PDA

View Full Version : OG 2010 -proba de perechi



whisper
1st February 2010, 00:38
Vor fi noi campioni olimpici din Europa sau medalia va lua drumul spre China?

mikeyy
1st February 2010, 13:07
Eu sper ca titlul olimpic sa plece in China..la Shen/Zhao. Vor fi la a patra Olimpiada din cariera..s-au mentinut in top timp de aproape 15 ani..merita si titlul olimpic!
Ei sunt un exemplu pentru toti!

ice_girl
1st February 2010, 13:44
eu as vrea sa castige Aliona si Robin, chinezii nici unii nu-mi plac in mod deosebit.

praf_de_stele
3rd February 2010, 18:07
hai cu europenii ! :P

whisper
4th February 2010, 22:08
eu sper sa fie Pang/Tong:P Daca nu, atunci Aliona/Robin sau Maria/Maxim :D

ricochet4
5th February 2010, 03:01
Maria si Maxim au doar putine sanse mai mari decat Volosozhar si Morozov, adica nule la titlu. Pacat. Au talent, dar parca le lipseste ceva mereu. Nu e magie intre ei. Si pacat, ca sint antrenati de acelasi antrenor care i-a antrenat si pe Totmianina si Marinin. Vasiliev parca.

Tracoromana
6th February 2010, 10:15
Shen si Zhao.

mikeyy
7th February 2010, 17:59
Ingo Steur a declarat in timpul unei conferinte de presa de la Vancouver ca LP-ul lui Savchenko/Szolkowi a fost putin modificat...si anume au scos 3Salchow si au bagat 2Axel.

Diferenta dintre un triplu Salchow si un dublu axel este de 1 punct: 3S (4.5 pct) si 2A (3.5 pct).

ricochet4
8th February 2010, 00:36
A facut pana acum cineva la perechi 3A ?

mikeyy
8th February 2010, 01:52
Doar 3A aruncat...americanii Inoe/Baldwin. Ultima data au reusit chiar la Nationalele SUA de acum 3 saptamani.

ricochet4
9th February 2010, 01:13
Oare cum o fi ala aruncat ? Nu ai un link te rog ?

mikeyy
9th February 2010, 01:20
Ba da....uite aici de la minutul 3 incolo: http://www.youtube.com/watch?v=OLgpMQX-xB8

ricochet4
10th February 2010, 00:17
Merci.

Iulya
14th February 2010, 04:09
Pairs - Short Program

Starting Order


Warm-Up Group 1
1 SHEN Xue / ZHAO Hongbo CHN
2 SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja EST
3 SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz POL

Warm-Up Group 2
4 DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy USA
5 HAUSCH Maylin / WENDE Daniel GER
6 JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick FRA

Warm-Up Group 3
7 BAZAROVA Vera / LARIONOV Yuri RUS
8 EVORA Amanda / LADWIG Mark USA
9 LANGLOIS Anabelle / HAY Cody CAN
10 KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman UKR

Warm-Up Group 4
11 DELLA MONICA Nicole / KOCON Yannick ITA
12 KEMP Stacey / KING David GBR
13 MORAND Anais / DORSAZ Antoine SUI

Warm-Up Group 5
14 MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maxim RUS
15 VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav UKR
16 KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Alexander RUS

Warm-Up Group 6
17 DUBE Jessica / DAVISON Bryce CAN
18 PANG Qing / TONG Jian CHN
19 ZHANG Dan / ZHANG Hao CHN
20 SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin GER

Tracoromana
14th February 2010, 09:13
In sfarsit o lista! Mersi Iulya.

SHEN Xue / ZHAO Hongbo primii. Hmmm..

mikeyy
14th February 2010, 14:13
Oare e avantaj sau dezavantaj pentru Shen/Zhao?
Important e sa-si faca treaba fara greseli. Daca totul merge bine..presiunea va fi pe umerii celorlalte perechi.

O sa stau sa-i vad in direct..macar pe ei!

lady_k
14th February 2010, 14:52
Oare daca ma trezesc la 5 prind ultimele 2 grupe?:thinkso: Daca nu ... macar la 4:45?:(

ice_girl
14th February 2010, 15:30
Aliona si Robin sunt ultimii, cred pt ei o sa fie cea mai mare presiune dar sper sa faca un program bun, fara greseli si sa claseze pe locul 1 dupa SP dar mai ales sa mai rateze la programul liber si sa castige aurul olimpic, singura medalie care le lipseste din palmares.

Geografu
14th February 2010, 16:10
Am o intrebare, proba nu era programata pe 15 ? Sau 14 de la noi, fiindca se trece de 0, devine 15 si atunci se schimba implicit si programul ?

Tracoromana
14th February 2010, 18:19
14 la ei, 15 dimineata la 2,35 la noi.

iris_for_daria
15th February 2010, 02:36
Buna dimineata ! Nu e nimeni pe aici ????...hhmmm, singura cred ca o a adorm la loc....

mikeyy
15th February 2010, 02:43
Bravo Shen si Zhao!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am avut emotii la saritura in paralel...dar au facut foarte bine!

76.66
Da :)
Asa!!!!!!!!!!!!!!

ricochet4
15th February 2010, 02:48
Dar unde urmaresti ? La TVR si Eurosport vad ca e sanie.

mikeyy
15th February 2010, 02:50
Pe TVR1 e in direct si comenteaza Alina Alexoi alaturi de Negrea.

ricochet4
15th February 2010, 02:53
Eu ma uitam pe TVR HD.

iris_for_daria
15th February 2010, 03:23
Mai la presentare a avut cineva mai mult decat Shen si Zhao ? Adica oki, n-am nimic cu ei, la tehnic intr-adevar jos palaria, dar pe mine in rest nu m-au impresionat in mod deosebit...
Sau mai tre sa-l urmaresc o data programul lor pt ca eram adormita (tocmai ma trezisem) ?

Edit: Ce fain le-a zis Negrea...din pacate cam cu asta ramanem mereu, cu zisul...dar macar aud si eu pe cineva suparat...

ricochet4
15th February 2010, 04:55
Dar sa-l vad zicand in fata respectivilor. Sint convins ca are dreptate, Belu e un mos ramolit, dar am observat ca Negrea trage mereu spuza pe turta lui. Mereu incearca sa caute scuze lui si Roxanei. Ba nu sint bani, ba nu sint sustinuti cu relatii, ba nu au punctat arbitrii cum trebuie, ba aia, ba ailalta. Imi place Negrea, e simpatic, sincer, dar nici el nu e cel mai grozav antrenor, altfel nu o tot cocolosea pe Roxana atat, in loc sa o ridice valoric, nici Roxana nu e atat de buna pe cat ar vrea el si toti sustinatorii. Si nu-mi place ca in asteptarea notelor, vorbea in germana.

Tracoromana
15th February 2010, 05:14
Sunt pe metereze, dar daca mai vad o data Swan Lake cu Yuko/Alexander dau in diabet.

iris_for_daria
15th February 2010, 05:48
Sincer mie si Zhang si Pang / Tong mi-au placut mai mult decat Shen / Zhao...

Tracoromana
15th February 2010, 06:12
Pairs SP

01 1 China SHEN Xue / ZHAO Hongbo 76.66
02 20 Germany SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin 75.96
03 16 Russian Federation KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Alexander 74.16
04 18 China PANG Qing / TONG Jian 71.50
05 19 China ZHANG Dan / ZHANG Hao 71.28
06 17 Canada DUBE Jessica / DAVISON Bryce 65.36
07 9 Canada LANGLOIS Anabelle / HAY Cody 64.20
08 14 Russian Federation MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maxim 63.44
09 15 Ukraine VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav 62.14
10 8 United States EVORA Amanda / LADWIG Mark 57.86
11 11 Italy DELLA MONICA Nicole / KOCON Yannick 56.82
12 7 Russian Federation BAZAROVA Vera / LARIONOV Yuri 56.54
13 13 Switzerland MORAND Anais / DORSAZ Antoine 55.34
14 4 United States DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy 53.26
15 6 France JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick 51.16
16 12 Great Britain KEMP Stacey / KING David 48.28
17 5 Germany HAUSCH Maylin / WENDE Daniel 45.46
18 2 Estonia SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja 42.18
19 10 Ukraine KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman 39.54
20 3 Poland SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz 39.30

whisper
15th February 2010, 07:44
Multumesc Flavia! :floricica:
Nu am stat sa vad proba in direct...si nush ce o sa vad nici din inregistrare:P

:( Ce jos sunt Pang/Tong! :(

@Daria: Mie nu mi-au placut niciodata Shen/Zhao....sau am vazut eu doar programele cele mai plictisitoare ale lor:P

lady_k
15th February 2010, 07:51
Nu i-am vazut pe Shen si Zhao, asa buni au fost? Din pacate nu-i pot compara cu Aliona si Robin pentru ca ... s-a luat curentul la poza de inceput si a venit cand se imbratisau la final.:(

Dar eu am alta problema, cine i-a vazut pe Anabelle Langlois si Cody Hay, poate sa-mi spuna si mie daca chiar au fost mai slabi decat Dube si Davidson? Ca eu cam am o problema cu publicul canadian si american care isi ridica in slavi compatriotii.:( La tehnic nu stiu, dar la artistic cel putin Mukhortova si Trankov mi s-au parut mai buni decat D/D si totusi sunt cu 2 locuri mai jos ...

mikeyy
15th February 2010, 10:21
Ma bucur mult sa-i gasesc pe Shen/Zhao pe primul loc. Azi-noapte am vazut doar primele doua grupe.
Dupa-amiaza sper sa-i pot vedea si pe restul cand vor da in reluare!

Dupa cum arata rezultatele...primele 5 perechi se vor lupta pentru medalii.
Eu sper sa ramana clasamentul la fel si dupa LP!

emiii03
15th February 2010, 10:23
nu am vazut nici un program, dar imi place clasamentul, chiar f mult ;)
sa ramana asa, e chiar realist, mi se pare

innuendo
15th February 2010, 11:04
sper ca aliona si robin sa revina pe 1 la liber, chiar merita acest titlu

iris_for_daria
15th February 2010, 11:46
Nu i-am vazut pe Shen si Zhao, asa buni au fost? Din pacate nu-i pot compara cu Aliona si Robin pentru ca ... s-a luat curentul la poza de inceput si a venit cand se imbratisau la final.:(

Dar eu am alta problema, cine i-a vazut pe Anabelle Langlois si Cody Hay, poate sa-mi spuna si mie daca chiar au fost mai slabi decat Dube si Davidson? Ca eu cam am o problema cu publicul canadian si american care isi ridica in slavi compatriotii.:( La tehnic nu stiu, dar la artistic cel putin Mukhortova si Trankov mi s-au parut mai buni decat D/D si totusi sunt cu 2 locuri mai jos ...

I-am vazut eu si nici mie nu mi se pare ca au fost mai slabi decat compatriotii lor (dimpotriva chiar) si n-am nimic cu Dube/ Davison in general imi plac, insa acum, dupa mine, au fost mai slabi; pareau si ei surprinsi de punctaj...cum de altfel nu mi se pare ca au fost mai buni, la fel cum spui, nici fata de Mukhortova / Trankov. Pentru ca rusii chiar au fost foarte buni, exceptand cazatura lui Maxim. Interesant insa cum altii cu o cazatura se claseaza pe 6, iar altii doar pe 8...:drak:

lady_k
15th February 2010, 11:49
Primii "alti" sunt canadieni.:P
Remember CM din 2001? Tot Vancouver ...

iris_for_daria
15th February 2010, 12:33
CM 2001, Vancouver in rolurile principale protagonistii scandalului din urmatorul an de la Olimpiada ? Da, da...ceva, ceva imi amintesc...dar tot canadienii au furat puncte si at..

Adeline
15th February 2010, 13:08
Dupa mine, asa cum spunea si mickey as vrea sa primeasca SHEN si ZHAO ce este al lor, poate nu sunt cei mai buni (desi ma indoiesc) dar sa fi in top la 3 olimpiade si cu pauze...sunt de admirat, sunt un exemplu

daca nu...sa fie aliona si robin pt originalitate si daca nu Qing si Tong pt ca dau impresia ca sunt fragili dar puternici pe gheata!

Nu, alexander si robotica lui ( cum ii spuneam noi lui Yuko) nu imi plac, au talent dar le lispseste ceva, nu au stralucire!

ice_girl
15th February 2010, 14:37
Eu vreau pe Aliona si Robin pe primul loc, mi se par cei mai constanti, cu programe mereu originale si interesante, pe care le urmaresc cu placere.
Pe locul doi ii vreau pe Shen si Zhao iar pt medalia de bronz nu am nici o preferinta.
Astept ca arbitrii sa fie corecti cu cei din Canada, sa ii puncteze pe merit ( in special pe Chan)!

praf_de_stele
15th February 2010, 14:42
sper ca aliona si robin sa revina pe 1 la liber, chiar merita acest titlu
de acord !!!
de-abia astept sa vad reluarile la 17!

Tracoromana
15th February 2010, 15:10
pe site-ul oficial sunt postate toate punctele acordate la tehnic si componente (click pe semnul + din dreapta)

http://www.vancouver2010.com/olympic-figure-skating/schedule-and-results/pairs-short-program_fsx020201Tu.html

Dube/Davidson: 36.16 (elemente tehnice) si 30.20 (componente)
Langlois/Hay:37.60 (elemente tehnice) si 26.60(componente)
Mukhortova/Trankov: 34.24(elemente tehnice) 30.20 (componente)

La Shen/Zhao am remarcat ca au tranzitii foarte bune de la un element la altul. Mie mi-au placut.

lady_k
15th February 2010, 15:15
dar tot canadienii au furat puncte si at..

Asta vroiam sa subliniez.


Merci, Flavia, am vazut.:)

Iulya
15th February 2010, 16:44
Am vazut de la grupa a doua ...si i-am ratat pe Shen si Zhao ...asa ca nu ma pronunt ... in ceea ce priveste punctajul lor
Mi-au placut vicecampionii canadei,dar Aliona si Robin dar mi-a parut rau de ucrainieni si de Maxim Trankov ...offf

mikeyy
15th February 2010, 18:28
Am vazut si eu acum in reluare:

Eu sunt de acord cu clasamentul...arbitrajul chiar mi se pare foarte ok.
- Aliona si Robin nu s-au sincronizat la piruete...iar la un asemenea nivel competitional, orice detaliu conteaza...deci corect locul al doilea.

- Yuko si Alexander din ce in ce mai constanti...frumos programul, dar nu m-a mai prins asa mult (vorba Flaviei...prea mult Swan). Maine cred ca vor risca cvadrupla.

- Pang/Tong au avut program curat...dar structura programului e destul de slabuta...la fel si in cazul lui Zhang/Zhang.

- Dube/Davison...chiar daca au avut ratare la saritura in paralel...constructia programului e foarte bine gandita..de fapt se stie ca scoala canadiana de patinaj pune mult accent pe partea de componente.

- Maria si Maxim....chiar mi-a parut rau pentru el :( Insa ca-n cazul chinezilot P/T si Z/Z...nu exceleaza la componente si de aici si diferenta dintre ei si canadieni.

Si la final...Xue Shen si Hogbo Zhao...tehnic + artistic + executie + interpretare ++++++ Perfect :) Am mai tot zis sezonul acesta...ei sunt singurii la care vezi ca patineaza din pasiune, relaxati...restul sunt toti concentrati, stresati, ingandurati.
O adevarata placere sa-i urmaresti pe cei 2 chinezi. :ok:

Tracoromana
15th February 2010, 19:13
Am vazut de la grupa a doua ...si i-am ratat pe Shen si Zhao ...asa ca nu ma pronunt ... in ceea ce priveste punctajul lor
Mi-au placut vicecampionii canadei,dar Aliona si Robin dar mi-a parut rau de ucrainieni si de Maxim Trankov ...offf


Inregistrarea sp-ului Shen/Zhao este pe tvr:

http://www2.tvr.ro/jo2010/
la sectiunea "toate stirile" , la unul din articolele de "patinaj artistic" din 15 februarie.

mikeyy
15th February 2010, 21:11
Ordinea de start pentru programul lung. Aveam impresia ca doar primii 16 intra la lung...dar se pare ca pana la urma intrati toti 20:

1 - GER HAUSCH Maylin, WENDE Daniel
2 - UKR KOSTENKO Ekaterina, TALAN Roman
3 - EST SERGEJEVA Maria, GLEBOV Ilj
4 - POL SULEJ Joanna, CHRUSCINSKI Mateusz

5 - GBR KEMP Stacey, KING David
6 - FRA JAMES Vanessa, BONHEUR Yannick
7 - SUI MORAND Anais, DORSAZ Antoine
8 - USA DENNEY Caydee, BARRETT Jeremy

9 - USA EVORA Amanda, LADWIG Mark
10 - RUS BAZAROVA Vera, LARIYONOV Yuri
11 - UKR VOLOSOZHAR Tatyana, MOROZOV Stanislav
12 - ITA DELLA MONICA Nicole, KOCON Yannick

13 - CAN LANGLOIS Anabelle, HAY Cody
14 - CHN ZHANG Dan, ZHANG Hao
15 - RUS MUKHORTOVA Maria, TRANKOV Maksim
16 - CAN DUBE Jessica, DAVISON Bryce

17 - RUS KAVAGUTI Yuko, SMIRNOV Aleksandr
18 - GER SAVCHENKO Aliona, SZOLKOWY Robin
19 - CHN PANG Qing, TONG Jian
20 - CHN SHEN Xue, ZHAO Hongbo

lady_k
15th February 2010, 22:55
Mda, cred ca ma trezesc tot la 5 si sper sa vad si din penultima grupa ceva ...

iris_for_daria
15th February 2010, 23:09
Eu voi incerca iar sa ma trezesc de la 3...e nasol insa ca acum o sa tina pana la 7. Sper sa rezist, de asta ma si pun la somn de pe acum.
Sper sa am cu cine comenta dimineata, ca pe pauze ma tine si asta treaza. :D
asa ca...cine o sa mai fie prin zona ? :yes:

Iulya
16th February 2010, 00:39
Cred ca si eu o sa incerc sa fiu treaza ...nu stiu insa daca o sa fiu si la calculator ...depinde cat de obosita sunt ...
Imi doresc:

un program bun si curat pt ucrainieni ... mi-au intrat bine de tot pe sub piele :P si cred ca ar merita
o medalie de aur pt germani
evolutii cat mai bune pt toate cuplurile ...
Multe emotii, pasiune si un arbitraj corect

iris_for_daria
16th February 2010, 03:41
Care e faza cu perechile de la 20 la 16 ?

emiii03
16th February 2010, 03:44
imi dati si mie un online stream?

iris_for_daria
16th February 2010, 03:57
imi dati si mie un online stream?

http://www.eurovisionsports.tv/olympics/

Edit: Iti merge ?
Edit 2: Cum vine asta daca erau intr-o grupa superioara primeau mai multe pct la componente ? Nu se dau pct in functie de ce faci si cat esti de bun ci in functie de grupa in care esti ? Cred ca mi-e dor de vechiul sistem de punctaj.
Edit 3: Ce modest e Negrea..."ai patinat mai bine decat ei ?" si raspunsul lui: "DA"...m-am inecat cu modestie....

ricochet4
16th February 2010, 05:11
Ce era sa zica ? Nuuuu, mi-am dat cu stangul in dreptul ? Asta imi place la Negrea, spune ce gandeste.

ricochet4
16th February 2010, 05:22
Ce costume urate au Dube si Davison.

iris_for_daria
16th February 2010, 05:57
Daca si azi Dube / Davison o iau inaintea rusilor, apai ma duc cu bomba peste arbitrii!!!

DEOSEBIT !! Imi fac bagajele....

whisper
16th February 2010, 06:48
/OLE/ Ce program super au avut Pang/Tong!!!!!!!! /OLE/

Dube/Davison nu meritau sa fie asa sus..dar sunt acasa!


LE: Pang/Tong au castigat lp-ul :no1
Pacat ca au fost asa jos dupa sp:(

Pairs(sp+lp)
1.Shen/Zhao
2.Pang/tong
3.Savchenko/Szolkowi
4.Kawaguti/Smirnov
5.Zhang/Zhang

Chinezii de pe primele locuri au fost singurii care au patinat fara greseala!:)
Dupa ce in 2006 au ocupat locurile 3 si 4 acum au urcat pe 1 si 2! :yes:

iris_for_daria
16th February 2010, 07:03
Pang Tong meritau sa castige aurul...pt ca si ieri lui Shen / Zhao le-au cam umflat punctajul desi n-au fost cei mai buni...
Insa poate e mai bine asa....au castigat aurul in sfarsit si poate acum se retrag de tot...sa le ajunga !

Frumos concurs cel al perechilor, dar poate nu cel mai corect. Asta e ! Felicitari castigatorilor !

Imi pare rau pentru Kavaguti / Smirnov...au dat-o in bara de data asta...:(

whisper
16th February 2010, 07:06
:cry: Bine zis Daria!

@Emi si Mihai: Slava Domnului ca nu a ramas clasamentul asa! Nu era corect deloc!...adica bine nu am vazut sp-ul :P

lady_k
16th February 2010, 07:51
I-am vazut pe Pang si Tong din usa si nu am vazut notele, dar meritau sa fie peste Aliona si Robin, zic eu. Nu i-am vazut pe Shen si Zhao asa ca nu-i pot compara cu ei.
Imi pare rau de Kavaguti/Smirnov, nu ma asteptam sa greseasca asa.
Merg si eu cu bomba aia peste arbitrii.:(

whisper
16th February 2010, 07:54
Un articol proaspat despre proba de perechi:
http://www.usatoday.com/sports/olympics/vancouver/figureskating/2010-02-15-pairs-figure-skating_N.htm?csp=34

lady_k
16th February 2010, 08:25
"Skating together for the past 18 years"
Sunt 12 ani de la Nagano ... Wow!

Tracoromana
16th February 2010, 08:45
Uau.................n-am stiut ca e Lp -ul in noaptea asta. :cry: am crezut ca e o zi intre elel. Dar ma bucur nespus de medalia de aur pentru chinezii Shen/Zhao. /OLE/ Trebuie sa vad reluarile.

miafangina
16th February 2010, 08:55
Ce costume urate au Dube si Davison.

Subscriu intru totul,el parca mergea la supermarket si ei i se vedeau......prin rochita,iar culoarea,urita de tot;si mie imi placeau acesti patinatori,nu-mi inchipui ce-a fost in capul stilistului.

miafangina
16th February 2010, 09:09
Mie mi-a placut concursul,chiar daca s-a gresit destul de mult.

Ucrainienii au facut un program bun,parca i-as fi vrut putin mai sus.Rusii au vrut tare mult si n-au reusit,poate de emotii,pacat;oricum,chinezii au meritat,e discutabila ordinea,cei de pe doi au fost mai buni,dar eu mi-am dorit aurul pentru ceilalti,norocul lor cu punctajele de la scurt(cred ca si arbitrii i-au vrut pe locul 1:)).

Aliona si Robin au patinat foarte frumos,pacat de greseli,cu toate ca nu-s convinsa ca un program perfect le-ar fi adus mai mult decit argintul,dar cine stie,daca ei nu greseau,poate greseau chinezii?

emiii03
16th February 2010, 09:18
huh...datorita unor circumstante, am fost treaza pe la 4 :sleep:

am vz 3 perechi :cool: nu primii 3....dar nu-mi place podiumul
fac si eu ca Ade, n-am vz programele, dar nu-mi place
imi sustin continentul :D

mikeyy
16th February 2010, 09:41
Wow....Shen si Zhao campioni olimpici!!! In sfarsit...bravo lor!!! :ok:
Daca nu ma insel acesta e podiumul de la finala de GP...parca si acolo a fost aceeasi ordine la locurile 1-3.

Abia astept sa vad reluari. Mi-a parut rau ca nu am putut sa vad in direct....dar nu conteaza daca au castigat preferatii mei.
Mai este vreo pereche in istoria patinajului care sa participe la 4 Olimpiade si sa se afle de fiecare data in top 5? Eu cred ca ei sunt cei mai tari din istorie!
O sa cercetez :)

innuendo
16th February 2010, 10:24
ce rau imi pare pentru Aliona si Robin. Doar locul 3. off... si au mai fost si inaintea lor chinezi, pe care nu ii suport. Se pare ca probele la patinaj au inceput cu stangul, cu castigatori la care nu ne asteptam, cine stie ce surpriza mai vad si la proba masculina..

iris_for_daria
16th February 2010, 11:21
O surpriza ar fi sa nu castige Plushi...si eu zic ca asta ar fi una din surprizele placute...dar sa castige n-ar fi o surpriza pt ca e de asteptat, ar fi doar un lucru neplacut.
Mie, insa, mi-e teama de un argint pt Chan....ar fi un podium mai de cosmar decat cel de la perechi...PAREREA MEA ! :P

mikeyy
16th February 2010, 12:01
Se pare ca probele la patinaj au inceput cu stangul, cu castigatori la care nu ne asteptam, cine stie ce surpriza mai vad si la proba masculina..

De ce zici ca a fost o surpriza? Nu erau chinezii favoriti pentru titlu olimpic?:shocked:

De la inceputul sezonului au dominat, ambele perechi din China. Aliona si Robin s-au chinuit tot sezonul...greseli peste greseli.

In plus o pereche precum Shen si Zhao cu 7 medalii mondiale (dintre care 3 de aur), cu 9 medalii la Finalele de GP (dintre care 6 de aur), 4 medalii la Campionatul celor 4 Continente (dintre care 3 de aur), 2 medalii olimpice de bronz...nu reprezinta o surpriza, ci o dovada a carierei de succes, incununata cu un titlu olimpic, meritat! :ok:

andreeas
16th February 2010, 15:51
nici una dintre perechile din Rusia nu a fost prezenta la vreo Olimpiada.
poate aceasta lipsa de experienta sa fi contat.
uitandu-ma la Shen/Zhao in 2014 nu le va fi imposibil sa participe si sa castige o medalie.
chinezii au meritat medalia de aur, respectiv de argint.
au demonstrat-o tot sezonul nu numai acum.:)

Anisia
16th February 2010, 16:56
M-am trezit chiar cand au inceput sa patineze Shen si Zhao. Intr-adevar, meritau sa castige. Nu pot sa ma pronunt pentru celelalte perechi, dar mi-a parut rau pentru Aliona si Robin. Aratau cam dezamagiti pe podium. Si rusii cred ca puteau mai mult.

whisper
16th February 2010, 17:16
@Andi: Surpriza?!? Eu nu cred! Surpriza era daca castigau Maria si Maxim...nu ar fi fost rau nici asa :D

@Emi: Daca vedeai programul chinezilor Pang/Tong nu mai ziceai la fel. A fost cel mai bun!

@Mia: Si mie imi placeau Dube/Davison...chiar nush ce s-a intamplat cu ei in ultimul timp de nu mai au programe bune. La fel cum nu inteleg ce se intampla cu Zhang/Zhang. In loc de eternii secunzi cu sanse la aur au ajuns sa se chinuie sa prinda un loc 5. Nu stiu daca il meritau...au gresit si chiar daca din punct de vedere tehnic a fost bun, ca si artistic nu au spus nimic - bine, nu e ceva nou la ei.

ice_girl
16th February 2010, 19:10
Acum dupa ce mi-a trecut supararea, si am mai vazut inca o data programele ( in reluare pe Eurosport) pot sa le analizez obiectiv si trebuie sa recunosc ca Shen si Zhao au meritat pe deplin medalia de aur, au fost cei mai siguri pe ei si au patinat pe o partitura superba.
Mi-au placut si Pang/Tong mai ales din punct de vedere tehnic dar nu au acel "savoir faire" , mi se pare ca le lipseste stralucirea, Aliona si Robin nu au stralucit la partea tehnica dar din punct de vedere artistic mi s-au parut mai buni decat Pang/Tong, au interpretat foarte bine muzica ca de fiecare data, au creat o poveste.
Felicitari tuturor medaliatilor!

mikeyy
16th February 2010, 19:23
Am vazut si eu programele medaliatilor:

- Aliona si Robin....programul e foarte frumos. Mie imi place melodia aleasa. Insa prea multe greseli la partea tehnica...ea la a doua saritura din "cascada", iar el la dublu axel. Ironia sortii..inainte de JO, Ingo Stuer a hotarat sa schimbe Salchow-ul, deoarece le-a pus probleme de-a lungul sezonului. L-au schimbat cu Axel, insa si saritura asta le-a pus probleme...Robin ratand-ul. Nu prea fac fata presiunii..mai ales cand au concurenta serioasa. Sper sa nu se retraga si sa incerce si pt 2014...nu e impoosibil sa patinez si la peste 30 de ani (cazul lui Robin in 2014)....chinezii ne-au dovedit ca varsta nu conteaza, atata timp cat iti doresti si faci din pasiune.

-Pang/Tong. Foarte frumos...au fost foarte siguri pe ei. Un program puternic, bine executat. Mi-au placut in special sariturile aruncate...super!!!

- Shen/Zhao....o clipa de neatentie la acea ridicare :) Dar au mascat foarte bine...nu a fost vizibil. Oricum un program solid, bine executat si frumos interpretat. M-au amuzat cand au primit punctajele...pe ecran aparea ca sunt pe locul 1, spectatorii aplaudau..dar ei nicio reactie :) Doar dupa ce a anuntat crainicul ca sunt pe primul loc...si-au dat seama ca de fapt ei sunt liderii si implicti campionii olimpici. :) Dragut momentul.
Acum ei au tot ceea ce si-au dorit, dar eu sper sa nu se retraga si sa mearga si la mondiale. Sunt in forma si ar putea sa castige si acolo fara probleme

In proba perechilor s-a indeplinit ceea ce imi doream. Sa zicem ca la baieti nu ma intereseaza prea mult..ca nu am un favorit anume. Insa la fete si la dans vreau sa castige tot favoritii mei :)

Tracoromana
16th February 2010, 19:25
Ee, am vazut si eu reluarile.

Intr-adevar programul Pang/Tong a fost cel mai bun, dar 5-6 puncte mi s-ar fi parut o diferenta cam prea mare fata de programul Shen/Zhao care n-au avut greselile germanilor. De altfel toate programele sunt frumoase. Chiar si Aliona/Robin care au gresit, au reusit sa transmita emotie spectatorului. Mie cel putin, parca mi-a placut cum au patinat mai mult ca alta data.

Am avut emotii in legatura cu programul Shen/Zhao, dar o colega de servici care nu e fan patinaj si care stia ca eu sunt pasionata mi-a spus azi: "Mi-au placut cel mai mult chinezii." "Care???" am sarit eu. "Cei batrani, pentru ca au avut o fluenta care mi-a mers la inima". M-am bucurat sa aud asta de la o persoana care nu urmareste patinaj in mod obisnuit.

Cei mai slabi dintre favoriti au fost Dube/Davison, pacat de muzica aceea frumoasa. Costumatia cenusie cred ca li se trage de la Pelletier care a avut una asemanatoare in 2002. Daca arbitri ii favorizeaza pe canadieni, astept sa-i vad si la Tessa/Scott. :P (Ai vazut Mia, cum imi canalizez eu energiile pozitive?)

corina_mee
16th February 2010, 20:01
In sfarsit am vazut si eu programele.Urasc orele de difuzare...ma uit mai mult pe net decat la televizor. Nici macar reluarile nu ajung sa le vad.:(

Podiumul este corect. Shen/Zhao si Pang/ Tong au avut programe superbe si fara greseli. Chiar daca ii ador eu pe Aliona si Robin, trebuie sa recunosc ca au cam gresit, nu meritau mai mult de medalia de bronz. :(. Interpretarea a fost superba si in cazul lor, dar pacat de greselile de la tehnic. Sper sa nu se retraga si sa ii mai vedem si la urmatoarea olimpiada.

E de admirat ce au reusit Shen/Zhao...trei medalii olimpice. Dupa doua medalii de bronz chiar meritau sa isi incheie cariera castigand aurul. Mi-a parut f bine pentru ei.

Si m-am bucurat si pt Pang/Tong ca au castigat programul liber...a fost intr-adevar cel mai bun program.

innuendo
16th February 2010, 20:23
Nu neapărat că a fost o surpriză, nu am zis așa ci doar că nu prea sunt de acord, pur și simplu. este oarecum nedrept, Aliona și Robin au dominat proba 2007 2008 2009 sau oricum, perioada acesta (ani neolimpici) și au câștigat titlul european, titlul mondial, niște performanțe extraordinare și tocmai titlul olimpic nu l-au putut câștiga. L-ar fi meritat. dacă erau în forma de acum 1 an, 2. deveneau campioni olimpici, dar au avut ghinion..să nu fie jocurile olimpice în anii lor de glorie. Și cu chinezii nu îmi plac mie, pur și simplu, ca oameni , motivele mele.
Când vorbeam de surprize, spuneam de proba băieților..că cine știe ce se va mai întâmpla. Și cum zicea și Daria, o surpriză ar fi să nu câștige Plushenko aurul olimpic. Cel care va câștiga trebuie să și merite, să fie un sportiv valoros, constant. Trebuie să acceptăm superioritatea unora și să învățăm să pierdem. E adevărat că toți avem favoriți la fiecare probă și ne pare rău când nu câștigă, dar trebuie să acceptăm că există poate cineva mai bun. Să nu-i mai judecăm după cum arată: că e frumos, că nu știu ce păr are, că are nasul mare, că are zâmbetul nu știu cum... Și nu e frumos să vrem răul altuia, doar pentru că ni se pare nouă că este nu știu cum sau este un contracandidat al favoritului nostru. Oricare sportiv poate greși. Și ar fi foarte urât să câștige unii pe baza unei greșeli (ratări al altui concurent). Sperăm să nu fie ratări să fie programe frumoase, toți să evolueze la capacitate maximă, să nu existe probleme de sănătate. Și să se lupte de la egal la egal.. Aș vrea să vedem programe curate.

Geografu
16th February 2010, 20:50
Nu am intrat de aproape 2 zile, asa ca am ce vorbi, mai ales ca am avut norocul sa prind live ambele probe ! :yeah:

Ca s-o luam cu inceputul, cred ca a fost unul dintre cele mai puternice si stranse concursuri de perechi din cate am vazut pana acum. Si putea fi si cel mai valoros chiar, daca patinatorii isi mentineau ritmul de la programul scurt, care a fost de zile mari.

Sa ii iau pe rand, asadar. Shen/Zao, marii campioni olimpici. Eu ii felicit, bravo lor, e o mare realizare la varsta lor si dupa o pauza de 3 ani sa vii sa iei o medalie de aur la o Olimpiada unde concurenta este teribila. Vreau sa semnalez insa cateva aspecte. Nu cred in coincidente. Niciodata. Astfel, nu pot sa cred ca a fost o simpla intamplare faptul ca ei au pornit primii la SP, scorul influentand intr-o anumita masura evolutia de dupa a campionilor. Fara indoiala ca au patinat frumos, au acoperit gheata, au fost ireprosabili la tehnica, nu au facut greseli la SP, iar la LP, in afara de acea mare gafa mare la prinderea de la twist, nu cred ca putem pune degetul pe o eroare a chinezilor. Interpretarea si coregrafia pe muzica lui Albinoni a fost impresionanta ! :ok:

Pang/Tong. Superb program LP, cel mai frumos si bine executat program liber de perechi de foarte mult timp. Interpretare fara gresela, tehnica ireprosabila, nu mai am cuvinte. Vreau sa intreb insa de ce au fost atat de penalizati la scurt, pentru ca altfel ei erau lejer si pe buna dreptate medaliati cu aur. A fost vorba si de o deducere de 1 punct. Pentru ce ??

Nemtii.......superbi la SP, cand programul a facut din nou ravagii. Mult mai buni ca la CE, dar ce folos, asiaticii nu erau de batut la JO. Ciudata evolutia lor la lung, Robin a fost de nerecunoscut, aia era o saritura pe care o facea si cu ochii inchisi alta data. Presiune de concurs si-a spus cuvantul, oricum pentru ei, un bronz e o mare realizare.

Kawaguti/Smirnov, degeaba au patinat frumos pe Lebada lui Saint-Saens, au fost DEZASTRUOSI la libere, unde chiar ma asteptam sa vad ceva frumos. Nu stiu ce a fost cu ei, erau in forma dupa aurul la CE. la SP aratasera bine, erau la 2 puncte de lideri, cred ca si aici si-a spus cuvantul tracul, emotia de concurs. Era logic ca ei sa iasa de pe podium, sa zica mersi ca nu au sfarsit pe 5.

Ceilati chinezi mi-au placut si ei, s-a vazut insa ca ei sunt mai lipsiti de experienta, sunt convins insa ca Jhang/Jhang vor avea un mare cuvant de spus la CM din urmatorii ani. Mi-a parut enorm de rau de Jessica Dube, a ratat la ambele programe si nu imi explic de ce, au avut programe asa bune, fanii erau cu ei, chiar pacat...:(

Sa ma scuzati ca am scris asa mult....:)

Gyulia
16th February 2010, 21:03
dap,si mie mi s-au pariu mai buni Pang/Tong...pacat ca au avut note mai mici pa sp,cat despre nemti...sunt superbi cand reusesc un program curat...se pare insa ca emotiile au fost prea mari:)

praf_de_stele
16th February 2010, 21:20
gyulia, bine ai venit !!! sa mai postezi :)

am vazut reluarile, intentionat nu m-am uitat la clasament pana dupa programe pt ca voiam sa fie surpriza, sa para ca si cand ar fi fost live. desi ma cam asteptam sa castige chinezii, dar am sperat pt aliona si robin, asta e. cum a zis si alex, a ratat aiurea el, nu ma asteptam. la partea artistica au fost geniali! :cool: la urmatoarea olimpiada o sa aiba mai multa experienta si poate isi vor stapani mai bine emotiile, merita un aur olimpic. deci asta a fost marea mea dezamagire.
in rest, sunt si eu de acord cu voi. parca pang/tong au fost mai buni, pe mine cel putin m-au impresionat mult mai mult decat shen/zhao. programul lor lung a fost cel mai bun, mi-a placut cel mai mult din toate punctele de vedere, pacat de diferenta de la sp :( mi-ar fi placut sa castige ei, daca aliona si robin n-au putut

doamne, hai steph la noapte ! iar nu ma uit la rezultate pana dupa reluarea de maine, nu vreau sa stiu dinainte

Gyulia
16th February 2010, 21:31
ma bucur si eu ca v-am gasit...:)
astept si eu concursul de la masculin
ii tin pumii lui brian;)

Tracoromana
16th February 2010, 21:32
Pang/Tong. Superb program LP, cel mai frumos si bine executat program liber de perechi de foarte mult timp. Interpretare fara gresela, tehnica ireprosabila, nu mai am cuvinte. Vreau sa intreb insa de ce au fost atat de penalizati la scurt, pentru ca altfel ei erau lejer si pe buna dreptate medaliati cu aur. A fost vorba si de o deducere de 1 punct. Pentru ce ??

Deductia de 1 punct au luat-o pentru depasirea timpului regulamentar.

whisper
17th February 2010, 05:22
/hello Bine ai venit Gyulia!

CE?!? Ce aiurea sa pierzi aurul pentru depasirea timpului. Nici macar nu au cazut sau ceva de felul asta! Imi pare rau pt ei..dar poate vor participa si la Sochi :P


Mi-au placut si Pang/Tong mai ales din punct de vedere tehnic dar nu au acel "savoir faire" , mi se pare ca le lipseste stralucirea, Aliona si Robin nu au stralucit la partea tehnica dar din punct de vedere artistic mi s-au parut mai buni decat Pang/Tong, au interpretat foarte bine muzica ca de fiecare data, au creat o poveste
:confused: :groggy: Cred ca am vazut programe diferite!!!! Cum sa spui asa ceva nu stiu! S-a vazut din China, de pe Marte sau de unde vrei ca Pang/Tong au avut cel mai bun lp si nu le-a lipsit nimic...dar de, despre gusturi mai bine sa nu discutam!

iris_for_daria
17th February 2010, 23:54
Podiumul asa cum l-as fi vrut eu: in ordinea aur, argint, bronz
Si asa cum a aratat in realitate:

whisper
18th February 2010, 07:11
Multumim de poze!
eu as fi vrut :1.Pang/Tong, 2. Maria/Maxim, 3.Aliona/Robin sau bine rusi si nemtii pot schimba locurile intre ei:P

madi_ene
18th February 2010, 10:21
Eu cu primele doua locuri sunt de aceeasi parere, numai ca in locul ucrainienilor as fi vrut nemtii. Maria si Maxim sunt superbi.
Dar trebuie sa recunoastem ca in acest concurs chinezii au fost mai buni(totusi eu as fi inversat locul 1 cu 2)

lady_k
18th February 2010, 11:00
Care ucraineni?:thinkso:

iris_for_daria
18th February 2010, 11:10
Care ucraineni?:thinkso:

:D Din pozele mele....primele trei sunt cu un podium imaginar...si madi ar fi schimbat ultima pozitie a podiumului cela imaginar. :)

lady_k
18th February 2010, 11:19
Aha. Eu credeam ca se refera la podiumul lui Ade.:D

praf_de_stele
19th February 2010, 18:46
si eu as fi vrut perechea pang/tong dintre chinezi...mi-au placut mai mult decat castigatorii...
maxim imi place si mie...maria nu neaparat :D doar el, ce ochi are...pana acum nu l-am remarcat asa de bine ...da' e foarte bun :D

in fine, macar aliona si robin au luat medalie...daca mai ratau si astia podiumul, atunci ar fi fost esec total pt mine...desi locul 4 al lui steph nu se compara cu nimic. tre' sa-mi revin, deci nu pot sa uit

irinaidu
2nd March 2010, 00:03
mi-a placut mult proba de perechi. i-as fi vrut pe yuko si smirnov pe 3 dar e bine si asa cum a fost.
cele 2 perechi de chinezi m-au dat pe spate. desi sunt fana convinsa shen si zhao, trebuie sa recunosc ca la lp pang si tong m-au cucerit.
aliona si robin nu au fost chiar on dar programele lor sunt dragute.