PDA

View Full Version : St. Petersburg, Lyon & Basel



Ady
22nd October 2006, 17:49
St. Petersburg Open:

http://www.atptennis.atponline.net/1/posting/2006/568/mds.pdf

(1) Davydenko Nikolay RUS - Santoro Fabrice FRA
Moodie Wesley RSA - (WC) Gabashvili Teimuraz RUS
Johansson Thomas SWE - Dancevic Frank CAN
Schuettler Rainer GER - (7) Youzhny Mikhail RUS

(4) Haas Tommy GER - Q
Phau Bjorn GER - (WC) Kunitsyn Igor RUS
Bracciali Daniele ITA - Starace Potito ITA
Tipsarevic Janko SCG - (5) Nieminen Jarkko FIN

(6) Tursunov Dmitry RUS - Mirnyi Max BLR
Q - Pavel Andrei ROM
Q - Sluiter Raemon NED
Goldstein Paul USA - (3) Ancic Mario CRO

(8) Melzer Jurgen AUT - Dlouhy Lukas CZE
Vik Robin CZE - (WC) Gulbis Ernest LAT
Hernych Jan CZE - Korolev Evgeny RUS
Q - (2) Robredo Tommy ESP

Grand Prix de Tennis de Lyon:

[1] BAGHDATIS, Marcos vs CLEMENT, Arnaud
[WC] LLODRA, Michaël vs Q
MAHUT, Nicolas vs MAYER, Florian
MARACH, Olivier vs [8] ALMAGRO, Nicolas

[4] GASQUET, Richard vs SAFIN, Marat
NORMAN, Dick vs [WC] PATIENCE, Olivier
MASSU, Nicolas vs KIM, Kevin
ASCIONE, Thierry vs [5] SODERLING, Robin

[6] GROSJEAN, Sébastien vs MATHIEU, Paul-Henri
Q vs Q
GICQUEL, Marc vs SEPPI, Andreas
SERRA, Florent vs [3] HRBATY, Dominik

[7] MALISSE, Xavier vs SPADEA, Vincent
BENNETEAU, Julien vs Q
GINEPRI Robby vs SIMON, Gilles
GREUL, Simon vs [2] GAUDIO, Gaston

Davidoff Swiss Indoors Basel:

http://www.atptennis.com/1/posting/2006/328/mdS.pdf

(1) R. Federer - Qualifier
Qualifier - G. Garcia-Lopez
J. Novak - J. Hajek
(WC) M. Chiudinelli - (5) D. Ferrer

(4) T. Berdych - F. Volandri
B. Becker - P. Srichaphan
J.I. Chela - P. Kohlschreiber
A. Montanes - (7) J. Acasuso

(6) A. Murray - (WC) J.M. del Potro
Qualifier - (WC) G. Bastl
M. Fish - J. Vanek
Qualifier - (3) F. Gonzalez

(8) A. Calleri - S. Wawrinka
T. Henman - C. Rochus
R. Ramirez-Hidalgo - F. Lopez
Qualifier - (2) D. Nalbandian


Pavel joaca si dublu, tabloul il gasiti aici : http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/posting/2006/568/MDD.pdf

coiscif
23rd October 2006, 20:41
e tare, andrei joaca in primul tur la sankt petersburg cu cilic! sper sa-si ia revansa! daca castiga, joaca ori cu tursunov ori cu mirnyi!

Ady
23rd October 2006, 23:45
pavel joaca maine pe terenul 1 de la ora locala 3

luma
23rd October 2006, 23:52
Asta-i 4 pentru noi? Adica 16.00 ?:) Pai...astept rezumat. /hello

carbu
24th October 2006, 14:15
Asta-i 4 pentru noi? Adica 16.00 ?:) Pai...astept rezumat. /hello

Nu, e ora 14,00 la noi. Rusii sunt cu o ora in urma. Meciul sta sa inceapa.

carbu
24th October 2006, 15:03
Andrei si-a adjudecat primul set 6-4.

Ady
24th October 2006, 15:55
7-5 in setul al doilea

coiscif
24th October 2006, 17:11
ehe...a mai scos un epuras din palarie, si-a luat revansa! sper sa joaca cu tursunov(la bucuresti nu s-a putut)!

luma
24th October 2006, 20:31
Una calda, alta rece :(
BRACCIALI (ITA)/Pavel (ROM) - Huss (AUS)/Moodie (RSA) 1-6; 4-6

ana888
25th October 2006, 17:52
Eu nu il stiu pe italianul asta...a mai jucat Andrei cu el in ultimul timp?...ca sincer nu stiu :D /confused/ si Hai Andrei ca la simplu trebuie sa traga tare ca sa mai urce in clasament...macar acu la sfarsit :D

Ady
25th October 2006, 19:01
http://www.eurosport.fr/tennis/mc_vid30283.shtml

mms://event-2-all.eurosport.com/reflector:41354

al doilea bagati-l in media player ...

enjoy :)

am gasit si st petersburg :)

mms://mms.metrocom.ru/spbopen

Ady
25th October 2006, 20:20
max mirnyi va fi adversarul lui pavel din turul 2

coiscif
25th October 2006, 22:35
"bestia" asta a mai fost imblanzita de andrei...sa vedem ce iese

Ady
25th October 2006, 23:02
da, dar pe zgura ... sa vedem acum ...

luma
25th October 2006, 23:03
In intalnirile directe conduce Pavel.
Oricum, maine intra pe central dupa 8 PM, ora locala.

Ady
25th October 2006, 23:06
o sa putem sa il vedem pe link-ul pe care l-am pus eu :)

whisper
26th October 2006, 07:06
Nu, e ora 14,00 la noi. Rusii sunt cu o ora in urma. Meciul sta sa inceapa.

Off topic:de cand sunt rusii in urma noastra cu o ora,eu stiam ca sunt inainte cu o ora.

coiscif
26th October 2006, 18:52
hmmmmmmmmm...eu nu pot sa vad nici un video streaming cu linkul ala! si nici linkul de pe siteul oficial nu e de ajutor...vroiam sa inregistre meciul!:((

coiscif
26th October 2006, 20:36
ii merge cuiva acel server de streaming?
ma spanzur

luma
26th October 2006, 20:39
Mie nu. Nu te spanzura. Nu esti singur...:)

PS eu m-am gandit ca e cava ce nu stiu eu sa fac...si asta se poate!
PS2 Merge!!!! Dar numai Basel-ul. Am incercat de cateva ori pana a mers.../hello

Ady
26th October 2006, 20:46
nu stiu ce se intampla, mie mi-a mers ieri ...

luma
26th October 2006, 20:49
Coiscif, inchide tot ce ai deschis. Eu asa am facut...Am lasat doar OLS-ul. :)

coiscif
26th October 2006, 21:52
si mie mi-a mers ieri...a mers si azi...acum e mort...cat mam chinuit cu wm recorderu!

luma
26th October 2006, 21:54
M Mirnyi - A Pavel 6-3 7-5 :(

coiscif
26th October 2006, 21:56
nu e adev...am niste draci...am prins exact momentul cand "dadeau mana"!
acu chiar ca ma spanzur...pana acu 2 min nu a mers abs deloc

baselu si lyonu imi merg f bine, am si inregistrat meciul lui henman...whatever...sad:((

luma
26th October 2006, 21:59
Nici mie nu mi-a mers pt St. Petersburg...Deloc. Nici ieri, nici azi.
Mirnyi joaca cu Ancic, nu? Sper sa-l razbune "Super Mario" pe Andrei...

coiscif
26th October 2006, 22:17
ii rupe capu...maine ma duc sa pariez pe el

luma
26th October 2006, 22:21
Pe Central dupa 20.00 ora locala. Sper sa-l vad si eu.
Lyon-ul a mers din prima.:) Singurul pe care nu l-am deschis a fost Petersburgul...:(

Ady
27th October 2006, 12:37
Jiri Novak, în vârsta de 31 de ani, s-a retras din activitate, joi, dupa înfrângerea în fata spaniolului David Ferrer, în turul doi al turneului de la Basel.

TenisFan
27th October 2006, 22:30
Mie personal imi place de Nalbandian ca a fost baiat destept si a pierdut la Wawrinka altfel iar 6-0 de la Fedex... :( Probabil Gonzalez n-a inteles care-i baiu` sper sa se destepte cat mai repede altfel 6-0... :( Si Henman a inteles aluzia lui Fedex cand i-o dat lu` Zib 6-1 6-2 in primul tur si lui Lopez 6-2 6-0 in al doilea... :(

luma
27th October 2006, 22:44
Nu stiu cat de destept este Nalbandian si nu stiu ce au inteles altii dar, astazi, Ferrer a facut un meci frumos. Si tot astazi Federer mi-a scos mie peri albi!!! 6-3 7-6(14) si cam multe greseli nefortate din partea lui Federer. :(

TenisFan
28th October 2006, 14:45
luma iti zic eu Nalbandian e baiat destept ca o pierdut la Wawrinka... ;) Nu stiu cum vezi tu tenisul dar e mega simplu iti zic eu: crezi ca unui jucator ca Nalbandian care vorba aia e numarul 3 mondial si joaca cel mai bun tenis al lui ii place sa ia 6-0 de la De magicus?6-0 inseamna ca nu ai existat pe teren sau ca ala din celalalt teren te-a masacrat fara drept de apel...Adica ai si tu orgoliile tale,aspiratiile tale,intri cu determinare pe teren sa te depasesti sa joci cel mai bun tenis al tau de numar 3 mondial si hop 6-0... :( Eu am vazut ultimul game din semifinala de la Madrid masters...De magicus si-a batut joc de el cu 2 backhanduri inimaginabile pana acum...A vrut sa-l umileasca in cel mai crud mod posibil si asta a iesit...Nu-i recomand nimanui un asemenea tratament...E umilitor,e extrem de rusinos,simti ca nu existi,simti ca nu esti bun de nimic,psihic este extrem de greu sa-ti revii dupa o asemenea lovitura...Nu stiu cum s-a putut simti Nalbandian dupa cosmarul ala...Eu i-am vazut fata cand servea la 0-5...Era fiert...Eu l-am vazut pe Nalbandian este mai intai un om destept si apoi un jucator destept sau cerebral apoi aceasta stare de fapt ii transmite creierului vointa de victorie infrangerea nu e vazuta la orizont si e foarte greu de digerat...Si fiind asa si numar 3 mondial si pierzi cu 6-0 nu-ti cade prea bine crede-ma...Am vazut o faza mega comica la Madrid Masters cand Gonzalez l-a stropit in ochi pe De magicus cu un mega jet de sampanie mai mai sa-l orbeasca...O stat Federeru` 2 minute sa se frece la ochi sa-si revina...Comic...Eu le-am zis sa-i puna un sapun in baie sa cada sa-si franga ceva dar nici chiar asa in vazul lumii... :( Pace!

luma
28th October 2006, 14:54
crezi ca unui jucator ca Nalbandian care vorba aia e numarul 3 mondial si joaca cel mai bun tenis al lui ii place sa ia 6-0 de la De magicus?
Nu cred, dar cand esti in fata lui Federer se cam intampla...:) Dar ca sa privim corect lucrurile, in intalnirile dintre cei doi, Nalbandian nu prea are de ce sa-si faca griji sau, cel putin, nu asa mari. Roger doar o data a mai facut 6-0 in fata lui David si in 2002 nu prea are amintiri frumoase de la Basel...tocmai in fata lui Nalbandian...Dar asta a fost. :)

TenisFan
28th October 2006, 15:14
Ok i se intampla lui Garcia Lopez i se intampla lui Henman care are si el vreo 31 de ani...I se intampla altora dar nu numarului 3 mondial...Eu chiar sunt curios ce cred ceilalti jucatori cand vad asemenea scoruri...Jucatorii de tenis is baieti destepti au scoli facute nu sunt ca fotbalistii...Cu cat cunosti mai multe cu atat infrangerea e mai greu de digerat...Jucatorii de tenis is oameni cinstiti oameni cu scaun la cap oameni cu o purtare civilizata pe teren si mai ales in afara lui...Nu au multiple legaturi nu fac mega petreceri si stau in discoteci pana la nu stiu ce ore tarzii din noapte...Ce sa mai sunt indivizi mai mult decat ok...Imi e foarte greu sa inteleg cum digera ei 6-0 de la De magicus...Daca eu as fi in locul lor si as pierde in halul asta eu n-as mai intra pe teren...As zice ok am ajuns in finala dar nu joc cu ala...N-am de ce sa joc...Roddick are 11 infrangeri consecutive,Henman pierde meci dupa meci cred ca are vreo 7-8 la rand dupa ce avusese succes cand era Fedex mai micut si mai neexperimentat,de cand il stiu eu pe Gonzalez tot timpul pierde cand se intalneste cu Fedex,doar Nadal e singurul care l-a batut pe zgura si are un record pozitiv asupra lui...Eu stiu ca Samrpas nu era asa...Adica na batea tot timpul dar erau chestii mai echilibrate la mijloc...Poate si Sampras nu era canibal cum e De magicus...Adica Sampras iti facea un break si iti servea tot apoi si castiga setul...Dar acum totul este mega umilitor: nu castigi nimic pe propriul serviciu face breakuri la 0 apoi te face praf pe serviciul lui...In 10-15 minute pierzi 2 servicii si e 5-0...E ca un vis urat din care te-ai trezit si era 6-0... :(

Black Mamba
28th October 2006, 19:33
Tu esti un fan muuult prea optimist al lui Fedex... :P

Astazi a avut un meci teribil cu Paradorn, a castigat foarte greu in tiebreak dupa o minge care a parut in teren la o reluare (foarte discutabil oricum).

Sa vedem ce va fi maine cu Gonzalez.

TenisFan
29th October 2006, 03:49
Nu sunt mai...Iti spun lucrurile cum se intampla...De exemplu azi tailandezu` trebuia sa-l bata...I-a contracarat jocul foarte bine si am impresia ca de mult n-a mai fost in pericol sa piarda un meci in afara de cele de pe zgura unde era victima mai mult sau mai putin sigura in fata lui Nadal...Si aici exclud si meciul cu Murray pe care nu l-am vazut dar care cred ca l-a pierdut din cauza oboselii acumulate...Ceea ce este incredibil la De magicus este ca in momente extrem de grele nu clacheaza...N-ai sa vezi asa ceva...A avut tailandezu` mini-break-uri si taman atunci a venit cu niste sf-uri de mingi si si-a luat mini-break-urile inapoi...Pe asta stii ca l-ai batut doar dupa ce dai mana cu el altfel nici la 3 mingi de meci nu se preda...Probabil ca maine isi bate joc de Gonzalez fiind alertat de ceea ce era sa se intample azi... :cool:

Black Mamba
29th October 2006, 21:43
Mda, azi nu a avut probleme in primele doua seturi. In al treilea a lasat-o mai moale iar Gonzalez si-a mai revenit, setul fiind echilibrat.

Mi s-a parut un pic obosit, poate ar fi o idee buna sa nu participe la Paris si sa-si ia cateva zile pauza. Ca urmeaza in curand Shanghai...

Oricum, felicitari Roger! /hello

luma
29th October 2006, 21:46
Dar se pare ca va participa. Doar Nadal si Nalbandian si-au anuntat retragerea.

Cristi
30th October 2006, 13:46
Daaaa... se pare ca Fedex trebuia sa castige turneul de la Basel. A si facut-o cu largul concurs al arbitrilor care l-au furat in semifinala pe thailandez de n-a avut aer... stie el Federer de ce nu vrea reluari! :rosu:

Una peste alta, nu stiu ce o sa zica Ady sau css2 (sau chiar Klaus), dar Federer a fost dominat copios de Paradorn in ultimele 2 seturi. Doar faptul ca e o masina de servit l-a salvat (a dat si 3 asi pe game). A incercat sa faca spectacol de cateva ori cand avea 40-0 pe propriul serviciu si s-a facut de ras, l-a facut varza asiaticul.

Ce sa mai, Paradorn i-a fost superior la absolut toate capitolele mai putin serviciu si noroc (a se citi arbitraj). Poate ca elvetianul poate mai mult, dar din pacate n-o mai arata de cam multisor si asta pentru ca serveste prea bine ca sa aiba probleme pe hard.

Ultima solutie: o noua revolutie. Cum rachetele au evoluat extrem de mult si permit acum lovituri cumplit de puternice... dezumflati mingile, fratilor, sa mai vedem si noi ceva tenis!!!

Black Mamba
30th October 2006, 14:22
Wow, cu faza cu reluarile m-ai dat gata. Deci sa inteleg ca nu vrea reluari pentru ca este si va fi ajutat de arbitri. :lol: Frumos, teoria conspiratiei "reloaded"... :evil: Am si spus in postul anterior ca am vazut o minge care mi s-a parut ok la o reluare dar pana sa ajungi sa spui ca este ajutat de arbitri... cam mult.

De restul nu ma leg, ca la fel ai scris si dupa Wimbledon... doar de dragul de a scrie din cauza frustrarii de a-l vedea castigand asa mult. :lol:

luma
30th October 2006, 14:39
Cristi, intr-adevar Federer a avut ceva probleme la Basel dar trebuie sa iei in considerare si faptul ca nu a avut decat o singura saptamana libera. Faza de care vorbesti este discutabila si Federer s-a uitat lung la acea minge. Daca asa au hotarat arbitrii...nu poti fi sigur, nu s-a vazut foarte clar. Ce este absolut remarcabil capacitatea de concentrare, faptul ca nu s-a considerat nici o clipa invins, faptul ca a putut sa revina si sa castige finala. :)

Cristi
30th October 2006, 21:05
Chestia cu reluarile e cam asa: de ce nu vrea Federer proba video? Din respect pentru arbitri? Ma umfla rasul... nu vrea asta pentru ca probabil se gandeste ca el ar avea un usor avantaj. Intr-adevar la cat de tare loveste e foarte greu pt arbitri sa vada mingea... acuma, daca ei au vreun dubiu au curaj sa dicteze "out" in fata lui Federer? Favoritul e mai intotdeauna avantajat, e factorul psihologic la mijoc. Oricum, de cand s-a introdus reluarea, a cerut Federer vreun "challenge"? Daca da, atunci e nitelus ipocrit.

La Basel nu a fost vorba doar de o minge, au fost mai multe (ce e drept mai putin importante, desi parca imi amintesc ca una era sa il coste pe asiatic un break in decisiv). Ma rog, la ce te poti astepta in fieful lui Roger? Va dati seama ce nasol era sa nu castige nici acum turneul?

Nu am spus ca Federer a avut probleme la Basel pt ca thailandezul e un jucator mai bun ca el... departe de mine asta. Insa sambata Federer a fost dominat categoric si a castigat nedrept meciul. Evident, cum mie si asa nu imi place de el, mi-a sarit tandara.

Federer e un fel de Schumacher al tenisului: enervant, arogant, are cea mai buna masina (a se citi serviciu) din circuit, poate nu cea mai rapida dar cea mai constanta si fiabila. Stii ca daca nu ar avea o masina asa de buna tot s-ar lupta pentru campionat, dar asta nu se intampla, castiga mult prea usor si tocmai asta te frustreaza...

Voi vedeti ca il tot critic pe Federer, dar intr-o vreme era unul din jucatorii mei preferati. Asta inainte sa il transforme antrenorii sai intr-o masina de servit si de aroganta. Pe atunci lupta pentru fiecare punct si chiar o facea bine de tot. Nu pot sa il condamn ca a devenit mai eficient, poate nici pentru ca se simte superior, insa pur si simplu nu mai pot sa il urmaresc cu aceeasi placere ca odinioara.

Poate intr-o zi si isi va da seama ca a pierdut ceva pe parcurs. Ronnie O'Sullivan a facut-o recent, dupa ani de snooker eficient dar din ce in ce mai putin spectaculos si multe declaratii arogante. Mi-as dori sa il vad din nou "all guns blazing", asa cum l-am vazut pe Ronnie acum cateva zile. E adevarat, Ronnie a fost eliminat din acel turneu in sferturi, dar a castigat enorm in ochii mei si probabil si ai altora.

Supararea mea pe Roger provine din faptul ca stiu ca poate sa faca mai mult pentru amatorii de tenis, nu e un jucator incapabil de altceva in afara de troznit mingea, gen Roddick sau mai rau.

Black Mamba
30th October 2006, 21:32
OK, frumos post din partea ta.

Zic si eu cate ceva:

- faza cu reluarile: la Madrid a avut un meci foarte greu cu Soderling, cu doua tiebreak-uri - unul l-a castigat el, celalalt Soderling; ambele au fost decise de reluari, arbitrii gresind de fiecare data. Deci e o chestie relativa, cam asa s-a exprimat si el. Parerea mea e ca Hawkeye este util, dar nu e cazul sa-l consideram pe Roger ipocrit din cauza asta (da, a cerut reluari si la US Open si la Madrid); si-a spus opinia, eu i-o repect si cu asta gata: nimeni nu a facut mare gargara ca Federer nu e de acord cu Hawkeye technology; nu cred ca nimeni (poate tu :P) il suspecteaza de intentii ascunse

- favoritul e avantajat intotdeauna: deja e grav, se pune problema credibilitatii ATP si nu cred ca e cazul de asa ceva

- inca o data: Fedez nu e deloc arogant, nu stiu de unde le scoti; arata-mi si mie cateva articole despre acest lucru... dar stai... ele nu exista! :)

- sa faca mai mult pentru amatorii de tenis? Pai eu cred ca face enorm, prin diversitatea loviturilor sale, tehnica executarii lor si miscarea in teren. Daca tu crezi ca Federer inseamna numai serviciu atunci treaba e clara, vobesti ca un amator de 9 ani juma'... :cool:

luma
30th October 2006, 21:40
Imi pare rau Cristi, eu nu vad unde-i aroganta lui Federer. Ca serviciul lui este bun, constant, ca pare sa-si castige usor meciurile...dar cat efort, cate antrenamente si cate sacrificii sau in spatele acestui usor? Ca e prea serios...pai tocmai de aceea castiga. pt ca este serios in tot ceea ce face.
E adevarat, in meciul cu thailandezul a fost dominat. Si ce? De ce nu a stiut Paradorn sa-si fructifice avantajul??? Mie acolo mi s-a parut ca Federer a luptat pt fiecare minge. Si tocmai de aceea cred ca a castigat pe drept.
Respectul meu pt jucatorul thailandez, care nu s-a simtit intimidat si care a facut un joc de toata frumusetea. Poate ca de aceea pare atat de pasiv Federer in timpul meciurilor de tenis; pt ca adversarii lui, de regula, nu se ridica la nivelul asteptarilor, nu-i creeaza probleme, nu-l solicita. Este si asta un punct de vedere.:)