? S-a intamplat ! :headbang:

andreeas
20th February 2010, 00:38
Numai spune, lasa asa, ca vezi ca, tot ce-am zis noi ca nu credem ca se poate intampla, ghici ce ? S-a intamplat ! :headbang:

castiga cine este mai bun chiar daca noua nu le place nasul unor patinatori. conteaza felul cum patineaza nu cum arata nasul lor.

innuendo
20th February 2010, 01:00
a, participa o canadianca. Joannie Rochette...claar are aur. nici sa nu ne mai uitam :)). la fete parca se fura mai usor, nu e atata tehnica..se umfla mai usor la artistica..na sunt fete..sunt bune.., gratie, chestii.

Sincer eu tin cu Yu-Na Kim. dar cu toooti cei care am zis pana acum n-au castigat. Aliona&Robin - nu. Evgeni - nu. foarte probabil deci.. eu de aceea nici nu votez la poll-uri. prefer sa nu zic nimic, si macar sa castige si dupa aceea sa ma bucur si sa-mi spun parerea. Dar uite ca am spus acum, sper sa nu regret.

andreeas
20th February 2010, 01:03
asa ca si Patrick Chan.
si el este tot canadian.:)`
de ce nu tii cu Mao Asada?
este saritoare de triplu axel.
nu mai are nevoie de nimic ca si Plushy ajunge un quad!

mikeyy
20th February 2010, 01:06
Pai Mao mai stie sa sara altceva in afara de Triplu Axel? :D
Sariturile cu bataie sunt un cosmar pentru ea...de asta baga triplu axel pe banda rulanta.

innuendo
20th February 2010, 01:08
si Mao Asada e destul de ok. hmm.. nu prea urmaresc proba sa ma declar.

Deci parerea nu se discuta...e vorba de tot programul, nu de un quad.

mikeyy
20th February 2010, 01:11
Eu cele mai mari emotii o sa le am la proba asta pentru Yu-na.
Sper sa nu greseasca la scurt..este cel mai important moment al competitiei....caci poate sa incheie socotelile de la scurt...fara sa mai conteze programul lung.
Daca face corect..pot sa bag pariu ca atinge pragul de 80 de puncte :)

Geografu
20th February 2010, 11:39
Yu-Na nu ar trebui sa aiba rival. Asada si Caro nu au cam sa o bata. Hmm, am uitat-o pe Joannie Rochette, sigur va lua o medalie ! ;)

praf_de_stele
20th February 2010, 23:46
pe mine nu prea ma intereseaza proba fetelor, ma plictiseste :sleep: cel putin, nu ma intereseaza la olimpiada asta. deja s-a terminat
nu mai zic de carolina cu vreo medalie ca deh...ce-am zis pana acum nu s-a intamplat. deci DA DOAMNE SA NU PRINDA PODIUMUL CAROLINA !!!! (acum ar trebui sa se intample invers)

ricochet4
21st February 2010, 04:28
Mie imi place proba fetelor, pentru ca doar ele au spiralele. Tare frumoasa traversarea patinoarului in spirala.

Cristinush
21st February 2010, 19:01
Mie imi place proba fetelor, pentru ca doar ele au spiralele. Tare frumoasa traversarea patinoarului in spirala.

Fascinanta de-a dreptu' :sleep: :P

mikeyy
21st February 2010, 20:52
Ce tragedie :(
Mama lui Joannie Rochette a incetat din viata chiar dupa ce a ajuns la Vancouver pentru a fi alaturi de Joannie.
Deocamdata cauza mortii nu se stie..urmeaza sa se faca autopsia :http://www.ctvolympics.ca/figure-skating/news/newsid=48407.html

Nu pot sa cred....

lady_k
21st February 2010, 21:00
Groaznic, biata Joannie.:(

andreeas
21st February 2010, 21:01
imi pare rau pentru Joannie.:(

Cristinush
21st February 2010, 21:07
Pff...nasol rau. Condoleante :(

Anisia
21st February 2010, 21:09
Saraca, e ingrozitor:( Este o lovitura foarte grea pentru Joannie. Condoleante!

ice_girl
21st February 2010, 21:14
Si mie imi pare rau pt Joannie, cred ca nimic nu este mai cumplit decat sa pierzi un parinte sau un copil.
Condoleante!

mikeyy
21st February 2010, 21:15
Cauza mortii: atac de inima - http://www.cbc.ca/olympics/figureskating/story/2010/02/21/spo-rochette.html

innuendo
21st February 2010, 22:03
off..imi pare rau. :( Condoleante !

iris_for_daria
22nd February 2010, 00:20
Uuuuu, nasol rau de tot. Saraca fata ! N-o suportam de fel, dar e nasol asa. Oare o sa mai concureze...adica Doamne eu n-as mai fi buna de nimic. Biata fata ! Dumnezeu s-o ierte pe mama ei !

Iulya
22nd February 2010, 00:46
Imi pare rau :( Condoleante

Am inteles ca si-ar dori sa concureze ... insa nu e nimic sigur.

Geografu
22nd February 2010, 11:21
Iata si stirea:

Olimpiada Vancouver 2010: Mama patinatoarei canadiene Joannie Rochette a decedat

Mama campioanei canadiene la patinaj artistic Joannie Rochette a decedat în noaptea de sâmbătă spre duminică, a anunțat duminică televiziunea canadiană CTV. Therese Rocheette, în vârstă de 24 de ani, a încetat din viață de o criză cardiacă, cu 2 zile înainte de intrarea în competiția pentru JO de iarnă de la Vancouver a fiicei sale.

Joannie Rochette, 24 de ani, este o veritabilă vedetă a țării sale, devenind, în ultimii 21 de ani, prima canadiană care a cucerit o medalie de argint la Mondialele-2009, la Los Angeles. Ea s-a calificat pentru Jocurile Olimpice de pe teren propriu, cucerind al 6-lea titlu național consecutiv în urmă cu o lună, urmând să intre pe gheață pentru programul impus marți. Potrivit Comitetului olimpic canadian, Joannie Rochette nu are intenția să renunțe la participarea sa la Jocuri.

Familia Rochette, care trăiește la Montreal, sosise sâmbătă la Vancouver, iar mama lui Joannie fusese internată în stare gravă la spital duminică în zori, potrivit CTV.

Agerpres

Condoleante....:(

iris_for_daria
22nd February 2010, 13:06
Cati ani avea mama ei ? Ca sigur nu 24...
Daca o sa castige o medalie o sa fie foarte lacrimogen totul.
Hai sa va intreb daca n-ati observat o chestie la Olimpiada asta. STiu ca e off topic, dar... a cam fost nasoala. A inceput cu un mort georgian la sanie. Cu ceva accidentari destul de grave, adica atat de grave ca au necesitat internari. Apoi probe amanate din cauza vremii ploiase...apoi scandal in patinajul artistic cu o medalie contesta. Acum moare mama unei patinatoare, dar nu acasa in fata tv-ului ci tocmai la Vancouver, deci luand contact cum ar veni cu Olimpiada.
Eu una abia astept sa se termine. Nu mi-a adus nici o bucurie, nici o satisfactie, ba din potriva dezamagiri peste dezamagiri...si plus...toate tragediile astea...Va dati seama cum o sa ramana aceasta Olimpiada in memoria multora, printre care familia georgianului, printre care Joannie, printre care Plushi, etc.
N-a fost nimic de bun augur !
Cineva acolo sus are ceva de spus si noi turcii nu intelegem ce !

lady_k
22nd February 2010, 13:34
Cred ca 54 avea, parca asa scrie in primul articol postat de Mihai ...

mikeyy
22nd February 2010, 21:14
Joannie s-a antrenat aseara...si-a repetat programul scurt si a facut o serie de dublu axel-uri, iar apoi a plecat de la patinoar.

mikeyy
22nd February 2010, 23:57
Informatii de la antrenamentele lui Mao si ale Yunei:

- Mao si-a repetat programul scurt, fara greseala: 3Axel+2Toe, 3Flip si dublu axel. Ceva probleme la piruete, dar nimic grav.
- Yu-na si-a repetat programul lung: 3Lz+3Toe, 3Flip, 2Axel+3Toe, 2Axel+2Toe+2Loop, 3Loop si 3Salchow. Si ea a avut probleme la piruete. Insa a atras atentia celor din sala cu schimbarea combinatiei de 3 sarituri.

EDIT:
- Miki si-a facut SP-ul, dar fara sarituri.
- Joannie a venit si azi la patinoar...si-a repetat scurtul..dar la partea de sarituri a facut doar axelul...celelalte sarituri nu le-a incercat.

EDIT 2:
- Flatt a facut praf antrenamentul...a gresit mult la sarituri. Doar simplu flip, combinatia ratata...

innuendo
23rd February 2010, 01:38
da, o Olimpiada oribila.

tragedii
rezultate nema
furturi, hotii
preturi mari :D

ice_girl
23rd February 2010, 10:17
Subscriu si eu o Olimpiada oribila, care a inceput prost si care cred ca se termina la fel de rau, sper doar sa nu mai moara cineva.
Eu raman cu 90% amintiri neplacute si 10% amintiri frumoase, placute.

ice_girl
23rd February 2010, 15:16
http://www.yahoo.com/_ylt=AlpQAgzPIRBf9qkvULiN26ibvZx4;_ylu=X3oDMTNsNW1 sZzdwBGEDMTAwMjIyIHNwb3J0cyBvbHkgcm9jaGV0dGUgcHJlc GFyZXMgdARjcG9zAzEEZwNpZC0yMTM2MwRpbnRsA3VzBHBrZ3Y DOARwb3MDMgRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDdGl0bGUEc2xwb3MDR gR0ZXN0AzcwMQ--/SIG=13kjnmr85/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=dw-rochette022210%26prov=yhoo%26type=lgns

whisper
23rd February 2010, 20:16
Eu nu am mai trecut de ceva vreme pe threadul asta si am aflat de pe un alt site - azi - ca a murit mama Joannei! Sincere condoleante!

Si aveti dreptate! O olimpiada cam ciudata...si fara rezultate prea bune pt preferatii mei...

:cheer: Miki! :cheer: Mao! :cheer:

@Rocsana: Mai scrie si u pe aici!!!! Please!

lady_k
23rd February 2010, 21:50
Care e ordinea de start? Ca sa stiu la cat ma trezesc.:P

WhateverHime
23rd February 2010, 22:00
Am asteptat foarte mult Olimpida asta, dar am avut aproape numai dezamagiri. Nici nu m-as trezi maine, nu prea ma incanta proba feminina. Dar neh...trebuie.

mikeyy
23rd February 2010, 23:04
Ordinea de start pentru programul scurt:
http://www.nbcolympics.com/figure-skating/resultsandschedules/event=FSW010000/index.html

ricochet4
23rd February 2010, 23:24
Realistic, poate cineva sa o bata pe Yu-Na ? Cum sta Mao ? E in forma ?

andreeas
23rd February 2010, 23:56
Mao nu este in forma. Poate Miki sa faca o figura frumoasa, dar eu sper ca totusi Yu-Na sa castige.:)

mikeyy
24th February 2010, 00:17
Yu-na poate fi batuta doar de Yu-na :D

Geografu
24th February 2010, 01:13
O intrebare am. Proba incepe la 2,30. Avand in vedere ca vor fi 30 de concurente la cat credeti ca se poate termina, macar aproximativ. Mai tarziu de 6,30 ?

ricochet4
24th February 2010, 01:21
Mihai, si pe podium ce sanse are sa iasa Yu-Na Kim ?

ricochet4
24th February 2010, 03:58
Nu urmareste nimeni ? Saraca Jenna.

whisper
24th February 2010, 04:23
Pentru Yu-Na? Pai sunt 90% sa castige! Si 99,99% sanse sa fie pe podium :P

ricochet4
24th February 2010, 04:42
Asta daca nu se intampla ceva neprevazut. Incepe grupa a 4-a. Acum practic intra numele mai mari.

Edit: Ce rochie frumoasa are Sarah Maier.

whisper
24th February 2010, 05:59
/hello BRAVO MAO!!!!!!!!! In sfarsit un program foarte bun si frumos! Chiar cand eram pe punctul de a adormi a venit Mao si programul ei! /hello


LE: Cred ca Yu-Na va lua mai mult ca Mao..dar mie tot Mao mi-a placut mai mult:P
WOW! Ce punctaj!!! 78.50!!! Bravo Yu-Na!


WTH! De ce a fost notata Suzuki asa prost? Nu am vazut-o eu pe americanca dar ced ca Akiko a fost mai bun ca Elene sau Laura!


LE@ Comentariu: "Sunt si ei oameni au si ei parinti!" Si ce vrea sa insemn asta!:mda: Sa nu cumva sa compenseze moartea mamei lui Rochette cu pucte! Intelegdurerea ei si cred ca ii e greu...dar o eventuala medalie nu i-ar aduce-o inapoi!
Desi imi venea si mie sa plang alaturi de ea...nu cred ca merita punctajul asta!
Doamne e greu sa pierzi un parinte...nici nu vreau sa imi imaginez cum as fi eu in situatia ei!

ice_girl
24th February 2010, 06:21
Bravo Yu-na si bv Mao, din punct de vedere tehnic amandoua mi-au placut la fel de mult ( Mao cu 3A al ei ar putea concura cu succes si in proba masculina la fel si Yu-Na, cred ca din punct de vedere tehnic, al sariturilor ar depasi multi patinatori:P) dar la interpretare parca Yu-Na a fost mai buna, oricum va fi bataie mare la programul liber pt medalia de aur.
Bv si pt Alena, a avut un program bun si cel mai frumos costum de pana acum.:)

whisper
24th February 2010, 06:41
Mie mi-a placut si programul Juliei!!!
Ai dreptate, Oana, si Alena a avut un program superb!

LE: Daca nu erau acele ezitari! Sigur o sa ia un punctaj mic..poate chiar sub Joannie sau mai rau sub Rachel :(


Clasament dupa sp:
1.Yu-Na
2.Mao
3.Joannie
4.Miki :(
5.Rachel

ice_girl
24th February 2010, 06:46
Si mie mi-a placut programul Iuliei pacat de locul obtinut, speram sa faca o figura frumoasa la ultimul ei mare concurs, poate isi ia revansa la programul liber.
In schimb nu mi-a placut Rachel Flatt, mi se pare genul de papusa Barbie.
Ii tin din tot sufletul pumnii lui Caro!

whisper
24th February 2010, 07:03
Nici mie nu imi place Rachel si nu mi-a placut nici Joannie , iar Carolina a gresit mult din pacate!

ice_girl
24th February 2010, 07:07
Da , pacat de Caro, s-au dus sansele la medalie, Europa nu are nici o reprezentanta in primele 6.
Nici mie nu mi-a placut Joannie, dar m-a emotionat la sf programului cand a inceput sa planga.

whisper
24th February 2010, 07:11
Asta da...am mai spusmai ca imi venea sa plang...dar sper totusi ca nu pentru asta i-au dat arbitrii notele alea! Sa asteptam si parea lui Mihai ca el e mai avizat in a spune daca a fost corect sau nu:P
Si stiu ca Miki a gresit! Asa ca nu ma asteptam sa o vad mai sus(dupa programul prezentat). :P

lady_k
24th February 2010, 07:36
Eu am vazut pana la Julia inclusiv, pentru ca apoi a trebuit sa plec la munca. La Yu-Na l-am chemat si pe tata si era sa intarzie la autobuz.:P A zis, citez: "Aaa, o stiu de anul trecut, e aia care e si frumusica.":P

Spuneti-mi si mie ce au facut Miki si Carolina.:( Eu o vroiam pe Miki pe locul 3 ... Tocmai vroiam sa intreb daca chiar a fost mai slaba decat Joannie, dar din ce ati scris pe aici sa inteleg ca Miki a gresit?

Mi-au mai placut Alena, Julia si Akiko. Mirai Nagasu mi se pare ca mai are de lucrat la artistic, iar pe Flatt n-o suport. Prea are fata de papusa durdulie care se vrea cute dar ... nu prea e. Sorry, daca e careva fan.

mikeyy
24th February 2010, 08:02
Yu-na :ok:
Bravo ei!!!!
Ma bucur foarte mult pentru ea, ca si-a facut programul!
Si mai ales ca a concurat dupa Mao Asada si ca a facut fata presiunii...mai ales ca si Mao a facut corect. Imi era teama de lucrul acesta, dar se vede treaba ca Yu-na e pregatita si din punct de vedere psihic, ceea ce e ft bine. :ok:

Bineinteles ca eu nu am vazut programele :D...dar sper sa le vad in cursul zilei de azi.

EDIT:
Au pus programul Yunei pe site-ul TVR_ului: http://www2.tvr.ro/jo2010/

Wow....nimic de comentat...PERFECT :)

Iulya
24th February 2010, 10:50
La fete am capotat .... nici macar n-am mai incercat sa stau treaza ... o sa ma uit la reluare

Ladies - Free Skate

Starting Order


Warm-Up Group 1
1 KARADEMIR Tugba TUR
2 LAFUENTE Sonia ESP
3 LIU Yan CHN
4 GLEBOVA Elena EST
5 GIMAZETDINOVA Anastasia UZB
6 HECKEN Sarah GER

Warm-Up Group 2
7 PHANEUF Cynthia CAN
8 KORPI Kiira FIN
9 LEE Cheltzie AUS
10 MEIER Sarah SUI
11 SEBESTYEN Julia HUN
12 KWAK Min-Jung KOR

Warm-Up Group 3
13 LEONOVA Alena RUS
14 SUZUKI Akiko JPN
15 KOSTNER Carolina ITA
16 LEPISTO Laura FIN
17 MAKAROVA Ksenia RUS
18 GEDEVANISHVILI Elene GEO

Warm-Up Group 4
19 FLATT Rachael USA
20 ANDO Miki JPN
21 KIM Yu-Na KOR
22 ASADA Mao JPN
23 ROCHETTE Joannie CAN
24 NAGASU Mirai USA

andreeas
24th February 2010, 11:15
bravo Yu-Na, Mao, Joannie! cred ca acesta va fi podiumul si dupa programul liber, celelalte cred ca au gresit prea mult. :(

lady_k
24th February 2010, 12:12
LP-ul e vineri dimineata, nu?

ice_girl
24th February 2010, 13:22
Eu as fi vazut-o pe Miki pe 3 si pe Joannie pe 4 dar dupa cum se prezinta situatia mai mult ca sigur Joannie va lua bronzul cu conditia sa faca greseli f grave.
Cele mai umflate mi s-au parut a fi punctajele americancelor, nici una nu mi-a placut, dar din punctul asta de vedere nu e nimic nou sub soare.
Dupa cum am mai spus cel mai rau imi pare de Caro, care ca de obicei nu reuseste sa s-adune, sa execute un program corect fara greseala, are sanse la o medalie doar daca patinatoarele de pe locurile 3-6 fac niste programe varza, sanse sub 1% dupa parerea mea.
Da, Claudia, LP e vineri dim, cred ca incepand cu ora 3 ca de obicei.

ice_girl
24th February 2010, 13:45
http://www.yahoo.com/_ylt=Ah5iIWmPbhHezks81eaoqrmevZx4;_ylu=X3oDMTNpM2Y 0Mzk5BGEDMTAwMjIzIHNwb3J0cyBvbHkgcm9jaGV0dGUgc3Bva WwgdARjcG9zAzQEZwNpZC0yMTQ1NwRpbnRsA3VzBHBrZ3YDOQR wb3MDMgRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDdGl0bGUEc2xwb3MDRgR0Z XN0AzcwMQ--/SIG=13k2fod44/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=dw-rochette022310%26prov=yhoo%26type=lgns
Sorry pt post consecutiv dar abia acum am descoperit articolul.

andreeas
24th February 2010, 14:37
din nou sariturile...
http://www.ctvolympics.ca/figure-skating/news/newsid=50985.html#kim+yu+na+path+gold

mikeyy
24th February 2010, 15:16
A vazut-o cineva pe Lee Cheltzie din Australia?
Pentru mine e o necunoscuta...nu am mai auzit de ea.
Ma uitam acum la fisa de arbitraj...si a primit nivel 4 la spirale si piruete....wow!
Nu prea are sarituri puternice....cele mai usoare triple: Toeloop si Salchow....dar a castigat ft multe puncte prin spirale, piruete si pasi.
As vrea sa-i vad programul.

EDIT:
Are doar 16 ani...si e prima ei competitie importanta. Ce debut frumos!!!
Daca va trece la sarituri mai grele...va putea avea pretentii la top in urmatorii ani.

Mi-a atras atentia punctajul pe care l-a obtinut si apoi mi-am dat seama ca nu o stiu...nu o cunosc.

IleK
24th February 2010, 15:43
Eu m-am trezit la 2 sa nu cumva sa pierd vreo patinatoare. Mie imi place sa urmaresc concursul in sine, concurenta dintre patinatoare si evolutia de la cele mai slabe pana cele mai bune. S-a terminat la 7 si acum mai am un pic si adorm cu capul pe birou dar nu regret. Sper sa pot repeta experienta si joi noapte.
Proba fetelor a fost intotdeauna preferata mea desi cred ca la olimpiada asta parca baietii m-au impresionat mai mult si prin programe si prin... surprize.
La fete era si este mult prea previzibil. Inainte de SP eu am zis 1. Yuna 2. Mao 3. Miki sau 1.Yuna 2.Miki 3.Mao pt cazul in care Mao rata 3A cum a facut in ultima vreme. Am fost pe aproape. Sa vedem daca Joannie va rezista psihic si la programul lung. Poate sub influenta tragediei ei, Joannie a reusit sa ma impresioneze de data asta, de regula nu imi spune absolut nimic, ma lasa rece. A zis ca va patina in memoria mamei ei si cred ca de data asta a pus mai mult suflet. Dar intradevar parca a primit un punctaj prea mare. Si eu o vedeam pe Miki pe 3, o alta patinatoare care nu imi place dar care mi-a placut totusi de data asta. Si costumul a fost original, potrivit cu muzica.
Yuna... no comment, e "prea" perfecta asta ca sa zic ceva si de ea. Si eu ma gandeam ca era posibil sa nu faca fata presiunii. Citeam pe goldenskate ca simte o foarte mare presiune din partea compatriotilor sai care nici nu vor sa auda de o medalie de argint si care transforma succesul/esecul ei personal in unul national. Yu-na spunea ca atunci cand a luat argintul intr-o competitie a primit numai mesaje cu reprosuri, nici macar unul de felicitare pt medalie. Ciudati oameni. Acesta a fost motivul pt care antrenorii nu au mai lasat-o in ultima vreme sa mearga in Coreea.
Nici eu nu am inteles punctajul slab primit de Akiko.
Carolina si Kiira au evoluat asa cum ma asteptam. Kiira trebuie sa rateze ca lumea unul din programe. E regula la ea. Daca face bine programul scurt, face praf programul lung si invers. Acuma sper sa nu imi faca vreo surpriza joi sa rateze si LP. Oricum avand in vedere ca e pe 17, tot ce ar putea sa faca ar fi sa ajunga undeva pe 10. Carolina ezitanta ca de obicei. Pacat. Apreciez ca va termina in cel mai fericit caz tot pe 7.
O surpriza placuta ca si la europene a fost Elene. Pt ea am cele mai mari sperante/emotii pt joi, nu ca ar avea vreo sansa la medalii ci pt ca stiu ca poate sa faca un LP bun si pt ca imi place din ce in ce mai mult. Reuseste sa faca dintr-un SP de 2, 50 un adevarat show.
Nici Sara sau Julia nu m-au surprins. Imi pare rau pt ele, mai ales pt Julia pt ca putea sa faca un program curat in ultimul ei an competitional.

@ lady k nu cunosc vreun fan Rachel Flatt pe aici, pe mine reuseste nu doar sa ma plictiseasca ci sa ma enerveze prin incercarile ei esuate de a fi "artista" pe gheata. Nu stiu cum de a reusit sa il impresioneze pe comentatorul de pe TRV1 care a izbucnit in laude si aprecieri dupa ce a terminat programul. Poate aspectul ei de bombonica fondanta care topaie pe gheata ( asta ca sa fiu rautacioasa:-D)

IleK
24th February 2010, 15:51
Wow, acum vad cat de mult am scris. Sper ca n-am plictisit pe nimeni.
Mikkey eu am vazut-o pe Cheltzie. Este o fosta gimnasta foarte apreciata in Australia, a fost gimnasta anului la un moment dat. La 12 ani s-a retras pentru patinaj si avut un program bun notat surprinzator de bine de arbitri. A facut sarituri f curate si fiind o fosta gimnata este foarte flexibila ceea ce ii foloseste la spirale si piruete. Culmea este ca ea nu se calificase pt Olimpiada la Obersdorf ( nu stiu daca am scris bine), trebuia sa fie in primii 6 si ea era pe 9 dar a avut noroc ca s-au retras cei dinaintea ei.

andreeas
24th February 2010, 15:58
fetele de pe yunaforum spuneau ca Miki a gresit mult.
arbitrii au fost darnici cu ea.

IleK
24th February 2010, 16:32
http://www.youtube.com/watch?v=rRqmmvh9okk

SP lui Cheltzie in 2009 la concursul de calificare de care spuneam. Aici a gresit un pic, parca s-a impiedicat la un moment dat.

http://www.youtube.com/watch?v=6gij3Wa5oNQ&feature=related
FS l-a cam ratat, probabil asta este si motivul pt care nu s-a calificat. Dar cine stie poate pt olimpiada s-a pregatiti mai bine. si programul scurt l-a facut mai bine decat aici.

ice_girl
24th February 2010, 16:56
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/yu-na-kim-aproape-de-titlul-olimpic-lacrimi-de-emotie-pentru-joannie-rochette-178259.html

whisper
24th February 2010, 17:24
@Mihai: eu am vazut-o pe australianca..si e promitatoare! Chiar mi-a placut:ok:

@Andreea: Am vazut ca a gresit nu mai trebuie sa rasuciti cutitul :cry: Asta mi-am dat si eu seama...eu doar ziceam daca a meritat Joannie punctajul ala...mi s-a parut destul de mare pentru ce a prezentat! Adica na, o fi meritand sa fie pe 3 dar nu cu 71 de puncte, iar Mao care a fost cu muuuuult mai buna sa aiba doar 73!
Si Akiko a fost foarte slab punctata...eu zic ca merita mai mult!

Iulya
24th February 2010, 18:45
Akiko a zbarcit-o ..la prima saritura unde a pus mana pe gheata trebuia sa aiba combinatia asa ca apoi a trebuit sa improvizeze si de aceea nu are punctaj asa mare

whisper
24th February 2010, 19:02
Stiu, stiu...dar a stiut sa schimbe un pic programul, mi-a placut.

andreeas
24th February 2010, 19:10
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/887633/Vancouver-2010-O-coreeanca-face-senzatie-la-patinaj-artistic-/

ice_girl
24th February 2010, 20:08
http://www.yahoo.com/_ylt=AvJfwr8zne40KIHZrhzVNSuevZx4;_ylu=X3oDMTNoNTk wMW5uBGEDMTAwMjI0IHNwb3J0cyBvbHkgcm9jaGV0dGUgbmJjI HQEY3BvcwMxBGcDaWQtMjE0NjEEaW50bAN1cwRwa2d2AzIyBHB vcwMyBHNlYwN0ZC1mZWF0BHNsawN0aXRsZQRzbHBvcwNGBHRlc 3QDNzAx/SIG=14d4q7m58/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/On-Rochette-s-triumphant-night-NBC-excels-with-%3Furn=oly,223688

Iulya
24th February 2010, 20:29
Grief carries Canadian figure skater Rochette
http://www.philly.com/philly/hp/sports/85174337.html

ricochet4
24th February 2010, 20:31
Miki a subrotat la a doua saritura din tripla-tripla, asa a spus Marius Negrea. Normal ca fosila de Belu nu a observat si a spus ce frumos a executat. Rachel Flatt e mai degraba Rachel Fat, Yu-na si Mao au facut perfect, nu vad cum cineva le poate bate. Mi-a parut rau de saraca belgianca, prima de sub linie, foarte eleganta. Pacat si de Jenna, poate mai mult. Per total, competitia a avut mai multa valoare ca in alti ani. Nu stiu de ce au evoluat asa putine, parca in urma cu mai multe editii, erau si cate 60 care luau startul, vedeai pe primele ca o tineau numai intr-o cazatura. Caro bleaga ca de obicei, Alena a facut foarte bine, ea e bucuroasa numai cand ii iese bine. Apropo, va invit sa-i cititi blogul de pe site-ul ei oficial. E interesant. Scrie destule si de la Olimpiada. Laura nu stiu daca mai poate progresa. Ea face frumos, dar programul ei nu include sarituri grele. Kiira iar a dat cu funduletul de gheata, ca de obicei. Japoneza Suzuki foarte draguta, s-a vazut bucuria de a patina. Ea a venit fara glorie, tam-tam sau invelite intr-o aura ca altele, dar a patinat cu mare placere. Am vazut-o pe Tarasova, doar un singur patinator are in toate problele ?

praf_de_stele
24th February 2010, 21:41
incredibil ce i s-a intamplat lui rochette!!!! imi pare extrem de rau pt ea, doamne fereste de alte cazuri de astea! faptul ca a ales sa concureze mi se pare de laudat! si faptul ca si-a dus exercitiul la capat si bine, inseamna mult. nu ma asteptam! ea acum face totul doar pt mama ei si cred ca da tot ce are mai bun, fara nimic de pierdut



Hai sa va intreb daca n-ati observat o chestie la Olimpiada asta. STiu ca e off topic, dar... a cam fost nasoala. A inceput cu un mort georgian la sanie. Cu ceva accidentari destul de grave, adica atat de grave ca au necesitat internari. Apoi probe amanate din cauza vremii ploiase...apoi scandal in patinajul artistic cu o medalie contesta. Acum moare mama unei patinatoare, dar nu acasa in fata tv-ului ci tocmai la Vancouver, deci luand contact cum ar veni cu Olimpiada.
Eu una abia astept sa se termine. Nu mi-a adus nici o bucurie, nici o satisfactie, ba din potriva dezamagiri peste dezamagiri...si plus...toate tragediile astea...Va dati seama cum o sa ramana aceasta Olimpiada in memoria multora, printre care familia georgianului, printre care Joannie, printre care Plushi, etc.
N-a fost nimic de bun augur !
Cineva acolo sus are ceva de spus si noi turcii nu intelegem ce !
de aceeasi parere! din nou : fuck vancouver!
eu nu m-am uitat la competitie si nici la lp n-o sa ma uit, poate-n reluare. pt ce sa ma trezesc asa devreme? mai am si scoala. nu mai merita nimic

si totusi...a o nelamurire de mai mult timp, dar ma trezesc acum ...de ce e proba feminina ultima mereu in toate competitiile si nu cea mai spectaculoasa, adica a baietilor ? zau ca nu inteleg asta, nu sunt de acord cu asta, da' ma rog...

innuendo
24th February 2010, 21:44
Felicitari Yu-na Kim ! :D Ma bucur pentru ea. Sa iasa oare castigator cineva la care ma gandesc si eu? ca vad ca nu sunt bun de pariuri deloc. Oricum, eu sper sa castige.

mikeyy
24th February 2010, 22:06
Am vazut si eu programele.

Incep cu Joannie Rochette. Daca e sa vorbesc obiectiv..locul 3 este meritat, tinand cont ca celelalte fete cu pretentii (Miki, Carolina) nu s-au prezentat foarte bine. Fara greseala programul lui Joannie. De asemenea..ma bucur foarte mult pentru reusita ei. Nu stiu daca ma las influentat de evenimentele din viata lui Rochette...dar chiar mi-a placut programul si o apreciez pentru faptul ca e o luptatoare. Nici nu stiu ce sa mai zic. Cand am mai auzit-o si pe Alina Alexoi...cum ii tremura vocea....pfff, ce moment...
Bravo Joannie si multa putere pentru a trece peste aceste momente!!!

Yu-na Kim a fost perfecta..totul ca la carte, Un program complet, atat la tehnic cat si la prezentare. Are o tehnica atat de frumoasa de a aluneca pe gheata. Foarte frumos...este si preferata mea. In acest moment este campioana olimpica...totul tine de ea. Trebuie doar sa faca fara ratare! Bafta Yu-na!!!!

Mao Asada. Extraordinar ca a reusit triplu axel. Insa e un lucru care nu imi place...si anume timpul pe care il pierde pentru a se pregati de axel..vreo 10 secunde. E prea mult...efectiv nu face nimic 10 secunde, decat se plimba pe gheata...nici nu tine cont de muzica. Flip-ul a fost la limita...vad ca cei care au facut transmisia au pus accent pe reluarea de la Flip..pentru a se vedea muchia de desprindere. Va fi pe podiumul olimpic, cu siguranta...sa vedem acum pe ce loc.

Pentru programul lung..vreau programe curate din partea primelor 3 + din partea Alenei Leonova, Carolinei Kostenr, Sarah Meier si Elene Gedevanishvili.

A fost o competitie frumoasa!!!

ricochet4
24th February 2010, 23:14
Mihai, realistic, in afara de Yu-Na si Mao, are cineva sanse la aur ?

mikeyy
25th February 2010, 00:01
Joannie poate avea si ea sanse la aur, dar doar in cazul in care Yu-na rateaza de vreo 2-3 ori. (caz extrem)
Daca toate merg bine...disputa va fi doar pentru argint..intre Mao si Joannie. Yu-na ar trebui sa castige fara probleme.

whisper
25th February 2010, 00:15
Pentru programul lung..vreau programe curate din partea primelor 3 + din partea Alenei Leonova, Carolinei Kostenr, Sarah Meier si Elene Gedevanishvili.
Singurele cu reale sanse sunt Elene si Alena...de la ele nu se asteapta prea mult. Insa celelalte doua tare imi e teama ca or sa greseasca mai mult ca la sp.

In legatura cu Mao: am observat si eu ca ii ia prea mult timp pregatirea pt triplu axel...dar cred ca altfel nu l-ar putea sari daca l-ar lega cu ceva:thinkso:

Hei! Cum sa fie Joannie pe 2....nu imi ajunge proba baietilor unde pe primele locuri sunt patinatori cu care nu tin! Aici ar trebui sa fie macar pe 2 una dinre favoritele mele:D

ricochet4
25th February 2010, 00:51
Merci. Sincer, eu nu o vad Pe Joannie mai sus de locul 3, dar am zis sa mai aud o parere.

iris_for_daria
25th February 2010, 01:14
Hello hello !
1 Noaptea trecuta, ia ghiciti ce ???? N-am rezistat sa tin ochii deschisi, prin urmare m-am enervat si m-am culcat la loc. Tot ce am vazut a fost in reluare si ce nu au dat in reluare si am vrut sa vad thanks to fsvids.net am reusit. Asa ca pana la urma n-a fost o tragedie ca n-am rezistat noaptea. Sper totusi ca maine noapte sa am destula putere sa infrunt somnul.
2 Ma bucur tare tare mult pt Mao ! Si ma bucur sa o revad pe Tarasova la mantinela olimpica.
3 Yu-na e Yu-na...ce sa mai spui mai mult...:D
4 Joannie...hhhmmm pe cuvant ca nu o suportam deloc. Nu stiu, sa fie faptul ca mai aveam un pic si plangeam si eu, sau chiar a pus tot sufletul in programul asta, dar pt prima data mi-a transmis ceva pe gheata. Mi-a placut si de data asta zic ca si-a meritat 3-ul. Insa si daca la LP greseste, cred ca tot pe 3 o sa ramana ca asa sta treaba...dar sa speram ca nu vor fi mari nedreptati.
4 Ma bucur mult pt Alena, foarte draguta, bravo si lui Mirai, care apropo mi-a placut mult mai mult decat compatrioata ei si n-am inteles punctajul. Mi-au mai placut Julia si Ksenia din Rusia.
5 Nu mi-a placut deloc dupa cum spuneam si mai sus Rachael.
6 Imi pare tare rau pt Jenna, Caro, Miki si nu inteleg de ce Sarah Meir e asa de jos.
7 Ce spuneti de japonezele care isi fac cruce cand intra pe gheata, sau poarta la gat cruciulite ? :ok: Si mai imi place ceva la ele, aproape toate au modelul acela de rochita cu chestie din aia la gat. Cred ca e ceva din cultura lor.
8 Per total proba fetelor pot spune ca desi n-am rezistat sa ma uit la ea in direct dupa mine a fost cea mai curata la nivelul ultimelor 2 grupe sa zicem. Si poate pt ca nu am antipatii puternice si nici asteptari prea mari de la nimeni, deocamdata e cel mai satisfacator posibil podium. :yes:
Cam asta e analiza mea.

dissim
25th February 2010, 01:47
are cineva programul lui Joannie? si alte programe nu cont, ca aseara nu am reusit sa ma trezesc :D

Iulya
25th February 2010, 01:57
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/lacrimi-pentru-mama-178360.html

Si inca un articol:
Olympic figure skater Mirai Nagasu inspired by mother's cancer battle
http://www.usatoday.com/sports/olympics/vancouver/figureskating/2010-02-21-nagasu-mother_N.htm

ricochet4
25th February 2010, 02:23
Totusi, live e live, e alta incarcatura emotionala. Nu are acelasi farmec o inregistrare ca in transmisiunea directa. Plus calitatea clipului pe internet e mult sub cea de la tv.

ice_girl
25th February 2010, 12:19
http://www.yahoo.com/_ylt=ArF0VGYYws.HuxmtN747GjabvZx4;_ylu=X3oDMTNiOTA wcWQ1BGEDMTAwMjI0IHNwb3J0cyBvbHkgamFuc2VuIHQEY3Bvc wMxBGcDaWQtMjE1MDgEaW50bAN1cwRwa2d2AzI1BHBvcwMyBHN lYwN0ZC1mZWF0BHNsawN0aXRsZQRzbHBvcwNGBHRlc3QDNzAx/SIG=14es1dlc8/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/Dan-Jansen-reaches-out-to-figure-skater-after-he%3Furn=oly,223909

lady_k
25th February 2010, 14:17
Citind articolul asta mi-am amintit filmul despre fratii Douchenay. Nu stiu daca s-a intamplat si in realitate sau a fost ca sa dea filmului un plus de dramatism, dar si ei au aflat de moartea fratelui mai mic inaintea programului liber de la CM din 1991 de la Berlin, unde au si castigat ... Cum spuneam, nu stiu daca chiar asa a fost in realitate ...

Geografu
25th February 2010, 16:45
Am vazut si eu SP-ul, chiar nu mi-a parut rau ca m-am trezit in noapte, a fost spectacol total. In primul rand, Yu-Na si-a demonstrat superioritatea, nu are cine sa o bata, program tehnic fara greseala, interpretare de senzatie, a patinat bine pe gheata, nu cred ca mai are cum sa piarda aurul, pe care il merita din plin.

Asada ma asteptam sa vina pe 2, poate nu la 5 puncte in spatele coreencei, care e la o clasa peste ea. S-a vazut ca nu stapaneste perfect toate artificiile tehnice, merita sa fie insa clar pe pozitia secunda, poate scapa argintul doar in urma unor mari gafe la liber.

Impresionant programul lui Joannie. Chiar m-a facut sa ma ridic in picioare si sa o aplaud la scena deschisa. Nu ai ce sa reprosezi unei fete care se afla in acest stadiu si care a venit sa patineze la JO in memoria mamei sale, proaspat decedata. Un program emotionant, perfect interpretat coregrafic si artistic, mici scapari normale la tehnic, dar cred ca merita locul 3, desi multi au spus ca Ando a fost depunctata pentru ca gazda sa ramana pe loc de medalie.

Despre Kostner ce pot spune, Caro a facut ce a putut din punct de vedere artistic, la tehnic asta e nivelul ei acum, s-a vazut si la CE cum a castigat locul 1. Locul 7 poate fi considerat chiar un castig. Programul Leonovei chiar mi-a placut, mi se pare cel mai bun program al ei, chiar este un talent si a demonstrat-o la Vancouver, poate fi speranta Rusiei la Soci, unde eu o vad favorita la medalii.

La noapete avem LP, sa vedem daca vor fi schimbari la nivelul podiumului, eu sincer ma indoiesc.

iris_for_daria
25th February 2010, 17:46
La noapete avem LP, sa vedem daca vor fi schimbari la nivelul podiumului, eu sincer ma indoiesc.
Eu sincer, sper sa ramana asa, doar ca parca imi pare rau un pic de Miki, insa n-as renunta totusi la Mao pt ai ceda ei locul. iar Joannie ar imbucura-o pe mama ei nespus de mult, acolo sus, cu o medalie, asa ca daca o sa faca un program la fel ca la SP n-as da-o jos nici ea pt Miki. Asa ca nu stiu cum e de facut...mai punem o treapta si aici, la acest podium. :P

rocs_a
25th February 2010, 18:03
Eu nu am mai trecut de ceva vreme pe threadul asta si am aflat de pe un alt site - azi - ca a murit mama Joannei! Sincere condoleante!

Si aveti dreptate! O olimpiada cam ciudata...si fara rezultate prea bune pt preferatii mei...

:cheer: Miki! :cheer: Mao! :cheer:

@Rocsana: Mai scrie si u pe aici!!!! Please!

adica eu?

hello people... ma resuscitez imediat...
n-am mai avut timp decat sa citesc threadurile despre olimpiada, asa ca ma bag in discutie despre olimpiada...

n-am apucat sa vad proba fetelor...eu sunt fana mao...o admir pe joannie pt ca a dorit sa continue olimpiada...e o fata f puternica

whisper
25th February 2010, 18:10
@Rocsana: Pai da tu! Nu te-am mai vazut de mult:)

Eu vreau sa fie Miki pe 3, Mao pe 2 si Yu-Na pe 1. Oricat m-ar intrista tragedia lui Joannie mie nu imi place si punct. dar fiind gazda si mai tinand cont si de ce i s-a intamplat sigur va prinde un loc pe podium...sa dea Domnul sa nu fie pe 2 ca ma enervez:mda: Nu as vrea sa pierd inca o noapte degeaba! Si asa a fost aiurea rau olimpiada asta.

rocs_a
25th February 2010, 18:14
eu as fi preferat (ca toata lumea de altfel) sa o aiba pe mama ei in viata si sa nu aiba vreo medalie ollimpica (Anul asta)...

whisper
25th February 2010, 18:19
Asa ar fi fost cel mai bine!:ok:

iris_for_daria
25th February 2010, 19:20
are cineva programul lui Joannie? si alte programe nu cont, ca aseara nu am reusit sa ma trezesc :D

2010 Olympics - Joannie Rochette SP
http://www.mediafire.com/?etjutzowzwd

cineva_cineva
26th February 2010, 00:01
E primul meu post la patinaj,cred,si mai postez si de pe telefon,dar am prins si eu microbul. Incep cu o intrebare,daca imi dati voie. Poate posta cineva o lista de start?Ca intru foarte greu pe alte site-uri pentru a cauta,si nu pot downloada nimic :(

iris_for_daria
26th February 2010, 00:19
Poate posta cineva o lista de start?

Bine ai venit cineva_cineva ! :P e ciudat cum suna asta cu bine ai venit. Mai bine spune-ne numele tau si o sa repet partea cu bine ai venit !
Iar in ceea ce priveste lista de start la LP-ul fetelor gasesti in postul #93 al Iulyei, e undeva pe la pagina 6 sau asa ceva, nu stiu exact cate iti apar tie. Dar postul e ala #93.

innuendo
26th February 2010, 00:38
mai simplu:
Program liber fete
ordinea de intrare

Warm-Up Group 1
1 KARADEMIR Tugba TUR
2 LAFUENTE Sonia ESP
3 LIU Yan CHN
4 GLEBOVA Elena EST
5 GIMAZETDINOVA Anastasia UZB
6 HECKEN Sarah GER

Warm-Up Group 2
7 PHANEUF Cynthia CAN
8 KORPI Kiira FIN
9 LEE Cheltzie AUS
10 MEIER Sarah SUI
11 SEBESTYEN Julia HUN
12 KWAK Min-Jung KOR

Warm-Up Group 3
13 LEONOVA Alena RUS
14 SUZUKI Akiko JPN
15 KOSTNER Carolina ITA
16 LEPISTO Laura FIN
17 MAKAROVA Ksenia RUS
18 GEDEVANISHVILI Elene GEO

Warm-Up Group 4
19 FLATT Rachael USA
20 ANDO Miki JPN
21 KIM Yu-Na KOR
22 ASADA Mao JPN
23 ROCHETTE Joannie CAN
24 NAGASU Mirai USA

ricochet4
26th February 2010, 02:28
De abia astept duelul dintre Yu-Na si Mao. Yu-Na e singura cu combinatie tripla-tripla-tripla, triplu Lutz + triplu toeloop + triplu flip. Pe de alta parte, Mao, ca de obicei, e singura cu triplu Axel. Dar si in programul scurt, combinatia Yu-Nai a fost mai tare decat Axel-urile lui Mao.

Adde
26th February 2010, 04:04
Hello,

Pe la ce ora credeti ca intra Yu-na et co? Eu incerc sa vad online, dar n-o sa pot sa vad chiar tot, de aceea intreb.

ice_girl
26th February 2010, 06:12
Buna dimineata, eu am vazut pana acum doar fetele care au evoluat in grupa a treia: Alena-patinaj de calitate, in mare viteza, costum si muzica superbe, Akiko Suzuki-execelent program din punct de vedere tehnic, Carolina-parca s-a molipsit de la Tomas si el de la ea, nici ea nu poate depasi complexul olimpic, Laura-pt prima data m-a impresionat in mod pozitiv, cred ca a facut programul vietii ei, Ksenia-cel putin la partea tehnica mi-a placut mai mult decat Alena, Elene-departe de forma pe care a aratat-o la CE.

andreeas
26th February 2010, 06:59
Felicitari Yu-Na, Mao, Joannie!/OLE/:no1/hello

whisper
26th February 2010, 07:05
Neata!
Eu nu am vazut nimic si probabil o sa vad in reluare; daca nu, de pe fsvids.
dar imi spune si mie cineva de ce Miki pe 5? Ce a mai gresit acum? A cazut?:(



LE:
01 21 Korea KIM Yu-Na 1 78.50 1 150.06 228.56 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
150.06 78.30 71.76 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Triple Toeloop Triple Lutz + Triple Toeloop 10.00 2.00 12.00
Triple Flip Triple Flip 5.50 1.80 7.30
Double Axel + Double Toeloop + Double Loop Double Axel + Double Toeloop + Double Loop 6.30 1.40 7.70
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 4 3.00 0.80 3.80
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 2.00 5.40
Double Axel + Triple Toeloop Double Axel + Triple Toeloop 7.50 2.00 9.50
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 1.40 6.35
Triple Lutz Triple Lutz 6.60 2.00 8.60
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 1.00 4.30
Double Axel Double Axel 3.85 1.40 5.25
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.60 3.60
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 1.00 4.50

Totals Executed Elements 60.90 78.30
Music:Concerto in F by G. Gershwin
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 8.95 1.60
Transitions/Linking Footwork 8.60 1.60
Interpretation 9.10 1.60
Performance/Execution 9.15 1.60
Skating Skills 9.05 1.60
Factored Program Components 71.76
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


02 22 Japan ASADA Mao 2 73.78 2 131.72 205.50 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
131.72 64.68 67.04 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Axel Triple Axel 8.20 0.80 9.00
Triple Axel + Double Toeloop Triple Axel + Double Toeloop 9.50 0.20 9.70
Triple Flip + Double Loop Triple Flip + Double Loop 7.00 0.60 7.60
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.80 3.80
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 2.60 6.00
Triple Loop Triple Loop 5.50 0.60 6.10
Triple Flip + Double Loop + Double Loop Triple Flip (downgraded) + Double Loop + Double Loop 5.17 -0.48 4.69
Triple Toeloop Single Toeloop 0.44 0.00 0.44
Double Axel Double Axel 3.85 1.00 4.85
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 4 3.00 0.80 3.80
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 1.10 4.40
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.80 4.30

Totals Executed Elements 55.86 64.68
Music:Bells of Moscow by S. Rachmaninov
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 8.45 1.60
Transitions/Linking Footwork 7.85 1.60
Interpretation 8.55 1.60
Performance/Execution 8.50 1.60
Skating Skills 8.55 1.60
Factored Program Components 67.04
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


03 23 Canada ROCHETTE Joannie 3 71.36 3 131.28 202.64 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
131.28 62.80 68.48 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop 8.80 1.20 10.00
Triple Flip Triple Flip 5.50 -1.80 3.70
Triple Loop Triple Loop 5.00 1.40 6.40
Fly. Change Foot Sit Spin Fly. Change Foot Sit Spin 4 3.00 0.40 3.40
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.40 4.80
Triple Lutz Triple Lutz 6.60 -0.20 6.40
Triple Toeloop + Triple Salchow + SEQ Triple Toeloop + Triple Salchow + SEQ 7.48 0.20 7.68
Double Axel + Double Axel + SEQ Double Axel 3.85 -1.28 2.57
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.50 4.00
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 1.40 6.35
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 3 3.30 0.80 4.10
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.40 3.40

Totals Executed Elements 58.38 62.80
Music:Samson and Delilah by C. St. Saens
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 8.65 1.60
Transitions/Linking Footwork 8.30 1.60
Interpretation 8.70 1.60
Performance/Execution 8.55 1.60
Skating Skills 8.60 1.60
Factored Program Components 68.48
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


04 24 United States NAGASU Mirai 6 63.76 5 126.39 190.15 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
126.39 65.83 60.56 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop Triple Lutz + Double Toeloop + Double Toeloop 8.60 0.60 9.20
Double Axel + Triple Toeloop Double Axel + Triple Toeloop 7.50 1.40 8.90
Triple Flip Triple Flip 5.50 0.00 5.50
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 3 2.60 0.40 3.00
Layback Spin Layback Spin 4 2.70 1.40 4.10
Spiral Sequence Spiral Sequence 2 2.30 1.00 3.30
Triple Lutz Triple Lutz 6.60 0.20 6.80
Triple Loop + Double Axel + SEQ Triple Loop + Double Axel + SEQ 7.48 0.20 7.68
Double Axel Double Axel 3.85 1.00 4.85
Triple Toeloop Triple Toeloop 4.40 0.80 5.20
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.50 2.80
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 1.00 4.50

Totals Executed Elements 57.33 65.83
Music:Carmen Selection
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.55 1.60
Transitions/Linking Footwork 7.25 1.60
Interpretation 7.60 1.60
Performance/Execution 7.70 1.60
Skating Skills 7.75 1.60
Factored Program Components 60.56
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


05 04 20 Japan ANDO Miki 4 64.76 6 124.10 188.86 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
124.10 62.50 61.60 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Loop Triple Lutz + Double Loop 7.50 0.00 7.50
Triple Salchow + Double Axel + SEQ Triple Salchow + Double Axel + SEQ 6.40 0.60 7.00
Triple Flip Triple Loop 5.00 0.80 5.80
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.40 3.90
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.80 5.20
Triple Lutz Triple Lutz 6.60 0.60 7.20
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 0.00 4.95
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.50 3.50
Triple Toeloop Triple Toeloop 4.40 -0.60 3.80
Double Axel + Double Loop + Double Loop Double Axel + Double Loop + Double Loop 7.15 0.00 7.15
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.70 3.00
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 4 3.00 0.50 3.50

Totals Executed Elements 57.20 62.50
Music:Cleopatra
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.70 1.60
Transitions/Linking Footwork 7.25 1.60
Interpretation 7.85 1.60
Performance/Execution 7.75 1.60
Skating Skills 7.95 1.60
Factored Program Components 61.60
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


06 05 16 Finland LEPISTO Laura 10 61.36 4 126.61 187.97 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
126.61 63.89 62.72 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Toeloop + Triple Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop 8.00 1.80 9.80
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 -0.40 5.60
Triple Loop + Double Toeloop Triple Loop + Double Toeloop 6.30 0.80 7.10
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.50 3.50
Layback Spin Layback Spin 4 2.70 0.80 3.50
Double Axel Double Axel 3.85 1.20 5.05
Triple Loop Triple Loop 5.50 1.00 6.50
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.80 5.20
Double Axel Double Axel 3.85 1.00 4.85
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Toeloop Double Salchow + Double Toeloop + Double Toeloop 4.29 0.00 4.29
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 3 3.30 0.90 4.20
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.80 4.30

Totals Executed Elements 53.69 63.89
Music:Adios Nonino, Fuga y Misterio
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.95 1.60
Transitions/Linking Footwork 7.50 1.60
Interpretation 8.00 1.60
Performance/Execution 7.80 1.60
Skating Skills 7.95 1.60
Factored Program Components 62.72
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


07 06 19 United States FLATT Rachael 5 64.64 8 117.85 182.49 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
117.85 59.37 58.48 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Double Axel Double Axel 3.50 1.00 4.50
Triple Flip + Triple Toeloop Triple Flip (downgraded) + Triple Toeloop 5.70 0.60 6.30
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 0.00 6.00
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 4 3.20 0.20 3.40
Change Foot Upright Spin Change Foot Upright Spin 3 2.40 0.00 2.40
Triple Loop Triple Loop 5.50 0.80 6.30
Triple Lutz + Double Toeloop Triple Lutz + Double Toeloop 8.03 0.40 8.43
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.40 3.50
Triple Flip + Double Toeloop + Double Loop Triple Flip (downgraded) + Double Toeloop + Double Loop 4.95 -0.06 4.89
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 0.80 5.75
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 3 3.30 0.60 3.90
Fly. Change Foot Comb. Spin Fly. Change Foot Comb. Spin 4 3.50 0.50 4.00

Totals Executed Elements 54.13 59.37
Music:Rhapsody on a Theme of Paganini
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.35 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.95 1.60
Interpretation 7.40 1.60
Performance/Execution 7.45 1.60
Skating Skills 7.40 1.60
Factored Program Components 58.48
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


08 07 14 Japan SUZUKI Akiko 11 61.02 7 120.42 181.44 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
120.42 60.98 59.44 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Flip + Double Toeloop + Double Loop Triple Flip + Double Toeloop + Double Loop 8.30 1.00 9.30
Triple Toeloop + Double Axel + SEQ Triple Toeloop + Double Axel + SEQ 6.00 1.00 7.00
Triple Loop Triple Loop 5.00 1.00 6.00
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.70 4.20
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.40 4.80
Triple Flip Double Flip 1.87 0.10 1.97
Triple Lutz Triple Lutz 6.60 0.20 6.80
Triple Loop + Double Axel + SEQ Triple Loop + Double Axel + SEQ 7.48 1.00 8.48
Triple Salchow Triple Salchow (downgraded) 1.43 -0.30 1.13
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 4 3.20 0.10 3.30
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 1.00 4.30
Fly. Change Foot Comb. Spin Fly. Change Foot Comb. Spin 4 3.50 0.20 3.70

Totals Executed Elements 53.58 60.98
Music:West Side Story by L. Bernstein
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.50 1.60
Transitions/Linking Footwork 7.05 1.60
Interpretation 7.65 1.60
Performance/Execution 7.55 1.60
Skating Skills 7.40 1.60
Factored Program Components 59.44
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


09 08 13 Russian Federation LEONOVA Alena 8 62.14 10 110.32 172.46 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
110.32 55.84 54.48 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Toeloop + Triple Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop 8.00 0.80 8.80
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 0.00 3.40
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 -2.00 4.00
Double Axel Double Axel 3.50 -0.80 2.70
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 3 2.50 0.50 3.00
Triple Loop Triple Loop 5.00 -0.20 4.80
Triple Flip + Double Axel + SEQ Triple Flip + Double Axel + SEQ 7.92 0.40 8.32
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 2 2.30 -0.06 2.24
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.20 3.50
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Loop Triple Salchow + Double Toeloop + Double Loop (downgraded) 6.93 -0.80 6.13
Triple Flip Triple Flip 6.05 -1.00 5.05
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.40 3.90

Totals Executed Elements 58.40 55.84
Music:Chicago (soundtrack)
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.75 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.60 1.60
Interpretation 6.85 1.60
Performance/Execution 6.80 1.60
Skating Skills 7.05 1.60
Factored Program Components 54.48
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


10 009 17 Russian Federation MAKAROVA Ksenia 12 59.22 9 112.69 171.91 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
112.69 58.77 53.92 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Toeloop + Triple Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop 8.00 -0.60 7.40
Triple Flip Triple Flip 5.50 0.00 5.50
Double Axel Double Axel 3.50 0.80 4.30
Triple Loop Triple Loop 5.00 0.40 5.40
Double Axel Double Axel 3.50 0.60 4.10
Layback Spin Layback Spin 4 2.70 1.00 3.70
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.00 4.40
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Loop Triple Salchow + Double Toeloop + Double Loop 8.03 0.60 8.63
Triple Salchow + Double Toeloop Triple Salchow + Double Toeloop 6.38 -0.20 6.18
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 2 2.30 -0.68 1.62
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.50 3.80
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.24 3.74

Totals Executed Elements 55.11 58.77
Music:13th Warrior by J. Goldsmith
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.80 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.40 1.60
Interpretation 6.70 1.60
Performance/Execution 6.85 1.60
Skating Skills 6.95 1.60
Factored Program Components 53.92
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


11 010 8 Finland KORPI Kiira 17 52.96 11 108.61 161.57 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
108.61 54.93 53.68 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Toeloop Triple Lutz + Double Toeloop 7.30 0.00 7.30
Triple Salchow + Double Axel + SEQ Triple Salchow + Double Axel + SEQ 6.40 0.60 7.00
Triple Flip Triple Flip 5.50 0.00 5.50
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 4 3.00 0.40 3.40
Triple Loop Triple Loop 5.00 0.00 5.00
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.00 4.40
Triple Loop + Double Toeloop + Double Loop Single Loop 0.55 -0.04 0.51
Double Axel Double Axel + Double Toeloop + Double Loop 6.93 -0.16 6.77
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.40 3.40
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.50 3.80
Double Axel Double Axel 3.85 0.00 3.85
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.50 4.00

Totals Executed Elements 51.73 54.93
Music:Crooked Room, Passenger to Copenhagen
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.70 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.45 1.60
Interpretation 6.80 1.60
Performance/Execution 6.75 1.60
Skating Skills 6.85 1.60
Factored Program Components 53.68
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


12 011 7 Canada PHANEUF Cynthia 14 57.16 13 99.46 156.62 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
99.46 48.94 51.52 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Toeloop + Double Axel + SEQ Triple Toeloop + Double Axel + SEQ 6.00 1.00 7.00
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 -3.00 3.00
Triple Loop + Double Toeloop Triple Loop + Double Toeloop 6.30 0.80 7.10
Triple Loop Triple Loop 5.00 0.60 5.60
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 3 2.60 0.40 3.00
Triple Salchow Double Salchow 1.43 0.10 1.53
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.00 4.40
Double Axel Single Axel 0.88 -0.40 0.48
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.50 3.80
Triple Toeloop + Double Toeloop + Double Loop Triple Toeloop + Double Toeloop 5.83 -0.20 5.63
Change Foot Sit Spin Change Foot Sit Spin 4 3.00 0.50 3.50
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.40 3.90

Totals Executed Elements 47.24 48.94
Music:Mission Cleopatra
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.45 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.00 1.60
Interpretation 6.55 1.60
Performance/Execution 6.55 1.60
Skating Skills 6.65 1.60
Factored Program Components 51.52
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


13 012 12 Korea KWAK Min-Jung 16 53.16 12 102.37 155.53 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
102.37 53.57 48.80 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop Triple Lutz 6.00 0.80 6.80
Triple Flip Triple Flip 5.50 -1.60 3.90
Triple Loop Triple Loop 5.00 -0.40 4.60
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.20 3.70
Triple Lutz Triple Lutz + Double Toeloop (downgraded) 6.40 -2.00 4.40
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 1.00 4.40
Triple Salchow + Double Axel Triple Salchow + Double Axel + SEQ 7.04 0.40 7.44
Layback Spin Layback Spin 4 2.70 1.00 3.70
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 2 2.30 0.00 2.30
Double Axel Double Axel 3.85 0.00 3.85
Double Axel + Double Toeloop Double Axel + Double Toeloop 5.28 0.20 5.48
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.00 3.00

Totals Executed Elements 53.97 53.57
Music:Les Miserables by C. Schoenberg
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.15 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.80 1.60
Interpretation 6.15 1.60
Performance/Execution 6.15 1.60
Skating Skills 6.25 1.60
Factored Program Components 48.80
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


14 013 18 Georgia GEDEVANISHVILI Elene 9 61.92 17 93.32 155.24 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
93.32 40.64 53.68 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz Triple Lutz (downgraded) 1.90 -1.00 0.90
Triple Toeloop + Triple Toeloop + Double Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop (downgraded) + Double Toeloop 6.60 -1.60 5.00
Triple Salchow + Double Toeloop Double Salchow 1.30 -0.84 0.46
Double Axel Double Axel + Double Toeloop 4.80 0.60 5.40
Fly. Change Foot Comb. Spin Fly. Change Foot Comb. Spin 4 3.50 0.40 3.90
Fly. Change Foot Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.50 3.50
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 -2.00 2.95
Double Axel + Double Toeloop Double Axel + Double Toeloop 5.28 0.40 5.68
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.40 2.70
Spiral Sequence Spiral Sequence 1 1.80 0.50 2.30
Double Axel Double Axel 3.85 0.00 3.85
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.50 4.00

Totals Executed Elements 42.78 40.64
Music:Carmen by G. Bizet
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.75 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.50 1.60
Interpretation 6.75 1.60
Performance/Execution 6.60 1.60
Skating Skills 6.95 1.60
Factored Program Components 53.68
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


15 014 10 Switzerland MEIER Sarah 15 56.70 14 96.11 152.81 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
96.11 43.87 52.24 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop Triple Lutz + Double Toeloop 7.30 1.00 8.30
Triple Flip Double Flip 1.70 -0.48 1.22
Triple Loop Double Loop 1.50 0.00 1.50
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.50 4.00
Triple Lutz Double Lutz 2.09 0.00 2.09
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 0.00 4.95
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 0.80 4.20
Triple Salchow + Double Toeloop Double Salchow + Double Toeloop 2.86 0.00 2.86
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.40 3.70
Double Axel + Double Toeloop Double Axel 3.85 0.40 4.25
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 4 3.20 0.50 3.70
Layback Spin Layback Spin 3 2.40 0.70 3.10

Totals Executed Elements 40.05 43.87
Music:Romeo and Juliet
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.55 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.30 1.60
Interpretation 6.70 1.60
Performance/Execution 6.50 1.60
Skating Skills 6.60 1.60
Factored Program Components 52.24
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


16 015 15 Italy KOSTNER Carolina 7 63.02 19 88.88 151.90 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
88.88 34.84 57.04 -3.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Flip + Double Toeloop + Double Loop Triple Flip 5.50 -2.00 3.50
Triple Lutz Triple Lutz (downgraded) 1.90 -1.00 0.90
Double Axel + Triple Toeloop Single Axel + Double Toeloop 2.10 0.00 2.10
Flying Camel Spin Fly. Combination Spin 4 3.00 0.50 3.50
Spiral Sequence Spiral Sequence 2 2.30 0.60 2.90
Triple Flip Triple Flip + SEQ 4.84 -3.00 1.84
Triple Loop Triple Loop (downgraded) 1.65 -1.00 0.65
Double Axel Double Axel 3.85 -0.16 3.69
Triple Salchow + Double Toeloop Triple Salchow + Double Toeloop 6.38 0.00 6.38
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.00 3.00
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.70 4.00
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 2 2.50 -0.12 2.38

Totals Executed Elements 40.32 34.84
Music:Air by Bach, Cello Concerto by Vivaldi
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.30 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.95 1.60
Interpretation 7.15 1.60
Performance/Execution 6.70 1.60
Skating Skills 7.55 1.60
Factored Program Components 57.04
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 3.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -3.00


17 016 11 Hungary SEBESTYEN Julia 13 57.46 16 93.80 151.26 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
93.80 41.32 52.48 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Double Axel Double Axel 3.50 1.00 4.50
Triple Lutz + Double Toeloop + Double Loop Triple Lutz 6.00 -1.00 5.00
Triple Flip Triple Flip 5.50 -0.40 5.10
Triple Salchow Triple Salchow 4.50 0.60 5.10
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 4 3.20 0.50 3.70
Triple Lutz Triple Lutz (downgraded) + SEQ 1.67 -0.68 0.99
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.40 2.70
Double Axel + Double Axel + SEQ Double Axel + Double Axel (downgraded) + SEQ 3.78 -0.48 3.30
Fly. Combination Spin Fly. Combination Spin 3 2.50 0.20 2.70
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.20 3.30
Triple Toeloop + Double Toeloop Double Toeloop 1.43 0.00 1.43
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 3 3.00 0.50 3.50

Totals Executed Elements 40.48 41.32
Music:Voice of Violin, Allegro
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 6.55 1.60
Transitions/Linking Footwork 6.30 1.60
Interpretation 6.45 1.60
Performance/Execution 6.60 1.60
Skating Skills 6.90 1.60
Factored Program Components 52.48
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


18 017 6 Germany HECKEN Sarah 23 49.04 15 94.90 143.94 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
94.90 50.98 43.92 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Toeloop + Triple Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop 8.00 1.00 9.00
Triple Lutz Single Lutz 0.60 -0.06 0.54
Triple Salchow Triple Salchow 4.50 0.60 5.10
Double Axel Double Axel 3.50 -0.80 2.70
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.20 3.20
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 0.00 3.40
Triple Salchow + Double Toeloop Triple Salchow + Double Toeloop 6.38 0.40 6.78
Double Axel + Double Toeloop + Double Loop Double Axel + Double Toeloop + Double Toeloop 6.71 0.40 7.11
Double Axel Double Axel 3.85 0.20 4.05
Fly. Change Foot Comb. Spin Fly. Change Foot Comb. Spin 3 3.00 0.00 3.00
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.10 2.40
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.20 3.70

Totals Executed Elements 48.74 50.98
Music:Croatian Rhapsody, Wonderland
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.50 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.30 1.60
Interpretation 5.45 1.60
Performance/Execution 5.45 1.60
Skating Skills 5.75 1.60
Factored Program Components 43.92
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


19 018 3 China LIU Yan 19 51.74 18 91.73 143.47 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
91.73 49.33 42.40 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 -0.80 5.20
Triple Toeloop Triple Toeloop 4.00 0.80 4.80
Triple Loop + Double Axel + SEQ Triple Loop + Double Axel + SEQ 6.80 0.20 7.00
Layback Spin Layback Spin 3 2.40 0.30 2.70
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.50 3.60
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Loop Triple Salchow + Double Toeloop 6.38 0.00 6.38
Triple Toeloop + Double Axel + SEQ Triple Toeloop + Double Axel + SEQ 6.60 0.20 6.80
Double Axel Flying Camel Spin 2 2.30 0.10 2.40
Flying Camel Spin Single Axel 0.88 0.00 0.88
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.00 2.30
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 0.00 4.95
Change Foot Combination Spin Combination Spin 3 2.50 -0.18 2.32

Totals Executed Elements 48.21 49.33
Music:Why Are the Flowers So Red
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.45 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.00 1.60
Interpretation 5.25 1.60
Performance/Execution 5.30 1.60
Skating Skills 5.50 1.60
Factored Program Components 42.40
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00


20 019 9 Australia LEE Cheltzie 18 52.16 20 86.00 138.16 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
86.00 42.44 44.56 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Salchow + Double Toeloop Triple Salchow + Double Toeloop 5.80 0.60 6.40
Triple Toeloop + Double Toeloop + Double Loop Triple Toeloop + Double Toeloop 5.30 0.20 5.50
Double Axel Double Axel 3.50 1.00 4.50
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.40 3.90
Triple Salchow Triple Salchow (downgraded) 1.30 -0.42 0.88
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.20 3.30
Double Axel + Double Toeloop Double Axel + Double Toeloop 5.28 0.20 5.48
Change Foot Sit Spin Change Foot Sit Spin 4 3.00 0.10 3.10
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.00 2.30
Triple Toeloop Triple Toeloop (downgraded) 1.43 -1.00 0.43
Double Axel Double Axel 3.85 0.00 3.85
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 3 2.60 0.20 2.80

Totals Executed Elements 40.96 42.44
Music:Elizabeth the Golden Age soundtrack
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.65 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.30 1.60
Interpretation 5.45 1.60
Performance/Execution 5.60 1.60
Skating Skills 5.85 1.60
Factored Program Components 44.56
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


21 020 4 Estonia GLEBOVA Elena 20 50.80 22 83.39 134.19 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
83.39 39.11 45.28 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Loop Triple Loop 5.00 -1.00 4.00
Double Axel Double Axel 3.50 0.60 4.10
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Toeloop Single Salchow 0.40 -0.06 0.34
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.50 3.60
Triple Toeloop + Triple Toeloop Triple Toeloop + Triple Toeloop 8.80 0.80 9.60
Change Foot Upright Spin Change Foot Upright Spin 3 2.40 0.00 2.40
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 -3.00 1.95
Double Axel Single Axel 0.88 0.00 0.88
Double Axel + Double Toeloop Single Axel + Double Toeloop + Double Toeloop 3.74 0.00 3.74
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 3 2.60 0.00 2.60
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.10 2.40
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 3 3.00 0.50 3.50

Totals Executed Elements 40.67 39.11
Music:Capriccio Espagnol by N. R. Korsakov
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.65 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.55 1.60
Interpretation 5.75 1.60
Performance/Execution 5.50 1.60
Skating Skills 5.85 1.60
Factored Program Components 45.28
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


22 021 2 Spain LAFUENTE Sonia 22 49.74 21 83.77 133.51 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
83.77 43.97 40.80 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Flip Triple Flip 5.50 -3.00 2.50
Triple Loop + Double Toeloop Triple Loop 5.00 0.00 5.00
Double Axel Double Axel 3.50 0.20 3.70
Double Axel + Double Toeloop Double Axel + Double Toeloop 4.80 -0.16 4.64
Change Foot Upright Spin Change Foot Upright Spin 4 2.90 0.00 2.90
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 2 2.30 0.20 2.50
Triple Toeloop + Double Toeloop + Double Loop Triple Toeloop + Double Toeloop 5.83 0.00 5.83
Triple Loop Double Loop + Double Toeloop 3.08 -0.06 3.02
Spiral Sequence Spiral Sequence 3 3.10 0.20 3.30
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 3 2.60 -0.12 2.48
Triple Toeloop Triple Toeloop 4.40 0.00 4.40
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.20 3.70

Totals Executed Elements 46.51 43.97
Music:Orobroy by D. Pena, Poeta by V. Amigo
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.20 1.60
Transitions/Linking Footwork 4.75 1.60
Interpretation 5.15 1.60
Performance/Execution 5.15 1.60
Skating Skills 5.25 1.60
Factored Program Components 40.80
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


23 022 5 Uzbekistan GIMAZETDINOVA Anastasia 24 49.02 23 82.63 131.65 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
82.63 41.47 42.16 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Lutz Double Lutz 1.90 -0.06 1.84
Triple Toeloop + Double Toeloop Triple Toeloop 4.00 0.60 4.60
Triple Salchow Triple Salchow 4.50 0.80 5.30
Double Axel Double Axel + Single Axel + SEQ 3.44 0.00 3.44
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 3 2.80 -0.06 2.74
Triple Toeloop Triple Toeloop + Double Toeloop 5.30 0.00 5.30
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Toeloop Triple Salchow + Double Toeloop 6.38 -0.80 5.58
Double Axel + Double Axel + SEQ Double Axel 3.85 -0.80 3.05
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 0.20 3.60
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 1 1.80 -1.00 0.80
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 -0.18 3.32
Layback Spin Layback Spin 2 1.90 0.00 1.90

Totals Executed Elements 42.77 41.47
Music:Otonal by R. di Blasio
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.30 1.60
Transitions/Linking Footwork 5.05 1.60
Interpretation 5.30 1.60
Performance/Execution 5.15 1.60
Skating Skills 5.55 1.60
Factored Program Components 42.16
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00


24 023 1 Turkey KARADEMIR Tugba 21 50.74 24 78.80 129.54 Expand
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
78.80 37.64 42.16 -1.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Triple Salchow + Double Toeloop + Double Toeloop Triple Salchow + Single Toeloop 4.90 -2.00 2.90
Triple Toeloop + Double Axel + SEQ Triple Toeloop + Double Axel + SEQ 6.00 -2.80 3.20
Triple Lutz + Double Toeloop Single Flip 0.50 -0.12 0.38
Flying Camel Spin Flying Camel Spin 4 3.20 0.20 3.40
Triple Toeloop Double Toeloop 1.30 -0.18 1.12
Double Axel Double Axel 3.50 0.00 3.50
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.00 3.50
Triple Salchow Triple Salchow 4.95 0.20 5.15
Double Axel Double Axel 3.85 -0.16 3.69
Fly. Change Foot Comb. Spin Fly. Change Foot Comb. Spin 4 3.50 0.00 3.50
Spiral Sequence Spiral Sequence 4 3.40 0.60 4.00
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.00 3.30

Totals Executed Elements 41.90 37.64
Music:Tango de los Exilados
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 5.40 1.60
Transitions/Linking Footwork 4.95 1.60
Interpretation 5.25 1.60
Performance/Execution 5.30 1.60
Skating Skills 5.45 1.60
Factored Program Components 42.16
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 1.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions -1.00

andreeas
26th February 2010, 07:16
Nu a gresit, dar Marius Negrea spunea ca nu a avut combinatii dificile la sarituri si la partea artistica nu sta prea bine.

whisper
26th February 2010, 07:25
am inteles...bine macar ca nu a cazut :)
Dar doar pe 5 :(

andreeas
26th February 2010, 07:28
lasa, la urmatoarea olimpiada va fi mai bine pentru Miki.:)
Caro poate fi 'fericita', :angry:pentru ca face parte din acelasi club cu Samuel Contesti, Tomas Verner si Brian Joubert!:plans::huhu::ciocan:

whisper
26th February 2010, 07:34
Daca va mai participa...intr-adevar fata de 2006 cand s-a clasat mult mai jos(nu mai tin minte exact pe cat). dar nu stiu daca stii ce mult i s-a reprosat ca nu a evoluat mai bine....si acum ar putea fi la fel.

andreeas
26th February 2010, 07:37
asa se intampla intotdeauna, presa si nu numai vrea totul de la sportivii lor!
oricum se poate consola va avea o presa mai buna decat Carolina Kostner, Brian Joubert, Tomas Verner sau Samuel Contesti!
Mao arata foarte mohorata, dar cred ca nu putea face mai mult.
ar trebui sa mai lucreze un pic la partea artistica, pacat de talentul ei.

lady_k
26th February 2010, 07:44
Eu m-am trezit la 4:30 si ... cred ca am mai atipit pe parcurs pentru ca in afara de ultima grupa unde n-am vazut-o pe Mirai, in rest n-am vazut cap-coada decat vreo 4 evolutii.:(

Ade, am vazut-o eu pe Miki si mi s-a parut un pic ... stearsa, parca nu era 100% acolo. Nu stiu cum sa zic.:(
Ma bucur mult pentru Yu-Na, dar as fi fost tare curioasa cum s-ar fi arbitrat daca Mao nu avea ezitarile alea.:) As vrea sa vad programul lui Mirai, trebuie sa fi fost bun, daca a urcat pe 4 ...

Tracoromana
26th February 2010, 07:51
Dupa cum vad pe fisa de arbitraj partea tehnica a programului la Miki e cu 2 puncte mai mult ca la Mao dar are putine bonusuri de calitate la elementele tehnice; la componentele artistice Miki are la fiecare cu un punct mai putin ca Mao.( adica Morozov are cu 5 puncte mai putin ca Tarasova :P - fara skating skill)

Eu n-am vazut inca concursul, dar: Felicitari Yu-Na, Mao, Joanie.! Bravo Mirai Nagasu si Laura Lepisto pentru urcare in clasament, bravo Alena si Ksenia pentru clasare in primele 10. Carolina :(................. no coment. Punctajul la tot programul ei e aproape cat partea tehnica a Yu-nei.

lady_k
26th February 2010, 07:58
( adica Morozov are cu 5 puncte mai putin ca Tarasova :P - fara skating skill)

Eu zic ca, in realitate, Morozov are cu muulte puncte mai putin ca Tarasova.:P

ice_girl
26th February 2010, 08:00
Felicitari pt Yu-Na , prin punctajul obtinut 228 -pct a ridicat stacheta f sus, a impus niste standarde greu de depasit, ea la acesta Olimpiada s-a autodepasit, cel mai mare adversar al ei a fost chiar ea insusi./OLE/
Mao, in conditiile date nu putea face mai mult, dar are viitorul inainte, din punct de vedere tehnic e perfecta, la partea artistica mai are de lucrat dar cu o antrenoare ca Tatiana Tarasova acest lucru nu cred ca este f greu de realizat.
Joannie-a dovedit o mare stapanire de sine si tarie de caracter, chiar daca in general nu-mi place de ea ma bucur sincer pt medalia castigata.
Mira Nagasu- alaturi de Laura Lepisto ( pe care n-o credeam in stare sa execute asa un program bun si sa fie intre primele 6 patinatoare ale lumii) a fost pt mine surpriza placuta a acestei Olimpiada, a patinat cu placere si dezinvoltura,a imbinat f bine partea tehnica cu cea artistica, ii prevad un viitor stralucit.:)
Miki Ando- la partea tehnica nimic de reprosat, in schimb mi s-a parut nu prea inspirata in alegerea muzicii si a costumului, n-a prea prins-o acest gen de muzica si din pacate intreg programul a avut de suferit.

ice_girl
26th February 2010, 09:11
http://www.yahoo.com/_ylt=AvENVqq98Xp32MuUziZaqImbvZx4;_ylu=X3oDMTNpcTN vZ3Q1BGEDMTAwMjI1IHNwb3J0cyBvbHkgbGFkaWVzIGZpZ3VyZ SB0BGNwb3MDMQRnA2lkLTIxNjI1BGludGwDdXMEcGtndgMxMAR wb3MDMgRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDdGl0bGUEc2xwb3MDRgR0Z XN0AzcwMQ--/SIG=14du3bulj/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/Yu-Na-Kim-Joannie-Rochette-shine-in-women-s-fig%3Furn=oly,224319

mikeyy
26th February 2010, 09:21
BRAVOOOO Yu-na!!!!!!!!!!!!!!
Ce punctaj!
Inseamna ca a facut fara greseala.
Felicitari si lui Brian Orser ca a reusit sa faca astfel incat ca Yu-na sa prinda punctul maxim de forma la JO.

O sa revin dupa ce vad programul.

Insa am observat ceva....iar Plushenko ar trebui sa taca din gura de acum...ca imediat il bate o fata.
La tehnic, Plushy a luat 82.71 pct cu tot cu quad si triplu axel
Yu-na, la tehnic, a luat 78.30.

Ce diferenta mica :)
E exact ce spunea Brian Orser in articolul pe care l-am postat la thread-ul baietilor.....conteaza si cum faci saritura, aterizarea, tot.
Yu-na a primi bonus de +2 aproape la tot ce a facut....rar se intampla.

In acest moment Yu-na are toate titlurile posibile...nu-i mai lipseste nimic. :ok:

innuendo
26th February 2010, 10:33
Felicitari Yu-Na ! A meritat din plin ! Mi-a iesit si mie o medalie :D

Tracoromana
26th February 2010, 15:29
Am vazut programul ultimei grupe si ceea ce am obsevat in primul rand e ca fetele au patinat mai curat ca baietii. Yu-Na ..... superprogram. Are in medie bonus de 1,5 puncte la toate elementele (12).

De cate ori vad un program curat, executat cu atata usurinta am senzatia ca dureaza putin si ca nu s-a executat totul. Aceeasi senzatie am avut-o si acum la Yu-Na, si la Tessa/Scott, si la Davis/White, si in 2002 la Yagudin. Imi aduc aminte de LP ul 2002 a lui Yagudin si de comentatorul american (cred) care se intreba la sfarsitul programului: "Oare e suficient?". Si era.

Punctajele astea sunt destul de explicite si am inteles si eu cate ceva din ele, dar mi-e dor de notele de 6,00.

ice_girl
26th February 2010, 15:33
http://www.yahoo.com/_ylt=At0KZZwQrF4LTzmJLVyzLVObvZx4;_ylu=X3oDMTNvaHZ zbWQ4BGEDMTAwMjI2IHNwb3J0cyBvbHkgd29tZW5zIGZpZ3VyZ SBzcG9pbCB0BGNwb3MDMQRnA2lkLTIxNjMxBGludGwDdXMEcGt ndgMxMARwb3MDMgRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDdGl0bGUEc2xwb 3MDRgR0ZXN0AzcwMQ--/SIG=13p2mu80t/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=ys-womenskate022610%26prov=reuters%26type=lgns
http://www.yahoo.com/_ylt=At0KZZwQrF4LTzmJLVyzLVObvZx4;_ylu=X3oDMTNvaHZ zbWQ4BGEDMTAwMjI2IHNwb3J0cyBvbHkgd29tZW5zIGZpZ3VyZ SBzcG9pbCB0BGNwb3MDMQRnA2lkLTIxNjMxBGludGwDdXMEcGt ndgMxMARwb3MDMgRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDdGl0bGUEc2xwb 3MDRgR0ZXN0AzcwMQ--/SIG=13p2mu80t/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=ys-womenskate022610%26prov=reuters%26type=lgns
http://www.yahoo.com/_ylt=Au7bfcN9r_tyyTjj2sRfLrObvZx4;_ylu=X3oDMTNzZjR tazR2BGEDMTAwMjI2IHNwb3J0cyBvbHkgd29tZW5zIGZpZ3VyZ SBzcG9pbCB0BGNwb3MDMQRnA2lkLTIxNjMxBGludGwDdXMEcGt ndgMxMARwb3MDNARzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDcmVsLXRpdGxlB HNscG9zA0YEdGVzdAM3MDE-/SIG=13qna9faq/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=ro-rochettebronze022510%26prov=yhoo%26type=lgns
http://www.yahoo.com/_ylt=Apn8Il3Y.sP9OQutEsRp3qubvZx4;_ylu=X3oDMTNzNms 3bmUzBGEDMTAwMjI2IHNwb3J0cyBvbHkgd29tZW5zIGZpZ3VyZ SBzcG9pbCB0BGNwb3MDMQRnA2lkLTIxNjMxBGludGwDdXMEcGt ndgMxMARwb3MDNQRzZWMDdGQtZmVhdARzbGsDcmVsLXRpdGxlB HNscG9zA0YEdGVzdAM3MDE-/SIG=13jt33f40/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=dw-kimyuna022510%26prov=yhoo%26type=lgns

mikeyy
26th February 2010, 16:01
In 2005...cand am vazut-o pentru prima data pe Yu-na...nu ma asteptam sa ajunga atat de sus si sa devina un simbol al acestui sport.
Imi aduc aminte ca pe vremea aia, nu prea o baga lumea in seama pe Yu-na...toti vorbeau mai mult de Mao, cum reusise sa o bata pe Slutskaya in finala de GP, iar in timpul JO de la Torino lumea se intreba oare cum ar fi aratat podiumul daca Mao ar fi avut varsta necesara.

Iar in tot acest timp, Yu-na a muncit, s-a antrenat si de la an la an a progresat. Astazi Yu-na e un simbol si nu ma gandeam vreodata ca un reprezentant al patinajului artistic va ajunge sa aiba un asemenea capital de imagine la nivel international. Nu stiu daca a mai reusit vreun patinator sa castige 8 milioane de USD intr-un singur an, dar in acelasi timp sa se tina serios de treaba. Cred ca dupa aceste JO, veniturile ei se vor tripla.

Mi-ar parea rau sa se retraga, dar dintr-un anumit punct de vedere as intelege. A obtinut toate titlurile posibile la juniori si seniori...nu-i mai lipseste nimic. Acum nu stiu daca va mai avea pentru ce sa lupte...poate doar pentru palmares.

Sper totusi sa o mai vedem...ar putea domina fara probleme inca un ciclu olimpic.

As mai vrea sa zic de Mirai Nagasu...parca e Yu-na acum 3-4 ani :) Mi-a placut cum si-a facut programul fara greseala si ca a atras atentia tuturor, desi nu putea urca pe podium. Are potential si cred ca vom mai auzi de ea de acum inainte.

O competitie frumoasa!!! Insa Yu-na a fost cu 10 clase peste....inca nu imi vine sa cred ca le-a batut la o asemenea diferenta! Extraordinar!!!

andreeas
26th February 2010, 16:35
http://www.tvr.ro/articol.php?id=77556&c=137

mikeyy
26th February 2010, 16:54
Ce fain ca a aparut si pe TVR...ca nu vazusem varianta comentata de Alina Alexoi.
Super, mersi Andreeas!!!

ice_girl
26th February 2010, 17:50
http://www.yahoo.com/_ylt=AkWZ.9lc.GDxfb3ZzF9JKrubvZx4;_ylu=X3oDMTNqcnU xN2xpBGEDMTAwMjI2IHNwb3J0cyBvbHkgcm9jaGV0dGUgYnJvb nplIHQEY3BvcwMxBGcDaWQtMjE2MzgEaW50bAN1cwRwa2d2Azc EcG9zAzIEc2VjA3RkLWZlYXQEc2xrA3RpdGxlBHNscG9zA0YEd GVzdAM3MDE-/SIG=13qna9faq/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/figure_skating/news%3Fslug=ro-rochettebronze022510%26prov=yhoo%26type=lgns

Gyulia
26th February 2010, 18:15
un podiun corect,mi-ar fi placut totusi sa vad un program curat si din partea lui mao...imi place ft mult stilul ei de patinaj
de joanie nu prea imi place in general dar a meritat locul 3...mai ales dupa ce a patit...
mi-a placut si laura care a facut un program ft curat precum si mirai o patinatoare care are un viitor mare

IleK
26th February 2010, 19:31
Ce sa mai zic si eu, am stat din nou sa vad toata competitia. Mi-am tinut mainile la ochi la Caro dupa prima cazatura, nu am suportat sa mai vad continuarea si... pe buna dreptate. Parca il revedeam pe Verner. M-am enervat cand am vazut cum Kiira in stilul ei caracteristic a facut un program lung bun asa cum nu l-a facut la europene, doar ca sa il "consume" acoperind lipsurile de la programul scurt. Am sperat ca va ajunge pe 10. A fost pe 11 pana la urma. Elene, speranta mea dupa ratarile Kiirei si Carolinei m-a dezamagit profund. Pana la urma ne-am ales cu Laura Lepisto. Nu sunt mare fan dar apreciez evolutia ei dpv tehnic.
Ksenia mi-a facut o impresie buna, mai are mult de invatat dar e pe drumul cel bun. Va fi mult mai buna decat Alena.
In rest, Yuna... e din alt film. Nu am ce sa comentez. Olimpiada asta a fost Yuna. Si altii. Ma gandesc ce va face in continuare. Spre ce perfectiuni ca mai putea merge. Ce sa mai invete? Ce sa mai castige?
Mi-a parut rau de Mao. Era atat de trista si la Kiss&Cry si pe podium. Nici urma de zambet. Pentru o patinatoare ca ea cred ca este o mare frustrare existenta uneia ca Yuna. Sa stii ca orice ai face nu poti sa o invingi. Chiar daca nu ar fi gresit, Mao nu putea sa o depaseasca. Si atunci se intreaba si ea, ce sa mai invat? ce sa mai fac? din pacate nu poti sa inveti sa fii Yuna. Yuna este ea, nu a invatat-o Brian Orse sa fie Yuna, el doar a ajutat-o sa ajunga pana aici.
Miki nu parut prea hotarata sa o invinga pe Joannie. Nu stiu de ce. A patinat ca si cum nu avea nimic de castigat si nimic de pierdut.
Joannie in schimb a fost hotarata. Nici mie nu imi place dar pana la urma nu avea cine sa ia medalia de bronz asa ca fie si la ea. Eu sincer i-as fi dat-o lui Mirai:).
Mirai m-a incantat si fiind printre favoritele mele din afara continentului nostru (ea, Mao, Akiko si Yuna evident) pot spune ca ea a fost cu adevarat surpriza acestei competitii (lipsita de imprevizibil in rest) si a fost frumos ca a patinat ultima. Bravo ei. Mi-a adus aminte de Sasha Cohen. Si ea la prima ei olipmiada in 2002 la 17 ani a ocupat locul 4. Sper sa o ea pe urmele Sashei si sa o depaseasca cu mult. Cel putin la tehnic a depasit-o deja.
Si m-am bucurat ca Mirai a intrecut-o pe Flatt. Nu intelegeam de ce nimeni nu vede diferenta dintre ele si Rachael era considerata favorita in fata lui Mirai. Si ma bucur ca o voi vedea pe Mirai si la gala.
Acum ca s-a terminat olimpiada, am sa duc dorul noptilor cu patinaj. Astept cu nerabdare campionatele mondiale.

whisper
26th February 2010, 19:45
De la programul lung singurele pe care le-am vazut sunt Rachel, Miki(ambele in reluare) si Mirai(de dimineata). Mi-au placut Miki si Mirai...Rachel parea totusi fericita cu locul ocupat.
Intr-adevar parca Miki nu a dat tot ce poate...dar totusi mie mi-a placut!:ok:
Nu ma pricep la partea tehnica dar eu zic ca au contat si micile ezitari pe care le-a avut.

Cristinush
26th February 2010, 20:39
Euu..n-am vazut decat fragmente din LP fetelor, la SP doar pe Miki am vazut-o. Oricum, felicitari Yu-na!! punctaj astronomic e putin spus ce a obtinut ea la olimpiada asta. Pe Mao am vazut-o si eu foarte trista..nici macar nu incerca sa schiteze un zambet, ceva..e nasol sa stii ca orice ai face nu poti sa o invingi pe Yu-Na. Pentru Joannie ma bucur. nu imi place ca stil de patinaj, nici cum arata...dar o admir extrem de mult pentru curajul si vointa de care a dat dovada la olimpiada asta!
oricum, cred ca va ramane in istorie proba la fete..cred ca a fost pentru prima oara cand fetele au fost atat de aproape de baieti..:)

Anisia
26th February 2010, 21:32
Felicitari medaliatelor! N-am apucat s-o vad pe Yu-Na decat de pe la jumatatea programului, dar a fost grozava, am vazut LP-ul lui Mao, pacat de greseli, dar chiar si fara acelea, nu cred c-ar fi depasit-o pe Yu-Na,cu toate ca programul ei a fost foarte bun, iar pe Joannie am vazut-o pe la sfarsitul programului. Bravo ei ca nu s-a lasat doborata si ca a reusit sa ia o medalie olimpica, a aratat ca este foarte puternica.
Asadar, s-a terminat si proba de patinaj artistic la JO.

ice_girl
27th February 2010, 00:12
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18342727
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18325417
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18304929
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18306467
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18286303
http://sports.yahoo.com/video/player/woly/Figure_Skating/18267162

Geografu
27th February 2010, 00:55
Dupa cum spuneam si dupa SP, podiumul a ramas neschimbat. Ma bucur pentru Joannie, chiar merita aceasta medalie, o fata cu o vointa de fier, psihic de otel si suflet enorm ! :ok:
Yu-Na este regina lumii, nu aveai ce sa ii faci, Asada chiar trebuia sa se auto-depaseasa de vreo 2-3 ori ca sa o bata.

Sunt dezamagit de Caro....., ii prevad un viitor frumos Leonovei. S-au dus si Jocurile astea...:(

ricochet4
27th February 2010, 03:31
Mie mi-a placut Laura Lepisto. Tare sexy fata asta. Si intr-un real progres si din punct de vedere sportiv. E din ce in ce mai buna si prezinta sarituri mai grele.

Cristinush
27th February 2010, 10:37
Eu am fost foarte surprinsa de Lepisto la JO. a fost singura europeana in top 10!

Tracoromana
27th February 2010, 13:15
Mai sunt si cele 2 rusoaice Leonova si Makarova pe locurile 9 si 10.

whisper
27th February 2010, 14:29
http://www.youtube.com/watch?v=ZDX8K2hgo4c
Desi e axat pe prezenta patinatorilor japonezi in tribuna sustinand fetele la sp...o sa il puteti vedea si pe Stephy;) langa Sarah.
Hmm..si imi pare cunoscuta si blonda din dreapta lui Stephy...stie cineva cine e?

dissim
27th February 2010, 14:40
http://www.youtube.com/watch?v=ZDX8K2hgo4c
Desi e axat pe prezenta patinatorilor japonezi in tribuna sustinand fetele la sp...o sa il puteti vedea si pe Stephy;) langa Sarah.
Hmm..si imi pare cunoscuta si blonda din dreapta lui Stephy...stie cineva cine e?

Elena Glebova :P

whisper
27th February 2010, 14:49
Asa e...Mersi! :floricica:
Eram sigura ca o cunosc :P

iris_for_daria
27th February 2010, 15:16
Bun...sa-mi spun si eu impresiile dupa aceasta ultima proba:
1 Felicitari olimpicelor !
2 Proba fetelelor mi s-a parut cea mai curata, cel putin la nivelul top-ului 10.
3 Yu-na a fost perfecta si este singura care a meritat aurul 1.000% dintre toti cei cu aur olimpic in patinaj artisitc de la Vancouver.
4 Mao...desi nu s-a prea bucurat de medalia asta, eu m-am bucurat mult s-o vad pe a doua treapta e totusi ceva sa ai o medalie olimpica fie si argint sau bronz.
5 Joannie n-a mai fost la fel ca la SP, a mai si gresit pe ici pe colo, n-a mai avut nici aceeasi interpretare, insa tinand cont de caracterul ei si de puterea ei si de tot ce s-a intamplat e oki locul 3.
1+2+3+4+5 => Singurul podium care m-a multumit !

Apoi, Alena si Ksenia mi-au facut o mare bucurie clasandu-se in primele 10. Sper ca de acum inainte sa fie tot mai bine pt ele, si s-o vedem cat mai des pe Ksenia la competitiile mari.
In sfarsit Mirai a ajuns deasupra lui Rachael, ceea n-a putut decat sa ma bucure, desi nu trebuia sa ajunga si deasupra lui Miki :D. Laura a facut o figura tare faina, si se pare ca vrea sa arate ca n-a luat chiar in totalitate pe ochi frumosi un titlu european.
Mi-a parut rau de Julia si aproape m-am enervat pe Caro. Vorba voastra poate linistita sa intre intr-o hora cu Tomas si Brian sunt exact la fel toti 3.
Acestea fiind spuse, fetele pentru mine au mai salvat din imaginea oribila a clasamentelor celorlalte 3 ramuri ale patinajului artistic. Parerea despre Olimpiada tot nu mi-am schimbat-o, insa a mai indulcit-o un pic proba fetelor.
Urmeaza gala, unde sper sa vad programe noi de gala, frumoase si spectaculoase.

ricochet4
27th February 2010, 17:27
Eu i-am vazut pe fratii Reed in clip. Foarte draguta Allison.

whisper
27th February 2010, 17:42
Da si ei apar.
este draguta(de fapt toti 3 sunt)...e interesant cum Cathy/Chris reprezinta Japonia si Allison a ales sa reprezinte Georgia:) Si locuiesc in SUA:P

whisper
27th February 2010, 18:25
Elegant Kim glides to gold; shaky Mao settles for silver
South Korean captures title with record point total
VANCOUVER, British Columbia (AP) South Korea's Kim Yu Na won the women's figure skating gold medal at the Vancouver Olympics on Thursday night, delivering an elegant program in royal fashion.



Skating queen: South Korea's Kim Yu Na competes in the free skate on Thursday night at the Vancouver Olympics. Kim won the gold medal with a record score of 228.56. KYODO PHOTO


Known at home as "Queen Yu Na," Kim soared to a world-record 228.56 points and shattered her previous mark by more than 18 points. It will go down as one of the greatest performances in figure skating history, and is South Korea's first medal at the Winter Olympics in a sport other than speedskating.

Kim has made a habit of spectacular performances, but even she was dazzled by this one. She said "Oh my god!" when she saw the monstrous score of 150.06 — a mark her top competitors can only dream of — and coach Brian Orser pumped both arms, shaking his clasped fists over each shoulder.

"I still can't believe it," Kim said. "I waited a long time for the Olympics, and it feels like a large weight has been lifted off."

Kim's longtime rival, Mao Asada, earned the silver medal, but it was no contest — even with Mao landing both of her triple axels, one in combination with a double toe loop.

Joannie Rochette, skating four days after the sudden death of her mother, Therese, took the bronze, giving Canada its first women's medal since Liz Manley's silver in Calgary in 1988.

Kim came in with almost incomprehensible pressure on her. Not only was the reigning world champion the most overwhelming favorite since Katarina Witt in 1988 — she's lost just one competition over the last two seasons — she carried the weight of an entire nation on her slim shoulders.

She grinned as she hopped up to the top spot on the podium, tugging at the bottom of her dress. When the gold medal was put around her neck, she kissed both sides of it and held it up.



Strong showing: Miki Ando places fifth in the women's figure skating competition on Friday in Vancouver. AP PHOTO


"I am so happy. I am happy that I was able to accomplish everything that I had practiced in training," said the 19-year-old Kim.

"I don't know why but I cried. I expected that I might have gotten about 140 points. That score was truly unbelievable. I was really surprised," she said.

The most po****r athlete in South Korea, Kim needs bodyguards whenever she returns home from her training base in Toronto. Anything she does creates a frenzy, and even a simple practice draws a rink full of photographers.

Kim seemed to shrug it all off earlier this week, saying after the short program that it felt like any other competition. But it was clear Thursday that it meant much more.

There were simply no flaws in her performance, from her skating to her expressions to a lovely cobalt blue dress.

While other skaters slow down as they approach their jumps to steady themselves, she hurtles into them at full speed, yet touches down with pillow-like softness.


http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/so20100227a1.html

ricochet4
27th February 2010, 18:31
Da si ei apar.
este draguta(de fapt toti 3 sunt)...e interesant cum Cathy/Chris reprezinta Japonia si Allison a ales sa reprezinte Georgia:) Si locuiesc in SUA:P

Pai nu avea ce sa faca. Ii trebuia un partener si nu stiu daca Japonia are 2 sloturi la dans. Dar cazul nu e unic. Si Delobel am inteles ca sint 3 frati. Un frate si 2 surori gemene. Isabel a facut pereche cu Olivier si ceilalti doi au patinat impreuna.

praf_de_stele
27th February 2010, 20:10
eu nu am vazut nimic din lp si nici din sp :D la sp am vazut-o decat pe yu-na, dar la lp pe nimeni. o sa apara ele pe youtube mai tarziu
cu privire la clasament, ma bucur pt rochette ca a rezistat si o apreciez pt asta. merita medalia pt ca a ramas tare dupa tot ce i s-a intamplat si v-am auzit ca a patinat bine. imi inchipui cat suflet a pus in programe ...
laura lepisto, surprinzator...desi ma enerva inainte, acum parca ma bucur pt ea. a salvat onoarea europei si o apreciez. poate de acum incolo o sa o sustin oarecum, inainte voiam sa cada la orice saritura :D

carolina si sarah :( dezamagitor...si totusi sarah a intrecut-o pe caro...de ce nu a facut-o si la unul dintre campionatele europene unde mereu a iesit pe 2 dupa caro ? :( ma rog, amandoua au avut programe proaste si nu se mai pune problema cu depasitul...nu in cazul asta...

in rest...nu mai am nimic de zis. oi reusi si eu sa vad cateva programe :)

whisper
27th February 2010, 20:19
@Alin: putea sa reprezinte SUA, era mai de inteles. ca nu ar fi ajuns la olimpiada, e o alta poveste :P
@A-chan: Il vazusi pe Steph in clipul postat de mine?:P

praf_de_stele
27th February 2010, 20:43
il vazui, cum sa nu? unde crezi ca ma uitai tot timpu'? :D bine, mai aruncai priviri si putin si pe la ceilalti :P

ma, eu vad dupa proba asta toata lumea se bucura ca macar s-au terminat frumos probele...sincer, dupa mine, tot urate au ramas pt ca eu nu am tinut cu nimeni aici si sunt total indiferenta fata de ce s-a intamplat. am inteles ca yu-na a patinat perfect si ca a ridicat proba feminina la standarde inalte, dar nu prea ma intereseaza, adica nu m-am bucurat si nu pot sa ma bucur.
olimpiada asta ramane cea mai nasoala pe care am vazut-o ! e subiectiva treaba, bineinteles

whisper
27th February 2010, 21:15
Ei, lasa ca am avut si bucurii...cel putin eu da:P
Pang/Tong au terminat pe 2(si-au castigat lp-ul, ceea ce conteaza!:P) la perechi, Daisuke a luat medalia de bronz si Mao pe cea de argint. Kozuka a terminat pe 8...e bine pt o prima participare la o olimpiada! Miki doar pe 5, Steph pe 4 - dar macar ii vedem la gala:)
La dans nu e chiar ce vroiam eu, dar raman cu evolutiile de la OD(unde mi-au placut mai toate) si locul 5 al italienilor.
Plus ca Austria a luat aurul pe echipe la ski jumping si Schlieri de doua ori bronz la indiivdual.

Eu zic ca a fost o olimpiada buna. Cu tragediile ei(moartea georgianului, a mamei lui Joannie, cu accidentarile destul de urate ale unor participanti la diferite probe), cu "scandalul" de la proba baietilor, cu ratarile lui Brian, Tomas, Caro si evolutiile bune ale canadienilor, chinezilor, coreencei si chiar si alui Evan. :)

praf_de_stele
27th February 2010, 22:54
eu nu m-am putut bucura pt daisuke pt ca l-a depasit pe steph cu mai putin de-un punct...daca nu era situatia asta, ar fi fost bine, dar asa :(
si am fost trista pt aliona si robin, doar bronz, voiam mai mult...si mai mult si de la oksana/maxim
dar, ce-i drept, mi-a placut mult programul flamenco al tessei/scott. bestial!

in rest....pauza

mikeyy
27th February 2010, 23:00
La aceasta olimpiada.....din punctul de vedere al rezultatelor..a fost perfecta pentru mine :)
La perechi, dans si fete au castigat exact preferatii mei. Iar la baieti..nu am avut favoriti, dar mi-am dorit sa nu castige Plushy...si asta s-a intamplat. :D

Cristinush
27th February 2010, 23:13
Ce solitar era Stephy la inceput acolo(in video)...:P

Mai sunt si cele 2 rusoaice Leonova si Makarova pe locurile 9 si 10.
Le-am uitat :P

praf_de_stele
27th February 2010, 23:49
mihai, pt tine chiar a fost perfect. pt altii un dezastru perfect :P
cris, pai daca eu nu eram acolo normal ca statea singur :D dar lasa ca probabil au venit mai multi dupa-aia si l-au mai inveselit nitel...e adevarat ca nimeni nu poate sa-l inveseleasca cum fac eu, dar e mai bine decat deloc :D

le: scrisesem "sa-l inveleasca" :cry: cred ca ar merge si asta

whisper
27th February 2010, 23:53
Off! Pai A-chan a patinat mai bine Daisuke..asta e, daca si lui Stephy ii lipsi "za fire" nu a mai fost acelasi de la Tallin.

ice_girl
28th February 2010, 22:09
http://www.yahoo.com/_ylt=ArAyxzu0PvZYv6nVFLvhauGbvZx4;_ylc=X3oDMTY1NTd iOHRvBF9TAzIwMjM1MzgwNzUEX3MDMjE0MjYxNDYzMgRhAzEwM DIyNyBzcG9ydHMgb2x5IHNrYXRlcnMgYmVhdXR5IHNlY3JldHM gdARjcG9zAzIwBGcDaWQtMjE3NTgEaW50bAN1cwRpdGMDMARsd Hh0A1N0YXJza2F0ZXJzJiMzOTtiZWF1dHlzZWNyZXRzBHBrZ3Y DMTIEcG9zAzAEc2VjA3RkLWZlYXQEc2xrA3RodW1ibGluawRzb HBvcwNGBHRlc3QDNzAx/SIG=14cida26r/**http%3A//sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/Nagasu-Davis-Weir-share-the-beauty-secrets-of-%3Furn=oly,224666

irinaidu
1st March 2010, 23:56
am vazut si eu in sfarsit programele primelor 3 fete.
preferata mea e mao. coregrafia celor 2 programe ale ei e superba. imi place dramatismul si programele ei sunt foarte dramatice. si ea e o dulcica.
yu-na a fost perfecta, spul ei e foarte antrenant si ma lasa cu un zambet larg pe buze. lpul insa e superb tehnic dar pe mine coregrafia m-a plictisit. dar overall superb!
joannie prin comparatie cu cei 2 fulgi de nea care sunt mao si yu-na pare cam greuta pe gheata. dar de data asta a avut un plus de emotie si a reusit sa-mi stapaneasca emotiile intr-un mod genial. emotiile sunt mari doar pt ca e olimpiada, cand mai adaugi la asta tragedia ei, e aproape incredibil ca a reusit.

o sa ciesc sa vad ce ati mai zis voi sa vad ce programe ar trebui sa mai vad. ce a mai fost frumos.