PDA

View Full Version : OG 2010 - proba masculina



Pages : [1] 2 3

whisper
1st February 2010, 00:33
Stiu ca e un forum dedicat Jocurilor olimpice..dar cred ca majoritatea discutiilor le vom purta pe aici:P

So cine credeti voi ca va castiga? Sa nu ziceti Plushenko :D

ricochet4
1st February 2010, 03:20
Nu zic Plushenko. Zic ca invingatorul de anul trecut isi va pastra titlul.

innuendo
1st February 2010, 12:37
s-o enervez pe Ade: PErfect :D

mikeyy
1st February 2010, 13:01
Stephane Lambiel, Jeremy Abbott sau Daisuke Takahashi.

@Alin: invingatorul de anul trecut sa-si pastreze titlul? :D

ice_girl
1st February 2010, 13:39
eu vreau sa castige Brian Joubert, chiar daca a ratat la europene stiu ca este capabil sa se mobilizeze si reuseasca un program f bun, este a 3 lui Olimpiada si merita sa castige o medalie.iar daca nu castiga el atunci sa castige Stephane Lambiel.in rest nimeni nu ma incanta.

ricochet4
1st February 2010, 14:46
@Alin: invingatorul de anul trecut sa-si pastreze titlul? :D

Din editia trecuta :)

irinaidu
1st February 2010, 17:13
mihai castigatorul de anul trecut al carei competitii???

daca ar fi sa pun bani la pariuri as pune la plush. dar clar asta nu e eea ce vreau.
am mai zis undeva as vrea sa fie podium brian joubert, johnny weir si daisuke sau steph pt ca m-a facut sa-mi placa de el anul asta si eu zic ca a fost munca grea din partea lui.

corina_mee
1st February 2010, 22:16
Eu sper sa castige Brian sau Steph. In nici un caz nu vreau s acastige Plush...desi are cele mai multe sanse:(

whisper
2nd February 2010, 00:25
@Alin: Castigatorul din 2006 e Plushenko! Si am zis sa nu imi ziceti numele lui! :cry:
@Andi: Ce am zis eu:D

desi stiu cine are mai mult de 90% sanse sa castige..eu sper ca pe podium sa fie Lambiel, Takahashi, Joubert :) in ce ordine...chiar nu prea conteaza asa mult :)

LE:
Stiu ca e un forum dedicat Jocurilor olimpice..dar cred ca majoritatea discutiilor le vom purta pe aici
Asta se intampla cand nu gandesti:cry:
Pe forumul ala sunt tot eu mod asa ca ar trebui sa am grija de el...deci: Va rog frumos treceti si pe acolo!!! :floricica:

ricochet4
2nd February 2010, 02:12
Tocmai pentru ca ai zis sa nu-i spun numele, nu l-am spus. Dar nu vad cine ar putea sa-l bata.

praf_de_stele
3rd February 2010, 18:03
lambiel castiga detasat :D

ricochet4
4th February 2010, 05:22
Si face si triplu axel.

praf_de_stele
4th February 2010, 21:13
bineinteles :D toata gama

whisper
4th February 2010, 22:02
:cry: S-ar putea sa il faca din greseala la olimpiada si astfel va lua o medalie...daca va fi aurul vom vedea :) Dar va fi pe podium.

praf_de_stele
4th February 2010, 22:08
la torino l-a facut perfect. doamne, nu-mi mai iese din minte axelul ala...a fost atat de ...frumoooss! :rolleyes:

whisper
4th February 2010, 22:15
deci JO ii priesc :P Poate, poate anul asta va fi campion :rolleyes:
De ce nu se pot da vreo 3-4 medalii de aur, vreo 2-3 de argint si vreo 2 de bronz?:cry:
de fapt as renunta la celelalte..doar sa fie 4..sau hai treaca de la mine 5:D de aur. AAAAAAA si sa i se spuna lui Plushy ca nu mai poate castiga inca o medalie:D

Iulya
15th February 2010, 00:17
Men
Austria
Viktor Pfeifer
Belgium
Kevin van der Perren
Canada
Patrick Chan
Vaughn Chipeur
Czech Republic
Michal Bűezina
Tomáč Verner
Finland
Ari-Pekka Nurmenkari
France
Florent Amodio
Brian Joubert
Germany
Stefan Lindemann
Italy
Samuel Contesti
Paolo Bacchini
Japan
Takahiko Kozuka
Nobunari Oda
Daisuke Takahashi
Kazakhstan
Abzal Rakimgaliyev
Denis Ten
North Korea
Song Chol Ri
Poland
Przemysław Domański
Romania
Zoltan Kelemen
Russia
Artem Borodulin
Evgeni Plushenko
Slovenia
Gregor Urbas
Spain
Javier Fernández
Sweden
Adrian Schultheiss
Switzerland
Stephane Lambiel
Ukraine
Anton Kovalevski
United States
Jeremy Abbott
Evan Lysacek
Johnny Weir

mikeyy
15th February 2010, 02:08
Desi regulile sunt foarte clare...Mishin are de comentat referitor la ordinea de intrare in concurs: http://newsblogs.chicagotribune.com/sports_globetrotting/2010/02/no-blind-justice-for-plushenko-in-draw.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

lady_k
15th February 2010, 08:11
Nici eu nu-l vreau pe Plush ... ii ajunge un titlu olimpic, sa mai lase loc si altora.

Cat despre axelul lui Steph, Michael Weiss, care e la Vancouver si a asistat la antrenamente, comenta ca nu-i prea reuseste ...:(

Am auzit ca Lysacek nu va face quad nici la SP nici la LP, stie cineva ceva?

Adeline
15th February 2010, 12:49
si eu, si eu.. pe aici, mi-a fost dor de voi;)

mai cum a ajuns Amodio al francezilor la JO? a iesit pe 2 la nationale? cred ca Ponsero si Alban sunt dezamagiti........eu ma asteptam la unul din cei doi dar poate si Amodio are ceva de spus!

Eu as vrea o medalie pt Brian, nu prea indraznesc la aur dar nu se stie, din pacte nu mi-l amintesc pe Plush in zile proaste...

Chan ce face? e in forma? Orice dar pe Chan nu il vreau pe podium.....:mda:

Allez-y Zoli et Brian!:no1

ice_girl
15th February 2010, 14:14
Si eu il vreau pe Brian pe podium, indraznesc sa sper si la aur pt este capabil sa castige chiar in fata lui Plushenko pe care l-a mai batut o data in 2004 si sunt sigura ca poate repeta performanta.
Nu-l vreau de nici o culoare pe Chan pe podium.
Eu as vrea un podium: Brian Joubert-aur, Stephane Lambiel-argint si Plusenko-bronz, stiu ca nu prea este posibil dar speranta moare ultima!
Go Brian and Zoli!

praf_de_stele
15th February 2010, 15:14
Cat despre axelul lui Steph, Michael Weiss, care e la Vancouver si a asistat la antrenamente, comenta ca nu-i prea reuseste ...:(
o sa-l reuseasca in timpul competitiei :cool:

lysacek poate mai face iar vreo surpriza si fara quad, ca la mondiale :mda:

allez stephane !!! si haide zoli!!! pfff, ce emotii am de pe acum. parca nu mai am pic de rabdare pana incepe proba masculina

lady_k
15th February 2010, 15:32
o sa-l reuseasca in timpul competitiei :cool:

Ade, din partea mea sa-i reuseasca si la SP si la LP si in combinatii ...

Iulya
16th February 2010, 00:40
Men - Short Program

Starting Order


Warm-Up Group 1
1 PRK RI Song Chol
2 UKR KOVALEVSKI Anton
3 SLO URBAS Gregor
4 FRA AMODIO Florent
5 AUT PFEIFER Viktor

Warm-Up Group 2
6 KAZ RAKIMGALIEV Abzal
7 POL DOMANSKI Przemyslaw
8 FIN NURMENKARI Ari-Pekka
9 CAN CHIPEUR Vaughn
10 RUS PLUSHENKO Evgeni

Warm-Up Group 3
11 ITA BACCHINI Paolo
12 ROU KELEMEN Zoltan:yeah:
13 RUS BORODULIN Artem
14 GER LINDEMANN Stefan
15 ESP FERNANDEZ Javier

Warm-Up Group 4
16 KAZ TEN Denis
17 JPN TAKAHASHI Daisuke
18 SWE SCHULTHEISS Adrian
19 SUI LAMBIEL Stephane
20 JPN ODA Nobunari

Warm-Up Group 5
21 FRA JOUBERT Brian
22 JPN KOZUKA Takahiko
23 ITA CONTESTI Samuel
24 CAN CHAN Patrick
25 USA WEIR Johnny

Warm-Up Group 6
26 BEL VAN DER PERREN Kevin
27 CZE VERNER Tomáč
28 USA LYSACEK Evan
29 USA ABBOTT Jeremy
30 CZE BREZINA Michal

mikeyy
16th February 2010, 00:55
Wow...Voronov nu e. Nu stiam ca l-au inclocuit cu Borodulin.
Are vreo problema?..sau esecul de la CE l-a costat Olimpiada?

Ma mir ca Evan renunta la quad...isi reduce sansele, oricat de bine are programul structurat.

Pe Brian nu-l vad in stare sa faca 2 programe curate 100%....nici nu mai stiu cand a facut asta ultima data..Imposibil sa nu greseasca el ceva...insa sper sa ma insel, pt ca ar fi destul de neplacut pentru el sa nu aiba o medalia olimpica in palmares.

Un patinator care poate sa-l bata pe Plushy este Tomas...insa Tomas e cu toane...sper insa sa prinda 2 zile bune. El are 2 quad-uri la programul lung. Ar fi frumos sa castige Tomas...nu cred ca se asteapta multi ca el sa aiba sanse!

ricochet4
16th February 2010, 01:14
Care Tomas ? Verner ? Asta-i cea mai mare gluma. E demult iesit din forma.

mikeyy
16th February 2010, 01:24
Dupa cum spuneam...multi nu-l iau in calcul pe Tomas. :)

ricochet4
16th February 2010, 05:16
Eu nu ma pricep la patinaj si nici macar la pronosticuri, dar e o chestie de bun simt, Mihai. Omul nu a facut nimic in ultimul timp. Doar nu o fi tinut in el atata timp si sa fi mers la cacialma. Eu nu-i dau absolut nici o sansa nici lui Lambiel sau Joubert si ei sint in mod normal peste Verner.

lady_k
16th February 2010, 07:35
Eu zic ca orice e posibil. Chiar si sa castige Tomas (ceea ce nu m-ar deranja deloc:)).

mikeyy
16th February 2010, 10:55
Eu ziceam din punct de vedere al potentialului pe care il are la LP:
- 2 quaduri
- 2 sarituri 3Axel
- combinatie 3-3
- serie de pasi de nivel 4
- piruete bine centrate si dificile

E extraordinar...DAR stiu ca Tomas e dupa cum bate vantul...e capabil sa nu se califice in primii 24, dar in acelasi poate sa se impuna in varf.
Ii lipseste constanta in executie. Insa am observat ca nu face fata presiunii cand e printre favoriti...deci aceasta editie a JO e chiar ok pt el. Numeni nu-l ia in calcul si poate sa faca o surpriza.

Nici eu nu-l consider printre favoriti..insa are cel mai greu program lung dintre toti baietii.

innuendo
16th February 2010, 12:24
ce programe are plushenko? tot cele 2 de pana acum ? :)) tango-ul si celalalt de la scurt?

ice_girl
16th February 2010, 12:33
Si eu vrea ca Thomas sa reuseasca un program bun, sa se califice intre primii 6 pt LP, dar mai ales vreau ca Brian sa aiba un Sp impecabil pt avea sanse la o medalie, sa reauseasca combinatia cvadrupla-tripla, cred ca daca reuseste un Sp la fel de bun ca la Europene ( + combinatia) are 90% sanse la o medalie.
Allez Brian!

Cristinush
16th February 2010, 12:49
Sincer, nu doar Tomas se misca dupa cum bate vantul:P ci oricare dintre concurenti o poate da in bara. La fel si Steph, daca are o zi mai proasta, gata..s-a dus programul, dar totusi cred ca are o rezistenta psihica mai mare ca Tomas. In ceea ce-l priveste pe brian..ca l-a batut pe plushy in 2004..wheeeey, that's looong ago.de-atunci s-au perfectionat amandoi si plushy a luat ultimul titlu olimpic. cred ca totul depinde in ce mood vor fi fiecare si de psihicul lor. pentru ca stim toti ca oricare dintre ei poate castiga. O chestie: doar mie mi se pare ciudata ordinea concurentilor sau...?!:thinkso:
mie mi-e ciuda ca maine am scoala si proba masculina e de la 2 la 3 si.. noaptea...nu am nici cea mai vaga idee cum sa-mi organizez timpul..damn it:P

Adeline
16th February 2010, 13:55
eu stiu ca ordinea in concurs depinde de rezultatele din anii trecuti iar plusy si steph daca nu au participat....sunt pusi in grupe mai slabe dar vor reveni acolo unde le e locul!

Cat despre transmisiuni, sunt si reluari!

miercuri 17.02

9:25 pe eurosport

17:30 pe eurosport

17:05 pe tvr 1

eu ma mai bucur de un lucru, ca SP sunt date si pe TVR, de obicei nu erau iar cometariile sunt ok!

miafangina
16th February 2010, 14:52
Dragilor,va dau un sfat:canalizati-va energiile pozitive spre favoritii vostri,sa le iasa bine programele,ca sa fiti multumiti.
Daca trimiteti ginduri rele,ele se vor intoarce acolo unde nu vreti voi,aveti grija!
Eu am patit-o,ca a cistigat exact cine voiam eu sa piarda si mi-a fost tare ciuda,si nu vorbesc neaparat de patinaj.

Hai,Zoli!

iris_for_daria
16th February 2010, 15:07
Hhhmmm asta e cea mai grea proba...aici as vrea sa fie podiumul cu cele mai multe locuri....vorba voastra, nu mai stiu cine zicea pe la europene, ca sa fie mai multe medalii de aur, mai multe de argint....asa cred ca ar fi cel mai corect :P
Adica unde sa-i pui si pe Tomas si pe Brian si pe Steph si pe Takahiko si pe Johnny Weir si pe Lindemann si pe Kevin...ufff e complicat...(ordinea e aleatorie tocmai pentru ca nu ma pot decide)
O sa le tin deci la toti de mai sus, pumnii, normal ca si lui Zoli ! si sa speram ca o sa fie un podium mai frumos ca la perechi si sa speram ca o sa am o bucurie la fel de mare ca cea pe care mi-a facut-o Steph la Euro..
Nici eu nu mai am rabdare pana la noapte...

Ma intreb ce-i in sufletul lor...nu cred ca as vrea sa fiu acum in locul lor...e greu si asa, dar sa mai fii tu in cauza...uufff saracii !
Bafta multa sa aiba !

whisper
16th February 2010, 17:21
Sunt de acord cu tine, Daria! Vrem mai multe medalii:D


Sa dea Domnul sa reusesc sa ma trezesc si la noapte(si maine noapte) la 4 sa vad si eu ceva:P
Daca incepe la 3..sper sa nu pierd pe cineva important:P

Anisia
16th February 2010, 17:28
Proba masculina va fi cu siguranta una dintre cele mai interesante si asteptate. Ce bine-ar fi ca podiumul sa fie asa cum vrea fiecare din noi, concomitent:D Dar nu se poate asa. Sper sa-i iasa foarte bine programul lui Zoli si sa-l vedem si-n finala. Bafta Zoli! La fel ii doresc si lui Brian: sa nu cada, sa-i reuseasca toate sariturile si noroc:) Allez Brian!!! Allez Stephane!

whisper
16th February 2010, 18:07
Da un podium perfect ar fi fara Plushy!
Si daca se poate fara el in top 5 ^_^

ioana11
16th February 2010, 18:15
Ai dreptate Ade, podiumul ar fi perfect, dar sunt slabe sanse sa fie asa. Prefer insa sa il vad pe Plushy, decat pe Chan. Asta e dorinta mea, sa manance PC bataie de la foarte multi patinatori(in special de la Brian si Steph). Si cred ca asta se poate realiza, chiar daca parca vad ca arbitrii vor fi foarte subiectivi, mai ales cu un cetatean canadian...parca nu ii umflau cu pompa pana acum punctajul...

whisper
16th February 2010, 18:20
A:P Eu nu am nimic cu Patrick...mai bine el decat Plushy :P

ice_girl
16th February 2010, 19:23
La ultima Olimpiada desfasurata in Canada, Calgary '88 medalia de aur in proba masculina a fost castigata de un Brian, pe numele lui Brian Orsen asa ca pt prima data m-am hotarat sa cred in coincidente si ca uneori este bine ca istoria sa se repete.
Si eu il prefer pe Plusenko pe podium in locul lui Chan pe care nu-l suport, sper doar doar ca arbitrii sa fie corecti si sa nu umfle punctajele celor din Canada.
Allez Brian et aussi allez Stephane!

mikeyy
16th February 2010, 19:34
Brian Orser (antrenorul Yunei) a luat argint la Calgary`88.

innuendo
16th February 2010, 20:06
mie niciodată nu mi-a plăcut să zic: podimul o să fie : x, y, z. pentru că de cele mai multe ori nu se întâmplă. nu e bine să spui la ce te gândești. mai bine să se întâmple și discutăm după-aceea. pot să spun doar că dintre toți cei care participă la proba masculină o să țin cu: Evgeni Plushenko, Brian Joubert și poate Tomas Verner. Restul nu prea mă interesează. Lambiel este și el acolo la limita nivelului mării. Pe restu nici nu vreau să aud de ei de medalie sau ceva.

Gyulia
16th February 2010, 20:15
si eu ca si voi sper abia astept concursul...sunt sigura ca va fi un concurs frumos
sper ca si arbitri sa fie corecti,mi-ar face placere sa vad un podium de europeni,desi va fi destul de greu, mai ales k jo se tin in canada...
favoritul meu e brian,sper sa se concentreze si sa ii reuseasca programul,pt k stiu ca poate si isi doreste ft mult o medalie olompica:)
multa bafta brian si zoli:)!!!

Tracoromana
16th February 2010, 20:18
Grupa lui Zoli intra la incalzire la 3.50. Zoli e al treilea din grupa.

Cata_RB
16th February 2010, 20:30
Flavia, unde ai gasit orele? Deci pana la urma e al treilea din grupa Zoli, nu al doilea?
Dupa calculele mele concursul incepe la 2:15...sa vedem cand incep si transmisiile. 3:50 e cam tarziu, speram sa se ajunga la Zoli pana pe la 3:30 maxim, sa nu stau mult treaza :(

Geografu
16th February 2010, 20:56
Gyulia, bine ai venit pe forumul de patinaj ! :ok:
Nu cred ca o sa vad SP in seara asta, sper sa prind programul lung.

ice_girl
16th February 2010, 20:57
Sorry,de fapt cel care a luat aurul in '88 la Calgary e Brian Boitano, important e ca tot un Brian a castigat.
Allez Brian! and GO Zoli!

Cristinush
16th February 2010, 21:05
Deci sa inteleg ca daca ma trezesc la 3 ca suffit?:D
Allez Stephaaaaaaneeee! :cheer:

ricochet4
16th February 2010, 21:28
Am vazut un interviu pe Eurosport cu Plushenko. Era tare arogant, plin de el, vorbea asa de sus. Nu mi-a placut deloc.

innuendo
16th February 2010, 21:30
atunci e bine, înseamnă că-i în apele lui și se simte bine :D

lady_k
16th February 2010, 22:43
Tvr 1 incepe la 4:15?:thinkso:

praf_de_stele
16th February 2010, 22:45
Si daca se poate fara el in top 5 ^_^
eh, acum nici sa exageram. n-o sa vedem in vecii vecilor asa ceva, desi eu-s cu "never say never"


Am vazut un interviu pe Eurosport cu Plushenko. Era tare arogant, plin de el, vorbea asa de sus. Nu mi-a placut deloc.
intotdeauna e asa. si zoli a zis intr-un intervu ca vine si nici nu se uita-n jur, nu saluta pe nimeni. o atitudine de rahat, nu asa trebuie sa se comporte un campion adevarat. respecta ca sa fii respectat !

allez stephane !

Gyulia
16th February 2010, 23:03
stie cineva pana la urma la ce ora incepe concursul?:-??

iris_for_daria
16th February 2010, 23:09
Eu stiam ca de la 3:45 este pe TVR 1...dar am primit mesaj de la eurosport ca cica ar incepe de la 2:25 la ei...chiar sunt si eu intr-o dilema...de la cat sa ma trezesc...

Gyulia
16th February 2010, 23:23
pai nici eu nu stiu ce sa fac...daca incepe la 2 si cv,nu cred k ma mai culc:D..dar imi e sa nu stau treaza degeaba si sa adorm cand incepe...;))

praf_de_stele
16th February 2010, 23:28
la 2.30 ar trebui sa inceapa. eurosportul da toate grupele, tvr-ul nu. si de aia incepe mai tarziu la tvr

Iulya
17th February 2010, 02:21
Judging fuss starts before men's figure skaters hit Olympic ice
http://www.usatoday.com/sports/columnist/brennan/2010-02-15-figures-men_N.htm

innuendo
17th February 2010, 02:36
începe...succes

iris_for_daria
17th February 2010, 02:42
Deabia m-am trezit si deja am asa o stare...cred ca sunt emotii...sper sa mearga totul bine pt toti preferatii !

Edit: Oare tocmai l-am vazut pe viitorul lider al francezilor ?

innuendo
17th February 2010, 02:47
ce frumos a patinat Florent Amodio. la tehnic foarte bine

iris_for_daria
17th February 2010, 03:15
sa-i tinem pumnii si lui ari-peke...

innuendo
17th February 2010, 03:25
urmează Plushenko. hai...Succes Evgeni! go go go :D tinem pumnii

innuendo
17th February 2010, 03:35
o execuție superbă . 90,85 puncte

EVGENI PLUSHENKO SHORT PROGRAM
Total Score Executed Elements Factored Program Components Deductions
90.85 51.10 39.75 0.00
Planned Elements Executed Elements Base Value GOE Score
Quad. Toeloop + Triple Toeloop Quad. Toeloop + Triple Toeloop 13.80 1.00 14.80
Triple Axel Triple Axel 8.20 1.80 10.00
Triple Lutz Triple Lutz 6.00 1.20 7.20
Change Foot Combination Spin Change Foot Combination Spin 4 3.50 0.80 4.30
Circular Step Sequence Circular Step Sequence 3 3.30 0.70 4.00
Flying Sit Spin Flying Sit Spin 4 3.00 0.40 3.40
Straight Line Step Sequence Straight Line Step Sequence 3 3.30 0.60 3.90
Change Foot Sit Spin Change Foot Sit Spin 4 3.00 0.50 3.50

Totals Executed Elements 44.10 51.10

Music:Concierto de Aranjuez
Program Components Unfactored Score Factor
Choreography/Composition 7.85 1.00
Transitions/Linking Footwork 6.80 1.00
Interpretation 8.25 1.00
Performance/Execution 8.65 1.00
Skating Skills 8.20 1.00
Factored Program Components 39.75
Deductions Value
Time Violation 0.00
Music Violation 0.00
Illegal Element 0.00
Costume & Prop Violation 0.00
Fall 0.00
Interruption in Excess 0.00
Total Deductions 0.00

Iulya
17th February 2010, 03:38
:sleep::sleep::sleep:
Amodio in schimb a fost super ... e drept nu a avut quad dar a avut un pachet complet. :yeah:

iris_for_daria
17th February 2010, 03:38
Eu tot nu vad unde e artisticul la el ? Pai daca el a fost artistic at steph ce e ?
In afara de tehnic unde da a facut si a dres, si in afara de datul din maini excesiv, eu tot nu vad povestea ce-a transmis-o...

innuendo
17th February 2010, 03:44
fiecare vede ce vrea.

eu ies, am școală . :( ... dacă și-a făcut evgeni exercițiul, e clar. sper să fie bine și la brian.

ricochet4
17th February 2010, 03:46
Din ce in ce mai mult imi place Negrea. Ce l-a intepat finut pe Plushenko. Se vede ca nu-l place.

Iulya
17th February 2010, 03:51
Pana si comentatorii englezi s-au luat de interpretare de lipsa conexiunii dintre coregrafie/miscari si muzica.
Dar sa dam cezarului ce e al cezarului ... si-a facut programul curat si a imbunatatit si secventa de pasi ca si nivel de dificultate

iris_for_daria
17th February 2010, 03:52
Dar ce a zis ? Credeam ca n-a inceput inca pe tvr si eram pe eurosport....

Edit: Go go go Zoli ! Deci pana la urma e al doilea care intra si nu al treilea...
Edit 2: Mult mai artistic decat compatriotul lui...frumos Artem, frumos.

Iulya
17th February 2010, 04:34
Off Zoli ...pacat de combinatie in rest un 3axel frumos ...secvente de pasi bine executate, per total o buna reactie a publicului in urma programului ! Multumim pt efort!!!

Ma deranjeaza punctajul lui Artem... trebuia sa fie mai mare ... :(

Sunt doar eu sau Stefan a vrut sa faca 4toe-3toe si a iesit 3toe-3toe ...ceea ce i-a daunat la punctaj .... a avut probleme la schimbarea de pozitie la piruete ...dar parca l-as fi vrut mai sus ...sau macar cu punctaj de 70

ricochet4
17th February 2010, 04:44
Urmeaza Takahashi. Sa-l vedem de ce e in stare. Acum vreo 2 ani parca rupea tot.

Edit: Mi-a picat falca. Mult peste Plushenko la impresia artistica. Dupa mine, a fost perfect.

Tracoromana
17th February 2010, 04:51
Il iubesc pe Daisuke!!!! :yeah:

iris_for_daria
17th February 2010, 05:01
just WWOOWWWW....superb Steph !!!!

ricochet4
17th February 2010, 05:02
Tot Takahashi ramane pentru mine cel care m-a impresionat. A fost singurul care a facut perfect, totul a curs fluent, a fost singurul care mi-a lasat impresia ca daca se mai invartea o ora pe gheata, nu ar fi ratat nimic. La Lambiel si la Plushenko am simtit sovaieli pe ici pe colo.

Tracoromana
17th February 2010, 05:11
Subscriu.

whisper
17th February 2010, 05:16
Clasament intermediar
5.Denis Ten
4.Stephy...why!WHY?WHY?
3.Oda
2.Daisuke!!! NICE!SUBARASHIIIII!:great:
Si mai e unul dar nu merita mentionat^_~

@Flavia si Alin: Subscriu la ce ati spus voi! Dai-chan a avut programul cel mai bun..chiar si fara quad:) Da Doamne sa ii reuseasca si un lp la fel de bun...si sigur are o medalie:)

iris_for_daria
17th February 2010, 05:32
HAi Brian !

whisper
17th February 2010, 05:35
Daca Brian il bate pe Plushy e okay! Daca nu..sa treaca frumusel pe 3...parca nu mi-as dori sa il dea pe Takahashi jos de pe 2 :P

Da.e clar Brian..adca prinde locul 4, 5 e bine:P
Locul 10!!!!!!!!!!!!!!!!! S-a dus gandul de la podium:P

iris_for_daria
17th February 2010, 05:37
Nici 3 nu prinde....Uffff !!!

Bravo Takahiko !

whisper
17th February 2010, 05:48
Bun programul lui Taka-chan! E bine si locul 5 pt el...sa vedem ce loc va prinde la finlul sp-ului.
Imi pace melodiafolosita..il pridne stilul.

E clar ca JO nu ii priesc ui Brian:P

Ptiu..acum nu as vrea un program bun de la Chan...dar ce o fi o fi:P

Yes!! Desi mi l-a dat pe Taka-chan pe 6 :(

andreeas
17th February 2010, 05:56
of Brian:huhu::shock:
sper sa castige programul liber, desi nu mai are nici o sansa la medalie.

whisper
17th February 2010, 06:05
bravo johnny! Irina tre sa fie destul de multumita de evolutia lui:P

andreeas
17th February 2010, 06:07
nu mi-am dorit sa fie Brian pe podium, dar nici pe 14 cat este acum.
nu stiu cum se simte el, dar eu mor de nervi...:(

whisper
17th February 2010, 06:10
nu cred sa castige lp-ul...dupa sp e sigur dat peste cap...cred ca va incerca si va gresi si mai mult. mai bine sa isi faca programul cum trebuie si sa nu se gandeasca pe ce loc e si ce punctaj ii trebuie ca sa prinda un loc in primii 5.

andreeas
17th February 2010, 06:12
ai dreptate whisper.
sper sa participe la Soci si sa ia o medalie.

iris_for_daria
17th February 2010, 06:16
Deci Kevin se poate spune ca si-a revenit ! Ma bucur pt el...

Nu la fel se poate spune despre Tomas din pacate ! :(

whisper
17th February 2010, 06:22
Bine a zis Cornel Gheorghe(sau e Marius Negrea? mereu uit cine comenteaza si cine e antrenorul romanilor:P) sau cine comenteaza:P Tommy parca e copia lui Brian..pacat de melodie si de program..pare interesant:)

OFF! Evan asta se gandeste sa ii ia locul lui Takahashi...

Oki! Am impresia ca il urasc pe Evan mai mult ca pe Plushy! Si asta spune multe!!!:angry:
A! Si sa nu uit ..cine a avut idea cu bomba peste arbitrii? Sunt de acord cu ea!:ok:

andreeas
17th February 2010, 06:29
bravo Evan! /OLE//hello

Tracoromana
17th February 2010, 06:35
Bravo Evan! Bravo Daisuke!

iris_for_daria
17th February 2010, 06:38
Artisticul nu mai exista in patinaj ? Cum poti sa dai la componente mai mult lui Evan decat lui Steph....lui Evan care a dat la fel de mult din maini ca si Plushi si atat...
Macar a plecat Oda de pe podiumul provizoriu...
Daca ramane asa si cel final, o sa mai am o dezamagire...pe langa cea de la perechi.

dissim
17th February 2010, 06:39
sa-mi trag palme!!!!!! :shocked:
Plush, Evan......mi-au stricat noaptea. Numai pt Daisuke ma bucur. Ce s-a intamplat cu Brian, ca la el nu m-am mai uitat....intre patinaj si proiect la economie a trebuit sa ma uit doar la Steph si Daisuke...

andreeas
17th February 2010, 06:43
Evan a patinat foarte bine.
merita locul 1.
sper ca maine sa castige programul liber si medalia olimpica.

iris_for_daria
17th February 2010, 06:49
Ce-a fost asta ? Mi-a placut reactia lui Brezina...un fel de mergeti undeva mesaj pentru arbitrii.
Hhhmm deci, plecam ? Mergem cu bomba ?
Eu m-am saturat de magariile astea...
Si cred ca mai am o bomba anti tanc inca....ca aia e cea mai puternica....si aia o trimit peste cei care au inventat acest sistem de punctare...
Sunt fff dezamagita...pe langa faptul ca Brian, Tomas au dat-o rau in bara, mai sunt si arbitrii deosebit de corecti si draguti !!!

dissim
17th February 2010, 06:50
eu nu inteleg un lucru :-???????....de ce e Plush primul? daca daisuke si evan au patinat fara greseala...ce a facut Plush in plus si ei nu?

whisper
17th February 2010, 06:50
Ai dreptate Simona!
Evan nu merita locul 2..cu atat mai putin locul 1...incep sa ii recunosc "valoarea" lui Plushy:cry:

Avea dreptate Michal sa fie suparat!

Pai cred ca Plushy a avut quad si ei nu. Plus cine stie ce combinatie mai dificila:thinkso: Nu i-am vazut programul.

Deci clasamentul dupa sp:
5.Stephy
4.Oda
3.Daisuke
mai sunt vreo 2 dar nu merita mentionati..parerea mea!

Brian doar pe 18 daca nu ma insel(nici in cele mai proaste pronisticuri nu as fi crezut sa il vad pe Brian asa jos!), Kozuka pe 8.

andreeas
17th February 2010, 06:52
Brezina trebuie sa mai progreseze la prezentare.
nu transmite nimic din pacate.

Tracoromana
17th February 2010, 06:54
Mie mi s-a parut totul ok, Evan si Daisuke au fost foarte buni, pe Plush nu l-am vazut dar nu mi-a lipsit. Cu aproximatie cam asa am prognozat, mai este insa si lp-ul care poate schimba.

iris_for_daria
17th February 2010, 06:58
Mie mi se pare ca a transmis mai mult decat multi dintre cei mai sus decat el....si la tehnic chiar daca nu a avut cvad, a fost curat si fara ezitarile altora...Mie mi-a transmis mai mult decat Evan, ziceam mai sus Evan sau Plush mie imi seamana mult la datul din maini si atat.
Numai faptul ca publicul aplauda pe muzica lui si numai faptul ca s-au apucat de huiduit la prezentarea punctajului zic eu ca e o mica dovada ca totusi transmite ceva Brezina.

whisper
17th February 2010, 06:59
Sa dea Domnul sa schimbe!
Nu imi place clasamentul! Adica ...din partea mea poate sa castige Plushy! dar sa iasa musiu Evan de pe podium..sau macar sa ii lase locul 2 lui Daisuke asa cum e mai corect!:yes:

Brezina e promitator si e mult mai bun ca multi altii...dar ce te facu cu arbitrii! Ma mir totusi ca au ales sa il favorizeze pe Evan si nu pe Chan! Cred ca mi-ar fi placut mai mult! Doamne...ce ma fac astia sa spun!:/

andreeas
17th February 2010, 07:02
cred ca este foarte fericit la ora asta Chan dupa programul lui Brian.

iris_for_daria
17th February 2010, 07:03
Aaaa si mi-am amintit inca ceva...DE CE a fost mai bun Evan decat Daisuke ? Cu ce ????

Tracoromana
17th February 2010, 07:04
eu nu inteleg un lucru :-???????....de ce e Plush primul? daca daisuke si evan au patinat fara greseala...ce a facut Plush in plus si ei nu?

cvadrupla. Si sp-ul este programul tehnic.

dissim
17th February 2010, 07:05
cvadrupla.

da.....trebuia sa ma gandesc....it's all about jumpingggg! :)
mi-e teama ca si LP tot tehnic o sa fie........

iris_for_daria
17th February 2010, 07:07
cred ca este foarte fericit la ora asta Chan dupa programul lui Brian.


Oare e chiar atat de oribil acest Chan...adica oare chiar are astfel de ganduri ? Un fel de...."nu conteaza ca eu nu m-am clasat prea bine...ma bucur ca nici Brian n-a facut-o. Sac sac sac !!!" :angry:

whisper
17th February 2010, 07:08
@Daria: Aceeasi intrebare am si eu..dar in afara de faptul ce e american deci mai aproape de Canada si cine stie ce alte conspiratii :cry: sunt la mijloc nu vad cum Evan a fost mai bun ca Dai-chan!

De castigat va castiga Plushy...dar pe 2 sa fie Takahashi si sper la un loc 3 pt Stephy sau Oda! :P

:cry: Eu nu cred ca Chan se gandeste la asa ceva:cry: Crezi ca altceva mai bun nu are ce sa gandeasca? Nu ii foloseste cu nimic ca Brian e pe 18...cred ca nici nu il intereseaza..dar oricum astept replicile lui care imi plac mai mult decat programele :D

iris_for_daria
17th February 2010, 07:14
De castigat va castiga Plushy...dar pe 2 sa fie Takahashi si sper la un loc 3 pt Stephy sau Oda! :P


Perfect de acord, mai putin cu Oda...
Oricum singura speranta reala a noatra ca si continent la podium este Stephane. Normal ca l-am scos din calcul pe Plushi care e tot de-al nostru, dar ma refeream la un preferat de pe continent. Caci restul preferatilor de pe continent...:(

whisper
17th February 2010, 07:16
:D Nici mie nu imi place Oda..dar decat Evan...mai bine el:P sau fie..poate urca ChanLOL! sau Weir:P

Tracoromana
17th February 2010, 07:24
Ade, parca iti placea Firebird.:P Dupa opinia mea cel mai curat program e a lui Evan, si-atunci din start la componente executia, skating skill si chiar si alcatuirea programului sunt foarte bune.
Mie ordinea de mai jos mi se pare destul de apropiata de realitate:

Elemente tehnice:
1.Plushenko 51,10
2.Takahashi 48,90
3.Lysacek 48,30
4.Oda 46.00
5.Weir 42.90
6.Lambiel 41.48

Componente artistice:
1.Lambiel 43,15
2.Lysaceck 42.00
3.Takahashi 41.35
4.Plushenko 39.75
5.Weir 39.20
6.Oda 38.85

whisper
17th February 2010, 07:30
:D Evan...da , odata...mai de mult:P Pe atunci ma cam enerva Daisuke...acus e invers ;)

:cya: o zi buna! :ok:

Tracoromana
17th February 2010, 07:32
O zi buna si tie! si tuturor.

iris_for_daria
17th February 2010, 07:32
Multumim Flavia...chiar e de folos aceasta extragere a componentelor punctajului final. Ca pe total era mai greu sa tot scazi si sa aduni...asa tu le-ai separat si se vede clar ce si cum.
@Ade: nu glumi cu lucruri sfinte....Chan pe podium ? Revin asupra credintelor mele, atunci mai bine Oda; totusi, decat Chan...

Tracoromana
17th February 2010, 07:43
De castigat va castiga Plushy...dar pe 2 sa fie Takahashi si sper la un loc 3 pt Stephy sau Oda! :P


Posibil sa castige Plushi, fiindca are nervii mai buni, si nu-l intimideaza nimeni inafara de Yagudin. Mizez insa pe nervi buni la

Lysacek si la Lambiel. Au dovedit-o si alta data. Takahashi nu are nervi buni, dar daca depaseste asta poate oferi o surpriza,

ceea ce ii doresc.

lady_k
17th February 2010, 08:22
What the ... was that?:(
1. Cred ca Brian si Tomas au patinat dupa ora Europei, nu a Canadei pentru ca altfel nu-mi explic. Hai ca de la Tomas m-as fi asteptat, chiar discutam mai sus ca are zile bune si zile teribile, dar de la Brian? Nici in cele mai urate cosmaruri.:(
2. Pe Plush nu l-am vazut, dar vorba Flaviei (cred) nici nu mi-a lipsit. Oricum daca mi se face dor de el caut un SP din anii trecuti si tot aia e.:P
3. Din pacate cred ca am motait la Daisuke pentru ca nu am vazut finalul si punctajul. Oricum atat cat am vazut mi-a placut mai mult decat pasaroiul ala de pe 2.
4. Ma bucur pentru Steph si Kevin.:D Steph ramane cel mai bun la artistic. Macar atat.
5. Mi-au placut Kozuka si Brezina. Ultimul pentru ca mi s-a parut ca a patinat relaxat si a reusit un program bun care ii justifica prezenta in a doua jumatate a competitiei. Cred ca merita sa fie mai sus.
6. Sorry, Johnny fans, dar rozul ala mi-a violentat privirea rau de tot si mi-a stricat imaginea despre tango.:(
7. Hai cu bombele alea, cand ziceati ca plecam?

mikeyy
17th February 2010, 08:25
Wow...acu vad si eu clasamentul.
Bravo Evan si Daisuke....sunt acolo, aproape la egalitate!

Dar ce a facut Brian,imi poate spune cineva? :D
Nu i-a iesit quad-ul, presupun?...si s-a dus programul...vechea poveste? E atat de previzibil.

Abia astept reluarile!

lady_k
17th February 2010, 08:29
Mihai, Brian a facut dublu in loc de quad si din ceea ce trebuia sa fie combinatia a facut doar un 2Lutz, parca. Dezastru.:(

mikeyy
17th February 2010, 08:32
Multumesc Claudia.
Imi pare rau ca sunteti tristi...insa eu ma asteptam sa faca varza....nu are psihic de campion.
Lambiel nu are el triplu axel, dar are solutii pentru a ramane in carti pentru medalii.
Brian fara quad = fara solutie.

EDIT:

Plushy a luat 6.8 la tranzitii...si juniorii iau mai mult, iar campionul en-titre doar 6.8 :ras-plans:
Si la interpretare a luat putin...si la coregrafie.
Nu prea mai "lesina" arbitrii cand apare Plushenko. :)

Deci se arbitreaza corect....asta ma bucura.
Sper sa fie la fel si la programul lung....iar cel putin la componente, Plushy sa aiba cu 10 pct mai putin decat restul.

Abia astept sa vad si eu programele.

ice_girl
17th February 2010, 09:34
Eu sunt atat de trista pentru Brian, chiar nu-mi explic ce s-a intamplat cu el, nu cred ca este faptul ca nu are psihic de campion, altfel nu castiga atatea medalii la Europene si Mondiale, probabil si-a dorit atat de mult o medalie,sa reuseasca un program bun incat s-a concentrat prea mult pe sarituri, pe partea tehnica si a facut praf si partea artistica unde el statea f. bine si vorba lui Murphy cand totul incepe prost se termina si mai prost.
Ar fi fost poate mai bine sa patineze pt el insusi, sa uite de ceilati concurenti si sa se concentreze sa execute un program bun dar asta e, visul lui de a castiga o medalie nu se va implini la Vancouver 2010 poate daca va mai patina pana la Sochi sa reuseasca acolo pt ca eu cred ca Brian sincer merita sa castige si o medalie olimpica.
In rest ma bucur pt Evan Lysacek si pt locul 2 obtinut, chiar mi-a placut programul lui, pe Plusenko nu l-am vazut asa ca ma abtin de la comentarii, punctajul lui Takashasi extrem de mare in special la partea artistica, Lambiel sper sa recupereze la liber si sa ia o medalie ( a ramas singurul meu favorit dupa esecul lui Brian).
Mi-au mai placut Brezina si Jhonny Weir ( exceptand costumul), totodata imi pare rau pt Verner si pt Zoli ca nu a reusit sa prinda o clasare in primii 24.
Sa vedem ce va fi la programul liber.

Tracoromana
17th February 2010, 09:51
programul lui Zoli:

http://www.tvr.ro/articol.php?id=76958&c=137

emiii03
17th February 2010, 10:06
ok, sunt profund dezamagita
nu am vazut nici un program, si nici nu vreau sa vad
in acest moment nu vad sa fie printre baietii astia nici un adevarat campion. nici unul nu are bagajul complet de winner. Plush e arogant, plin de el, boring; Brian are probleme cu el, nu am incredere in psihologul lui, Evan e prea moale, cu multe lipsuri la tehnic, asiaticii nu prea le au cu artisticul, Johnny e prea artist
so this was it, pana nu apare un adevarat campion, eu raman eventual la dansuri :(

alyosha_87
17th February 2010, 10:22
Brian pe 18? :shocked: inseamna ca a facut-o praf de tot... pacat...q

innuendo
17th February 2010, 10:56
ce rău îmi pare pentru brian. își doare poate prea mult să-l învingă pe Plushenko și l-a intimidat programul lui. cât despre evan ... nu prea mi-a plăcut niciodată. și fără cvadruplă a obținut punctaje atât de mari. triplu axel au executat până și cei din prima grupă (mă rog, fără lambiel:D). toți execută cu frică pentru că își știu limitele. dacă plushenko face un program curat și mai artistic, e campion. Psihic e foarte stabil, nu ar trebui să fie probleme. Doar dacă face o greșeală pot spera restul, însă dacă execută totul perfect, nu prea au șanse. Dacă se luptă cot la cot, cu programe curate, le este superior.

stardust
17th February 2010, 10:59
Ei, acum asta e... siiigh... nu-mi ramane decat sa tin cu Takahashi, sper doar sa-l tina nervii ca l-am mai vazut si ratand.

Iulya
17th February 2010, 12:31
eu am adormit dupa weir:( ce s-a intamplat cu tomas? Poate s puna cineva clasamentul intreg ca pe mobil e mai greu pana ajung la isu p site

emiii03
17th February 2010, 12:49
1 PLUSHENKO Evgeni RUS 90.85 51.10 39.75 8.20 6.80 8.65 7.85 8.25 0.00 #10
2 LYSACEK Evan USA 90.30 48.30 42.00 8.20 7.95 8.60 8.50 8.75 0.00 #28
3 TAKAHASHI Daisuke JPN 90.25 48.90 41.35 8.30 7.50 8.55 8.30 8.70 0.00 #17
4 ODA Nobunari JPN 84.85 46.00 38.85 8.00 7.15 8.00 7.80 7.90 0.00 #20
5 LAMBIEL Stephane SUI 84.63 41.48 43.15 8.50 8.20 8.65 8.65 9.15 0.00 #19
6 WEIR Johnny USA 82.10 42.90 39.20 7.90 7.45 7.90 7.80 8.15 0.00 #25
7 CHAN Patrick CAN 81.12 41.42 40.70 8.30 7.85 8.00 8.25 8.30 1.00 #24
8 KOZUKA Takahiko JPN 79.59 42.14 37.45 7.60 7.25 7.55 7.60 7.45 0.00 #22
9 BREZINA Michal CZE 78.80 42.50 36.30 7.35 7.00 7.35 7.30 7.30 0.00 #30
10 TEN Denis KAZ 76.24 41.24 35.00 7.20 6.55 7.10 6.90 7.25 0.00 #16
11 AMODIO Florent FRA 75.35 41.90 33.45 6.65 6.40 6.80 6.65 6.95 0.00 #4
12 van der PERREN Kevin BEL 72.90 39.20 33.70 6.95 6.35 6.95 6.60 6.85 0.00 #26
13 BORODULIN Artem RUS 72.24 39.94 32.30 6.50 5.95 6.70 6.55 6.60 0.00 #13
14 CONTESTI Samuel ITA 70.60 36.60 35.00 7.15 6.60 7.10 7.00 7.15 1.00 #23
15 ABBOTT Jeremy USA 69.40 30.70 38.70 7.90 7.75 7.30 7.85 7.90 0.00 #29
16 FERNANDEZ Javier ESP 68.69 37.64 31.05 6.25 5.85 6.30 6.15 6.50 0.00 #15
17 LINDEMANN Stefan GER 68.50 37.70 30.80 6.40 5.85 6.30 6.05 6.20 0.00 #14
18 JOUBERT Brian FRA 68.00 31.90 37.10 7.90 6.80 7.45 7.35 7.60 1.00 #21
19 VERNER Tomas CZE 65.32 30.02 36.30 7.50 7.05 7.20 7.30 7.25 1.00 #27
20 BACCHINI Paolo ITA 64.42 34.82 29.60 5.90 5.55 6.00 6.00 6.15 0.00 #11
21 KOVALEVSKI Anton UKR 63.81 36.66 27.15 5.60 4.90 5.60 5.40 5.65 0.00 #2
22 SCHULTHEISS Adrian SWE 63.13 32.78 30.35 6.25 5.85 6.25 6.00 6.00 0.00 #18
23 PFEIFER Viktor AUT 60.88 34.08 26.80 5.45 5.05 5.50 5.25 5.55 0.00 #5
24 CHIPEUR Vaughn CAN 57.22 30.22 27.00 5.80 5.05 5.35 5.40 5.40 0.00 #9
25 RI Song Chol PRK 56.60 33.40 23.20 5.15 4.15 4.80 4.60 4.50 0.00 #1
26 RAKIMGALIEV Abzal KAZ 55.88 32.48 23.40 5.05 4.45 4.80 4.50 4.60 0.00 #6
27 URBAS Gregor SLO 53.02 28.92 24.10 5.10 4.45 4.85 4.90 4.80 0.00 #3
28 DOMANSKI Przemyslaw POL 52.14 28.44 23.70 4.80 4.60 4.80 4.80 4.70 0.00 #7
29 KELEMEN Zoltan ROU 51.95 27.40 25.55 5.25 4.75 5.25 5.10 5.20 1.00 #12
30 NURMENKARI Ari-Pekka FIN 44.62 22.72 22.90 5.00 4.30 4.50 4.70 4.40 1.00 #8
Men - Free Skating

Starting Order

StN. Name Nation Rank Points
Warm-Up Group 1
1 VERNER Tomas CZE
19 65.32
2 BACCHINI Paolo ITA
20 64.42
3 PFEIFER Viktor AUT
23 60.88
4 CHIPEUR Vaughn CAN
24 57.22
5 KOVALEVSKI Anton UKR
21 63.81
6 SCHULTHEISS Adrian SWE
22 63.13
Warm-Up Group 2
7 LINDEMANN Stefan GER
17 68.50
8 BORODULIN Artem RUS
13 72.24
9 ABBOTT Jeremy USA
15 69.40
10 CONTESTI Samuel ITA
14 70.60
11 FERNANDEZ Javier ESP
16 68.69
12 JOUBERT Brian FRA
18 68.00
Warm-Up Group 3
13 KOZUKA Takahiko JPN
8 79.59
14 TEN Denis KAZ
10 76.24
15 van der PERREN Kevin BEL
12 72.90
16 AMODIO Florent FRA
11 75.35
17 CHAN Patrick CAN
7 81.12
18 BREZINA Michal CZE
9 78.80
Warm-Up Group 4
19 LYSACEK Evan USA
2 90.30
20 ODA Nobunari JPN
4 84.85
21 LAMBIEL Stephane SUI
5 84.63
22 TAKAHASHI Daisuke JPN
3 90.25
23 WEIR Johnny USA
6 82.10
24 PLUSHENKO Evgeni RUS
1 90.85

Iulya
17th February 2010, 13:49
Mihai, Brian a facut dublu in loc de quad si din ceea ce trebuia sa fie combinatia a facut doar un 2Lutz, parca. Dezastru.:(


Eu tin minte ca a facut un quad cu rotatie incompleta ceea ce l-a facut sa fie catalogat drept un triplu toe f prost executat ...

lady_k
17th February 2010, 15:07
Parca Negrea a zis ca a fost dublu.:thinkso: Eu eram oricum prea adormita sa mai numar ...

dissim
17th February 2010, 15:09
COLERE
"Putain de jeux Olympiques de merde. J'y arriverai pas, j'y arriverai pas..." Le patineur artistique français Brian Joubert, en attendant les notes de son programme court raté dans la zone dite "kiss and cry".

Joubert faisait le constat après-coup de son incapacité à affronter le rendez-vous olympique : "Les Jeux ont toujours été un objectif. Peut-être que j'en ai trop fait une fixation. 2002, ça se passe mal (14e). 2006 (6e), ça se passe très mal aussi. Je pense qu'inconsciemment, ça doit marquer. Et 2010, c'est encore pire." "Je crois que cette compétition, les Jeux, j'y arrive pas", a-t-il dit, très affecté.

"J'AI TOUT PERDU"

Pourtant, Joubert paraîssait détendu jusqu'à son arrivée sur la glace, mardi. "Je ne me sentais pas spécialement nerveux. Je suis rentré sur piste en me sentant bien. […] Je n'ai même pas vu les anneaux olympiques en montant sur la glace. Depuis que je suis à Vancouver, je me sens bien. Je ne sais pas comment m'expliquer cet échec. Je n'avais aucune appréhension sur le plan physique [par rapport aux blessures passées]".

"C'est très dur. Ce qui est dur, c'est de savoir que j'étais prêt pour cette compétition. Je ne fais pas une seule erreur aux entraînements. Et j'arrive dans le programme, j'en fais deux. Ce qui est dur, c'est de savoir que j'ai tout perdu", constate encore Joubert, tout en excluant de renoncer : "Il faudra bien que je patine le programme libre [jeudi]… Il est hors de question que je termine ma carrière sur une note négative comme celle-ci", a-t-il lancé.

........mi-e mila rau de el :(

lady_k
17th February 2010, 15:33
"Putain de jeux Olympiques de merde."

Urat.

madi_ene
17th February 2010, 15:44
Imi pare tare rau de el...imi dau seama cat de greu ii este, sa stii ca poti si sa nu fii capabil sa faci ceea ce poti:( e foarte trist

Gyulia
17th February 2010, 16:34
da...cam asta a fost,eu am stiut mereu ca are un psihic destul de slab,dar am sperat ca o sa ii iasa programul avand in vedere ca a fost primul din penultima grupa...
din pacate a ratat ...sper sa faca un lp curat si sa nu se retraga dupa JO
plushenko nu mi s-a parut cel mai bun,cred k poate fi batut,dar are atat de multa incredere in el incat a facut pe toata lumea sa creada k el a deja campion,chiar si pe arbitri din pacate...
mi-a placut mult Takahashi in schimb,a facut un program curat,si as vrea sa nu ia rusul aurul,asa k ii tii pumnii..:D
lambiel e si el acolo,aproape...sper sa ia o medalia,dak brian nu mai poate, acum el e favoritul meu:)
de restu nu mai pot comenta k nu i-am vazut,dupa brian m-am enervat si am inchis...:Dastept sa vad in reluare..si revin;)

mikeyy
17th February 2010, 17:58
Am vazut si eu cateva programe:

-Plushenko...foarte bun la tehnic, insa ati observat ca a patinat fara prea mare viteza? Mie mi s-a parut lent...si apoi nu parea chiar multumit de punctaje..destul de ingandurat la Kiss and Cry. Inseamna ca simte si el ceva presiune.

-Evan....nu prea imi place de el, dar a reusit un program exceptional la toate capitolele. Mi-a placut reactia lui de la final. Are mari sanse la programul lung. Sper sa nu riste...are nevoie de program curat si il va bate pe Plushenko.

- Daisuke...foarte bun programul lui, bine executat. Insa asa cum s-a mai zis...sa vedem cum face fata presiunii;

-Lambiel....ce genunchi are :)....cum a tinut aterizarea la quad...uimitor!!! S-a descurcat foarte bine...nu e mare diferenta si cu un program curat la LP poate recupera. Sa ne amintim ca la Europene..cu vreo 3 greseli mari la LP..si tot a castigat programul lung in fata lui Plushenko...deci cu un program curat, Stephane ar putea sa recupereze foarte usor diferenta de 6 puncte;

- Michal Brezina...din ce in ce mai constant. Mie imi place tehnica lui...are sarituri foarte inalte. E tanar si are timp sa lucreze mai mult si la partea de componente

-Patrick Chan....nu imi place, dar trebuie sa recunosc ca are un program foarte bine construit..exact pe muzica. Sunt cinstit si trebuie sa recunosc lucrul acesta. Chan va domina patinajul peste cativa ani. Se vede ca a crescut pe actualul cod de punctaj.

- Brian....ce sa mai zic...ce s-a intamplat la Lutz-ul ala? Nu pot sa cred...dar asta este. Sunt dezamgit de ceea ce declara, de modul in care s-a purtat la Kiss and Cry...mi-am amintit ca si la Torino s-a comportat la fel. Nu stie sa accepte ca a gresit, nu a invatat nimic din experientele asemanatoare prin care a trecut..pacat :(
Daca va continua in patinaj...ce va face? Va schimba iar antrenorul? E o persoana atat de dificila.
Eu sper sa continue...ar fi crunt sa fie asta ultimul sau concurs. Oricum o medalie olimpica e un vis imposibil pentru el...in loc sa se apropie de podium..el se indeparteaza de la an la an. Nu cred ca va avea vreodata o medalie olimpica.

Mai trebui sa vad programul lui Zoli, ca inca nu l-am vazut.

Cred ca dupa LP..podiumul va fi asa:
1. Lysacek
2. Plushenko
3. Lambiel

praf_de_stele
17th February 2010, 19:13
Mie mi se pare ca a transmis mai mult decat multi dintre cei mai sus decat el....si la tehnic chiar daca nu a avut cvad, a fost curat si fara ezitarile altora...Mie mi-a transmis mai mult decat Evan, ziceam mai sus Evan sau Plush mie imi seamana mult la datul din maini si atat.
Numai faptul ca publicul aplauda pe muzica lui si numai faptul ca s-au apucat de huiduit la prezentarea punctajului zic eu ca e o mica dovada ca totusi transmite ceva Brezina.
de acord. mi-a placut programul lui brezina. sincera sa fiu, nu ma asteptam sa-i reuseasca asa. daca tommy a facut totul praf(incredibil ce hal de program, nu stiu ce e cu el, s-a despartit de carolina ???), macar michal sa faca mai bine. e de viitor, imi place de el



Sorry, Johnny fans, dar rozul ala mi-a violentat privirea rau de tot si mi-a stricat imaginea despre tango.:(
daaaa, urat costum. dar ma asteptam oarecum sa vad asa ceva la el, weird e weird :P da-mi place cum interpreteaza, deh. e normal in cazul lui :P

asa, sa ma pronunt si eu...plushenko primul, cu quad...ma rog, sa zicem, desi doar sariturile au impresionat in program, atat! pe daisuke nu l-am vazut, dar sper ca el sa-l bata pe plushenko, si nu evan. bine, pana la urma si evan, numai sa nu castige rusul iar. nu transmite pic de emotie cand interpreteaza(daca se poate numi interpretare), e totul la fel, o apa si-un pamant. nu merita doar pt sarituri. asa ca go daisuke!!!!
stephane...hmm, intr-un fel ma bucur, intr-altul nu. nu i-am vazut programul complet, parca totusi prea mare diferenta. oricum el la scurt mereu pierde destul si apoi la liber isi face foarte bine treaba, am incredere in el ca poate prinde bronzul!!! hai steph mama!
brian!!!!!!!!!!!!!!!!! nu mi-a venit sa cred cand am vazut clasamentul :shocked: a fost soc pt mine, sincer! oricum, urata reactie din partea lui. cum am mai zis, nu stie sa piarda. dar nu au rost comentariile astea acum
imi pare rau de zoli ca a ratat combinatia ! :( si cat de optimist parea si increzator, pacat ...

mihai, sa te auda dumnezeu! asa sa fie podiumul, daca se poate cu takahashi in loc de evan!

unde pot sa vad si eu programele astea : steph, brian si daisuke??? pe youtube nu e nimic. nici de la perechi, ca s-a terminat concursul. oare nu le dau voie sa puna sau sunt eu aiurita si nu gasesc?

Cristinush
17th February 2010, 19:20
Oh well..am ajuns si eu pe aici, am reusit sa vad la amiaz programele, azi noapte nu am rezistat :P
brian :shocked: Can't believe it! ce s-a intamplat?! am ratat programul lui si nu am dat de el pe net, banuiesc ca nu a fost postat inca..
Stephy :cheer: inca sper sa prinda o medalie. oricum la LP are sanse mari sa revina :D
Plushy..nu cred ca are sens sa comentez
Mi-a placut Johnny si a lui privire deep de la sfarsit :P costumul nu m-a incantat nici pe mine, dar ma amuza de fiecare data :D
Evan: de acord, cel mai curat program etc etc. oricat mi-as dori eu sa-l invinga cineva pe plushy, evan is so not the one! mai degraba takahashi care a fost takahadorable :D chiar mi-as dori sa-l vad campion olimpic, cred ca a muncit mult pentru asta :) Mi s-a parut cam aiurea faza cu plansu lui Evan din final..I mean..helllooooo..nu esti campion olimpic inca, mai ai un program lung de realizat!!
Zicea careva pe aici de semnul lui brezina pentru arbitrii..I totally agree. merita :mda:
Eu, una, inca sunt socata de prestatia lui tomas si a lui brian,..deci nu pot sa cred! stiu ca nu mi-e foarte drag brian, dar...pe 18?! come oon!!
Nobunari...ca va bien..dar la artistic..ca va mal. nu ma omor dupa el, si uite ca i-a dat cu tifla peste nas la Steph :P
Oricum, diferente ffff mici intre primele 3 locuri, la fel 4-5, cred ca va fi suuuper interesant LP.

dissim
17th February 2010, 19:31
nu le dau voie, Ade. Si pe mine ma enerveaza chestia asta, cel putin la programul lui Stephane :D ca eram asa concentrata pe sarituri sa nu greseasa (la restul stiu ca e cel mai bun :P) si nu am savurat performanta cum trebuie :D

ice_girl
17th February 2010, 19:35
Mie imi vine sa plang pt Brian, ar fi chiar tragic sa se retraga dupa Olimpiada, cred ca mai are multe de spus in patinaj, sa-si revina dupa acest moment f dificil pt el si sa continue sa concureze caci atunci cand patineaza cu placere si din suflet reuseste niste programe extraordinare trebuie sa se remonteze psihic, si chiar daca nu a reusit sa ia o medalie la Olimpiada, urmeaza alte concursuri, alte competitii, doar lumea nu incepe si se termina cu JO.
In rest tot ce-mi mai doresc de la aceste JO e ca Stephane sa castige o medalie, si daca ar fi sa aleg pt aur dintre Plusenko, Takahashi si Lysacek l-as alege pe Evan pt ca e singurul din cei trei care imi place cat de cat.
Go Stephy!

praf_de_stele
17th February 2010, 19:40
Mi-a placut Johnny si a lui privire deep de la sfarsit :P costumul nu m-a incantat nici pe mine, dar ma amuza de fiecare data :D
daaaa, si mie mi-a placut, desi nu ma omor dupa johnny. dar a aratat bine :D aici nu se pune costumul

intrebari :
1. ce semn a aratat brezina arbitrilor ? cumva _|_ ? :lol:
2. despre ce bombe vorbeati ? :thinkso:
3. cine are acces la filmulete pe fsvids poate sa ne dea si noua cateva ? :D

lady_k
17th February 2010, 19:43
@Ade: Pe youtube nu cred ca e voie fiind vorba de JO. Stiu ca la Beijing le-au fost suspendate/sterse conturile celor care au postat evolutii din concursul olimpic de gimnastica.
@Ade2: Daria, Ade-san si eu ziceam ca mergem sa dam cu niste bombe in aia care arbitreaza.:P

Cand e LP-ul? Maine noapte, nu? Adica vineri de dimineata? Sau sunt eu prea obosita si nu mai procesez informatiile?:thinkso:

Gyulia
17th February 2010, 20:02
da,vineri dimineata e lp-ul...

ioana11
17th February 2010, 20:41
Intr-un interviu acordat unui post de televiziune local(din Poitiers adica) Brian zicea ca asta este ultimul sau an. Nu am mai gasit clipul, dar era de prin decembie, si zicea ceva de genul ca este ultimul sau sezon. Deci e posibil ca dupa mondiale sa nu il mai vedem:( Dupa prestatia de la sp, ar putea sa renunte chiar dupa olimpiada. Imi pare rau pentru mai multi , dar spre surprinderea mea ma bucur (nu foarte tare)pt plushenko, si sper sa fie el si nu evan campion, pt ca de american nu imi place de nicio culoare. Nu am vazut decat programele date astazi in reluare, mi-a placut de weir foarte mult, chiar cred ca merita mai mult. Si mi-a mai placut de Brezina, baiatul asta o sa aiba sanse mari in viitor daca merge in ritmul asta.

Cristinush
17th February 2010, 20:53
Pe Brezina l-am remarcat si eu, sa stii. si nu, Ade, semnul nu a fost _|_ :cry: dar a fost pe aproape, ca doar s-a gandit omu ca mai are si un lp de realizat :P
Cine mi-a mai placut a fost Denis Ten. Copilul asta chiar are valoare mare si e doar la inceput. Parca Tarasova il antreneaza, right?:D
Eu sincer nu cred ca brian o sa renunte, adica..din pct meu de vedere ar fi o dovada de lasitate sa renunte acum, dupa JO pentru ca nu a reusit sa ia o medalie. Nu e sfarsitul lumii, el e un patinator care poate arata multe pe gheata si cu atatea medalii in palmares...cred ca s-a pierdut aici...oricum..nu as vrea sa fiu in locul lui acum..

dissim
17th February 2010, 21:06
Stephane, SP

http://www.mediafire.com/?n1odmomm2zw

praf_de_stele
17th February 2010, 21:36
brian s-a invatat cu victoria sau cel putin sa castige o medalie, desi in cazul uneia de argint sau bronz era foarte suparat, ati vazut si voi. dar pt o ratare ca asta !!! cred ca pt el e chiar sfarsitul lumii, el daca nu ia medalie face rau :P nu ati vazut cat de suparat a fost la europene ca a luat bronz? mie nu-mi place atitudinea lui, nu intotdeaua castigi, mai si pierzi, pe el nu l-a invatat nimeni asta ? oricum, daca e sa se retraga nu cred ca o s-o faca definitiv, poate pt o perioada, cum a facut si steph care tot mai castiga medalii si ne arata programe foarte frumoase. si steph a trecut printr-o perioada foarte proasta inainte de-a se retrage si a revenit! poate brian are nevoie de ceva timp sa se regaseasca

simona, pupa-ti-as mainile !!! :D

Anisia
17th February 2010, 21:41
Nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat cu Brian! N-am vazut programul, dar ati spus voi cate ceva mai devreme. Chiar asa de rau a fost? Inainte de ultima grupa(in momentul acela nu stiam ca mai urmeaza o singura grupa) i-am vazut pe primii 9 clasati si m-am gandit ca Brian inca n-a patinat, si apoi...:( Pacat, dupa atata munca, merita mai mult. Mi-e mila de el. Dar oricat de suparat ar fi fost, nu trebuia sa spuna cu voce tare cuvintele alea, urat din partea lui. Sper sa se descurce mult mai bine vineri, dupa prestatia de azi si sa nu se retraga dupa JO. Pe de alta parte, mi-a placut Johnny(desi a cam sarit in ochi rozul ala) si ma bucur pentru Kevin. Eu n-as vrea ca Evan sa castige aurul, dar nici Evgeni nu ma-ncanta. Cel mai bun sa castige! Go Steph!!!:)

mikeyy
17th February 2010, 21:51
Puteti face rost de programul lui Brezina?

Iulya
17th February 2010, 21:55
Cine vrea programe sa imi dea un pm ori un mesaj pe mess si se rezolva

iris_for_daria
17th February 2010, 23:17
daca tommy a facut totul praf(incredibil ce hal de program, nu stiu ce e cu el, s-a despartit de carolina ???), macar michal sa faca mai bine. e de viitor, imi place de el


Dar Tommy a fost sau este cu Caro ?...stiam ca sunt doar colegi fiind antrenati de acelasi antrenor, dar si asta nu mai e valabil caci Caro a plecat in SUA sau unde...
Dar eu m-am gandit la altceva, dintre cei doi elevi, Caro facea boacanele cele mai mari, ea a plecat...poate a ramas ghinionul in spinarea lui Tommy. Poate nu-s ei de vina (Caro si Tommy) ci vreun spirit suparat pe antrenor si a carui suparare se rasfrange asupra lor. :groggy:
Mai stii ? Ca prea de cand a plecat Caro, el a inceput sa-i calce pe urme...
Si totusi aceasta teorie nu se aplica si lui Brian. Chiar mi-e tare mila de el. Si sa stiti ca unor oameni chiar le este imposibil sa accepte o infrangere. Eu sunt sigura ca s-a gandit cel putin pentru cateva sec. sa nu mai participe nici macar la LP. Sunt sigura de asta. Numai ca are oameni pe langa el care nu cred ca l-au lasat.
Nu stiu si mama lui....de ce merge dupa el tot mereu...poate e si asta un factor de stres.
Chiar mi-e mila de el, si sper sa-si revina pentru ca altfel ar putea fi grav de tot, sa se retraga acum in felul acesta, cred ca l-ar afecta pe toate planurile. Ar putea ajunge rau, dupa cate imi pare mie ca ii este psihicul, ar trebui sa mearga la niste consultatii, pentru ca nu e de joaca. :(

innuendo
17th February 2010, 23:26
deci mâine noapte..presupun tot pe la orele acelea. off..cine să stea treaz atât. Nu știu cum fac, dar trebuie să văd în direct. Azi la școală am fost cam obosit, am avut și multe ore.
Este o presiune foarte mare pe Plushenko. Vă dați seama, este în fața unei reușite extraordinare, să devină dublu campion olimpic. Distanța nu este foarte mare. Și evoluează și ultimul. Pe lângă faptul că toată lumea o să-și dorească să rateze. Toți își fac calcule, sunt campion olimpic, "trebuie să greșească". Dar el are un psihic foarte stabil, este un mare atuu, și este și ultimul, într-un fel e bine, pentru că poate să vadă tot ce s-a întâmplat. Și va fi liniștit, își va face exercițiul, mai ales dacă există niște greșeli are contracandidaților și punctaje mai mici. Dar mă aștept să fie competiția foarte mare.

andreeas
17th February 2010, 23:32
glumea iris.
tomas nu a fost niciodata cu caro, mie mi-ar fi placut, dar nu a fost sa fie.:o:

iris_for_daria
17th February 2010, 23:36
Da pai asta e la el....are un psihic deosebit...si faptul ca e increzut tot de acolo i se trage. De la siguranta pe / de sine. Iar faptul ca e ultimul in mod normal pentru altcineva ar fi dificil, pentru el e un mare atuu. Isii poate reconstrui programul in functie de ce vede la ceilalti.

iris_for_daria
17th February 2010, 23:46
ok, sunt profund dezamagita
nu am vazut nici un program, si nici nu vreau sa vad
in acest moment nu vad sa fie printre baietii astia nici un adevarat campion. nici unul nu are bagajul complet de winner. Plush e arogant, plin de el, boring; Brian are probleme cu el, nu am incredere in psihologul lui, Evan e prea moale, cu multe lipsuri la tehnic, asiaticii nu prea le au cu artisticul, Johnny e prea artist
so this was it, pana nu apare un adevarat campion, eu raman eventual la dansuri :(

Perfect de acord cu tine. Stephane ar parea la prima vedere ca poate fi un real winner, dar e si el instabil la tehnic, ba ii iese, ba nu. Chiar daca e regele artisticului, fara tehnic nu se incadreaza. Apoi Plushi, aproape ca l-as crede un winner, insa sportul pe care il practica se numeste patinaj artistic si nu doar simplul patinaj. Artistic nu este, deci...nu este !
Brian e instabil psihic.
Asa ca, pe langa ce-ai punctat si tu, mai vreau doar sa spun ca am decis: Mi-e un dor nebun de Alexei Yagudin !!! :yes: :yeah:
The only, and real winner !

mikeyy
18th February 2010, 00:16
Alexei Yagudin !!! :yes: :yeah:
The only, and real winner !

De acord! :)

alyosha_87
18th February 2010, 00:22
De acord! :)

yes...the one and only :D

emiii03
18th February 2010, 00:33
brian s-a invatat cu victoria sau cel putin sa castige o medalie, desi in cazul uneia de argint sau bronz era foarte suparat, ati vazut si voi. dar pt o ratare ca asta !!! cred ca pt el e chiar sfarsitul lumii, el daca nu ia medalie face rau :P nu ati vazut cat de suparat a fost la europene ca a luat bronz? mie nu-mi place atitudinea lui, nu intotdeaua castigi, mai si pierzi, pe el nu l-a invatat nimeni asta ? oricum, daca e sa se retraga nu cred ca o s-o faca definitiv, poate pt o perioada, cum a facut si steph care tot mai castiga medalii si ne arata programe foarte frumoase. si steph a trecut printr-o perioada foarte proasta inainte de-a se retrage si a revenit! poate brian are nevoie de ceva timp sa se regaseasca

simona, pupa-ti-as mainile !!! :D

nu am crezut ca o sa ajung sa simt asta, dar din pacate asa simt si eu :(

si Iris

Asa ca, pe langa ce-ai punctat si tu, mai vreau doar sa spun ca am decis: Mi-e un dor nebun de Alexei Yagudin !!!
aici vroiam sa ajung si eu

innuendo
18th February 2010, 00:47
"Sunt multumit de programul meu, deoarece a fost greu sa evoluez azi. Am slabit doua kilograme, nu am mâncat nimic toata ziua. Am dureri musculare. Ma voi duce la medic...Am fost foarte nervos. Este normal deoarece toata lumea este nervoasa la JO, mai ales ca aceasta competitie reprezinta totul pentru sportivi. Publicul a fost fantastic. Dupa combinatia cvadruplu-triplu, strigatul multimii mi-a dat curaj. În timpul încalzirii au facut o greseala la un dublu axel si din aceasta cauza m-am enervat. Stiu ca pot sa ma autodepasesc la programul liber", a declarat patinatorul rus. :)). undeva scria că mănâncă o banană pe zi.

mikeyy
18th February 2010, 01:07
Incepe Plushenko cu "probleme de sanatate" :ras-plans:....de ce nu ma mir, nu ar fi prima data :D
Cine l-a tinut sa nu manance? :) Daca e normal sa fii nervos la JO....de ce mai declara ca e nervos? Are un stil....

ricochet4
18th February 2010, 03:12
Aici nu sint de acord cu tine, Mihai. Presiunea pe el e mai mare decat pe ceilalti. Multa lume nu il suporta si ar vrea sa dea gres. Probabil are probleme de sanatate si poate de greutate, desi sincer nu se vede. Iar referitor la declaratia cu nervozitatea, de ce sa nu declare ? E ca si cum te-ai intreba daca o medalie olimpica de aur e unica si un tel sublim, de ce Neuner a declarat ca aceasta medalie reprezinta cea mai mare realizare a ei.

whisper
18th February 2010, 07:28
@Flavia si Mihai: Sunt total de acord cu voi! Daisuke e cam instabil si mie ca o sa faca praf lp-ul...nici nu vreau sa ma gandesc! Si in 2008 la mondiale tot pe 3 parca a fost si a terminat pe 4 sub podium! Si Morozov spunea ca e genul de patinator care gandeste cam mult( Si eu care credeam ca e bine sa gandesti:cry:) si ca incercat sa ii schimbe felul de a fi..dar nu a prea reusit:P


Figure Skating: Plushenko in battle with Lysacek, Takahashi Feb 16, 2010

Vancouver (AFP) - A slimmed-down Yevgeny Plushenko opened with a quadruple jump to fire the first shot in his bid to retain his Olympic men's figure skating title by leading the short programme on Tuesday.

And the 27-year-old revealed that he had eaten just a banana all day in order to take on his younger rivals in Vancouver.

He needn't have worried as he was the only skater to successfully execute the four-rotation quad jump at the Pacific Coliseum.

Nevertheless the Olympic champion faces a battle for his title with reigning world champion Evan Lysacek and Japan's Daisuke Takahashi less than a point behind the Russian going into Thursday's free skating final.

Plushenko explained: "I'm on a diet. I ate only a banana today. I have to do that to compete against the other figure skaters.

"I thought it would be easier with each Olympics but it's becoming harder."

He scored 90.85 for the short programme, but in practically a tie for the lead, Lysacek is just 0.55 behind and Takahashi 0.60.

The reigning champion had the edge technically while Lysacek, 24, and Takahashi, 23, scored higher for programme components or artistry.

Dressed as a Spanish matador, the Russian opened to Rodrigo's Concierto de Aranjuez with a solid quad-triple toeloop combination which he followed up with a triple axel and triple lutz, nailing all his elements cleanly.

But Lysacek and Takahashi also skated flawlessly - both landing four triples including a triple-triple combination.

Lysacek was reduced to tears after his brillant skate to Stravinksi's Firebird, while Takahashi impressed with his fast-moving routine to Eye by Coba, to put himself in the running for Japan's first Olympic men's title.

Plushenko however lamented the lack of the quad from his rivals.

"Without a quad it's not men's figure skating," he said

The three-time world champion retired after his Olympic victory but has returned in a bid to defend his title.

"The fight is going to be in the free programme," he warned.

American Lysacek said: "This just sets me up for the main event.

"I'll try and put it out of my mind as quickly as possible and conserve my energy for the long programme."

Takahashi was content with what he achieved.

"I'm really happy with myself," said the Japanese skater, who missed all last season because of torn knee ligaments and punched the air in delight after his routine in the Pacific Coliseum.

"It wasn't perfect, but it's the best programme I've done this season.

"The artistic side was good too. I'm feeling great. I trust in myself to keep doing what I've been doing."

Japan's Nobunari Oda is fourth ahead of Olympic silver medallist Stephane Lambiel of Switzerland, and both are still in striking distance of the podium.

Former world champion Brian Joubert of France is 18th after falling during his performance, effectively ending his Olympic dream.

ea/dj10

© AFP, 2009-2010


http://www.vancouver2010.com/olympic-news/n/news/afp-news/figure-skating--plushenko-in-battle-with-lysacek--takahashi_281358Rv.html


Figure Skating: Joubert blames private problems for his performance Feb 17, 2010

Vancouver (AFP) - Former world champion Brian Joubert on Wednesday blamed problems in his private life for his performance in the men's figure skating short programme in Vancouver.

Touted as among the gold medal favourites to challenge the likes of defending champion Yevgeny Plushenko, the 2007 world champion fell during his routine and is now out of the medals in 18th ahead of the free skating.

"My problems come from outside the ice rink, from my personal life. I lost a lot of energy outside the ice rink," explained the 25-year-old.

"I have to change some things in my attitude. The last two years, my attitude hasn't been the way it should be."

"I'm not the same person any more. I'm not myself."

"I knew that (things weren't the way they should be) but I didn't react accordingly. I know what I have to do but it is not easy. It wasn't a good moment (to realise what was wrong)."

And the three-time European champion said he was reconsidering his future.

"Figure skating is, alongside my family obviously, the most important thing in my life," he said.

"I've committed myself to 2012 (world championships in France). I want to win the Cup of China so that I've won all of them (Grand Prix).

"I want to end my career on a high note, with another world championship title and a European title."

The three-time Olympian added: "It's another disappointment at the Olympic Games. These Games have beat me."

ea/mp

© AFP, 2009-2010

http://www.vancouver2010.com/olympic-news/n/news/afp-news/figure-skating--joubert-blames-private-problems-for-his-performance_282332it.html

Deci Brian n o sa renunt acum...cel putin va participa la ondiale...daca va castiga e posibil sa zica "Gata!"

lady_k
18th February 2010, 08:02
Ade, cand gandesti te doare capul, mai bine nu gandesti.:thinkso:

ice_girl
18th February 2010, 10:23
Ma bucur tare mult ca Brian nu renunta dupa JO, ar fi fost si pacat sa se retraga acum, dar ma asteptam intr-un fel sa nu renunte la patinaj, de fapt asta e unul dintre lucrurile pe care-l admir cel mai mult la el, faptul ca nu renunta usor, are ambitia sa continue, sa demonstreze ca poate mai mult, ca se poate autodepasi, intr-un fel el seamana cu Adi Mutu al nostru dar sper ca amandoi sa-si revina,e f bine ca Brian a recunoscut ca are probleme si ca trebuie sa se schimbe, pana in 2012 cand a declarat ca vrea sa se retraga mai poate realiza multe in patinaj, trebuie doar sa vrea si sa-si propuna acest lucru, de fapt a si-nceput.
Si mie mi-e foarte dor de Alexei Yagudin, the real and the only champion!

Gyulia
18th February 2010, 15:20
si eu ma bucur ca brian a constientizat ca are o problema la nivel mental si sper sa isi revina repede...sunt sigura ca va regasi puterea sa revina si ca nu va renunta...
nu sunt sigura ca va reusi sa castige la mondiela aurul dar cred k va face o figura frumoasa si dupa va reveni in forta..:)
de acord cu voi :Alexei Yagudin, the real and the only champion!

Iulya
18th February 2010, 15:36
Nu va fi de glumit cu Plushenko azi ... la antrenamente arata o forma foarte buna la sarituri si pentru liber pregateste o combinatie de cvatrupla-tripla-dubla pentru inceputul programului ...ohh my

andreeas
18th February 2010, 16:03
cu o asemenea combinatie probabil va castiga.

IleK
18th February 2010, 17:03
Urmeaza inca o noapte alba. Marti noapte am stat cu ochii lipiti de eurosport de la 2.30 pana la 6.45. Nici n-am simtit cand s-a facut dimineata. Dar mi-a placut concursul, cu bune si cu rele. I-am tinut pumnii lui Stephan si m-am bucurat ca a fost destul de puternic fizic si psihic cat sa tina quadrupla. Il urasc pt ca a impus aceasta saritura ca si conditie pt o medalie, mai ales una de aur. A pus presiune pe toti patinatorii. Pentru mine o saritura tripla e la fel de buna ca una quadrupla daca e executata corect, patinajul se transforma usor usor in circ datorita unuia ca P. Asa cum spunea si comentatorul de pe eurosport, atunci cand in program exista o quadrupla si mai ales doua, partea artistica are de suferit. Singurul patinator care a facut 2 qadruple si a ramas in continuare un artist a fost Stephan anul acesta la europene. Este artist pana in varful degetelor. Ma uitam la el cum isi tine, mainile, degetele, pozitia capului in timp ce patineaza. E altceva. O diferenta enorma fata de restul. Blestematul de triplu axel, daca l-ar face pe asta nu ar avea rival.
Mi-a parut rau pt brian si tomas. Primul e prea calculat si prea putin inspirat (inteligent) atunci cand calculele i se dau peste cap iar al doilea... sufera de boala carolinei, care o fi aia, si sper sa se vindece asa cum pare ca s-a vindecat si ea. Pacat de costum si de program, amadoua superbe.
Daisuke a fost extraordinar dar l-am mai vazut sezonul asta executand un program scurt senzatioal si facand praf programul lung.
Va castiga cine va avea nervii mai tari. Nu vreau sa ii scriu numele pt ca nu tin cu el:-).

Tracoromana
18th February 2010, 17:45
Nu va fi de glumit cu Plushenko azi ... la antrenamente arata o forma foarte buna la sarituri si pentru liber pregateste o combinatie de cvatrupla-tripla-dubla pentru inceputul programului ...ohh my

Asta a mai facut-o si in 2002. Doar ca era si Alexei pe-acolo, el a reusit-o si Plushi nu.
Asa e, Yagudin - the best ever!

innuendo
18th February 2010, 17:57
insamna ca plushenko si-a dat seama ca si ceilalti au pretentii la aur si isi va scoate armele. pana acum a fost linistit. cu o combinatie quad-triple-double, va ridica stacheta fooarte mult.
in 2002 a executat quad toe, triple toe, triple loop in combinatie . si a mai avut triplu axel- triplu flip.

sunt curios la ce va apela :D

mikeyy
18th February 2010, 19:29
Daca Plushy scoate artileria grea...e clar....stie ca nu va fi suficient un program precum cel de la Europene.

Acum astept replica lui Lambiel...pt ca Plushy a facut 4-3-2 si la Torino, iar apoi a venit si Lambiel cu 4-3-2 imediat...si nimeni nu se astepta la acest lucru.

Cel mai tare ar fi sa faca Lambiel triplu axel si sa-i iasa. :)

Se anunta o competitie interesanta!!!

Iulya
18th February 2010, 19:35
Lambiel nu are planificat 3 axel din pacate merge la siguranta cu 2 axel insa va forta quad-ul ...poate chiar in combinatie

mikeyy
18th February 2010, 19:40
Cred ca Lambiel va baga chiar 2 quad-uri...asa a avut la Europene.

Sincer sa fiu...nu credeam ca ajung vreodata sa tin cu Lambiel....pe cuvant :)

Eu nu vreau sa rateze nici unul dintre cei 4-5 care se afla in lupta pentru podium. Vreau spectacol! :)

iris_for_daria
18th February 2010, 20:18
Da da da...si eu...sa nu-mi vina nici o clipa sa inchid ochii...deja simt adrenalina....sper sa pot dormi pana atunci macar cateva ore !

Gyulia
18th February 2010, 21:29
eu nu cred k o sa ma trezesc la noapte...brian oricum nu mai are nici o sansa,desi sper sa faca totusi un program frumos
oricum sunt sigura ca Plushenko va castiga,dak nu se va intampla vre-o minune sa greseasca cv si ceilalti sa faca perfect, insa nu prea cred pt ca a pus foarte mare presiune pe adversari
mi-a pacea o medalie pt steph, merita dar va fi ft greu...oricum eu ii tin pumnii

lady_k
18th February 2010, 22:29
Asa cum spunea si comentatorul de pe eurosport, atunci cand in program exista o quadrupla si mai ales doua, partea artistica are de suferit.


Asta mi se pare aiurea. De ce ar avea de suferit partea artistica daca in program exista o saritura cu patru rotatii? E mai artistica o tripla sau cum? Daca e o saritura cu 4 rotatii ratata e cu totul alta poveste ...

O sa incerc sa ma trezesc la 4, dar rezultatele finale le aflu de la voi pentru ca nu cred ca se termina pana plec eu la munca.:(

ice_girl
18th February 2010, 22:39
La noapte din tot sufletul ii tin pumnii lui Stephane sper sa ia o medalie, sa reuseasca 2 cvadruple daca se poate in combinatie pt ca la partea artistica e clar peste Plusenko si Takahashi.
Cu toate ca nu as vrea sa se intample asa cred ca va castiga Plusenko.Sper ca si Brian sa reusesca un program bun cu care sa se claseze in primii 10, sa lase o impresie frumoasa, sa arate ca ratarea de la Sp a fost un accident.
Go Stephane!

corina_mee
18th February 2010, 23:22
In sfarsit am reusit sa vad si eu programele. Ca si majoritatea de aici am ramas cu un gust amar dupa proba asta...imi e asa de dor de olimpiada din 2002 si de Alexei Yagudin. El era un adevarat campion..era perfect si la tehnic si la artistic.
Podiumul de acum este exact ca in cele mai urate cosmaruri ale mele. Pentru mine patinajul inseamna mult mai mult decat sarituri si dat din maini in toate directiile (see Plush si Evan). O fi asta noul trend...sa sari si sa dai din maini, fara s aconteze povestea si interpretarea. :(

Cel mai rau mi-a parut de Brian...nu mi-a venit sa cred ca a ratat tot. Sper din tot sufletul sa reusasca sa treaca peste momentul asta si in anii urmatori sa fie iar Brian cu care ne-am obisnuit. Imi venea sa plang cand am vazut ce s-a intamplat.:(

Plushenko a avut un program perfect tehnic dar mie nu mi-a transmis absolut nimic . Dupa primele 10 minute deja il uitasem. Oricum cred ca prefer sa castige el decat Evan....nu reusesc sa imi dau seama care varianta este mai rea.

Si acum am ajuns la Evan...pe el l-as lua vara in camera pe post de ventilator ...la cat da din maini sigur s-ar descurca bine:P. Eu nu inteleg de unde a avut asa scor la artistic...eu sincer credeam ca il urtmareste un roi de albine si saracul incerca sa scape de ele.:P

Dintre cei de pe podium singurul care mi-a placut a fost Daisuke...un program foarte dinamic, bine interpretat...ar fi meritat sa fie pe primul loc. Sper sa nu se piarda la LP si sa ramana pe podium.

De castigat imi doresc din tot sufletul sa castige Steph! O sa ma culc cu pumnii stransi diseara. Daca ar reusi un program perfect sincer nu cred ca il poate bate cineva deoarece mi se pare cu o clasa peste toti ceilalti ca si parte artistica. Pacat de Triplu Axel ala...nu inteleg de ce nu il reuseste niciodata.
GO STEPH !!!!!!:)

Aaaa...uitam sa zic...mi-a placut si Johnny...ma bucur ca i-a reusit programul. Iar in K&C a fost foarte funny.:)

innuendo
18th February 2010, 23:26
as vrea sa vad un quad-triple-triple, ar fi genial

mikeyy
18th February 2010, 23:49
De cand au schimbat codul....partea tehnica a avut de suferit. Abia mai vedem quad-uri..iar triplu axel e din ce in ce mai greu de executat pentru multi.

Imi place ca se pune accentul pe modul in care sunt construite programele..pe dificultatea piruetelor si a pasilor, tranzitii, etc. Dar ar trebui sa se gaseasca o cale de mijloc. Am revazut azi SP-ul si LP-ul primilor 3 clasati de la JO 2002. Frate..cei trei faceau quad-uri de parca erau sarituri cu o singura rotatie. Si nu doar 1 quad...ci chiar 2-3 in acelasi program (cazul lui Goebel).
Nu prea mai merge asa...pana si Yu-na Kim ar putea concura in proba masculina...s-ar clasa cu succes in top10..

Pana una alta...unul dintre cele mai frumoase programe scurte - Winter:
http://www.youtube.com/watch?v=gqvkip9S1VA

ice_girl
19th February 2010, 00:19
Winter a lui Yagudin unul dintre cele mai bune Sp executate vreodata, pt mine Yagudin ramane patinatorul perfect.
Mihai multumesc ca ai postat linkul sa-mi mai aduc aminte de vremurile bune!
Dar nici vremurile actuale nu sunt rele, cat timp mai concureaza Brian si Stephane inca mai merge!

Iulya
19th February 2010, 02:10
http://www.millan.net/minimations/smileys/mornincoffee.gifhttp://www.millan.net/minimations/smileys/mornincoffee.gif
Olimpiada asta ma termina ca program de somn offf bine ca se apropie week-endul ....

Deci aproximativ inca o ora pana cand incepe programul liber ... pentru mine incep emotiile destul de repede ...cu primele grupe

whisper
19th February 2010, 03:00
Hello!
Fie ca cel mai bun sa castige...si aici nu marfer la cel de pe locul 1 cae mai mult casigur va i pe primul loc ci la cel care se va clasa pe locul 2...daca va fi sa fie Evan, atunci asta e! Iar pe 3 as vrea sa fie macar unl din favoriti mei adica or Daisuke or Stephy! :cheer

@Claudia: Pe mine ma doare capul si cand nu gandesc:cry: Ba poate mai rau deca atunci cand gandesc :P

:P Am postat la 3:00 Sa fie intr-un ceas bun ^_^

LE: Doamne! Mai bine nu castiga Tomas titlul ala european...de atunci merge din ce in ce mai prost! Dezamagitor!:(

iris_for_daria
19th February 2010, 03:34
Mama, cand l-am vazut pe Tomas cu nasul pe gheata, am avut un gest instinctiv de-a duce mainile la ochi. Si cand l-am vazut cum se ridica de jos si e total iesit din ritm, am avut impresia ca s-a intamplat ceva mai grav si ca are de gand sa abandoneze...Pfffuuu...sarul !

whisper
19th February 2010, 03:36
:P si eu la fel!
Pur si simplu s-a impiedicat sau ce o fi facut..ca era o linie de pasi parca:thinkso:

LE: Superb programul lui Adrian! Dupa mine l-a luat pe Tommy!

Congrats Adrian!

Poor Stefan! Imi pare rau Iulya! :floricica:

iris_for_daria
19th February 2010, 04:06
Exact cum m-am gandit...Brian a avut clipe in care ar fi renuntat la LP...hhmm...noroc ca i-au spus altii si a inteles si el ca nu se face...:P
Eu ii tin pumnii sa arate ca e mult mai bun decat s-a vazut la SP.



LE: Superb programul lui Adrian! Dupa mine l-a luat pe Tommy!

Adevarat, superb program. Tot sezonul mi-a placut, dar acum a fost parca cea mai buna executie a lui.

ice_girl
19th February 2010, 04:08
Ce bine a inceput Thomas si ce rau a terminat, pacat de la campion european a ajuns sa patineze in ultima grupa, dezamagitor!
Sper sa nu faca si Brian la fel!
Astp cu nerabdare sa vad cine va fi noul campion olimpic dar si medaliatii cu argint si bronz iar apoi sa ma pu la somn pt ca nu am dormit deloc noaptea asta, bine ca exista pauze intre probe ca altfel nu stiu cum rezist mai ales ca urmeaza inca destul de multe nopti albe!
Vizionare placuta!

ricochet4
19th February 2010, 04:15
Eu zic ca Plushenko e de batut. E cumva ca Bjorndalen de la biatlon. E bun, dar nu mai sperie ca inainte.

ricochet4
19th February 2010, 04:18
Cred ca Lambiel va baga chiar 2 quad-uri...asa a avut la Europene.

Lambiel ar putea fi executat elegant daca s-ar dori, prin obligativitatea includerii 3A in program.

dnstefania
19th February 2010, 04:22
Buna dimineata tuturor, foarte bun programul lui Borodulin. Buna interpretare a muzicii. Mi-a placut mult programul lui Adrian. Dar rusul Artem va fi un viitor campion din punvtul meu de vedere.

iris_for_daria
19th February 2010, 04:34
Pe cand ma pregateam sa spun ca arbitrii si-au simtit pielea in pericol de la bombele la care lucram noi....si uite cum nu se invata minte...
Pai sa nu te enervezi ? Aboutt a dat cu fundul de pamant...cei doi nu, ba mai mult unul din ei a facut o cvad...deci ?

dissim
19th February 2010, 04:41
un live stream va rog :( in afara de http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ ca nu-mi mai merge

whisper
19th February 2010, 04:43
Da si mie mie se pare ca i-au umflat notele lui Jeremy!

Mi-a placut si Contesti! O fi gresit el...dar altfel ca si muzica si interpretare chiar mi-a placut :)

Imi pare rau Simona..nu le am cu chestiile asta! dar eurosport player nu da in direct si patinaj?
Am vazut eu o reclama la eurosport pt eurosport player si ziceau ca poti vedea live diverse competitii...dar nu stiu sigur:P Sorry!

iris_for_daria
19th February 2010, 04:55
Simona dar TVU player-ul nu-ti merge ? instaleaza-l si acolo este euroeport chiar si cel romanesc....


http://pages.tvunetworks.com/downloads/player.html

whisper
19th February 2010, 04:57
Mai spera cineva intr-un rezultat bun de la Brian?

Oricum parca Maxim i-a zis ca ne vedem la Sochi..deci poate chiar va participa si la olimpiada din 2014...who knows.

iris_for_daria
19th February 2010, 05:04
Mai spera cineva intr-un rezultat bun de la Brian?
Stii cum e...ai indoieli, nu crezi...dar speranta moare ultima, asa ca desi stii sigur un lucru, daca nu e ceea ce-ti doresti, mai speri ca poate o sa ti se indeplineasca dorinta.


Oricum parca Maxim i-a zis ca ne vedem la Sochi..deci poate chiar va participa si la olimpiada din 2014...who knows.
E destul de mult pana atunci. Atat de mult incat Brian o sa schimbe inca vreo 3 antrenori. Dar ar fi frumos sa participe si sa sparga ghinionul olimpiadelor.

ice_girl
19th February 2010, 05:05
A terminat si Brian programul, fara cuvinte ce sa zic, la partea tehnica la fel ca Thomas, in schimb la artistic parca si-a mai imbunatatit programul fata de europene, oricum la sfarsitul programului nu mi s-a parut asa ca suparat ca altadata cand rata mi s-a parut mai relaxat, cred ca a inceput sa se schimbe, sa-si schimbe atitudinea, sa fie mai increzator in el insusi si asta e un lucru bun.
Chiar daca pt el Olimpiada a fost un esec total pt mine Brian ramane patinatorul meu preferat si astept de la el un "comeback" senzational pt ca are totul ca sa castige, trebuie doar sa vrea si sa-si propuna acest lucru.
Sunt sigura ca la Mondiale vom vedea un alt Brian, mult imbunatatit un nou "Matrix reloaded"!
Ma duc sa-mi fac o cafea si un ceai energizant pt ca nu mai rezist, mi se inchid ochii de somn...

innuendo
19th February 2010, 05:13
m-am trezit si eu de curand. a fost ceva interesant :D?

whisper
19th February 2010, 05:15
daca va participa la mondiale...dar cu rezultatul asta de la olimpiada ar trebui sa participe!

Neata Andi! Pai in afara de faptul ca Tommy si Brian au ratat la greu si Adrian a facut un program foarte bun...nu ai pierdut mai nimic.

dissim
19th February 2010, 05:18
Simona dar TVU player-ul nu-ti merge ? instaleaza-l si acolo este euroeport chiar si cel romanesc....


http://pages.tvunetworks.com/downloads/player.html

Merci :) intre timp si-a revenit celalalt :D

innuendo
19th February 2010, 05:24
off...brian dupa scurt oricum nu mai era in stare de nimic. se parca ca batalia psihologica e foarte importanta, isi va spune cuvantul

iris_for_daria
19th February 2010, 05:25
Asa da....bravo Takahiko !

innuendo
19th February 2010, 05:28
omul ii zice ca brian nu a pierdut nicio competitie dupa care era pe locul 1 la scurt si ea spune ca s-a dovedit contrariul. ce contrariu :))? si pe urma s-a interurpt ..brusc

whisper
19th February 2010, 05:36
Pacat ca Taka-chan a cazut ...ar fi luat sigur mai multe puncte! Oricum e inca tanar si e prima olimpiada a lui. E destul de bun rezultatul.

Unde umresti coetitia, Andi? Presupun ca pe Eurosport...numai Yvonne ar putea spune as ceva:P Eu sunt pe TVR1.

iris_for_daria
19th February 2010, 05:37
Si adica asta e ultima data cand il vedem pe Kevin in competitii :((...o sa-mi lipseasca...macar la mondiale sa mai vina....

whisper
19th February 2010, 05:44
Cica doar Plushenko si Kevin au fost la 3 olimpiade! I-a uitat pe Brian si pe Stephy! Nu stiu daca nu o fi fost si Evan sau Lindemann.

LE: Cred ca Chan il va intrece pe Kozuka..:(

innuendo
19th February 2010, 05:48
da, pe eurosport. am dat acum putin si pe tvr 1 , sa vad diferenta.

francezul la sfarsit a avut muzica lui zoly :D

iris_for_daria
19th February 2010, 05:51
Vaaai, cine urmeaza...si ce infern e in sala...:))

Si sa-l vezi cum trece in frunte cu toate ca-i lipseste cvad si cu tot cu ratare....paraca vad punctajul...enorm si la elemente ca doar e deosebit la interpretare...

Na, poftim !

innuendo
19th February 2010, 05:51
cine credea vreodata ca acest Amodio va fi peste Joubert ?

Ia sa vedem ce ne prezinta chan

whisper
19th February 2010, 06:01
Ce punctaj bun are Chan la prezentarea artistica....cu tot cu cazatura si fara quad a luat este 240 de puncte!Pana la urma era intaintea lu Kozuka si dupa sp.

innuendo
19th February 2010, 06:05
n-a mai aratat niciun semn arbitrilor brezina

whisper
19th February 2010, 06:10
Acum incep sa ma ingrijorez! Doamne, sper in evolutii curate! nici nu mai conteaza ce loc vor ocupa..doar atat ma rog! sa nu cada nimeni! Nici Plushy, nici Evan...nimeni!

iris_for_daria
19th February 2010, 06:10
N-a avut motiv...

Ufff deja am un nod in stomac si ma doare inima...intr-o ora maxim stiu daca azi o sa fie o zi faina, sau dimpotriva.

LE: Ce tare Negrea ! "A gresit si Plushenko deci e si el om" Serios ? Oare se indoia cineva de asta ? :))

innuendo
19th February 2010, 06:21
evan. hm. sariturile bine, dar le executa ciudat pentru ca este foarte inalt si nu stiu :D, pe mine nu m-a impresionat, da din maini..parca se dezmembreaza

innuendo
19th February 2010, 06:23
257,67 ...

iris_for_daria
19th February 2010, 06:28
What ?????????? Nu pot sa cred dl Evan ramane pe podium....:(

Ce ghinion pe capul lui Oda...

innuendo
19th February 2010, 06:31
la europene plushenko a avut 164,09...ceea ce ar insemna cu scurtul de la olimpiada 254,94. deci probabil va mai executa o cvadrupla , sa vedem daca va primi note bune la artistic pentru a iesi pe primul

innuendo
19th February 2010, 06:33
ia sa vedem lambiel

innuendo
19th February 2010, 06:34
a pus mana la quad.., a doua reusita :D

innuendo
19th February 2010, 06:43
off...ratare takahashi...

iris_for_daria
19th February 2010, 06:47
Si totusi nu cred ca Lambiel va prinde podiumul....:headbang: :no:

innuendo
19th February 2010, 06:53
sper sa fie totul bine la evgeni, chiar nu vreau sa castige evan

whisper
19th February 2010, 06:54
Poor Oda!

:plans: Why, Stephane! Why, Daisuke! :plans:
Macar bine ca Daisuke i-a pastrat locul 3! Desi..daca nu rata....:(

innuendo
19th February 2010, 06:55
da, cvadrupla ii aducea cele 10 puncte diferenta

innuendo
19th February 2010, 06:57
hai sa il vedem pe domnul Plushenko. go go go ! Succes Evgeni !!! tineti pumnii :D

iris_for_daria
19th February 2010, 07:01
Decat Evan...GO GO GO Plushi !
Sau altfel spus...decat datul din maini fara rost a lui Evan mai bine cel al lui Plushi!!!

Deci unde am ajuns...sa tin cu Plushi ?

innuendo
19th February 2010, 07:04
ia sa vedem punctajul

innuendo
19th February 2010, 07:06
ah..e locul 2 :(

whisper
19th February 2010, 07:09
Nu ma decar prea multumita cu rezultatul...dar macar Daisuke are o medalie! E bine :)

1.Evan
2.Plushy
3.Dai-chan
4.Stephy
5.Chan

andreeas
19th February 2010, 07:11
bravo Evan!/OLE/:no1/hello

iris_for_daria
19th February 2010, 07:12
:no: :no: :no: :headbang: :shocked: :shocked: :( :( :o:

No bine deci....la fete o sa castige Joannie Rochette, iar la dans....eu stiu..oricum olimpiada asta e din ce in ce un mai mare cosmar...
Abia astept sa treaca, caci deja nu-mi mai place deloc....sunt in faza in care era Brian...mai am un pic si injur Olimpiada asta !

Cata_RB
19th February 2010, 07:13
Se mai vede undeva pe net premierea?

innuendo
19th February 2010, 07:14
la fel la artistic, acelasi punctaj si mai mult la tehnic pt evan. ciuudat. plushenko nu a fost foarte sigur pe el la sarituri, a patinat nu stiu, era foarte nepasator. prima combinatie cred ca se vroia sa se mai continue cu un dublu loop. triplu axel a avut o ezitare. ce-o fi fost cu el..patina asa..hai sa patinez aici mai repede sa scap. nu a ratat, dar putea fi mai sigur pe el.
cat despre evan, in afara felului care isi aranjeaza parul, foarte naspa...e ca un diavol si nu stiu, nu are nimic, nu transmite nimic. e ca un cocostarc pe gheata.
nu e corect, nu sunt de acord cu ce s-a intamplat. cum preconzinam..cine stie ce surpriza vine la baieti..si a venit. am avut o presimtire ciudata. final: nu merita.
faptul ca s-a desfasurat pe continentul american, se pare ca a contat mai mult decat ce s-a intamplat pe gheata. de ce ar castiga un european? mai ales un rus, rusii care nu sunt suportati. daca poate sa castige cineva de-al lor, chiar daca nu merita..se umfla notele si se rezolva.

ice_girl
19th February 2010, 07:20
Nu-mi vine sa cred ca spun lucrul asta dar sunt dezamagita ca nu a castigat Plusenko, pentru prima data de cand patineaza mi-a placut un program d-lui cap coada, eram sigura ca va castiga, Evan nu m-a convins cu programul pe care l-a executat.
Deasemenea ma declar total nemultumita de punctajele obtinute de Stephane ( pe care l-as fi vazut pe podium dar asta e pacat ca nu sunt arbitru sa acord eu punctajele) si Johnny Weir.
Cat despre Brian no comment parca as fi patinat eu in locul lui.
Per total proba masculina de la aceste JO a fost pt mine o mare si totala dezamagire!
In incheiere ca sa fiu fair-play felicitari medaliatilor, chiar daca podiumul nu este cel dorit si asteptat!

innuendo
19th February 2010, 07:26
de cand am vazut punctajul mi-am dat seama...inainte sa insumeze cu scurtul. mai bine nu ma mai uitam inainte cat a obtinut la europene ca sa fac, calcule. am vazut ca la europene obtinuse 164 si acum 165..mai trebuia 1,32 sa il intreaca. oricum pentru mine si pentru mai multi, Plushenko este adevaratul campion olimpic. are 3 medalii olimpice, e foarte bine. comentatorii dupa eurosport erau siguri ca va castiga. dupa ce a terminat au zis: da..merita titlul olimpic..asadar plushenko o cariera cu 3 medalii olimpice, una de argint si 2 de aur (e foarte probabil).
si totusi nu au fost pe aceeasi lungime de unda cu arbitrii. de fapt arbitrii nu au fost cu noi.
Rusine arbitrilor. Brezina, mai arata-le ce merita!

iris_for_daria
19th February 2010, 07:28
chiar daca podiumul nu este cel dorit si asteptat!
Si nici cel meritat ! Pt ca nu e vb numai de preferatii nostri, dar chiar si cei care il plac pe pasaroi, trebuie sa recunoasca ca nu merita aurul, si cei care nu-l suportam pe Plushi am ajuns sa spunem ca trebuia el sa castige ? Aici nu mai e vb de podium dorit e vorba de podium corect, ceea ce n-a fost...

innuendo
19th February 2010, 07:31
daaa, daca si cei anti-plushy de pe aici, au tinut pentru cateva momente cu el, ceva e putred rau, deci chiar ar fi meritat.

whisper
19th February 2010, 07:34
Deci mr Bat...nu merita sa fie pe locul 1..asta clar. Mai normal era sa fie Plushy pe locul 1!
:( Imi pare asa rau de evolutiile lui Daisuke si Stephy:(
Off..daca nu cadea Daisuke....daca si cu parca...:(

rob_din
19th February 2010, 07:36
Ies mai bine banii la buget cu o victorie americana

iris_for_daria
19th February 2010, 07:43
a patinat nu stiu, era foarte nepasator. ce-o fi fost cu el..patina asa..hai sa patinez aici mai repede sa scap. nu a ratat, dar putea fi mai sigur pe el.

Poate pentru ca stia cine va castiga ? :no:

innuendo
19th February 2010, 07:55
mda...putea sa faca ce exercitiu dorea, rezultatul era acelasi. dar, acel prim triplu axel putea sa-l faca mai bine. si daca ateriza putin mai bine quad toe si facea combinatie triplu - dublu. era campion olimpic, sau de fapt nu era, tot se gaseau sa-l scoata pe ala, am uitat cum il cheama [niciodata n-am stiut sa-i scriu numele de familie, lucru care ma bucura]

la artistic egal, iar ca total al elementelor la tehnic, evgeni a fost peste cocostarc, la acele bonusuri juriul a putut sa taie si sa spanzure, si sa-l faca pe acest american "campion", de fapt sa-i dea medalia, ca nu e campion.

Adde
19th February 2010, 07:59
Ies mai bine banii la buget cu o victorie americana


Tot tu? Iti stiu comentariile de pe threadul de gimnastica, asa ma enervezi si asa nu vreau sa-ti dau dreptate uneori...

Noi trebuie sa incepem sa gandim ca la pariuri, in nici un caz in functie de preferinte si alte discutii savante despre tehnic vs artistic :(

lady_k
19th February 2010, 08:00
Foarte tare Negrea: "Suntem pe continentul nord-american si competitia continua." Asta era dupa punctajul umflat cu pompa al lui Abbott.
Deci pasaroiul ala de Evan, poate da Domnul si se retrage acum, ca e un obicei tipic american. Nu l-am vazut pe Plush, dar dintre doua rele el era raul mai mic.:( Mie Evan mi se pare dizgratios, parca are membrele prea lungi, nu stiu, vorba Corinei, ventilator. Imi aminteste de Laurent Tobel care tot asa dezmembrat era dar macar stia sa faca show.
Imi pare rau de Daisuke ca a ratat si de Steph ca nu a prins podiumul.:( Mi-a placut mult de Oda. Nu e el as la artistic dar macar se chinuie. N-am inteles, i s-a desfacut gheata pentru ca a ratat sau a ratat pentru ca i s-a desfacut gheata?
Eu zic sa ne pregatim sufleteste pentru ca mi-e teama ca nu vom aveam europeni "de aur" la editia asta a J.O.

ice_girl
19th February 2010, 08:08
Asa zic si eu sa ne pregatim trupeste si sufleteste, pt ca si eu sunt de parere ca nu vom avea europeni "de aur" la aceasta editie a JO!

iris_for_daria
19th February 2010, 08:08
Am o urare pentru Canada-America:
Sa dea Domnul si toti Sfintii si Maica Domnului si toti zeii si toate zeitele si ce divinati si credinte mai sunt, toate sa faca in asa fel incat, la Sochi peste 4 ani....astia de pe continentul cela sa aiba cele mai faine programe, sa iaba cele mai tari sarituri, sa fie clar si evident castigul lor...dar...sa nu prinda la nici o proba din patinaj vreun loc pe podium. Sa fie totul rusesc, sa fie rusi si alti europeni, sa fie chinezi si rusi...oricum, orice combinatie e admisa. Si mai mult sa fie pe podium programe mult mai slabe decat cele ale canadienilor si americanilor, insa ei sa nu prinda nici un loc.
HA HA HA !!! Oare cum se vor simti atunci ? Oare isi vor aminti cand au furat puncte la Olimpiada precedenta ? Si vor intelege ca roata se intoarce ?

innuendo
19th February 2010, 08:09
acum o sa incerc sa mai dorm o ora.. si cand ma voi trezi voi intra pe forum si o sa vad aici: aur plushenko. da? si acesta a fost doar un cosmar.

WhateverHime
19th February 2010, 08:20
Nu-mi vine sa cred ca mi-am pierdut somnul ca sa vad asa ceva. Ma depaseste ce s-a intamplat. Lysacek, of all people? Imi pare foarte rau de Plushenko, oricat de uracios ar fi si chiar daca si-a mai pierdut din stralucirea de acum cativa ani, e la clase distanta de american. Complicate sunt caile arbitrajului.

Imi pare foarte rau de Steph, a fost atat de aproape de medalie. Desi, ca sa fiu sincera, programul lui nu m-a impresionat atat de mult ca la Europene. Parca n-a degajat aceasi bucurie si pasiune, n-a mai parut out of this world. Probabil presiunea a fost prea mare. M-a durut sufletul sa-l vad asa dezamagit, parca nu era el. Sper sa participe la Mondiale si sa arate o Traviata ca la carte. Poate exagerez si sunt oleaca melodramatica, dar e pacat pentru sportul asta ca titlul olimpic sa fie luat de un prajinel expresiv ca o usa, in timp ce unul care ar emotiona si o piatra nu prinde podiumul.

lady_k
19th February 2010, 08:22
Am o urare pentru Canada-America:
Sa dea Domnul si toti Sfintii si Maica Domnului si toti zeii si toate zeitele si ce divinati si credinte mai sunt, toate sa faca in asa fel incat, la Sochi peste 4 ani....astia de pe continentul cela sa aiba cele mai faine programe, sa iaba cele mai tari sarituri, sa fie clar si evident castigul lor...dar...sa nu prinda la nici o proba din patinaj vreun loc pe podium. Sa fie totul rusesc, sa fie rusi si alti europeni, sa fie chinezi si rusi...oricum, orice combinatie e admisa. Si mai mult sa fie pe podium programe mult mai slabe decat cele ale canadienilor si americanilor, insa ei sa nu prinda nici un loc.
HA HA HA !!! Oare cum se vor simti atunci ? Oare isi vor aminti cand au furat puncte la Olimpiada precedenta ? Si vor intelege ca roata se intoarce ?

:happy
Europa e fair-play, sa stii.

@Andi: Sa-mi spui daca functioneaza. Daca da, bag si eu un somn cu capul pe birou, poate ma trezesc la Salt Lake.:D

@WhateverHime: Prajinel expresiv ca o usa? Bun asa. :ras-plans:

rob_din
19th February 2010, 08:45
Nu cred ca arbitrii mai au curajul sa riste pe taram nord-american. Sa nu uitam ce-a iesit cand au dat, pe drept, aurul perechii Berezhnaya/Sikharulidze acum 8 ani.

Tracoromana
19th February 2010, 08:57
Mi s-a parut ca am postat deja, dar nu mai vad.....
Spuneam ca n-am vazut concursul dar sunt foarte multumita de podium. Astept reluarile.

Edit 1:

Am gasit pragramele primilor 2 clasati, cu comentariul destul de obiectiv al lui Negrea.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=77117&c=137

Programul lui Lysachek impecabil, si arbitrii n-au fost asa darnici la componente. Mie mi-a placut Evan si am si pariat pe el pentru ca de la inceputul sezozonului, de la primul GP avea programele puse la punct pana la ultimul gest si ii ramanea doar sa se concentreze la partea tehnica. Mi-a placut ca n-a riscat nimic chiar daca a fost la start inaintea lui Plushenko, cu toate ca Evan are quad-ul in bagajul tehnic. (vezi programul Zoro - 2007 parca);

La programul lui Plushi am un zgarci la stomac de neplacere de cate ori isi incepe coregrafia, iar interpretarea lui e pe masura acestei coregrafii. Ma bucur ca n-a castigat titlul un program cu acest tip de artistic.

Pe Daisuke nu l-am vazut inca, dar in general este preferatul meu asa ca ma bucur ca a intrat pe podium.

Imi pare rau de Lambiel. Nu l-am vazut inca dar un astfel de program artistic merita titlul. Probabil ca nu a fost sustinut tehnic suficient.


EDIT 2 :

Am vazut si punctele. La artistic cei 2 din fata au acelasi punctaj 82,80, asa ca nu s-a jonglat cu componentele, eventual lui Plushi i s-a dat mai mult.
Cel mai mare artistic il are Daisuke, 84,.. si apoi Lambiel 83,... Poate mai mult la fiecare, dar or fi fost si scaderi la cazaturi.

mikeyy
19th February 2010, 10:13
Ma uit acum pe Eurosport. I-am vazut deocamdata pe Evan si Daisuke.
Dupa ce-l vad si pe Plushenko revin cu pareri.

Oricum..pana sa-mi dau cu parerea.
Bravo Evan...a demonstrat ca aurul mondial de anul trecut nu a fost o intamplare. Sa stiti ca e destul de greu sa te mentii dupa titlu mondial. A facut 2 programe curate si are programe foarte bine construite. Tot sezonul am zis-o...nu poate castiga Plushy pentru ca nu are programe bine facute....Mishin a esuat....il depaseste actualul cod.
Nu-mi place Evan deloc, dar a castigat pe merit!

Revin dupa ce-l vad si pe Plushenko.

mikeyy
19th February 2010, 10:27
Asa..l-am vazut si pe Plushenko.

Nu a mai fost perfect la tehnic, Plushy...multe greseli vizibile pentru oricine:
- quad-ul aterizat aplecat
- primul 3Axel deviat si aterizare la limita
- pirueta sarita nu a reusit sa o centreze, a plimbat-o

Astea adunate cu lipsurile de la Componente...locul 2. Sa zica mersi ca Daisuke si Lambiel au ratat.
Ma scuzati..il stiu pe Plushenko de atatia ani....dar nu a mai avut viteza...a patinat aiurea...nu mai e Plushenko pe care il stiu eu. E doar o umbra a marelui Plushenko...unde e patinatorul care zbura pe gheata? Abia s-a miscat azi.....
Nu e deloc printre preferatii mei...insa nu mi-a placut cum l-am vazut....am cu totul alta imagine in ceea ce il priveste pe Plushenko.

In concluzie...Evan a castigat pe merit...si fara quad....stie sa "milk the code"...ceea ce Mishin si Plushenko habar nu au!

emiii03
19th February 2010, 10:30
JO imi provoaca durere :(
nu am vazut nici un program, dar deja stiu la ce sa ma astept
nu pot sa fac diferenta intre Evan si Plush, in mare sunt cam la fel
totusi daca ar fi castigat Plush, as fi putut zice, ca uite totusi se poate, dupa ani lipsa, 2 casatorii, 2 copii, 20 kg +/- sa fii iarasi Campion Olimpic...
oricum, respect pt ambitie si perseverenta
mi-ar fi placut sa-l vad pe Johnny mai aproape de podium